تسلیت به اموات

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تسلیت به اموات

به نام خدا
سلام

ما برای چی به اموات تسلیت میگیم ؟

مثلا من جایی دیدم که به امام رضا ع بخاطر شهادت امام موسی کاظم ع تسلیت میگیم . این کار از نظر علم کلام قابل اجراست یا فقط شکل تقلید و احترام رو داره ؟ لطفا در این مورد راهنمایی بفرمایید تا استفاده کنیم .

اللهم صل علی محمد و آل محمد

به نام خدا
سلام

ضمن تشکر خواهشمندم درصورت امکان کارشناسان پاسخ گویی نمایند .

یا حق

يكي از ابعاد زندگي انسان بعد اجتماعي و تعامل انسان با ديگران است.سهيم شدن انسان ها در شادي و غم و ابراز حس نوع دوستي تاثير زيادي در زيبايي و ارزش اين نوع زندگي دارد.

انسان ها در شرايطي از زندگي نياز به كمك ديگران و همگامي و همراهي دارند تا مرهمي براي شرايط زندگي آن ها باشد. تسليت گفتن علاوه از بعد رواني و اخلاقي كه عملي است پسنديده و باعث تسكين روح شخص مصيبت زده مي شود نوعي احترام است كه نشان دهنده ارزش گذاري شخص تسليت دهنده به متوفي و بازماندگان مي شود.

در منابع ديني ما هم تسليت گفتن را تاييد كرده اند و آدابي نيز براي آن بيان كرده اند.

حضرت على عليه السّلام فرمود:

هر گاه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله به مصيبت ديده تسليت مى ‏داد مى ‏فرمود:«آجركم اللَّه و رحمكم.»
و هر گاه به كسى تهنيت مى ‏داد مى ‏فرمود:«بارك اللَّه لكم و بارك اللَّه عليكم.» ( بحار الأنوار (ط - بيروت) ، ج‏79 باب 16 التعزية و المأتم و آدابهما و أحكامها ..... ص : 71)

امام علی(ع) برای تسلیت گفتن به 'اشعث بن قیس' كه فرزندش را از دست داده بود، فرمودند:

اي اشعث! اگر براي پسرت، به خاطر پیوند خویشاوندي اندوهناكی، سزاواری، اما اگر شكیبا باشي، هر مصیبتي را نزد خدا پاداشي است.

اي اشعث! اگر شكیبا باشي، تقدیر الهي بر تو جاري مي شود و تو پاداش داده خواهي شد و اگر بي تابي كني نیز تقدیر الهي بر تو جاري مي شود و تو گناهكاري.

اي اشعث! پسرت، تو را شاد مي ساخت و براي تو گرفتاري و آزمایش بود و مرگ او تو را اندوهگین كرد، در حالیكه براي تو پاداش و رحمت است.(نهج البلاغه،حكمت 291)

حضرت علی (ع) در حكمت 357 هنگام تسلیت دادن به جماعتی كه یكی از آنها فوت كرده بود، فرمودند:

مردن از شما آغاز نشده و به شما نیز پایان نخواهد یافت. این دوست شما وقتی زنده بود به سفر مي رفت. اكنون اینگونه فكر كنید كه به یكي از سفرها رفته، اگر او باز نگردد، شما به سوي او خواهید رفت

در روايت است كه حضرت موسى عليه السّلام عرض كرد:

پروردگارا! براى عيادت‏ كننده مريض چه اجر و پاداشى است؟

خطاب رسيد كه اى موسى! اجر و پاداش عيادت‏ كننده مريض اين است كه وقتى بميرد ملائكه را به تشييع جنازه ‏اش مى‏ فرستم كه جنازه ‏اش را تا قبرش تشييع كنند.

موسى عرض كرد پروردگارا! كسى كه مادر داغديده ‏اى را تسليت گويد چه اجرى خواهد داشت؟ خطاب رسيد كه تسليت دهنده را در روز قيامت زير سايه رحمتم يعنى سايه عرش پناه مى ‏دهم روزى كه هيچ سايه‏ اى نيست جز سايه رحمت من.( ثواب الاعمال، ص 194)

جابر بن عبد اللّه رضى اللَّه عنه گفت:

«وقتى كه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله وفات نمود ملائكه به اهل بيت‏ پيغمبر صلّى اللَّه عليه و آله تسليت گفتند. اهل بيت صداى ملائكه را مى ‏شنيدند ولى كسى را نمى ‏ديدند. ملائكه چنين مى ‏گفتند:«السّلام عليكم يا اهل البيت و رحمة اللَّه و بركاته».

همانا از جانب خداوند هر مصيبتى را تسليتى است و از هر هلاكت نجاتى است (يا براى هر فوت‏ شده ‏اى جانشين و عوضى است) پس فقط به خداوند عز و جل اعتماد كنيد و به او اميدوار باشيد، زيرا مصيبت ديده آن كسى است كه بر اثر جزع و فزع از ثواب محروم گردد.«و السّلام عليكم و رحمة اللَّه و بركاته.»[الكافى، ج 3، ص 221 به نقل از آرام بخش دل داغديدگان ( ترجمه مسكن الفؤاد)، ص: 279]

به نام خدا
سلام

با تشکر از پاسخ گویی کارشناس محترم جناب اندیشمند

احتمالا سوالم را بد پرسیدم . منظور من تسلیت به بازماندگان نبود . سوال را با مثالی بیان میکنم :
آیا در زمان کنونی که به حرم امام هشتم میرویم و سالگرد شهادت امام هفتم را به ایشان تسلیت میگوییم توجیه منظقی دارد یا خیر ؟

با تشکر

vahid_barvarz;231603 نوشت:
به نام خدا
سلام

ما برای چی به اموات تسلیت میگیم ؟

vahid_barvarz;234102 نوشت:

آیا در زمان کنونی که به حرم امام هشتم میرویم و سالگرد شهادت امام هفتم را به ایشان تسلیت میگوییم توجیه منظقی دارد یا خیر ؟

با تشکر

با سلام
ابتدا باید دانست که امام(ع) می بیند و می شنود(اشهد انک تشهد مقامی و تسمع کلامی و ترد سلامی)
حداقل فایده این کار این است که شخص تسلیت دهنده با اظهار اندوه خود؛وابستگی و محبت خود را به اهل بیت(ع) نشان می دهد و از کار خود اجر و ثواب می برد.چنانکه جناب اندیشمند گفتند:

اندیشمند;234098 نوشت:
در روايت است كه حضرت موسى عليه السّلام عرض كرد: پروردگارا! براى عيادت‏ كننده مريض چه اجر و پاداشى است؟ خطاب رسيد كه اى موسى! اجر و پاداش عيادت‏ كننده مريض اين است كه وقتى بميرد ملائكه را به تشييع جنازه ‏اش مى‏ فرستم كه جنازه ‏اش را تا قبرش تشييع كنند. موسى عرض كرد پروردگارا! كسى كه مادر داغديده ‏اى را تسليت گويد چه اجرى خواهد داشت؟ خطاب رسيد كه تسليت دهنده را در روز قيامت زير سايه رحمتم يعنى سايه عرش پناه مى ‏دهم روزى كه هيچ سايه‏ اى نيست جز سايه رحمت من.( ثواب الاعمال، ص 194)

vahid_barvarz;234102 نوشت:
به نام خدا سلام با تشکر از پاسخ گویی کارشناس محترم جناب اندیشمند احتمالا سوالم را بد پرسیدم . منظور من تسلیت به بازماندگان نبود . سوال را با مثالی بیان میکنم : آیا در زمان کنونی که به حرم امام هشتم میرویم و سالگرد شهادت امام هفتم را به ایشان تسلیت میگوییم توجیه منظقی دارد یا خیر ؟ با تشکر

دوست گرامي

اگر ملاكاتي كه در پست قبلي گفتم را مد نظر قرار دهيد فرقي نمي كند بين اين مثال شما و تسليت هاي مردم عادي.زيرا در هردو ملاك اخلاقي و اداي احترام وجود دارد و بالاتر از آن ملاكات در مثال مربوط به تسليت به امام رضا(عليه السلام) بيشتر است و مصيبتي كه بر آن ها وارد شده بزرگتر است.

همچنين نبايد بگوييم اين همه سال گذشته و تسليت معنا ندارد زيرا آن ها عالم تر از ما به جايگاه ائمه هستند و همان مصيبتي كه در زمان شهادت براي آن ها وارد شده بود هنوز نيز ادامه دارد .

اگر شبهه شما در مورد اين مطلب است كه آن ها از دنيا رفته اند و ديگر تسليت معنا ندارد كه بايد عرض كنم چنين نيست زيرا همانطور كه كارشناس محترم هم فرمودند ائمه(عليهم السلام) مي بينند و صداي ما را مي شنوند و وقتي آن ها را ناظر مي دانيم و قائليم كه آن ها با اين دنيا ارتباط دارند و صداي ما را مي شنوند ديگر تفاوتي بين زنده و از دنيا رفته آن ها وجود ندارد.

باز هم اگر جايي نياز به توضيح بود بنده در خدمتم

اندیشمند;234454 نوشت:
دوست گرامي

باز هم اگر جايي نياز به توضيح بود بنده در خدمتم

به نام خدا
سلام

ضمن تشکر از پاسخ گویی شما بزرگواران به عرض میرسانم که با خواندن مطالب ارزشمند شما و همکارتان کاملا شبه من برطرف شد .
خوشحالم که از شما ها مطالب ارزنده یاد میگیرم .

اللهم صل علی محمد و آل محمد

موضوع قفل شده است