تفسیر این آیه را می دانید؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفسیر این آیه را می دانید؟

سلام خدمت اساتید گرامی

من به دنبال مطلبی در بطن این آیه از سوره فرقان هستم (منظورم تعبیری که اشاره به امور زندگی ما هم داشته باشد هست.)

وَيَوْمَ تَشَقَّقُ السَّمَاء بِالْغَمَامِ وَنُزِّلَ الْمَلَائِكَةُ تَنزِيلًا ﴿25﴾

و روزى كه آسمان با ابرى سپيد از هم مى‏ شكافد و فرشتگان نزول می يابند (25)

با تشکر

izraeel;231513 نوشت:
سلام خدمت اساتید گرامی

من به دنبال مطلبی در بطن این آیه از سوره فرقان هستم (منظورم تعبیری که اشاره به امور زندگی ما هم داشته باشد هست.)

وَيَوْمَ تَشَقَّقُ السَّمَاء بِالْغَمَامِ وَنُزِّلَ الْمَلَائِكَةُ تَنزِيلًا

﴿25﴾

و روزى كه آسمان با ابرى سپيد از هم مى‏ شكافد و فرشتگان نزول می يابند (25)

با تشکر

نقل قول:

وَ يَوْمَ تَشَقَّقُ السَّماءُ بِالْغَمامِ وَ نُزِّلَ الْمَلائِكَةُ تَنْزِيلًا:

از جمله آثار صحنه قيامت آنستكه عالم قدس و نشئه فوق اين عالم گشوده مى‏شود و تيره‏گى اينجهان بكنار رفته و مردم از اولين و آخرين در صحنه قيامت احضار شده و گرد هم آمده‏اند فرشتگان مقرب نيز در آن صحنه نزول خواهند نمود و مردم فرشتگان رامشاهده خواهند نمود با اينكه فرشتگان موجودات مجرد و نورانى و ملكوتى هستند ولى بر حسب نظام عالم قيامت از نظر شهود مردم همان موجودات ملكوتى را با قلب و بصيرت دل مشاهده خواهند نمود در صورتى كه در دنيا عموم مردم از مشاهده فرشتگان ملكوتى محروم و بى‏بهره بودند.
و استفاده مى‏شود كه عموم بشر پس از پايان عالم برزخ و نيز پس از تعلق و تدبير ارواح آنان نسبت ببدنهاى خود در صحنه قيامت قدم خواهند نهاد و حضور يافت فرشتگان مقرب كه در آن صحنه نازل ميشوند مردم با دل و قلب و بصيرت روان آنها را مشاهده خواهند نمود نه با ديدگان حسى زيرا فرشتگان موجودات نورانى و ملكوتى هستند در آنان انقلاب و تجسم تصور نمى‏رود بلكه در باره بشر از نظر اينكه عالم برزخ و قيامت عالم شهود و كشف است بدين جهت فرشتگان ملكوتى را مشاهده مينمايند همچنانكه اهل ايمان سيرت درخشان خود را و بيگانگان نيز سيرت تيره و ننگين خود را كه امر غيبى بوده مشاهده خواهند نمود.
وَ يَوْمَ تَشَقَّقُ السَّماءُ بِالْغَمامِ وَ نُزِّلَ الْمَلائِكَةُ تَنْزِيلًا:
از جمله آثار روز قيامت آنست كه پرده از عالم غيب برداشته و تيرگيها بكنار رفته و فرشتگان قدس در صحنه قيامت نازل شده حضور مى‏يابند با اينكه موجودات مجرد و نورانى ساكن عالم قدس هستند و انقلابى بصورت جسم بر آنان رخ نداده بر حسب نظام عالم قيامت مردم نيز آنها را مشاهده مى‏نمايند.

انوار درخشان، ج‏11، ص: 456

موضوع قفل شده است