موالات در وضو...

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
موالات در وضو...

باسلام
در خصوص ترتیب وموالات در وضو توضیح کامل بفرمایید. چون زیاد می بینم باعث وسواس بیش از حد در بین دوستانم شده حقیقتش من هم خودم حس می کنم کاملا به ترتیب وموالات عمل نمی کنم.
امروز در وضو ودر حال شستن دستها ، فهمیدم جوراب پامه بعد بدون اعتنا جوراب ها را در آوردم ومسح پا رو انجام دادم. حکم وضوی من چیست؟
من مقلد آیت الله سیستانی هستم .

یارمهربان;231480 نوشت:
باسلام در خصوص ترتیب وموالات در وضو توضیح کامل بفرمایید. چون زیاد می بینم باعث وسواس بیش از حد در بین دوستانم شده حقیقتش من هم خودم حس می کنم کاملا به ترتیب وموالات عمل نمی کنم. امروز در وضو ودر حال شستن دستها ، فهمیدم جوراب پامه بعد بدون اعتنا جوراب ها را در آوردم ومسح پا رو انجام دادم. حکم وضوی من چیست؟ من مقلد آیت الله سیستانی هستم .

با عرض سلام و احترام خدمت جناب یارمهربان و تشکر از سئوال شما

احکام وضو را در آدرس زیر ببینید :

http://www.sistani.org/index.php?p=373861&id=1&pid=9

در فرض سئوال در آوردن جوراب و کشیدن مسح پا اشکالی در وضو ایجاد نمی کند مگر اینکه با درآوردن جوراب ، دست به اندازه ای خشک شود که در محل مسح اثر تری نگذارد.

همیشه سالم و موفق باشید

با سلام

یکی از شرایط صحت وضو موالات است یعنی پشت سر هم انجام دادن و فاصله نینداختن بین اعمال وضو (آموزش فقه / فلاح زاده ) .

چنانچه بین اعمال وضو به اندازه ای فاصله بیفتد که رطوبت جاهایی که پیش از آن شسته یا مسح کرده، خشک شده باشد وضو باطل است ( توضیح المسایل آیت الله سیستانی . م 289 ) .

با توجه به سوال، وضوی شما صحیح و با در آوردن جوراب موالات به هم نمی خورد مگر اینکه به اندازه ای بین اعضای وضو فاصله بیفتد که اعضای وضو خشک شود .

سلام وعرض ادب و احترام :

ترتیب در وضو:یعنی مکلف اول صورت وبعد دست راست وبعد دست چپ را بشوید و بعد از آن سر و بعد پا ها را مسح نماید .

اما موالات :یعنی مکلف باید کارهای وضو را پشت سر هم انجام دهد.

ببینید اگر بین کارهای وضو به قدری فاصله شود که در نظر عرف پشت سر هم نباشد وضو باطل می شود.ولی در صورت پیش آمد عذری برای شخص _ مثلا بعد از شستن دستهایتان جوراب هایتان را در آوردید بعد مسح انجام دادید _این امر معتبر نیست ووضو صحیح است. چون موالات رعایت شده.

رساله عملیه /شرایط صحت وضو .

موفق و سر بلند باشید انشاءالله.

موضوع قفل شده است