لطفا اين ايات را پيدا كنيد....

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لطفا اين ايات را پيدا كنيد....

سلام
من چند از ايات قران رو مي خواهم، كه چون خودم يه درك ناقصي از شون دارم نمي تونم پيدا كنم
اياتي در مورد
1. كساني كه به راه راست هدايت مي شوند قطعا از ياري خدا بي نصيب نخواهند شد
2. در راه خدا سختي هاي زيادي است
3. تعداد افرادي كه ايمان آورده اند زياد هستند اما كساني كه تقوا دارند و به راه راست هدايت مي شوند ناچيز...

ببخشيد من قصد تحريف قران رو ندارم ولي همون طور كه گفتم چون بيشتر معاني قران رو مي خونم و اين كه اين ها همه جمع بندي خودمه.
من خيلي فرصت ندارم حداكثر تا جمعه.
لطف كنيد ايات رو برام پيدا كنيد.:Gol:

سلام "لطفا منبعي كه ازاون برداشت كرديد راذكر كنيد به نظر ميرسه ترجمه نيست ويك ترجمه آزاد ويابرداشت ازچند مفهوم قرآني كنارهم باشه كه صحتش جاي بحث داره.

fotros;230748 نوشت:
ببخشيد من قصد تحريف قران رو ندارم ولي همون طور كه گفتم چون بيشتر معاني قران رو مي خونم و اين كه اين ها همه جمع بندي خودمه.
لطف كنيد ايات رو برام پيدا كنيد.
پیام;230827 نوشت:
سلام "لطفا منبعي كه ازاون برداشت كرديد راذكر كنيد به نظر ميرسه ترجمه نيست ويك ترجمه آزاد ويابرداشت ازچند مفهوم قرآني كنارهم باشه كه صحتش جاي بحث داره.

استاد

سلام

آخرش گفته اند که برداشت خودشونه؟!:Gol:

کبوتر حرم الزهرا;230834 نوشت:
سلام آخرش گفته اند که برداشت خودشونه؟!
سلام "همون برداشت هم ازمتني بوده

fotros;230748 نوشت:
اياتي در مورد

سلام دوست عزیز،
برخی آیات که به گونه ای با مطلب شما ارتباط دارد را ذکر می کنم:

وَ الَّذينَ جاهَدُوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنينَ (عنکبوت/69)
و كسانى كه در راه ما كوشيده ‏اند، به يقين راه هاى خود را بر آنان مى‏ نماييم و در حقيقت، خدا با نيكوكاران است

إِنَّا لَنَنْصُرُ رُسُلَنا وَ الَّذينَ آمَنُوا فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ يَوْمَ يَقُومُ الْأَشْهادُ (غافر/51)
ما به يقين پيامبران خود و كسانى را كه ايمان آورده ‏اند، در زندگى دنيا و (در آخرت) روزى كه گواهان به پا مى‏ خيزند يارى مى‏ دهيم‏

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدامَكُمْ (محمد (ص)/7)
اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! اگر (آيين) خدا را يارى كنيد، شما را يارى مى‏كند و گامهايتان را استوار مى ‏دارد

fotros;230748 نوشت:
اياتي در مورد

يا أَيُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّكَ كادِحٌ إِلى‏ رَبِّكَ كَدْحاً فَمُلاقيهِ (انشقاق/6)
اى انسان، حقّاً كه تو به سوى پروردگار خود به سختى در تلاشى، و او را ملاقات خواهى كرد

أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَ لَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ مَسَّتْهُمُ الْبَأْساءُ وَ الضَّرَّاءُ وَ زُلْزِلُوا حَتَّى يَقُولَ الرَّسُولُ وَ الَّذينَ آمَنُوا مَعَهُ مَتى‏ نَصْرُ اللَّهِ أَلا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَريبٌ (بقره/214)
آيا گمان كرديد داخل بهشت مى‏ شويد، بى‏آنكه حوادثى همچون حوادث گذشتگان به شما برسد؟! همانان كه گرفتاري ها و ناراحتي ها به آنها رسيد، و آن چنان ناراحت شدند كه پيامبر و افرادى كه ايمان آورده بودند گفتند: «پس يارى خدا كى خواهد آمد؟!» (در اين هنگام، تقاضاى يارى از او كردند، و به آنها گفته شد:) آگاه باشيد، يارىِ خدا نزديک است

أَ حَسِبَ النَّاسُ أَنْ يُتْرَكُوا أَنْ يَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا يُفْتَنُونَ
وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذينَ صَدَقُوا وَ لَيَعْلَمَنَّ الْكاذِبينَ (عنکبوت/2و3)
آيا مردم گمان كردند همين كه بگويند: «ايمان آورديم»، به حال خود رها مى‏شوند و آزمايش نخواهند شد؟!
ما كسانى را كه پيش از آنان بودند آزموديم (و اينها را نيز امتحان مى‏ كنيم) بايد علم خدا درباره كسانى كه راست مى‏ گويند و كسانى كه دروغ مى‏ گويند تحقق يابد!

fotros;230748 نوشت:
اياتي در مورد
3. تعداد افرادي كه ايمان آورده اند زياد هستند اما كساني كه تقوا دارند و به راه راست هدايت مي شوند ناچيز...
لطف كنيد ايات رو برام پيدا كنيد.:gol:
به نظرم این عبارت شما از نظر محتوایی جای تأمل دارد و اصلاحش مطلبی است که در آیه ذیل آمده است:

وَ ما يُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللَّهِ إِلاَّ وَ هُمْ مُشْرِكُونَ (یوسف/106)
و بيشترشان به خدا ايمان نمى‏ آورند جز اينكه [با او چيزى را] شريك مى‏ گيرند

توضیح مختصری درباره این کریمه به نقل از تفسیر نمونه:

ايمان تنها اين نيست كه انسان به وجود خدا اعتقاد داشته باشد بلكه يك موحد خالص كسى است كه غير از خدا، به هیچ شکل، معبودى در دل و جانش نباشد؛ تمام گفتار و کردارش براى خدا و در راه خدا باشد و طوق بندگى غير او را بر گردن ننهد و فرمان هاى الهى را خواه مطابق تمايلاتش باشد يا نباشد، از جان و دل بپذيرد و اجرا نماید، و بر سر دو راهي هاى «خدا» و «هوى»، همواره خدا را مقدم شمارد؛ اين است ايمان خالص، از هر گونه شرک؛ شرک خالص یعنی رهایی از شرک در عقيده و شرک در سخن و شرک در عمل! و راستى اگر بخواهيم حساب دقيقى در اين زمينه بكنيم، موحدان راستين و خالص و حقیقی، بسيار كمند! به همين دليل در روايات اسلامى مى‏ خوانيم كه امام صادق (ع) فرمود:

الشرك اخفى من دبيب النمل‏
شرک در اعمال انسان، از حركت مورچه هم مخفی تر است!

در روایت دیگری آمده است که پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود:

ان اخوف ما اخاف عليكم الشرك الاصغر قالوا و ما الشرك الاصغر يا رسول اللَّه؟ قال الريا، يقول اللَّه تعالى يوم القيامة اذا جاء الناس باعمالهم اذهبوا الى الذين كنتم تراءون فى الدنيا، فانظروا هل تجدون عندهم من جزاء؟!
خطرناكترين چيزى كه از آن بر شما مى‏ ترسم، شرک اصغر است! اصحاب گفتند: شرک اصغر چيست اى رسول خدا؟ فرمود: رياكارى؛ روز قيامت هنگامى كه مردم با اعمال خود در پيشگاه خدا حاضر مى‏ شوند، پروردگار به آنها كه در دنيا ريا كردند، مى‏ فرمايد: به سراغ كسانى كه به خاطر آنها ريا كرديد برويد، ببينيد پاداشى نزد آنها مى‏ يابيد؟

از امام باقر (ع) در تفسير آيه فوق وَ ما يُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللَّهِ إِلاَّ وَ هُمْ مُشْرِكُونَ (یوسف/106) فرمود:

شرك طاعة و ليس شرك عبادة و المعاصى التي يرتكبون و هى شرك طاعة اطاعوا فيها الشيطان فاشركوا باللَّه فى الطاعة لغيره:
منظور از اين آيه شرک در اطاعت است نه شرک عبادت، و گناهانى كه مردم مرتكب مى‏ شوند شرک اطاعت است، چرا كه در آن شيطان را اطاعت مى‏ كنند و به خاطر اين عمل براى خدا شريكى در اطاعت قائل مى‏ شوند *

--------------------------------------
* تفسير نمونه، ج‏10، ص 91 و 92

صدیقین;230858 نوشت:
اتي در مورد 1. كساني كه به راه راست هدايت مي شوند قطعا از ياري خدا بي نصيب نخواهند شد وَ الَّذينَ جاهَدُوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنينَ (عنکبوت/69) و كسانى كه در راه ما كوشيده ‏اند، به يقين راه هاى خود را بر آنان مى‏ نماييم و در حقيقت، خدا با نيكوكاران است
نتيجه تلاش درراه خدا هدايت ذكر شده است.

پیام;230827 نوشت:

بعله استاد حق با شما برداشت آزاد و يه جورايي مفهومي از اياتي كه قبلا خوندنم اما الان يادم نمياد چه اياتي بودند
اين جور كه ته ذهنم مونده، فكر مي كنم درست هستند اما نمي دونم كدوم ايات هستند
خواهشا راهنمايي كنيد

پیام;230882 نوشت:
نتيجه تلاش درراه خدا هدايت ذكر شده است.

حالا اين ترجمه اشتباه هست يا نه؟
صدیقین;230858 نوشت:

إِنَّا لَنَنْصُرُ رُسُلَنا وَ الَّذينَ آمَنُوا فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ يَوْمَ يَقُومُ الْأَشْهادُ (غافر/51)
ما به يقين پيامبران خود و كسانى را كه ايمان آورده ‏اند، در زندگى دنيا و (در آخرت) روزى كه گواهان به پا مى‏ خيزند يارى مى‏ دهيم‏

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدامَكُمْ (محمد (ص)/7)
اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! اگر (آيين) خدا را يارى كنيد، شما را يارى مى‏كند و گامهايتان را استوار مى ‏دارد
[/center]

ممنونم جناب صديقين
به نظرم اين دو آيه به يكي از برداشت هاي من نزديك بود.
فقط باز هم اين جا تلاش به هدايت معني شده
يعني توي آيات قران ايه اي نداريم به اين معني كه
و كساني كه ايمان اورده اند ياري خواهند شد

سلام "آياتي كه عزيزان آوردند نزديك ترين آيات بوده ولي عين آن نيست.باتشكرازتلاش عزيزان.

متشكرم از نظر دوستان و همچنين استاد پيام
خدا خيرتان دهد.

fotros;230748 نوشت:

وَقَالُوا قُلُوبُنَا غُلْفٌ بَلْ لَعَنَهُمُ اللَّهُ بِكُفْرِهِمْ فَقَلِیلًا مَا یؤْمِنُونَ«البقرة/88»
و گفتند دلهای ما در غلاف است [نه چنین نیست] بلکه خدا به سزای کفرشان لعنتشان کرده است پس آنان که ایمان می‏آورند چه اندک‏شماره‏اند

fotros;230748 نوشت:

أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا یأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذِینَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ مَسَّتْهُمُ الْبَأْسَاءُ وَالضَّرَّاءُ وَزُلْزِلُوا حَتَّى یقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذِینَ آمَنُوا مَعَهُ مَتَى نَصْرُ اللَّهِ أَلَا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَرِیبٌ«البقرة/214»
آیا پنداشتید که داخل بهشت می‏شوید و حال آنکه هنوز مانند آنچه بر [سر] پیشینیان شما آمد بر [سر] شما نیامده است آنان دچار سختی و زیان شدند و به [هول و] تکان درآمدند تا جایی که پیامبر [خدا] و کسانی که با وی ایمان آورده بودند گفتند پیروزی خدا کی خواهد بود هش دار که پیروزی خدا نزدیک است

fotros;230748 نوشت:

الَّذِینَ أُخْرِجُوا مِنْ دِیارِهِمْ بِغَیرِ حَقٍّ إِلَّا أَنْ یقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یذْكَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِیرًا وَلَینْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ ینْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِی عَزِیزٌ«الحج/40»
همان کسانی که بناحق از خانه‏هایشان بیرون رانده شدند [آنها گناهی نداشتند] جز اینکه می‏گفتند پروردگار ما خداست و اگر خدا بعضی از مردم را با بعض دیگر دفع نمی‏کرد صومعه‏ها و کلیساها و کنیسه‏ها و مساجدی که نام خدا در آنها بسیار برده می‏شود سخت ویران می‏شد و قطعا خدا به کسی که [دین] او را یاری می‏کند یاری می‏دهد چرا که خدا سخت نیرومند شکست‏ناپذیر است

باتشكر ازكاربران گرامي اگه نكته اي ندارين بحث جمع بندي بشه.

موضوع قفل شده است