آیا تولید کنندگان کیک و کلوچه، تخم مرغ خونی را جدا می کنند؟

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا تولید کنندگان کیک و کلوچه، تخم مرغ خونی را جدا می کنند؟

با سلام خدمت کارشناسان محترم و دوستان عزیز
میخواستم بدانم آیا وجود تخم مرغ خونی در غذا، غذا را نجس می کند؟ اگر کسی مرجع تقلیدش تخم مرغ خونی را نجس بداند، آیا می تواند کیک و کلوچه بخورد؟ چون به نظر می رسد اکثر کارخانه ها تصمیم به جدا کردن تخم مرغ خونی ندارند.
و با توجه به اینکه معمولا در یک جعبه تخم مرغ معمولا یک دانه تخم مرغ خونی پیدا می شود، و کارخانه ها هم تخم مرغ را به صورت فله و عمده استفاده می کنند، آیا میتوانیم از طهارت کلوچه مطمئن باشیم.

ضمنا به خاطر این سوال از صنف محترم کیک و کلوچه و دوستان عزیزی که نسبت به مسائل طهارت و نجاست وسواس دارند، معذرت می خواهم.

muhammad-aga;230722 نوشت:
میخواستم بدانم آیا وجود تخم مرغ خونی در غذا، غذا را نجس می کند؟ اگر کسی مرجع تقلیدش تخم مرغ خونی را نجس بداند، آیا می تواند کیک و کلوچه بخورد؟ چون به نظر می رسد اکثر کارخانه ها تصمیم به جدا کردن تخم مرغ خونی ندارند. و با توجه به اینکه معمولا در یک جعبه تخم مرغ معمولا یک دانه تخم مرغ خونی پیدا می شود، و کارخانه ها هم تخم مرغ را به صورت فله و عمده استفاده می کنند، آیا میتوانیم از طهارت کلوچه مطمئن باشیم.

با سلام و عرض ادب

نظر مراجع نسبت به طهارت و نجاست و همچنین خوردن تخم مرغ خونی متفاوت است. به نظر مقام معظم رهبری،خون تخم مرغ محکوم به طهارت است، ولى خوردن آن حرام است.

به طور کلی،در مورد کارخانه ها و سایر تولیدکنندگان که از تخم مرغ در محصولاتشان استفاده می کنند،از آنجایی که از بازار مسلمین تهیه می شود،حکم به طهارت شده و مصرف آن هم حلال است.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام نجاسات

به نام خدا
سلام

تخم مرغ خونی یعنی چه تخم مرغی ؟ یعنی توی تخم مرغ بجز زرده و سفیده خون هم باشه ؟

ممنون

vahid_barvarz;231376 نوشت:
تخم مرغ خونی یعنی چه تخم مرغی ؟ یعنی توی توخم مرغ بجز زرده و سفیده خون هم باشه ؟

با سلام خدمت آقا وحید عزیز
معلومه اهل نیمرو درست کردن نیستی!
یعنی یک لکه خون توی زرده یا سفید وجود داره. شاید همون خون قراره جوجه بشه. دقیقا نمیدونم.
کسی هست که بدونه خون داخل تخم مرغ به خاطر چیه؟

نور;230768 نوشت:
به طور کلی،در مورد کارخانه ها و سایر تولیدکنندگان که از تخم مرغ در محصولاتشان استفاده می کنند،از آنجایی که از بازار مسلمین تهیه می شود،حکم به طهارت شده و مصرف آن هم حلال است.

با سلام خدمت کارشناس محترم

ببخشید این مسئله سوق مسلم برای من خیلی مبهمه. یه جوری شبیه اجماع اهل سنته که لا تجتمع امتی علی الخطا.
اگر ما بدونیم که غالب بازاری های مسلمان رعابت احکام شرعی می کنند میتونیم بهشون اعتماد کنیم. اما وقتی تقریبا اطمینان داریم که هیچ کارخونه ای تخم مرغ خونی رو جدا نمیکنه، چجوری میتونیم با قاعده سوق مسلم خودمون رو راضی کنیم.
قاعده سوق به خاطر اینه که چون اکثر مسلمان ها رعایت احکام شرعی می کنند، اگر آدم چیزی از بازار خرید دیگه لازم نیست در مورد اون چیز به طور جداگانه تحقیق کنه.
اما وقتی دیگه مسلمان ها این حکم را رعایت نمیکنن، چطوری میشه با سوق مسلم ....

حتی اگر به احادیث مراجعه بکنیم حدیثی نداریم که حضرت بفرمایند که از سوق مسلم بخرید حتی اگر یقین دارید همه اشتاه می کنند. بلکه علت اعتبار سوق مسلم، عدم علم به صحت و عدم صحت و حمل فعل مسلم بر صحت است.
اما وقتی میدونید که عمل نمیکنند چطوری میتونید حمل بر صحت کنید؟

vahid_barvarz;231376 نوشت:
تخم مرغ خونی یعنی چه تخم مرغی ؟ یعنی توی تخم مرغ بجز زرده و سفیده خون هم باشه ؟

با سلام و عرض ادب

منظور همان خونی است که عموما در زرده و گاها در سفیده دیده می شود.

موفق و موید باشید.

muhammad-aga;231393 نوشت:
با سلام خدمت کارشناس محترم

ببخشید این مسئله سوق مسلم برای من خیلی مبهمه. یه جوری شبیه اجماع اهل سنته که لا تجتمع امتی علی الخطا.
اگر ما بدونیم که غالب بازاری های مسلمان رعابت احکام شرعی می کنند میتونیم بهشون اعتماد کنیم. اما وقتی تقریبا اطمینان داریم که هیچ کارخونه ای تخم مرغ خونی رو جدا نمیکنه، چجوری میتونیم با قاعده سوق مسلم خودمون رو راضی کنیم.
قاعده سوق به خاطر اینه که چون اکثر مسلمان ها رعایت احکام شرعی می کنند، اگر آدم چیزی از بازار خرید دیگه لازم نیست در مورد اون چیز به طور جداگانه تحقیق کنه.
اما وقتی دیگه مسلمان ها این حکم را رعایت نمیکنن، چطوری میشه با سوق مسلم ....

حتی اگر به احادیث مراجعه بکنیم حدیثی نداریم که حضرت بفرمایند که از سوق مسلم بخرید حتی اگر یقین دارید همه اشتاه می کنند. بلکه علت اعتبار سوق مسلم، عدم علم به صحت و عدم صحت و حمل فعل مسلم بر صحت است.
اما وقتی میدونید که عمل نمیکنند چطوری میتونید حمل بر صحت کنید؟

با سلام و تشکر از سوال شما

همین که از بازار مسلمین تهیه می شود کافی است که حمل بر حلیت شود مگر یقین به حرمت و نجاست حاصل شود و نیازی هم به تحقیق برای حصول یقین نیست.بنابراین در مثال مذکور(کلوچه و ..) هم تا وقتی یقین به حرمت نداریم، منعی از مصرف نیست.

موفق و سربلند باشید.

نور;231717 نوشت:
همین که از بازار مسلمین تهیه می شود کافی است که حمل بر حلیت شود

با سلام و تشکر از شما

مردم الان نسبت به برخی چیزها یقین عرفی دارند که این محصول نجس است. برای اجتناب از نجس یقین عرفی کافی است، یقین عقلی لازم نیست. به نظر میرسه سوق مسلم در کشورهای اسلامی که مردمش بی مبالات هستند اصلا معنایی نداره.

سوق مسلم مخصوصا الان با وجود محصولاتی مانند نستله و نوشابه های صهیونیستی، دیگه معنایی نداره.

نکته بعدی اینکه، چرا تحقیق لازم نیست؟ مگه غذای نجس اثر وضعی نداره. مثل اینکه شما بگید این لیوان نوشیدنی رو بخور ایشالله آبه. اگر شراب باشه گناهی نکردی اما بالاخره آدم مست میشه.
به نظر من باید تحقیق کرد تا کارخونه های کیک و کلوچه حساب کار دستشون بیاد غذای نجس ندن دست مردم.

muhammad-aga;230722 نوشت:
با سلام خدمت کارشناسان محترم و دوستان عزیز
میخواستم بدانم آیا وجود تخم مرغ خونی در غذا، غذا را نجس می کند؟ اگر کسی مرجع تقلیدش تخم مرغ خونی را نجس بداند، آیا می تواند کیک و کلوچه بخورد؟ چون به نظر می رسد اکثر کارخانه ها تصمیم به جدا کردن تخم مرغ خونی ندارند.
و با توجه به اینکه معمولا در یک جعبه تخم مرغ معمولا یک دانه تخم مرغ خونی پیدا می شود، و کارخانه ها هم تخم مرغ را به صورت فله و عمده استفاده می کنند، آیا میتوانیم از طهارت کلوچه مطمئن باشیم.
ضمنا به خاطر این سوال از صنف محترم کیک و کلوچه و دوستان عزیزی که نسبت به مسائل طهارت و نجاست وسواس دارند، معذرت می خواهم.

مسأله 98 خونى كه در تخم مرغ می باشد نجس نيست، ولى به احتياط واجب بايد از خوردن آن اجتناب كند (1) و اگر خون را با زرده تخم مرغ به هم بزنند كه از بين برود، خوردن زرده هم مانعى ندارد. (1) (فاضل:) احتياط مستحب آن است كه از آن اجتناب شود. [پايان مسأله‏] (خوئى، گلپايگانى، اراكى، تبريزى، صافى، زنجانى:) مسأله بنا بر احتياط واجب ( (زنجانى:) بنا بر احتياط) از تخم مرغى كه ذرّه‏اى خون در آن است، بايد اجتناب كرد ولى اگر خون ( (خوئى، زنجانى، تبريزى:) مثلًا) در زرده باشد تا پوست نازك روى آن پاره نشده، سفيده پاك است.
(مكارم:) مسأله خونى كه در تخم مرغ می ‏باشد، نجس است بنا بر احتياط واجب، و خوردن آن نيز حرام است.
(نورى:) مسأله خونى كه در تخم مرغ می ‏باشد، بنا بر احتياط واجب نجس است؛ ولى اگر در ميان پرده رقيقى است و آن پرده پاره نشده است، اجزاء تخم مرغ را نجس نمی ‏كند.
(سيستانى:) مسأله احتياط مستحب آن است كه از زرده تخم مرغى كه ذره‏ اى خون در آن می ‏باشد اجتناب شود.
(بهجت:) مسأله از خونى كه در تخم مرغ مى‏باشد بنا بر احتياط بايد اجتناب كرد، ولى اگر خون در زرده باشد سفيده پاك است و اگر در سفيده باشد زرده پاك است.

سلام عرض می کنم خدمت همه بزرگوارن :Gol:

شهادت امام موسی کاظم علیه السلام رو تسلیت عرض می کنم :Sham:

نور;231717 نوشت:
همین که از بازار مسلمین تهیه می شود کافی است که حمل بر حلیت شود مگر یقین به حرمت و نجاست حاصل شود و نیازی هم به تحقیق برای حصول یقین نیست.بنابراین در مثال مذکور(کلوچه و ..) هم تا وقتی یقین به حرمت نداریم، منعی از مصرف نیست.

استاد نور بزرگوار دقیقا در تاپیک دیگری در مورد فیله کوسه بحث شد و نتیجه این شد که حالا چون در بازار مسلمانان عرضه می شه به معنای این نیست که قابل استفاده ست ، و شما می فرمایید که نیازی به تحقیق نیست ، خوب من نوعی میرم این فیله رو استفاده می کنم و می گم خوب این حرفی ه که زده می شه که این نوع ماهی پولک نداره ولی من یقین ندارم و به حساب اینکه در بازار مسلمین عرضه می شه استفاده می کنم ، حالا دقیقا باید چی کار کرد ؟

ممنون از شما و همه پاسخگویان سایت :Gol:

muhammad-aga;231750 نوشت:
مردم الان نسبت به برخی چیزها یقین عرفی دارند که این محصول نجس است. برای اجتناب از نجس یقین عرفی کافی است، یقین عقلی لازم نیست. به نظر میرسه سوق مسلم در کشورهای اسلامی که مردمش بی مبالات هستند اصلا معنایی نداره. سوق مسلم مخصوصا الان با وجود محصولاتی مانند نستله و نوشابه های صهیونیستی، دیگه معنایی نداره. نکته بعدی اینکه، چرا تحقیق لازم نیست؟ مگه غذای نجس اثر وضعی نداره. مثل اینکه شما بگید این لیوان نوشیدنی رو بخور ایشالله آبه. اگر شراب باشه گناهی نکردی اما بالاخره آدم مست میشه. به نظر من باید تحقیق کرد تا کارخونه های کیک و کلوچه حساب کار دستشون بیاد غذای نجس ندن دست مردم.

با سلام مجدد و تشکر از شما

حکم سوق مسلمین حتی با فرض شما مبنی بر بی موالاتی مردم همچنان پابرجاست و به لحاظ حکم تکلیفی، حلال و قابل استفاده است و تحقیق هم لازم نیست اما در مورد اثر وضعی می توانید از کارشناسان اخلاق بهره مند شوید.

همیشه به سلامت باشید.

سوال;231762 نوشت:
استاد نور بزرگوار دقیقا در تاپیک دیگری در مورد فیله کوسه بحث شد و نتیجه این شد که حالا چون در بازار مسلمانان عرضه می شه به معنای این نیست که قابل استفاده ست ، و شما می فرمایید که نیازی به تحقیق نیست ، خوب من نوعی میرم این فیله رو استفاده می کنم و می گم خوب این حرفی ه که زده می شه که این نوع ماهی پولک نداره ولی من یقین ندارم و به حساب اینکه در بازار مسلمین عرضه می شه استفاده می کنم ، حالا دقیقا باید چی کار کرد ؟

با سلام خدمت همکار پر تلاش انجمن احکام و تشکر از زحمات شما سرکار سوال بزرگوار

در فرض سوال تحقیق لازم نیست. در مورد فیله کوسه که مطرح کردید،بهتر است تاپیک دوباره با تامل بیشتر مرور گردد،قطعا منافاتی با آنچه بیان شد نخواهد داشت بدین معنی که اگر از بازار مسلمین تهیه می نمایید حکم به حلیت آن می شود و تحقیق نیازی نیست مگر اینکه از راهی(به فرض ناخواسته و بدون تحقیق) یقین به حرمت حاصل شود،که در آن صورت استفاده جایز نمی باشد.

همیشه موفق و سالم باشید.

اگر تخم مرغ خون داشته باشد بعد از پخته شدن و تغییر شکل نجاست هم از بین نمی ره :Gig:

victoryone;231872 نوشت:
اگر تخم مرغ خون داشته باشد بعد از پخته شدن و تغییر شکل نجاست هم از بین نمی ره

با تشکر از اظهار نظر حضرت عالی

در فرضی که خون و موادی که در تخم مرغ به آن اتصال دارد ، با پخته شدن استحاله شود یعنی به غیر خود تبدیل شود ، نجاستش از بین می رود . (1)

اما این فرض بعید است .

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله نوری همدانی ، توضیح المسائل م 195

موضوع قفل شده است