ان ربي علي صراط مستقيم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ان ربي علي صراط مستقيم

سلام
در آيه 56 سوره هود امده :
إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّهِ رَبِّي وَرَبِّكُم مَّا مِن دَآبَّةٍ إِلاَّ هُوَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبِّي عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ
در حقيقت من بر خدا پروردگار خودم و پروردگار شما توكل كردم هيچ جنبنده‏اى نيست مگر اينكه او مهار هستى‏اش را در دست دارد به راستى پروردگار من بر راه راست است
من منظور از جمله " ان ربي علي صراط مستقيم " رو نمي فهمم
يعني چي كه خدا بر راه مستقيم است ؟
ممنون

[="tahoma"]به نام خدا
با سلام

omidvar;230681 نوشت:
سلام
إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّهِ رَبِّي وَرَبِّكُم مَّا مِن دَآبَّةٍ إِلاَّ هُوَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبِّي عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ
در حقيقت من بر خدا پروردگار خودم و پروردگار شما توكل كردم هيچ جنبنده‏اى نيست مگر اينكه او مهار هستى‏اش را در دست دارد به راستى پروردگار من بر راه راست است

بر صراط مستقيم بودن خداي تعالي به معناي اين است كه او سنتش در ميان مخلوقات يك سنت ثابت است و هرگز ، تغيير نمي‏كند و آن اين است كه امور را بر يك منوال يعني بر منوال عدل و حكمت تدبير كند و چون چنين است پس او همواره حق را به كرسي مي‏نشاند وباطل را هر جا كه با حق در بيفتد رسوا مي‏سازد .
در حقيقت اين آيه شريفه از زبان حضرت هود عليه السلام و در مقابل بت پرستان قومش بيان شده است كه فرمود : من بر الله توكل مي‏كنم كه رب من و رب شما است ، او است كه مي‏تواند حجتي را كه به شما القاء كردم ( و آن حجت اين بود كه علنا از آلهه شما بيزاري جستم و اعلام كردم كه نه شما با همه زور و قلدريتان مي‏توانيد به من آسيبي برسانيد و نه آلهه شما ) به ثمر برساند چون او است تنها مالك و صاحب سلطنت بر من و بر شما و بر هر جنبنده ، و سنت او عادله و تغيير ناپذير است پس به زودي دين خود را ياري نموده و مرا از شر شما حفظ مي‏كند . (1)
در واقع حضرت هود به قومش فرمود و براي آنان استدلال كرد كه اين را نيز بدانيد خداى من از آن قدرتمندانى نيست كه قدرتش موجب خودكامگى و هوسبازى گردد و آن را در غير حق به كار برد ، بلكه پروردگار من همواره بر صراط مستقيم و جاده عدل و داد مى‏باشد و كارى بر خلاف حكمت و صواب انجام نمى‏دهد ( ان ربى على صراط مستقيم) .(2)

(1)- تفسير الميزان ، ج 10 ، ص 449
(2)- ر. ك تفسير نمونه ، ج 9 ،ص 138
[/]

omidvar;230681 نوشت:
سلام
ممنون

سلام
معنای لفظی اش همون میشه که شما میگی اما معنای محتواییش میشه بدرستی که پروردگار من به راه راست هدایت می کند
ببین داخل عربی برای معنی کردن باید هم به دستورات توجه داشت هم به جمله قبل چون خداوند نسبت به جمله قبل اون حرف رو فرمودند و اینکه زبان عربی خیلی نکات ریز داره که باید توجه کرد :Cheshmak:

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و تشکر

omidvar;230681 نوشت:
منظور از جمله " ان ربي علي صراط مستقيم " رو نمي فهمم يعني چي كه خدا بر راه مستقيم است ؟

ضمن تشکر از کارشناس هدی از جواب خوبشان بنده نیز در تکمیل نوشته ایشان مطالبی عرض می کنم:
صراط مستقیم، همان صراط توحيدي خاص است كه مبدأ و منتهايي دارد و زمام موجودات در بستر آن به دست خداي يگانه و يكتاست كه همه آنها را از يك فيض منبسط آفريده و به نحو خاصي رهبري مي‌كند و غير آن
صراط و راهي نيست؛ شيطان و ديگر جنبندگان هم در اين صراط‌ اند. اين هدايت، رحمت عامه و صراط مستقيمي است كه در مقابل عدم قرار گرفته است؛ نه ضلالت، غضب، سبيل غيّ و.... منظور از سيره توحيدي رسول اكرم (صلّي‌ الله‌ عليه‌ و آله‌ و سلّم) نيز همين صراط مستقيم است.[1]
حضرت هود علیه السلام به امت خود می گوید: نه تنها خدا رب من و شماست، بلكه همه جنبده ها نيز تحت ربوبيت اويند و زمام همه به دست اوست و او بر صراط مستقيم است.
پس زمام هر جنبنده اي به دست خداست و اوست كه همه حالات يك جنبنده را تنظيم مي كند و در مسير مستقيم كه همان دين الهي هر موجود واقعي است سوق مي دهد و پروردگار همه انسانها نيز همان خداي يكتاست كه پيشاني هر فردي را مي گيرد، و بر راهي كه وي انتخاب كرد مي برد، خواه ناصيه او به سمت صدق و صلاح و سداد و ثواب باشد، خواه به سوي كذب و گناه و تباهي و طلاح، زيرا پيشانيهاي كاذب را هم خدا مي گيرد ولي به آتش مي‏ كشاند: (لنسفعاً بالناصية ناصية كاذبة خاطئة)[2]. پيشاني كساني كه كاذبانه رفتار مي‏ كنند دروغين است و همه پيشانيها به دست خداوند است. گاه انسان زمامداري حق را با برهان مي فهمد و گاه با عرفان مي بيند چنانكه گاهي آنها را با ظواهر ديني درك مي‏كند.
هود (عليه السلام) نيزكه با قاطعيت مي‏ گويد:اگرهمه شما اجتماع كنيد وبه‏ من مهلت هم ندهيد، باز بر شما پيروزم و كاري از شما ساخته نيست، بر اثر شهود دل است نه با حصول فكر. او مي بيند كه زمام امور به دست خداست ونه غير، و اوست كه همه موجودات را بر صراط مستقيم سير مي دهد تا آنها را به هدف نهايي برساند. نه غير خدا ودر اين حركت همگاني آميخته با تضاد و تزاحم پيروزي از آن كسي است كه تشريع و تكوين وي هماهنگ باشد نه از آن كسي كه باطل‏گراست.
[3]
موفق باشید:Gol:

[1]پيامبر رحمت -حضرت علامه جوادی آملی،صفحه 154
[2] سوره علق، آیه15
[3]سيره‏ پيامبران در قرآن جلد 6 - صفحه 292

موضوع قفل شده است