تاثير محبت اهل بيت در زندگي انسان

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تاثير محبت اهل بيت در زندگي انسان

به نام خدا

رسول خدا فرمود : هر كس محبت فاطمه زهرا در دل او باشد محبت او صد جا به درد او ميخورد

امام صادق فرمود : لكل شي اساس واساس الاسلام حبنا اهل بيت
هر جيزي يك اساسي دارد و اساس اسلام محبت ما اهل بيت است
http://s3.picofile.com/file/7407199993/hobe_ale_mohamad.wav.html

سلام
من که توی زندگی ام تاثیر گذاشته اساسی
درست زمانی که می خواست یه بلای بزرگ سرم بیاد نجاتم دادن

هر چیزی توی دین ما باید واسه منکرین تحلیل بشه تا متوجه درستیش بشن..اما یه چیز هست که تاحالا

هیچ کس نتونسته تحلیلش کنه...اصلا تحلیلی نیست....

محبت اهل بیت.....

هیچ کس تا به سمتشون نره نمیدونه معنیش چیه؟

هر كس بغض اهل بيت را داشته باشد از سه حالت خارج نيست: 1- يا زنا زاده است 2- يا نطفه او هنكامي بسته شده كه مادرش حيض بوده است 3- يا مال حرام خورده است

يكي از جاهايي كه محبت اهل بيت به درد ميخورد هنكام مرك است كه باعث آسان شدن سكرات موت ميشود. وديكري در قبر است كه باعث ميشود انسان عذاب قبر نداشته باشتد و ...
حتي خود زمخشري كه سني هست كفته كه : من مات علي حب آل محمد مات شهيدا
من مات علي بغض آل محمد مات كافرا
هر كس با محبت آل محمد بميرد شهيد مرده است و هر كس با بغض آل محمد بميرد كافر مرده است
اين هم يك فايل صوتي زيبا در اين باره:

محبت به اهل بيت (عليهم السلام) هم در دنيا و هم در آخرت اثرات عظيمي دارد . در اهميت و جايگاه محبت اهل بيت(‏عليهم السلام) همين بس كه قرآن آن را تنها پاداش رسالت پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) معرفى كرده است:

«قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِى الْقُرْبى‏»؛ (شورى(42)، آيه 23)

« بگو از شما هيچ پاداشى درخواست نمى ‏كنم، جز آنكه نزديكان مرا دوست بداريد»

مراد از مودت به قربى، دوستى خويشاوندان رسول خدا (ص)- كه همان عترت او از اهل بيتش باشند- است و بر طبق اين تفسير رواياتى هم از طرق اهل سنت، و اخبار بسيار زيادى از طرق شيعه وارد شده كه همه آنها آيه را به مودت عترت و دوستى با آن حضرات (ع) تفسير كرده، اخبار متواترى هم كه از طرق دو طائفه بر وجوب مودت اهل بيت و محبت آن حضرات رسيده، اين تفسير را تاييد مى‏ كند.

و اگر در يك طايفه ديگر اخبار كه آن نيز متواتر است، يعنى اخبارى كه از هر دو طريق از رسول خدا (ص) رسيده، و مردم را در فهم كتاب خدا و معارف اصولى و فروعى دين و بيان حقايق آن، به اهل بيت (ع) ارجاع داده- مانند حديث ثقلين و حديث سفينه و امثال آن- دقت كافى به عمل آوريم، هيچ شكى برايمان باقى نمى‏ ماند كه منظور از واجب كردن مودت اهل بيت، و آن را به عنوان اجر رسالت قرار دادن تنها اين بوده كه اين محبت را وسيله‏ اى قرار دهد براى اين كه مردم را به ايشان ارجاع دهد، و اهل بيت مرجع علمى مردم قرار گيرند.

پس مودتى كه اجر رسالت فرض شده چيزى ما وراى خود رسالت و دعوت دينى و بقاء و دوام آن نيست. پس بنا بر اين تفسير، مفاد آيه شريفه هيچ تغايرى با آيات ديگر كه اجر رسالت را نفى مى ‏كنند ندارد.(تفسيرالميزان ، ذيل آيه 23 سوره شوري)

دوستى ذوى القربى بازگشت به مساءله ولايت و قبول رهبرى ائمه معصومين (عليه السلام ) از دودمان پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) مى كند كه در حقيقت تداوم خط رهبرى پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) و ادامه مساءله ولايت الهيه است ، و پر واضح است كه قبول اين ولايت و رهبرى همانند نبوت پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) سبب سعادت خود انسانها مي باشد.(برگرفته از تفسير نمونه ، ذيل آيه 23 سوره شوري)

قرآن خود به نتيجه آن اشاره مي كند و مي گويد:

«قل ما سالتکم من اجر فهو لکم ان اجرى الا على الله».(سبا،47)

«بگو مزدى را که درخواست کردم چیزى است که سودش عاید خود شماست.مزد من جز بر خدا نیست».

يكي از منافع مودت قربي بازگشت آن به نبوت است و تداوم آن يعني خط امامت و رهبري است كه سود آن به مردم مي رسد.

در منابع اهل سنت نيز مصداق نزديكان و جايگاه محبت به اهل بيت (عليهم السلام) آشكار است:

احمد در فضائل الصحابه با سند خود از سعيد بن جبير از عامر چنين نقل مى كند:

لما نزلت قل لا اسئلكم عليه اجرا الا المودة فى القربى قالوا: يا رسول الله من قرابتك ؟ من هؤ لاء الذين وجبت علينا مودتهم ؟ قال : على و فاطمه و ابناهما (عليهم السلام ) و قالها ثلاثا(فضائل الصحابة، ابن حنبل: 2: 669 ح1141)

هنگامى كه آيه (( قل لا اسئلكم عليه اجرا الا المودة فى القربى )) نازل شد اصحاب عرض ‍ كردند اى رسول خدا! خويشاوندان تو كه مودت آنها بر ما واجب است كيانند؟ فرمود: على و فاطمه و دو فرزند آن دو، اين سخن را سه بار تكرار فرمود)) !

رسول اكرم(‏صلى الله عليه وآله) مى فرمايد:
«لا يؤمن احدكم حتى اكون احب اليه من ولده و والده و الناس اجمعين»؛( (1) البخاري : الإيمان (13) , ومسلم : الإيمان (45) , والترمذي : صفة القيامة والرقائق والورع (2515) , والنسائي : الإيمان وشرائعه (5016) , وابن ماجه : المقدمة (66) , وأحمد (3/272) , والدارمي : الرقاق (2740).)

«هيچ كس از شما ايمان ندارد؛ مگر اينكه من نزد او از فرزندانش و پدرش و همه مردم محبوب‏تر باشم»

آثار محبت به اهل بيت(عليهم السلام)

1- وسيله تقرب به خدا

پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) مي فرمايد:

براي هر چيزي سروري است و محبت من و محبت علي (عليه السلام) سرامد آن چيزهايي است كه جويندگان تقرب، به وسيله آنها مقرب مي شوند و آن عبارت است از : اطاعت از پروردگارشان.( بحار الانوار، ج27، ص129)

2- سوزاننده گناهان

حضرت محمد (ص) فرموده است: «محبت حضرت علي بن ابي طالب (عليه السلام)، گناهان را مي سوزاند، همان گونه كه آتش، هيزم را مي سوزاند.»( همان، ج39، ص266)

3- كفاره گناهان

امام رضا(عليه السلام) مي فرمايد:«محبت ما اهل بيت، كفاره گناهان است و حسنات را چند برابر مي كند.»( همان، ج68، ص100)

4 - حشر با اهل بیت علیهم السلام در روز قیامت

علی علیه السلام فرمود: «من احبنا کان معنا یوم القیامة و لو ان رجلا احب حجرا لحشره الله معه; (امالی صدوق، ص 209، مجلس 37) هر که ما را دوست بدارد، در روز قیامت با ما خواهد بود و اگر کسی سنگی را دوست داشته باشد، خداوند او را با آن محشور خواهد کرد.»

5 - وصول به زیباترین نیکی ها

امیرمؤمنان علیه السلام فرمود: «احسن الحسنات حبنا و اسوء السیئات بغضنا; (غررالحکم با ترجمه آقا جمال، ج 2، ص 480) زیباترین نیکی ها دوستی و زشت ترین بدی ها مخالفت و دشمنی با ما است.»

6 - رسیدن به مقام شهید

حضرت علی علیه السلام فرمود: «والمیت من شیعتنا صدیق شهید; صدق بامرنا و احب فینا و ابغض فینا یرید بذلک الله عز و جل; (تاویل الآیات الظاهرة، ص 642) میت شیعه ما صدیق و شهید است چون که امر ما را تصدیق نموده و به خاطر ما دوستی و دشمنی نموده است و از این کار خود، خدای عز و جل را اراده کرده است.»

7 - چشم روشنی در هنگام مرگ

روزی حارث همدانی به حضور علی علیه السلام آمد. امام علیه السلام از علت آمدن او جویا شد. او گفت: عشق و علاقه به شما مرا به اینجا کشانیده است. حضرت در تایید سخن او فرمود: «به خدا همین طور است. هیچ انگیزه ای جز محبت ما تو را به اینجا نیاورده است.» آن گاه علی علیه السلام به عنوان تشکر از اظهار علاقه این دوست صمیمی خویش، به او فرمود: «بدان که هیچ بنده ای از دوستان ما نمی میرد مگر اینکه در هنگام مردن، مرا آن طوری که دوست دارد می بیند و همچنین از دشمنان و مخالفین ما هم کسی نمی میرد تا اینکه در هنگام مرگ، در حالی که دلش نمی خواهد، مرا می بیند و شرمنده می شود.» (اعلام الدین دیلمی، ص 448)

8 - دادرسی در سخت ترین لحظات

علی علیه السلام در حدیث دیگر به حارث فرمود: «لینفعک حبنا عند ثلاث: عند نزول ملک الموت و عند مسالتک فی قبرک و عند موقفک بین یدی الله; (همان، ص 461) [ ای حارث!] دوستی و محبت ما اهل بیت در سه جای مهم و سرنوشت ساز برای تو سود خواهد داد: هنگام نازل شدن فرشته مرگ و موقعی که در قبر مورد سؤال و بازخواست قرار می گیری و زمانی که در روز قیامت در مقابل پروردگار ایستاده باشی.»

9 - قبولی کارهای نیک

امیرمؤمنان علیه السلام فرمود: «هر کس ما اهل بیت را دوست داشته باشد، ایمان او مفید بوده و اعمالش مورد پذیرش قرار خواهد گرفت، اما اگر کسی محبت ما اهل بیت را در دل نداشته باشد از ایمان خویش بی بهره بوده و کارهای نیک و اعمال دینی او مقبول نخواهد بود، گرچه روزها روزه گرفته و شب ها به عبادت بپرازد.» (بصائر الدرجات، ص 364) و در کلام دیگری آن بزرگوار به قنبر فرمود: «ای قنبر! به خدا قسم کسی که در دل یقین به ولایت ما خانواده داشته باشد برای او از عبادت هزار سال بهتر است، اگر بنده ای هزار سال خدا را عبادت کند خداوند عبادت او را نخواهد پذیرفت تا اینکه ولایت ما اهل بیت را قبول داشته باشد.» آنگاه حضرت با تاکید بر اهمیت موضوع ادامه می دهد: «اگر بنده ای هزار سال خداوند را عبادت کند و اعمال نیک هفتاد و دو پیامبر را هم به جا آورد، خداوند از او نخواهد پذیرفت تا اینکه ولایت ما را بپذیرد و گرنه خداوند او را به صورت به جهنم خواهد انداخت.» (مستدرک، ج 1، ص168)

ahmadbazi;230607 نوشت:
به نام خدا

رسول خدا فرمود : هر كس محبت فاطمه زهرا در دل او باشد محبت او صد جا به درد او ميخورد

امام صادق فرمود : لكل شي اساس واساس الاسلام حبنا اهل بيت
هر جيزي يك اساسي دارد و اساس اسلام محبت ما اهل بيت است

بسم رب فاطمه و ابیها و بعلها وبنیها . سلام. قوله تعالی:قل لا اسئلکم علیه اجرا الا المودة فی القربی . مودت یک ارتباط عمیق قلبی و عملی است نتیجه اش به سود خود فرد است در دنیا و آخرت . ایمان کامل نشود بجز با ولای علی یا علی روحی و جسمی فداک تموم زندگیمو مدیون اهل بیتم از کوچیکی مراقبم بودن الهی تو قیامت هم دست ما را میگیرن شیعه دلش به شفاعت معصومین دلخوشند .من نمیدونم بقیه دلشون بعد مردن به چی خوشه؟

محبت اهل بيت

این معنی باید تبئین شود و درست شناخته شود.

محبت اهل بیت در راستای محبت به سنت پیامبر است در عین حال این محبت میتواند دشمنی با اهل بیت هم باشد

لطفا به این روایات دقت کنید :

امام رضا عليه السلام در دعايش ميفرمود:
خدايا من از هر توان و نيروئى بيزارى جويم و بسوى تو گرايم، توان و نيروئى جز از جانب تو نيست، خدايا من بسوى تو بيزارى جويم از كسانى كه براى ما آنچه را سزاوار نيست ادعا ميكنند، خدايا من بسوى تو بيزارى ميجويم از كسانى كه در باره ما آنچه را خود نگوئيم ميگويند، خدايا آفرينش مخصوص تو و روزى از جانب تو است، ترا ميپرستيم و از تو يارى ميجوئيم، خدايا تو خالق ما و خالق پدران پيشينيان و پدران آيندگانى، ربوبيت جز براى تو سزاوار نيست و خدائى جز ترا نشايد ...

توقيعى است از امام زمان (عج) كه در جواب نامه‏اى كه محمّد بن علي بن هلال كرخى نوشته بود صادر شد باين مضمون:

اى محمّد بن علي خداوند بزرگتر است از آنچه ايشان ميستايند منزه است او را ستايش ميكنم هرگز ما شريك در علم و قدرت او نيستيم. بلكه غيب را جز او كسى نميداند چنانچه در قرآن كريم فرموده: قُلْ لا يَعْلَمُ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ الْغَيْبَ إِلَّا اللَّهُ و من و تمام پدرانم، آدم و نوح و ابراهيم و موسى و ساير پيامبران و رهبران متأخر حضرت محمّد و علي بن ابى طالب و حسن حسين و ديگر پيشوايان عليهم السّلام تا منتهى بزمان و عصر من شده همه بنده خدا هستيم خداوند ميفرمايد: مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏ قالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِي أَعْمى‏ وَ قَدْ كُنْتُ بَصِيراً قالَ: كَذلِكَ أَتَتْكَ آياتُنا فَنَسِيتَها وَ كَذلِكَ الْيَوْمَ تُنْسى‏
اى محمّد بن علي ما را شيعيان نادان و احمق كسانى كه يك پر مگس براى آنها ارزش بيشترى از دين دارد آزار ميدهند خداى يكتا را گواه ميگيرم كه
او خود در گواهى كافى است و حضرت محمّد پيامبرش را و ملائكه و تمام انبياء و اولياى خدا را و تو را نيز با هر كه اين نامه مرا بشنود كه من بيزارم از كسى كه بگويد ما علم غيب داريم يا شريك خدا در ملك او هستيم يا ما را مقامى دهد غير از آن مقامى كه خدا بر ايمان معين كرده و ما را براى آن آفريده يا تجاوز كند در مورد ما از آنچه در ابتداى نامه برايت توضيح دادم و شما را گواه ميگيرم كه هر كس از او بيزار شويم خدا و ملائكه و پيامبر و اولياى خدا از او بيزارند. اين نامه را بعنوان امانتى بگردن تو و گردن هر كه اين نامه را بشنود كه از هيچ يك از دوستان و شيعيان ما اين نامه را پنهان ننمايد تا تمام دوستان ما از آن اطلاع حاصل نمايند تا شايد خداوند آنها را بحقيقت دين رهبرى نمايد و دست بردارند از آنچه بكنه آن نميرسند و اطلاع از واقع آن ندارند پس هر كس اين نامه مرا شنيد و باز نگشت بآنچه دستور باو داده‏ام و رها نكرد آنچه را كه نهى كرده‏ام مشمول لعنت من از جانب خدا و تمام بندگان صالح او خواهد شد.
توضيح: منظور از اينكه علم غيب را از خود نفى ميكنند اينست كه علم غيب را جز از طريق وحى و الهام نميدانند اما از طريق وحى و الهام نميتوان نفى كرد زيرا عمده معجزات پيامبران و اوصياء اطلاع و اخبار از مسائل غيبى است خداوند خود نيز آنها را در اين آيه استثناء نموده إِلَّا مَنِ ارْتَضى‏ مِنْ رَسُولٍ .

بخش امامت-ترجمه جلد هفتم بحار الانوار، ج‏3، ص: 195 الی 197

موضوع قفل شده است