با کدام پا اول وارد مسجد شویم ؟؟ چرا ؟

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

victoryone;230264 نوشت:

با تشکر از سئوال حضرت عالی

مستحب است هنگام وارد شدن در مسجد ابتدا از پای راست استفاده شود و هنگام خارج شدن از پای چپ و این مسئله در روایات آمده و به نظر می رسد بخاطر شرافت مسجد باشد . (1)

عَنْ يُونُسَ عَنْهُمْ ع قَالَ: الْفَضْلُ فِي دُخُولِ الْمَسْجِدِ- أَنْ تَبْدَأَ بِرِجْلِكَ الْيُمْنَى إِذَا دَخَلْتَ- وَ بِالْيُسْرَى إِذَا خَرَجْتَ. (2)

از معصومان علیهم السلام نقل شده است که بهتر آنست در ورود به مسجد با پای راست شروع کنی و در هنگام خروج با پای چپ .

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع م 912
2. وسائل الشيعة؛ ج‌5، ص: 246

سلام
با تشکر از جناب سجاد
تذکر: این که بیان میکنم نظر شخصی منه و دلیل نقلی نداره یا من نشنیدم
به نظر من این بیشتر یک توجه و تذکره و باعث میشه یک لحظه توجه کنیم که چه میکنیم و به چه محلی وارد میشیم ( بعضی جاها مستحبه با پای چپ وارد بشی ) . اگه این رو تعمیم بدیم خود این باعث یک اخطار به ماست و سبب توجه ما به این نکته میشه که جایی و راهی که داریم میریم صحیحه یا نه و میتونه ما رو تشویق یا متوقف کنه .
خوشحال میشم کارشناسان محترم نظر بدند که آیا کلا" چنین تعمیم و نتیجه ای صحیحه ؟

نخودسیاه;230373 نوشت:
سلام با تشکر از جناب سجاد تذکر: این که بیان میکنم نظر شخصی منه و دلیل نقلی نداره یا من نشنیدم به نظر من این بیشتر یک توجه و تذکره و باعث میشه یک لحظه توجه کنیم که چه میکنیم و به چه محلی وارد میشیم ( بعضی جاها مستحبه با پای چپ وارد بشی ) . اگه این رو تعمیم بدیم خود این باعث یک اخطار به ماست و سبب توجه ما به این نکته میشه که جایی و راهی که داریم میریم صحیحه یا نه و میتونه ما رو تشویق یا متوقف کنه . خوشحال میشم کارشناسان محترم نظر بدند که آیا کلا" چنین تعمیم و نتیجه ای صحیحه ؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی

شاید نتوان گفت هر جا که ورود به آن با پای چپ بهتر است ، داخل شدن به آنجا صحیح نباشد بلکه ممکن است اصل داخل شدن به آنجا اشکالی نداشته باشد و این تنها کیفیت ورودست که محل توجه است .

همیشه سالم و موفق باشید

سجاد;230390 نوشت:
شاید نتوان گفت هر جا که ورود به آن با پای چپ بهتر است ، داخل شدن به آنجا صحیح نباشد بلکه ممکن است اصل داخل شدن به آنجا اشکالی نداشته باشد و این تنها کیفیت ورودست که محل توجه است .

سلام

در جاهای مکروه با پای چپ وارد شدن بهتر است

مثل دستشویی و ...
درست است؟

کبوتر پر شکسته حرم;230405 نوشت:
سلام در جاهای مکروه با پای چپ وارد شدن بهتر است مثل دستشویی و ... درست است؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب کبوتر پر شکسته حرم و تشکر از سئوال شما

نمی توان به صورت کلی گفت در جاهای مکروه بهتر است با پای چپ وارد شد .

در مورد استحباب ورود به دستشویی با پای چپ و خروج از آن با پای راست ، روایتی نداریم گرچه حکم مشهوری است و بر اساس آنچه در کتب قدماء آمده است احتمال اینکه آن بزرگواران از روی روایتی این استحباب را بیان کرده اند و آن روایت به ما نرسیده ، زیاد است .

همیشه موفق و پیروز باشید

سلام علیکم

بنظرم بد نیست به این تاپیک هم مراجعه بفرمایید .

http://www.askdin.com/thread18859.html

سجاد;230441 نوشت:
نمی توان به صورت کلی گفت در جاهای مکروه بهتر است با پای چپ وارد شد . در مورد استحباب ورود به دستشویی با پای چپ و خروج از آن با پای راست ، روایتی نداریم گرچه حکم مشهوری است و بر اساس آنچه در کتب قدماء آمده است احتمال اینکه آن بزرگواران از روی روایتی این استحباب را بیان کرده اند و آن روایت به ما نرسیده ، زیاد است .

سلام

راستیتش چند سال پیش در جلسه ایی شرکت کردم که مربوط به روانشناسی ها و این موضوعات بود

(با توجه به حافظه ام دارم می گویم)

این فرد سخنران گفتند که تکیه گاه مون به پای راسته برای همین اگر فوت کردیم یا غش و...
برای اینکه به داخل دستشویی نیافتیم با پای چپ می ریم

البته نقل به مضمون

و دوست گرامی رحمت بی کران الهی هم این لینک مفید را دادند که همین ماجرا را می گوید
که خواستم بدانم برای این سخن دلیل محمی دارند؟ و علمی؟:Gig:
http://www.askdin.com/thread18859.html

حالا می خواهم بدونم علم اینو ثابت کرده؟

یعنی این می تونه درست باشه یا نه؟

الله العالم:Gig:

کبوتر پر شکسته حرم;230446 نوشت:
سلام راستیتش چند سال پیش در جلسه ایی شرکت کردم که مربوط به روانشناسی ها و این موضوعات بود (با توجه به حافظه ام دارم می گویم) این فرد سخنران گفتند که تکیه گاه مون به پای راسته برای همین اگر فوت کردیم یا غش و... برای اینکه به داخل دستشویی نیافتیم با پای چپ می ریم البته نقل به مضمون حالا می خواهم بدونم علم اینو ثابت کرده؟ یعنی این می تونه درست باشه یا نه؟ الله العالم

با عرض سلام مجدد خدمت حضرت عالی

این مطلب را بنده هم شنیده ام و همچنین سرکار رحمت بیکران الهی بزرگوار هم به آن اشاره کرده اند اما مستند علمی تا به حال برای آن ندیده ام .

دوستان اگر مستندی دارند خوشحال می شویم که ارائه بفرمایند.

همیشه سالم و سرفراز باشید

سلام...

من از سوال کننده می پرسم ( و از پاسخ استاد سجاد واقعا" متعجبم)

یکی بمن بگه آیا حرفی که حجت خدا زده تو طول تاریخ بوده که مثلا" امام علی (ع) موردی رو گفته باشن مثلا" بعدش امام باقر (ع) بگن حرف امام علی درست نبوده و تغییرش بدن!

چیزی که علم ما آدمیان خطا کار می خواییم ثابتش کنیم امکان داره امروز بگن فلان چیز رو بخورید برای فلان بیماری خوبه و بعد چند ماه دوباره حرفشون رو پس بگیرن...

ولی سخن معصومین هیچ وقت به خطا نمیره...

جناب استاد سجاد من متعجبم از پاسخ شما...

یه جهنمی;230519 نوشت:
چیزی که علم ما آدمیان خطا کار می خواییم ثابتش کنیم امکان داره امروز بگن فلان چیز رو بخورید برای فلان بیماری خوبه و بعد چند ماه دوباره حرفشون رو پس بگیرن... ولی سخن معصومین هیچ وقت به خطا نمیره... جناب استاد سجاد من متعجبم از پاسخ شما...

سلام

دوست عزیز مگر جایی گفته شده که علم هرچه بگویید حدیث را تایید می کند؟ و بعد با لغو علم حدیث باطل می شود؟

فلسفه احکام چون در دست ما نیست(همشون) ناچار به علم رجوع می کنیم و در احتمال قرار می دهیم

یه جهنمی;230519 نوشت:
سلام... من از سوال کننده می پرسم ( و از پاسخ استاد سجاد واقعا" متعجبم) یکی بمن بگه آیا حرفی که حجت خدا زده تو طول تاریخ بوده که مثلا" امام علی (ع) موردی رو گفته باشن مثلا" بعدش امام باقر (ع) بگن حرف امام علی درست نبوده و تغییرش بدن! چیزی که علم ما آدمیان خطا کار می خواییم ثابتش کنیم امکان داره امروز بگن فلان چیز رو بخورید برای فلان بیماری خوبه و بعد چند ماه دوباره حرفشون رو پس بگیرن... ولی سخن معصومین هیچ وقت به خطا نمیره... جناب استاد سجاد من متعجبم از پاسخ شما...

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی

از کجای پاسخ متعجب هستید ! بیشتر توضیح بفرمایید تا بهتر در خدمتتان باشم

موفق و مؤید باشید

سلام...

استاد عزیز "سجاد " گرامی، ای تاج سر من...

شما در جواب اون بنده خدا که گفته بود دلیل علمی بیارین واسه اینکه با پای راست وارد wc بشیم گفتید: هر کس می تونه دلیل علمی بیاره ...

خوب استاد عزیز شما نباید بگی : حرفی که معصوم میزنه ، براساس هوا و هوس نیست و حتما" دلیل داره و اگه علم بهش نرسیده دلیل نمیشه مام ردش کنیم...

حالا یه بخشیش مربوط میشه به عزیزان بخش حدیث ولی من انتظار داشتم شما در تخصص خودتون پاسخ محکم تری بدید...

[="DarkGreen"]

یه جهنمی;230566 نوشت:
شما در جواب اون بنده خدا که گفته بود دلیل علمی بیارین واسه اینکه با پای راست وارد wc بشیم گفتید: هر کس می تونه دلیل علمی بیاره ...

خوب استاد عزیز شما نباید بگی : حرفی که معصوم میزنه ، براساس هوا و هوس نیست و حتما" دلیل داره و اگه علم بهش نرسیده دلیل نمیشه مام ردش کنیم...

حالا یه بخشیش مربوط میشه به عزیزان بخش حدیث ولی من انتظار داشتم شما در تخصص خودتون پاسخ محکم تری بدید...

سلام

اشتباه برداشت نموده اید

استاد در مورد مطلبی که گفته شده علم فلسفه این حکم رو اینطور گفته رو خواستند لینک پست سرکار رحمت بی کران اللهی را بخوانید:Gol:[/]

یه جهنمی;230566 نوشت:
سلام... استاد عزیز "سجاد " گرامی، ای تاج سر من... شما در جواب اون بنده خدا که گفته بود دلیل علمی بیارین واسه اینکه با پای راست وارد wc بشیم گفتید: هر کس می تونه دلیل علمی بیاره ... خوب استاد عزیز شما نباید بگی : حرفی که معصوم میزنه ، براساس هوا و هوس نیست و حتما" دلیل داره و اگه علم بهش نرسیده دلیل نمیشه مام ردش کنیم... حالا یه بخشیش مربوط میشه به عزیزان بخش حدیث ولی من انتظار داشتم شما در تخصص خودتون پاسخ محکم تری بدید...

با عرض سلام مجدد خدمت حضرت عالی

حقیر چیزی را رد نکردم بلکه عرض کردم :

سجاد;230453 نوشت:
با عرض سلام مجدد خدمت حضرت عالی این مطلب را بنده هم شنیده ام و همچنین سرکار رحمت بیکران الهی بزرگوار هم به آن اشاره کرده اند اما مستند علمی تا به حال برای آن ندیده ام . دوستان اگر مستندی دارند خوشحال می شویم که ارائه بفرمایند. همیشه سالم و سرفراز باشید

یعنی بحث در روایت نیست (بحث روایت در پست قبلی حقیر بود) بلکه بحث در مستند علمی استحباب ورود به دستشویی با پای چپ است که عرض کردم اطلاع دقیقی از این مستند علمی ندارم .

همیشه سالم و موفق باشید

عرض سلام و ادب
بنده تمام پست ها رو مطالعه نكردم اما اين مطلب رو عرض كنم كه
بزرگواري (اگه درست خاطرم باشه آقاي قراعتي بودن)مي گفت دليل ورود با پاي چپ اينه كه انسان اگر خداي نكرده سكته كنه (حالا يادم نمياد قلبي بود يا مغزي يا هردو) روي پاي راست ميفته
يعني اگه ما مثلاً موقعي كه مي خوايم بريم مسجد، پاي راستمونو بذاريم روي پاي راست ميفتيم .
پس ميفتيم داخل مسجد! (اگه قراره بميريم تو مسجد بميريم بهتره )
دستشويي هم برعكس
اگه با پاي چپ بريم، توي دستشويي نميفتيم ، بيرون ميفتيم
در پناه حق باشيد

موضوع قفل شده است