زره امام علی (ع)

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زره امام علی (ع)

سلام خوش آمدم به گفتگوی دینی!
سوال: می گویند [="red"]زره[/] [="seagreen"]حضرت علی (ع)[/] با سایر مسلمانان متفاوت بوده است. تفاوت های زره حضرت چه بوده.
با تشکر

[="red"]یـــــــــــا ایـــهـــا الــنــاس!
[/]

mehdi313;229726 نوشت:
سلام
سوال: می گویند [="red"]زره[/] [="seagreen"]حضرت علی (ع)[/] با سایر مسلمانان متفاوت بوده است. تفاوت های زره حضرت چه بوده.
با تشکر

[="darkorange"]کسی نیست جواب ما رو بده[/]

با سلام.

یکی از بحث های مطرح در حکومت اسلامی، موضوع حقوق اقلیت ها است. این عنوان، که هم قابل انطباق بر اقلیت های مذهبی است و هم غیر مذهبی، ابعاد گوناگونی دارد. یکی از وظایف مهم حکومت اسلامی و نهادهای آن به رسمیت شناختن، نهادینه کردن و اجرای حقوق انسان های تحت حاکمیت خویش است(شذی خفاجی «حقوق اقلیت ها در حکومت اسلامی»،ترجمه مهدی حسینیان،حکومت اسلامی، سال چهارم، ش. سوم، پاییز 78، ص 106)

قرآن کریم با رسمیت بخشیدن به اقلیت ها، حقوق آنان را نیز به رسمیت شناخته است.( نحل: 125). پیام اسلام و پیامبران (علیهم السلام)برای تحقق بخشیدن به این آرمان در زندگی فردی و اجتماعی انسان ها، وارد شده و موجب رحمت عالمیان گردیده است. پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) با انعقاد قرارداد صلح و سازش با اهل کتاب، این روش را به طور عملی به اجرا گذاشتند.( شذی خفاجی، پیشین، ص 107).

آنچه در مورد زره حضرت علی(ع) حائز اهمیت است شکل ظاهری آن نیست. بلکه داستانی است که سبب شهرت زره حضرت علی شده است .

این جریان که گوشه ای از آثار امام علی(ع) در باب اصول قضاوت و دادرسی است از این قرار است که آن حضرت زره خود را نزد شخصی نصرانی دید، او را نزد شریح برد و در کنار او نشست... سپس فرمود: این زره من است، نصرانی گفت: این زره از آن من است، ولی امیرالمؤمنین را هم تکذیب نکرد. شریح به علی(ع) گفت: آیا شاهدی داری؟ امام خندید و گفت: نه.نصرانی زره را گرفت و چند قدمی دور شد، سپس برگشت و گفت: شهادت می دهم که این شیوه قضاوت پیامبران است، امیرالمؤمنین مرا نزد قاضی خود آورد و قاضی او علیه او حکم کرد! سپس نصرانی اسلام آورد و اعتراف کرد که زره در مسیر صفین از شتر امام(ع)افتاد. امام علی(ع) از اسلام آوردن نصرانی خوشحال شد و علاوه بر آن زره، اسبی را نیز به او بخشید. آن نصرانی با امام(ع) در جنگ خوارج شرکت کرد.(الکامل فی التاریخ،ج 2، ص 443.)

mehdi313;229726 نوشت:
سلام خوش آمدم به گفتگوی دینی!
سوال: می گویند زره حضرت علی (ع) با سایر مسلمانان متفاوت بوده است. تفاوت های زره حضرت چه بوده.
با تشکر

با سلام
در مورد زره امام علی ع در کتب تاریخی آنچه که شما از تفاوت گفته اید بنده مطلبی ندیده ام !!
و انچنان که در روایات آمده امام علی ع در اکثر جنگها اصلا زره استفاده نمیکردند
اگر منبعی در مورد این تفاوت دارید بیان کنید تا برسی شود
در قاموس زندگانى على علیه السلام كلمه ترس معنى و مفهومى نداشت او نه از جنگ می ترسید و نه از مرگ وحشت می كرد در سراسر زندگانى خود با مرگ و خطر هم آغوش بود و بارها می فرمود : والله لابن ابیطالب آنس بالموت من الطفل بثدى امه؛ به خدا سوگند پسر ابیطالب به مرگ بیشتر از طفل شیرخوار به پستان مادرش مأنوس و مشتاق است.
(نهج البلاغه كلام 5 )
در جنگ صفین بدون زره در میان دو لشگر میگشت، امام حسن علیه السلام عرض كرد این عمل در موقع جنگ بى احتیاطى است فرمود: یا بنى ان اباك لا یبالى وقع على الموت او وقع الموت علیه
(بحار الانوار جلد 41 ص 2 نقل از مناقب آل ابیطالب) : پسر جانم پدرت باكى ندارد كه رو به مرگ رود یا مرگ به سوى او آید.

[="red"]با تشکر از اساتید
[/]

رضا;230107 نوشت:
با سلام
در مورد زره امام علی ع در کتب تاریخی آنچه که شما از تفاوت گفته اید بنده مطلبی ندیده ام !!
و انچنان که در روایات آمده امام علی ع در اکثر جنگها اصلا زره استفاده نمیکردند
اگر منبعی در مورد این تفاوت دارید بیان کنید تا برسی شود
در قاموس زندگانى على علیه السلام كلمه ترس معنى و مفهومى نداشت او نه از جنگ می ترسید و نه از مرگ وحشت می كرد در سراسر زندگانى خود با مرگ و خطر هم آغوش بود و بارها می فرمود : والله لابن ابیطالب آنس بالموت من الطفل بثدى امه؛ به خدا سوگند پسر ابیطالب به مرگ بیشتر از طفل شیرخوار به پستان مادرش مأنوس و مشتاق است.
(نهج البلاغه كلام 5 )
در جنگ صفین بدون زره در میان دو لشگر میگشت، امام حسن علیه السلام عرض كرد این عمل در موقع جنگ بى احتیاطى است فرمود: یا بنى ان اباك لا یبالى وقع على الموت او وقع الموت علیه
(بحار الانوار جلد 41 ص 2 نقل از مناقب آل ابیطالب) : پسر جانم پدرت باكى ندارد كه رو به مرگ رود یا مرگ به سوى او آید.

رضا;230107 نوشت:

با تشکر از پاسخ هایتان:
آنچه که من شنیده بودم این بود که زره حضرت (ع) پشت نداشته آن به این دلیل بوده که حضرت هیچگاه به جنگ پشت نمی کردند و دشمن نیز نمی توانسته به پشت حضرت برسد زیرا قبل از آنکه برسد با ضربتی کشته شده بوده. خواستم دقیقا و صحت و سقم این موضوع را بدانم.

[="DarkGreen"]من همین الآن در گوگل جستجو کردم این نتیجه آمد:
[/]--------------------------------------------------------------------------------

[="Blue"]پوشيدن زره بي پشت
[/]

4776. عيون الأخبار:زره علي عليه السلام سينه داشت ، ولي پشت نداشت. در اين خصوص ، از وي پرسيده شد. فرمود:«اگر دشمنم به پشت من دست يافت ، مرا زنده نگذارَد!».[1] .
4777. شرح نهج البلاغة - درباره امام علي عليه السلام -:به وي گفته شد:زره تو سينه دارد ، ولي پشت ندارد و ما مي ترسيم که دشمن ، از پشت به تو حمله کند.
فرمود:«اگر [ امکان داشته باشد] که از پشتِ سر ، مورد هجوم واقع شوم ، نجات نمي خواهم».[2] .
4778. مناقب آل أبي طالب:روايت شده که زره علي عليه السلام پشت نداشت. در اين خصوص با وي صحبت شد. فرمود:«اگر [ کسي] به پشت سرم دست يافت ، نجات نمي خواهم».[3] .
4779. الأخبار الموفّقيات - به نقل از مصعب بن عبد اللَّه -:علي بن ابي طالب عليه السلام در جنگ ها بسيار هوشيار بود و نسبت به همگنانش حاضريُراق بود. هيچ کس نمي توانست بر وي غالب شود. زرهش سينه داشت و پشت نداشت. به وي گفته شد:آيا نمي ترسي که از پشت به تو حمله کنند؟
فرمود:«هرگاه به دشمنم امکان دادم که از پشت سر بر من دست يابد ، مرا بکُشد! اگر مرا نکشد ، خدا او را از زمين بردارد!».[4] .
4780. الجمل - به نقل از محمّد بن حنفيّه ، در داستان جمل -:و [ علي عليه السلام ] زره «بَتراء» را - که پس از پيامبرصلي الله عليه وآله جز آن روز نپوشيده بود - خواست ، در حالي که در بين کتف زره ، پارگي بود. اميرمؤمنان ، در حالي که بند کفشي در دست داشت ، آمد. ابن عبّاس گفت:با اين بند مي خواهي چه کار کني؟
فرمود:«با اين بند ، پارگي زره را از پشت به هم وصل کن».
ابن عبّاس گفت:در چنين روزي ، چنين زرهي مي پوشي؟
علي عليه السلام فرمود:«مگر چه عيبي دارد؟».
گفت:براي تو بيمناکم.
فرمود:«نترس از اين که کسي از پشت سرم حمله کند. به خدا سوگند - ابن عبّاس - ، هرگز در هيچ مبارزه اي پشت نکرده ام».[5] .

-+-+-+-+-+-+-+-+

عيون الأخبار ، ابن قتيبه:131/1. نيز ، ر. ک:شرح الأخبار:34/112/1.
شرح نهج البلاغة:221/280/20. نيز ، ر. ک:تاج العروس:765/15.
مناقب آل أبي طالب:298/3 ، بحار الأنوار:58/42.
الأخبار الموفّقيّات:194/343 ، المستطرف:221/1 ، نثر الدرّ:280/1.
الجمل:355.
--------------------------------------------------------------------------------
آدرس سایت مورد نظر:
http://dorenajaf.valiasr-aj.com/include/VIEW.php?bankname=LIST&code=2021&RADIF=263

[="Purple"]باز هم تشــــــــــــــــــکر[/]

موضوع قفل شده است