دل مادر بزرگم را نشکنم یا دستور خدا را اطاعت کنم ؟ آیا راه میانه ای هست ؟

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دل مادر بزرگم را نشکنم یا دستور خدا را اطاعت کنم ؟ آیا راه میانه ای هست ؟

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام دوستان و خسته نباشید.
من یه مشکل دارمو نمی دونم جای درستی مطرحش کردم یا نه.

پدربزرگ بنده کافره. مادر بزرگ بنده پیره و نیاز به نگهداری داره و تنها کسی که بهش سر میزنه و ازش مراقبت می کنه من هستم. حال من میدانم در حال حاضر پدربزرگم به دیگرانربا میده و اون سودی که از ربا عایدش میشه، وارد زندگیشون میکنه و همچنین اون پولارو می زاره تو بانک و سود میگیره. خلاصه مطلب اینکه مالش آغشته به رباست . حالا مادر بزرک من هر وقت میرم خانه شان ازم می خواد عصرانه ای یا ... بخورم(پیرزنه و محبت داره و وقتی من میگم نه، خیلی خیلی ناراحت میشه) می خواستم مشاوره بدین که چکار کنم؟!!

ببخشید طولانی شد.

یا الله

یه کم پیچیدست...

من حکم شرعیش نمیدونم دعا میکنم زود کارشناسان جواب بدهند...آمین..:ok:

میتونید باخودتون اونقدرخوردنی ببرید که مادربزرگتون مجبوربشه ازخوردنیهای شمابخوره .وقتی شما هم

سیربشید ازخوردن خوراکی خودتون بهانه دارید دیگه که سیرهستین..

این فقط یه پیشنهاده..جواب اصلی با کارشناسان محترم...

من هم برام سواله
1. خوردن غذا و یا گرفتن هدیه از شیعه ای که خمس نمی دهد؟؟
2.خوردن غذا و یا گرفتن هدیه از سنی ها؟؟
3.خوردن غذا و یا گرفتن هدیه از کفار اهل کتاب؟؟
4.خوردن غذا و یا گرفتن هدیه از کفار غیر اهل کتاب؟؟
ممنون میشم به سوال من هم کامل پاسخ بدید چون من با همه ی این اقشار در ارتباطم:khandeh!:

سلام
ظاهرا حکم کفر رو خود ایشان برا پدربزرگ صادر کردند!
بر فرض معلوم الحرمة بودن مال بابا بزرگ! حتی در همان چند میوه و...
صله رجم مستحب است!و خوردن مال حرام حرام
ولی اینکه ایشان کسب مال حرام می کند!و شما به عنوان مهمان از آن مال استفاده می کنید! شما هم مرتکب حرام می شوید؟یا نه؟
باید کارشناس محترم پاسخ دهند؟

منم برام یه سوال پیش امد اگه رفتیم خونه یه کسی که نمی دونیم درامدش حلاله یا حروم

یا اگه نذری برامون اوردن که نمی دونیم صاحبش چه جور ادمیه می تونیم از اون بخوریم کلا حکم اش چیه؟؟

سوال خوبی پرسیدید:ok:

اگر بدانیم کسی که فقط مال خمسش را پرداخت نمیکند ، از غذای خوراکی که خریده ، میشه استفاده کرد یا نه؟

purya;229044 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم سلام دوستان و خسته نباشید. من یه مشکل دارمو نمی دونم جای درستی مطرحش کردم یا نه. پدربزرگ بنده کافره. مادر بزرگ بنده پیره و نیاز به نگهداری داره و تنها کسی که بهش سر میزنه و ازش مراقبت می کنه من هستم. حال من میدانم در حال حاضر پدربزرگم به دیگرانربا میده و اون سودی که از ربا عایدش میشه، وارد زندگیشون میکنه و همچنین اون پولارو می زاره تو بانک و سود میگیره. خلاصه مطلب اینکه مالش آغشته به رباست . حالا مادر بزرک من هر وقت میرم خانه شان ازم می خواد عصرانه ای یا ... بخورم(پیرزنه و محبت داره و وقتی من میگم نه، خیلی خیلی ناراحت میشه) می خواستم مشاوره بدین که چکار کنم؟!! ببخشید طولانی شد. یا الله

با عرض سلام و احترام خدمت جناب purya گرامی و تشکر از سئوال شما

لطفا همه دوستان برای پاسخ ، تاپیک زیر را به دقت مطالعه بفرمایند ، اگر ابهامی ماند در همان جا سئوال را مطرح فرمایید .

http://www.askdin.com/thread11488.html

همیشه سالم و موفق باشید

پدربزرگ شما در صورتی کافر است که که در باطن خود اعتقادی به خدا و پیغمبر نداشته باشه.
اهل ربا بودن به معنی کافر بودن نیست.بلکه ایشان فاسق هستن نه کافر.
شما میتونی برای نخوردن بهونه بیاری.مثلا بگی من روزه ام
با زبون خوش از مادربزرگت عذر خواهی کن و چیزی نخور.
از متخصصین احکام سوال کن.

سجاد;229429 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت جناب purya گرامی و تشکر از سئوال شما

لطفا همه دوستان برای پاسخ ، تاپیک زیر را به دقت مطالعه بفرمایند ، اگر ابهامی ماند در همان جا سئوال را مطرح فرمایید .

http://www.askdin.com/thread11488.html

همیشه سالم و موفق باشید

سلام دوباره!!
پدر بزرگ بنده کلا کافره! هیچ اعتقادی به خدا نداره و کلا دین و مذهب رو قبول نداره. میگه زندگی انسان محدود به همین دنیا ی مادیست و بس. بخاطر ربا و ... نگفتم کافره. حالا با این تفاسیر، باز هم اگر اون تاپیکی که معرفی کردید را بخوانم مشکلم حل میشه؟(یعنی جواب سوالم توشه؟!)

purya;229485 نوشت:
سلام دوباره!!
پدر بزرگ بنده کلا کافره! هیچ اعتقادی به خدا نداره و کلا دین و مذهب رو قبول نداره. میگه زندگی انسان محدود به همین دنیا ی مادیست و بس. بخاطر ربا و ... نگفتم کافره. حالا با این تفاسیر، باز هم اگر اون تاپیکی که معرفی کردید را بخوانم مشکلم حل میشه؟(یعنی جواب سوالم توشه؟!)

سر چه حسابی میگه خدا وجود ندارد

وجود خدا را برایش اثبات کن و در مورد اعجاز قرآن باهاش صحبت کن

victoryone;229510 نوشت:
سر چه حسابی میگه خدا وجود ندارد

وجود خدا را برایش اثبات کن و در مورد اعجاز قرآن باهاش صحبت کن

حساب بی حسابی!! منطق بی منطقی!!! از جوونیاش کافر بوده چون دین از همون اول براش بد جا افتاده. الانم 91 سالشونه!:khandeh!: توان مباحثه نداره و عمراااااااااااااا حرف گوش کنه بعد از 90 سال!

purya;229525 نوشت:
حساب بی حسابی!! منطق بی منطقی!!! از جوونیاش کافر بوده چون دین از همون اول براش بد جا افتاده. الانم 91 سالشونه!:khandeh!: توان مباحثه نداره و عمراااااااااااااا حرف گوش کنه بعد از 90 سال!

91 سال
خدا چه عمری هم بهش داده!

victoryone;229587 نوشت:
91 سال
خدا چه عمری هم بهش داده!

همه اش عذاب بوده! اینو به چشم دارم هر روز میبینم و واقعا به این حرف رسیدم که خدا تو قرآن میگه سختی ها رو برای نابودی کافران می فرستم(قریب به مضمون)

دوستان کارشناس ممنون میشم یه خورده سریع تر جواب بدید. با این تفاسیر که گفتم،تاپیکی که معرفی کردید، مشکلم رو حل میکنه؟!

purya;229485 نوشت:
سلام دوباره!! پدر بزرگ بنده کلا کافره! هیچ اعتقادی به خدا نداره و کلا دین و مذهب رو قبول نداره. میگه زندگی انسان محدود به همین دنیا ی مادیست و بس. بخاطر ربا و ... نگفتم کافره. حالا با این تفاسیر، باز هم اگر اون تاپیکی که معرفی کردید را بخوانم مشکلم حل میشه؟(یعنی جواب سوالم توشه؟!)

با عرض سلام مجدد خدمت حضرت عالی

حکم همان است که در آن تاپیک هم آمده است یعنی تا زمانی که یقین نداشته باشید غذایی که برایتان می آورند از مال حرام و ربا تهیه شده ، خوردن آن اشکال شرعی ندارد. (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

موضوع قفل شده است