عینک آفتابی

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عینک آفتابی

سلام
میخواستم ببینم در این گرمای تابستون اگه یه دختر محجبه و چادری بخواد از عینک آفتابی استفاده کنه اشکالی داره؟
(مرجع تقلید: آیت ا... خامنه ای)

کجاش اشکال داره؟
خیلی هم خوبه .
ولی از نظر علمی باید یه عینک افتابی خوب و مناسب انتخاب کنین که به جای اینکه از چشوم محافظت کنه ، کورش نکنه .:Nishkhand:

laila;228342 نوشت:
سلام میخواستم ببینم در این گرمای تابستون اگه یه دختر محجبه و چادری بخواد از عینک آفتابی استفاده کنه اشکالی داره؟ (مرجع تقلید: آیت ا... خامنه ای)

با سلام و احترام

اشكال ندارد مگر آنكه بگونه‌اى باشد كه جلب توجه نامحرم نمايد.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله خامنه ای در احکام پوشش و نگاه به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

نور;228387 نوشت:
اشكال ندارد مگر آنكه بگونه‌اى باشد كه جلب توجه نامحرم نمايد.

منظور منم درست همون جلب توجهش بود، اگه با عرض معذرت یه پسری از کنارمون رد بشه و بگه مثلا عینک با چادر بهتون نمیییاد، این میشه جلب توجه؟؟؟

laila;230507 نوشت:
منظور منم درست همون جلب توجهش بود، اگه با عرض معذرت یه پسری از کنارمون رد بشه و بگه مثلا عینک با چادر بهتون نمیییاد، این میشه جلب توجه؟؟؟

سلام

بستگی داره اون پس چه طرز فکری داشته باشه و یا عینک آفتابیتون چه مدلی باشه!!!

کلا همه چیز جلب توجه می کنه

باید دید مراد چه طور جلب توجهی است؟!:Gig:

سلام

اگر یک دختری حجاب را رعایت کند و سعی کند که جلب توجه نکند

اما قلوب بیمار نامحرم جلب او شود آیا بر او دین و گناهی است؟!

و

یک سوال دیگر

آیا عینک آفتابی می تواند در حکم روبنده برای خانم ها خصوصا محجبه ها و خصوصا محجبه های کامل؟
:Gig:

laila;230507 نوشت:

با تشکر از سئوال شما سرکار laila بزرگوار

منظور از جلب توجهی که شرعا جایز نیست آن جلب توجهی است که یک نامحرم از لحاظ جنسی به جنس مخالف خود می کند و چون معمول آقایان به این تغییرات در خانم ها حساسند می توان گفت در برخی موارد اگر خانمی از عینک آفتابی استفاده کند و جذاب تر شود ، این کار شرعا جایز نیست چرا که قطعا نگاه های آلوده بیشتری را به خود جلب می کند .
تشخیص این موارد بر عهده خانم است و این تشخیص نیز به راحتی انجام می شود خود خانم می تواند بفهمد که آیا این تغییری که در پوشش خود داده است ،آیا با نگاه های آلوده بیشتری از طرف آقایان مواجه است یا خیر .

همیشه سالم و سرفراز باشید

سلام..
اجازه هست یه نظربدهم؟

همه میدونیم عینک آفتابی مدلی هست که خیلی وقته درجامعه طبیعی شده..

به عرفتون نگاه کنید....بهش چطورنگاه میکنه؟

مثلا اگرمن عینک بزنم....توی عرف اطراف خودمون(محله..کوچه)..هزار حدیث میسازن...

پس ما بجای اینکه عینک رو(که لازمه باشه..اون هم وسط این گرما)حذف کنیم...رفتیم نهادینش کردیم توی عرف خودمون...
کم کم..
الان هم اصلا کسی توجه نمیکنه کی عینک میزنه وکی نمیزنه...

مطمئنا درجامعه ایرانی ما عینک زدن خیلی جلب توجه نیست....باتوجه به نوع بی حجابی های الان...

اما چیزی که مهمه نیت شماست...

اگربخاطر زیبایی ویا جلب توجه استفاده کنیم...حتی اگرجلب توجه نکنه..چون روح خودمان رودرگیر میکنه خب صحیح نیس دیگه..

چون هدفه که به کار ارزش میده....

حتی مدل چادر روبرای جلب توجه عوض کنیم.....اثرمنفی میذاره روی روحیه

خودمان(جنبه استقلالی خودمون روبالا میره وخودخواه میشیم)

لیلا جان ازنظر من اگراین ها حله...برید عینک بزنید بابا...گرماش چشمامون رو سوزوند...یعنی چی

؟:ok:

هو المحبوب

سجاد;230533 نوشت:

اگر خانمی از عینک آفتابی استفاده کند و جذاب تر شود ، این کار شرعا جایز نیست چرا که قطعا نگاه های آلوده بیشتری را به خود جلب می کند .
تشخیص این موارد بر عهده خانم است و این تشخیص نیز به راحتی انجام می شود خود خانم می تواند بفهمد که آیا این تغییری که در پوشش خود داده است ،آیا با نگاه های آلوده بیشتری از طرف آقایان مواجه است یا خیر .

سلام خدمت همه بزرگواران
خب اگه خانومی این تشخیصو داد که با زدن عینک آفتابی با نگاه های بیشتری از طرف آقایون
مواجه است باید قید زدن عینک بزنه؟آخه تو عرف جایی که من زندگی می کنم هنوز جا نیفتاده که خانومای محجبه عینک بزنن اما آفتاب سوزانی داره و نزدن عینک سلامتی چشما رو به خطر میندازه حالا من و امثال من باید چی کارکنیم ؟

شوق وصال;230581 نوشت:
سلام خدمت همه بزرگواران خب اگه خانومی این تشخیصو داد که با زدن عینک آفتابی با نگاه های بیشتری از طرف آقایون مواجه است باید قید زدن عینک بزنه؟آخه تو عرف جایی که من زندگی می کنم هنوز جا نیفتاده که خانومای محجبه عینک بزنن اما آفتاب سوزانی داره و نزدن عینک سلامتی چشما رو به خطر میندازه حالا من و امثال من باید چی کارکنیم ؟

با عرض سلام خدمت سرکار شوق وصال گرانقدر و تشکر از سئوال تان

چون پاسخ های فقهی دقیق هستند و اگر حتی کلمه ای حذف شود ممکن است برداشت متناقضی از آن شود لطفا دوستان و بزرگواران حتما پاسخ فقهی را به صورت کامل نقل کنند .

حقیر در پست قبلی گفته بودم:

سجاد;230533 نوشت:
منظور از جلب توجهی که شرعا جایز نیست آن جلب توجهی است که یک نامحرم از لحاظ جنسی به جنس مخالف خود می کند و چون معمول آقایان به این تغییرات در خانم ها حساسند می توان گفت در برخی موارد اگر خانمی از عینک آفتابی استفاده کند و جذاب تر شود ، این کار شرعا جایز نیست چرا که قطعا نگاه های آلوده بیشتری را به خود جلب می کند . تشخیص این موارد بر عهده خانم است و این تشخیص نیز به راحتی انجام می شود خود خانم می تواند بفهمد که آیا این تغییری که در پوشش خود داده است ،آیا با نگاه های آلوده بیشتری از طرف آقایان مواجه است یا خیر .

اما در پاسخ سئوال شما باید گفت بله ، اگر عینک آفتابی در مورد خانمی موجب جلب توجه بیشتر نامحرم می شود و نگاه های آلوده را به خود جلب می کند ، استفاده از آن برای آن خانم شرعا جایز نیست .

اما اگر واقعا ضرورتی اقتضاء کند که موقتا این کار انجام شود (نه صرفا احتمال اینکه ممکن است آفتاب به چشم ، ضرری بزند! ) تا زمانی که این ضرورت هست می توان از عینک استفاده کرد .

همیشه سالم و موفق باشید

سبزينه ظهور;230535 نوشت:
سلام.. اجازه هست یه نظربدهم؟ همه میدونیم عینک آفتابی مدلی هست که خیلی وقته درجامعه طبیعی شده.. به عرفتون نگاه کنید....بهش چطورنگاه میکنه؟ مثلا اگرمن عینک بزنم....توی عرف اطراف خودمون(محله..کوچه)..هزار حدیث میسازن... پس ما بجای اینکه عینک رو(که لازمه باشه..اون هم وسط این گرما)حذف کنیم...رفتیم نهادینش کردیم توی عرف خودمون... کم کم.. الان هم اصلا کسی توجه نمیکنه کی عینک میزنه وکی نمیزنه... مطمئنا درجامعه ایرانی ما عینک زدن خیلی جلب توجه نیست....باتوجه به نوع بی حجابی های الان... اما چیزی که مهمه نیت شماست... اگربخاطر زیبایی ویا جلب توجه استفاده کنیم...حتی اگرجلب توجه نکنه..چون روح خودمان رودرگیر میکنه خب صحیح نیس دیگه.. چون هدفه که به کار ارزش میده.... حتی مدل چادر روبرای جلب توجه عوض کنیم.....اثرمنفی میذاره روی روحیه خودمان(جنبه استقلالی خودمون روبالا میره وخودخواه میشیم) لیلا جان ازنظر من اگراین ها حله...برید عینک بزنید بابا...گرماش چشمامون رو سوزوند...یعنی چی؟

با تشکر از اظهار نظر شما سرکار سبزینه ظهور گرانقدر

به صورت کلی نمی توان فرمایش شما را تأیید کرد چرا که افراد مختلف و عرف های گوناگونی وجود دارند و در موارد زیادی عینک آفتابی می تواند برای نامحرم جلب توجه کند.

در این موارد درست است که اگر خانمی نیت جلب توجه داشته باشد ، زشتی این کار بیشتر است اما اگر خانمی هم این نیت را نداشته باشد اما جلب توجه اتفاق بیفتد ، باز هم کار او شرعا جایز نیست و باید از آن دوری کند .

عاقبت به خیر باشید

laila;230520 نوشت:
ببخشیدا ولی تقصیر ما دخترها چیه که متاسفانه پسرهای جامعه از نظر روحی مریضن!

با سلام
پسر ها و مرد های جامعه ما از نظر روحی مریض نیستند ، مشکلی ندارند
کارهایی که باعث تحریک مردها و پسرها میشه چیزیه فطری و این در ذات مردها قرار داده شده.اصولا تمام بدن زنها برای مردها جذابیت داره و تحریک کننده هست.وای به روزی که زنها بد حجابی کنن و عشوه داشته باشن که اونوقت این تحریک پذیری بسیار زیاد میشه.خداوند این تحریک پذیری و میل به جنس مخالف رو برای بقای نسلها قرار داده.در مقابل ، بدن مردها چندان جذابیتی برای زنها نداره.
البته نباید مردها به این بی توجهی کنن و دنبال نگاه نامحرم باشن.انشالله

سلام
نميشه گفت مرد و زن براي هم جذابيت ندارن، هم مرد براي زن جذابه و هم زن براي مرد و عامل نگاه فقط فرقش اينه كه آقايون قسمت نگاه تاثيرش براشون بيشتره و شايد اگر يك خانم هم با توجه نگاه كنه مثل آقا لذت ميبره.
اما در مورد عينك آفتابي،‌به نظر من هم بايد عرف رعايت بشه،‌اگر عينك محل توجه است نبايد استفاده بشه.من خودم دوراني به يكي از شهرها رفت و آمد داشتم كه توش عينك زدن خيلي بد بود و توي آفتاب سوزان اونجا يكي درميون استفاده ميكردم .

قبل ازهرچیز خواهش میکنم درخصوص نظر دادن ازکلمات استاندارد تر استفاده کنیم....این جورمسائل

هرچی رسمی ترادا شوندبهتره چون اکثرافردا سایت جوان هستندبهتره درمورد واژه هایمان بیشتر رعایت کنیم.

باتوجه به تذکرکارشناس محترم توجه به مصادیق هم مهمه......پس اگراجازه بدید منم وارد مصادیق بشم....امانمی خوام

ازنظرشرعی بررسی کنم..درحیطه کاری من نیست..انشاءالله توسط کارشناس محترم پاسخ داده بشه.

ازدیدگاه روانشناسی.....یکی ازبهترین مناطق جذب بین افراد چشمه.....ونیروی مانیتیسمی درآن که با

گره خوردن بلا فاصله انتقال داده میشه...شبیه یک موج....

آقایون به شدت کنجکاو هستندبرسشر موضضوع دیدن(نوع نگاه یک خانم)

اشتباه نکنیم. این حس به خاطر عارضه های ج ن س ی نیست...بلکه یک احساس عاطفیه..آنهادوست دارند

نگاه یک خانم روبه صورت عاطفی متوجه بشوند....چون به توجه روحی نیاز دارند..این عاطفه به بخش جسم آن ها ارتباط

داره....پس اصل موضوع ارتباط این سه هست:

حس کنجکاوی.........عاطفه..........جسم.

حالا تصورکنیم یک خانم بازدن عینک جلو دید روبگیره....

آقا درابتدا به شدت دنبال ایه که پشت اون عینک نگاه روببینه..

شنیدید میگن توی راه با حالت آرامش عینک رو درنیارید ازچشمتون؟...میگن یا نزنید ویا اگرزدین توی راه دردید عموم اون رو درنیارید...

چه شود اگر اون آقاهه بیاد دقیقا صحنه عبور عینک روببینه؟:ok:...چون ورای ارتباط رو مشاهده میکنه...

توجه به این مصادیق هم فکرمیکنم خوب باشه و درتصمیم گیری به ما کمک کنه..

بنظرم کسانی که فکر میکنند چشماشون زیبایی خاصی داره...وعادت ندارند اون روپایین نگه دارند ازعینک

آفتابی استفاده کنندبهتره..

اگرتوی عرف،زدن عینک عادی باشه موردی نداره...چون برای یک آقایی که درجامعه هست چیزی که معمول

میشه برای ذهنش تکراری ومورد قبول میشه(بجز مسائلی که اصل هستندبرای تشکیل زندگی)...این علت

ازیه دیدگاه میشه گفت روحی روانیه...وحکم شرع که اساس توجه به روحه رو کارشناس محترم کامل توضیح دادند...

حالا من یه سوال دارم.....

کاری که من به دوستانم پیشنهاد دادم....یعنی اینکه همه باهم عینک بزنن تا طبیعی بشه......و اینکه عینک

انتخاب شده درچهره اونها جلب توجه نباشه.....اشتباهه؟(بعضی عینک آفتابیها جلو آفتاب رو میگیره اما توی

چهره آدم زار میزنه.....اونها رومیگم:Ghamgin:)

سبزينه ظهور;230798 نوشت:
حالا من یه سوال دارم..... کاری که من به دوستانم پیشنهاد دادم....یعنی اینکه همه باهم عینک بزنن تا طبیعی بشه......و اینکه عینک انتخاب شده درچهره اونها جلب توجه نباشه.....اشتباهه؟(بعضی عینک آفتابیها جلو آفتاب رو میگیره اما توی چهره آدم زار میزنه.....اونها رومیگم)

با تشکر از اظهار نظر مجددتان

همان طور که عرض کردم چون موارد متفاوت است و در برخی موارد هم شرعا جایز نیست نباید دیگران را توصیه به این کار کرد چون ممکن است توصیه به حرام باشد ، اما در فرضی که بعد از این کار واقعا برای همه طبیعی شود و برای کسی جلب توجه نکند ، استفاده از آن بلامانع می شود ولی چنین فرضی بسیار بعید است و به هر حال ممکن است در همان شرایط هم برای خانمی خاص استفاده از عینکی خاص موجب جلب توجه شود .

موفق و مؤید باشید

سبزينه ظهور;230798 نوشت:

کاری که من به دوستانم پیشنهاد دادم....یعنی اینکه همه باهم عینک بزنن تا طبیعی بشه......و اینکه عینک

انتخاب شده درچهره اونها جلب توجه نباشه.....اشتباهه؟(بعضی عینک آفتابیها جلو آفتاب رو میگیره اما توی

چهره آدم زار میزنه.....اونها رومیگم)

سلام

گرامی

اینکه گروهی بزنند برند بیرون که خودش ته جلب توجه است:Nishkhand:

فکر کنید یه گروه خانم چادری بیایند باهم بیرون همه یه نوع عینک بزنند!!!

سجاد;230872 نوشت:
همان طور که عرض کردم چون موارد متفاوت است و در برخی موارد هم شرعا جایز نیست نباید دیگران را توصیه به این کار کرد چون ممکن است توصیه به حرام باشد ، اما در فرضی که بعد از این کار واقعا برای همه طبیعی شود و برای کسی جلب توجه نکند ، استفاده از آن بلامانع می شود ولی چنین فرضی بسیار بعید است و به هر حال ممکن است در همان شرایط هم برای خانمی خاص استفاده از عینکی خاص موجب جلب توجه شود .

موفق و مؤید باشید

در مورد عینک طبی هم همین طور است استاد؟

یعنی اگر این عینک موجب ججلب توجه شد نزنند؟

یا چادر چه طور؟

چون اونم جایی که حجاب مرسوم نیست جلب توجه می کنه:Ghamgin:

کبوتر حرم الزهرا;230881 نوشت:
در مورد عینک طبی هم همین طور است استاد؟ یعنی اگر این عینک موجب ججلب توجه شد نزنند؟ یا چادر چه طور؟ چون اونم جایی که حجاب مرسوم نیست جلب توجه می کنه

با تشکر از سئوالتان

در مورد عینک طبی هم همین مطلب صدق می کند مگر در موارد استثناء که در پست های قبلی به آن اشاره کردم .

و همین طور است در مورد نوع چادری که خانم استفاده می کنند .

اما در مورد اصل چادر این طور نیست و حتی در جایی که کسی از چادر استفاده نکند و چادر جلب توجه کند ، از نوع جلب توجه های حرام نیست و در این فرض نمی توان بخاطر جلب توجه از چادر استفاده نکرد .(1)

موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سلام خدمت بزرگواران
از اونجا که بنابر گفته های کارشناسان وفقهاء استفاده عینک وکلاه و...ممکنه باعث جلب توجه بشه وهمینطور به خاطر اینکه اونقدرا هم توی عرف جا افتاده نیست که یه دختر چادری کلاه وعینک استفاده کنه
هرجند زیبایی نداشته باشه،وکلاً پرسنل اساتید محترم حوزه استفاده از این ابزار خاصتاً کلاه رو قدغن کردن
خُب ترجیح دادم استفاده نکنم.ولی آخه کجاش جلب توجه داره؟؟؟؟؟دیگه عینک وکلاه ساده چی بود؟؟؟؟
انصافاً آفتاب اینجا چشم وپوست رو داغون میکنه.

مجنون الرضا;230900 نوشت:
سلام خدمت بزرگواران
از اونجا که بنابر گفته های کارشناسان وفقهاء استفاده عینک وکلاه و...ممکنه باعث جلب توجه بشه وهمینطور به خاطر اینکه اونقدرا هم توی عرف جا افتاده نیست که یه دختر چادری کلاه وعینک استفاده کنه
هرجند زیبایی نداشته باشه،وکلاً پرسنل اساتید محترم حوزه استفاده از این ابزار خاصتاً کلاه رو قدغن کردن
خُب ترجیح دادم استفاده نکنم.ولی آخه کجاش جلب توجه داره؟؟؟؟؟دیگه عینک وکلاه ساده چی بود؟؟؟؟
انصافاً آفتاب اینجا چشم وپوست رو داغون میکنه.

از نظر من عينك آفتابيUVدار يك وسيله صرفا براي حفاظت از چشم است كه عدم استفاده از آن خصوصا درعصر حاضر كه به دليل نازك شدن لايه ازون اشعه خورشيد خاصيت سرطان زايي پيدا كرده اثرات جبران ناپذيري دارد كه براي افرادي كه زياد بيرون از منزل هستند مشهود تر است از اين رو خود من از آنجايي كه "لا ضرر و لا ضرار في الاسلام" با وجود استفاده از چادر از عينك آفتابي هم استفاده ميكنم هر چند برخي افراد بيمار دل ممكن است با همين عينك هم توجهشون جلب شود!!:Gig:

یه سوالی واسه من پیش اومده .
اینکه وقتی یه خانوم چادری عینک میزنه ،اونهم عینک های این دوره زمونه که قد یه نعلبکی هستن و تمام صورتو میپوشونه . فقط یه دماغ و لب میمونه بیرون ، این کجاش جلب توجه میکنه؟
یعنی اصلا مردها از چیه این خانوم میخوان لذت ببرن؟
اصلا مگه چیزی میمونه که بخواد ازش لذت برد؟

اصلا این جلب توجه مساله شده ها.

آره دوست عزيزم.....
خب البته خوبي عينك آفتابي اينه كه جلوي ديدمستقيم چشمان(كه نيروي مانيتيسمي قوي براي جذب داره)روبا نامحرم ميگريه....

منتهي بعضي عينك ها حالت زيبايي بهش دادن....بهتره عينكي كه حالت جلب توجه داره نباشه.....البته ظاهرا

داره عادي ميشه ودرعرف داره پذيرفته ميشه

موضوع قفل شده است