صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: یک شبهه دارم .: وجود خدا :.

نوشته
    117
    حضور
    1 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    279

یک شبهه دارم .: وجود خدا :.

سلام دوستان گله اسک دینی
    خسته نباشید
    من از کوچیکی برام یک سوال بودش که خدا چی شکلی به وجود آمده ؟ قبل از آفرینش انسان و فرشتگان و دنیا چه چیز هایی وجود داشته ؟؟؟ کلا اگه ما الان به صورت انسان نبودیم کجا بودیم ؟؟ قبل از اینکه به دنیا بی آییم کجا بودیم ؟؟؟

با حال ترین انجمنی که دیدم !!
    واقعا لذت بردم ....
    از موسس این سایت بسیار متشکرم !

2. صلوات ها 4

3.  

نوشته
    57
    حضور
    4 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    201

سلام

خدا موجودی ازلی و ابدیه و عدم وجود خدا غیر ممکن.
    اجازه بدید فرض کنیم خدا زمانی نبوده . خوب حالا چطور به وجود اومده ؟
    برای وجود هر چیزی باید شرایط اون آماده باشه چه تولد یک موجود چه یک احساس یا خیال در واقع باید چیزی + شرایط مساعد وجود داشته باشه مثلا" برای آتش به اکسیژن + ماده ی قابل اشتعال + دما یا عامل اولیه + قرار گرفتن همه ی اینها در یک زمان و مکان (شرایط) + ... نیاز داریم یا برای یک احساس انسانی به یک انسان زنده + شرایط پیشینه ( خاطرات و ادراکات ) + محرک + ... نیاز داریم.
    خوب اگه خدا نبوده و الان هست پس ایجاد شده ولی از اونجایی که خدا خداست هیچ چیزی ( به طور کاملا" مطلق ) قبل از اون نمیتونسته وجود داشته باشه که سبب ایجاد اون بشه پس وجود خدا و تعریف ما از خدا اقتضا میکنه که ازلی باشه .
    مگر اینکه وجود خدا و یا بعضی از صفات خدا رو منکر بشیم .

قبل از آفرینش انسان و فرشتگان و دنیا چه چیز هایی وجود داشته ؟؟؟ کلا اگه ما الان به صورت انسان نبودیم کجا بودیم ؟؟ قبل از اینکه به دنیا بی آییم کجا بودیم ؟؟؟

جواب این سوال ها چه تغییری در ما و زندگی ما ایجاد میکنه این علمیه که نفعی به حال ما نداره و میلیارد ها سوال با این خاصیت وجود دارند بهتره به مسائلی بپردازیم که نفعی داشته باشند.
    خدا را هزاران بار آزمودم و آزموده شدنش را دیدم نشانه هایی آشکار از او و صفاتش دیدم و زمانی در برابرش تسلیم شدم و به اراده اش گردن نهادم . و اینک متعجبم از مردمی که به هم - عمرشان - اعمالشان و بینششان اعتماد دارند و در برابرشان تسلیمند ولی در برابر خدا نه و هنوز هیچ چیز از او را بر خلاف خواسته هاشان نمی پذیرند و مصرانه به دنبال راه فرار از اوامرش میگردند چنان که گویی هرگز او را نه دیده اند و نه شناخته اند و نه هرگز در حقشان رحمت کرده است . گویی دشمنی غیر قابل اعتماد است .

5. صلوات ها 3

نوشته
    117
    حضور
    1 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    279

ممنون دوست عزیز از پیگیرتان
    پس با این حساب خدا همیشه بوده و هیچ وقت نبوده که نباشه ؟؟؟؟
    ویرایش توسط هشام : ۱۳۹۱/۰۳/۲۲ در ساعت ۱۹:۵۸

واقعا لذت بردم ....

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

نقل قول نوشته اصلی توسط rezachess نمایش پست ها
    پس با این حساب خدا همیشه بوده و هیچ وقت نبوده که نباشه ؟؟؟؟

با سلام خدمت شما

بله خداوند هم ازلي است و هم ابدي(هميشه بوده و هميشه خواهد بود)

متکلمین در معنای ازلی و ابدی گفته اند که: خداوند در همه زمان­ها وجود دارد؛ او در گذشته وجود داشته است، اکنون هست و در آینده نیز وجود خواهد داشت( آموزش کلام اسلامی، قم، طه، 1383 شمسی، ج 1، ص 253-252)

خداوند اساسا فراتر از چارچوب زمانه و در عین حال بر زمان و موجودات زمان­مند احاطه داره و خالق زمانه و زمان هم مخلوق خداست.

ازلي بودن خداوند بدين معناست كه خداوند مسبوق به عدم نيست. خدا از جایى نیامده، و علتى او را به وجود نیاورده، بلکه او بى نیاز از علت است و وجود عین ذات او است، نه این که چیز دیگرى به او هستى داده باشد.

دليل اين امر نيز اين است كه اگر خداوند ازلي و ابدي نباشد آنگاه متصف به عدم خواهد شد كه در اين صورت وجود و عدم براي او ضرورتي ندارد .چنين موجودي ممكن الوجود مي باشد و ممكن نيازمند غير است براي وجود و اين با واجب الوجود و بي نياز بودن خداوند سازگاري ندارد. خواجه نصيرالدين طوسى با عبارتى كوتاه به همين برهان اشاره كرده است: ((و وجوب الوجود يدل على سرمديته)) و وجوب وجود براي خداوند دلالت بر سرمديت او مي كند.(كشف المراد, ص 314)

اللهم صل علي محمد و آل محمد

8. صلوات ها 4

نوشته
    117
    حضور
    1 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    279

ممنون از پاسخ های زیباتون و از پیگیریتان

الان با هیچ استدلالی نمی شه حدس زد قبل از اینکه ما به دنیا بیاییم کجا بودیم ؟؟ یا قبل از کله موجودات و زمین و... تو دنیا خدا فقط وجود داشته ؟؟؟ یعنی هیچ کی جز خدا نبوده؟؟؟
    ویرایش توسط هشام : ۱۳۹۱/۰۳/۲۲ در ساعت ۱۹:۵۹

واقعا لذت بردم ....

10. صلوات

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

سلام

قبل از آفرینش انسان و فرشتگان و دنیا چه چیز هایی وجود داشته ؟؟؟
    به فرموده امام علی(ع) دنیایی دیگر وجود داشت !قبل اون دنیا هم دنیای دیگر، قبل اون هم دنیای دیگر، قبل اون هم دیگری ...

در واقع ابتدایی وجود ندارد که انتهایی هم بشه براش متصور شد
    اینکه خدا میگوید من همه صفاتم بی نهایت هست در این جمله امام می شود به وضوح استنباط کرد!

اخیرا دانشمندای غربی هم متوجه شدن که قبل بیگ بنگ و خلق دنیای جدید دنیایی متفاوت وجود داشت که همون نظریه امام علی در 1400 سال پیش رو دارن تایید می کنند!

کلا اگه ما الان به صورت انسان نبودیم کجا بودیم ؟؟

ما تعیین نمی کنیم چه موجودی باشیم وظیفه ما بندگی هست می خواهیم هر مخلوقی باشیم همانطوری که موجودات چندین میلیارد بلکه بی نهایت دنیای قبل از دنیای ما تعیین نکردن چی باشن!!

ضمنا خیالتم راحت! خدا به همه موجودات قبل ما هم گفته « من بزرگ تر از اونی هستم که تو بخوای من و تفسیر کنی!!!»

قبل از اینکه به دنیا بی آییم کجا بودیم ؟؟؟
    در اول سوره حمد می خونیم «به نام پروردگار چندین عالم»
    همینجا خدا قضیه چند عالمی که پشت به پشت هم قرار گرفتن و لو داد!

قبل از تولد هم ما در عالم ذر بودیم اما یادمون نمیاد همان طوری که هزاران سال در برزخ (بعد مرگ) زندگی میکنیم اما هیچی یادمون نمیاد!

اما کسی که روحی بزرگ داشته باشه مثل امام علی همزمان در هر دنیایی که باشه می تونه حوادث و رخداد های اون رو به خاطر بیاره!

12. صلوات

علاقه
    منطق
    نوشته
    6
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6

سلام. من تازه وارد انجمن شدم. زیاد این ورا آشنا نیستم. دعوام نکنین اگه خطایی کردم.
    منم برام سوال شده وجود خدا و حل نمیشه.
    میگن برهان نظم : خب اگه اینطوریه بی نطمی های دنیا قضیشون چیه؟ اونوقتم باید بگیم دنیا ناظمی داره که گاهی بی نظمی در کارش وارد میشه؟
    میگن برهان جهان بینی : خب وقتی خدا رو از ازل واجب الوجود میدونین چرا همین جهان مادی رو واجب الوجود نمیدونیم؟
    میگن عدل الهی : چرا من قدم از شما کوتاهتره و تو مترو بیشتر عذاب میکشم؟
    قصدم فقط برطرف کردن شبهاتمه.

14. صلوات

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط rezachess نمایش پست ها
    من از کوچیکی برام یک سوال بودش که خدا چی شکلی به وجود آمده ؟ قبل از آفرینش انسان و فرشتگان و دنیا چه چیز هایی وجود داشته ؟؟؟ کلا اگه ما الان به صورت انسان نبودیم کجا بودیم ؟؟ قبل از اینکه به دنیا بی آییم کجا بودیم ؟؟؟
    سلام
    خدای تبارک و تعالی اصل و حقیقت هستی است که لزوما باید باشد یعنی ذات او که حقیقت هستی است اقتضای بودن دارد چه اینکه در مقابل او چیزی جز نیستی نیست و نیستی هم که به حسب ذات خود نیست و باطل است . پس خدا هست چه اینکه هستی عین ذات اوست .
    و اما موجودات قبل از آفرینش در علم الهی بوده اند و سپس به اراده و مشیت او خلق شده و پا به عرصه وجود خارجی نهاده اند و از این پس تا ابد باقی خواهند بود
    موفق باشید
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

16. صلوات ها 2

نوشته
    57
    حضور
    4 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    201

سلام. من تازه وارد انجمن شدم. زیاد این ورا آشنا نیستم. دعوام نکنین اگه خطایی کردم.
    منم برام سوال شده وجود خدا و حل نمیشه.
    میگن برهان نظم : خب اگه اینطوریه بی نطمی های دنیا قضیشون چیه؟ اونوقتم باید بگیم دنیا ناظمی داره که گاهی بی نظمی در کارش وارد میشه؟
    میگن برهان جهان بینی : خب وقتی خدا رو از ازل واجب الوجود میدونین چرا همین جهان مادی رو واجب الوجود نمیدونیم؟
    میگن عدل الهی : چرا من قدم از شما کوتاهتره و تو مترو بیشتر عذاب میکشم؟
    قصدم فقط برطرف کردن شبهاتمه.
    سلام
    خیلی خوش اومدید . در ضمن اینجا کسی کسی رو دعوا نمیکنه

-------------------------------------------------------------------
    برهان نظم :

نظم یعنی چه ؟ فکر کنم مشکل شما در اینجاست . اگر نظم رو معادل قانون بگیریم اونوقت مشکل حل میشه . زلزله ها - سیل ها -آب و هوا - واثت و ... همه از قوانینی تبعیت میکنند و نظم خاصی دارند اگرچه ما اونها رو ندونیم یا توان مقابله با اونها رو نداشته باشیم .
    اگه منظورتون از نظم یا بی نظمی چیز خاصی هست و این به شما جواب نمیده حتما" اونو تعریف کنید تا بحث رو ادامه بدیم .
    برهانی که شما به عنوان برهان جهان بینی مطرح کردید :

تعریف ما از واجب الوجود آن است که دنیا و در کل هیچ چیز بدون اون حتی قابل تصور هم نباشه در حالی که دنیای بدون ماده نه تنها قابل تصوره ( یک حجم یا فضای خالی رو در نظر بگیرید ) بلکه موجود ( مکان هایی در فضا که اونها رو کاملا" خالی میدونند ) و قابل ایجاده ( خلا ) .
    ولی اگر منظور شما ازلیه :
    اجازه بدید بین دو چیز تفاوت قائل بشیم یکی ماده و دوم قوانین مابین آن ( قوانین طبیعت اعم از فیزیک - شیمی و .. ) . آیا این دو جدایی ناپذیرند ؟ آیا سوزاندن خاصیت ذاتی آتش است ؟ آیا طبق طبیعت آبی که در پشت آن فشار بیشتر از روبه رو است باید حرکت کند ؟ آیا گل حتما" گل است و نمیتواند پرنده ای شود ؟ خوب پس چرا آتش بر ابراهیم سرد و گلستان شد ؟ چرا موسی دریا را شکافت ؟ چرا عیسی از گل پرنده ساخت؟ خوب اگر قوانین و ماده متفاوتند و وابسته به هم نیستند چه داریم ؟ حتی اگر ماده ای ازلی داشته باشیم چون بقای ماده و هرچه از آن میدانیم از آن جداست عملا" چیزی نداریم . و اگر یکسان و جدایی ناپذیر باشند چنین وقایعی نباید رخ میداد . مگر آنکه نیرویی مافوق تصور قوانین را به آن نسبت دهد و توان جدا کردن آنها را داشته باشد . چون چنین نیرویی برای درک زمان و مکان و جداکردن آن دو نیازمند شعور است پس هوشمند و با شعور است و توانایی ایجاد دنیایی مثل آخرت را نیز خواهد داشت .

عدل الهی :

اجازه بدید یه دنیای تاحد امکان عادلانه (البته به نظر خودمون ) بسازیم . ببینیم چی میشه .
    اول همه ی ما باید با مشخصات کاملا" یکسان ( جنسیت - اندام ها - ظاهر و صورت و ... ) به دنیا بیاییم چون اینها می توانند در سرنوشت ما دخالت کنند و عدالت رو بر هم بزنند .
    دوم وضعیت خانواده و محل زندگی باید کاملا" یکسان باشد پس همه باید در خانواده ای کاملا" یکسان بدنیا بیاییم ولی از آنجا که محل و شرایط محیطی میتواند تاثیر زیادی داشته باشند پس همه ما باید در یک خانواده یا در خانواده های یکسان در دنیا های متمایز و کاملا" مشابه بدنیا آمده وزندگی کنیم.
    سوم با توجه به تاثیر زمان همه ی ما باید در یک زمان و با امکانات یکسان بدنیا بیاییم یا در دنیاهایی یکسان و متمایز .
    چهارم در دنیایمان تنها خواهیم بود چون وجود ما در زمان و مکان وشباهت حداکثری باعث یکتایی ما میشود .
    ...
    آیا چنین دنیایی ممکن است ؟
    فرض میکنیم چنین دنیایی ایجاد شد . با توجه به مفهوم اختیار این یکسانی محض تا چه زمانی ادامه خواهد داشت ؟ اگر فرض کنیم انتخاب ما تنها ناشی از شرایط ماست تمامی ما تنها به یک روش و با یک سرنوشت کاملا" یکسان زندگی خواهیم کرد در غیر اینصورت انتخاب های متفاوتی میکنیم تنها کافی است گلی را بو کنیم- سرمان را تکان دهیم و ... که باعث تفاوت در ادراکات - زمان و ... شود و ممکن است کاملا" سرنوشت متفاوتی ایجاد کنیم با توجه به سایر مسائل که ذکر آن واقعا" زمانبر است می توان بینهایت سرنوشت متفاوت ایجاد کرد .
    این تازه اول کار است سعی کنید ادامه دهید و دنیایی را ایجاد کنید و عدالت را ( آنگونه که منظور ماست )حفظ کنید .
    ولی اگر محدود به این دنیا نشویم و آخرتی ابدی با قدرت الهی را در نظر بگیریم همواره میتوان بر طبق اعمال و شرایط دنیا عدالتی را ایجاد کرد که کسی توان تردید در آن را نداشته باشد . و لزوما" اگر قرار بود تمام پاداش ها و کیفر ها وشرایط کاملا" در دنیا ایجاد شود نیازی به آخرت نبود .
    پس : خدا در مجموع دنیا و آخرت عدالت را برقرار میکند و چون خداوند دنیایی که ما میشناسیم و آخرت را خلق میکند و مخلوق در حد توان خود صفات خالق را نشان میدهد . پس خدا عادل است .
    اینجا هر کسی و با هر قصدی میتونه سوال مطرح کنه یه کم تو سایت بگردی متوجه میشی . کلا" این سایت برای همینه اگه قرار باشه همه تایید کنند به چه دردی میخوره ؟
    اسک دین
    خدا را هزاران بار آزمودم و آزموده شدنش را دیدم نشانه هایی آشکار از او و صفاتش دیدم و زمانی در برابرش تسلیم شدم و به اراده اش گردن نهادم . و اینک متعجبم از مردمی که به هم - عمرشان - اعمالشان و بینششان اعتماد دارند و در برابرشان تسلیمند ولی در برابر خدا نه و هنوز هیچ چیز از او را بر خلاف خواسته هاشان نمی پذیرند و مصرانه به دنبال راه فرار از اوامرش میگردند چنان که گویی هرگز او را نه دیده اند و نه شناخته اند و نه هرگز در حقشان رحمت کرده است . گویی دشمنی غیر قابل اعتماد است .

18. صلوات ها 4

نوشته
    117
    حضور
    1 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    279

احصنت به شما جناب نخود سیا....
    ویرایش توسط هشام : ۱۳۹۱/۰۳/۲۲ در ساعت ۲۰:۰۲

واقعا لذت بردم ....

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری