جمع بندی شك در اركان نماز

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شك در اركان نماز

مرجع تقليد آيتالله مكارم شيرازي

با سلام اگر در يكي از اركان نمازمثلا سجدتين شك كنيم چه حكمي دارد؟

برچسب: 

سؤال:
حکم شرعی شک در ارکان نماز مانند سجده چیست؟
(بر اساس نظر آیت الله ناصر مکارم شیرازی «مد ظله الوارف»)

پاسخ:
اگر بعد از گذشتن از محل سجده، شک کردید، نباید به شک خود اعتنا نمایید؛ اما اگر در تعداد رکعات سجده شک کردید و هنوز از سجده نگذشته اید و داخل در عمل بعد نشده اید، باید یک سجده دیگر به جا آورید.

منابع:
1. آیت الله ناصر مکارم شیرازی، توضیح المسائل، مسأله 1049.
2. پایگاه اطلاع رسانی آیت الله ناصر مکارم شیرازی به آدرس:
http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/?it=362&mit=286

در پناه خداوند بزرگ باشید.

سلام
من مدام در تعداد سجده شک میکنم تاجایی که مثلا وقتی در سجده ام و نود درصد میدانم که سجده ی اول هستم باز شک میکنم که شاید سجده ی دومم باشد! و گاهی برعکس می شود و در سجده نود درصد می دانم سجده ی دومم اما شک میکنم که شاید سجدهخ ی اول هستم! تکلیفم چیست؟
ممنونم
مرجع تقلید: آیت الله سیستانی

rahmani_adeleh;464379 نوشت:
سلام
من مدام در تعداد سجده شک میکنم تاجایی که مثلا وقتی در سجده ام و نود درصد میدانم که سجده ی اول هستم باز شک میکنم که شاید سجده ی دومم باشد! و گاهی برعکس می شود و در سجده نود درصد می دانم سجده ی دومم اما شک میکنم که شاید سجدهخ ی اول هستم! تکلیفم چیست؟
ممنونم
مرجع تقلید: آیت الله سیستانی

با سلام و عرض ادب

باتوجه به اینکه می فرمایید مدام شک میکنید یعنی کثیرالشک شده اید به شک های خود اعتنا نکنید و بنارا بر همان که نود درصد بگذارید.

رساله آیه الله سیستانی،احکام شکیات

سلام.میشه لطفاً ارکان نماز رو بگید؟
اگر در خوندن حمد و سوره اشتباه کنیم مثلاً اول سوره بخونیم بعد حمد یا اینکه بعضی کلمات رو اشتباه تلفظ کنیم مثلاً زبونمون بگیره حکمش چیه؟
اگر اشتاهی ذکر رکوع و سجده رو جابجا بگیم چطور؟
مرجع من حضرت آقاست.

زینب خاتون;588555 نوشت:
سلام.میشه لطفاً ارکان نماز رو بگید؟
اگر در خوندن حمد و سوره اشتباه کنیم مثلاً اول سوره بخونیم بعد حمد یا اینکه بعضی کلمات رو اشتباه تلفظ کنیم مثلاً زبونمون بگیره حکمش چیه؟
اگر اشتاهی ذکر رکوع و سجده رو جابجا بگیم چطور؟
مرجع من حضرت آقاست

با سلام و عرض ادب

1. ركن پنج چيز است: اول: نيت. دوم: تكبيرة الاحرام. سوم: قيام در موقع گفتن تكبيرة الاحرام، و قيام متصل به ركوع يعنى ايستادن پيش از ركوع. چهارم: ركوع. پنجم: دو سجده.

2. اگر هنوز وارد رکوع نشده باشید باید حمد و سوره را صحیح بخوانید و اگر نمی دانستید و سهوا وارد رکوع شده باشید نمازتان صحیح است.

3. اگر از رکوع یا سجده سر برنداشته اید ذکر صحیح را دوباره می خوانید اما اگر از رکوع و سجده خارج شده باشید نمازتان صحیح است.

رساله امام خمینی، احکام نماز(مطابق با نظر مقام معظم رهبری)

موضوع قفل شده است