بهترین ساعت خواب،بیداری و شب زنده داری با شرایط حاضر+راهکار

تب‌های اولیه

83 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهترین ساعت خواب،بیداری و شب زنده داری با شرایط حاضر+راهکار

بسم الله الرحمن الرحیم.
با سلام

با توجه به توصیه های فراوان اخلاقی و عرفانی در باب شب زنده داری
و اینکه اکثر ما شب را برای استراحت برمیگزینیم
و جمع بین شب زنده داری و سحر خیزی و استراحت کافی امری دشوار است
با توجه به شرایط کنونی زندگی عموم مسلمان ها و مشتاقان کمالات انسانی
در این محیط با هم به شور و مشورت در یافتن راهکاری عملی ((هر چند سخت))
در جمع بین این سه مبحث
((شب زنده داری و عبادت)) ((سحرخیزی)) ((استراحت کافی))
بپردازیم

:Sham:و قدم هایی را با هم شروع کنیم و با استفاده از نتایج خوبی که به دست میاوریم،به
((عمل به علم)) مشغول شویم و نتایج را برای اشتیاق در دوستانمان در صورت تمایل
بیان کنیم و با هم پس از مدتی این سه ویژگی مومن را در خود ملکه گردانیم و همگی
از خیر و برکاتش بهره مند گردیم
:Sham:

یا حق

((پست اول برای ارسال کننده مطلب مرتبط 50 صلوات نذر شده)):Hedye::Hedye::Hedye::Hedye::Hedye:
((پست دوم 20 صلوات)) :Hedye::Hedye::Hedye:
((پست سوم 10 صلوات)) :Hedye::Hedye:
((پست چهارم تا دهم 5 صلوات)):Hedye:

((منظور از پست،پستی مفید فایده و دارای نکاتی در این باب است ))
((به هر شخص فقظ یکبار هدیه ی مذکور تعلق میگیرد))

من هم شنیدم که خواب کمتر از 7 ساعت و شب بیدار موندن و بی نظمی در خواب موجب کاهش هوش و عمر انسان میشه
البته من خودم اغلب شبا بیدارم و این باعث مشکلاتی هم برام شده
دقیقا باید چقدر خوابید
شب زنده داری عمر انسان رو کاهش نمیده !؟
(راستی اون صلوات ها رو بزارین برای پست های بعدی چون این پست من سوال بود نه جواب ) :Gol:

برای شروع باید عرض کنم ما به دنبال سه ایده آل هستیم:

1.ابتدا که به نظر مهمتر از دیگر موارد است خواب کافیست.
چرا که استراحت اگر کافی نباشد،جسم توانایی عمل به عبادات را با روحیه ای مناسب ندارد و این شاید خود عاملی در ترک دو ایده آل دیگر شود.یعنی عبادت و شب زنده داری،و سحر خیزی.

اما استراحت کافی کاملا یک امر نسبی است.چه بسا علمایی که شبانه روزی 1 یا دوساعت آن هم نه به صورت درازکش در رخت خواب،استراحتی جرئی میکنند و به باقی امور نیز با روحیه و نشاط بالایی میرسند.

اما علت،غلبه نَفس بر بدن است که به دلیل قدرت نفسانی بالا در شخص پدید می آید و جسم را بعضاً محکوم به احکام نفس میگرداند.و این از عللی است که ما در شب هایی که به شوق اتفاقی در فردا،به رخت خواب میرویم،بعد از چندین ساعت به سرعت برمیخیزیم بدون اینکه احساس خستگی در ما باشد.
و همچنین است اعمال معرکه گیران که زنجیر های آهنی را پاره میکنند و یا هندی هایی که اعمال به ظاهر خارق العاده انجام میدهند.

از اینجا میتوان به معنای برکت و توفیق پی برد و اینکه اعمال صالح چگونه میتوانند بر توفیقات ما برای اعمال سخت تر بیافزایند.و این میتواند پلی برای خداشناسی و بلکه یافتن خداوند در متن زندگی باشد.فتدبّر

ادامه دارد...

با سلام خدمت همه دوستان محترم
نکته ای در مورد مطلبی که دنبال می کنید عرض می کنم شاید مفید فایده باشد.
برای هر کاری و خصوصا این کار یعنی شب زنده داری ،یکی از مواردی که بسیار لازم است اینست که اراده خود را قوی کنیم.
زیرا اراده از شرطهای ضروری موفقیت است.
اگر مایل بودید نکاتی در قوی کردن اراده عرض خواهم کرد إن شاء الله.

:Hedye::Hedye::Hedye::Hedye::Hedye:50 صلوات تقدیم شما شد:Hedye::Hedye::Hedye::Hedye::Hedye:
گوارای جانتان
ما را از دعای خیر فراموش نفرمایید

و ان شا الله حتما نکات را بفرمایید.البته اگر اجازه بفرمایید،اگر دوستان دیگری قبل از شما در بحث شرکت نکردند،30 صلوات بعدی برای آن ها محفوظ بماند.

a_rezahu;227544 نوشت:
:hedye::hedye::hedye::hedye::hedye:50 صلوات تقدیم شما شد:hedye::hedye::hedye::hedye::hedye:
گوارای جانتان
ما را از دعای خیر فراموش نفرمایید

و ان شا الله حتما نکات را بفرمایید.البته اگر اجازه بفرمایید،اگر دوستان دیگری قبل از شما در بحث شرکت نکردند،30 صلوات بعدی برای آن ها محفوظ بماند.

ممنون از لطف شما
نکته اول:یکی از راههای قوی کردن اراده،اینست که تمرین اراده کنیم ،بدین صورت که از کارهای کوچک و پسندیده شروع کرده و اراده کنیم که آنها را انجام دهیم و در کوتاهترین زمان اقدام کنیم .
این قدم اول و بسیار موثر است،بسیار.
ابهامی بود بفرمائید تا توضیح بدم.

با عرض سلام خدمت همه دوستان و سروران گرانقدرم
در تکمیل مطالب دوست عزیزم جناب استاد باید بگم که یکی دیگه از راههای تقویت اراده تلقین کردن است. تلقین کردن به خود در تقویت اراده اثر قابل ملاحظه ای دارد مثلا هر شب قبل از خواب (البته در ساعات اولیه شب که بدن متحمل خستگی زیادی نیست نه در ساعات پایانی شب که خستگی زیادی وجود دارد و بدن به ساعات بیشتری برای استراحت نیاز دارد) با خود بگوییم: من اراده لازم برای بیدار شدن و نماز شب خواندن را دارم، یا بگوییم: هیچ چیز نمیتواند اراده ام را متزلزل کند، یا بگوییم: کاری را که به نظرم درست و صحیح است انجام میدهم و هیچ قدرتی نمیتواند من را از انجام آن باز بدارد و از این قبیل تلقینات که تاثیر بسیار مطلوبی در انجام کارهای مورد نظرمان دارد.
در این مورد در کتب اخلاقی و طبی حکایات بسیاری ذکر شده که یکی از انها را برایتان نقل می کنم
ادامه دارد...

جناب ابن ابى اصيبعه در عيون الانباء فى طبقات الاطبّاء در ترجمان ابو البركات حکایت کرده است كه يكى از اهالى بغداد دچار بیماری ماليخوليائى شد و مدتهاى زیادی گرفتارش بود به طوری که هنگام راه رفتن گمانش اين بود كه کوزه ای بر سر او گذاشته اند و با دستهای خود آن ظرف خیالی را نگه می داشت و حركت مى‏کرد. خویشاوندان آن مريض هرچقدر سعى در معالجه او ‏كردند فایده ای نداشت، تا اینکه روزی به خدمت جناب ابو البركات بغدادى‏ رسیدند و شرح آن مرضی دادند، ایشان پس از تأمل و تفكر در مرض فهمید كه با ادویه و اغذیه این مرض رفع نمیشود بلکه باید به واسطه تدابير و تصرف در قوه خيال و وهم او در پی معالجه اش بود پس گفت كه روزى او را در نزد من بیاورید تا مداوایش کنم.
روز ديگر آن مرد ماليخوليائى را آوردند، ابو البركات سرش پایین بود بعد از دقایقی سربلند كرد و گفت: اين كيست و اين کوزه بزرگ را چرا بر سر گذاشته؟ مرد آهسته به همراهان خود گفت: دیدید همیشه من مى‏گفتم كه اين کوزه بر سر من است و شما منكر مى‏شديد، سپس ابوالبرکات گفت او را به منزل برده تا ده روز نگذارند بيرون برود، روز دهم او را بیاورید تا با آلات و ادواتی که در این ده روزه میسازم، به يك چشم به هم زدنی اين کوزه را بشكنم و از اين رنج آسوده گردد.
مرد ماليخوليائى خوشحال شد و به منزل خودش برگشت.
در روز دهم جناب ابوالبرکات غلام خود را خواست و گفت کوزه ای را بريسمان ببند و در بام خانه منتظر باش چون آن مرد ماليخوليائى به درون آمد من او را به حرف مشغول مى‏كنم و تو کوزه را آویزان کن و بر سر او نگهدار، و به غلام ديگر گفت تو نيز چوبى نگهدار و هنگامی که اشاره کردم تو آن چوب را محکم بر آن کوزه بكوب تا بشکند.
پس در همان روز هنگامی که مريض را به نزدش آوردند، ابتدا نبض او راگرفت و با او شروع به صحبت کرد سپس دستش را گرفت و به همان موضع مشخص اورد و گفت لحظه‏اى در اینجا بایست. پس آن غلام اول کوزه را آویزان کرد و مقابل سر وى نگه داشت. آنگاه گفت شربتى آورده به او دادند، همان هنگام اشاره به غلام ديگر كرد، پس غلام دوم با چوبش محکم به کوزه زد و صدائى مهيب برخاست و کوزه خورد گرديد و بر اطراف او بر زمين ريخت، آن مرد از هول آن كار فريادى زد و بيهوش شد؛ آبی به صورتش زدند و او را به هوش آوردند وقتی آن کوزه را در اطرافش شكسته ديد آن خيال و وهم به كلّى از وى زايل شد و با سلامت به منزل خود برگشت.

:Hedye::Hedye::Hedye:20 صلوات تقدیم شما شد:Hedye::Hedye::Hedye:
بسیار ممنون از مطلب خوبتون،همونطور که فرمودید تلقین به قوه خیال تاثیر بسیاری میتواند بگذارد.
و یکی از رموزی که در این فرمایش شما نهفته است،تاثیر قوه خیال بر ما ضعیفان هست و رهیده شدن
بزرگان از بازیگری های قوه خیال.ان شالله یکی از دوستان و برادران هم درباره قوه خیال اگر اطلاعات مفیدی
دارد،برایمان قرار دهد تا همگی استفاده کنیم.
اما اجمالاً با مثالی عرضی را تقدیم کنم:

در گذشته،در جراحی ها و کارهای دندان و غیره،به واسطه نبود وسایل بیهوشی و بیحسّی به
صورت امروزی،در نظر اول اینگونه به ذهن می آید که بیماران درد بسیار بسیار زیادی را تحمل
میکردند.البته این مطلب تا حدودی از این جنبه که دردی را تحمل میکردند صحیح است.اما
نه به شدّتی که ما تصور میکنیم و یا ما بدون بی حسی و بی هوشی درد میکشیم.
دقت بفرمایید،قوه خیال ما،به واسطه بیهوشی ها و بی حسی های امروزی،گمان میکند
بدون این ابزار درد بسیاری را باید متحمل شویم.و به واسطه تصرف قوه خیال،ما امروزه واقعا
چنین دردی را خواهیم کشید.دقت بفرمایید.دردی غیر حقیقی،به واسطه قوه خیال.
ادامه دارد...

اگر امروز ما را بدون بی هوشی جراحی کنند چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد؟
احتمال بسیار قوی از درد و هر چیز دیگر خواهیم مرد.در صورتی که در گذشته
اینگونه نبوده است و انسان ها چنین درد جان کاهی را تحمل نمیکرند.
حتی در حیوانات هم اینگونه نیست.

اما نکته قابل دقت این است که در جبهه های جنگ،شرایط خاص،اسارت،و
دیگر موقعیت های اینچنینی،نفس به واسطه تلقین و یا عوامل دیگر که در
ضرورت ها در شخص پدید می آید،گاه قوه خیال را در جهت عکس،به حرکت
در می اورد.و قوه خیال با تصرف خود،او را نجات داده،بیماری ای را درمان
میکند،گرسنگی ای را باحالت سیری سپری میکند،از شکنجه ها دردی را
نمیچشد،بدون اینکه آسیبی به بدن و جسم برسد.

و از این نکته منتقل شو به هندی ها و مرتازانی که به ظاهر کارهای خارق العاده
میکنند،و در عروج در تفکراتت منتقل شو به حالات عرفای حقیقی اسلامی که از
خیال و وهم رهیده،آنها را کلب معلّم خود کرده اند،و در عالم ماده به اشارتی به
اذن الله تصرف میکنند.

و چه بسا روز ها بدون حتی لقمه ای نان،سپری میکنند و غذایشان در سحرگاه،
تنفس نسیم سحری است.آری،قوه خیال ابتدای راه است،بلکه نفس به واسطه
سعه وجودی،با بدن است ،اما بی نیاز از بدن است که نفس بدون بدن نمیشود.
و احکام تجردش را بر بدن جسمانی پیاده کرده،و این قبیل اتفاقات رخ میدهد.

و بالاتر مرحله "همّت" است و بالاتر مرحله "امر" است که نفس ناطقه به هر
چیز قدرت می یابد.بلکه آب به اذن ولی الله سیراب میکند.و از این الفاظ منتقل
شو به لفظ "صاحب امر" که امام عصر توست (عج)

استاد;227579 نوشت:
ممنون از لطف شما
نکته اول:یکی از راههای قوی کردن اراده،اینست که تمرین اراده کنیم ،بدین صورت که از کارهای کوچک و پسندیده شروع کرده و اراده کنیم که آنها را انجام دهیم و در کوتاهترین زمان اقدام کنیم .
این قدم اول و بسیار موثر است،بسیار.
ابهامی بود بفرمائید تا توضیح بدم.

بدین صورت که عرض شد کم کم اراده قوی تر می شود ،منتها باید دانست صبر و تمرین مداوم می خواهد تا به نتیجه مطلوب رسید.
نکته بعدی اینست که قبل از خواب از نوشیدن مایعات پرهیز کند،زیرا اگر قبل از خواب مثلا آب نوشیده شود و فرد بخوابد بخارات این آب به واسطه هضم در معده به سمت مغز رفته و روی آن را می گیرد و خواب را سنگین می کند و از همین باب است که برای کسانی که اختلال خواب دارند نوشیدن شیر یا دوغ هنگام خواب تجویز می کنند که علاوه بر تأثیر اسید لاکتیک ،مایع بودنشان خواب را سنگین می کند.

بسیار نکته شریفی را فرمودید و بسیار برای خود بنده آموزنده بود.
اتفاقا در توصیه های طبی اسلامی هم تاکید شده که قبل از خواب،آب نوشیده نشود
و تصدیق کننده فرمایش شماست.که شاید از باب عبادت های شبانه برای سلامتی روح
توصیه شده باشد که نقش بسزایی بر سلامت جسم دارد

یک مطلب هم خدمت دوستان بگم که به صرف حرف شنیدن،فهمیدن و
دانستن،مطلوب حاصل نمیگردد.تا انسان آنچه را فهمیده در کشور وجودش
پیاده نکند،علم،جز حجاب اکبر نخواهد بود.

پس دوستانی که در بحث شرکت میکنند و یا دوستانی که مطالب بحث را
دنبال میفرماییند،بیایید اگر شروع نکرده ایم،از همین لحظه دست به عمل بزنیم.

چند نکته بسیار شریف دوستانمون فمودند که تا اینجا خلاصه عرض میکنم:
1.تقویت ارداده به وسیله تمرین از موارد کوچک روزمره.
2.مداومت بر این امر و دست نکشیدن بر این اراده ها
3.تلقین،خصوصا قبل از خواب و حالت خستگی شدید
4.ننوشیدن مایعات،قبل از خواب

بنده که از دیشب شروع کردم،اما دقت بفرمایید برای رسیدن به نتیجه
صبر،کلید راه است.قرار نیست ما و شما از امشب نماز شب خوان،
سحر خیز و... شویم.بلکه امروز روز تمرین است،برای فردایی که میخواهیم
توفیق این امور سه گانه را بدست آوریم.پس عجله نفرمایید،اما حتما حتما،
آهسته و پیوسته به جلو حرکت بفرمایید و توقف مطلقا ممنوع!

:tavallod:((پست اول برای ارسال کننده مطلب مرتبط 50 صلوات نذر شده)):Hedye::Hedye::Hedye::Hedye::Hedye:
:tavallod:((پست دوم 20 صلوات)) :Hedye::Hedye::Hedye:
(فرصت باقیست)((پست سوم 10 صلوات)) :Hedye::Hedye:
(فرصت باقیست)((پست چهارم تا دهم 5 صلوات)):Hedye:

((منظور از پست،پستی مفید فایده و دارای نکاتی در این باب است ))
((به هر شخص فقظ یکبار هدیه ی مذکور تعلق میگیرد))

بندگى روز، راه توفیق بیدارى شب

مرحوم «آیت الله بهجت» می فرماید:
«ما براى اوقات خواب خود افسوس مى ‏خوریم كه چرا براى نماز شب بیدار نمى ‏شویم.
در صورتى كه اوقات بیدارى را به غفلت مى ‏گذرانیم!
زیرا اگر در بیدارى، به توجّه و بندگى مشغول بودیم، توفیق بیدارى شب را نیز براى تهجّد و خواندن نافله‏ ى شب و تلاوت قرآن پیدا مى‏ كردیم.»

هوی و هوس، مانع نماز شب

شخص محترمی از «آیت الله بهاء الدینی» پرسید:
«نمی دانم چرا شب بیدار می شوم اما در رختخواب و بستر بیدارم و نمی توانم بلند شوم برای تهجد و نماز شب؟»
آقا همانطور که سرش پایین بود و به زمین نگاه می کرد با ناراحتی فرمود:
«هواها و هوسها غل و زنجیرمان کرده است.»
آن فرد محترم از این گفته گریست.

چاره‏اى جز کاستن از لذتهاى مادى و جسمانى نیست

استاد شهید «آیت الله مطهری»، درک لذتهای معنوی همچون نماز شب عارفانه را منوط به این می داند که از لذّات مادی بکاهیم:
«اگر ما خودمان را غرق در لذات مادى دنیا كنیم، مثلا سرشب بنشینیم دور هم و شروع كنیم به گفتن و خندیدن و فرضاً غیبت هم نكنیم كه حرام است، صرفاً شوخیهاى مباح بكنیم، و بعد سفره را پهن كنیم و آنقدر بخوریم که نفس كشیدن برایمان دشوار شود،

فكر و مزاج خودمان را خسته كنیم و بعد مثل یك مرده بیفتیم در رختخواب، آیا در این صورت توفیق پیدا مى‏كنیم كه سحر از دو ساعت مانده به طلوع صبح بلند شویم و بعد، از عمق روح خودمان‏ یارب یارب‏ بگوییم؟ اساساً بیدار نمى‏شویم و اگر هم بیدار شویم درست مثل مستى كه چند جام شراب خورده است تلوتلو مى‏خوریم.

پس اگر انسان بخواهد لذتهاى معنوى و الهى را در این دنیا درك كند، چاره‏اى ندارد جز اینكه از لذتهاى مادى و جسمانى كسر كند....

[شخصی که] سر سفره شام بنشیند و در حالى كه ظهر غذاهاى سنگین، انواع گوشتها، روغنهاى حیوانى و نباتى، انواع شیرینیها و انواع محرّك اشتهاها خورده است، تازه مقدارى سوپ بخورد تا اشتهایش تحریك بشود. این روح خود به خود مى‏میرد. این آدم نمى‏تواند در نیمه‏هاى شب بلند شود و اگر هم بلند شود نمى‏تواند از عبادت لذت ببرد.

لهذا كسانى كه چنین توفیقاتى داشته‏اند- و ما چنین اشخاصى را دیده‏ ایم- به لذتهاى مادى‏اى كه ما دل بسته‏ایم هیچ اعتنا ندارند.»

:Hedye::Hedye:10 صلوات تقدیم شما شد:Hedye::Hedye:
برای مطالب شما منتظر هستیم:Gol::Gol:
و البته مطلبتان بسیــــــــــار عـــــــــــــالی بود:Gol:

با نام خدا پروردگار عقلا
و با سلام و آرزوی سلامتی و موفقیت شما

آنچه خود تجربه کرده ام :
کم خوری خواب را کم و پرخوری آن را افزایش می دهد .

:Hedye:5 صلوات طبق وعده تقدیم شما شد:Hedye:
5 صلوات دیگر هم تقدیمتان کردیم:Gol::Gol:

بحث نفس ناطقه انسانی بحثی است با ارتباط مستقیم با این قضیه.

2.ما چند نکته را باید توجه داشته باشیم
درباره استراحت،ما میتوانیم فرض کنیم 6 تا 7 ساعت خواب برای بدن کافیست.
اما این با سیره ی بعضی بزرگواران ما متناقض است.
و در ضمن نوعی تلقین است.

ما اگر بتوانیم ساعت استراحت را طول روز کم تر کنیم،برای مثال 2 ساعت کاهش دهیم،گ
2 ساعت فرصتی مناسب برای یک نماز شب ایده آل به همراه یک مناجات و قرائت قرآن در
شب و نیمه های شب است.
اگر خواب 6 ساعت را بتوانیم "بدون حرج" به 4 ساعت برسانیم،مطلوب تا حدی حاصل است
و با 7 ساعت را به 5 ساعت برسانیم.

و نکته دیگر اینکه علوم روز،گرچه میتوانند ابزاری مناسب برای ما باشند،اما همیشه نمیتوانند
حل کننده مسایل ما در دین باشند.چرا که ربشه علوم جدید،سر در مادیات دارد و نفس انسانی
را شناسایی نکرده.
مگر علومی مثل روان شناسی و روانکاوی(از علوم مغرب زمین) که تا حدی،با تجربه به فرمول هایی
رسیده اند

ادامه را حتما مطالعه فرمایید...

چگونه است که در درگیری های خیابانی،شخصی لاغر اندام،تخته سنگی را که در شرایط عادی،
به هیچ وجه قادر به جابه جایی آن نیست را پرتاب میکند،و منتقل شو به کلام مولایمان که سوگند
خورد،در خیبر را با نیروی جسمانی جابجا نکرد.و فرمود حتی دستم با آن برخورد نکرد.

و یا فردی سبک وزن را هنگام عصبانیت نمیتوانند به راحتی از روی زمین بلند کنند.این مطلبی است
فراتر از بحث درباره چگالی و جرم مواد و رابطه آن با جازبه و وزن.بلکه تاثیر مستقیم نفس بر بدن گره
گشای بحث است.

پس به دنبال راه هایی فراتر از علوم تجربی باید بود.
ادامه را مطالعه بفرمایید...

در علوم تجربی بحثی در باب توفیق عبادت،برکت و ... جایی ندارد و اگر صرفا به دنبال علوم تجربی برویم،مثل اینکه خواب کافی چقدر است،غذای کافی چقدر است و....،برای عبادت های شبانه و سحر خیزی و دیگر امور شاید روش مناسبی را پیدا نکنیم.
البته ما علوم تجربی را انکار نمیکنیم،اما میدانیم علوم تجربی بر پایه تجربه بر روی نمونه هاست.
و نمونه های علوم جدید،انسان های عادی هستند.هیچ گاه برای بدست آوردن نیاز طبیعی بدن به غذا،بر روی جسم مبارک علامه طباطبایی ها و علامه قاضی ها تحقیق نمیشود.بلکه آنها را استثنا میدانند.
و گویا ما نیز در قدم های نخست باید خود را استثنا کنیم.

البته نباید خلط بشود و خدای ناکرده بدخوری و بد خوابی برایمان پدید آید و طب را خصوصا طب اسلامی را باید رعایت نمود.و علی الخصوص دستورات طبی ائمه اطهار(ع).

در اینجا مناسب میدانم دستورات طبی سهل الوصولی را یکی از برادران و خواهران در اختیارمان بگذارند و همه با هم شروع کنیم تا ان شالله قدم های بعد.

a_rezahu;227750 نوشت:
10 صلوات تقدیم شما شد برای مطالب شما منتظر هستیم و البته مطلبتان بسیــــــــــار عـــــــــــــالی بود

خیلی ممنون:Graphic (16)::tashakor:

1.جایگزین کردن خواب بعد از ظهر به جای چند ساعت از خواب شب

2.زود به رخت خواب رفتن

3.حذف برنامه های غیر ضروری تلویزیون و اینترنت

5 صلوات برای 4 نفر دیگر باقی مانده >> در بحث شرکت کنید و صلوات هدیه بگیرید

صلوات های هدیه شده تا اینجا:
50 صلوات
20 صلوات
10 صلوات
5 صلوات

یکی از توصیه هایی که آیت الله بهجت در جواب سوالی که:
چه کنیم نماز شبمان قضا نشود(در این مضمون)،ایشان پاسخ فرمودند:

"قضایش را وقتی بیدار شدید به جا آورید"

دوستان و برادران و خواهران گرامی،دقت بفرمایید ما به دنبال راهکار های عملی
ب
ا شرایط حاضر هستیم.امروز،200 سال قبل نیست که همه 9 شب بخوابند.

البته گویا آب ما با عوام الناس در یک جوب نمیرود.
کسی که اهل نماز شب است،او را با سریالِ ساعت 11 شب چه کار؟
او که اهل گریه شبانه در خلوت خانه اش،به دور از چشم همسر و فرزندانش است
را با "قهوه تلخ" چه کار؟ آخر او که به حقّ سوزِ مولایش را میکشد.

دوستان سلام و ممنون از بحث مفیدتون .
بعد از اراده که جناب استاد بزرگوار فرمودند باید دومین گام رو برداشت .
بله ما یک شبه نمیتونیم اون زاهدی بشیم که سه ساعت قبل اذان صبح خودشو برای نماز شب محیا میکنه . ولی برای رسیدن به اونجا بعد از ارده مهمترین چیز برداشتن گام دومه .

گام دوم تربیت و عادت دادن جسم به بیداری شبه
هر کس که تازه میخواد شروع کنه میتونه ساعتشو روی 10 دقیقه قبل اذان کوک کنه .
لزوم نداره که وقتی با صدای زنگ از خواب بیدار میشه تو همون روزای اول از جاش بلند بشه بره نماز بخونه بلکه چند روز فقط تمرین بیدار شدن بکنه و سعی کنه تو جاش بیدار بمونه تا موقع اذان .
البته این تو افراد مختلف متفاوته .
اونی که اراده ش قویتره میتونه زودتر از این مرحله عبور کنه و به مرحله بعدی برسه .

صبا313;228411 نوشت:
لزوم نداره که وقتی با صدای زنگ از خواب بیدار میشه تو همون روزای اول از جاش بلند بشه بره نماز بخونه بلکه چند روز فقط تمرین بیدار شدن بکنه و سعی کنه تو جاش بیدار بمونه تا موقع اذان .
اونی که اراده ش قویتره میتونه زودتر از این مرحله عبور کنه و به مرحله بعدی برسه .

:Hedye:5 صلوات تقدیم شما شد:Hedye:
:Gol::Gol:بسیار ممنون از نظر و پیشنهاد یسیار خوب و کاربردیتون:Gol::Gol:
این رو شحص دیگری هم در گذشته به بنده گفته بود که ار خواب پاشو و
اصلا نماز نخون.به قول خودش "
در و دیوار رو نگاه کن "

البته انگیزه هم خیلی مهمه.به سایت "نماز شب" تشریف ببرنند دوستان و درباره خواص
نماز شب مطالعه بفرماییند،آنقدر آدم را گرم میکند که به احتمال نزدیک به یقین،تا چند شب
نمازشب ترک نمیشود(حتی اگر اهل نماز شب نباشد)

اما چه کنیم که به دنبال یک راه اساسی و ماندگار هستیم تا ان شالله این سه خصیصه در ما
ملکه شود

:Gol:

a_rezahu;228557 نوشت:
اما چه کنیم که به دنبال یک راه اساسی و ماندگار هستیم تا ان شالله این سه خصیصه در ما ملکه شود

تا شروع نکنید
تا قدم تو این وادی نذارید نمیتونید اونو ملکه کنید
پس اگر بخواید این خصلت رو تو خودتون ملکه کنید باید اول مراحلش رو بشناسید و عملی کنید .

ان شالله که دوستان مشتاق هم شروع کرده اند.بنده که به شخصه شروع کرده ام.
بر روی اراده ام دارم تمرین میکنم
خوابم را کمی تنظیم کرده ام و خواب ظهر و یا بعد از ظهر را اضافه کرده ام.
قبل از اذان صبح هم بیدار میشوم.
البته هنوز موفق به سحر خیزی نشده ام،که ان شالله با کمک دوستان پس ار مدتی با هم،
همه را عملی کنیم

با سلام .من خودم شبها ساعت دو به رختخواب می روم وقبل از خواب بعد از دوازده تا دو کارهای مذهبی مثل نماز و نیاز و کمی مطالعه انجام می دهم ساعت پنج برای نماز صبح بیدار می شوم ونزدیکیهای افتاب تا ساعت هشت می خوابم وتا ساعت دو به کارهایم می رسم بعد از نهار معمولا تاساعت پنج می خوابم و دوباره به همین منوال تا ساعت دو بیدار می مانم .ساعت خوابم در شبانه روز بین چهار تا هفت ساعت هست .وتا حالا مشکلی هم برایم بوجود نیامده .

من هم مدتی روالی مثل شما داشتم.اما وقتی وقت نماز صبح مثل این روز های به ساعت 4 میرسد،احیاناً یا خواب میماندم و یا برای اول وقت نماز نمیخواندم که این هم سلب توفیقی است.

و البته یک نکته رو عرض کنم،بسیار از فواید خواب زود میگن و یکی هم سحر خیزی که
اثرات این دو در بلند مدت خودشون رو نشون میدن.
و البته عمل شما بسیار بسیار خوب است و ان شالله خداوند به توفیقاتتان بیافزاید.
ولی باز جا دارد به سمت ایده آل ها پیش برویم.

:Hedye:ضمناً 5 صلوات هم طبق وعده،تقدیمتان شد:Hedye:

[="arial black"]با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه رفقای خوب و صمیمی
[="#000080"]دوستان یکی دیگه از اموری که موجب بیداری در هنگام سحر میشه توجه به آیات و احادیث و روایاتیه که در اهمیت و لزوم سحر داشتن از جانب خداوند و پیامبر و ائمه اطهار به ما رسیده، یعنی خوندن و شنیدن این دسته از احادیث خیلی انسان رو در فراهم کردن زمینه و تمامی اسباب و شرایط بیداری در سحر ترغیب میکنه، دلم میخواد الان به چند تا از این احادیث اشاره کنم[/].
دوستان خوبم! خداوند در قرآن یکی از نشانه ها ی متقین رو بیداری در شب و اشتغفار در سحر بیان کرده و فرموده: [="darkgreen"]كانُوا قَليلاً مِنَ اللَّيْلِ ما يَهْجَعُونَ وَ بِالْأَسْحارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ [/](الذاریات/17و18) یعنی متقین کسانی هستند که كمى از شب را مى‏خوابند و در سحرگاهان استغفار مى‏كنند.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در حدیثی می فرمایند:
إ[="indigo"]ِذَا قَامَ الْعَبْدُ مِنْ مَضْجَعِهِ وَ النُّعَاسُ فِي عَيْنَيْهِ لِيُرْضِيَ رَبَّهُ بِصَلَاةِ لَيْلِهِ بَاهَى اللَّهُ بِهِ مَلَائِكَتَهُ فَيَقُولُ أَ مَا تَرَوْنَ عَبْدِي هَذَا قَائِمٌ مِنْ مَضْجَعِهِ وَ تَرَكَ لَذِيذَ مَنَامِهِ إِلَى مَا لَمْ أَفْرِضْهُ عَلَيْهِ اشْهَدُوا أَنِّي قَدْ غَفَرْتُ لَه‏[/](إرشاد القلوب، ج‏1، ص91)
یعنی هر گاه بنده نیمه شب از رختخوابش بلند شود و چشمانش خواب آلود باشد و پروردگارش را بوسيله‏ى نماز شبش خوشنود كند، خداوند بوسيله‏ى اين بنده به فرشتگانش مباهات کرده و‏ او را نازش كرده و ميفرمايد: آيا نمى‏بينيد اين بنده‏ى را كه از بستر خوابش بلند شده و لذت خوابش را واگذاشته براى خواندن نمازى كه بر او واجب نكرده‏ام؟! شما فرشتگان من گواه باشيد كه من او را آمرزيدم‏.
همچنین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در حدیثی دیگر می فرمایند:
[="#4b0082"]إذا كان آخر الليل يقول اللَّه سبحانه: هل من داع فاجيبه؟ هل من سائل فاعطيه سؤله؟ هل من مستغفر فأغفر له؟ هل من تائب فأتوب عليه؟([/]الجواهر السنية-كليات حديث قدسى، ص 323)
یعنی وقتى كه شب به آخر مى‏رسد، خداوند مى‏فرمايد: آيا كسى هست كه دعا كند تا من اجابت نمايم؟ آيا كسى هست كه چيزى از من بخواهد تا من خواسته وى را عطا كنم؟ آيا كسى هست كه از من طلب مغفرت نمايد تا من او را ببخشم؟ آيا كسى هست كه توبه كند و من توبه او را قبول نمايم؟
رفیقان همراهم! در این باره آیات و روایات زیادی وجود داره که چون در این مختصر، ذکر کردن همه اونها ممکن نیست دوستانم رو به مراجعه به اونها توصیه میکنم که مطالعه اونها تاثیر شگفتی در اهتمام به بیداری در هنگام سحر داره.
[="red"]من رو هم از دعای خیرتون بی نصیب نذارین[/].
[/]

السلام علیکم و رحمه الله
ممنون از همگی.خیلی مفید بود.

تجربه شخصی : حفظ دهان از لغو و ورع از شهوت شکم موثرند.

"رسول خدا (ص) فرمود : بعد از نماز عشا بیداری روا نیست مگر برای کسی که نماز بخواند یا مسافر است."
"امام پنجم (ع) فرمود لهو (سرگرمی) مومن در سه چیز است : متعه کردن(التمتع بالنساء) و خوش صحبی با دوستان و نماز شب خواندن."
(خصال شیخ صدوق ص 108 و 165)

بسیار بسیار ممنون از دوستان و بزرگواران
چقدر ما رو کمک فرمودید تا ان شالله به قدم هایمان در راه حق و حقیقت استوار شود

ققنوس19;228891 نوشت:
[=arial black]با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه رفقای خوب و صمیمی
دوستان یکی دیگه از اموری که موجب بیداری در هنگام سحر میشه توجه به آیات و احادیث و روایاتیه که در اهمیت و لزوم سحر داشتن از جانب خداوند و پیامبر و ائمه اطهار به ما رسیده، یعنی خوندن و شنیدن این دسته از احادیث خیلی انسان رو در فراهم کردن زمینه و تمامی اسباب و شرایط بیداری در سحر ترغیب میکنه، دلم میخواد الان به چند تا از این احادیث اشاره کنم.
دوستان خوبم! خداوند در قرآن یکی از نشانه ها ی متقین رو بیداری در شب و اشتغفار در سحر بیان کرده و فرموده: كانُوا قَليلاً مِنَ اللَّيْلِ ما يَهْجَعُونَ وَ بِالْأَسْحارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ (الذاریات/17و18) یعنی متقین کسانی هستند که كمى از شب را مى‏خوابند و در سحرگاهان استغفار مى‏كنند.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در حدیثی می فرمایند:
إِذَا قَامَ الْعَبْدُ مِنْ مَضْجَعِهِ وَ النُّعَاسُ فِي عَيْنَيْهِ لِيُرْضِيَ رَبَّهُ بِصَلَاةِ لَيْلِهِ بَاهَى اللَّهُ بِهِ مَلَائِكَتَهُ فَيَقُولُ أَ مَا تَرَوْنَ عَبْدِي هَذَا قَائِمٌ مِنْ مَضْجَعِهِ وَ تَرَكَ لَذِيذَ مَنَامِهِ إِلَى مَا لَمْ أَفْرِضْهُ عَلَيْهِ اشْهَدُوا أَنِّي قَدْ غَفَرْتُ لَه‏(إرشاد القلوب، ج‏1، ص91)
یعنی هر گاه بنده نیمه شب از رختخوابش بلند شود و چشمانش خواب آلود باشد و پروردگارش را بوسيله‏ى نماز شبش خوشنود كند، خداوند بوسيله‏ى اين بنده به فرشتگانش مباهات کرده و‏ او را نازش كرده و ميفرمايد: آيا نمى‏بينيد اين بنده‏ى را كه از بستر خوابش بلند شده و لذت خوابش را واگذاشته براى خواندن نمازى كه بر او واجب نكرده‏ام؟! شما فرشتگان من گواه باشيد كه من او را آمرزيدم‏.
همچنین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در حدیثی دیگر می فرمایند:
إذا كان آخر الليل يقول اللَّه سبحانه: هل من داع فاجيبه؟ هل من سائل فاعطيه سؤله؟ هل من مستغفر فأغفر له؟ هل من تائب فأتوب عليه؟(الجواهر السنية-كليات حديث قدسى، ص 323)
یعنی وقتى كه شب به آخر مى‏رسد، خداوند مى‏فرمايد: آيا كسى هست كه دعا كند تا من اجابت نمايم؟ آيا كسى هست كه چيزى از من بخواهد تا من خواسته وى را عطا كنم؟ آيا كسى هست كه از من طلب مغفرت نمايد تا من او را ببخشم؟ آيا كسى هست كه توبه كند و من توبه او را قبول نمايم؟
رفیقان همراهم! در این باره آیات و روایات زیادی وجود داره که چون در این مختصر، ذکر کردن همه اونها ممکن نیست دوستانم رو به مراجعه به اونها توصیه میکنم که مطالعه اونها تاثیر شگفتی در اهتمام به بیداری در هنگام سحر داره.
من رو هم از دعای خیرتون بی نصیب نذارین.

92.132-110.102;229170 نوشت:
السلام علیکم و رحمه الله
ممنون از همگی.خیلی مفید بود.

تجربه شخصی : حفظ دهان از لغو و ورع از شهوت شکم موثرند.

"رسول خدا (ص) فرمود : بعد از نماز عشا بیداری روا نیست مگر برای کسی که نماز بخواند یا مسافر است."
"امام پنجم (ع) فرمود لهو (سرگرمی) مومن در سه چیز است : متعه کردن(التمتع بالنساء) و خوش صحبی با دوستان و نماز شب خواندن."
(خصال شیخ صدوق ص 108 و 165)

:Hedye:5 صلوات تقدیم هر یک از هر دو بزرگوار:Hedye:

سلام

من ساعت 12 یا 11 میرم تو رخت خواب ولی تا ساعت 2_3 بیدارم و نمیتونم بخوابم

نمیدونم چرا؟

خوش به حالتون ماکه سرمون رومیذاریم خواب هفت پادشاه میبینیم.به نظربنده خودتون رودرطول روزسرگرم بفرماییدبامطالعه وورزش وتفریحات سالم اسلامی باعث میشه مثل ماحسابی خسته بشد

صبا313;228411 نوشت:

ميشه توي اين چند دقيقه حتي توي رختخواب فقط ذكر استغفار گفت. همين استغفار شايد راه را براي مرحله بعد باز كند.

parvaz;229259 نوشت:
ميشه توي اين چند دقيقه حتي توي رختخواب فقط ذكر استغفار گفت. همين استغفار شايد راه را براي مرحله بعد باز كند.

چرا نمیشه خیلیم خوبه
بعد از اینکه به بیدار شدن کمی عادت کردیم تو مرحله بعدی باید بلند شیم و سر جامون بشینیم و اون چند دقیقه رو در حالت نشسته بگذرونیم . البته اگه کسی ظرفیتشو داره میتونه پاشه یک رکعت نماز وتر بخونه ولی سعی کنیم عجله نکنیم .

رهرو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود
رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود

پسندیده;229257 نوشت:
خوش به حالتون ماکه سرمون رومیذاریم خواب هفت پادشاه میبینیم.به نظربنده خودتون رودرطول روزسرگرم بفرماییدبامطالعه وورزش وتفریحات سالم اسلامی باعث میشه مثل ماحسابی خسته بشد

اگه با بنده بودید خیلیم بده شبا همه خوابن فقط من چشام بازه من همین جوریش خیلی خیالاتی بودم چند شب پیش هم فیلم جن دیدم دیگه بدتر شدم ،شبا قلبم هی میره عطارد و برمیگرده بدنم هم مثل برق گرفته ها میلرزه اونوقت هرچی آیه و سوره و دعا بلدم میخونم:khandeh!:.

parvaz;229259 نوشت:

صبا313;229262 نوشت:

چرا نمیشه خیلیم خوبه
بعد از اینکه به بیدار شدن کمی عادت کردیم تو مرحله بعدی باید بلند شیم و سر جامون بشینیم و اون چند دقیقه رو در حالت نشسته بگذرونیم . البته اگه کسی ظرفیتشو داره میتونه پاشه یک رکعت نماز وتر بخونه ولی سعی کنیم عجله نکنیم .

رهرو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود
رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود

خادمة الرضا;229280 نوشت:
اگه با بنده بودید خیلیم بده شبا همه خوابن فقط من چشام بازه من همین جوریش خیلی خیالاتی بودم چند شب پیش هم فیلم جن دیدم دیگه بدتر شدم ،شبا قلبم هی میره عطارد و برمیگرده بدنم هم مثل برق گرفته ها میلرزه اونوقت هرچی آیه و سوره و دعا بلدم میخونم:khandeh!:.

این رو برای سلامتی دوستان مومنم عرض میکنم
برای دیدن فیلم های،خصوصا خارجی،به قانون کپی رایت توجه میفرمایید ان شالله
سوال در مورد کپی رایت........سوال فقهی
این رو عرض کردم چون متاسفانه بازی ها و فیلم هایی رو که ما در کشورمان بعضاً به ناحق با قیمت کم خریداری میکنیم (و بعضاً ضمان آور است و مدیون صاحبان میشویم)،به علت قیمت کم نسبت به نسخه های اصل،بیش از حد تجویز شده استفاده میکنیم و آثار نامطلوب آن را به جان میخریم.

بلکه شاید یکی از ملاک های تعیین قیمت علمی این محصولات در جهان،محدود کردن قدرت خرید مشتریان برای جلوگیری از آسیب های آن ها باشد.

و البته این مطلب به بحثمون هم کمک میکنه.بنده که مطلقا این مسایل رو ترک کردم

و :Hedye:5 صلوات تقدیم شما شد:Hedye:
گوارای جانتان:Gol::Gol:

[="arial black"]بعضی آیاتی که شاره به فضیلت نماز شب دارند.
ر[="navy"]فیقان همراه و خوبم! به راستی که هنگام سَحَر و در دل شب و با خاموشی و فرو نشستن دغدغه های زندگی مادی، و آسایش و آرامش جسم انسان در پرتو اندکی خواب، حالت نشاط و شادابی خاصی به انسان دست می دهد که بی همتاست.
مسلما در چنین محیط آرام و سکوت مطلق و دور از هر گونه تظاهر و خودنمایی و ریا، توأم با حضور قلب، حالت خاص و مورد توجهی به انسان راه می یابد که فوق العاده دل نواز و روح پرور و تکامل آفرین است.
به همین سبب است که محبّان پروردگار همیشه از راز و نیاز و عبادت های آخر شب برای تزکیه نفس و تصفیه روح و حیات قلب و تقویت اراده، نیرویی دوباره می گرفتند و به استغفار و عبادت می پرداختند[/].
قرآن کریم می فرماید:[="darkgreen"] الصَّابِرينَ وَ الصَّادِقينَ وَ الْقانِتينَ وَ الْمُنْفِقينَ وَ الْمُسْتَغْفِرينَ بِالْأَسْحارِ [/](1) «آن صابران و راست گویان و فرمان برداران و انفاق کنندگان و استغفار کنندگان در سحرگاهند».
و در جایی دیگر می فرماید: [="#006400"]وَ بِالْأَسْحارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُون[/]‏(2) «و سحرگاهان از درگاه خدا طلب آمرزش و مغفرت می کنند».
و در آیه 25 و 26 سوره انسان آمده است: [="#006400"]وَ اذْكُرِ اسْمَ رَبِّكَ بُكْرَةً وَ أَصيلاً وَ مِنَ اللَّيْلِ فَاسْجُدْ لَهُ وَ سَبِّحْهُ لَيْلاً طَويلاً [/] «نام پروردگارت را هر صبح و شام به یاد آور * و در شبانگاه برای او سجده کن، و مقداری طولانی از شب، او را تسبیح گوی.»
امام رضا علیه السلام در تفسر آن فرموده اند: «منظور از تسبیح، نماز شب است.»(3)
و در آیه سوم سوره فجر چنین آمده است:«و[="#006400"]َالْفَجْرِ * وَلَیالٍ عَشْرٍ * وَالشَّفْعِ وَالْوَتْرِ[/]».
خداوند در این آیات به فجر (سپیده دم) و شب های ده گانه و جفت و فرد قسم یاد کرده و سوگند خورده است.
مفسّرین در مورد آیه سوم - یعنی «[="#006400"]والشفع و الوتر[/]» - احتمالات زیادی داده اند که یکی از آنها و بلکه مهم ترین آنها نماز شفع و وَتر است که خداوند به خاطر اهمیت و عظمت نماز شب، به نماز شفع و وَتر، که از بقیه رکعت های نماز شب افضل هستند، سوگند خورده است.(4)
1. آل عمران، 17.
2 . ذاریات، 18.
3 . تفسیر نمونه، داستانهای شگفت انگیزی از نماز شب، ص 145.
4 . تفسیر نمونه و تفسیر المیزان، داستانهای شگفت انگیزی از نماز شب، ص 145
[/]

[="book antiqua"]احادیثی در فضیلت نماز شب و اهمیت آن
دوستان خوبم! با اجازتون الان میخوام به بعضی از احادیثی که درفضیلت نماز شب وارد شده اشاره کنم:
1. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در وصایای خود به امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند:
«[="darkgreen"]تو را به اموری سفارش می کنم، همه را حفظ کن؛ سپس فرمود: خداوندا! او را بر انجام این وظایف یاری فرما؛ تا آنجا که فرمود: بر تو باد به نماز شب! بر تو باد به نماز شب! بر تو باد به نماز شب![/]».(1)
2. در جایی دیگر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به یارانش فرمودند:
«[="navy"]بهترینِ شما کسانی هستند که در سخن گفتن مؤدبند، گرسنگان را سیر می کنند و در شب، در آن هنگام که مردم خوابند نماز می خوانند[/]».(2)
3. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به جبرئیل فرمود: ای جبرئیل! مرا پند دِه:
«[="darkgreen"]جبرئیل گفت: ای محمّد! بدان که شرف مؤمن، نماز شب اوست و عزّتش خودداری از ریختن آبروی مردم است[/]».(3)
4. امام صادق علیه السلام به یکی از یارانش فرمودند:
«[="navy"]شب زنده داری را فرو مگذار، زیرا بازَنده کسی است که شب زنده داری را ببازد[/]».(4)
5.مفضل می گوید: از مولایم امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود: «[="darkgreen"]خداوند به موسی علیه السلام فرمود: ای پسر عمران!... من بر دوستان خویش آگاهم. آنان وقتی شب می شود با چشمان دل متوجه من هستند... عقوبت من در مقابل چشمان آنان متجسّم می شود.
آنان مرا می بینند و از روی مشاهده و حضور با من حرف می زنند. ای پسر عمران!... و از چشمانت در دل شب به من گریه هدیه کن (آن هنگام که همه خوابند تو بیدار شو و به ملاقات من بشتاب) و مرا بخواه و صدا بزن که خواهی دید من، هم نزدیکم و هم اجابت کننده[/]).( 5)
6. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
«[="navy"]جبرئیل به طور مرتب و مداوم مرا سفارش به شب زنده داری می کردند، طوری که من گمان کردم که خوبان امت من هرگز نخواهند خوابید[/]».(6)
7. امام صادق علیه السلام به پدر سلیمان دیلمی فرمودند:
«[="darkgreen"]ای سلیمان! نماز شب را ترک نکن، زیرا مغبون کسی است که از نماز شب خواندن محروم باشد[/]».(7)
8. در توقیعی از ناحیه امام حسن عسکری علیه السلام برای ابن بابویه صادر شده که در آن آمده است:
«[="navy"]و عَلَیک بصلاة اللّیل... فَاِنَّ مَن استَخَفَّ بِصَلاة اللّیل فَلَیسَ مِنّا[/]»؛ تو را به نماز شب سفارش می کنم؛ زیرا هر کسی نماز شب را سبک بشمارد از ما نیست.(8)
9. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله می فرمایند:
«[="darkgreen"]دو رکعت نماز در دل شب، از دنیا و آنچه در آن است نزد من محبوب تر است[/]».(9)
10. امام رضا علیه السلام در پاسخ به پرسش از تسبیح در آیه «[="darkred"]وَسَبِّحْهُ لَیلاً طَوِیلاً[/]»(10) فرمودند: «منظور نماز شب است».(11)
11 - رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «[="darkgreen"]افْضَلُ الصَّلاةِ بَعْدَ الصَّلاةِ الْمَکتوبَةِ الصَّلاةُ فی جَوْفِ اللَّیل[/]». برترین نماز بعد از نماز واجب، نماز شب است.(12)
1 . وسائل الشیعه، ج 6، ص 268.
2 . بحارالانوار، ج 87، ص 142.
3 . وسائل الشیعه، ج 5، ص 269.
4 . میزان الحکمه، حدیث 10743.
5 . امالی صدوق، ص 214 با تلخیص.
6 . بحار، ج 84، ص 139.
7 . ثواب الاعمال، ص 38.
8 . ناحیه مقدسه امام حسن عسکری.
9 . بحار، ج 87، ص 148.
10. انسان، 26.
11 . میزان الحکمه، حدیث 10749.
12 . کنز العمال، ج 7، ح 21397
[/]

با تشکر از جناب ققنوس19 عزیز
ان شالله در پستی مجزّا،مطالب مفید ایشان را جمع آوری میکنیم و تقدیم
دوستان و مشتاقان میکنیم

:Hedye::Hedye:30 صلوات تقدیم شما شد:Hedye::Hedye:
التماس دعا

[="tahoma"]به نام خدا
با سلام و تشكر از دوستان و اساتيد بزرگوار
نكات بسيار كليدي و زير بنايي در خصوص نمازشب مطرح شد كه بنده هم حقيقتا استفاده كردم
چه نعمت عظيمي است كه انسان در مكاني - ولو مجازي - اوقاتش را سپري نمايد كه نماز شب دغدغه كاربرانش باشد . الحمدلله
نكته اي هم بنده از قول حضرت آيت الله بهجت عرض مي كنم :
از عبد صالح خدا حضرت آيت الله بهجت پرسيدند - برای توفیق نماز شب، نماز صبح «به جماعت» در اول وقت و توجه داشتن به ذات اقدس حضرت ربوبی چه کنیم؟
پاسخ فرمودند : [="red"]در اوقات توفیق، مسامحه نکنید، در سایر اوقات موفق می شوید.[/] (1)
اين اشكال و اشتباهي است كه متوجه اكثر ما در انجام مستحبات و حتي واجبات است كه توفيق حاصله را به بهانه عدم دوام آن از دست مي دهيم ،لذا بايد توجه داشته باشيم اگر توفيقي براي نماز شب حاصل شد آنرا به بهانه هاي مختلف از دست ندهيم تا توفيق الهي براي ادامه آن را از خود سلب نكنيم .

(1)- منبع: کتاب به سوی محبوب و کتاب برگی از دفتر آفتاب
[/]

[="tahoma"]همچنين از ايشان (ره) پرسيدند :
- برای توفیق نماز شب چه کنیم؟
پاسخ فرمودند : با قرائت آیه آخر «کهف» و اهتمام به این امر اگر علاج نشد، تقدیم بر نصف می شود. [: قبل از نیمه شب به جا آورده می شود.]
پرسيدند :در نماز شب و سحر خیزی قدری کسل هستم، لطفاً راهنمایی فرمایید؟
پاسخ فرمودند : بسمه تعالی- کسالت در نماز شب به این رفع می شود که بنا بگذارید هر شبی که موفق (به خواندن آن) نشدید، قضای آن را بجا بیاورید. (1)

(1)- منبع: کتاب به سوی محبوب و کتاب برگی از دفتر آفتاب[/]

:Hedye::Hedye:15 صلوات تقدیم شما کردیم:Hedye::Hedye:

بنده که استفاده کردم.
به نظر میرسه این که ما توفیق عمل میخواهیم،بخش بسیاریش از خودمون
هست.کلمه توفیق اساسا از ریشه ی "و ف ق" است.همانطور که ما بسیاری
از امور را با امور دیگر وفق میدهیم،جدول وجودی خودمان را هم باید با عالم بی
منتها وفق بدهیم

وچون از طرف خدای متعال هیچ بخل و استنکافی در میان نیست،به محض وفق،
میتوانیم از فیوضات عالم بهره مند شویم.

پس در کنار دعا برای توفیق که قطعا هم مفید است،بیشتر به خودمان مشغول
شویم.
تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن که خواجه خود روش بنده پروری داند

هدی;230077 نوشت:

پاسخ فرمودند : با قرائت آیه آخر «کهف» و اهتمام به این امر اگر علاج نشد، تقدیم بر نصف می شود. [: قبل از نیمه شب به جا آورده می شود.]
پرسيدند :در نماز شب و سحر خیزی قدری کسل هستم، لطفاً راهنمایی فرمایید؟
پاسخ فرمودند : بسمه تعالی- کسالت در نماز شب به این رفع می شود که بنا بگذارید هر شبی که موفق (به خواندن آن) نشدید، قضای آن را بجا بیاورید.

بنده این را بدین صورت با یک فرمول تجربی ترکیب کردم و اصر فوق العاده اش رو همراه با
روش خدمتتون عرض میکنم.
در همان روزی که به سر میبرید
،:Sham:قسم یاد میکنید:Sham:(با ذکر زبان که شکستنش منع شرعی پیدا میکند) که به مدت 2 هفته "یا هر شب نماز شب میخوانم،و یا اگر فوت شد و یا حوصله نداشتم و دوست نداشتم بخوانم،فردایش قضایش را به جا می آورم"

لطفا و لطفا و لطفا قبل از اجرای این روش حتما نکات بعدی رابخوانید
تا خدای ناگرده گرفتار عقوبت اخروی نشوید

و اما نکات نهفته در این روش: مهم،مهم،مهم
شکستن قسم گناهی عظیم است و در ضمن مقدار گویا زیادی هم کفاره دارد
پس شما باید از وجود این مقدار اراده در خود اطمینان داشته باشید و تنها
مانع را برای انجام نماز شب و یا قضایش در فردا،تنبلی بیابید.

البته دقت کنید که با نفس بسیار راه آمده ایم و میتواند بگوید فلان شب حوصله
و انگیزه نماز شب ندارم و یا اصلا میخواهم شام بروم بیرون و بعد بیایم و بخوابم.
جواب شما به نفس این است که "هر طور راحتی اما اگر فردا قضایش را به جا
نیاوری،هم خود و هم من را به بدبختی آتش جهنم افکنده ای"

این روش بسان بندبازی است که میخواهد تمرکزش را که تنها عامل بازدارنده اش،
تنبلی است را تقویت کند.میداند میتئاند تمرکز کند اما حوصله نمیکند.پس بین دو بام
طنابی وصل میکند و میگوید رد میشود،اگر تمرکز کردم،زنده میمانم وگر نه هلاک میشوم

ادامه نکات تجربی را حتما مطالعه بفرمایید

نکند فریب شیطان را بخوری جان برادر و وسوسه این روش شوی،قبل
از یافتن اراده در خودت.و برای عمل به مستحب به دام کناهی عظیم
افتی که این از پرتگاه های شیطان است.

و دیگر اینکه ابعاد قضیه را چند روز امتحانی بدون قسم بسنج و یا قسم یاد کن "که
من متعهد میشوم 2-3 روزی ابعاد قضیه را بسنجم تا اجازه پیدا کنم قسم اصلی را
یاد کنم"