شک در جنابت ؟

تب‌های اولیه

54 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شک در جنابت ؟

[=&quot]بسم الله الرحمن الرحیم [/]
[=&quot] [/][=&quot][/][=&quot][/][=&quot]من تقریبا اغلب شب ها هنگامی که برای نماز صبح از خواب بیدار می­شوم ، مشاهده می­کنم که لباس زیرم خیس است درحالی که هنگام خواب متوجه آن نشده ام یعنی نه با شهوت همراه بوده نه با فشار و جستن ، یا حداقل من متوجه آن نشده­ام .[/]
[=&quot]برخی مواقع حجم رطوبت زیاد بوده ولی هیچ بوی خاصی ندارد. برخی مواقع نیز حجم کم و بوی خاصی داشته و آثار سفید رنگی روی بدنم برجای می­گذارد ولی در هر مورد دو شرط مذکور ( شهوت و جستن ) را ندارد . لطفا مرا به ساده ترین زبان راهنمایی کنید .وظیفه من چیست ؟[/]
[=&quot]آیا آن رطوبت ها حکم منی را دارند یا حتی پاک هستند؟ ( مرجع آیت الله خامنه ای [/][=&quot]دام برکاته [/][=&quot])[/][=&quot]:please:[/][=&quot][/][=&quot][/]

لطفا این سوال رو در مورد خانم ها هم توضیح بدید
ممنونم

kianimehr;226290 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم من تقریبا اغلب شب ها هنگامی که برای نماز صبح از خواب بیدار می­شوم ، مشاهده می­کنم که لباس زیرم خیس است درحالی که هنگام خواب متوجه آن نشده ام یعنی نه با شهوت همراه بوده نه با فشار و جستن ، یا حداقل من متوجه آن نشده­ام . برخی مواقع حجم رطوبت زیاد بوده ولی هیچ بوی خاصی ندارد. برخی مواقع نیز حجم کم و بوی خاصی داشته و آثار سفید رنگی روی بدنم برجای می­گذارد ولی در هر مورد دو شرط مذکور ( شهوت و جستن ) را ندارد . لطفا مرا به ساده ترین زبان راهنمایی کنید .وظیفه من چیست ؟ آیا آن رطوبت ها حکم منی را دارند یا حتی پاک هستند؟ ( مرجع آیت الله خامنه ای دام برکاته )

با تشکر از سئوال شما جناب kianimehr گرامی

در فرض سئوال اگر یقین دارید که مایع خارج شده منی است باید غسل کنید و آن را تطهیر نمایید اما اگر یقین نداشتید و نشانه های منی یعنی خروج با جهش و لذت و سستی بدن بعد از خروج را نداشت ، پاک است و نیازی به غسل کردن نیست . (1)

همیشه سالم و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 180

golenarges.a65;226302 نوشت:
لطفا این سوال رو در مورد خانم ها هم توضیح بدید ممنونم

با تشکر از سئوال شما سرکار golenarges.a65 گرانقدر

در خانم ها هم اگر یقین به خروج منی داشته باشند ، باید غسل کنند و بدن و لباس را تطهیر نمایند اما در صورت شک اگر مایع یاد شده در اوج شهوت خارج نشده ، حکم منی را ندارد و پاک است و نیازی به غسل کردن نیست . (1)

اوج شهوت به حالتی گفته می شود که میل جنسی انسان پس از آن رو به کاهش می گذارد.

همیشه موفق و مؤید باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س171

با سلام خدمت آقای سجاد و با تشکر از پاسخشون.
لطفا اگر امکان دارد درباره ی همه ی آبهایی که چه در خواب و چه در بیداری از انسان خارج میشود با ذکر ویژگی هایشان صحبت کنید. باتشکر:Gol:

kianimehr;226459 نوشت:
با سلام خدمت آقای سجاد و با تشکر از پاسخشون. لطفا اگر امکان دارد درباره ی همه ی آبهایی که چه در خواب و چه در بیداری از انسان خارج میشود با ذکر ویژگی هایشان صحبت کنید. باتشکر

با عرض سلام و احترام مجدد

غیر از منی که بیان شد و بول یا ادرار که ممکن است از انسان خارج شود می توان از مایعات زیر نام برد:

آبى كه گاهى بعد از ملاعبه و بازى كردن از انسان خارج مى‌شود (و به آن «مَذى» مى‌گويند) پاك است و نيز آبى كه گاهى بعد از منى بيرون مى‌آيد (و به آن «وَذى» گفته مى‌شود) و آبى كه گاهى بعد از بول بيرون مى‌آيد (و به آن «وَدى» مى‌گويند) [اگر بول به آن نرسيده باشد]، پاك است. و چنانچه انسان بعد از بول استبراء كند و بعد آبى از او خارج شود و شك كند كه بول است يا يكى از اينها ، پاك مى‌باشد. (1)

پی نوشت:

1. توضیح المسائل مراجع م 73

با سلام خدمت عزیزان سوالی داشتم :
می شود یکی از شرایط جنابت شدن که سست شدن بدن بعد از جنابت هست را توضیح دهید .
کامل و ساده
آیت الله مکارم شیرازی

عصا;236152 نوشت:
با سلام خدمت عزیزان سوالی داشتم : می شود یکی از شرایط جنابت شدن که سست شدن بدن بعد از جنابت هست را توضیح دهید . کامل و ساده آیت الله مکارم شیرازی

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عصای گرامی و تشکر از سئوال شما

از نظر آیت الله مکارم شیرازی ، سست شدن بدن جزء نشانه های خروج منی نیست و تنها خروج با شهوت و جهش در مردان نشانه منی است که اگر هر دو یا یکی از آنها موجود نباشد یا مورد شک باشد ، حکم به جنابت داده نمی شود . (1)

همیشه موفق و پایدار باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 362

kianimehr;226290 نوشت:
من تقریبا اغلب شب ها هنگامی که برای نماز صبح از خواب بیدار می­شوم ، مشاهده می­کنم که لباس زیرم خیس است

سلام.
چند توصیه که کمتر جنب شوید
1- اینکه شام را بعد از نماز مغرب و عشا بخورید و دیر نشود تا معده در موقعه بیداری و فعالیت بدن شروع به حضم شدن غدا کند.و دوری از (پر خوری،پیاز خوردن)
2-اگر در موقعه خوابیدن هوا اتاقتان نباید زیاد سرد باشد.
3-روی شکم نخوابید.
4-چشمتان را از تصاویر تلوزیونی و ... و اشخاص که موجب تحریک قوای جنسی می شود پایین بیندازید.
5-هر شب با وضو بخوابید.

با سلام من چندسال پیش به عمره رفتم.در اثناء طواف حس کردم که جنب شدم ولی پیش خودم گفتم وسوسه ی شیطان است و خودم را وارسی هم نکردم و همه ی اعمالم را انجام دادم حال پس از سالها این سوال در ذهنم ایجاد شده که مبادا عدم وارسی من ،کاهلی تلقی شود و من جنب بوده ام و اعمالم باطل است؟الان یادم نیست که طواف اول بود یا طواف نساء.لطفا نظر مراجع آیات مکارم و خامنه ای و سیستانی را برایم شرح دهید.ممنونتان میشوم.با سپاس

سیب زرد;237277 نوشت:
با سلام من چندسال پیش به عمره رفتم.در اثناء طواف حس کردم که جنب شدم ولی پیش خودم گفتم وسوسه ی شیطان است و خودم را وارسی هم نکردم و همه ی اعمالم را انجام دادم حال پس از سالها این سوال در ذهنم ایجاد شده که مبادا عدم وارسی من ،کاهلی تلقی شود و من جنب بوده ام و اعمالم باطل است؟الان یادم نیست که طواف اول بود یا طواف نساء.لطفا نظر مراجع آیات مکارم و خامنه ای و سیستانی را برایم شرح دهید.ممنونتان میشوم.با سپاس

با سلام و احترام

مطابق با نظر مراجع مذکور اعمال صحیح است و با شک در جنابت نیاز به غسل نیست.

رساله مراجع،م346

ممنون از شما بابت جواب.اما آیا اینکه زن هستم مسئله اش همان است که مراجع فرمودند؟یعنی من خودم را وارسی نکردم اشکال نداشته؟این مسئله خیلی نگرانم میکند.

سیب زرد;237556 نوشت:
ممنون از شما بابت جواب.اما آیا اینکه زن هستم مسئله اش همان است که مراجع فرمودند؟یعنی من خودم را وارسی نکردم اشکال نداشته؟این مسئله خیلی نگرانم میکند.

با تشکر از سئوال مجدد حضرت عالی

در این مسئله بین زن و مرد تفاوتی نیست و نباید نگران باشید .

همیشه سالم و موفق باشید

ممنون.شرمنده که باز میپرسم.یعنی دیگر وظیفه ای به گردنم نیست.و خیالم از پرسیدن شما از آیات عظام خامنه ای و مکارم و سیستانی راحت باشد.چون موضوع حج بود حساس هستم.ببخشید.یعنی کوتاهی در وارسی ام اشکال نداشته؟ببخشید تو رو خدا

سیب زرد;237734 نوشت:
ممنون.شرمنده که باز میپرسم.یعنی دیگر وظیفه ای به گردنم نیست.و خیالم از پرسیدن شما از آیات عظام خامنه ای و مکارم و سیستانی راحت باشد.چون موضوع حج بود حساس هستم.ببخشید.یعنی کوتاهی در وارسی ام اشکال نداشته؟ببخشید تو رو خدا

خواهش می کنم

همان طور که عرض کردم نیازی به نگرانی نیست ، مضافا بر این که خروج منی از زن در آن حالت بسیار بعید به نظر می رسد ، وظیفه شما وارسی نبوده است و الان نیز وظیفه ای ندارید و عمره شما صحیح بوده است .

موفق و پایدار باشید

سلام خسته نباشید
دختری هستم که تازه نامزد کردم ، امروز روزه قضا گرفتم ، وقتی داشتم با آقام تلفنی صحبت می کردم بدون هیچ حرف عاشقانه ای و بدون اینکه خودم حس شهوت داشته باشم بعد از پایان تماس متوجه شدم مایعی از من خارج شده.
می خواستم بدونم حکم این مایع چیست؟ منی است یا خیر؟ حکم نماز و روزه ام چیست؟ غسل جنابت بر من واجب است یا خیر؟
(آیت ا... بهجت)

raha1988;237904 نوشت:
سلام خسته نباشید دختری هستم که تازه نامزد کردم ، امروز روزه قضا گرفتم ، وقتی داشتم با آقام تلفنی صحبت می کردم بدون هیچ حرف عاشقانه ای و بدون اینکه خودم حس شهوت داشته باشم بعد از پایان تماس متوجه شدم مایعی از من خارج شده. می خواستم بدونم حکم این مایع چیست؟ منی است یا خیر؟ حکم نماز و روزه ام چیست؟ غسل جنابت بر من واجب است یا خیر؟ (آیت ا... بهجت)

با عرض سلام و احترام و خوش آمد گویی خدمت سرکار raha1988 گرانقدر و تشکر از سئوال شما

مایع خارج شده منی نیست ، غسل جنابت را واجب نمی کند، و روزه شما باطل نیست و می توانید نماز بخوانید .

بنابر نظر آیت الله بهجت اگر از زن مایعی همراه با شهوت و جهش خارج شود موجب جنابت است و گرنه نیازی به غسل کردن نیست . (1)

همیشه سالم و مسرور باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ، توضیح المسائل م 350

با عرض سلام و خسته نباشید
من در شرایط معمول این مشکل را ندارم.ولی در حج عمره و در روزهای ماه رمضان این حالت در من ایجاد میشود و حس میکنم که حتی با نگاه کردن به شوهرم با کمال پوزش(جنب) میشوم.آیا مطابق با نظر آیات خامنه ای و نظر سایر مراجع مثل مکارم و سیستانی آیا عمره و روزه های من ایراد دارد؟

سیب زرد;238148 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید من در شرایط معمول این مشکل را ندارم.ولی در حج عمره و در روزهای ماه رمضان این حالت در من ایجاد میشود و حس میکنم که حتی با نگاه کردن به شوهرم با کمال پوزش(جنب) میشوم.آیا مطابق با نظر آیات خامنه ای و نظر سایر مراجع مثل مکارم و سیستانی آیا عمره و روزه های من ایراد دارد؟

با عرض سلام و احترام مجدد خدمت سرکار سیب زرد بزرگوار و تشکر از سئوال شما

جنب شدن با نگاه کردن در زن بسیار بعید است در ضمن شما در این زمینه باید به نظر مرجع خود عمل کنید لطفا نام مرجع تان را بیان نمایید تا دقیق تر بتوانیم پاسخ عرض کنیم .

اما در مورد اعمال عمره تان پاسخ همان است که عرض کردیم :

سجاد;237837 نوشت:
وظیفه شما وارسی نبوده است و الان نیز وظیفه ای ندارید و عمره شما صحیح بوده است .

مراقب باشید گرفتار وسواس نشوید که موجب تشویش خاطر و خدای نخواسته مشکلات بزرگتری می گردد.

همیشه سالم و موفق باشید

من مرجعم آیت الله خامنه ای هستند.مسئله ی مشابه یکی از دوستانم هم همین سوال هست که مرجع ایشان آیت الله مکارم هست.این هم سوال:
با عرض سلام و خسته نباشید من در شرایط معمول این مشکل را ندارم.ولی در حج عمره و در روزهای ماه رمضان این حالت در من ایجاد میشود و حس میکنم که حتی با نگاه کردن به شوهرم با کمال پوزش(جنب) میشوم.آیا مطابق با نظر آیات خامنه ای و نظر آیت الله مکارم ایرادی ندارد؟

سیب زرد;238818 نوشت:
من مرجعم آیت الله خامنه ای هستند.مسئله ی مشابه یکی از دوستانم هم همین سوال هست که مرجع ایشان آیت الله مکارم هست.این هم سوال: با عرض سلام و خسته نباشید من در شرایط معمول این مشکل را ندارم.ولی در حج عمره و در روزهای ماه رمضان این حالت در من ایجاد میشود و حس میکنم که حتی با نگاه کردن به شوهرم با کمال پوزش(جنب) میشوم.آیا مطابق با نظر آیات خامنه ای و نظر آیت الله مکارم ایرادی ندارد؟

با سلام و احترام

مطابق با نظر هردو مرجع بزرگوار،در فرض سوال نباید به احساس توجه نمود و جنابت حاصل نمی شود و نیاز به انجام غسل نیست. همچنین عمره به این جهت باطل نمی شود.

استفتا از دفاتر آیات عظام خامنه ای و مکارم

سلام
این سوال یک خانمی بود که خواست از شما بپرسم.ایشان در دوران مجردی نعوذبالله خودارضایی داشته و جنب میشه ولی کاهلی میکنه و غسل نمی کنه.بعداً که ازدواج میکنه نگران هست که آیا در حالت جنب میتونسته عقد دائم بشود؟زن هستند ایشون.مرجعشون رو نمی دونم.نظر مراجع در کل چی هست؟

سیب زرد;240317 نوشت:
سلام این سوال یک خانمی بود که خواست از شما بپرسم.ایشان در دوران مجردی نعوذبالله خودارضایی داشته و جنب میشه ولی کاهلی میکنه و غسل نمی کنه.بعداً که ازدواج میکنه نگران هست که آیا در حالت جنب میتونسته عقد دائم بشود؟زن هستند ایشون.مرجعشون رو نمی دونم.نظر مراجع در کل چی هست؟

با عرض سلام مجدد خدمت سرکار سیب زرد بزرگوار و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال عقد ایشان اشکالی نداشته است و جنابت در حال عقد موجب بطلان آن نمی شود . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع م 2370

با عرض سلام و پیشاپیش عرض پوزش از سوالات متعددم
من در اعمال حج متاسفانه وسواسی میشوم و همیشه در حین اعمالم حس میکنم جنب شده و نیاز به غسل جنابت دارم.به همین خاطر چندین بار بین اعمالم مجبور میشدم بروم دستشویی حرم و آنجا غسل میکردم و برای محکم کاری مجددا وضو هم میگرفتم(چه کنم وسواس میکردم)اگر در حین غسل تار مویی از من ریخته باشدآیا کفاره دارم-آیا تا قبل از ادای کفاره محرم از احرام خارج نمیشود؟-آیا به واسطه ی وسواسم اگر باعث اسراف آب مسجد الحرام شدم اعمالم اشکال بهم میزند؟آیا غسل جنابت و وضو با هم باعث بطلان اعمالم نمیشود؟الان یادم نیست که بین نماز طواف و طواف هم این کار را انجام دادم یا نه به فرض انجام دادن ایجاد فاصله ی صورت گرفته چه حکمی دارد.؟حتی این سوال هم الان برام پیش آمده که آیا بعد از غسل که وضو میگرفتم فرق سرم را خوب خشک میکردم؟آیا در حینِ خشک کردنِ فرقم تار مویی از سرم کنده شود کفاره دارد؟
الان که از آن موقع میگذرد میفهمم که همه اش وسوسه شیطان بوده تا حلاوت عبادت را از من بگیرد ولی آن لحظه فقط به صحت اعمالم فکر میکردم و با خودم میپنداشتم احتیاطا میروم و غسل میکنم اگر جنب باشم اعمالم خراب میشود.
اگر ممکن است سوالات مرا از آیات عظام خامنه ای و مکارم بپرسید.واقعا برای جواب سوالاتم به شما احتیاج دارم.ممنون میشم اگر از هر دو بزرگوار بپرسید.و برایم مثل همیشه با سعه صدر توضیح دهید.
سر افطار دعاگویتان خواهم بود.با سپاس فراوان

[="Tahoma"][="Black"]

ابر سپید;245835 نوشت:
با عرض سلام و پیشاپیش عرض پوزش از سوالات متعددم من در اعمال حج متاسفانه وسواسی میشوم و همیشه در حین اعمالم حس میکنم جنب شده و نیاز به غسل جنابت دارم.به همین خاطر چندین بار بین اعمالم مجبور میشدم بروم دستشویی حرم و آنجا غسل میکردم و برای محکم کاری مجددا وضو هم میگرفتم(چه کنم وسواس میکردم)اگر در حین غسل تار مویی از من ریخته باشدآیا کفاره دارم-آیا تا قبل از ادای کفاره محرم از احرام خارج نمیشود؟-آیا به واسطه ی وسواسم اگر باعث اسراف آب مسجد الحرام شدم اعمالم اشکال بهم میزند؟آیا غسل جنابت و وضو با هم باعث بطلان اعمالم نمیشود؟الان یادم نیست که بین نماز طواف و طواف هم این کار را انجام دادم یا نه به فرض انجام دادن ایجاد فاصله ی صورت گرفته چه حکمی دارد.؟حتی این سوال هم الان برام پیش آمده که آیا بعد از غسل که وضو میگرفتم فرق سرم را خوب خشک میکردم؟آیا در حینِ خشک کردنِ فرقم تار مویی از سرم کنده شود کفاره دارد؟ الان که از آن موقع میگذرد میفهمم که همه اش وسوسه شیطان بوده تا حلاوت عبادت را از من بگیرد ولی آن لحظه فقط به صحت اعمالم فکر میکردم و با خودم میپنداشتم احتیاطا میروم و غسل میکنم اگر جنب باشم اعمالم خراب میشود. اگر ممکن است سوالات مرا از آیات عظام خامنه ای و مکارم بپرسید.واقعا برای جواب سوالاتم به شما احتیاج دارم.ممنون میشم اگر از هر دو بزرگوار بپرسید.و برایم مثل همیشه با سعه صدر توضیح دهید. سر افطار دعاگویتان خواهم بود.با سپاس فراوان

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار ابر سپید بزرگوار و تشکر از سئوالات شما

پاسخ به سئوالات شما به علت موقعیتتان ، در فضای مجازی و به صورت کتبی میسور نیست لطفا برای گرفتن پاسخ حتما با 09640 تماس بگیرید و به صورت شفاهی سئوالات خود را مطرح فرمایید تا بهتر بتوانیم در خدمت شما باشیم .

همیشه سالم و سرفراز باشید[/]

با سلام چون قدری طولانی هست اینطور میفرمایید؟متاسفانه من خارج از کشورم و دسترسی به این شماره برایم مقدور نیست.خواهش میکنم اگر امکانش هست کمکم کنید .اگر میشود لطف کرده و مرا راهنمایی فرمایید.با تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

ابر سپید;245875 نوشت:
با سلام من خارج از کشورم و دسترسی به این شماره برایم مقدور نیست.اگر میشود لطف کرده و مرا راهنمایی فرمایید.با تشکر

با عرض سلام مجدد

سئوالات شما را چندین بار به دقت خواندم .

الان هیچ کدام از آنها نه کفاره ای بر عهده شما قرار می دهد و نه خروج از احرام را دچار مشکل می کند و در کل اعمالتان صحیح است و چیزی بر عهده شما نیست . تنها توبه ای بکنید و نگران چیز دیگری نباشید .

از خارج از کشور هم می توانید با گرفتن کد ایران و شماره یاد شده تماس بگیرید اما ظاهرا مشکل بیشتری برای تماس خواهید داشت .

به هر حال حکم شما همین است که عرض کردم و نباید به وسوسه های شیطانی اعتنا کنید .

همیشه سالم و سرفراز باشید[/]

توبه از وسواس؟ممنونم به خدا قسم با زبان روزه شرمندم.فقط آیا نظر آن دومرجع بزرگوار، متفق القول این است؟ببخشید تو رو خدا امیدوارم رنجیده خاطر نشوید.من خودم هم از این سوالاتم رنج میبرم ولی پاسخهای مراجع مرا آرام میسازد.میدانم که خیلی ایجاد مزاحمت کردم.مرا حلال کنید.
با این حال اگر میدانید تا تماس بگیرم.اگر هم جواب همان است بفرمایید

ابر سپید;245882 نوشت:
توبه از وسواس؟ممنونم به خدا قسم با زبان روزه شرمندم.فقط آیا نظر آن دومرجع بزرگوار، متفق القول این است؟ببخشید تو رو خدا امیدوارم رنجیده خاطر نشوید.من خودم هم از این سوالاتم رنج میبرم ولی پاسخهای مراجع مرا آرام میسازد.میدانم که خیلی ایجاد مزاحمت کردم.مرا حلال کنید. با این حال اگر میدانید تا تماس بگیرم.اگر هم جواب همان است بفرمایید

با عرض سلام مجدد و احترام و تشکر از پی گیری بحث

حقیر از سئوال شما رنجیده خاطر نمی شوم اما می ترسم شما دچار وسواس شوید .

بله پاسخ مطابق با نظر مراجع یاد شده است .

منظور از توبه ، توبه احتیاطی از اعمالی است که انجام داده اید مثل وضوی بعد از غسل اگر جنابت واقعی بوده که البته احتمالش ضعیف است . یا از اسراف و ...

عاقبت به خیر باشید

با سلام.این نشانگر بزرگواری شماست.من امروز سر افطار حتما شما را دعا خواهم کرد.
یعنی چگونه توبه کنم؟کفاره ای ندارم؟مگر غسل جنابت همراه با وضو باعث خلل در اعمالم میشود؟
آبی که از دستشویی مسجد الحرام مصرف کردم به کرّات آیا حقی بر گردن من ننهاده وباعث خلل در اعمالم نشده؟
و این مسئله که یادم نیست بین طواف و نمازم رفتم برای این کار یا نه.یعنی بخاطر وسواسم به واجبم لطمه نزدم؟
به خدا شرمنده ام از تکرار سوالاتم.چه کنم!نظر این دو بزرگوار را در این خصوص بفرمایید من هم سعی میکنم دیگر وسواس بخرج ندهم.

ابر سپید;245982 نوشت:
با سلام.این نشانگر بزرگواری شماست.من امروز سر افطار حتما شما را دعا خواهم کرد. یعنی چگونه توبه کنم؟کفاره ای ندارم؟مگر غسل جنابت همراه با وضو باعث خلل در اعمالم میشود؟ آبی که از دستشویی مسجد الحرام مصرف کردم به کرّات آیا حقی بر گردن من ننهاده وباعث خلل در اعمالم نشده؟ و این مسئله که یادم نیست بین طواف و نمازم رفتم برای این کار یا نه.یعنی بخاطر وسواسم به واجبم لطمه نزدم؟ به خدا شرمنده ام از تکرار سوالاتم.چه کنم!نظر این دو بزرگوار را در این خصوص بفرمایید من هم سعی میکنم دیگر وسواس بخرج ندهم.

با سلام و احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

در فرض سوال،کفاره واجب نیست و اعمالتان صحیح است.

استفتا از دفاتر مراجع بزرگوار رهبری و آیه الله مکارم در قم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان گرامی .

من یه سوال داشتم :

امروز که داشتم استبراء می کردم ، چند قطره آب متفاوتی ازم خارج شد که هیچ کدوم از سه شرط منی رو نداشت ( یعنی نه با شهوت خارج شد ، نه با جهش خارج شد و نه بعد از خارج شدن بدنم سست شد ) اما از لحاظ ظاهری خیلی شبیه منی بود .

حالا می خواستم بدونم آیا این آب حکم منی رو داره و من باید غسل جنابت بکنم ؟

[="Tahoma"][="Magenta"]

0123456;246236 نوشت:

امروز که داشتم استبراء می کردم ، چند قطره آب متفاوتی ازم خارج شد که هیچ کدوم از سه شرط منی رو نداشت ( یعنی نه با شهوت خارج شد ، نه با جهش خارج شد و نه بعد از خارج شدن بدنم سست شد ) اما از لحاظ ظاهری خیلی شبیه منی بود .

حالا می خواستم بدونم آیا این آب حکم منی رو داره و من باید غسل جنابت بکنم ؟

سلام

خب حکمش تاجایی که میدونم باید هر سه تا روداشته باشه نباشه نیست

و اگرم شک داشته باشی هر سه بوده یا نه نیازی نیست توجه کنی

تازه شکل فکر نکنم ملاک باشه

گاهی بعد از بول هم خارج میشه!
نام مرجعتونو هم بگویید

تا حکم دقیق بدهند کارشناسان

:Gig:[/]

ممنون از جوابتون " کبوتر حرم الزهرا " . :Gol:

خودم یه گشتی تو اسک دین کردم و با توجه به این پست ( http://www.askdin.com/post225027-5.html ) و جواب دوست خوبم " victoryone " فکر نکنم جنب شده باشم ولی بازم اگه اساتید محترم اسک دین راهنمایی دارن ، من سر پا گوشم .

مرجع تقلید : آیت الله خامنه ای .

[="Tahoma"][="Black"]

0123456;246236 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان گرامی . من یه سوال داشتم : امروز که داشتم استبراء می کردم ، چند قطره آب متفاوتی ازم خارج شد که هیچ کدوم از سه شرط منی رو نداشت ( یعنی نه با شهوت خارج شد ، نه با جهش خارج شد و نه بعد از خارج شدن بدنم سست شد ) اما از لحاظ ظاهری خیلی شبیه منی بود . حالا می خواستم بدونم آیا این آب حکم منی رو داره و من باید غسل جنابت بکنم ؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی

در فرض سئوال ، مایع خارج شده منی نیست و نیازی به غسل کردن ندارد .

اگر مایعی از انسان خارج شود که خروج آن همراه با جهش و لذت باشد و بعد از خروج بدن سست گردد ، منی محسوب شده و غسل را واجب می کند و گرنه هر یک از این نشانه ها را نداشته باشد ، پاک است و غسل واجب نیست . (1)

همیشه سالم و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 177[/]

با سلام خدمت بزرگواران
مایعی از بدن من خارج شد (شب)که من اونو حس نکردم و مقدارشم خیلی کم بود حالا با توجه به این که من فکر نمی کنم منی باشه
در نتیجه شک دارم که ادرار باشه یا چیز دیگه

iman174;254183 نوشت:
با سلام خدمت بزرگواران مایعی از بدن من خارج شد (شب)که من اونو حس نکردم و مقدارشم خیلی کم بود حالا با توجه به این که من فکر نمی کنم منی باشه در نتیجه شک دارم که ادرار باشه یا چیز دیگه

با سلام و احترام

در فرض شک به خروج ادرار،پاک است و نیاز به آبکشی نیست.

آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 174

با سلام
من در شب حس کردم محتلم شدم و از خواب بیدار شدم ولی رطوبتی ندیدم
صیح که به توات رفتم
ابی که ظاهرش مانند منی بود خارج
شد و بدون جستن
ایا غسل بر من واجب شده است؟

abbas1;291205 نوشت:
با سلام من در شب حس کردم محتلم شدم و از خواب بیدار شدم ولی رطوبتی ندیدم صیح که به توات رفتم ابی که ظاهرش مانند منی بود خارج شد و بدون جستن ایا غسل بر من واجب شده است؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال چون مایع خارج شده نشانه های منی را نداشته ، محکوم به طهارت است و غسل کردن بخاطر خروج آن واجب نمی شود .(1)

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، احکام جنابت

با سلام . مایعاتی که از بدن خارج میشن تعدادشون محدود و مشخص هستن . با توجه به اینکه مایع غیر منی چسبندگی منی رو نداره به خوبی اون رو میشه با دیگر مایعات خروجی تمییز داد .
سوأل من اینه که من میدونم که مایعی که از بدنم در اثر سرریزمنی از بیضه هاست و آب شهوت نیست . و ادرار یا سایر ترشحات هم نیست . اما این منی خاصیت سه گانه ی مایع جنابت رو نداره . نه در حال لذت خارج میشه و نه فشار و نه بدنم سست میشه . آیا صرفاً باید با وجودی که میدونم این مایع از بیضه ها اومده فرض رو بر این بذارم که منی نیست ؟

javaneh;296177 نوشت:
با سلام . مایعاتی که از بدن خارج میشن تعدادشون محدود و مشخص هستن . با توجه به اینکه مایع غیر منی چسبندگی منی رو نداره به خوبی اون رو میشه با دیگر مایعات خروجی تمییز داد . سوأل من اینه که من میدونم که مایعی که از بدنم در اثر سرریزمنی از بیضه هاست و آب شهوت نیست . و ادرار یا سایر ترشحات هم نیست . اما این منی خاصیت سه گانه ی مایع جنابت رو نداره . نه در حال لذت خارج میشه و نه فشار و نه بدنم سست میشه . آیا صرفاً باید با وجودی که میدونم این مایع از بیضه ها اومده فرض رو بر این بذارم که منی نیست ؟

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال با توجه به این که نشانه سستی و خروج با شهوت را ندارد،پاک است و نیاز به غسل جنابت ندارد.

توضیح المسائل مراجع ، احکام جنابت

من یه شب استبرا انجام داده بودم از قبل و وقتی خوابیدم خواب شهوانی دیدم حس کردم جنب شدم از خواب بیدار شدم ولی رطوبتی ندیدم 10 الی 15 دقیقه بعد چند قطره مایع بیرنگ چسبنده بدون جستن و سست شدن بیرون امد........ بعد از ظهر که خوابیدم منی بیرون امد ....اون مایعی که بالا ذکر کردم ایا نجس بوده ایا غسل می خواد ایا وضو می خواد ایا جایی از بدنم نجس شده؟
مرجع ایت الله سیستانی

[="Tahoma"][="Black"]

montazar;314751 نوشت:
من یه شب استبرا انجام داده بودم از قبل و وقتی خوابیدم خواب شهوانی دیدم حس کردم جنب شدم از خواب بیدار شدم ولی رطوبتی ندیدم 10 الی 15 دقیقه بعد چند قطره مایع بیرنگ چسبنده بدون جستن و سست شدن بیرون امد........ بعد از ظهر که خوابیدم منی بیرون امد ....اون مایعی که بالا ذکر کردم ایا نجس بوده ایا غسل می خواد ایا وضو می خواد ایا جایی از بدنم نجس شده؟ مرجع ایت الله سیستانی

با تشکر از سؤالتان

در فرض سؤال مایع یاد شده منی نیست و نیازی به غسل کردن یا وضو گرفتن نمی باشد و جایی را نجس نکرده است .(1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، توضیح المسائل ، احکام جنابت[/]

ایا مایعی که از انسان خارج میشود با جستن بوده ولی سست نکند حکم منی دارد؟
شک در زمینه منی چه حکمی دارد؟
مرجع اقای صافی گلپایگانی

[="Tahoma"][="Black"]

amirhasan.king;319763 نوشت:
ایا مایعی که از انسان خارج میشود با جستن بوده ولی سست نکند حکم منی دارد؟ شک در زمینه منی چه حکمی دارد؟ مرجع اقای صافی گلپایگانی

با تشکر از سؤالتان

اگر شک داشته باشد که مایع خارج شده ، منی است یا خیر و موجب سستی بدن نگردد ولی با شهوت و جستن خارج شود منی است و غسل جنابت را واجب می کند . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. آیت الله صافی گلپایگانی ، توضیح المسائل م 352[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

شخصی از خواب بیدار شده است و رطوبت را در خود احساس می کند. یقین بر جنابت ندارد اما غسل جنابت میکند. و برای احتیاط وضو هم می گیرد و سپس نماز میخواند. آیا تکلیفش را درست انجام داده؟ حکم نمازش چیست؟

- آیا میتوان جهت رفع شک در جنابت، هم غسل کرد و هم وضو گرفت؟

[="Tahoma"][="Black"]

padafand75;329988 نوشت:

با سلام

شخصی از خواب بیدار شده است و رطوبت را در خود احساس می کند. یقین بر جنابت ندارد اما غسل جنابت میکند. و برای احتیاط وضو هم می گیرد و سپس نماز میخواند. آیا تکلیفش را درست انجام داده؟ حکم نمازش چیست؟

- آیا میتوان جهت رفع شک در جنابت، هم غسل کرد و هم وضو گرفت؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال نمازتان صحیح است اما توجه به احتمال در این مسائل و عمل بر طبق آن موجب وسواس می گردد که لازم است مراقب این معنا باشید.

همیشه موفق و پیروز باشید[/]

یعنی اگر مجددا این مورد برایش پیش آمد و این عمل - یعنی هم غسل و هم وضو - را تکرار کرد، عملش صحیح است؟

آخه شنیده بودم انجام غسل جنابت و وضو با هم حرام است!

padafand75;331922 نوشت:
یعنی اگر مجددا این مورد برایش پیش آمد و این عمل - یعنی هم غسل و هم وضو - را تکرار کرد، عملش صحیح است؟ آخه شنیده بودم انجام غسل جنابت و وضو با هم حرام است!

با سلام وعرض ادب

درغسل جنابت احتیاطی،باید وضو هم بگیرد و غسل جنابت احتیاطی کفایت از وضو نمی کند.

موفق و موید باشید.

با سلام.

من امشب یه خواب عجیب دیدم(بعد از بیدار شدن، هیچ چیز از اون خواب یادم نمیاد)، بعدش یه چند ثانیه بیدار شدم و احساس کردم که یه آبی داره ازم خارج میشه و بعد دیگه باز متوجه چیزی نشدم و وقتی صبح بیدار شدم دیدم لباسم خیسه، با توجه به اینکه احساس میکنم اون چند ثانیه ای که وسط شب از خواب بیدار شدم، بدنم سست بود(چون دیگه توان نداشتم خودم رو حرکت بدم)، ولی در مورد 2 نشانه دیگه شک دارم، آیا من جنب شدم و غسل برام واجب شده؟ و اینکه من خیلی وقت ها اینجوری میشم.

با تشکر.

در پناه حق.

[="Tahoma"][="Black"]

0123456;332571 نوشت:
با سلام. من امشب یه خواب عجیب دیدم(بعد از بیدار شدن، هیچ چیز از اون خواب یادم نمیاد)، بعدش یه چند ثانیه بیدار شدم و احساس کردم که یه آبی داره ازم خارج میشه و بعد دیگه باز متوجه چیزی نشدم و وقتی صبح بیدار شدم دیدم لباسم خیسه، با توجه به اینکه احساس میکنم اون چند ثانیه ای که وسط شب از خواب بیدار شدم، بدنم سست بود(چون دیگه توان نداشتم خودم رو حرکت بدم)، ولی در مورد 2 نشانه دیگه شک دارم، آیا من جنب شدم و غسل برام واجب شده؟ و اینکه من خیلی وقت ها اینجوری میشم. با تشکر. در پناه حق.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال اگر یقین داشته باشید که مایع خارج شده ، منی است لازم است غسل جنابت کنید .

اما اگر شک دارید و مایع خارج شده نشانه های منی را که در رساله مرجع تقلیدتان آمده ، نداشته باشد ، منی محسوب نشده و نیازی به غسل کردن نیست .

در پناه خداوند بزرگ باشید[/]

موضوع قفل شده است