صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: طریقه اطمینان پیدا کردن به عدالت نماز جماعت

نوشته
    386
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1264

طریقه اطمینان پیدا کردن به عدالت نماز جماعت

با سلام خدمت کارشناسان محترم
    میخواستم بپرسم که شخصی که به شهر دیگر مسافرت می کند و یا به زیارتگاه های مختلف می رود و مسافر گذری است، چگونه می تواند امام جماعت را بشناسد و بداند او عادل است؟
    چون مسافر گذری وقت تحقیق و یا معاشرت با امام جماعت را ندارد. و حتی کسانی را که به او اقتدا کرده اند نیز نمی شناسد.

آیا احراز عدالت واجب است؟یا همین که گناهی از او ندیده باشد، کافی است؟
    یک چند در این مدرسه ها گردیدم....از اهل کمال نکته ها پرسیدم

یک مسئله ای که بوی عشق آید از آن .... درعمر خود از مدرّسی نشنیدم

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    صحیفه کمیل عرفه
    نوشته
    390
    حضور
    14 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2073

نقل قول نوشته اصلی توسط muhammad-aga نمایش پست ها
    با سلام خدمت کارشناسان محترم
    میخواستم بپرسم که شخصی که به شهر دیگر مسافرت می کند و یا به زیارتگاه های مختلف می رود و مسافر گذری است، چگونه می تواند امام جماعت را بشناسد و بداند او عادل است؟
    چون مسافر گذری وقت تحقیق و یا معاشرت با امام جماعت را ندارد. و حتی کسانی را که به او اقتدا کرده اند نیز نمی شناسد.

آیا احراز عدالت واجب است؟یا همین که گناهی از او ندیده باشد، کافی است؟
    طریقه اطمینان پیدا کردن به عدالت امام جماعت

سلام
    ما پیشفرضمون اینه که امام جماعت مورد نظر عادل هست و شرایط لازم رو داره

ولی این عادل نبودن امام جماعت هم معضلی شده هاا
    من که حدود 2 سال از مسجد جدا شدم
    فقط و فقط سر یه امام جماعت دنیا طلب و ضعیف النفس و...

بد بختی نمیشه شکایت رو به کسی رسوند
    میری مرکزشون تا بگی فلانی مورد داره میبینی که پرونده شکایتت دست خود طرفه
    خلاصه دلمون لک زده واسه یه نماز جماعت و رفتن به مسجد...

ای خدا ،من باید از نظر علم از همه برتر باشم،تا مبادا که دشمنان مرا از این راه طعنه زنند. باید به آن سنگدلانی که علم را بهانه کرده و به دیگران فخر می‌فروشند، ثابت کنم که خاک پای من هم نخواهند شد. باید همه آن تیره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترین و افتاده ترین مرد روی زمین باشم. ای خدای بزرگ آنها که از تو می‌خواهم ، چیزهایی است که فقط می‌خواهم در راه تو به کار اندازم و تو خوب میدانی که استعداد آنرا داشته‌ام ((شهید چمران))Behrooz_313

5. صلوات ها 5

نوشته
    4,853
    حضور
    47 روز 14 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17970

نقل قول نوشته اصلی توسط muhammad-aga نمایش پست ها
    با سلام خدمت کارشناسان محترم میخواستم بپرسم که شخصی که به شهر دیگر مسافرت می کند و یا به زیارتگاه های مختلف می رود و مسافر گذری است، چگونه می تواند امام جماعت را بشناسد و بداند او عادل است؟ چون مسافر گذری وقت تحقیق و یا معاشرت با امام جماعت را ندارد. و حتی کسانی را که به او اقتدا کرده اند نیز نمی شناسد. آیا احراز عدالت واجب است؟یا همین که گناهی از او ندیده باشد، کافی است؟
    با سلام و عرض ادب

اگر عدالت او نزد مأموم به هر طريقى ثابت باشد،مثلا از راه اقتدا کردن افرادِ موجّه به آن شخص، اطمينان به عدالت او پيدا کنيد، کافى است و اقتدا به او جايز و نماز جماعت صحيح است.
    عدالت هم عبارت از حالت نفسانى است که باعث مى‏ شود انسان هميشه تقوايى داشته باشد که مانع از ترک واجبات يا انجام محرمات شرعى است، و براى احراز آن، حسن ظاهر، کافى است.
    حُسنِ ظاهر هم يعنى رفتار و کردار آن شخص که مشاهده مى‌شود بر طبق ميزان شرع است و گناهى از او ديده نشده است.

پی نوشت:
    1.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س559و562

2.پایگاه اطلاع رسانی آیه الله خامنه ای در احکام نماز جماعت به آدرس:
    http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

7. صلوات ها 14

علاقه
    ولایت فقیه
    نوشته
    10
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    56

با سلام.
    توي شهر ما چون يه شهر كوچيك هست كسي كمربند ايمني نميبنده.شايد افراد خيلي نادري ببندند.مگر اينكه مسافر باشه حتي پليس هم به كمر بند گير نميده.امام جماعت ما هم ميگه اين قوانين زمينه اجرايي در اين شهرهاي كوچيك نداره و ميگه عرفا اينجا نياز به پوشيدن كمربند نيست و خودش هم نميبنده و حتي فكر كنم بقيه آخوندهاي شهر هم مينجوري هستند.
    حالا سوال من اين هست كه آيا تخصيص عرفي به قوانين ميتوان زد و آيا اين امام جماعت و ديگر آخوندها با نپوشيدن كمربند از عدالت خارج ميشوند.
    با تشكر
    يا علي ع
    یاحسین(علیه السلام)

ای امام بصیرت.........
    کشته جهل امت...........
    رفتی و زینب(س) تو...........
    شد رسول شهادت........

9. صلوات ها 6

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط بیت الاحزان نمایش پست ها
    با سلام. توي شهر ما چون يه شهر كوچيك هست كسي كمربند ايمني نميبنده.شايد افراد خيلي نادري ببندند.مگر اينكه مسافر باشه حتي پليس هم به كمر بند گير نميده.امام جماعت ما هم ميگه اين قوانين زمينه اجرايي در اين شهرهاي كوچيك نداره و ميگه عرفا اينجا نياز به پوشيدن كمربند نيست و خودش هم نميبنده و حتي فكر كنم بقيه آخوندهاي شهر هم مينجوري هستند. حالا سوال من اين هست كه آيا تخصيص عرفي به قوانين ميتوان زد و آيا اين امام جماعت و ديگر آخوندها با نپوشيدن كمربند از عدالت خارج ميشوند. با تشكر يا علي ع
    با عرض سلام و احترام خدمت جناب بیت الاحزان گرامی و تشکر از سئوال شما

چون نبستن کمربند خلاف مقررات است اگر با علم و عمد باشد و تکرار شود ، امام جماعت را از عدالت خارج می کند .(1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

11. صلوات ها 11

علاقه
    ولایت فقیه
    نوشته
    10
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    56

با سلام مجدد
    پس در اين صورت اينجا حتي نماز جمعه هم نميشه رفت.چون امام جمعه هم فكر كنم كمربند نميبنده.
    اون قانون گذار ها هم وقتي قانوني وضع ميكنند، ميدانندد در بعضي جا ها زمينه اجرايي نداره مثلا عبور از خط كشي عابر پياده يا بستن كمربند و ...
    به نظر شما در اين شهر چرا پليس به كمربند گير نميده؟
    حتما زمينه اجرايي نداره
    به نظرم تخصيص عرفي بتوان قائل شد.
    باز هم نظر كارشناسان محترم هست.
    يا علي(ع)
    یاحسین(علیه السلام)

ای امام بصیرت.........
    کشته جهل امت...........
    رفتی و زینب(س) تو...........
    شد رسول شهادت........

13. صلوات ها 9

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

با سلام مجدد پس در اين صورت اينجا حتي نماز جمعه هم نميشه رفت.چون امام جمعه هم فكر كنم كمربند نميبنده. اون قانون گذار ها هم وقتي قانوني وضع ميكنند، ميدانندد در بعضي جا ها زمينه اجرايي نداره مثلا عبور از خط كشي عابر پياده يا بستن كمربند و ... به نظر شما در اين شهر چرا پليس به كمربند گير نميده؟ حتما زمينه اجرايي نداره به نظرم تخصيص عرفي بتوان قائل شد. باز هم نظر كارشناسان محترم هست. يا علي(ع)
    با عرض سلام مجدد

اگر قبلا کسی را عادل می دانستید تا یقین به عدم عدالتش نکنید ، همچنان عادل است و همان طور که در پاسخ قبل اشاره کردم تخلف از قوانین باید با علم و عمد باشد و تکرار شود تا موجب خروج از عدالت گردد .

توصیه می شود این مسئله را با افراد مورد نظر در میان بگذارید .

همیشه سالم و موفق باشید

15. صلوات ها 8

علاقه
    از علایق دنیوی ام طبیعت است و گل و گیاه
    نوشته
    65
    حضور
    2 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    55
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    407

اگر کسی خودش بگه که تا الان گناه کبیره انجام داده ( البته نه از سر عمد و مثل نقل و نبات!!) نماز خوندن پشت سرش درسته ؟؟ البته فکر کنم بخاطر تواضعش باشه چون آدمی که اصلا گناه کبیره نداشته باشه که خیلی کمه !!
    اللهم فاجعل نفسی مطمئنة بقدرک...

17. صلوات ها 6

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط golenarges.a65 نمایش پست ها
    اگر کسی خودش بگه که تا الان گناه کبیره انجام داده ( البته نه از سر عمد و مثل نقل و نبات!!) نماز خوندن پشت سرش درسته ؟؟ البته فکر کنم بخاطر تواضعش باشه چون آدمی که اصلا گناه کبیره نداشته باشه که خیلی کمه !!
    با تشکر از سئوال شما سرکار golenarges.a65 بزرگوار

در فرض سئوال عکس پاسخ قبلی ، نمی توان پشت سر او نماز خواند مگر اینکه یقین پیدا کنید که الان دیگر توبه کرده و عدالت برای او حاصل شده است .

همیشه سالم و موفق باشید

19. صلوات ها 9

نوشته
    386
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1264

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
    اگر عدالت او نزد مأموم به هر طريقى ثابت باشد،مثلا از راه اقتدا کردن افرادِ موجّه به آن شخص، اطمينان به عدالت او پيدا کنيد، کافى است و اقتدا به او جايز و نماز جماعت صحيح است.
    با سلام و تشکر از زحمات شبانه روزی شما
    ببخشید آخه آدم مسافر که مامومین رو نمیشناسه که به خاطر مامومین به عدالت امام جماعت یقین کنه. یقین هم باید از راه متعارف برای انسان حاصل بشه. نمیشه مثلا من از رنگ لباس امام جماعت یقین به عدالتش پیدا کنم. پس برای یقین پیدا کردن یا باید خود امام جماعت رو بشناسم. یا مامومین رو بشناسم.

تازه شناختن هم که با یک یا دو روز نمیشه!!!! بدترین آدم های دنیا هم میتونن خودوشون رو یکی دو روز خوب نشون بدن.

پس به نظر من بهتره، شرط بودن احراز عدالت رو تغییر بدهیم و به جاش بنویسیم عدم علم به فسق
    یعنی شما میتونی به هر شخصی اقتدا کنی تا وقتی که به گناهکار بودنش یقین پیدا کنی.

با سلام. توي شهر ما چون يه شهر كوچيك هست كسي كمربند ايمني نميبنده.شايد افراد خيلي نادري ببندند.مگر اينكه مسافر باشه حتي پليس هم به كمر بند گير نميده.امام جماعت ما هم ميگه اين قوانين زمينه اجرايي در اين شهرهاي كوچيك نداره و ميگه عرفا اينجا نياز به پوشيدن كمربند نيست و خودش هم نميبنده و حتي فكر كنم بقيه آخوندهاي شهر هم مينجوري هستند. حالا سوال من اين هست كه آيا تخصيص عرفي به قوانين ميتوان زد و آيا اين امام جماعت و ديگر آخوندها با نپوشيدن كمربند از عدالت خارج ميشوند. با تشكر يا علي ع
    عجب سوال سختیه.
    آقای سجاد به نظرتون نمیشه به خاطر این که پلیس گیر نمیده به این امام جماعت یه خورده تخفیف بدهید؟ چون در فوانین راهنمایی رانندگی نوشته، دستور پلیس مقدم بر دیگر دستورات است. مثلا پلیس میتواند اجازه دهد از چراغ قرمز رد بشی.
    البته کمربند بستن برای حفظ جان است و جای خلوت و شلوغ ندارد، همه جا باید ببندیم.
    یک چند در این مدرسه ها گردیدم....از اهل کمال نکته ها پرسیدم

یک مسئله ای که بوی عشق آید از آن .... درعمر خود از مدرّسی نشنیدم

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری