جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اختتامیه دومین جشنواره«وقف، چشمه همیشه جاری» برگزار شد

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,420
  حضور
  158 روز 18 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94123

  اختتامیه دومین جشنواره«وقف، چشمه همیشه جاری» برگزار شد
  اختتامیه دومین جشنواره«وقف، چشمه همیشه جاری» برگزار شد

  به همت سازمان اوقاف و امور خیریه؛
  اختتامیه دومین جشنواره«وقف، چشمه همیشه جاری» برگزار شد


  مراسم اختتامیه دومین جشنواره «وقف، چشمه همیشه جاری» امروز با حضور نماینده ولی‌فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه در مجموعه فرهنگی سیدالشهدا(ع) برگزار شد.  مراسم اختتامیه دومین جشنواره سراسری فرهنگی، هنری «وقف؛ چشمه جاری»، پیش از ظهر امروز، دهم خردادماه، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد‌کاظم موسوی، مشاور معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امورخیریه، محمدعلی مجاهدی، مدیر انجمن شعر و قصه استان قم و دیگر مسؤولان سازمان اوقاف و امور خیریه در مجموعه فرهنگی سیدالشهدا(ع) برگزار شد.

  حجت‌الاسلام علی محمدی سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: سنت حسنه وقف در جامعه ما غریب و مغفول واقع شده است که هنرمندان باید در خدمت تبلیغ و ترویج وقف باشند. امیدوارم این مسأله به لحاظ کمی و کیفی تکامل یابد و جامع‌تر شود تا مسأله وقف در زندگی عمومی جامعه نهادینه و احیا شود.

  وی افزود: یکی از عوامل مؤثر در احیای وقف به کارگیری هنر است. هنرمندان باید هنرشان را برای احیای وقف، به کار گیرند و آن را وقف این حوزه کنند.

  همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی، معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه اظهار کرد: رویکرد جشنواره در برگزاری دومین دوره جشنواره تغییر کرد و جشنواره در دو بخش خوشنویسی و هنرهای ادبی برگزار شد که در این دوره از جشنواره شاهد دو هزار و 984 اثر بودیم.

  وی ادامه داد: در دوره اول جشنواره در بخش خوشنویسی شاهد 578 اثر و در بخش هنرهای ادبی شاهد 700 اثر بودیم. بخش خوشنویسی در این دوره از جشنواره نسبت به سال گذشته رشد 113 درصد و بخش هنرهای ادبی رشد 150 درصد داشته است.

  بر اساس گزارش محمدعلی مجاهدی، مدیر انجمن شعر و قصه استان قم و نویسنده معاصر، به ارزیابی آثار ارسالی پرداخت و گفت: برخی از آثار به لحاظ متانت ساختاری و غنای شاکله محتوایی در شمار آثار فاخر معاصر و در قلمرو شعر آئینی قرار داشت.

  وی ادامه داد: امیدواریم به مناسبت‌هایی همچون جشنواره «وقف؛ چشمه همیشه جاری»، هنرمندان به این سمت و سو سوق یابند تا لایه‌های پنهان و ناپیدای فرهنگی مانای شیعی را رصد کنند و به تصویر بکشند.

  مجاهدی ضمن اظهار تأسف از هتک حرمت ساحت امام هادی(ع) گفت: قبل از بروز چنین حادثه تلخی باید متولیان امور فرهنگی کشور به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره موضوعاتی که جامعه نسبت به آن حساس است، سرمایه‌گذاری کنند. همچنین تعدادی را به منظور مطالعه و بررسی این چنین موضوعاتی قرار دهند تا اولویت‌ها را مشخص کنند و به‌گونه‌ای نباشد که منفعلانه در برابر حرکت‌های حساب‌شده دشمن از خود عکس‌العمل نشان دهیم.

  مدیر انجمن شعر و قصه استان قم یادآور شد: چندسالی است که شاهد فعالیت‌های چشمگیر و تأثیرگذار در بخش فرهنگی سازمان اوقاف و امورخیریه هستیم که امیدواریم این فعالیت‌ها با نظارت و هدایت، آثار مطلوبی را به جامعه اسلامی اهدا کنند.

  در ادامه حجت‌الاسلام سیدمحمد‌کاظم موسوی مشاور معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه، با اشاره به عملکرد جشنواره «وقف؛ چشمه همیشه جاری» اظهار کرد: اولین دوره جشنواره با شش رشته فرهنگی و هنری برگزار شد که در تمامی شش رشته شاهد آثار مطلوب بودیم. همچنین دومین دوره جشنواره با دو بخش ادبی و خوشنویسی برگزار شد که خوشبختانه آثار ارسال شده از لحاظ کیفی و کمی در سطح مناسبی قرار دارند.

  در بخش خوشنویسی (رشته نستعلیق)، رتبه اول به مصطفی عابدینی از قزوین، رتبه دوم به ناصر صادقی از اردبیل و رتبه سوم به نیما الیکایی از ماندران و پیمان سادات‌نژاد از ایلام اختصاص یافت و در بخش خوشنویسی (رشته شکسته)، رتبه اول به پیمان پارس‌مهر از قزوین، رتبه دوم به میثم سلطانی از قم و رتبه سوم به بهادر پگاه از قزوین اختصاص یافت.

  همچنین در بخش خوشنویسی (رشته نسخ)، رتبه اول به ابوالفضل خزائی از قم، رتبه دوم به ناصر طاووسی از قم و رتبه سوم به صابر صفایی از اردبیل و محسن عبادی از خراسان رضوی اختصاص یافت، در بخش خوشنویسی (رشته ثلث)، رتبه اول به فرهاد شیرخانی از خراسان رضوی، محمدتقی اسدی از قم و لیلا وزیری از تهران اختصاص یافت.

  در بخش ادبی بزرگسال؛ در رشته شعر، عالیه مهرابی از یزد رتبه اول، محمد کامرانی اقدام از قم رتبه دوم و علیرضا کاشانی از اصفهان رتبه سوم جشنواره را کسب کرد و در بخش ادبی بزرگسال؛ در رشته داستان کوتاه، مریم مرادی از چهارمحال رتبه اول، حدیثه آقا رضایی از مرکزی و منیره هاشمی از خراسان رضوی رتبه سوم جشنواره را کسب کرد.

  بر اساس این گزارش ، در بخش ادبی بزرگسال، رشته قطعه ادبی، رتبه اول و دوم نداشت اما اعظم حسنی از استان فارس رتبه سوم این بخش را کسب کرد و در بخش ادبی نوجوان، در رشته داستان کوتاه، رتبه اول به امیر حسینی‌ امان‌محمد از خراسان رضوی، رتبه دوم به سیدمحمدحسین عظیمی از خراسان رضوی و رتبه سوم به پدرام اسدالله‌زاده از کردستان اختصاص یافت.

  در بخش ادبی نوجوان، در رشته شعر، رتبه اول به فاطمه زاهد مقدم، رتبه دوم به نرگس نادری و رتبه سوم به سیده ناهید هاشمی اختصاص یافت و همچنین در بخش ادبی نوجوان در رشته قطعه ادبی، هیئت داوران هیچ اثری را حائز رتبه ندانست اما از زینب عابدینی از خراسان رضوی، مریم رحمتی از همدان، عاطفه پیشه‌ور از خراسان جنوبی و محمدمهدی نیکویی از قم تقدیر شد.

  بیانیه دومین جشنواره وقف؛ چشمه همیشه جاری از سوی شهبازی، عضو هیئت داوران جشنواره قرائت شد.

  بیانیه دومین جشنواره وقف؛ چشمه همیشه جاری
  در بخش اول بیانیه آمده است: منت خدایی را که نیکی آفرید و انسان را بوسیله پیامبران و امامان علیه السلام به راه راست رهنمون شد و در تعالیمش وقف را که تبلور روشن تعاون و همیاری است به ما آموخت تا عاری از منت و آزار صدقه‌ای دهیم جاری و همیشگی، و سپاس معبود هنر آفرین را، هم او زیباست و زیبایی را دوست دارد.

  هیئت داوران دومین جشنواره وقف چشمه همیشه جاری متشکل‌اند از محمدعلی مجاهدی، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین سلیمانی، سید حبیب نظاری، حجت‌الاسلام‌ و‌المسلمین سالاری، محمد رودگر و علی‌اصغر عزتی‌پاک در بخش ادبی و اسفند‌یار ستارپور، مسعود فاضلی‌مقدم، محمد کاشانی‌آزاد، رضا صفری، محمد‌علی قربانی و محمد شهبازی در بخش خوشنویسی بر خود فرض می‌داند از برگزارکنندگان جشنواره وقف به جهت همّت والا در انجام هر چه مطلبوتر این رخداد فرهگی هنری قدردانی نماید همچنین حضور گرم و پر شور هنرمندان عزیز ایران اسلامی را در قالب ارائه آثار فاخر و ماندگار به جشنواره تجلی یافت ارج می‌نهیم و بدینوسیله اعلام می‌داریم پس از راهیابی آثار از مرحله استانی به مرحله کشوری هیئت داوران ضمن بررسی دقیق آثار با توجه به تکنیک، ترکیب‌بندی مناسب قدرت اجرا و مفاهیم ارزشمند ارائه شده 14 نفر را در گرایش‌های چهارگانه خوشنویسی شامل خط نستعلیق، شکسته، ثلث، و نسخ و 18 نفر را در گرایش‌های سه‌گانه ادبی شامل: شعر، داستان کوتاه، و قطعه ادبی در دو سطح نوجوان و بزرگسالان نفرات و آثار برتر شناخت.

  گفتنی است، آثار رسیده از داستان‌ها از کمیت و هم کیفیت بالایی برخوردار بوده و مایه خوشحالی است امید آنکه برگزار کنندگان محترم فرصتی را فراهم آورند تا نفرات بیشتری امکان معرفی یابند و مورد تقدیر و تشویق قرار گیرند این مهم تاثیر مثبتی در روند رو به رشد جشنواره خواهد داشت همچنین گسترش تدریجی رشته‌های جشنواره، موجب می‌شود از قابلیت‌های سایر هنرها برای ترویج فرهنگ وقف این چشمه همیشه جاری استفاده بهینه صورت پذیرد.

  در پایان از مجموعه سه جلدی مشتمل بر آثار برگزیدگان دومین جشنواره وقف؛ چشمه همیشه جاری رونمایی شد و همچنین در بخش‌هایی از برنامه تعدادی از برگزیدگان جشنواره به سرایش و بازخوانی اشعار و قطعه‌های ادبی پرداختند.

  منبع


 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,420
  حضور
  158 روز 18 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94123

 4. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود