چرا باید خداوند و ائمه و اهل بیت رو دوست بداریم؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا باید خداوند و ائمه و اهل بیت رو دوست بداریم؟

سلام دوستان خیلی وقته که هنگامی که توی مراسمات مذهبی شرکت میکنم یا به هر حال یه جوری به یاد خداوند می افتم این سوال به ذهنم میاد که اصلآ چرا باید خداوند و ائمه رو دوست بداریم ؟ چه دلیلی داره که برای امام حسین اشک بریزیم ؟ چرا باید برای غیبت امام زمان دلسوزی کرد ؟

dezchilds;224469 نوشت:
سلام دوستان خیلی وقته که هنگامی که توی مراسمات مذهبی شرکت میکنم یا به هر حال یه جوری به یاد خداوند می افتم این سوال به ذهنم میاد که اصلآ چرا باید خداوند و ائمه رو دوست بداریم ؟ چه دلیلی داره که برای امام حسین اشک بریزیم ؟ چرا باید برای غیبت امام زمان دلسوزی کرد ؟

سلام
اگر میشه، سوال را کمی بازتر بیان کنید، خیلی سوال کلیه، امثال این سوال زیاد پرسیده میشه، جوابهای زیادی هم داره، لطف بفرمایید آنچه که در دلتون هست بفرمایید.
آخه معلوم نیست سوال شما خیلی ریشه ای یا نه؟
اگرریشه ای باشه، باید از اول یک دوره معارف اسلامی گفت. اگر چیز دیگری باشه، ممکنه راحتر و زودتر پاسخ داد.

سلام اتفاقآ سوال واضح هست .
آقا چه دلیلی داره که خداوند رو دوست بداریم ؟ مثلآ میگن محب خداوند باش یا محب اهل بیت ، چرا باید اهل بیت رو دوست بدارم مگه اهل بیت واسه من چیکار کردند ؟ به شخصه شهدا رو خیلی دوست دارم حالا به دلایل زیادی ، یکیش اینه که حد اقل واسه وطنشون جنگیدند که من و امثال من الان زندگی کنم ولی اهل بیت رو و امام حسین و ... رو چرا باید دوست بدارم اونا که خیری به من نرسوندن اصلآ ندیدمشون . خداوند رو چرا باید پرستش کرد ؟

dezchilds;224469 نوشت:

با سلام و عرض ادب
انسان مفطور به حب جميل است،و عشق به جمال و کمال فطرى بشر است، خداوند سبحان را از هر جهت كه حساب كنيم، اهليت آن را دارد كه دوستش بداريم، براى اينكه هستى او بذات خودش است نه عاريتى و كمال او غير متناهى است، در حالى كه هر كمالى ديگر متناهى و محدود است، و متناهى وجودش متعلق است به غير متناهى، و اين حبى است ذاتى كه محال است از بين برود و نيز خداى تعالى خالق ما است و بر ما انعام مى‏كند، آنهم به نعمت‏هايى كه غير متناهى است، هم از نظر عدد و هم از نظر زمان، به همين جهت او را دوست ميداريم، همانطور كه هر منعم ديگر را، بخاطر انعامش دوست ميداريم.

کسی که محب خدا شد آثار و مظاهر او را نیز دوست می دارد، در این میان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و ائمۀ معصومین بزرگترین آثار و مظاهر خداوند متعال اند . علاوه بر اینکه آنان مربیان و هادیان بشر علم های هدایت به سوی نور و کمال مطلقند.
آیا انسان نباید مربیان و هادیان خود را دوست داشته باشد؟یکی از فرائض الهی به نص قرآن کریم«مودت قربی»و موالات و دوست داشتن اهل بیت«علیهم السلام» است که به عنوان مزد رسالت در قرآن معرفی شده است:«قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى‏؛[1] بگو من مزدى از شما در برابر رسالت جز محبت نزديكانم نمى‏طلب».

خداوند متعال در آیۀ دیگری به پيامبر«صلی الله علیه وآله» دستور مى‏دهد كه بفرماید: «قُلْ ما أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ إِلاَّ مَنْ شاءَ أَنْ يَتَّخِذَ إِلى‏ رَبِّهِ سَبِيلا»؛[2] بگو: «بر اين «رسالت‏» اجرى از شما طلب نمى‏كنم،جز اينكه هر كس بخواهد راهى به سوى پروردگارش «در پيش‏»گيرد.

و«مودت قربی» همان سبیلی است که در این آیه بدان اشاره شده است ودر آیۀ دیگری می فرماید:« قُلْ ما سَأَلْتُكُمْ مِنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَكُمْ إِنْ أَجْرِيَ إِلاَّ عَلَى اللَّهِ وَ هُوَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ شَهِيدٌ»؛[3] بگو هر اجر و پاداشى از شما خواسته‏ام براى خود شماست، اجر من تنها بر خداوند است و او گواه بر هر چيزى است.

بنابراین ثمره این محبت مستقیما به خود انسان محب باز گشت خواهد نمود.
امام صادق علیه السلام نیز فرمودند:«إنَّ حُبَّنَا أَهْلَ الْبَيْتِ لَيُنْتَفَعُ بِهِ فِى سَبْعِ مَوَاطِنَ: عِنْد اللَهِ، وَ عِنْدَ الْمَوْتِ، وَ عِنْدَ الْقَبْرِ، وَ يَوْمَ الْحَشْرِ، وَ عِنْدَ الْحَوْضِ، وَ عِنْدَ الْمِيزَانِ، وَ عِنْدَ الصِّرَاطِ »[4]؛محبّت ما اهل بيت در هفت جا ثمر مى‏بخشد: در نزد خداوند، و در وقت مرگ، و در قبر، و در روز رستاخيز، و در كنار حوض كوثر، و در وقت ميزان، و در هنگام عبور از صراط.
موفق باشید.

[1]. الشوری:23.

[2]. . الفرقان:57.

[3]. سبا:47.

[4].محاسن» ج 1، كتاب الصَّفوة و النّور و الرَّحمة، ص 152، حديث 75.

سلام
ميخوام چندتا سوال كنم كه جوابش بسيار واضحه
1. آيا اگر كسي مال و اموال زيادي داشته باشه و بخواد همه ي اون اموال رو به شما بده ، شما ناراحت مي شين يا خوشحال ............... خوب مطمئنا خوشحال مي شين
2. حالا كه اون شخص تمام اموالش رو به شما هديه داد ، آيا از اون متنفر مي شيد يا اين كه نسبت به اون شخص صميمي مي شيد و اون شخص رو دوست داريد ؟ .................. خوب مطمئنا اون شخص رو دوست دارين و حتا حاضريد براي اون همه كار بكنيد
تا اينجاي مطلب مقدمه بود . اما براي ادامه جوابم منتظرم تا برام پيام بفرستي
البته فكر نكني دارم كلاس ميذارما ، هرگز
بخاطر اين نيمه كاره جواب دادم ، چون نمي دونم كه تا چه حد حرفم رو قبول داري
البته خود اين مقدمه شما رو به جوابتون ميرسونه ( البته با تفكر )

vuzuh;226017 نوشت:
سلام
ميخوام چندتا سوال كنم كه جوابش بسيار واضحه
1. آيا اگر كسي مال و اموال زيادي داشته باشه و بخواد همه ي اون اموال رو به شما بده ، شما ناراحت مي شين يا خوشحال ............... خوب مطمئنا خوشحال مي شين
2. حالا كه اون شخص تمام اموالش رو به شما هديه داد ، آيا از اون متنفر مي شيد يا اين كه نسبت به اون شخص صميمي مي شيد و اون شخص رو دوست داريد ؟ .................. خوب مطمئنا اون شخص رو دوست دارين و حتا حاضريد براي اون همه كار بكنيد
تا اينجاي مطلب مقدمه بود . اما براي ادامه جوابم منتظرم تا برام پيام بفرستي
البته فكر نكني دارم كلاس ميذارما ، هرگز
بخاطر اين نيمه كاره جواب دادم ، چون نمي دونم كه تا چه حد حرفم رو قبول داري
البته خود اين مقدمه شما رو به جوابتون ميرسونه ( البته با تفكر )

1-خوب تا ببینیم در مقابل چه چیزی از ما طلب میکنه ولی اگه بدون چشم داشت اموالش رو ببخشه که خوشحال میشم
2-بله درسته محبت اون شخص در دلم می افته .

تقریبآ به جوابم رسیدم و البته نه این که نمیدونستم چرا باید خدا رو و ائمه رو دوست داشت بلکه حالا که فکر میکنم میبینم چیزی که تو ذهن من هست یه سوال دیگه هست فکر کنم سوالم این باشه که چطور باید دوست داشت ؟

به نام خدا
با سلام

dezchilds;226452 نوشت:
فکر کنم سوالم این باشه که چطور باید دوست داشت ؟

خداوند در قرآن كريم نحوه ي محبوب شدن نزد خداوند را اينطور بيان مي كند :
قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ ( آل عمران / 31)
بگو اگر خدا را دوست داريد از من پيروى كنيد تا خدا دوستتان بدارد و گناهان شما را بر شما ببخشايد و خداوند آمرزنده مهربان است
و نيز در آيه ديگر از دو طرفه بودن اين محبت سخن مي گويد :
يا ايها الذين آمنوا من يرتد منكم عن دينه فسوف ياتي الله بقوم يحبهم ويحبونه اذله علي المومنين اعزه علي الكافرين يجاهدون في سبيل الله ولا يخافون لومه لايم ذلك فضل الله يوتيه من يشاء والله واسع عليم( مائده / 54)
اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد هر كس از شما از دين خود برگردد به زودى خدا گروهى [ديگر] را مى ‏آورد كه آنان را دوست مى ‏دارد و آنان [نيز] او را دوست دارند [اينان] با مؤمنان فروتن [و] بر كافران سرفرازند در راه خدا جهاد مى ‏كنند و از سرزنش هيچ ملامتگرى نمى ‏ترسند اين فضل خداست آن را به هر كه بخواهد مى ‏دهد و خدا گشايشگر داناست
لذا تبعيت از پيامبر (ص) در تمامي زمينه ها ، راز محبوب شدن نزد خداوند است و از طرف ديگر مودت و محبت نسبت به اهل بيت (ع) نيز اجر رسالت پيامبر (ص) بيان شده است :
...
قل لا اسالكم عليه اجرا الا الموده في القربي... (شوري/ 23)
بگو به ازاى آن [رسالت] پاداشى از شما خواستار نيستم مگر دوستى در باره خويشاوندانم
ولي اجري است كه به نفع خود ما تمام مي شود . زيرا آنان هاديان و راهبراني هستند كه خود دوستان خدايند و ما را به سوي او رهنمون خواهند شد.

اين دوستي و مودت و محبت نسبت به اهل بيت (ع) يك امر زباني يا قلبي بي اثر نيست بلكه اين مودت بايد در مقام عمل ظاهر شود چنانكه خداوند متعال مي فرمايد :
يا ايها الذين آمنوا اطيعوا الله واطيعوا الرسول واولي الامر منكم...(نساء /59)
اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد خدا را اطاعت كنيد و پيامبر و اولياى امر خود را [نيز] اطاعت كنيد
و نيز سفارشاتي كه نبي مكرم (ص) در خصوص تمسك به قرآن و عترت پس از خودشان داشتند مبين اهميت و وجوب حضور عترت در كنار قرآن براي دوري از گمراهي است :
إني تارك فيكم الثقلين : كتاب الله ، وعترتي أهل بيتي ، ما إن تمسكتم بهما لن تضلوا بعدي أبدا(1)
روايت متواتر ثقلين ، بيان مي كند كه پيروي قرآن و عترت ، هر گز گمراهي در پي نخواهد داشت و نيز بيان مي دارد كه قرآن و عترت هرگز از هم جدا نخواهند شد .
و نيز فرمودند:

مثل اهل بیت من در میان شماهمانند کشتی نوح در میان قوم او است.هر کس در آن سوار شد، نجات پیدا کرد و هر که تخلف ورزید، در دریا غرق شد.( 2)

بنابراين دوستي و محبت نسبت به اهل بيت (ع) در كنار قرآن عزيز ، موجب هدايت ما و مانع گمراهي خواهد بود و چه كسي مي تواند اينگونه نفعي به ما برساند كه با پيروي و تبعيت از ارشاداتشان بتوانيم خير دنيا و آخرت را كسب كنيم لذا عقلا عامل چنين هدايت و دفع گمراهي ، مستحق محبت و دوستي است .

آيت الله بهجت ( رضوان الله تعالي عليه) در اين خصوص بياناني دارند كه مرور آن خالي از لطف نيست :
" ...
چه ذکر فضائل اهل بیت علیهم السلام باشد و چه ذکر مصائب آنها؛ همه اینها ادا کردن اجر رسالت است... باید بدانیم که یک واجب بزرگی بر دوش همه است، معلمین به وسیله تعلیم و بر مادحین به عمل به اینها بفهمانند که از محبت اهل بیت علیهم السلام نباید دست بر داشت، همه چیز توی محبّت است، اگر چیزی داریم از محبّت است. اگر ما خدا را دوست داشته باشیم، آیا ممکن است دوستانش را دوست نداشته باشیم؟ آیا ممکن است اعمالی را که او دوست دارد، دوست نداشته باشیم؟ آیا چنین چیزی ممکن است که کسی دوست خدا باشد، اما دوست دوستان خدا نباشد، دوست اعمالی که خدا دشمن دارد، باشد؟ آیا چنین چیزی ممکن است؟..."(3)

(1)- الصواعق المحرقه، ص 148
(2)- مستدرک ج2 ، ص 343
(3)- کتاب به سوی محبوب و کتاب برگی از دفتر آفتاب

dezchilds;224469 نوشت:

سلام
دوستی و دوست داشتن عوامل مختلفی دارد . یکی از معروفترین آنها عامل کمال است . یعنی انسان طبعا امور کامل و با عظمت را دوست دارد . ذات او میل به کمال و عظمت دارد .
پس طبیعی که انسان خدای کامل مطلق و اولیاء بزرگوارش را که در کمال بسیار والا هستند دوست بدارد .
یکی دیگر از عوامل دوستی مشاهده مهر و محبت است . وقتی انسان از کسی مهر و محبت دید طبعا به او میل پیدا می کند چه اینکه انسان بنده محبت است . خدای تعالی و اولیاء گرامی اش را به این انگیزه هم می توان دوست داشت چه اینکه نعمتهای بی شمار الهی نشانه های لطف و مهر او هستند و اما اولیاء گرامی اش همچون سیدالشهداء تمام هستی خود را برای نجات انسانها از گمراهی و هلاکت فدا کردند . آیا نباید کسی را همه چیزش را برای نجات ما فدا کرد دوست بداریم ؟
در زیارت اربعین می خوانیم :
وبذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهاله و حیره الضلاله
و او خونش را فدای تو کرد تا بندگانت را از جهالت و سرگردانی گمراهی نجات بخشد
و اما امام زمان
او فرمانده لشکر مهر و هدایت است
و ما داوطلبان خدمت در این لشکر خدایی
دشمنان به ما هجوم آورده اند و ما بی فرمانده مانده ایم
فرمانده ای که تنها حضورش حجتی بزرگ برای منکران حقیقت و دشمان حق است
هرچند جمع شیعه هیچوقت از بودن نائبی برای امام عصر خالی نبوده است
اما اصل هرچیز ، خود چیز دیگری است .
بخاطر غلبه جهالت و گمراهی بر جهان اشک می ریزیم تا شاید موعد آمدنش نزدیک شود و تیرگی های جهان را بزداید و همگان شاهد طلوع حقیقت از افق وجود و حضور او باشند .
موفق در پناه حق

dezchilds;226452 نوشت:
1-خوب تا ببینیم در مقابل چه چیزی از ما طلب میکنه ولی اگه بدون چشم داشت اموالش رو ببخشه که خوشحال میشم
2-بله درسته محبت اون شخص در دلم می افته .

تقریبآ به جوابم رسیدم و البته نه این که نمیدونستم چرا باید خدا رو و ائمه رو دوست داشت بلکه حالا که فکر میکنم میبینم چیزی که تو ذهن من هست یه سوال دیگه هست فکر کنم سوالم این باشه که چطور باید دوست داشت ؟

خوشحالم كه در سوال اولي به نتيجه و جواب رسيدي ، اما در پاسخ به سوال دوم ميتونم بهتون اينطور جواب بدم :
آيه ي مودت را بخوان ( 23 شوري ) تا متوجه بشي كه چطوري بايد دوستي رو ابراز كني ( البته با تفسير آيه )
:Gol:اگر به نتيجه نرسيدي بگيد تا براتون توضيح بدم :Gol:

dezchilds;224469 نوشت:

سلام
بنظرم چون اول خدا دستور داده
دوم اینکه یاد اون ها انسان رو آروم میکنه

میدونی چرا ؟ چون تو هر چی داری از امام حسین داری از امام زمانت داری . یه دقیقه فکر کن قوم حضرت نوح گناه کردند خدا سیل فرستاد همه مردند
حالا تو امروز جامعه رو نگاه این همه گناه به نظرت خدا نباید عذاب بفرسته . خدا می فرسته اما امام زمان ع این عذاب رو تحمل می کنه از خودم نمیگم حدیث داریم

گریه برا امام حسین ع دل را از هر چیز دیگری بیشتر آباد می کنه . تو نگاه کن امروز دل همه مردم مُرده همه فکر خودشون هستند . یه نفر پیدا نمی کنی دلش با صفا باشه

آره ، امروز برو تو ایت دادگاه ها ببین یه ادم حزب اللهی اومده طلاق بگیره مگه خدا می ذاره کسی که برا امام حسین ع گریه می کنه زندگیش سخت باشه همه در ها رو بهش باز میشه

یا علـــــی

موضوع قفل شده است