جمع بندی ایا حدیثی در مدح امام صادق (ع) روایت کردند ؟(کارشناس:رسا)

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ایا حدیثی در مدح امام صادق (ع) روایت کردند ؟(کارشناس:رسا)

با سلام خدمت همه

یک سوال دارم :

ایا اهل بیت حدیثی در مدح امام صادق (روحی لتراب نعله فداء) روایت کردند ؟

اگر هست بیاورید (به همراه سند):Gol:

بازم سلام... من به این احادیث احتیاج مبرم دارم...

ایا واقعا می شود که هیچ کدام از اهل بیت(روحی لتراب نعلهم فداء) امام صادق(روحی لتراب نعله فداء) را مدح نکرده باشد؟؟ من از دو نفر که پرسیدم گفتند : همه مد ح کردند اما نمی دانیم کجاست...

با سلام

محمد بن يعقوب: عن الحسين بن محمد، عن معلى بن محمد، عن الوشاء، عن أبان بن عثمان، عن أبي الصباح الكناني، قال: نظر أبو جعفر (عليه السلام) إلى أبي عبد الله (عليه السلام)، فقال: «ترى هذا؟ هذا من الذين قال الله عز و جل: وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ».(الكافي 1: 243/ 1)

ابوصباح كناني گويد: «امام باقر ـ عليهالسلام ـ به حضرت امام صادق ـ عليهالسلام ـ كه راه ميرفت نگاه كرد و گفت: اين را ميبيني؟ اين از جمله كساني است كه خداي عزّوجل دربارة آنها ميفرمايد: ما ميخواهيم بر آن كسان كه در زمين ناتوان شمرده شدهاند منّت نهيم و پيشوايشان نموده و وارث زمينشان سازيم.»

عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ طَاهِرٍ قَالَ: كُنْتُ عِنْدَ أَبِي جَعْفَرٍ ع فَأَقْبَلَ جَعْفَرٌ ع فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ ع هَذَا خَيْرُ الْبَرِيَّةِ أَوْ أَخْيَرُ.(همان منبع)

در کتاب کافی "بَابُ الْإِشَارَةِ وَ النَّصِّ عَلَى أَبِي عَبْدِ اللَّهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ الصَّادِقِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِمَا" احادیث متعددی در این رابطه وجود دارد.

واقعا ممنون ... متشکرم ... خدا عمرتون را زیاد کند

سؤال: آیا اهل بیت (علیهم السلام)، حدیثی در مدح امام صادق (علیه السلام) روایت کردند؟

پاسخ:

تردیدی نیست که تشیع همان حقیقت راستین اسلام است که مؤسس آن پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) است که امت را به متابعت از علی (علیه السلام) و اهل بیت (علیهم السلام) رهنمون شده است تا بتوانند از این در بر شهر علم محمدی راه یابند.
در زمان امام صادق (علیه السلام) شرایطی فراهم شد که امکان بیشتری برای ترویج علوم فراهم بود و معارف دینی فرصت بیشتری برای اظهار داشت. از طرفی می‌بینیم که 70 در صد از روایات فقهی شیعه به نقل از آن حضرت بوده هم چنان که مذاهب فقهی اهل سنت نیز در همین دوره پایه‌گذاری شده است. پس این دوره، دورۀ شکل‌گیری مذاهب فقهی اسلام نیز بوده است. اصطلاح رئیس مذهب شیعه که اکثراً بر امام صادق (علیه السلام) اطلاق می‌شود بیشتر ناظر به فقه شیعی در برابر مذاهب اهل سنت است و الا اساس تشیع و مکتب امامت از لحاظ معارف بنیادی، در عرض مذاهب فقهی نبوده و معارف اصلی اسلامی را شامل می‌شود که جز در مکتب اهل بیت (علیهم السلام) قابل وصول نیست.
روایات در این زمینه مدح امام صادق (علیه السلام) زیاد است که ما به چند نفر اشاره می‌کنیم:
1. محمد بن يعقوب: عن الحسين بن محمد، عن معلى بن محمد، عن الوشاء، عن أبان بن عثمان، عن أبي الصباح الكناني، قال: نظر أبو جعفر (عليه السلام) إلى أبي عبد الله (عليه السلام)، فقال: «ترى هذا؟ هذا من الذين قال الله عز و جل: وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ». (1)
ابوصباح كنانی گويد: «امام باقر (عليه السلام) به حضرت امام صادق (عليه السلام) كه راه می‌رفت نگاه كرد و گفت: اين را مي‌بينی؟ اين از جمله كسانی است كه خدای عزّوجل درباره آن‌ها می‌فرمايد: ما می‌خواهيم بر آن كسان كه در زمين ناتوان شمرده شدهاند منّت نهيم و پيشوايشان نموده و وارث زمينشان سازيم.»
2. عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ طَاهِرٍ قَالَ: كُنْتُ عِنْدَ أَبِي جَعْفَرٍ (علیه السلام) فَأَقْبَلَ جَعْفَرٌ (علیه السلام) فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ (علیه السلام) هَذَا خَيْرُ الْبَرِيَّةِ أَوْ أَخْيَرُ» (2)
در کتاب کافی «بَابُ الْإِشَارَةِ وَ النَّصِّ عَلَى أَبِي عَبْدِ اللَّهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ الصَّادِقِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِمَا» احادیث متعددی در این رابطه وجود دارد.

منابع:
1. کلینی، محمد، الكافی، ج 1، ص 243.
2. همان.

موضوع قفل شده است