آیا کرم مرطوب کننده دست وضو راباطل می کند ؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا کرم مرطوب کننده دست وضو راباطل می کند ؟

سلام عرض می کنم
آیا کرم مرطوب کننده دست وضو راباطل می کند؟
من این سوال را خیلی پرسیدم ولی جواب قانع کننده ایی در یافت نکردم ، دلیلش هم اینست که در اکثر جاها قضاوت را به ما می سپارندکه آیا کرم مانع رسیدن آب می شود یا نه؟
من خودم در این که مانع است یا نه خبره ایی ندارم وجواب شسته ورفته ای می خواهم.
با تشکر از شما ، مرجع من آیت الله سیستانی هستند.

نقل قول:
سلام عرض می کنم
آیا کرم مرطوب کننده دست وضو راباطل می کند؟
من این سوال را خیلی پرسیدم ولی جواب قانع کننده ایی در یافت نکردم ، دلیلش هم اینست که در اکثر جاها قضاوت را به ما می سپارندکه آیا کرم مانع رسیدن آب می شود یا نه؟
با تشکر از شما ، مرجع من آیت الله سیستانی هستند.

پرسش:
آیا چرب بودن بینی (چربی ذاتی خود بینی) و یا کسانی که موهای چرب دارند و مثلا با دست سر خود را می خارانند و دستشان کمی چرب میشود و یا اگر مثلا غذای نسبتا چربی صرف کنیم و یا اگر دستمان را با کرم چرب کنیم و بعد اقدام به وضو گرفتن کنیم(بعد از هرکدام از اعمال مذکور) آیا این چربی ها خللی در وضو ایجاد میکند؟
پاسخ:
چربی موها یا چربی بینی مانع صحت وضو نیست اما اگر چربی غذا یا کرم به صورتی باشد که بعد از مالیدن آن روی پوست جذب بدن نمی شود و جرم آن باقی مانده و مانع رسیدن آب شود ، وضو را باطل می کند (1)

پی نوشت:
1. سوال از دفتر آیت الله سیستانی در قم (7836565-0251).

موفق باشید

با سلام

میشه لطفا نظر آیت الله مکارم رو هم بفرمایید؟

ممنون از پاسخ گوییتون

یارمهربان;223130 نوشت:
سلام عرض می کنم آیا کرم مرطوب کننده دست وضو راباطل می کند؟ من این سوال را خیلی پرسیدم ولی جواب قانع کننده ایی در یافت نکردم ، دلیلش هم اینست که در اکثر جاها قضاوت را به ما می سپارندکه آیا کرم مانع رسیدن آب می شود یا نه؟ من خودم در این که مانع است یا نه خبره ایی ندارم وجواب شسته ورفته ای می خواهم. با تشکر از شما ، مرجع من آیت الله سیستانی هستند.

سلام

بعضی از کرم ها گویا بعد از استعمال کامل جذب می شوند و بعضی یه لایه باقی می گذارند

خانم ها بیشتر آشنابیی دارند یا آقایونی که مصرف می کنند

فکر کنم با توجه به ماهیت چربی بشه تشخیص داد که مونده رو پوست یا خیر؟

سایه خورشید;223140 نوشت:

با سلام

میشه لطفا نظر آیت الله مکارم رو هم بفرمایید؟

ممنون از پاسخ گوییتون

در عدم وجود مانع برای اعضای وضو تمام مراجع عظام متفق القول می باشند
پرسش :
آيا ماليدن كرم به دست و صورت، مانع وضو می ‏شود؟

پاسخ :
همه مراجع: اگر به حدى باشد كه مانع رسيدن آب به پوست نباشد، اشكال ندارد.
آیه الله فاضل، جامع‏ المسائل، ج 1، س 125؛
حضرت امام، استفتاءات، ج 1، (وضو)، س 40؛
آیه الله صافى، جامع الاحكام، ج 1، س‏91 و 106؛
دفترآیات عظام : نورى، وحيد، مكارم و بهجت.)

مفهوم مخالف این حکم ، اگر چربی کرم مانع رسیدن آب به پوست شود اشکال دارد
موفق باشید

یارمهربان;223130 نوشت:
سلام عرض می کنم آیا کرم مرطوب کننده دست وضو راباطل می کند؟ من این سوال را خیلی پرسیدم ولی جواب قانع کننده ایی در یافت نکردم ، دلیلش هم اینست که در اکثر جاها قضاوت را به ما می سپارندکه آیا کرم مانع رسیدن آب می شود یا نه؟ من خودم در این که مانع است یا نه خبره ایی ندارم وجواب شسته ورفته ای می خواهم. با تشکر از شما ، مرجع من آیت الله سیستانی هستند.

سایه خورشید;223140 نوشت:
با سلام میشه لطفا نظر آیت الله مکارم رو هم بفرمایید؟ ممنون از پاسخ گوییتون

با سلام و عرض ادب

حکمش اینگونه است که کرم اگر به حدى نباشد كه مانع رسيدن آب به پوست شود، اشكال ندارد.اما در این موارد تشخیص موضوع به عهده خود مکلف است در صورتی که تشخیص برای خودتان مشکل است،می توانید به افراد متشرع از اطرافیان خود نشان دهید تا برایتان روشن نمایند که جرم دارد یا خیر.

رساله مراجع،احکام وضو

یارمهربان;223130 نوشت:

نور;223639 نوشت:
حکمش اینگونه است که کرم اگر به حدى نباشد كه مانع رسيدن آب به پوست شود، اشكال ندارد.اما در این موارد تشخیص موضوع به عهده خود مکلف است در صورتی که تشخیص برای خودتان مشکل است،می توانید به افراد متشرع از اطرافیان خود نشان دهید تا برایتان روشن نمایند که جرم دارد یا خیر.

در این موارد میتوان استصحاب جاری کرد

dinshenasii;393568 نوشت:
در این موارد میتوان استصحاب جاری کرد

با سلام و عرض ادب

اگر منظور از جواز جریان استصحاب این است که،باوجود شک در مانعیت بنارابر عدم وجود مانع بگذاریم صحیح نیست وباید یقین حاصل شود که کرم مورد استفاده جرم ندارد و مانع از رسیدن آب به اعضای وضو یا غسل نمی شود.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

موضوع قفل شده است