سوالاتی در مورد روزه قضا>>>14 سال روزه قضا دارم

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی در مورد روزه قضا>>>14 سال روزه قضا دارم

سلیم;28110 نوشت:
از حضرت موسى بن جعفر عليهماالسلام روایت است كه: هر كس يك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم يك سال، از او دور شود و هر كس سه روز از آن را روزه دارد بهشت او را واجب گردد.

سلام
منی که روزه واجب قضا دارم ایا میتونم این روزه های مستحبی را بگیرم ؟؟؟

مرجع : ایت الله جوادی املی

**عبدالله**;221433 نوشت:
با سلام به جناب سجاد اگر غروب سه شنبه با چشم غیر مسلح هلال رویت بشه دلیل بر این نیست که سه شنبه روز اول ماه بوده؟

با عرض سلام خدمت جناب **عبدالله** گرامی و تشکر از سئوال شما

خیر ، اگر هلال در غروب یک روز دیده شود در حالی که در روز گذشته دیده نشده دلیل بر این است که فردای آن روز ، اول ماه است .

همیشه سالم و موفق باشید

فرمانده;221471 نوشت:
سلام منی که روزه واجب قضا دارم ایا میتونم این روزه های مستحبی را بگیرم ؟؟؟ مرجع : ایت الله جوادی املی

با عرض سلام و احترام خدمت جناب فرمانده گرامی و تشکر از سئوال شما

با وجود داشتن روزه قضای ماه رمضان ، نمی توان روزه مستحبی گرفت (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله جوادی آملی در قم

سجاد;221723 نوشت:
با وجود داشتن روزه قضای ماه رمضان ، نمی توان روزه مستحبی گرفت

ممنون از جوابتون

ولی تعداد روزهایی که روزه قضا دارم خیلی زیاد است تقریبا متاسفانه 14 سال است که روزه نگرفتم الانم یه سالی است که توبه کردم و اگه خدا بخواد امسال اولین سالی است که قصد دارم روزه کامل ماه رمضان را بگیرم !!! راهی نداره که بتونم ماه رجب هم روزه بگیرم ؟؟؟ در ضمن این قدرت و توانایی را ندارم که بتونم به این زودیها روزه های قضام را بگیرم !! چون شغلم شاطر نانوایی هستم و برام سخت است در این شرایط بتونم روزه بگیرم !!!

عجب اشتاباهی کردم !!! لعنت بر شیطان

فرمانده;221986 نوشت:
اگه خدا بخواد امسال اولین سالی است که قصد دارم روزه کامل ماه رمضان را بگیرم !!! راهی نداره که بتونم ماه رجب هم روزه بگیرم ؟؟؟

به نام خدا
با تشکر از استاد سجاد عزیز که پاسخگو بودند
با توجه به جواب استاد عزیز
اتفاقا با یه تیر دو نشون زدید
هم روزه قضاتونو گرفتید ، هم انشاءالله فضیلت روزه ماه رجب
باز آ باز آ هر آنچه هستی باز آ

این در گه ما در گه نومیدی نیست
قربون کریمی ات خدا

مدیر فرهنگی;221991 نوشت:
اتفاقا با یه تیر دو نشون زدید هم روزه قضاتونو گرفتید ، هم انشاءالله فضیلت روزه ماه رجب

اینجوری میشه ؟؟؟ به چه صورت باید نیت کرد؟؟

فرمانده;222003 نوشت:
اینجوری میشه ؟؟؟ به چه صورت باید نیت کرد؟؟

استاد فرمودند دیگه:
نیت قضای روزه هاتون
منتهی
چون دارید ماه رجب هم روزه می گیرید
انشاءالله از فضل و ثواب اون بهره مند شوید

فرمانده;221986 نوشت:
ولی تعداد روزهایی که روزه قضا دارم خیلی زیاد است تقریبا متاسفانه 14 سال است که روزه نگرفتم

اگر بخواهم مبلغی را بابت قضای روزه بپردازم چه جوری باید برای 14 سال را حساب کنم ؟؟؟

فرمانده;222463 نوشت:
اگر بخواهم مبلغی را بابت قضای روزه بپردازم چه جوری باید برای 14 سال را حساب کنم ؟؟؟

با سلام و احترام

قضای روزه ها واجب است و باید بجا آورده شود و با پرداخت هزینه جبران نمی شود،و تا زمانی که فرد در قید حیات است نمی توان هزینه داد تا دیگری بجا آورد.
اگر مورد سوالتان غیر از این است بفرمایید تا توضیحات کامل خدمتتان ارائه شود.

سالم و شاد باشید.

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم

فرض را بر این میگیرم که من سرطان دارم و مرگم نزدیک است و روزه گرفتن هم به علت بیماری برایم مشکل است اما پول دارم
سوال اول اینکه:آیا میتوانم از الان که هنوز نمرده ام پولی را برای اجیر کردن کسی برای به جا آوردن قضای روزه های کنار بذارم و سفارش کنم که روزه ی منو به جا بیاورند؟
سوال دوم اینکه:برای هر روز روزه ی قضا چه مقدار پول باید بپردازم؟

با تشکر

نور;222497 نوشت:
قضای روزه ها واجب است و باید بجا آورده شود و با پرداخت هزینه جبران نمی شود،

اینی که میگن که میشه چنتا فقیر را سیر کرد یا از این حرفها که دقیقا نمیدونم چیه مال روزه نیست؟؟؟

فرمانده;222876 نوشت:
اینی که میگن که میشه چنتا فقیر را سیر کرد یا از این حرفها که دقیقا نمیدونم چیه مال روزه نیست؟؟؟

سلام
عرض ادب و احترام
روزه نگرفتن ممکن دلایل مختلفی داشته باشد
ممکن کسی مسافر باشد و نباید روز بگرید
ممکن است کسی مریض باش نتواند روز بگرید
یا کسی عمدا روز نگرید
حکم فقهی هر کدام متفاوت است
شما باید دلیل روزه نگرفتن را بفرمایید تا کارشناسان محترم حکم دقیقش را بگویند

دوست عزيز صواب روزه واجب بيشتر از صواب روزه مستحبي است.

شیخ صدوق در ثواب الاعمال در ثواب روزه در گرما از امام صادق(ع) نقل می کند:«هر کسی که یک روز در گرما روزه بگیرد و تشنه شود، خدای عزوجل هزار فرشته را وکیل می کند که دست به صورت او بکشند و او را مژده دهند و زمانی که افطار کند، خدای متعال می فرماید، چقدر خوشبو هستی. فرشتگانم! گواه باشید که من قطعاً او را آمرزیدم.» آیا این عشق بازی خدا به بنده روزه دارش جای شکر و حمد ندارد؟

[="DarkOrchid"]موفق باشيد [/]

مـهـدی;222889 نوشت:
روزه نگرفتن ممکن دلایل مختلفی داشته باشد

کسی که به خاطر شرایط کار روزمره واقعا نتونسته باشه روزه بگیره !!! بعضی کارها واقعا جوری هستن که نمیشه روزه گرفت یا خیلی سخت هستش روزه گرفتن و به بدن فشار میاره !!! حکم این چیه؟؟

و ناراحتی یه قسمت از بدن بعد از گرفتن چند روز روزه که به وجود میادو باعث میشه که بقیه روزها را نشه روزه گرفت حکمش چیه؟؟

بنده خدا1;222502 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم
فرض را بر این میگیرم که من سرطان دارم و مرگم نزدیک است و روزه گرفتن هم به علت بیماری برایم مشکل است اما پول دارم
سوال اول اینکه:آیا میتوانم از الان که هنوز نمرده ام پولی را برای اجیر کردن کسی برای به جا آوردن قضای روزه های کنار بذارم و سفارش کنم که روزه ی منو به جا بیاورند؟
با تشکر

با سلام و درود

نقل قول:
بله میتوانید مبلغ متعارف را کنار بگذارید تا بعد از شما کسی را اجیر قرار دهند

نقل قول:

س: كسى كه در قضاى روزه ماه رمضان خود، سهل انگارى كرده و اكنون به جهت بيمارى، نمی ‏تواند آنها را به جا آورد، تكليف چيست؟

ج) اگر در قضاى روزه‏ ها سهل انگارى كرده و اكنون نمی ‏تواند تا رمضان آينده آنها را به جا آورد، بايد براى هر روز يك مد طعام به فقير بدهد و هر زمان توانايى پيدا كرد، بايد روزه‏ ها را قضا كند

س: علماء نسبت به 4 گروه مى‌فرمايند بايد فديه پرداخت كرد: پيرمرد، پيرزن، ذوالاطاش، حامل و مرضعه. حال بعض علماء مى‌فرمايند: «لا يجزى الاشباع عن المد فى الفدية» سيركردن فقير كافى نيست و بايد يك مد طعام به فقير تمليك كرد همچنان كه در آيه 184 بقره [=&quot]‎فرموده: «فدية طعام مسكين» و نفرموده اطعام مسكين. نظر حضرت عالى چيست؟

ج) كسانى كه در ماه رمضان مجاز به افطار روزه هستند ولکن بايد براى هر روز فديه بدهند، در دادن فديه در اين موارد سير کردن فقير کافى نيست بلکه بايد يک مدّ طعام براى هر روز به فقير بدهند.
پی نوشت :

سایت مقام معظم رهبری http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

هر یک مد طعام برابر است (هفتصد و پنجاه گرم گندم، جو، آرد و مانند آن )

موفق باشید

فرمانده;222904 نوشت:
کسی که به خاطر شرایط کار روزمره واقعا نتونسته باشه روزه بگیره !!! بعضی کارها واقعا جوری هستن که نمیشه روزه گرفت یا خیلی سخت هستش روزه گرفتن و به بدن فشار میاره !!! حکم این چیه؟؟ و ناراحتی یه قسمت از بدن بعد از گرفتن چند روز روزه که به وجود میادو باعث میشه که بقیه روزها را نشه روزه گرفت حکمش چیه؟؟

با سلام و احترام

اگر بخاطر ضرر قابل توجه و خوف عقلایی روزه نگرفته اید،باید بعد از ماه رمضان و در سلامتی، روزه را قضا نمایید و کفاره عمدی ندارد اما در صورتی که تا سال آینده بدون عذر شرعی گرفتن روزه به تأخیر افتاد کفاره تأخیر واجب می شود .

رساله مراجع،احکام قضا و کفاره روزه

نور;223650 نوشت:
اگر بخاطر ضرر قابل توجه و خوف عقلایی روزه نگرفته اید،باید بعد از ماه رمضام و در سلامتی، روزه را قضا نمایید و کفاره عمدی ندارد اما در صورتی که تا ماه رمضان سال آینده روزه ها را قضا نکردید،کفاره تاخیر دارد. رساله مراجع،احکام قضا و کفاره روزه

سلام

کفاره تاخیر چه طوریه؟

مثلا من می خواهم 10 روز به نیت قضا بگیرم

چه طوری حساب کنم؟

و مادر من بیماری تومور مغزی داشت عمل کرده اما الان باید قرص ضد تشنج بخوره

می خواستم بدونم می شه روزه هاشو داد کسی بگیره؟

بنده خدا1;222502 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم فرض را بر این میگیرم که من سرطان دارم و مرگم نزدیک است و روزه گرفتن هم به علت بیماری برایم مشکل است اما پول دارم سوال اول اینکه:آیا میتوانم از الان که هنوز نمرده ام پولی را برای اجیر کردن کسی برای به جا آوردن قضای روزه های کنار بذارم و سفارش کنم که روزه ی منو به جا بیاورند؟

با سلام و عرض ادب

ضمن تشکر از پاسخ جناب رحیق مختوم گرامی،اشکال ندارد که وصیت نمایید از ثلث مال برایتان نمازه و روزه بگیرند.

بنده خدا1;222502 نوشت:

برای روزه هایی که شامل کفاره تاخیر یا فدیه شده است باید یک مد طعام یا 750 گرم گندم،جو و امثال آن به فقیر داده شود و در صورتی که فقیر به وکالت از شما این طعام را تهیه می کند می توانید پول آن را مطابق با قیمت روز پرداخت نمایید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

عبد الحجج;223653 نوشت:
کفاره تاخیر چه طوریه؟ مثلا من می خواهم 10 روز به نیت قضا بگیرم چه طوری حساب کنم؟

با سلام و احترام

مقدار کفاره تاخیر 750 گرم گندم یا جو و امثال آن است که باید به فقیر پرداخت شود.مثلا ده تا 750 گرم محاسبه می کنید.

عبد الحجج;223653 نوشت:
و مادر من بیماری تومور مغزی داشت عمل کرده اما الان باید قرص ضد تشنج بخوره می خواستم بدونم می شه روزه هاشو داد کسی بگیره؟

تا زمانی که فرد در قید حیات است دیگری نمی تواند به جای او نماز و روزه اش را بجا آورد.

رساله مراجع،احکام روزه

موضوع قفل شده است