اگر اهل نماز شب هستی شرکت کن !

تب‌های اولیه

54 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگر اهل نماز شب هستی شرکت کن !

از عزیزانی که اهل نماز شب هستند تقاضا می نماییم اثرات ملموسی که نماز شب بر زندگی آنها گذاشته بیا ن کنند ویا اگر خاطره شیرینی از نماز شب داشتند اگر ناگفته ایی در خصوص نماز شب هست دل نوشته ای ،حدیثی ، روایتی هست بیان کنند.

مطمئنا این کارتان باعث می شود در اجر وپاداش سحر خیز واهل نماز شب کردن عده ای سهیم شوید.

:Gol::Gol::Gol:

سلام

نماز شب خوندن موقعی که داری می ری نماز توی راه امتحان کنید

تا درک کنید!!

یارمهربان;222087 نوشت:
از عزیزانی که اهل نماز شب هستند تقاضا می نماییم اثرات ملموسی که نماز شب بر زندگی آنها گذاشته بیا ن کنند ویا اگر خاطره شیرینی از نماز شب داشتند اگر ناگفته ایی در خصوص نماز شب هست دل نوشته ای ،حدیثی ، روایتی هست بیان کنند.

مطمئنا این کارتان باعث می شود در اجر وپاداش سحر خیز واهل نماز شب کردن عده ای سهیم شوید.

:gol::gol::gol:

شاید باورتان نشه !
ولی من اول فقط نماز شب میخوندم البته گه گاه و این کم کم منو کشید به سوی نماز های یومیه

اصولا من از اول فکر می کردم باس آدم شم بعد نماز بخونم. هر کاری کردم آدم نشدم. گفتم خب پس بذار نماز بخونم تا آدم شم. نماز خوندم و باز آدم نشدم. همونطوری یه فرشته باقی موندم.
نماز شب هم خو میرم با خدا حساب می کنم

نقل قول:
اگر ناگفته ایی در خصوص نماز شب هست

[="Navy"]تو رو خدا در اوایل راه به خودتون سخت نگیرید، هر وقت حال داشتید نماز بخونید و هر وقت حال نداشتید به جای نماز خوندن فکر کنید ببینید که در روز چه کاری کردید که از شما سلب توفیق شده. لازم نیست از همون اوّل 11 رکعت رو با تمامی متعلّقات بخونید. جوری بخونید که بچسبه. در تاریکی، تنها، بی صدا، کسی جز خدا نفهمد.
کسی رو میشناسم که نماز شب خون بود و خیلی به خودش فشار میاورد، الآن طوری بهش شده که من بدم میاد اصلاً بهش نگاه هم بکنم. کم کم جلو بروید. حدوداً یکسال زمان می برد که عادت کنیم :Gol:
[SPOILER]قرار بود نماز شب خون ها در بحث شرکت کنند، ببخشید که غریبه بودم :Hedye: [/SPOILER]
[/]

در مناجاتی خداوند به حضرت موسی میفرمایند:انسانهایی که میگویند مرا دوست دارند دروغ میگویند.اگر مرا دوست داشتند شب زنده داری میکردند.نماز شب و دعا در سحرگاه و خواندن قرآن در نیمه های شب اجر و ثوابش بسیار زیاد است. همه اینها در صورتی بر انسان تاثیر دارد که انسان گناهان کبیره نکند که خداوند میفرماید ما از گناهان صغیره شما میگذریم.خاطره ای را در مورد نماز شب نقل میکنم.در یک مسجد قدیمی که دارای 13 حجره بود که هنوز در مسجد کسی نبود یک شخصی بود که در یکی از حجره ها حدود 3-4ماه روزه میگرفت و نماز شب میخواند و کسی از آن مطلع نبود.خودش میدانست و خدای خودش.بعد از راه اندازی حجره های دیگر 2 نفر به آن مسجد آمدند.یک شب این دو نفر به علت قرض گرفتن چیزی از حجره بغلی به سمت آن حجره رفته و در میزنند و در را باز میکنند و شخص را در حال نماز میبنند ونور ایمانی را بالای سرش میبینند که گفتنش سخت است.(واقعیت اینجاست که پر خوری کردن شهوت می آورد و اعمال انسان را حیوانی میکند.اگر بنده هزاران شب هم نماز شب بخوانم و گناه کنم هیچ تاثیری در من حاصل نمیشود.

چه ساعتی میشه نماز شب خوند

نیکتا;222148 نوشت:

از نیمه شب تا قبل از نماز صبح

هر چه به نماز صبح نزدیک تر باشد اجر و ثوابش بیشتر است.التماس دعا

با سلام خدمت دوستان عزیز
لازمه خوندن نماز شب اینه که نمازهای یومیه رو سعی کنید اول وقت بخونین
تا زندگیتون نظم پیدا کنه مثلا اگه حدود یک یا نیم ساعت قبل از اذان صبح بیدار بشین میتونین نماز شب رو بخونین بعدشم نماز صبحو . واگه کمی به اذان بیدار بشین میتونین فقط نماز شفع و وتر رو بخونین .
التماس دعا

توماس;222201 نوشت:
مثلا اگه حدود یک یا نیم ساعت قبل از اذان صبح بیدار بشین میتونین نماز شب رو بخونین بعدشم نماز صبحو . واگه کمی به اذان بیدار بشین میتونین فقط نماز شفع و وتر رو بخونین .

من 10 دقیقه ای هم میتونم بخونم.. 11 رکعت رو
اگه خیلی اروم بخونم یک ربع:Gig:

باران☂;222310 نوشت:
من 10 دقیقه ای هم میتونم بخونم.. 11 رکعت رو اگه خیلی اروم بخونم یک ربع

سلام

چه طوری؟

11 رکعت * 2 = 22 دقیقه!!!
:Gig:

مگر کم ش کرده باشید

خب رکعتی دو دقیقه طول نمیکشه
10 رکعت*30 ثانیه=5 دقیقه
وتر هم 5 دقیقه
کلا 10 دقیقه
ارومتر بخونم کمی بیشتر ولی عادیم همینه!

باران☂;222317 نوشت:
خب رکعتی دو دقیقه طول نمیکشه 10 رکعت*30 ثانیه=5 دقیقه وتر هم 5 دقیقه کلا 10 دقیقه ارومتر بخونم کمی بیشتر ولی عادیم همینه!

با سرعت نور میخونی؟ مگر این که سوره توحید وقنوت رو نخونی. همه رو کامل میخونی؟

هست هستی;222345 نوشت:
با سرعت نور میخونی؟ مگر این که سوره توحید وقنوت رو نخونی. همه رو کامل میخونی؟

:ok:کامل شاااااید قنوت رو نگم.. البته قنوت وتر رو میگم
من حرف زدن عادی ام خیلی سریعه. باید به خودم فشار بیارم که اروم حرف بزنم
اگر سر نماز همه اش بخوام به خودم بگم اروم! ارومتر! اصلا نمیفهمم چی میخونم..
ولی خودمم میدونم تنده
حالا شما بخون وقت بگیر.. اگه بیشتر از یک ربع شد..!
من بابام خیییییلی اروم نماز میخونه ولی مال اون هم حدود 20-25 دقیقه میشه!

[="purple"]من تا 14-15 سالگی نماز نمیخوندم. نه فقط نمازهای مستحبی، واجبم هم نمی خوندم.
اصلا تو فاز دین و دینداری نبودم... تنبلی ام می شد.. بچه تر که بودم، شبها وقتی می خواستم بخوا دعا می کردم که خدایا تا فردا زنده بمونم، فردا نماز میخونم..ولی نمی خوندم.
شبی که برای زندگی اومدیم مشهد، با امام رضا(ع) عهد کردم. نمی دونم چه عهدی، ولی به نماز هام مربوط بود..
ولی بازهم تا حدود یک سال بعد از اومدنم هم درست و حسابی نمی خوندم. فقط موقعهایی که حس می گرفتم یا مجبور بودم.. شاید در حد چند رکعت در ماه!
مشهد با چند نفر صمیمی شدم که خیلی روم تاثیر گذاشتن. حدودا یک سال از مشهد اومدنم گذشته بود که شروع کردم به خوندن نماز.. دوستانم اهل نماز 51 رکعتی بودن. یعنی نمازهای واجب + نافله ها + نماز شب.
من نمازهای واجبم رو شروع کردم ، از همون اول هم مثل دوستانم سر وقت و 5 وعده ای.
همین الان هم نمازی که 5 وعده نباشه(غیر ضرورت) و سر وقت نباشه رو دوست ندارم. برام سواله کسانی که نمازهاشون رو سر وقت نمی خونن چطور فراموش نمی کنن؟ الان دیگه نمازم رو با کارم تنظیم نمی کنم، نمازم رو با کارم تنظیم می کنم.
حدود یک سال بعدش هم نافله ها و نماز شب. از اولش جوری باور کردم که انگار واجب باشه.. قضا نشدنشون برام مهمه..
با این نماز شب خوندنمون خاطره زیاد داشتیم. از نماز شب دسته جمعی توی فرودگاه تهران(بین کسانی که اکثرا قصد سفرهای خارجی داشتن و معلومه چه تیپی بودن) تا نماز شب توی کوپه قطاری که 12 نفر رو توی خودش جا داده بود!!!!
یکی از تاثیراتش اینه که وقتی حس کنی به مناجات با خداوند اهمیت میدی، حس می کنی خداوند هم به حرفات توجه می کنه. وقت نماز که می شه خیلی ها می رن برای نماز ولی موقع نماز شب همه نمی رن.. بیشتر حس می کنی خودت تنهایی با خدا..
آدم وقتی بین مردم کارهای خاصی بکنه دیده میشه و بهش توجه می شه. وقتی برای خداوند هم کارهای خاصی بکنی بیشتر دیده می شی. نماز شب یکی از همون کارهای خاصه.
نماز صبح دو رکعته ولی وقتی با نماز شب و نافله صبح خوانده می شه، میشه 15 رکعت. این یعنی اول صبحی یه شارژ حسابی برای روزی که قراره توش جنگ تن به تن داشته باشی با نفس و شیطان.
یه چیز دیگه هم هست این که وقتی بیشتر نماز بخونی نمازهایی که توشون حال داری هم بیشتر می شه..[/]
[="darkorchid"]این حس هم هست که داری کاری رو می کنی که هر کسی نمی کنه. می دونی خداوند می بینه یکی داره توی رختخواب دست و پا می زنه و خروپفش بلنده ولی تو که نصفه شب خوابیدی ، بلند شدی برای خدا وضو گرفتی و نشستی سر سجاده نمازی که حتی بهت واجب نیست..[/]

نقل قول:
حالا شما بخون وقت بگیر.. اگه بیشتر از یک ربع شد..!

اکثر خانومها از دو نیم کره ی مغزشون کار می کشن، برای همین هم تند حرف میزنن و تند تایپ می کنن و شاید به خاطر همین هم تند نماز بخونن..! (امّا الحمد لله، از هر 10 برنامه نویس، یکیش خانم هست) --> رجوع کنید به روانشناسان جمع و یا کتب مربوطه

[SPOILER]نتیجه ی تحقیقات:

نماز ظهرمون ربع ساعت به طول انجامید :Gig:[/SPOILER]

اونایی که 11 رکعت
نمیتونن همون رکعت اخر که همون اصلیه هست رو بخونن
و تو اون قنوت زیبا هم ان شالله ما رو فراموش نکنن
یا علی ع

نیکتا;222148 نوشت:

[="blue"]وقت نماز شب[/]
1) وقت خواندن نماز شب، بعد از نصفه شب (ساعت 12 نيمه شب) تا طلوع صبح صادق و هر چه به سحر نزديك اذان صبح (نماز صبح) نزديكتر باشد، بهتر است.

2) (افضل) بهتر است كه نماز شب به هنگام سحر خوانده شود و هنگام سحر و شب از ديدگاه شرع عبارت است از يك سوم آخر شب و هر قدر به صبح نزديكتر باشد بهتر است و فوايد آن بيشتر خواهد بود.

3) وقت نماز شب؛ نماز شب را در هر موقع شب ميتوان خواند، ولي بهتر است که در نزديکي اذان صبح خوانده شود. وقت نماز شب از نيمه شب تا فجر صادق است و هنگام سحر از ساير مواقع بهتر است.
4) حتی می شود قضای آن را در طول روز خواند. حتما خداوند خوشحال می شود، زیرا نمازی که برای بنده واجب نبوده، مقید به قضای آن شده، مطمئنا خداوند به این بنده نزد ملائکه اش مباهات خواهد کرد،البته اگر عجب او را نگیرد.

قرار بود اينجا در مورد اثرات نماز شب بگيم.....

یارمهربان;222087 نوشت:
اگر ناگفته ایی در خصوص نماز شب هست دل نوشته ای ،حدیثی ، روایتی هست بیان کنند.

آیة الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی:
شيخ و پيشواى من‏ در علوم حقه [ آيه الله ميرزا حسينقلى همدانى قدس سره العزيز] ، برايم حكايت نمود كه از طالبان آخرت، احدى به مقامى از مقامات دينى نرسيد، مگر آنان كه اهل تهجد و شب زنده دارى بوده‏اند.:Gol:

[="Tahoma"][="Green"]بنام خدا.
سلام.
یادش بخیر...ما هم یه مدت نماز شب خون بودیم.اما توفیق از ما سلب شد.هنوز منتظرم که دوباره بدستش بیارم...اما....:Ghamgin:.
فقط چیزی که توی اون مدت نصیبم شد.معجزه بود.....دعا که میکردم مثل جت مستجاب میشد...نمیدونم چی بود...اما تا شش ماه تمام حتی یه روزشم از دست ندادم.حتی اگه صلب میشد قضاشو میخوندم.
من نماز شب رو توی چندتا چیز به صراحت و وضوح دیدم:
1.رویاهای صادقانه و حقیقی که تعبیر داشت.
2.زیبایی و روشنی صورت...
3.سریع استجابت دعا حتی دعاهای غیر ممکن:ok:.
4.همنشین شدن با ملائک
5.از همه مهمتر آرامش قلب
6.گناه نکردن
7.لذت عبادت.
و....
اونایی که نماز شب میخونید مارو هم دعا کنید که دوباره این توفیق نصیبمون بشه:Ghamgin:.
کمرمو شکوندن انسان های بی انصاف...دیگه نای بلند شدن ندارم.
یاد عشق بازی با خدا بخیر...هر چند الانم کم نیست ولی هیچی مثل نماز شب حال نمیده:Sham:دعا کنید دوستان دعا کنید خواهش میکنم:Gol::Gol::Gol:
[/]

سلام
یادش بخیر ماله منم ترک نمیشد:Ghamgin:
چیزه عجیبیه یعنی من از این عبادت خارق العاده تر ندیدم
اوایل ساعت کوک میکردم ولی بهد از یه مدت بدون ساعت خودم پا میشدم انگار کسی صدام میکرد
ولی
التماس دعا از همه کسانی که اهلشن

من یه مشکلی دارم اما از طرحش خجالت میکشم نه از شما از خدا .....

من چند ساله که موقع نماز شب یعنی تقریبا نیم ساعت قبل از اذان از خواب بیدار میشم.......اما.....اما...اما.....بلند نمیشم نماز بخونم.

البته دلیل دارم:

عاشقه نماز خوندنم اما چون اکثر اهله خانه برای نماز شب بلند میشن من بلند نمیشم آخه دوست ندارم به هیچ وجه کسی بیدار شدنمو ببینه....هیچ اتاق یا جای دنجی هم نداریم..............چیکار کنم؟؟؟؟؟؟

از طرفی خدا این لطفو بهم داده از طرفی من رد میکنم چون شرایطشو ندارم...........

قمقمه;224874 نوشت:
عاشقه نماز خوندنم اما چون اکثر اهله خانه برای نماز شب بلند میشن من بلند نمیشم آخه دوست ندارم به هیچ وجه کسی بیدار شدنمو ببینه....هیچ اتاق یا جای دنجی هم نداریم..............چیکار کنم؟؟؟؟؟؟

چرا دوست نداری کسی ببینه؟ وقتی همه می خونن یعنی نظرشون مثبته.:Gig:

باران☂;224880 نوشت:
چرا دوست نداری کسی ببینه؟ وقتی همه می خونن یعنی نظرشون مثبته.:gig:

کاری به نظر دیگران ندارم..........به شدت بدم میاد کسی من رو برای خواندن نماز شب ببینه........هرچقدر هم با خودم کلنجار رفتم نشد

یه سوال دیگه:

من یه بنده خدایی رو می شناسم سال ها نماز شب می خونه اما خیلی دیر و سخت دعاش مستجاب میشه.چرا؟؟

راستی خوش بحالتون همسنگر "باران" من فکر میکنم خدا به شمها یه نگاه ویژه ای داره.خوب شد خاطراتتون رو گذاشتید.و به قوله شما تعجب میکنم از کسایی که اول وقت نماز نمی خونن.

راستی یه سوال دیگه:

این صلواتایی زحمت میکشید کلیک میکنید واقعا می فرستید؟؟؟

حتما

نیت کنید و بفرستید.....من برای اینکه به راه راست هدایت بشیم میفرستم......

سلام اینو با پاسخگوی فقه در جریان بگزارید
که آیا می شه در رختخواب نماز نافله رو خواند؟

نقل قول:
من یه بنده خدایی رو می شناسم سال ها نماز شب می خونه اما خیلی دیر و سخت دعاش مستجاب میشه.چرا؟؟

اینکه کسی نماز شب بخونه یا نخونه، دلیلی برای استجابت دعای اشخاص نیست. گاهی آدمی که اصلا نماز شب نمیخونه، برای یکی دیگه دعا میکنه و دعاش مستجاب میشه!

نقل قول:

بله، برای دفع شیاطین از نوع انس از طرف مقابل و خود، می فرستیم 6 تسبیح + 60 = 660 تا :ok:

سلام

قمقمه;224899 نوشت:
کاری به نظر دیگران ندارم..........به شدت بدم میاد کسی من رو برای خواندن نماز شب ببینه........هرچقدر هم با خودم کلنجار رفتم نشد

چرا؟حیفه شما که به موقع بیدار میشین.. حیفه!
قمقمه;224899 نوشت:

هر که در این بزم مقرب تر است
جام بلا بیشترش می دهند!
کسی که نماز شب می خونه نباید انتظار داشته باشه همه دعاهاش یا حتی تعدادی پذیرفته بشه.
خداوند در مقابل دعاهای مشروع نپذیرفته شده به ما اجر می ده.
شاید هم خیرش نبوده.
قمقمه;224899 نوشت:
راستی خوش بحالتون همسنگر "باران" من فکر میکنم خدا به شمها یه نگاه ویژه ای داره.خوب شد خاطراتتون رو گذاشتید.و به قوله شما تعجب میکنم از کسایی که اول وقت نماز نمی خونن.

اگر نگاهی باشه از خوبی خود خداوند و امام زمانه..اگر به من بود که..
وقتی داشتم فکر میکردم در جواب این حرفی که زدی چی بنویسم یه خاطره ای یادم افتاد:
یکبار با یکی از دوستای هم سن و سالم توی یه مجلس نشسته بودیم. یکی از خانمهای بزرگسال مجلس برگشت به ما دو تا گفت:شما جوونها، ماشاالله دخترای خوب و مومن و .. برای ما هم دعا کنین..
من هم اومدم متواضعانه برخورد کنم: نه بابا چه مومنی..
دوستم جلوی همون خانمه رو کرد به من و گفت: تو با مومن بودن من مشکلی داری؟؟؟:Moteajeb!:
خوب بلد نیستم متواضعانه حرف بزنم. ولی من اصلا خوب نیستم...
قمقمه;224899 نوشت:
راستی یه سوال دیگه:

حتما

نیت کنید و بفرستید.....من برای اینکه به راه راست هدایت بشیم میفرستم......

دستتون درد نکنه. بعضی وقتا می فرستم..
برای نمازهاتون چون مستحبیه می شه در حالتهای مختلف خوند.
اگر واقعا سختته اولهاش توی رختخواب بخونین..
ولی کم کم سعی کنین جلوی جمع هم بخونین.
حیاط ندارین یا پشت بام؟

باران☂;225053 نوشت:
حیاط ندارین یا پشت بام؟

چرا الحمدلله...........اما یهو خانواده بیدار میشن میبینن بچه شون نیست:Khandidan!: بعد میگردن میگن الهی.....بچه مون داره رو پشت بوم نماز می خونه.....خوب دوست ندارم اینجوری.....

ما با پشت باممون خاطره ها داریم : یه خاطره از اون زمانی که از جنوب برگشتم..........چه حالی بود ..........میرفتم نماز مغرب و عشاء رو تو پشت بام خونه میخوندم.......اقا تا وسطای نماز میرسیدیم باران که چه عرض کنم سیلی میومد که نگو بعد سجاده مو جمع میکردم و مثله جوجه رنگی خیس شده برمیگشتم خونه......خانواده کلی بهم میخندیدن......البته نه خنده تمسخر:Nishkhand:

نقل قول:
ولی کم کم سعی کنین جلوی جمع هم بخونین.

مهمترین اثر نماز شب، تقویت اخلاص است برای کسی که عجب نداشته باشد. تنها رذیله ی اخلاقی که نماز شب در خفا را نابود می کند همین عجب است. آشکارا کردن آن مشکلی ندارد ولی باید مواظب ریا هم بود. تنها کسی که به یقین رسیده است، از ریا در امان است.

برداشتهایم از صفحه ی 386 کتاب قلب سلیم، نوشته ی آیت الله دستغیب، انتشارات دارالکتب الاسلامیّه

یارمهربان;222087 نوشت:

:Gol::Gol::Gol:

با سلام خدمت شما دوست بزرگوار تشریف بیارید .

اثرات خواندن نماز شب

خاطره نماز شب

در حالات مرحوم شيخ جعفر كاشف الغطاء كه از بزرگان علماء در قرن سيزدهم و ساكن نجف اشرف بوده، آمده است:
در يكي از شبها كه براي «تهجّد» برخاست، فرزند جوانش را از خواب بيدار كرد و فرمود: «برخيز به حرم مطّهر مشرّف شده در آنجا نماز بخوانيم. فرزند جوان كه برخاستن از خواب در آن ساعت شب برايش دشوار بود، در مقام اعتذار برآمد و گفت من فعلاً مهيّا نيستم شما منتظر من نشويد، بعد، مشرّف مي‌شوم».
فرمود: «نه، من اينجا ايستاده‌ام؛ برخيز، مهيّا شو كه با هم برويم
آقا زاده، به ناچار از جا برخاست و وضو ساخت و با هم به راه افتادند. كنار درب صحن مطّهر كه رسيدند، آنجا مرد فقيري را ديدند نشسته و دست سؤال از براي گفتن پول از مردم باز كرده است.
آن عالم بزرگوار ايستاده و رو به فرزندش فرمود: «اين شخص در اين وقت شب براي چه اينجا نشسته است؟» گفت: «براي تكدّي از مردم». فرمود: «آيا چه مقدار ممكن است از رهگذران، عايد او گردد؟».
گفت: «احتمالاً مقداري ناچيز».
فرمود: «درست فكر كن ببين، اين آدم براي يك مبلغ بسيار اندك كم ارزش دنيا آن هم محتمل، در اين وقت شب از خواب و آسايش خود دست برداشته و آمده در اين گوشه نشسته و دست تذلّل به سوي مردم باز كرده است!
آيا تو، به اندازه اين شخص، اعتماد به وعده‌هاي خدا درباره شب خيزان و متهجّدان نداري كه فرموده است:
«
احدي نمي‌داند كه به پاداش عملشان چه چشم روشني‌ها براي آنان، ذخيره گرديده است». (سوره سجده، آيه 17)
گفته‌اند آن فرزند جوان از شنيدن اين گفتار از آن دل زنده و بيدار، آن چنان تكان خورد و تنبّه يافت كه تا آخر عمر از شرف و سعادت بيداري آخر شب برخوردار بود و نماز شبش ترك نشد!».
به نقل از سايت نماز شب

چه عرض كنم!!بنده نماز صبح ام قضا ميشه با اينكه 6تا alarmميذارم نميدونم چه جورياس ولي واقعآ بيدار نميشم .همه جوره اش رو امتحان كردم شب زود خوابيدم دير خوابيدم فرقي نكرده!يه وقت پا ميشم يه وقت نه.جالبه بزرگان توصيه كردن بقيه نمازهاتو اول وقت بخوني اينم رديف ميشه بنده هم نه تنها اول وقت خوندم بلكه عصر وعشا رو در زمان فضيلتش خوندم بازم انگار نه انگار....:( شماها برام دعا كنيد شايد خواب سنگين ما هم سبك شد

هدی;226740 نوشت:
در حالات مرحوم شيخ جعفر كاشف الغطاء كه از بزرگان علماء در قرن سيزدهم و ساكن نجف اشرف بوده، آمده است:
در يكي از شبها كه براي «تهجّد» برخاست، فرزند جوانش را از خواب بيدار كرد و فرمود: «برخيز به حرم مطّهر مشرّف شده در آنجا نماز بخوانيم. فرزند جوان كه برخاستن از خواب در آن ساعت شب برايش دشوار بود، در مقام اعتذار برآمد و گفت من فعلاً مهيّا نيستم شما منتظر من نشويد، بعد، مشرّف مي‌شوم».
فرمود: «نه، من اينجا ايستاده‌ام؛ برخيز، مهيّا شو كه با هم برويم
آقا زاده، به ناچار از جا برخاست و وضو ساخت و با هم به راه افتادند. كنار درب صحن مطّهر كه رسيدند، آنجا مرد فقيري را ديدند نشسته و دست سؤال از براي گفتن پول از مردم باز كرده است.
آن عالم بزرگوار ايستاده و رو به فرزندش فرمود: «اين شخص در اين وقت شب براي چه اينجا نشسته است؟» گفت: «براي تكدّي از مردم». فرمود: «آيا چه مقدار ممكن است از رهگذران، عايد او گردد؟».
گفت: «احتمالاً مقداري ناچيز».
فرمود: «درست فكر كن ببين، اين آدم براي يك مبلغ بسيار اندك كم ارزش دنيا آن هم محتمل، در اين وقت شب از خواب و آسايش خود دست برداشته و آمده در اين گوشه نشسته و دست تذلّل به سوي مردم باز كرده است!
آيا تو، به اندازه اين شخص، اعتماد به وعده‌هاي خدا درباره شب خيزان و متهجّدان نداري كه فرموده است:
«احدي نمي‌داند كه به پاداش عملشان چه چشم روشني‌ها براي آنان، ذخيره گرديده است». (سوره سجده، آيه 17)
گفته‌اند آن فرزند جوان از شنيدن اين گفتار از آن دل زنده و بيدار، آن چنان تكان خورد و تنبّه يافت كه تا آخر عمر از شرف و سعادت بيداري آخر شب برخوردار بود و نماز شبش ترك نشد!».
به نقل از سايت نماز شب

yavari;226977 نوشت:
چه عرض كنم!!بنده نماز صبح ام قضا ميشه با اينكه 6تا alarmميذارم نميدونم چه جورياس ولي واقعآ بيدار نميشم .همه جوره اش رو امتحان كردم شب زود خوابيدم دير خوابيدم فرقي نكرده!يه وقت پا ميشم يه وقت نه.جالبه بزرگان توصيه كردن بقيه نمازهاتو اول وقت بخوني اينم رديف ميشه بنده هم نه تنها اول وقت خوندم بلكه عصر وعشا رو در زمان فضيلتش خوندم بازم انگار نه انگار....:( شماها برام دعا كنيد شايد خواب سنگين ما هم سبك شد

یه حدیث خوندم با این مضمون که اگر نماز شب رو از دست می دی علتش رو در اشتباهات روزت جستجو کن
آدما وقتی روز گناه می کنن خدا توفیق نماز شب رو ازشون میگیره
خیلی برام پیش اومده
قصد توهین نداشتم..

باسلام و عرض ادب
از اساتید اخلاق شنیدم در بحثهای علمی هم مشاهده شده است که:
یکی از علتهای سخت بیدار شدن به هنگام سحر، خوردن غذاهای سنگین و خوابیدن با شکم پر است،
یعنی شما هرچه زود بخوابید، اما شکم پر، سریع به رخته خواب بروید، بیدار شدن سخته، بلکه انگیزه بسیار قوی می خواهد با صدای زنگ و خواندن بعضی از آیات و دعاها، بازهم بلند نمی شویم
البته علتِ گناه روزانه، دیر خوابیدن و مهمتر از همه میل و عشق به عبادت هم موثر هستند.
[="magenta"]این طور به نظر می رسد، بیش از آنکه به فکر روشی برای بیدار شدن باشیم، باید به فکر روشی برای میل شدیدتر به عبادت باشیم[/]
تصور بفرمایید شخصی که ساعت 12 شب خوابید، قرار است ساعت 3 صبح با هواپیما مثلا به مالزی برود، آیا می شود از پرواز خواب بماند؟ من فکر می کنم اصلا خوابش نبرد ولو بسیار خسته باشد، ترس جاماند ن از هواپیما، عشق به سفر آن هم با هواپیما، با کوچکترین اشاره و صدای ضعیف زنگ ساعت، از خواب بیدارش می کند.
نماز شب هم همینطوره عزیزان
کسی آیه آخر سوره کهف را قبل ازخواب بخواند، در روایت هست، هر ساعتی که بخواهد از خواب بیدار می شود، بلکه ملائکه الله صدایش می زنند، اما چون میلی ندارد دوباره به خواب می رودو اصلا متوجه نمی شود

يه تجربه بهتون ميگم اميدوارم به شماها كه انقدر احوالات خوبي داريد كمك كنه..خيلي هم براي حقير دعا كنيد
تجربه:خانواده واقوام بنده اهل رعايت مسائل اسلامي نيستن ونبودن ...بنده هم همينطور بزرگ شدم در اين بين وكلآ بي خيال به معنويات وحتي ماديات.يعني كلآ وقتي شناختي از خدانباشه حتي نسبت به ماديات هم ديد " مهمي" نداري...وتفكري پشت لذتهات نيست.درهرحال بعد يه شك بزرگ وفكر داغون نهايتا تو 18 سالگي يه ايماني حاصل شد وتازه فهميديم چه خبره(البته يه كم)خدارا شكر ...چه شايسته است ذكر الحمدلله رب العالمين.نميدونم چه طور شد اما در عرض 4ماه همه اعتقادات واعمال و..اصلاح شددر مورد چادر يادمه دانشگاه برد حرم رضوي روبروي گنبد طلا تو حياط داشتيم به دعا گوش ميكرديم نميدونم چم شد بغضم تركيد مگه ميشد منو ساكت كرد!همون جا قول دادم برگشتم تهران چادري شم جالبه اصلآ بحث حجاب هم نبود.. نماز شب كه هيچي كلآ تمام فكر وذكرم خدا بود كاش اون موقع جانم ميرفت (اما امان از امتحانات الهي)...سر نمازهام با هر كلمه اي به حدي گريه ميكردم وميلرزيدم كه گاهي نميتونستم سرپا باشم مي افتادم زمين نمازم وبايد دوباره ميخوندم ."""حال """ خوبي بود خيلي.فرض كنيد حتي ميخواستم به رهگذري ادرس بگم فقط به نيت خواست خدا ميگفتم.نه خوراك اضافي نه حرف اضافي نه خشم اضافي .سنن النبي رو خوندم به همه چيزش كه مربوط بهم ميشد عمل ميكردم.حدود 2سالي اينطوري بود.امااااااااااا
من جنبه نداشتم.عجب بلاي جان سوزي است.ببينيد اصلآ فكر نكنيد كه محسوس است بايد ريز بين باشيد خيلي تلقين كنيد كه هر چه هست از اوست.تلقين موثر است بسيار.حالا باذكر با فكر با هرچه كه ميتوانيد قلب وفكرتان را متوجه كنيد كه به آني با اشارتي همه چيز از شما گرفته ميشود.خيلي حيفه.همين الان يه نظر به خودتون كنيد ببينيد فكر ميكنيد جهنمي هستيد يا بهشتي با خودتون صادق باشيد.بايد بين خوف ورجا بود جدآ.باز به نظرم خوف بيشتر بهتر از رجاي بيشتر است.
تمنا دارم در عباداتتان معرفت حرف اول را بزند اگر حال عبادت مستحب نداريداقدام نكنيد.ان اكرمكم عند الله اتقيكم.اين را ميدانيد كه خيلي ها بودند نمازشب خوان بودند اما قاتل معصوم حالات فوق العاده داشتند وعبادات ناب حالا حتي بر قرآن هم ايراد وارد ميكنند يكي از دوستان من اينگونه شده.مهم تقواست حالا نماز شب بخوانيد يا نخوانيد قضيه عوض نميشود.خداوند همه ما را امتحان ميكند واجتناب ناپذير است.ميدونم مثل نصيحت شد اما خوب حقيقته دلم ميسوزه شما ها هم مثل من بشيد
اللهم صل علي محمد وآل محمد وعجل فرجهم

[="arial black"][="indigo"]با تشکر از دوست جدیدمون جناب یاوری
از خاطرتون خیلی استفاده کردیم و تجربه و توصیه شما در مورد اصل بودن تقوا و پرهیز از گناه خیلی بجا و شایسته بود[/].
چون قراره در این تایپیک از حکایات و اهتمام علما به نماز شب بگیم اجازه بدید منم یکی دو مورد نقل کنم چون خوندن این سفارشات و حکایات خیلی میتونه در حفظ این نماز عاشقانه کمکمون کنه.
مرحوم ملكى مى فرمايد: استادم [ملا حسينقلى همدانى ] به من فرمود: ([="darkgreen"]فقط متهجّدين هستند كه به مقاماتى نائل مى گردند و غير آنان به هيچ جايى نخواهند رسيد[/]).( اسرار صلوة ص 293)
علاّمه طباطبائى رحمه الله عليه مى فرمايد: چون به نجف اشرف براى تحصيل مشرّف شدم ، از نقطه نظر قرابت و خويشاوندى و رحميّت گاهگاهى به محضر مرحوم قاضى شرفياب مى شدم ، تا يك روز درِ مدرسه اى ايستاده بودم كه مرحوم قاضى از آنجا عبور مى كردند، چون به من رسيدند دستِ خود را روى شانه من گذاردند و گفتند: ((ا[="#006400"]ى فرزند! دنيا مى خواهى نماز شب بخوان و آخرت مى خواهى نماز شب بخوان[/])).
اين سخن آنقدر در من اثر كرد كه از آن زمان به بعد تا زمانى كه به ايران مراجعت كردم ، پنج سال تمام ، در محضر قاضى روز و شب به سر مى بردم و آنى از ادراك فيض ايشان دريغ نمى كردم و از آن وقتى كه به وطن بازگشتم تا وقت رحلت استاد، پيوسته روابط ما برقرار بود و مرحوم قاضى طبق روابط استاد و شاگردى ، دستوراتى مى دادند و مكاتبات از طرفين برقرار بود.( مهر تابان ص 16، بخش نخست)
در حديثى از امام صادق عليه السلام چنين مى خوانيم :
حضرت موسی به پیشگاه خداوند سوال کرد: [="darkred"]يَا رَبِّ أَيُّ عِبَادِكَ أَبْغَضُ إِلَيْكَ؟ [/] یعنی مبغوض ترين و ناپسندترين بندگانت چه کسانی هستند؟! خداوند فرمود: [="#8b0000"]جِيفَةٌ بِاللَّيْلِ بَطَّالٌ بِالنَّهَار.[/] یعنی كسانی كه شب را سراسر به خواب و بسان مردارى گنديده بوده و در روز بيكار و تنبل باشد.( بحار، ج‏73، ص 180)
سعدی چه شیرین گفته است:
[="navy"] خفتگان را خبر از زمزمه مرغ سحر
حيوان را خبر از عالم انسانى نيست
دوش مرغى به صبح مى ناليد
عقل و صبرم ببرد و طاقت و هوش
يكى از دوستان مخلص را
مگر آواز من رسيد بگوش
گفت باور نداشتم كه تو را
بانك مرغى چنين كند مدهوش
گفتم اين شرط آدميّت نيست
مرغ تسبيح گوى و من خاموش[/]
[/]

سلام علیکم خواستم یه نکته بگم واون اینه که جایی خوندم کسی که قبلانمازشب خون بوده وترک کرده بیشترخسارت میکنه تااونی که تاحالااصلانخونده.

سلام
بچه ها من دوست دارم بخونم اما یه شب پا میشم و 10 شب خواب می مونم و حوصله پاشدن ندارم چی کار کنم ؟

خب میشه واسه شروع نماز روقبل ازخواب بخونید...

حتی اگرنمازقضا داریدمیتونید 10رکعتش رونمازقضابخونید در جایگاه نمازشب و رکعت اخر وتررو کنارش بخونید..

این طوری هم نماز شب ثوابش رومیگیرید وهم نمازای قضا ادا میشن...

خدامون خیلی مهربونه ها.....

سلام
من یه مدت نماز صبحمو با وضوی نماز شبم می خوندم ولی خیلی سخت بود
خواستم عرض کنم ایا خوندن نماز شب اگر بصورت مقطع مقطع باشه مشکلی نداره؟
یعن من نیت می کنم مثلا 2ماه نماز شبو بخونم
و بعدش یه فریضه دیگه انجام بدم و دوباره بعد چند ماه دوباره بصورت مقطعی
مشکلی اینطوری نیست؟

[="tahoma"][="blue"][="arial black"]

حسین128;231639 نوشت:
من یه مدت نماز صبحمو با وضوی نماز شبم می خوندم ولی خیلی سخت بود
خواستم عرض کنم ایا خوندن نماز شب اگر بصورت مقطع مقطع باشه مشکلی نداره؟
یعن من نیت می کنم مثلا 2ماه نماز شبو بخونم
و بعدش یه فریضه دیگه انجام بدم و دوباره بعد چند ماه دوباره بصورت مقطعی
مشکلی اینطوری نیست؟

با عرض سلام و ادب خدمت شما دوست گرامی
اهتمام داشتن به اعمال مستحبی به هر مقدار که باشه موجب صفای روح و باطن انسان میشه و انسان به هرمقداری که در توان و گنجایشش هست اگر به اعمال عبادی رو بیاره و سعی کنه علاوه بر انجام واجبات و ترک محرمات، مقید به انجام مستحبات و ترک مکروهات بشه به همون اندازه هم از برکات دنیوی و اخروی اون اعمال، بهره مند میشه. حتی یک دو رکعت نماز شب در طی ماهها هم تاثیر مطلوب خودش رو میذاره منتهی انسان هرچقدر بیشتر درصدد استمرار بخشیدن و ملکه کردن اعمال نیک و پسندیده بشه به همون مقدار هم از سعه و ظرفیت بیشتری برای ادراک حقایق عالم پیدا میکنه و اجر وپاداش بیشتری نصیبش میشه که خداوند در قرآن کریم فرموده: [="darkgreen"]إِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِم الملائکه[/]‏(1) یعنی به يقين كسانى كه گفتند: «پروردگار ما خداوند يگانه است!» و سپس استقامت كردند، فرشتگان بر آنان نازل مى‏شوند.
و نیز فرموده: [="#006400"]إِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا فَلا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُون[/]َ(2) یعنی كسانى كه گفتند: «پروردگار ما اللَّه است»، سپس استقامت كردند، نه ترسى براى آنان است و نه اندوهگين مى‏شوند.
معلوم میشه شرط نزول ملائکه بر انسان و برطرف شدن ترسها و غمها در در وجود انسان استقامت داشتن و دوام پیدا کردن شخص در انجام اعمال عبادی و ترک محرماته. و ما هر چقدر در انجام اعمال عبادی استمرار بیشتری داشته باشیم از برکات و حقایق بیشتری برخوردار میشیم.

پینوشتها
1-فصلت/30
2-احقاف/13
[/][/][/]

راستش رو بخواید اینکه این اعمالو بخواید اینطوری انجام بدید عالیه اما قضیه نماز شب کمی فرق می کنه من شنیدم مداومت تو نماز شب معجزه می کنه اما متاسفانه خودم هنوز تجربه نکردم فکر می کنم نماز شبتونو با هیچی عوض نکنید مطمئنا اینو هم شنیدید که اگه فکر می کنید شب بیدار نمیشید بعد نماز عشا نماز شبو بخونید که در اون حالت خداجون به بندش خیلی افتخار میکنه چون یه کار مستحبی رو مث نماز واجب می بینه .دعاکنید ما جامونده ها هم برسیم به شما:Ghamgin:

حق با شماس دوستان من خودم همه جورش رو امتحان کردم نمیشه پا شد متاسفانه از وقتی هم که تابستون شده حتی بعضی وقت ها نماز صبحم هم قضا میشه.
واقعا خجالت میکشم از خودم. یه دفعه داشتم مصاحبه ی یه خبرنگار رو با پسر آقای سید علی قاضی میخوندم میگفت پدرم با اینکه خوابش سنگسن بود اما هر شب سر موقع بیدار میشد میگه ازش پرسیدم آیه ی آخر سوره ی کهف رو میخونین اینجور راحت بیدار میشین میگهگفت که نه بیدار میشم چون باید بیدار بشم یعنی آدم تا وقتی که عشق به عبادت در وجودش پیدا نشه هیچ جور نمیشه بیدار شه.

نماز شب واقعا محشره اما حیف من لیاقتش رو ندارم بعضی مواقع می تونم بخونم و بقیه اش خوابم میبره :Ghamgin:

سلام تشکر از دوستان گرامی
مهدی جان من کجا اصلا جلو نیستم اتفاقا خیلی عقبم کسانی برخورد داشتم که ما کجا
ولی واسه بلند شدن نماز صبح از نظر من هم علاقه مهمه هم اینکه بدونی چقدر از درصد وارد فکرت شده
زمانی که من یه مدت نماز صبحو با وضو نماز شب می خوندم خوب خیلی سخت بود ولی این فکر که می خوام یه تغییری در خودم بوجود بیارم یه احساس قوی بهم می داد که تا حدود بسیار زیادی هم موفق بودم
و یه چیز دیگه نماز شبو بخاطر معجزه اش نخونید البته اینم خوبه ولی بیشتر بخاطر خدا و افزایش ایمانتون بخونید چون توقع ادم رو بالا می بره و فکر می کنه چون من نماز شب خونم پس خدا هم باید خواسته هامو بده و این توقع باعث می شه بعد مدتی این عمل ترک بشه
یعنی فقط واسه خدا بخونین بدون هیچ توقعی اونوقته که روز به روز به علاقتون افزوده می شه
واسه نماز صبح هم همین طور باید یه نظام فکری در ذهن بوجود بیاد مثلا واسه خودم اینه که اگر ساعت 3 شبم بخوابم ولی یه چیزی در درونم هست که منو واسه خوندن نماز صبح پر انگیزه می کنه و باعث می شه قضا نشه ولی اگر اون نظام فکری بیشتر رو موارد غیر از نماز بچرخه خوب طبیعیه که فکر بلند شدن هم از بین می ره و هزارتا تلفن ساعت دار هم بذاری ممکنه بیدار نشیم
مثل زمانی که امتحان داری شب همش بلند می شی ببینی ساعت چنده ایا وقت رفتن شده یا نه
البته این مورد استرس هم همراهش هست ولی اگه بخوایم از این دید هم نگاه کنیم یه ذره استرس هم راجب نماز صبح بدک نیست
یا علی(ع)

بچه ها من واسم يه چيزي سواله
اگر وقت داشتيد بهم جواب بديد.البته با توجه به شان شما نماز شب خوانها اين سوال رو مطرح ميكنم:
الان امام زمان عليه السلام راضي اند شما خانمها اقايون ميايد اينجا از نماز شبتون ميگيد؟وقتتون حيف نيست؟

skianam;231818 نوشت:
حق با شماس دوستان من خودم همه جورش رو امتحان کردم نمیشه پا شد متاسفانه از وقتی هم که تابستون شده حتی بعضی وقت ها نماز صبحم هم قضا میشه.
واقعا خجالت میکشم از خودم. یه دفعه داشتم مصاحبه ی یه خبرنگار رو با پسر آقای سید علی قاضی میخوندم میگفت پدرم با اینکه خوابش سنگسن بود اما هر شب سر موقع بیدار میشد میگه ازش پرسیدم آیه ی آخر سوره ی کهف رو میخونین اینجور راحت بیدار میشین میگهگفت که نه بیدار میشم چون باید بیدار بشم یعنی آدم تا وقتی که عشق به عبادت در وجودش پیدا نشه هیچ جور نمیشه بیدار شه.

yavari;232310 نوشت:
بچه ها من واسم يه چيزي سواله
اگر وقت داشتيد بهم جواب بديد.البته با توجه به شان شما نماز شب خوانها اين سوال رو مطرح ميكنم:
الان امام زمان عليه السلام راضي اند شما خانمها اقايون ميايد اينجا از نماز شبتون ميگيد؟وقتتون حيف نيست؟

سلام
از طرف خودم می گم بستگی به نیت فرد داره اگه فرد نیتش خود نمایی و جلوه دادنه اره همونی که شما می گین
ولی تو این دوره زمونه ادم بتونه حتی با نوشتن و شریک شدن با هم فکری های دیگه هم می تونه واسه خودش انگیزه ایجاد کنه و هم با خودش می گه حداقلش تو این راه تنها نیستم
شاد و موفق باشید
یا علی

حسین128;232313 نوشت:
سلام
از طرف خودم می گم بستگی به نیت فرد داره اگه فرد نیتش خود نمایی و جلوه دادنه اره همونی که شما می گین
ولی تو این دوره زمونه ادم بتونه حتی با نوشتن و شریک شدن با هم فکری های دیگه هم می تونه واسه خودش انگیزه ایجاد کنه و هم با خودش می گه حداقلش تو این راه تنها نیستم
شاد و موفق باشید
یا علی

منظورتون رو ميفهمم.اما نميدونم چطور بگم اميدوارم خوب بگم:يك منتظر اينگونه رفتار نميكند.بنده خيلي بدم اما شما ها كه اهل نماز شب هستيد وقتتون رو ميتونيد خالصانه در خيلي كارهاي امام زمان پسند بذاريد.
واينكه ميفرماييد ميفهميد تنها نيستيد بازم ببخشيد اما اگر انسان تمام وقتش را وقف امامش كند وجود او را همراه خود تام وتمام حس ميكند بنده نميفهمم اين را اساتيد ميگويند.
به نظرتون شما اگر شاگرد ايت الله بهجت رضي الله بوديد بهتون ميگفتن اينجا باشيد يا نه؟

ببينيد بچه ها من سنم زياد نيست اما اين مراحلي كه شما ميگيد رو گذروندم وبه خاطر همين اتلافها از دستش دادم خداوند همراه هر عنايتي كه ميكند به بنده اش نگاه ميكند واو را ميسنجد هرچه عنايات بيشتر شود سطح انسان وحركاتش بايد بيشتر شود اين هرز رفتنها در گفتارها و...كم كم اثر خود را ميگذارد به وجود همه شما افتخار ميكنم ومرا هم دعا كنيد

موضوع قفل شده است