نوع کفاره ؟!

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نوع کفاره ؟!

با سلام

اگر کسی در ماه رمضان اقدام به تحریک خود نماید و در عین حال قصد ابطال روزه و استمناء نداشته باشد اما در حین این کار ناگهان اختیار از دست بدهد و جنب شود آیا روزه دارای کفاره جمع ( 2 ماه روزه و اطعام فقیر ) می باشد یا خیر ؟!

مرجع تقلید : آیت الله مکارم

من این سوال رو چند جا پرسیدم ولی هیچ کس تکلیف نهایی رو مشخص نمی کنه ! لطفا کمک کنید

tanhaeey;221618 نوشت:
با سلام اگر کسی در ماه رمضان اقدام به تحریک خود نماید و در عین حال قصد ابطال روزه و استمناء نداشته باشد اما در حین این کار ناگهان اختیار از دست بدهد و جنب شود آیا روزه دارای کفاره جمع ( 2 ماه روزه و اطعام فقیر ) می باشد یا خیر ؟! مرجع تقلید : آیت الله مکارم من این سوال رو چند جا پرسیدم ولی هیچ کس تکلیف نهایی رو مشخص نمی کنه ! لطفا کمک کنید

با عرض سلام و احترام خدمت جناب tanhaeey گرامی و تشکر از سئوال شما

اگر در گذشته عادت نداشته که به این مقدار تحریک ، منی خارج شود و نیز منی واقعا اتفاقی خارج شده یعنی حتی لحظات آخر هم هیچ اقدام اختیاری نکرده و مطمئن بوده منی خارج نمی شود ، روزه صحیح است و کفاره ندارد .
اما اگر قصد خروج داشته ولو در لحظات آخر و یا عادت به خروج منی با این مقدار تحریک داشته و مطمئن نبوده که منی خارج نمی شود ، روزه باطل است و کفاره جمع دارد (1)

موفق و مؤید باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 1353

ممنون از پاسخ شما. ولی این ماجرا مربوط به 10 سال قبل هست و من تنها چیزی که یادم میاد اینه که قصد ابطال روزه به استمناء رو نداشتم. از مقدار تحریک و لحظات اخر دیگه چیزی یادم نیست . حالا تکلیف من چیه واقعا ؟! :Ghamgin:

tanhaeey;222684 نوشت:
ممنون از پاسخ شما. ولی این ماجرا مربوط به 10 سال قبل هست و من تنها چیزی که یادم میاد اینه که قصد ابطال روزه به استمناء رو نداشتم. از مقدار تحریک و لحظات اخر دیگه چیزی یادم نیست . حالا تکلیف من چیه واقعا ؟!

با سلام و احترام

در صورتی که قصد نداشته و یقین به خروج منی هم ندارید، روزه صحیح است و کفاره ندارد .

آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 1353

موضوع قفل شده است