آیا کسی که قرآن را بپرستد کافر است؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا کسی که قرآن را بپرستد کافر است؟

به نام خدا و با سلام
یک سوال برای من پیش امده است و آن این است که اگر کسی قرآن را بپرستد مشرک است؟
آیا پرستش قرآن امکان پذیر است؟
حکم کسی که قرآن را میپرستد چیست؟
آیا پرستش قرآن جدای از پرستش خدای تعالی است؟
http://s1.picofile.com/file/7329672361/%D8%AD%D8%AC%D8%AA_%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85_%D9%85%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D8%AF%DB%8C_%D8%AA%D9%88%D8%AD%DB%8C%D8%AF.wav.html

برچسب: 

پرستش، لایق کسی است که قائم بالذّات خود باشد و وجود ما از وجود او باشد. حال آنکه وجود ائمه علیهما السلام هم که قرآن ناطق اند از وجود خدای سبحان است. پرستش قرآن ناطق، کفر است، چه رسد به قرآن صامت و کتابی بی جان.

rq-170;221567 نوشت:
پرستش، لایق کسی است که قائم بالذّات خود باشد و وجود ما از وجود او باشد. حال آنکه وجود ائمه علیهما السلام هم که قرآن ناطق اند از وجود خدای سبحان است. پرستش قرآن ناطق، کفر است، چه رسد به قرآن صامت و کتابی بی جان.

اصلا پرستش قرآن محال عقلی است وممتنع بذات مثل آن است که بگوییم خداوند آیا قادر است خدایی دیگر بیافریند؟
کسی اگر هم بخواهد نمی تواند قرآن را بپرستد و اگر هم کسی موفق به پرستش قرآن عارفا بحقه شد در واقع همان خدا را پرستیده است.مگر در قرآن نیامده است : لا اله الا الله
بهتر بود شما به جای این که پرستش قرآن را محکوم کنید اول بررسی میکردید این کار امکان پذیر هست یا نه؟!

نقل قول:
اصلا پرستش قرآن محال عقلی است وممتنع بذات مثل آن است که بگوییم خداوند آیا قادر است خدایی دیگر بیافریند؟

مثالتان هیچ شباهتی با پرستش قرآن نداشت!
نقل قول:
[="red"]مگر در قرآن نیامده است : لا اله الا الله [/]
بهتر بود شما به جای این که پرستش قرآن را محکوم کنید اول بررسی میکردید این کار امکان پذیر هست یا نه؟!

آمدن لااله الا الله در قرآن چه ربطی به نتیجه گیری شما داشت؟!

rq-170;221579 نوشت:
مثالتان هیچ شباهتی با پرستش قرآن نداشت!

خداوند در قرآن می فرماید: ان الله علی کل شی قدیر یعنی خداوند بر هر کاری قادر و تواناست .حالا شما پاسخ بدهید که آیا خدواند می تواند خدایی مانند خودش را خلق کند؟
اگر بگویید می تواند که همچین چیزی ممکن نیست زیرا خدا یکتاست و اگر بخواهد خدای یکتای دیگری بیافریند خود او و آن خدای مخلوق دیگر یکتا نیستند. اگر هم بگویید خدواند نمی تواند معتقد به این هستید که خداوند قادر به همه ی امور نیست. در واقع این گونه امور محال عقلی است و به اصطلاح ممتنع بذات و پرستش قرآن از این دسته امور است

ahmadbazi;221563 نوشت:
حکم کسی که قرآن را میپرستد چیست؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سئوال شما کاربر محترم ahmadbazi

پاسخ قسمت فقهی سئوال شما این است که پرستیدن قرآن یعنی قرآن را عبادت کردن ، همان کفر است و کسی که این کار را انجام دهد کافر محسوب می شود (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع م 106

البته بوسیدن و احترام به قرآن پرستش قرآن نیست
فرض کن عاشق کسی هستی و لباسش رو میبوسی
این یعنی شما عاشق لباس هستین یا اون صاحب لباس
قرآن هم به خاطر خدا احترام داره

helmon;221709 نوشت:
البته بوسیدن و احترام به قرآن پرستش قرآن نیست
فرض کن عاشق کسی هستی و لباسش رو میبوسی
این یعنی شما عاشق لباس هستین یا اون صاحب لباس
قرآن هم به خاطر خدا احترام داره

باسلام و عرض ادب
قبل از پاسخ دادن به سوال، باید سوال را خوب متوجه شد، که ممکن است خودِ سوال کننده هم متوجه مفهوم سوال خود نباشد.
پرستش، مفهومی دارد، احترام و بوسیدن و بزرگداشت قرآن مفهومی دیگر
پرستش، یعنی قائل باشیم که فلان موجود، حتی قرآن، یا خالق ماست، یا مستقلا و بدون ارتباط با خدا می تواند کاری انجام دهد، اگر کسی قرآن را بدین معنا قبول داشته باشد، بلکه، کافر و مشرک است، ولی اگر کسی قائل باشد که قرآن، با اراده خدا، به امر خدا، معجزه می کند، دستوراتش معجزه می آفریند، اذکارش، شفا می دهد، برای بعضی از درمانها موثر است، این پرستش قرآن نیست، پرستش خالق قرآن است، با این علم که او این تاثیرات را به قرآن داده است.
بوسیدن، احترام کردن، گوش فرادادن به فرامین قرآن، با توجه به این که همه اینها از خداست و نشانه الهی، نه تنهی شرک و کفر نیست، بلکه پرستش خداست.

اصلا بحث بر سر بوسیدن یا نبوسیدن قرآن نیست ،بحث بر سر پرستش قرآن است آن هم پرستش عارفابحقه یعنی پرستش مفهوم و محتوای قرآن یعنی پرستش مفهوم ومحتوای سوره توحید و سوره حمد و سایر سوره ها .آیا کسی میتواند بگوید من قرآن را قبول دارم اما خدا را قبول دارم .آیا کسی که ادعا میکند خدای او عبارت "قل هو الله احد" است می تواند بگوید من خدا را قبول ندارم .قصد من این است که میخواهم بگویم که گرچه قرآن مخلوق خداست اما پرستش آن هیچ فرقی با پرستش خدا نمیکند زیرا او پرستنده خود را ارجاع می دهد به خدای تبارک وتعالی وقرآن پرست همان خدا پرست است و خدا پرست همان قرآن پرست گرچه خدا خالق و قرآن مخلوق است

ahmadbazi;221745 نوشت:
اصلا بحث بر سر بوسیدن یا نبوسیدن قرآن نیست ،بحث بر سر پرستش قرآن است آن هم پرستش عارفابحقه یعنی پرستش مفهوم و محتوای قرآن یعنی پرستش مفهوم ومحتوای سوره توحید و سوره حمد و سایر سوره ها .آیا کسی میتواند بگوید من قرآن را قبول دارم اما خدا را قبول دارم .آیا کسی که ادعا میکند خدای او عبارت "قل هو الله احد" است می تواند بگوید من خدا را قبول ندارم .قصد من این است که میخواهم بگویم که گرچه قرآن مخلوق خداست اما پرستش آن هیچ فرقی با پرستش خدا نمیکند زیرا او پرستنده خود را ارجاع می دهد به خدای تبارک وتعالی وقرآن پرست همان خدا پرست است و خدا پرست همان قرآن پرست گرچه خدا خالق و قرآن مخلوق است

با تشکر از اظهار نظر شما

پرستش مخلوق ، نمی تواند پرستش خالق باشد.

اگر کسی مفهوم پرستش را بدرستی درک کند جز خداوند را لایق پرستش نخواهد دانست ، قرآن همان طور که فرمودید می گوید "قل هو الله احد" یعنی خداوند یکتا و بی همتاست و می گوید "ایاک نعبد" یعنی تنها تو را می پرستیم از این رو خود قرآن می گوید پرستش من اشتباه است و تنها خداوند است که لایق پرستیدن است .

به هر حال از نظر فقهاء چیزی که فرمودید کفر است و پرستیدن قرآن همان پرستش خالق نیست .

موفق باشید .

سجاد;221782 نوشت:
خداوند یکتا و بی همتاست و می گوید "ایاک نعبد" یعنی تنها تو را می پرستیم از این رو خود قرآن می گوید پرستش من اشتباه است و تنها خداوند است که لایق پرستیدن است . به هر حال از نظر فقهاء چیزی که فرمودید کفر است و پرستیدن قرآن همان پرستش خالق نیست . موفق باشید .

حالا اگر کسی بخواهد "ایاک نعبد و ایاک نستعین" را بپرستد،چه کار باید بکند؟
موضوع قفل شده است