چگونه توبه كنيم؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه توبه كنيم؟

سلام
براي توبه از گناهان جنسي بايد چه كاري انجام داد ؟
اگر مجبور به انجام آن شديم آيا گناه‌آن با ماست ؟ يا با كسي كه با اجبار و زور ما را وادار به گناهي نموده است ؟
توبه از گناه مثلا لواط چگونه بايد انجام شود ؟ بايد كفاره داد؟ يا كار ديگري براي آن بايد انجام داد؟
من شنيده ام گناه بزرگي است و عواقب سنگيني دارد درست است ؟
حالا از كجا مطمئن شويم و از كجا بدانيم خدا ما را بخشيده است يا نه ؟

کارشناس بحث : هدی

به نام خدا
با سلام

omidvar;220554 نوشت:

براي توبه از اينگونه گناهان بايد اولا عزم راسخ بر ترك دائمي معصيت نماييد به گونه اي كه تصميم جدي بر عدم بازگشت به اين گناه داشته باشيد . در ثاني بايد استغفار نماييد و از خداوند غفار و بخشنده طلب عفو در گذشت از گناهتان را داشته باشيد . و ثالثا مساله را نزد كسي بازگو نكنيد و بين خود و خدايتان توبه و استغفار نماييد .
omidvar;220554 نوشت:
اگر مجبور به انجام آن شديم آيا گناه‌آن با ماست ؟ يا با كسي كه با اجبار و زور ما را وادار به گناهي نموده است ؟

اگر كسي به اجبار وادار به انجام گناهي شود كه مايل به انجام آن نيست و از آن اجتناب و پرهيز دارد ، گناهش بر عهده ي كسي است كه او را وادار به انجام گناه نموده است اما مساله اجبار بر گناه با مساله تحريك و تشويق و تحريص نمودن بر گناه متفاوت است . يك وقت به زور در حلق روزه دار آب مي ريزند و يك وقت به روزه دار مي گويند هواگرم است ، روز طولاني است ، زمستان عوضش را بگير و آنقدر در گوشش مي خوانند تا خودش تمايل به روزه خواري پيدا ميكند ، اين تحريك و تشويق به گناه با اجبار متفاوت است ، در مورد اول كه اجبار بود ، گناهي بر روزه دار نيست اما در مورد دوم او گناه كرده است .
omidvar;220554 نوشت:
توبه از گناه مثلا لواط چگونه بايد انجام شود ؟ بايد كفاره داد؟ يا كار ديگري براي آن بايد انجام داد؟

خير توبه و استفار و پنهان نمودن از ديگران كفايت مي كند .
omidvar;220554 نوشت:

بله درست است ، روايت هم در اين خصوص زياد داريم پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمودند: لعنت خدا وفرشتگان و همه مردم بر استمناگر و لواط كننده گان باد. (1)
همچنين از آن حضرت صلي الله وعليه وآله روايت شده كه فرمودند : "هر کس با نوجواني آميزش جنسي کند، روز قيامت ناپاک وارد محشر ميشود، آن چنان که تمام آب‏هاي جهان او را پاک نخواهند کرد و خداوند او را غضب مي کند و از رحمت خويش دور مي دارد و دوزخ را براي او آماده ساخته و چه بد جايگاهي است".(2)
و نيز فرمودند (صلي الله وعليه وآله) : بوي بهشت به مشام کسي که مورد هم جنس گرايي واقع مي‌شود، نخواهد رسيد. (3)
اما اينها براي كسي است كه از اين گناه بزرگ توبه نكند و بدون توبه از دنيا برود .
omidvar;220554 نوشت:

خداوند وعده ي آمرزش از گناهان را با توبه داده است و نبايد از رحمت خدا مايوس بود :
" قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ (زمر /53)
بگو اى بندگان من كه بر خويشتن زياده‏روى روا داشته‏ايد از رحمت‏خدا نوميد مشويد در حقيقت‏خدا همه گناهان را مى‏آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است
لذا بايد از گناهان توبه نمود و اگر حقي از مردم بر عهده ي ماست پرداخت كنيم و استغفار نماييم و اميد بخشش و عفو ربوبي داشته باشيم .

(1)- ميزان الحكمه ج 8 ص 539
(2)- وسائل الشيعه، ج 14، ص 249
(3)- تفسير نمونه، ج 15، ‌ص 320

omidvar;220554 نوشت:
سلام

در این رابطه توجه شما را به حدیث معروفی که از وجود مبارک امیر المومنین علی علیه السلام وارد شده است جلب میکنم

مُحَمَّدُ بْنُ الْحُسَيْنِ الرَّضِيُّ فِي نَهْجِ الْبَلَاغَةِ عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع أَنَّ قَائِلًا قَالَ بِحَضْرَتِهِ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ فَقَالَ ثَكِلَتْكَ أُمُّكَ أَ تَدْرِي مَا الِاسْتِغْفَارُ الِاسْتِغْفَارُ دَرَجَةُ الْعِلِّيِّينَ وَ هُوَ اسْمٌ وَاقِعٌ عَلَى سِتَّةِ مَعَانٍ

أَوَّلُهَا النَّدَمُ عَلَى مَا مَضَى

وَ الثَّانِي الْعَزْمُ عَلَى تَرْكِ الْعَوْدِ إِلَيْهِ أَبَداً

وَ الثَّالِثُ أَنْ تُؤَدِّيَ إِلَى الْمَخْلُوقِينَ حُقُوقَهُمْ حَتَّى تَلْقَى اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَمْلَسَ لَيْسَ عَلَيْكَ تَبِعَةٌ

وَ الرَّابِعُ أَنْ تَعْمِدَ إِلَى كُلِّ فَرِيضَةٍ عَلَيْكَ ضَيَّعْتَهَا فَتُؤَدِّيَ حَقَّهَا

وَ الْخَامِسُ أَنْ تَعْمِدَ إِلَى اللَّحْمِ الَّذِي نَبَتَ عَلَى السُّحْتِ فَتُذِيبَهُ بِالْأَحْزَانِ حَتَّى يَلْصَقَ الْجِلْدُ بِالْعَظْمِ وَ يَنْشَأَ بَيْنَهُمَا لَحْمٌ جَدِيدٌ

وَ السَّادِسُ أَنْ تُذِيقَ الْجِسْمَ أَلَمَ الطَّاعَةِ كَمَا أَذَقْتَهُ حَلَاوَةَ الْمَعْصِيَةِ فَعِنْدَ ذَلِكَ تَقُولُ أَسْتَغْفِرُ اللَّه‏

اول ترجمه حدیث و بعد توضیح

سید رضی علیه الرحمه در نهج البلاغه آورده است که روزی شخصی در نزد امیر المومنین (بدون توجه قلبی) بر زبانش جمله استغفر الله جاری گردید
امام از این بی توجهی و استخفاف این کلمه توسط آن مرد بر آشفت و فرمود مادرت به عزایت بنشنید آیا میدانی استغفار چیست ؟؟؟

استغفار درجه علیین است که بر شش معنا(ی عملی) استوار است
1- پشیمانی از گذشته (درجه اول توبه و انابه پشیمانی از اعمال گذشته است)

2- عزم راسخ بر ترک کردن گناهان و عدم برگشت به آنها اصلا و ابدا

3- اگر آن گناه از حقوق الناس بوده بصورت کامل توفیه گردد به طوری که اگر خدا را ملاقات کردی هیچ حقی از بندگانش بر تو نباشد

4- تمام فرائض (نمازهای واجب روزهای واجب و ... ) بصورت کامل بجا بیاوری و حقش را ادا کنی

5- تمام گوشتهایی که در ایام گناه و بواسطه گناه بر بدنت روئیده است را ذوب کنی بوسیله حزن و اندوه فراوان تا آنجایی که پوستت به استخوانت بچسبد و از دوباره بین آنها گوشت بروید

6- سختی عبادت را بر جسمت بچشانی همانطور که شیرینی گناه را چشیده بود

بعد از طی این مراحل می توانی بگویی استغفر الله

جناب امیدوار به نظر میرسد این نوع توبه بهترین توبه ایست که میتواند موثر واقع شود که در حقیقت توبه نصوحی که معروف است همین توبه است
البته در باب توبه و طرق مختلف توبه و انابه بدرگاه ایزد متعال راهها و دستور العملهای فراوانی وجود دارد که در این باب باید به علمای اخلاق سلمهم الله مراجعه کرد

موفق باشید :Gol:

omidvar;220554 نوشت:
سلام

1- اول اینکه دیگه نباید سمت اون گناه بری حتی توی فکرت یعنی نگی حالا یه بار دیگه این کارو می کنم بعد توبه می کنم چون دیگه توبه کننده واقعی به حساب نمیای زیاد استغفار کنی و اینکه هر موقع لذت ها و حتی ماجراهای گناه به ذهنت اومد با استغفار عدم رضایتت از گناهان رو نشون بدی ایشاالله خدا هم می بخشه
2- خب کسی که به زور مجبورش کردن گناهی نداره اما به نظر من بعدش اگه بهش مزه کنه و برای خودش یادآوری کنه یعنی رضایت به گناه داشته و بنظرم عقاب میشه
3- مثل شخص گناه کار هست
4- آره فرد عقاب بدی هم میشه به شرط این که توبه واقعی نکنه
5- اگر کسی به ارحم و راحمینی خدا شک کنه شرک مرتکب شده گناهش بالاتر هست و شما توبه کنید بقیه اش رو واگذار کنید به خدا البته آثارش داخل زندگی دیده میشه

آیا خداوند تمامی گناهان را در صورت پذیرش توبه میپذیرد؟تمامی؟

[="Tahoma"][="Navy"]

حمیده هادی;308168 نوشت:
آیا خداوند تمامی گناهان را در صورت پذیرش توبه میپذیرد؟تمامی؟

بسمه تعالی
بر اساس محکمات آیات و روایات،هر گناهی در صورت توبه متناسب با خودش بخشیده خواهد شد.حتی شرک به خدا در صورت ایمان واقعی بخشیده خواهد شد.
مقصود از تناسب توبه با گناه اینست که مثلا اگر گناه جنبه حق الناسی داشته است،آن جنبه هم اعاده شود و همینطور در باب دیگر گناهان.
[/]

من در مورد گناه جنسی توبه کردم و از خدا استغفار خواستم و همیشه این کار را خواهم کرد اما نمیدانستم که نباید با کسی در میان بگذارم
اشکالی ندارد؟ خداوند بازهم توبه ام را قبول میکند؟ آیا مرا میبخشد؟

سلام
بعضی موقع خداوند در همین دنیا عذاب می کند و آنچنان به انسان گیر میده تا پاک بشه .
اگه یک وقت دچار مصیبتها شدی و دیدی گره از کارت باز نمیشه و هیچ چاره ای در زندگی ندیدی مواظب باش که اون منزلت را از دست ندهی .
بهترین موقع توبه و استغفار همون موقعه .

فرینا;412808 نوشت:
من در مورد گناه جنسی توبه کردم و از خدا استغفار خواستم و همیشه این کار را خواهم کرد اما نمیدانستم که نباید با کسی در میان بگذارم
اشکالی ندارد؟ خداوند بازهم توبه ام را قبول میکند؟ آیا مرا میبخشد؟

سلام علیکم
همانطور که خودتان نیز فرمودید،نباید به کسی می گفتید،زیرا اقرار به گناه،گناه است.اما توبه شما در این مورد نیز به لطف الهی مقبول است.

با سلام و احترام
اونقدر رحمت خدا بیکرانه که حتی ما فکرش را هم نمی کنیم
برا همینه که میگیم: یا من سبقت رحمته غضبه یعنی ای کسی که رحمت خدا بر غضب و انتقام وی سبقت گرفته است (دعای جوشن کبیر)
برا نمونه یه روایت براتون نقل می کنم: امام صادق علیه السلام می فرماید: روز قیامت خدای تعالی چنان رحمت خود را پراکنده می کند که ابلیس (شیطان) هم در رحمت او طمع می کند. امالی شیخ صدوق ص 205
(یعنی با خودش میگه میشه خدا منم بیامرزه؟ البته زرشک:khandeh!:)
با تشکر

چگونه توبه كنيم ؟
پرسش:براي توبه از گناهان جنسي بايد چه كاري انجام داد ؟

پاسخ : براي توبه از اينگونه گناهان بايد اولا ازانجام آن عمل پشيمان بوده و ثانياعزم راسخ بر ترك دائمي معصيت نماييد به گونه اي كه تصميم جدي بر عدم بازگشت به اين گناه داشته باشيد . ثالثا بايد استغفار نماييد و از خداوند غفار و بخشنده طلب عفو در گذشت از گناهتان را داشته باشيد . ورابعا مساله را نزد كسي بازگو نكنيد و بين خود و خدايتان توبه و استغفار نماييد .
اگر كسي به اجبار وادار به انجام گناهي شود كه مايل به انجام آن نيست و از آن اجتناب و پرهيز دارد ، گناهش بر عهده ي كسي است كه او را وادار به انجام گناه نموده است اما مساله اجبار بر گناه با مساله تحريك و تشويق و تحريص نمودن بر گناه متفاوت است . يك وقت به زور در حلق روزه دار آب مي ريزند و يك وقت به روزه دار مي گويند هواگرم است ، روز طولاني است ، زمستان عوضش را بگير و آنقدر در گوشش مي خوانند تا خودش تمايل به روزه خواري پيدا ميكند ، اين تحريك و تشويق به گناه با اجبار متفاوت است ، در مورد اول كه اجبار بود ، گناهي بر روزه دار نيست اما در مورد دوم او گناه كرده است .
براي توبه از گناه مذكور، پشيماني ، توبه ، استغفار و پنهان نمودن از ديگران كفايت مي كند .
لواط همانگونه كه شما هم فرموديد از گناهان بزرگ است . روايت هم در اين خصوص زياد داريم پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمودند: لعنت خدا وفرشتگان و همه مردم بر استمناگر و لواط كننده گان باد. (1)
همچنين از آن حضرت صلي الله وعليه وآله روايت شده كه فرمودند : "هر کس با نوجواني آميزش جنسي کند، روز قيامت ناپاک وارد محشر ميشود، آن چنان که تمام آب‏هاي جهان او را پاک نخواهند کرد و خداوند او را غضب مي کند و از رحمت خويش دور مي دارد و دوزخ را براي او آماده ساخته و چه بد جايگاهي است".(2)
و نيز فرمودند (صلي الله وعليه وآله) : بوي بهشت به مشام کسي که مورد هم جنس گرايي واقع مي‌شود، نخواهد رسيد. (3)
اما اينها براي كسي است كه از اين گناه بزرگ توبه نكند و بدون توبه از دنيا برود .
همچنين پس از توبه با شرايطي كه عنوان شد ، بايد بدانيم كه خداوند وعده ي آمرزش از گناهان را با توبه داده است و نبايد از رحمت خدا مايوس بود :
" قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ (4)
بگو اى بندگان من كه بر خويشتن زياده‏روى روا داشته‏ايد از رحمت‏خدا نوميد مشويد در حقيقت‏خدا همه گناهان را مى‏آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است
لذا بايد از گناهان توبه نمود و استغفار متناسب آن گناه را انجام دهيم – مثلا اگر حق الناس يا حق اللهي بر گردن داريم ادا نماييم - و استغفار نماييم و اميد بخشش و عفو ربوبي داشته باشيم .

(1)- ميزان الحكمه ج 8 ص 539
(2)- وسائل الشيعه، ج 14، ص 249
(3)- تفسير نمونه، ج 15، ‌ص 320
(4)- زمر /53

موضوع قفل شده است