جمع بندی به نظر شما جانشین آیت الله بهجت چه کسی است؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به نظر شما جانشین آیت الله بهجت چه کسی است؟

با سلام چند وقتیه سوالی ذهنم رو مشغول کرده و اون اینه که:

تا زمانی که آیت الله بهجت زنده بودند تقریبا همه ایشان را از نظر درجه معنویت بالاترین شخص میدونستن البته بعد از مقام معظم رهبری

اما الان که ایشان فوت شده اند آیا کسی علم و معنویاتی برابر و یا بیشتر از آقای بهجت وجود دارد تا از محضر ایشان استغاده کنیم؟؟؟

کارشناس بحث : استاد

reza1001;220364 نوشت:

تا زمانی که آیت الله بهجت زنده بودند تقریبا همه ایشان را از نظر درجه معنویت بالاترین شخص میدونستن البته بعد از مقام معظم رهبری

اما الان که ایشان فوت شده اند آیا کسی علم و معنویاتی برابر و یا بیشتر از آقای بهجت وجود دارد تا از محضر ایشان استغاده کنیم؟؟؟

با سلام خدمت شما دوست عزیز
در پاسخ به شما دوست محترم باید عرض کنم که تعیین حد و اندازه معنویت علما و بزرگان نه تنها کار اشتباهی است بلکه اساسا برای امثال ما کاری نشدنی است زیرا کسی می تواند دیگران را ارزش گذاری کند که عقلا از آنها بالاتر باشد و از باب اینکه احاطه کاملی به تمام زوایای وجودی آن فرد دارد ،حد و اندازه او را بگوید و گرنه اگر کسی چنین شرطی را نداشت حرف او را می توان از باب حسن ظن دانست نه حرفی که اصطلاحا ردخور نداشته باشد.
نکته دوم اینکه نگاه علما به یکدیگر و تعریفهائی که از هم می کنند با توجه به نوع نگرش و دید خودشان نیز هست، بدین معنا که مثلا کسی که مشرب و منش فلسفی یا اخباری دارد قطعا در نگاه به دیگران از زاویه دید خود حرف می زند و چه بسا خصوصیتی از دید او پنهان یا در نظرش بزرگ آمده باشد.
البته تعاریف علمای ذوالفنون را می شود از این مطلب استثناء کرد به دلیل جامعیتشان.
با توجه به مطالب فوق اینطور نتیجه گرفته می شود که ما به بزرگان علم و دین احترام می گذاریم ولی آنها را با هم قیاس نمی کنیم،و اگر به دلیلی ارادت بیشتری به شخص خاصی پیدا کردیم خدائی ناکرده نسبت به دیگران بی اعتناء یا جسور نمی شویم.
مطلب آخر آنکه بزرگان دیگری نیز الآن هستند که می توان از آثار و شاگردان آنها استفاده کاملی کرد که ضمن احترام به همه علما فقط به عنوان مثال به نام دو تن از ایشان اشاره می کنم:حضرات آیات علامه حسن زاده آملی و جوادی آملی حفظهما الله تعالی.

reza1001;220364 نوشت:
همه ایشان را از نظر درجه معنویت بالاترین شخص میدونستن البته بعد از مقام معظم رهبری

چقدر راحت طبقه بندی کنی!
دلیل و سند؟

reza1001;220364 نوشت:

با سلام .
چون اکثر ما ها از درجات علم وعرفان عالمان دینی اطلاعات دقیقی نداریم لذا اظهار نظر در رابطه با انها مشکل می با شد .ونیاز به بررسی و تفکر دارد .:Gol:

[="royalblue"]و خدا ولی خود را در میان بندگانش پنهان کرده است.
پس هیچ یک از بندگان خدا را کوچک مشمار، چه بسا او ولی خدا باشد...[/]

امام باقر (ع)

[="darkorchid"]ميخوام بگم شايد اوني كه خدا ميخواد جاي هر شخصيتي بزاره اوني باشه كه ما هيچوقت فكرش رو نميكنيم.[/]

desperanish;222556 نوشت:
و خدا ولی خود را در میان بندگانش پنهان کرده است.
پس هیچ یک از بندگان خدا را کوچک مشمار، چه بسا او ولی خدا باشد...

امام باقر (ع)

ميخوام بگم شايد اوني كه خدا ميخواد جاي هر شخصيتي بزاره اوني باشه كه ما هيچوقت فكرش رو نميكنيم.

البته کلام امام علیه السلام اطلاق ندارد

هر چیزی قاعده ای داره...

مثلا! مطمئنا بنده ای که مرتکب فسق و فجور می شود ولی خدا نیست!!! یا بدعت گذار و حاکم جائر.....

بنابراین اطلاقی وجود ندارد.

دوستان محترم وارد بحثهائی که منجر به توهین به علمای دین می شود ،نشوند.
وگرنه بنده با عرض پوزش مجبور به حذف پست هستم.
در ضمن دوستان مخالف فلسفه و عرفان که مدام توهین می کنند لطف کنند در این انجمن ابراز توهین و جسارت نکنند-در غیر این صورت برخورد خواهد شد.
ممنون

desperanish;222556 نوشت:
و خدا ولی خود را در میان بندگانش پنهان کرده است.
پس هیچ یک از بندگان خدا را کوچک مشمار، چه بسا او ولی خدا باشد.

قَالَ الْآبِيُّ فِي كِتَابِ نَثْرِ الدُّرَرِ، قَالَ ع لِابْنِهِ جَعْفَرٍ ع إِنَّ اللَّهَ خَبَأَ ثَلَاثَةَ أَشْيَاءَ فِي ثَلَاثَةِ أَشْيَاءَ خَبَأَ رِضَاهُ فِي طَاعَتِهِ فَلَا تُحَقِّرَنَّ مِنَ الطَّاعَةِ شَيْئاً فَلَعَلَّ رِضَاهُ فِيهِ وَ خَبَأَ سَخَطَهُ فِي مَعْصِيَتِهِ فَلَا تُحَقِّرَنَّ مِنَ الْمَعْصِيَةِ شَيْئاً فَلَعَلَّ سَخَطَهُ فِيهِ وَ خَبَأَ أَوْلِيَاءَهُ فِي خَلْقِهِ فَلَا تُحَقِّرَنَّ أَحَداً فَلَعَلَّ الْوَلِيَّ ذَلِكَ.(بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏75، ص: 88)
در كتاب نثر الدرر امام باقر بفرزند خود حضرت صادق (ع) فرموده:
خداوند سه چيز را در سه چيز پنهان نموده:
1- رضاى خود را در اطاعت خويش پنهان كرده پس هيچ طاعتى را حقير مشمار شايد رضاى خدا در همان باشد.
2- خشم خود را در معصيت مخفى كرده. پس هيچ معصيتى را كوچك مشمار شايد خشم خدا در همان باشد.
3-[="red"]و دوستان خود را در ميان مردم پنهان كرده. پس هيچ كس را حقير مشمار شايد همان كس ولى خدا باشد.[/]
دوستان خوب گفتند که قیمت گذاری اولیای الهی کار ما نیست، اولیای الهی، قدر و قیمت همدیگر را می دانند و به هر کسی هم نمی گویند،
قدر زر، زرگر شناسد/قدر گوهر، گوهری

کاربر استاد مطالب شما در پست دوم چطور؟!؟!؟! ورود به بحث بی ثمر و منجر به توهین و بدتر توهین به مقدسات ورود به وادی شرک و کفر نیست؟!

شما کسانی را بزرگ معرفی می کنید که مراجع عظام حتی کسانی که مورد قبول این سایت هستند آنان را بکلی رد می کنند..چه کنیم؟! تکلیف شرعی ما چیست؟! سکوت و دادن میدان به امثال حضرتعالی یا چه؟!

حقیقتا این سایت خیلی خیلی جالب است...!!!

reza1001;220364 نوشت:

reza1001;220364 نوشت:

اون طوری که من شنیدم میگن مقام معظم رهبری خودشون فرمودند که حال که آیت الله بهجت نیستند به آیت الله خوشوقت مراجعه کنید.

[=Garamond]با او
[=Garamond]سلام و ادب؛

[=Garamond]البته نکته ای که دوستان باید توجّه داشته باشند این است که این علمای بزرگوار مانند راهنما و چراغ هستند تا ما خودمون حرکت کنیم. لذا باید از همه ی این چراغ ها که هر کدام رایحه ای مخصوص به خود دارند استفاده کنیم و نهایتا خودمون حرکت کنیم.

[=Garamond]امّا من هم دو نقل را تقدیم می کنم؛

[=Garamond]1-مدّت کوتاهی بعد از فوت آقای بهجت، آیت الله فاطمی نیا در جایی سخنرانی می فرمودند، آنجا گفتند: حالا که آقای بهجت از دست رفته، باید قدر آیت الله جوادی آملی را طوری دیگر بدانیم.

[=Garamond]2-خود آقای بهجت راجع به یکی از شاگردانشان نکته ای فرموده اند که قابل تامّل است. شاگردی که عمری را در مسیر اخلاق و عرفان برداشته و عرفای ربّانی هستند، یعنی آیت الله امجد که در فقه از خود آقای بهجت هم دستخط داشته و حدود 20 سال در درس خارج فقه ایشان شرکت می کرده اند.

[=Garamond]آیت الله بهجت خطاب به آیت الله امجد: «خدا افراد را به وسیله ی شما به مقصد برساند.»

[=Garamond](زلال حکمت-جام اوّل-بیانات ایت الله امجد-موسسه ی قرآن پژوهان-مقدمه ص1)
[=Garamond]
[=Garamond]و همچنین آیت الله بهاءالدینی استاد دیگر ایشان به ایشان فرموده اند:
[=Garamond]
[=Garamond]شما لازم نیست برای مطالب جلسه تان مطلبی آماده کنید، فراخور جلسه مطالب الهام می شود.
[=Garamond]
[=Garamond]و علامه حسن زاده آملی در باب ایشان فرموده اند:
[=Garamond]
[=Garamond]دیگر امجدی باقی نمانده، هَمَش هوُست.

[=Garamond]

[=Garamond]امّا چند کلمه ای هم از فرمایشات استاد امجد را از ایّام پس از فوت آیت الله بهجت نقل می کنم که بی مناسبت نیست:

[=Garamond]«اما آقای بهجت ، البهجه و ماادراک مالبهجه . ایشان هیچ داعی نداشت . اگر آدم یک داعی داشته باشد ، خطرناک است ! خوب ما 50 سالی بود که ایشان را می شناختیم ؛ من نمی گویم شاگرد ایشان بودم ! چون بگویم شاگرد ایشان بودم ، ایشان را کوچک کردم ، برای ایشان بد است که برای بالا بردن خود ، ایشان را پایین بیاورم ! من خیلی ناراحتم از این مسئله (فوت آقای بهجت ) امام که فوت کرد ، گفتیم آقای بهاء الدینی را داریم . آقای بهاء الدینی که فوت کرد ، گفتیم آقای بهجت هست ؛ حالا کو بهجت کو؟ شما بهجت به من نشان بده .»

[=Garamond]منبع: تقریرات بنده از بیانات ایشان

[=Garamond]الحمد لله الذی جعلنا من المتمسّکین بولایة امیرالمومنین
[=Garamond]پیوسته متعادل و متعالی
[=Garamond]یاحق

سلام علیکم

حول مرحوم آقای بهجت حرف و حدیث زیاده...

عده ای ایشان را به خود نسبت می دهند و عده ای دیگر نیز...

عده ای هم ایشان را اصلا قبول ندارند!!!

شنیده ام دفتر ایشان می گوید هیچ کتابی را تایید نمی کنیم از طرفی وقتی می دانیم و می بینیم هر کسی می خواهد یک چیزی به ایشان بچسباند دیگر خیلی خیلی بدیهی است که ما چشم و گوش بسته نگوییم همه درست می گویند!!

چه اینکه چگونه می شود همه درست بگویند وقتی همه متضاد باهم هستند؟!

جالب است بدانید یکی که خیلی تحقیق کرده بود ظاهرا می گفت در خود دفتر آقای بهجت طبقه پایین با طبقه بالا همدیگر را قبول ندارند و بسیار باهم درگیرندو برای این حرفش مطالبی هم ذکر می کرد....

چیزی که بنده خودم در اینترنت انتشارش دادم رد اعتبار سخنان فرزند ایشان و دفتر ایشان بعد از فوت آقای بهجت بود که کاملا مستند هم هست....اگر لازم شد خواهم آورد.به گمانم قبلا نیز آورده ام در بحثی....

خلاصه کلام اینکه وقتی این همه تضاد وجود دارد عقل این را می گوید -نه در این مورد صرفا بلکه در هر مورد دیگری-که ببینیم دین چه گفته است و دین ملاک خوب بودن را در چه گفته و بعد تک به تک این افرادی که با زبان بی زبانی مرید جمع می کنند و می گویند ما خیلی خوب هستیم و...بپردازیم و ببینیم چقدر موضع گیری هاشون رفتارهاشون با ملاک دین خدا می خواند....

ضمنا جالبه بدانید دفتر و فرزند ایشان هم برخلاف ادعاهای برخی...جناب محفوظی را جانشین ایشان معرفی کرده و استدلالاتی هم به زعم خودشان در مقامات وی می آورند....!!! که این نیز خود بوضوح نشان از شدت تناقض و این شدت تناقض قاعدتا مردود بودن بسیاری از این ادعاها را خود بخود ثابت می کند.:ok:

جانشین هم اگر باشه باید کسی باشه که از من کمترین بیشتر بتونه پا رو نفسش بزاره
[spoiler]
نه اینکه حب دینا و فرزند و..کاری کنه که در مقابل همه گذشته معنوی خودت بایستی و..
البته ما تو گذشته زیاد داشتیم کسانی رو که لغزیدند
از صدر اسلام تا کنون
جالب اینه که خیلی ها هنوز برای اون به انحراف رفته هایی مثل زبیر و..احترام زیادی قائل هستن

و این بوده و همیشه خواهد بود
بهتر تعصب سر این نداشته باشیم که فلان شخص رو چون پا منبریش بودم باید تا آخر عمر مریدش بمونم و..
نه خود امام حرف قشنگی زدن
ملاک وضعیت فعلی افراده
اینکه گذشته کی چی بوده و...
[/spoiler]
در ضمن اگر بخوایم از یه مصلح و یه عبد صالح مثال بزنیم
کی بهتر از رهبر عزیزمون...
کسی که همه بزرگا و عرفای حاضر و قدیم تمجیدش کردن
علامه حسن زاده گفتن دنیا شکارش نکرده
گفتن ذره ای گناه داخلش نمیبینن
خود آیت الله بهجت چقدر بهشون ارادت داشتن و..
ولی خب یکی از دلایلی که این حرفا پخش نمیشه اینه که خود ایشون دوس ندارن ازشون تعریف و تمجید بشه
و از تواضع و افتادگی هست دقیقا مثل قضیه رساله ندادن ایشون به زبان فارسی تا همه حجوم نیارن برای مقلد ایشون شدن
دوم هم اینه که از بس حجم دشمنی ها با ایشون زیاده که مردم کم اطلاع جامعه و گاها علمایی که چیزی از سیاست سر در نمیارن رو به ایشون بد بین کردن
البته همچینم چیز غیر عادی نیست
میگن وقتی حضرت علی ع تو محراب شهید شدن و خبر به مردم رسید
بعضیا میگفتن مگه حضرت علی ع نمازم میخوند...

دوستان سلام
بحث جالبیه
اولاً

نقل قول:
جالب است بدانید یکی که خیلی تحقیق کرده بود ظاهرا می گفت در خود دفتر آقای بهجت طبقه پایین با طبقه بالا همدیگر را قبول ندارند و بسیار باهم درگیرندو برای این حرفش مطالبی هم ذکر می کرد....
اگر این حرف درست باشه که آدم اینجور چیزا رو تا از نزدیک نبینه و برخورد نداشته باشه نمیتونه تأیید کنه - و دلیلش هم وجود شایعه پراکنانی هست که آب به آسیاب دشمن میریزن - تا حدودی طبیعیه و همه جا هست .
قرار نیست همه افراد یه جور فکر کنن .

در ثانی مگه ایشون امام معصومند که میخواید براشون جانشین تعیین کنید .
روایت داریم که با از دنیا رفتن هر عالم رخنه ای در دین ایجاد میشه که قابل جبران نیست ولی چنین چیزی رو در مورد اهل بیت نداریم و دلیلش تا اونجایی که من میدونم اینه که برای امام معصوم کسی که عینا بتونه اون وظایف امامت رو مانند امام قبلی انجام بده داریم اما در مورد علما اینطور نیست .
چون علما هم مانند دیگر افراد از تفاوت هایی در علم و معنویت برخوردارند .

در یک کلام هر گلی بوی خودشو داره و تفاوت گل ها هیچ چیزی از زیبایی اون ها کم یا زیاد نمیکنه .
حالا ممکنه یه گل عطر افشانیش بیشتر باشه یکی کمتر .

البته از این نکته هم نباید غفلت کرد که همونطور که جناب استاد و جناب طارق اسم برخی علما رو فرمودند شاید بتوان افرادی رو به عنوان ادامه دهنده راه ایشون و هم سطح ایشون در مسائل علمی تشخیص داد که این از عهده اهل فن بر میاد .
ولی وقتی نوبت به بعد عرفانی عالم میرسه کار چندین برابر دشوار میشه و شاید از عهده یک عارف واقعی بر بیاد .

ahkam110;222853 نوشت:
کاربر استاد مطالب شما در پست دوم چطور؟!؟!؟! ورود به بحث بی ثمر و منجر به توهین و بدتر توهین به مقدسات ورود به وادی شرک و کفر نیست؟!

شما کسانی را بزرگ معرفی می کنید که مراجع عظام حتی کسانی که مورد قبول این سایت هستند آنان را بکلی رد می کنند..چه کنیم؟! تکلیف شرعی ما چیست؟! سکوت و دادن میدان به امثال حضرتعالی یا چه؟!

حقیقتا این سایت خیلی خیلی جالب است...!!!

بنده متأسفم که امثال حضرتعالی با کینه و عداوتی که دارید در این سایت فعالیت می کنید،
چرا از نزد خود حرف می زنید و به اسم مراجع عظام می گذارید، برای امثال ما مغالطه کردنتان سودی ندارد(مراجع عظام)که فرمودید همه آقایان را شامل نمی شود،در حالی که اولا هیچ یک از مراجع این دو بزرگوار را رد نمی کنند و آن یکی دو مرجع عظیم الشأن که مقصود شماست اساسا با فلسفه مخالفند نه این آقایان،این آقایان آنقدر مورد تمجید بزرگان واقع شده اند که نیاز به نقل امثال بنده نیست،از امام راحل و علامه طباطبائی و علامه شعرانی بگیر تا به علمای معاصر و مدرسان حوزه.
مراجع مخالف نیز مخافتشان با فلسفه نیز بحث علمی است نه توهین به فلاسفه که شأن این مراجع از توهین به دیگران مبراست.
بنده امروز وارد سایت نشدم بلکه مدتهاست با این فضا آشنا هستم و می دانم شما از اطرافیان چه کسی هستیدو به چه غرضی پست می زنید لطف کنید اگر از کار ما ناراحتید در فضای سایت رئیس خودتان فعالیت کنید.
اما نکته ای که باید برای همه دوستان عرض کنم اینست که بحث اختلاف علمی میان مشرب فلسفی و عرفانی از سابق بوده است ولی چرا الان اینطور شده ؟؟؟؟؟؟
بدین دلیل است که یک عده انسان . . . . . . قصد ایجاد فتنه و اختلاف را دارند،می شود قسم خورد که یکی از اهدافشان حمله به مقام معظم رهبری است،چرا؟؟؟؟
چون مقام معظم رهبری چند سال پیش در جلسه با مسئولین و طلاب حوزه علمیه قم فرمودند:دوره رمی و تکفیر گذشته است،آقایان اگر نظر مخالفی دارند کرسی های ازاد اندیشی تشکیل دهند و نظرشان را بگویند نه اینکه تکفیر کنند.
و همه شنیده ایم که ایشان بارها علما و طلاب را ترغیب به رویکرد فلسفی کرده اند و توصیه داشتند که نگذارید پرچم فلسفه در قم به زمین گذاشته شود.

حال دوستان خود قضاوت کنند که قصد این مغرضان چیست و چرا از صبر دیگران سوءاستفاده می کنند و مدام هیاهو و جنجال می کنند.
این آخرین پست تاپیک است و بنده جدا هشدار می دهم از این بحثها پرهیز شود. دوستان ناراحت هم بهتر است بروند جای دیگر فعالیت کنند البته اگر ناراحت هستند. والسلام.
در این لینک هم توصیف رهبر معظم انقلاب از علامه حسن زاده آمده است(اگر نگوئید دروغ است):
http://www.aparat.com//v/0a1432b0c2c...e2900a31205355

سوال: به نظر شما جانشین آیت الله بهجت چه کسی است؟ آیا کسی علم و معنویاتی برابر و یا بیشتر از آقای بهجت وجود دارد تا از محضر ایشان استغاده کنیم؟

پاسخ: تعیین حد و اندازه معنویت علما و بزرگان نه تنها کار اشتباهی است بلکه اساسا برای امثال ما کاری نشدنی است؛ زیرا کسی می تواند دیگران را ارزش گذاری کند که عقلا از آنها بالاتر باشد و از باب اینکه احاطه کاملی به تمام زوایای وجودی آن فرد دارد، حد و اندازه او را بگوید و گرنه اگر کسی چنین شرطی را نداشت حرف او را می توان از باب حسن ظن دانست؛ نه حرفی که اصطلاحا ردخور نداشته باشد.
نکته دوم اینکه نگاه علما به یکدیگر و تعریفهائی که از هم می کنند، با توجه به نوع نگرش و دید خودشان نیز هست، بدین معنا که مثلا کسی که مشرب و منش فلسفی یا اخباری دارد، قطعا در نگاه به دیگران از زاویه دید خود حرف می زند و چه بسا خصوصیتی از دید او پنهان یا در نظرش بزرگ آمده باشد.
البته تعاریف علمای ذوالفنون را می شود از این مطلب استثناء کرد به دلیل جامعیتشان.
با توجه به مطالب فوق اینطور نتیجه گرفته می شود که ما به بزرگان علم و دین احترام می گذاریم ولی آنها را با هم قیاس نمی کنیم، و اگر به دلیلی ارادت بیشتری به شخص خاصی پیدا کردیم، خدائی ناکرده نسبت به دیگران بی اعتناء یا جسور نمی شویم.
مطلب آخر آنکه بزرگان دیگری نیز الآن هستند که می توان از آثار و شاگردان آنها استفاده کاملی کرد که ضمن احترام به همه علما فقط به عنوان مثال می توان به حضرات آیات علامه حسن زاده آملی و جوادی آملی حفظهما الله تعالی اشاره کرد.

موضوع قفل شده است