آیا پیامبر(ص) میتواند هدایت کند یا نه؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا پیامبر(ص) میتواند هدایت کند یا نه؟

با سلام

در زمینه انواع هدایت آیاتی در قرآن کریم وارد شده است :
{وَكَذَلِكَ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ رُوحاً مِّنْ أَمْرِنَا مَا كُنتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِيمَانُ وَلَكِن جَعَلْنَاهُ نُوراً نَّهْدِي بِهِ مَنْ نَّشَاء مِنْ عِبَادِنَا وَإِنَّكَ لَتَهْدِي إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ }الشورى52

و همينطور ما روحى از امر خود را به سويت وحى كرديم ، و گر نه تو نه مى دانستى كتاب چيست ، و نه مى توانستى ايمان چيست ، و ليكن ما آن را نورى كرديم تا به وسيله آن هر كه از بندگانمان را خواستيم هدايت كنيم ، و تو به يقين به سوى صراط مستقيم هدايت مى كنى
{إِنَّكَ لَا تَهْدِي مَنْ أَحْبَبْتَ وَلَكِنَّ اللَّهَ يَهْدِي مَن يَشَاءُ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ }القصص56
تو هر كس را كه دوست بدارى هدايت نمى كنى ، و لكن خداست كه هر كه را بخواهد هدايت مى كند)

{وَمِنهُم مَّن يَنظُرُ إِلَيْكَ أَفَأَنتَ تَهْدِي الْعُمْيَ وَلَوْ كَانُواْ لاَ يُبْصِرُونَ }يونس43

{وَجَعَلْنَا مِنْهُمْ أَئِمَّةً يَهْدُونَ بِأَمْرِنَا لَمَّا صَبَرُوا وَكَانُوا بِآيَاتِنَا يُوقِنُونَ }السجدة24

سوال اینجاست که بالاخره پیامبر (ص) هدایت میکند یا نه ؟

بنام خدا.
سلام.
من با اجازه نظر شخصیمو بگم.
به نظرم این همیشه توفیق خداوند به بندگانش هست که باعث میشن بنده ای به سمت خداوند کشیده بشه.ضمن اینکه پیامبران بزرگوار ما خودشون پیامبر نشدن.بلکه خداوند ایشان را به پیامبری مبعوث کرد و اینکه خودش به بندگانش صبر میدهد.خودش آنها را هدایت میکند و خودش آنها را پیامبر میکند.و این فقط از اراده انسان بر میاید که خود را لایق رسیدن به مقام قرب کند.برای مثال پیامبر ما گناه نمیکرد و در همه حال خود را محفوظ میداشت.یعنی ایشان اراده میکرد که گناه نکند و از خداوند کمک میخواست و خداوند هم ایشان را هدایت میکرد.اینطور هم نبود که بگوییم ایشان از خودش اراده نداشت و نمیتوانست گناه کند.
خداوند بندگان صالح خود را که هدایت میکند هرگز آنها را رها نمیکند.ضمن اینکه در دعاهای پیامبر اسلام هم اینو میبینیم که از خداوند طلب میکردند که ایشان را در هیچ حالی رها نکنند.
انسان ها فقط وسیله هدایت هستند مانند قرآن و کتاب های آسمانی و امامان و عالمان دینی....آنکه هدایت میکند خداست...و خداوند نور آسمان ها و زمین است
اوست که هدایت میکند.پیامبران ما ضمن اینکه از خود اراده داشتند اما تسلیم پروردگار بودند...آنقدر تسلیم که هرچه خداوند میگفت را قبول و اجرا میکردند.
خداوند نه فقط به پیامبران بلکه به همه انسان هایی که طلب آمرزش و هدایت کنند نور هدایت خودش را عطا میکند.و این عدل و مهربانیست.
التماس دعای خیر.
یا علی:Gol:

با صلوات بر محمد وآل محمد
وسلام بر ره پویان راه آهل البیت
در باب هدایت و هدایت گری مطالبی از مجموعه آثار حجةالاسلام قرائتی را خدمت شما ارسال می نمایم . امید وارم همه ما مشمول هدایت های خاصه حضرت حق قرار بگیریم . ان شا الله
هدايت‏گرى خداوند و ديگر هاديان‏
درباره هدايت بايد نكاتى را عرض كنيم. هدايت كار خداست خدا افراد را هدايت مى‏كند هر كسى را هم با يك چيزى ممكن است كسى خواب ببيند و مسير انحرافى او را عوض كند و يكى را هم خداوند از طريق يك پرنده‏اى هدايت كند. حضرت آدم دو تا پسر داشت هابيل و قابيل يكى به اون يكى حسوديش شد و او را كشت مانده بود جنازه‏اش را چه كار كند خداوند با پرنده‏اى كلاغى كه چيزى را زير خاك دفن كرد، يادش داد كه مرده را دفن كند.
اصلًا از پرواز يك پرنده انسان به ساختن يك هواپيما افتاد بسيارى از جرقه‏ها و ابتكارات علمى و بسيارى از كشفها واختراعات جرقه‏اش از يك حادثه است. سيب از درخت مى‏افتد اين يك عامل هدايت مى‏شود كه انسان به فكر كشف جاذبه زمين بيفتد. همه هستى وسيله هدايت هستند منتهى ما از اين ليموهاى ترش، شربت ليموناد بسازيم ليمو را دور نيندازيم. گاهى چهار تا بمب چهار تا موشك كه روى سر مردم مى‏افتد فكر سنگرسازى به ساختمان سازى ما اضافه مى‏شد، يعنى ديد ما، تفكر ما را بالا مى‏برد. زلزله مى‏آید بسيارى از عزيزان ما در اين حادثه تلخ جان خودشان را مى‏دهند اما يك مقدارى سمينارهاى زلزله‏شناسى تفكرات عمومى، غفلتها، هنر معمارى‏ها ساختمانها خانه‏هاى ضد زلزله، اين پيش‏بينى‏هاى لازم يك تكانى به جامعه به افكار مى‏دهد هر حادثه تلخى يك جا تلخ است، ولى دنبال تلخى يك تجربياتى دارد. تمام اين علم داروسازى بخاطر مرض هاست تمام اين اختراعها و برقها بخاطر تاريكى هاست يعنى تا سختى نباشد رشد علمى هم نيست. عامل هدايت مى‏تواند سختى‏ها باشد، مى‏تواند پرنده باشد، مى‏تواند خواب باشد. ولى اصولًا آن عامل اساسى هدايت انبياء هستند. آن هدايت هم چند رقم است گاهى هدايت با بيان است. يك كسى با كسى صحبت مى‏كند و او را هدايت مى‏كند.
گاهى هدايت با عمل است طرف ممكن است اصلًا حرف هم نزند. شما سر قبر شهيد كه مى‏روى شهيد با تو كه حرف نمى‏زند اما همين كه به عكس شهيد نگاه مى‏كنى يك سرى تكان مى‏دهى و به تو پيام مى‏دهد. (.برنامه درسهايى از قرآن سال 69)

برخى هدايت‏ها و ضلالتها، جزايى است‏
من براى‏ «ختم اللّه»، «طَبَعَ اللَّه» يك مثال بزنم تا آخر عمرتان هم يادتان باشد، اگر وارد خانه شديد، ديديد دزد رفته در خانه، رفت در زير زمين و يا رفت طبقه بالا، شما اگر باشيد چكار مى‏كنيد. در را رويش قفل مى‏كنى و يا نه، بگوييد، در را روش قفل مى‏كنيد. پس‏ «ختم اللّه» يعنى خدا مهر زده‏ «طَبَعَ اللَّه» يعنى خدا مهر زده است. شما در را مى‏بنديد، اما فردا نمى‏تواند دزد بگوييد كه: چرا در را روى من بستى، بابا، چون با پاى خودت آمدى، من هم در را بستم، كسانى را خدا بر دلشان مهر مى‏زند كه اينها با پاى خودشان دست به يك خطايى بزنند، آنوقت خدا مى‏گويد: حالا كه اينطور شد، پس در را رويش قفل مى‏كند. و لذا قرآن مى‏گويد: «فَلَمَّا زاغُوا» (صف/ 5) تو كه منحرف شدى، حالا من هم‏ «أَزاغَ اللَّهُ» تو كه كج شدى، همانطور كج نگه‏ات مى‏دارم. يعنى خداوند ابتدا به ساكن، از آغاز نمى‏گويد «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيم»، تو خوشبخت و تو بدبخت، اينطور نيست، راهى را باز مى‏كند، مى‏گويد «إِنَّا هَدَيْناهُ السَّبيل» (انسان/ 3) بدرستيكه، آيه قرآن است‏ «هَدَيْناهُ السَّبيل» ما راه را به او نشان مى‏دهيم‏ «إِمَّا شاكِراً» يا تشكر مى‏كند «وَ إِمَّا كَفُوراً» (انسان/ 3) يا كفر مى‏ورزد. ما راه را نشان‏ مى‏دهيم، معلم مى‏آيد سر كلاس و درس مى‏دهد، يك بچه دل مى‏دهد و يك بچه بازي گوشى مى‏كند. بعد معلم به بچه‏اى كه دل مى‏دهد، عنايت مى‏كند. به بچه‏اى كه دل نمى‏دهد، بى اعتنايى مى‏كند. نبايد بچه بگويد: آقا تو خودت به او خنديدى و به من عبوس كردى. بله به او خنديدم چون درسش را گوش داد، به او عبوس كردم چون سر كلاس بازي گوشى كرد، و لذا خدا مى‏گويد «يَهْدى مَنْ يَشاء» آيه ديگه مى‏گويد «وَ يَهْدى إِلَيْهِ مَنْ يُنيب» (شورى/ 13) درست است كه من گفتم هركس را مى‏خواهم ولى الكى كه نمى‏خواهم. هركس‏ «يُنيب» انابه كند اين‏ «وَ يَهْدى إِلَيْهِ مَنْ يُنيب» تفسير مى‏كند «مَنْ يَشاء» را. من هركس را بخواهم هدايت مى‏نمایم.
مثل يه بازارى كه به هركس مى‏خواهد نسيه مى‏دهد و به هركس نمى‏خواهد نسيه نمى‏دهد، منتهى بازارى‏ها به كسى نسيه مى‏دهند كه در معاملات اول چكش برنگشته باشد. چون خوش حساب بودى من به تو نسيه مى‏دهم، پس اين بازارى، به اين نسيه داد، به آن نسيه نداد. منتهى الكى نيست، به آن نسيه مى‏دهد كه خوش حساب است. به آن نسيه نمى‏دهد كه بد حساب است، خدا هركس را بخواهد هدايت مى‏كند، منتهى اينجا آيه‏اى ديگر دارد، مى‏گويد «وَ ما يُضِلُّ بِهِ إِلَّا الْفاسِقين» (بقره/ 26) من درست است گفتم هركس را بخواهم فاسق، گمراه مى‏كنم‏ «وَ ما يُضِلُّ بِهِ إِلَّا الْفاسِقين» تو فاسق بودى، مهر زدم، دزد بودى در را رويت قفل كردم. انابه كردى، هدايت كردم، فاسق بودى، گمراهت كردم، خوش حساب بودى نسيه به تو دادم. بد حساب بودى نسيه به تو ندادم. پس بي خودى نگوييد همه كارها به دست خداست. بايد ما «جاهَدُوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا» (عنكبوت/ 69) با شیم .
خدايا به حق تمام آبرومندانت،ايمان كامل، بدن سالم، عقل قوى، رزق حلال، علم مفيد، عمر بابركت، نيت خالص، عزت دنيا و آخرت، حسن عاقبت به همه ما مرحمت بفرما.
«والسلام عليكم و رحمه اللّه و بركاته»
التماس دعا

با سلام

پیامبر (ص) و سایر هادیان میتوانند هدایت کنند منتها باذن الله تعالی . و فرقی که در این بین وجود دارد اینجاست که ایشان رساننده به مقصود هستند . یعنی دست انسان را گرفته و به هدف میرسانند (هدایت به امر ):

کیست مولا آن که آزادت کند؛ بند رقیت، زپایت وا کند

با صلوات بر محمد وآل محمد
وسلام بر شما پویند گان راه حق وحقیقت
در باب هدایت نکاتی در پست های گذشته نقل گردید ، و در این پست به نکاتی از قرآن کریم اشاره می کنیم .
هدایت مراتبی دارد اما در قرآن کریم آمده است که خداوند یک عده را هدایت می کند که این خصوصیات را داشته باشند :
1-کسانی که ایمان قلبی داشته باشند «من یؤمن بالله یهد قلبه »(تغابن /11)
2-توبه وانابه به سوی خدا داشته باشند«یهدی الیه من اناب »(رعد/27)
3-اطاعت از خدا کنند «ان تطیعوه تهتدوا»(نور /54)
4- تلاش وکوشش کنند «الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا»(عنکبوت/69)
از تو حرکت از ما برکت ،خداوند در این آیه شریفه با چند تأکید ، مشخص می کند که «یهدی من یشاء »نیاز به شرائط دارد وبا فراهم آمدن آن شرائط از طرف انسان، این هدایت صورت می گیرد .
اما در مورد این که چه کسانی مورد هدایت قرار نمی گیرند ؟
1- کافران «والله لا یهدی القوم الکافرین »(بقره /264)
2-ظالمین «والله لا یهدی القوم الظالمین »(بقره /258)
3-فاسقین «وما یضل به الا الفاسقین »(بقره /26)
4- اسراف کاران و دروغگویان «انّ الله لا یهدی من هو مسرف کذاب »(غافر/28)
التماس دعا

موضوع قفل شده است