منظور از سجده کردن ستارگان در آیه 4 سوره یوسف

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منظور از سجده کردن ستارگان در آیه 4 سوره یوسف

آیه 4 سوره یوسف
إِذْ قَالَ يُوسُفُ لِأَبِيهِ يَا أَبتِ إِنِّي رَأَيْتُ أَحَدَ عَشَرَ كَوْكَبًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ رَأَيْتُهُمْ لِي سَاجِدِينَ
﴿4﴾

[ياد كن] زمانى را كه يوسف به پدرش گفت اى پدر من [در خواب] يازده ستاره را با خورشيد و ماه ديدم ديدم [آنها] براى من سجده مى‏كنند (4)

منظور از سجده کردن ستارگان در آیه 4 سوره یوسف چست؟ چرا یازده ستاره ؟ اصلا سجده ستاره چگونه است؟

victoryone;219642 نوشت:
آیه 4 سوره یوسف
إِذْ قَالَ يُوسُفُ لِأَبِيهِ يَا أَبتِ إِنِّي رَأَيْتُ أَحَدَ عَشَرَ كَوْكَبًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ رَأَيْتُهُمْ لِي سَاجِدِينَ ﴿4﴾
[ياد كن] زمانى را كه يوسف به پدرش گفت اى پدر من [در خواب] يازده ستاره را با خورشيد و ماه ديدم ديدم [آنها] براى من سجده مى‏كنند (4)
منظور از سجده کردن ستارگان در آیه 4 سوره یوسف چست؟ چرا یازده ستاره ؟ اصلا سجده ستاره چگونه است؟

با سلام

قبل از اینکه به سوال بپردازیم لازم به یک مقدمه می باشد و انشاالله در پست بعدی به جواب سوال خواهیم پرداخت
اعمال اجتماعى كه انسان به منظور اغراض معنوى انجام می ‏دهد، مثلا بالانشينى كه به منظور تجسم رياست، و جلو افتادن كه بمنظور تمثل سيادت و آقايى، و خم شدن كه به منظور اظهار حقارت و كوچكى، و بر زمين افتادن كه به منظور نهايت ذلت و افتادگى سجده كننده در قبال عزت و علو مقام مسجود انجام می ‏شود، نام اين اعمال را به غرض هاى آنها نيز داده و آنها را هم بهمان نام می نامند، مثلا همان طور كه جلو افتادن را تقدم می ‏گويند، سيادت و آقايى را هم تقدم می ‏خوانند، و هم چنان كه انحناء و خم شدن مخصوص را ركوع می ‏گويند، حقارت و كوچكى را هم ركوع می ‏گويند، و همانطور كه به خاك افتادن را سجده مى‏گويند، تذلل را هم سجود می ‏گويند، همه اينها به اين عنايت است كه برسانند كه منظور از اين اعمال اجتماعى همان غرضها و نتائج آن است، و گرنه هيچ غرضى به خود آن اعمال تعلق نگرفته است.

و به همين نظر است كه قرآن كريم اينگونه اعمال و نظائر آن از قبيل قنوت و تسبيح و حمد و سؤال و امثال آن را به همه موجودات نسبت می ‏دهد و می فرمايد:" كُلٌّ لَهُ قانِتُونَ" ، و نيز می ‏فرمايد:" وَ إِنْ مِنْ شَيْ‏ءٍ إِلَّا يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ" «2» و نيز می ‏فرمايد:" يَسْئَلُهُ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ" و نيز می ‏فرمايد:" وَ لِلَّهِ يَسْجُدُ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ" .

و فرق ميان اين امور، در صورت انتسابش به موجودات، و در صورت وقوعش در ظرف اجتماع بشرى اين است كه: غايات و غرضهاى آنها، در قسم اول به حقيقت معنايش موجود است، بخلاف قسم دوم، كه غرض از آن امور، به نوعى از وضع و اعتبار تحقق می ‏يابد، مثلا ذلت موجودات و افتادگى آنها در برابر ساحت عظمت و كبريايى خداوند ذلت و افتادگى حقيقى است، بخلاف به رو افتادن و زمين ادب بوسيدن در ظرف اجتماع بشرى كه بر حسب وضع و اعتبار، ذلت و افتادگى است، به نشانه اينكه بسيار اتفاق می ‏افتد كه اين به خاك افتادن و سجده انجام مى‏شود، ولى از آن تعظيم و اظهار ذلت فهميده نمی ‏شود.

پس اينكه فرمود:" وَ لِلَّهِ يَسْجُدُ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ" از همان نظرى است كه اشاره نموديم، و اگر اختصاص داد به صاحبان عقل و فرمود:" مَنْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ" و نفرمود:
ما فى السماوات و الارض، با اينكه اين سجده و ذلت، اختصاص به آدميان و فرشتگان ندارد.

ادامه دارد

victoryone;219642 نوشت:
آیه 4 سوره یوسف
إِذْ قَالَ يُوسُفُ لِأَبِيهِ يَا أَبتِ إِنِّي رَأَيْتُ أَحَدَ عَشَرَ كَوْكَبًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ رَأَيْتُهُمْ لِي سَاجِدِينَ ﴿4﴾

إِذْ قالَ يُوسُفُ لِأَبِيهِ يا أَبَتِ إِنِّي رَأَيْتُ أَحَدَ عَشَرَ كَوْكَباً وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ رَأَيْتُهُمْ لِي ساجِدِينَ (4)
زمانى كه گفت يوسف از براى پدرش يعقوب اى پدر جان من بدرستى كه من ديدم در خواب يازده ستاره و خورشيد و ماه را ديدم براى من سجده ميكردند.

:reading:يا أَبَتِ إِنِّي رَأَيْتُ رؤيا صورت اشياء خارجيه است كه در ذهن ميآيد كه تعبير بصور ذهنيه ميكنند و در خواب تصور ميكند كه در خارج است عكس بيدارى در بيدارى صورت خارجيه بدون ماده در ذهن نقش می ‏بندد و در خواب صورت ذهنيه در خارج جلوه ميكند و اين صور ذهنيه اگر از خيالات واهيه باشد خواب شيطانيست حقيقت ندارد و تعبير باضغاث احلام ميكنند و اگر حقيقت داشته باشد خواب رحمانيست كه از جانب خداوند الهام بقلب ميشود و چون انبياء و معصومين شيطان در قلوب آنها راه ندارد خواب آنها خواب رحمانى است بمنزله وحى است مثل خواب حضرت ابراهيم در ذبح اسماعيل و خواب حضرت رسول صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم كه بوزينه‏ ها از منبرش بالا ميروند و امثال اينها.:reading:

أَحَدَ عَشَرَ كَوْكَباً وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ از دو آيه بعد استفاده ميشود كه خود حضرت يوسف عليه السّلام تعبير خوابش را ميدانست از كلمه وَ يُعَلِّمُكَ مِنْ تَأْوِيلِ الْأَحادِيثِ و حضرت يعقوب هم ميدانست بلكه برادرانش هم فى الجمله بى‏بهره نبودند و مراد از يازده كوكب يازده برادرش بودند و مراد از قمر پدر بزرگوارش بود و مراد از شمس بعضى گفتند مادرش بوده بعضى گفتند خاله ‏اش بوده چون مادرش وفات كرده بود بعضى گفتند كه مراد حضرت اسحق جدّش باشد و او حيات داشته رَأَيْتُهُمْ لِي ساجِدِينَ بعضى گفتند سجده بمعنى تعظيم و احترام و تكريم بوده بعضى گفتند سجده شكر بوده نظر به اينكه سجده بر غير خدا جايز نيست.
بلكه تحقيق اينست كه آن سجده كه مختص بخدا است سجده عبوديت و پرستش است در مقابل عبده اصنام و شمس و نار و گوساله و گاو و ساير آلهه مشركين و اما سجده از روى اطاعت و تمكين و تسليم مانعى ندارد چنانچه ملائكه سجده بآدم كردند غايت الامر در شريعت اسلام مطلقا ممنوع شده‏

أطيب البيان في تفسير القرآن، ج‏7، ص:153 و 154

[=&quot]بسم الله الرحمن الرحیم
[=&quot]

[=&quot]با سلام و احترام
[=&quot]

[=&quot]ضمير" هم" كه براى جمع مذكر عاقل است در آیه شریفه« إِنىّ‏ِ رَأَيْتُ أَحَدَ عَشَرَ كَوْكَبًا وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ رَأَيْتهُُمْ لىِ سَاجِدِينَ» در مورد خورشيد و ماه و ستارگان به كار رفته، همچنين كلمه" ساجدين".

[=&quot]این مساله اشاره دارد به اينكه سجده آنها يك امر تصادفى نبود بلكه پيدا بود روى حساب همچون افراد عاقل و هوشيار سجده مى ‏كنند.
[=&quot]

[=&quot]البته روشن است كه منظور از سجده در اينجا خضوع و تواضع مى‏باشد و گرنه سجده به شكل سجده معمولى انسانها در مورد خورشيد و ماه و ستارگان مفهوم ندارد[=&quot][=&quot][1][=&quot].

[=&quot]:Gol::Gol:
[=&quot]

[=&quot][1][=&quot] - [=&quot]تفسير نمونه، ج‏9، ص: 308

[=&quot]

موضوع قفل شده است