اگر مرجع تقلید فتوا دهد اما شوهر اجازه ندهد ...

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگر مرجع تقلید فتوا دهد اما شوهر اجازه ندهد ...

با سلام خدمت کارشناس محترم احکام
میخواستم طبق احکام، تقلید از مرجع واجب است و در عین حال خروج زن از منزل بدون اجازه شوهر حرام است.
در چنین مواقعی اگر مرجع بگوید واجب است همه از منزل خارج شوند حتی زنان، ولی مرد اجازه ندهد، حرف مرجع مقدم است یا حرف شوهر؟

یک سوال دیگر اینکه اگر پسری بخواهد در جنگ حق علیه باطل شرکت کند، آیا پدر میتواند بگوید راضی نیستم؟

muhammad-aga;219376 نوشت:
با سلام خدمت کارشناس محترم احکام میخواستم طبق احکام، تقلید از مرجع واجب است و در عین حال خروج زن از منزل بدون اجازه شوهر حرام است. در چنین مواقعی اگر مرجع بگوید واجب است همه از منزل خارج شوند حتی زنان، ولی مرد اجازه ندهد، حرف مرجع مقدم است یا حرف شوهر؟

با سلام و احترام

به طور کلی در انجام واجبات و ترک محرمات اذن همسر شرط نیست اما در مورد سوال بهتر است مصداقی مساله را مطرح نمایید تا پاسخ کاملتری دریافت شود.(1)

muhammad-aga;219376 نوشت:
یک سوال دیگر اینکه اگر پسری بخواهد در جنگ حق علیه باطل شرکت کند، آیا پدر میتواند بگوید راضی نیستم؟

دفاع از اسلام و مسلمين واجب است و متوقف بر اذن والدين نيست، ولى در عين حال سزاوار است که انسان تا مى‏ تواند رضايت آنان را جلب کند.(2)

پی نوشت:
1.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
2.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1049

نور;219811 نوشت:
اما در مورد سوال بهتر است مصداقی مساله را مطرح نمایید تا پاسخ کاملتری دریافت شود.(1)

با سلام خدمت کارشناس محترم
بنده مصداق مسئله رو توی عنوان تاپیک مطرح کرده بودم، اما عنوان تاپیک ویرایش شد.
من به برخی از مشکلاتی که خودم در برخی موارد شاهدش بودم عرض می کنم. مثلا مرجع تقلید زن حکم می دهد که حضور در راهپیمایی واجب است، اما شوهر به زن اجازه نمی دهد، حکم این مسئله چیست؟

اگر مردی به زنش اجازه ندهد که برای گرفتن وضو از خانه بیرون برود، آیا زن باید با تیمم نماز بخواند؟

اگر زنی مستطیع شود ولی شوهرش اجازه حج ندهد؟

البته مرد نمیتواند جلوی نماز یا روزه گرفتن زن را بگیرد، چون هیچکدام از این ها نیاز به خروج از منزل ندارد.

muhammad-aga;219828 نوشت:
با سلام خدمت کارشناس محترم بنده مصداق مسئله رو توی عنوان تاپیک مطرح کرده بودم، اما عنوان تاپیک ویرایش شد. من به برخی از مشکلاتی که خودم در برخی موارد شاهدش بودم عرض می کنم. مثلا مرجع تقلید زن حکم می دهد که حضور در راهپیمایی واجب است، اما شوهر به زن اجازه نمی دهد، حکم این مسئله چیست؟ اگر مردی به زنش اجازه ندهد که برای گرفتن وضو از خانه بیرون برود، آیا زن باید با تیمم نماز بخواند؟ اگر زنی مستطیع شود ولی شوهرش اجازه حج ندهد؟ البته مرد نمیتواند جلوی نماز یا روزه گرفتن زن را بگیرد، چون هیچکدام از این ها نیاز به خروج از منزل ندارد.

با عرض سلام خدمت کاربر محترم muhammad-aga گرانقدر و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال نباید برای حضور در راهپیمایی از منزل خارج شود .

باید برای گرفتن وضو از خانه بیرون برود و اجازه شوهر معتبر نیست و تیمم هم کافی نیست مگر در تنگی وقت .

باید به حج برود و نیازی به اجازه شوهر نیست . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

تا زمانیکه رضایت والدین و یا شوهر مخالف با دستور شرع نباشد تبعیت از آنان لازم است و در غیر این صورت اطاعت از دستور دین ارجح و ضروریست است.

سجاد;219861 نوشت:
در فرض سئوال نباید برای حضور در راهپیمایی از منزل خارج شود . باید برای گرفتن وضو از خانه بیرون برود و اجازه شوهر معتبر نیست و تیمم هم کافی نیست مگر در تنگی وقت .

با سلام و عرض تشکر
چرا بین راهپیمایی و وضو فرق هست؟ هر دوی آنها را اگر مرجع حکم دهد، حکم شرعی است.
ممکن است برخی با جواب شما به این نتیجه برسند که سیاست از دیانت جداست.
اگر زن لازم نیست برای وضو گرفتن خارج از خانه، از شوهر اجازه بگیرد، خوب برای راهپیمایی واجب هم اجازه نگیرد.

muhammad-aga;219870 نوشت:
با سلام و عرض تشکر چرا بین راهپیمایی و وضو فرق هست؟ هر دوی آنها را اگر مرجع حکم دهد، حکم شرعی است. ممکن است برخی با جواب شما به این نتیجه برسند که سیاست از دیانت جداست. اگر زن لازم نیست برای وضو گرفتن خارج از خانه، از شوهر اجازه بگیرد، خوب برای راهپیمایی واجب هم اجازه نگیرد.

با سلام و تشکر از پیگیری شما

در صورتی که شرکت در راهپیمایی به عنوان واجب عینی شود،مانند وضو،اذن شوهر ساقط می شود.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با سلام مجدد
اگر شوهر به زن اجازه ندهد برای وضو گرفتن یا هر واجب عینی دیگر از خانه بیرون برود، اما برای این کار دلیل داشته باشد، مثلا احتمال خطر جانی یا خطر های دیگر بدهد، در اینصورت حکم مرجع مقدم است یا اجازه ندادن شوهر؟

چون همانطور که میدانید وضو واجب عینی است اما اگر انسان احساس خطر کند میتواند تیمم کند. حالا اگر شوهر هم نگذارد زن برای وضو بیرون برود ولی برای این کار دلیلی دارد. حکم مرجع مقدم است یا شوهر؟

muhammad-aga;220942 نوشت:
اگر شوهر به زن اجازه ندهد برای وضو گرفتن یا هر واجب عینی دیگر از خانه بیرون برود، اما برای این کار دلیل داشته باشد، مثلا احتمال خطر جانی یا خطر های دیگر بدهد، در اینصورت حکم مرجع مقدم است یا اجازه ندادن شوهر؟ چون همانطور که میدانید وضو واجب عینی است اما اگر انسان احساس خطر کند میتواند تیمم کند. حالا اگر شوهر هم نگذارد زن برای وضو بیرون برود ولی برای این کار دلیلی دارد. حکم مرجع مقدم است یا شوهر؟

با سلام و عرض ادب

اگر زن،احتمال خوف و خطر عقلایی بیابد و امکان فراهم کردن آب برای وضو در منزل هم به هیچ طریقی نباشد و لو در آخر وقت،نوبت به تیمم می رسد و اگر از طرف زن احتمال خوف و خطری نباشد،باید برای تیمم خارج شود.

رساله مراجع،موارد تیمم

موضوع قفل شده است