میتوانم از مجتهدی که فوت کرده تقلید کنم ؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
میتوانم از مجتهدی که فوت کرده تقلید کنم ؟

من پسری 17 ساله هستم
تا الان مرجع تقلیدی برای خودم انتخاب نکردم
ولی الان میخوام که از آیت الله بهجت تقلید کنم
با توجه به این که ایشون فوت کردن
و این که من در زمان قبل فوت ایشون میتونستم از ایشون تقلید کنم و الان بر تقلیدم بمونم میتونم الان از ایشون تقلید کنم یا نه
من قبل فوت ایشون فکر کنم مکلف بودم Smile

نه خیر نمیتونید باید عوض کنیدو یا اگر مرجع جدیدتون گفت شما میتونید از اون مرجعی که فوت کرده رساله اش
رو استفاده کنید میتونید.در غیر اون صورت نمیشه.
مثلا ایت الله خامنه ای فرمودند شما میتونید از رساله ی حضرت امام استفاده کنید

helmon;219173 نوشت:
من پسری 17 ساله هستم
تا الان مرجع تقلیدی برای خودم انتخاب نکردم
ولی الان میخوام که از آیت الله بهجت تقلید کنم
با توجه به این که ایشون فوت کردن
و این که من در زمان قبل فوت ایشون میتونستم از ایشون تقلید کنم و الان بر تقلیدم بمونم میتونم الان از ایشون تقلید کنم یا نه
من قبل فوت ایشون فکر کنم مکلف بودم :)

با سلام و درود

باید مشخص کنید که آیا قبل فوت اون بزرگوار مکلف بودید یا خیر و تقلید هم می کردید یا خیر اگر قبل از فوت ایشان مقلدشان بودید که میشود بقای بر میت که باید به مجتهد زنده ایی مراجعه فرمائید و بعد از اجازه گرفتن باقی بمانید ولی اگر ابتداء بخواهید تقلید بفرمائید
مساله شماره 9 از رساله سیزده مرجع
تقلید میت ابتداء جایز نیست

موفق باشید :Gol:

helmon;219173 نوشت:
من پسری 17 ساله هستم تا الان مرجع تقلیدی برای خودم انتخاب نکردم ولی الان میخوام که از آیت الله بهجت تقلید کنم با توجه به این که ایشون فوت کردن و این که من در زمان قبل فوت ایشون میتونستم از ایشون تقلید کنم و الان بر تقلیدم بمونم میتونم الان از ایشون تقلید کنم یا نه من قبل فوت ایشون فکر کنم مکلف بودم :)

با سلام و احترام

ضمن تشکر از جناب رحیق مختوم بخاطر پاسخ کاملشان به حسب وظیفه باید گفته شود که اگر در زمان آیت الله بهجت، ایشان به عنوان مرجع تقلید شما نبوده اند یا مرجعی تا کنون نداشتید اکنون باید از مرجع زنده، تقلید نمایید و همچنین باقی ماندن بر مرجع میت باید با اجازه مرجع تقلید زنده باشد.

رساله مراجع،باب تقلید

موضوع قفل شده است