سجده کردن زن بر شوهر!(کارشناس:رسا)

تب‌های اولیه

39 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سجده کردن زن بر شوهر!(کارشناس:رسا)

با سلام خدمت کارشناسان محترم انجمن حدیث و باقی دوستان:Gol:

چندی پیش با حدیثی برخوردم که سؤالاتی در ذهنم ایجاد کرد، از دوستان عزیز خواهشمندم اعتبار این حدیث را بررسی کنند.

این حدیث از پیامبر (ص) نقل شده به این مضمون:
اگر سجده کردن برای غیر خدا جایز بود، دستور میدادم تا زن در برابر شوهرش سجده کند.
(فروع کافی، ج 5، ص 507)
...

ضرب المثل;218731 نوشت:
[="navy"]اگر سجده کردن برای غیر خدا جایز بود[/]، دستور میدادم تا زن در برابر شوهرش سجده کند.

اگر سجده کردن برای غیر خدا جایز بود، منظور اطاعت زن از شوهر است

بنده ی خدا;218741 نوشت:
اگر سجده کردن برای غیر خدا جایز بود، منظور اطاعت زن از شوهر است

با سلام،
منظور از سجده، عبادت و پرستش است که بسیار فراتر از اطاعت است
.

خداييش شورش ديگه در اوردن يه لقمه نان ميندازن بايد بردگي كني واقعا اين انصافه خدا خودش به اين خفت زنها راضيه؟

ضرب المثل;218731 نوشت:
با سلام خدمت کارشناسان محترم انجمن حدیث و باقی دوستان:gol:

چندی پیش با حدیثی برخوردم که سؤالاتی در ذهنم ایجاد کرد، از دوستان عزیز خواهشمندم اعتبار این حدیث را بررسی کنند.

اگر سجده کردن برای غیر خدا جایز بود، دستور میدادم تا زن در برابر شوهرش سجده کند.
(فروع کافی، ج 5، ص 507)
...

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ ابْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ مَالِكِ بْنِ عَطِيَّةَ عَنْ سُلَيْمَانَ‏ بْنِ خَالِدٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّ قَوْماً أَتَوْا رَسُولَ اللَّهِ ص فَقَالُوا يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّا رَأَيْنَا أُنَاساً يَسْجُدُ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَوْ أَمَرْتُ أَحَداً أَنْ يَسْجُدَ لِأَحَدٍ لَأَمَرْتُ الْمَرْأَةَ أَنْ تَسْجُدَ لِزَوْجِهَا
الكافي، ج‏5، ص: 508

و اما اسنادش تا اونجایی که بنده امکاناتش رو داشتم از این قرار است

سليمان بن خالد بن دهقان‏
بن نافلة، مولى عفيف بن معديكرب- عم الأشعث بن قيس لأبيه و أخوه لأمه- أبو الربيع الأقطع. كان قارئا فقيها وجها، روى عن أبي عبد الله و أبي جعفر عليهما السلام، و خرج مع زيد، و لم يخرج معه من أصحاب أبي جعفر عليه السلام غيره فقطعت يده، و كان الذي قطعها يوسف بن عمر بنفسه، و مات في حياة أبي عبد الله عليه السلام، فتوجع لفقده، و دعا لولده، و أوصى بهم أصحابه. و لسليمان كتاب رواه عنه عبد الله بن مسكان. أخبرناه غير واحد عن جعفر بن محمد، عن محمد بن الحسن، عن محمد بن الحسن الصفار قال: حدثنا محمد بن الحسين بن أبي الخطاب، عن أبي حفص الأعشى، عن عبد الله بن مسكان، عن سليمان بن خالد. و أما طريقنا من جهة الكوفيين، أخبرنا عدة من أصحابنا عن أحمد بن محمد بن سعيد قال: حدثنا يحيى بن زكريا بن شيبان قال: حدثنا محمد بن سنان قال: حدثني عبد الله بن مسكان عن سليمان.
رجال النجاشي - فهرست أسماء مصنفي الشيعة، ص: 184

سليمان بن خالد، أبو الربيع‏ الهلالي، مولاهم كوفي، مات في حياة أبي عبد الله، خرج مع زيد فقطعت إصبعه معه، و لم يخرج من أصحاب أبي‏
رجال الشيخ - الأبواب، ص: 216

جعفر عليه السلام غيره‏ سليمان بن خالد أبو الربيع‏ الهلالي كوفي مولاهم ق [جخ‏] خرج مع زيد فقطعت إصبعه، و لم يخرج من أصحاب أبي جعفر عليه السلام غيره، صاحب قرءان [قي‏]: خرج معه و أفلت، و في كتاب سعد أنه تاب من ذلك و رجع إلى الحق قبل موته، و رضي عنه أبو عبد الله عليه السلام بعد سخطه، و توجع لموته.
رجال ابن داود، ص: 460

2 سليمان بن خالد بن دهقان‏ بن نافلة مولى عفيف أبو الربيع الأقطع خرج مع زيد فقطعت إصبعه، لم يخرج من أصحاب أبي جعفر عليه السلام غيره ثقة صاحب قرءان. و قال البرقي: سليمان بن خالد البجلي الأقطع كوفي، خرج مع زيد بن علي فأفلت. و في كتاب سعد: أنه خرج مع زيد فأفلت، فمن الله عليه و تاب و رجع بعد ذلك، و كان فقيها وجها روى عن الصادق و الباقر عليهما السلام و كان الذي قطع يده يوسف بن عمر بنفسه! مات في حياة أبي عبد الله عليه السلام. و رويت في معناه أحاديث، ذكرناها في الكتاب الكبير.
رجال العلامة - خلاصة الأقوال، ص: 78

سليمان بن خالد بن دهقان:
أبو الربيع الأقطع، كان قارئاً، فقهياً، وجهاً، روى‏ عن أبي جعفر و أبي عبد اللَّه (عليهما السّلام)، و خرج مع زيد، و لم يخرج معه من أصحاب أبي جعفر (عليه السّلام) غيره، فقطعت يده، و كان الذي قطعها يوسف بن عمر بنفسه، و مات في حياة الصادق (عليه السّلام)، فتوجّع لفقده، و دعا لولده و أوصى بهم أصحابه. و لسليمان كتاب رواه عنه: عبد اللَّه بن مسكان، رجال النجاشي

.قال حمدويه: سألت أبا الحسين أيّوب بن نوح بن درّاج النخعي عن سليمان بن خالد النخعي، أ ثقة هو؟ فقال: كما يكون الثقة،
رجال الكشّي «2962»

ثقة، و في كتاب سعد: أنّه خرج مع زيد فأفلت، فمنّ اللَّه عليه و تاب و رجع، الخلاصة
نقد الرجال، ج‏2، ص: 360

مالك بن عطية:
قال النجاشي: «مالك بن عطية الأحمسي: أبو الحسين البجلي، الكوفي: ثقة، روى عن أبي عبد الله ع، له كتاب يرويه جماعة، أخبرنا أحمد بن محمد بن عمران، قال: حدثنا أبو علي بن همام، قال: حدثنا حميد، قال: حدثنا القاسم بن إسماعيل، قال: حدثنا عيسى بن هشام، عن مالك، بكتابه». و قال الشيخ (752): «مالك بن عطية، له كتاب، رويناه بالإسناد [بهذا الإسناد]، عن أحمد بن محمد بن عيسى، عن الحسن بن محبوب، عنه». و أراد بالإسناد: جماعة، عن أبي المفضل، عن ابن بطة. و عده في رجاله (تارة) من أصحاب السجاد ع (7)، قائلا: «مالك بن عطية». و (أخرى) في أصحاب الباقر ع (21)، مقتصرا بالعنوان. و (ثالثة) في أصحاب الصادق ع (457)، قائلا: «مالك بن عطية البجلي الكوفي الأحمسي». و عده البرقي من أصحاب الصادق ع، قائلا: «مالك بن عطية الأحمسي»
معجم رجال الحديث، ج‏15، ص: 176

طبقته في الحديث‏
وقع بعنوان مالك بن عطية في أسناد كثير من الروايات تبلغ ستة و تسعين‏ موردا. فقد روى عن أبي عبد الله ع، و عن أبي بصير، و أبي حمزة، و أبي حمزة الثمالي، و أبي عبيدة، و أبي عبيدة الحذاء، و أبيه، و ابن أبي يعفور، و أبان بن تغلب، و ثوير بن أبي فاختة، و داود بن فرقد، و زياد بن المنذر، و سعيد الأعرج، و سليمان، و سليمان بن خالد، و سورة بن كليب، و ضريس الكناسي، و عائذ الأحمسي، و عامر بن جذاعة، و عبد الأعلى بن أعين، و عنبسة بن مصعب، و محمد بن مسلم، و معروف بن خربوذ، و منهال القصاب، و يونس بن عمار، و يونس بن عمار بن فيض أبي الحسن الصيرفي التغلبي الكوفي. و روى عنه ابن رئاب، و ابن محبوب، و الحسن بن محبوب، و عبد الله بن عبد الرحمن، و عبد الله بن القاسم، و علي بن الحكم، و محمد بن سنان. و روى بعنوان مالك بن عطية الأحمسي، عن أبي حمزة الثمالي، و روى عنه علي بن الحكم. الكافي: الجزء 1، كتاب الحجة 4، باب أن الأئمة تدخل الملائكة بيوتهم .. 97، الحديث 3. و روى عن معروف بن خربوذ المكي، و روى عنه الحسن بن محبوب. مشيخة الفقيه: في طريقه إلى معروف بن خربوذ.
معجم رجال الحديث، ج‏15، ص: 179

«مالك بن عطية الأحمسي»
أبو الحسين البجلي ثقة من أصحاب الصادق عليه السلام له كتاب روى عنه عبيس (النجاشي) روى عنه الحسن بن محبوب (الفهرست).
تأريخ الفقهاء و الرواة (المنتخب)، روضةالمتقين‏ج‏14، ص: 419

و ابن محبوب و مالك ثقتان سيجي‏ء ترجمتهما.
تأريخ الفقهاء و الرواة (المنتخب)، روضةالمتقين‏ج‏14، ص: 75

و يمكن القول بصحته لما ذكر، و لصحته، عن ابن محبوب و هو من أهل الإجماع‏
تأريخ الفقهاء و الرواة (المنتخب)، روضةالمتقين‏ج‏14، ص: 147

«قال نصر بن الصباح: أحمد بن محمد بن عيسى لا يروي عن ابن محبوب، من أجل أن أصحابنا يتهمون ابن محبوب في روايته عن أبي حمزة، ثم تاب أحمد بن محمد فرجع، قبل ما مات، و كان يروي عمن كان أصغر سنا منه‏
معجم رجال الحديث، ج‏3، ص: 88

(479) عن علي بن محمد القتيبي، حدثني جعفر بن محمد بن الحسن بن محبوب .. و مات الحسن بن محبوب، في آخر سنة 224، و كان من أبناء خمس و سبعين سنة. و بما أن علي بن محمد لم يوثق، و جعفر بن محمد، مجهول، فلا يمكن أن يعارض به خبر النجاشي و الشيخ، و ما تقدم من الروايات. و أما ما رواه الكشي، عن نصر بن الصباح، في ترجمة أحمد بن محمد بن عيسى (373- و- 374) من أن أحمد بن محمد بن عيسى لا يروي عن ابن محبوب، من أجل أن أصحابنا يتهمون ابن محبوب في روايته عن أبي حمزة، ثم تاب أحمد بن محمد، فرجع قبل ما مات، و كان يروي عمن كان أصغر سنا منه، فإن لم يناقش فيه من جهة نصر بن الصباح فهو شاهد على جواز رواية الحسن عن أبي حمزة لا على عدمه. ثم لو أغمضنا عن ذلك، و فرضنا أنه لم يثبت أن الحسن بن محبوب أدرك أبا حمزة و روى عنه، فلم يثبت خلافه أيضا، و عليه فبما أنه يحتمل روايته عنه بلا واسطة، و عن حس، و الحسن ثقة، فلا بد من الأخذ بروايته و ذلك لبناء العقلاء على الأخذ بكل خبر ثقة يحتمل أن يكون عن حس. بقي هنا شي‏ء، و هو أن اتهام ابن محبوب إنما كان في روايته عن أبي حمزة نفسه كما ذكرناه عن الكشي، على ما في النسخ المصححة و بعض النسخ المطبوعة، و لكن في بعض النسخ أن اتهامه كان في روايته عن ابن أبي حمزة، و هو الموافق لما ذكره في ترجمة الحسن بن محبوب (479) على جميع النسخ، و وجه الاتهام على هذا التقدير أن ابن أبي حمزة كان منحرفا في عقيدته و ضعيفا في الحديث، فتكون رواية ابن محبوب عنه قدحا له و موجبا لاتهامه. و لكن الصحيح ما أثبتناه، و ذلك فإن وجه الاتهام ليس هو ضعف المروي عنه، بل لأجل كون ابن محبوب من جهة صغر سنه يتهم في روايته عن أبي حمزة
معجم رجال الحديث، ج‏4، ص: 299

المتوفى سنة (150)، و ذلك لما في الكشي من أن أحمد بن محمد تاب عن اتهامه فرجع قبل ما مات، و كان يروي عمن كان أصغر سنا من ابن محبوب، و يؤكد ذلك أن النجاشي صرح بذلك حيث قال في ترجمة أحمد بن محمد بن عيسى، قال الكشي: عن نصر بن الصباح: ما كان أحمد بن محمد بن عيسى يروي عن ابن محبوب من أجل أن أصحابنا يتهمون ابن محبوب في روايته عن أبي حمزة الثمالي‏
أحمد بن محمد أبي نصر البزنطي، ثقة، مولى السكوني (السكون)، له كتاب الجامع، روى عن أبي الحسن موسى.
رجال الشيخ - الأبواب، ص: 352

موفق باشید

دست شما درد نکنه با این همه منبع
حالا اینا معتبر هست یا نه ؟

تازه اگه میگفتن سجده کنین هم ما نمیکردیم .
اصلا به چه دلیلی؟:Gig:مثلا چه دلیلی داره که زن از مرد اطاعت کنه؟
شیطان که میخواست سجده کنه لا اقل به آدم سجده نکرد . باز یه چیزی.:Cheshmak:

با تشکر از رحیق مختوم:Gol:
اهتمام شما در بیان سلسله راویان حدیث، مزید امتنان است، اما همانطور که نکیسا گفت این مطلب چندان قابل استفاده برای خواننده عام نیست، بخصوص اینکه به زبان عربی هم هست. از این رو از شما و دیگر کارشناسان می خواهم بر این مستندات روایی، استنباطات و تحلیل های خود را هم بیفزایند تا به نتیجه بحث کمک بیشتری کند.

fargol;218779 نوشت:
خداييش شورش ديگه در اوردن يه لقمه نان ميندازن بايد بردگي كني واقعا اين انصافه خدا خودش به اين خفت زنها راضيه؟

خانم فرگل توجه حضرتعالی را در رابطه با این فرمایشتان به گزیده ایی از سخنان علامه طباطبائی در تفسیر شریف المیزان جلب می کنم

حضرت علامه بعد از تبیین جایگاه زن در اقوام گذشته که مقاله ایی بسیار طولانی است می پردازد که حقیر بخاطر اینکه این مقام گنجایش درج تمام آن توضیحات را ندارد به نتیجه گیری خود علامه در آن کتاب می پردازم تا مشخص شود که اسلام عزیز چه جایگاه منیع و ارزشمندی برای جامعه نسوان قائل است

اول اينكه: بشر در آن دوران ( در امتها و قبائل وحشى، از قبيل ساكنين افريقا و استراليا و جزائر مسكون در اقيانوسيه و امريكاى قديم و غير اينها ) در باره زن دو طرز تفكر داشت، يكى اينكه زن را انسانى در سطح حيوانات بی ‏زبان می ‏دانست، و ديگر اينكه او را انسانى پست و ضعيف در انسانيت می ‏پنداشت، انسانى كه مردان، يعنى انسان‏هاى كامل در صورت آزادى او از شر و فسادش ايمن نيستند، و به همين جهت بايد هميشه در قيد تبعيت مردان بماند، و مردان اجازه ندهند كه زنان آزادى و حريتى در زندگى خود كسب كنند، نظريه اول با سيره اقوام وحشى و نظريه دوم با روش اقوام متمدن آن روز مناسب‏تر است.

دوم اينكه: بشر قبل از اسلام نسبت به زن از نظر وضع اجتماعى نيز دو نوع طرز تفكر داشت، بعضى از جوامع زن را خارج از افراد اجتماع انسانى مى‏دانستند، و معتقد بودند زن جزء اين هيكل تركيب يافته از افراد نيست، بلكه از شرايط زندگى او است، شرايطى كه بشر بى‏نياز از آن نمى‏باشد، مانند خانه كه از داشتن و پناه بردن در آن چاره ‏اى ندارد، و بعضى ديگر معتقد بودند زن مانند اسيرى است كه به بردگى گرفته می ‏شود، و از پيروان اجتماع غالب است، و اجتماعى كه او را اسير كرده، از نيروى كار او استفاده می ‏كند، و از ضربه زدنش هم جلوگيرى می نمايد.

سوم اينكه: محروميت زن در اين جوامع همه جانبه بود، و زن را از تمامى حقوقى كه ممكن بود از آن بهره‏ مند شود، محروم می ‏دانستند، مگر به آن مقدارى كه بهره‏ مندى زن در حقيقت به سود مردان بود، كه قيم زنان بودند.

چهارم اينكه: اساس رفتار مردان با زنان عبارت بود از غلبه قوى بر ضعيف و به عبارت ديگر هر معامله‏ اى كه با زنان می ‏كردند بر اساس قريحه استخدام و بهره‏ كشى بود، اين روش امت‏هاى غير متمدن بود، و اما امت‏هاى متمدن علاوه بر آنچه كه گفته شد اين طرز تفكر را هم داشتند كه زن انسانى است ضعيف الخلقه، كه توانايى آن را ندارد كه در امور خود مستقل باشد، و نيز موجودى است خطرناك كه بشر از شر و فساد او ايمن نيست و چه بسا كه اين طرز تفكرها در اثر اختلاط امت‏ها و زمان‏ها در يكديگر اثر گذاشته باشند.

fargol;218779 نوشت:

ادامه از پست قبل

اسلام چه تحولى در امر زن پديد آورد؟

سراسر دنيا عقائدى را كه شرح داديم، هم چنان در باره زن داشت، و رفتارهايى كه گفتيم معمول می داشت، و زن را در شكنجه‏ گاه ذلت و پستى زندانى كرده بود، بطورى كه ضعف و ذلت، يك طبيعت ثانوى براى زن شده و گوشت و استخوانش با اين طبيعت می روئيد، و با اين طبيعت به دنيا می آمد و می ‏مرد، و كلمات زن و ضعف و خوارى و پستى نه تنها در نظر مردان، بلكه در نظر خود زنان نيز مثل واژه‏ هاى مترادف و چون انسان و بشر شده بود، با اينكه در معانى متفاوتى وضع شده بودند، و اين خود امرى عجيب است، كه چگونه در اثر تلقين و شستشوى مغزى فهم آدمى واژگونه و معكوس می ‏گردد، و تو خواننده عزيز اگر به فرهنگ محلى امت‏ها مراجعه كنى، هيچ امتى را نخواهى يافت، نه امتهاى وحشى و نه امتهاى متمدن كه مثل‏هايى سارى و جارى در باره ضعف زنان و خوارى آنان، در آن فرهنگ وجود نداشته باشد، بلكه به هر يك از اين فرهنگ‏ها مراجعه كنى، خواهى ديد كه با همه اختلافاتى كه در اصل زبان و سياق‏ها و لحن‏هاى آن هست، انواعى از استفاده و كنايه و تشبيه مربوط به كلمه" زن" خواهى يافت، و خواهى ديد كه مرد ترسو و يا ضعيف و يا بى عرضه و يا خوارى طلب و يا ذلت پذير و يا تن به ذلت ده را زن می ‏نامند، مثل اين شعر عرب كه می گويد:

و ما أدرى و ليت اخال أدرى ### أقوم آل حصن ام نساء

نمی دانم و اى كاش می دانستم كه آل حصن مردانند و يا زنان،

و صدها هزار از اينگونه مثلهاى شعرى و نثرى را در هر لغتى خواهى يافت.

و اين به تنهايى براى اهل تحقيق كافى است كه بفهمد جامعه بشرى قبل از اسلام چه طرز تفكرى در باره زن داشته است، و ديگر حاجت ندارد به اينكه سيره‏ نويسان و كتب تاريخى فصل جداگانه و يا كتابى مختص به دادن آمارى از عقائد امتها و ملتها در مورد زنان نوشته باشند، براى اينكه خصال روحى و جهات وجودى هر امت و ملتى در لغت و آداب آن امت و ملت تجلى می ‏كند.
و در هيچ تاريخ و نوشته ‏اى قديمى چيزى كه حكايت از احترام و اعتنا بشان زن كند، نخواهى يافت، مگر مختصرى در تورات و در وصاياى عيسى بن مريم ع كه بايد به زنان مهربانى كرد و تسهيلاتى براى آنان فراهم نمود.

ادامه ...

fargol;218779 نوشت:

ادامه از قبل
و اما اسلام يعنى آن دينى كه قرآن براى تاسيس آن نازل گرديده، در حق زن نظريه‏اى ابداع كرده كه از روزى كه جنس بشر پا به عرضه دنيا گذاشت تا آن روز چنين طرز تفكرى در مورد زن نداشت، اسلام در اين نظريه خود، با تمام مردم جهان در افتاد، و زن را آن طور كه هست و بر آن اساسى كه آفريده شده، به جهان معرفى كرد، اساسى كه به دست بشر منهدم شده و آثارش نيز محو گشته بود.
اسلام عقائد و آرايى كه مردم در باره زن داشتند و رفتارى كه عملا با زن می ‏كردند را بى اعتبار نموده و خط بطلان بر آنها كشيد.

و اما هويت زن در اسلام:
اسلام بيان می ‏كند كه زن نيز مانند مرد انسان است، و هر انسانى چه مرد و چه زن فردى است از انسان كه در ماده و عنصر پيدايش او دو نفر انسان نر و ماده شركت و دخالت داشته‏اند، و هيچ يك از اين دو نفر بر ديگرى برترى ندارد، مگر به تقوا، هم چنان كه كتاب آسمانى خود مى‏فرمايد:" يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‏، وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا، إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ". «1»
بطورى كه ملاحظه می ‏كنيد قرآن كريم هر انسانى را موجودى گرفته شده و تاليف يافته از دو نفر انسان نر و ماده می ‏داند، كه هر دو بطور متساوى ماده وجود و تكون او هستند، و انسان پديد آمده (چه مرد باشد و چه زن) مجموع ماده‏ اى است كه از آن دو فرد گرفته شده است.
قرآن كريم در معرفى زن مانند آن شاعر نفرمود:" و انما امهات الناس اوعية" «2»، و مانند آن ديگرى نفرمود:
بنونا بنو أبنائنا و بناتنا ### بنوهن ابناء الرجال الأباعد «3»
بلكه هر فرد از انسان (چه دختر و چه پسر) را مخلوقى تاليف يافته از زن و مرد معرفى كرد، در نتيجه تمامى افراد بشر امثال يكديگرند، و بيانى تمام‏تر و رساتر از اين بيان نيست، و بعد از بيان اين عدم تفاوت، تنها ملاك برترى را تقوا قرار داد.
و نيز در جاى ديگر فرمود:" أَنِّي لا أُضِيعُ عَمَلَ عامِلٍ مِنْكُمْ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏، بَعْضُكُمْ مِنْ بَعْضٍ" «4»، در اين آيه تصريح فرموده كه كوشش و عمل هيچكس نزد خدا ضايع نمی شود، و اين معنا را تعليل كرده به اينكه چون بعضى از بعض ديگر هستيد، و صريحا نتيجه آيه قبلى كه می فرمود:" إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‏ ..." را بيان می ‏كند، و آن اين است كه مرد و زن هر دو از يك نوع هستند، و هيچ فرقى در اصل خلقت و بنياد وجود ندارند.
(4) من عمل هيچ عامل را ضايع و بى نتيجه نمى‏كنم چه مرد و چه زن، بعضى از شما از بعضى ديگر هستيد." سوره آل عمران، آيه 195"

ادامه از قبل

آن گاه همين معنا را هم توضيح مى‏دهد به اينكه عمل هيچ يك از اين دو صنف نزد خدا ضايع و باطل نمی ‏شود، و عمل كسى به ديگرى عايد نمی ‏گردد، مگر اينكه خود شخص عمل خود را باطل كند. و به بانگ بلند اعلام می ‏دارد:" كُلُّ نَفْسٍ بِما كَسَبَتْ رَهِينَةٌ" «2»، نه مثل مردم قبل از اسلام كه می ‏گفتند:" گناه زنان به عهده خود آنان و عمل نيك‏شان و منافع وجودشان مال مردان است!" و ما انشاء اللَّه به زودى توضيح بيشترى در اين باره خواهيم داد.
پس وقتى به حكم اين آيات، عمل هر يك از دو جنس مرد و زن (چه خوبش و چه بدش) به حساب خود او نوشته می ‏شود، و هيچ مزيتى جز با تقوا براى كسى نيست، و با در نظر داشتن اينكه يكى از مراحل تقوا، اخلاق فاضله (چون ايمان با درجات مختلفش و چون عمل نافع و عقل محكم و پخته و اخلاق خوب و صبر و حلم) است، پس يك زنى كه درجه‏اى از درجات بالاى ايمان را دارد، و يا سرشار از علم است، و يا عقلى پخته و وزين دارد، و يا سهم بيشترى از فضائل اخلاقى را دارا مى‏باشد، چنين زنى در اسلام ذاتا گرامی ‏تر و از حيث درجه بلندتر از مردى است كه هم طراز او نيست، حال آن مرد هر كه می ‏خواهد باشد، پس هيچ كرامت و مزيتى نيست، مگر تنها به تقوا و فضيلت.
و در معناى آيه قبلى بلكه روشن‏تر از آن آيه زير است، كه می فرمايد:" مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً، وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُونَ" «3».
و نيز آيه زير است كه می ‏فرمايد:" وَ مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ، يُرْزَقُونَ فِيها بِغَيْرِ حِسابٍ" «4».
(1) سوره حجرات، آيه 13
(2) هر كسى در گرو عمل خويش است." سوره مدثر آيه 38"
(3) هر آن كس كه عمل صالح بجا آورد، چه مرد باشد و چه زن، به شرطى كه عملش توأم با ايمان گردد، بر او زندگى طيب و پاكى داده و اجرشان بر طبق بهترين عملى كه می ‏كردند می ‏دهيم." سوره نحل، آيه 97"
(4) و هر كس عملى صالح كند، چه مرد باشد و چه زن، به شرط اينكه ايمان داشته باشد، چنين كسانى داخل بهشت می ‏شوند و بدون حساب روزى خواهند داشت." سوره مؤمن، آيه 40"

ادامه از قبل
و نيز آيه زير است كه می ‏فرمايد:" وَ مَنْ يَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحاتِ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ، وَ لا يُظْلَمُونَ نَقِيراً" «1» علاوه بر اين آيات كه صريحا تساوى بين زن و مرد را اعلام می ‏كند، آيات ديگرى هست كه صريحا بی اعتنايى به امر زنان را نكوهش نموده، از آن جمله مى‏فرمايد:" وَ إِذا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالْأُنْثى‏ ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَ هُوَ كَظِيمٌ، يَتَوارى‏ مِنَ الْقَوْمِ مِنْ سُوءِ ما بُشِّرَ بِهِ، أَ يُمْسِكُهُ عَلى‏ هُونٍ أَمْ يَدُسُّهُ فِي التُّرابِ، أَلا ساءَ ما يَحْكُمُونَ" «2».
و اينكه می ‏فرمايد خود را از شرمسارى از مردم پنهان می ‏كند، براى اين است كه ولادت دختر را براى پدر ننگ می ‏دانستند، و منشا عمده اين طرز تفكر اين بود كه مردان در چنين مواقعى تصور می ‏كردند كه اين دختر به زودى بزرگ خواهد شد، و ملعبه و بازيچه جوانان قرار خواهد گرفت، و اين خود نوعى غلبه مرد بر زن است، آن هم در يك امر جنسى كه به زبان آوردن آن مستهجن و زشت است، در نتيجه، ننگ زبان زد شدنش به ريش پدر و خاندان او مى چسبد.
همين طرز تفكر، عرب جاهليت را واداشت تا دختران بى گناه خود را زنده زنده دفن كنند. سبب ديگر قضيه را كه علت اولى اين انحراف فكرى بود در گذشته خوانديد، و خداى تعالى در نكوهش از اين عمل نكوهيده، تاكيد كرده و فرمود:" وَ إِذَا الْمَوْؤُدَةُ سُئِلَتْ، بِأَيِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ". «3»
از بقاياى اينگونه خرافات بعد از ظهور اسلام نيز در بين مسلمانان ماند، و نسل به نسل از يكديگر ارث بردند، و تا كنون نتوانسته ‏اند لكه ننگ اين خرافات را از صفحه دل بشويند، به شهادت اينكه می ‏بينيم اگر زن و مردى با يكديگر زنا كنند، ننگ زنا در دامن زن تا ابد می ‏ماند، هر چند كه توبه هم كرده باشد، ولى دامن مرد ننگين نمی ‏شود، هر چند كه توبه هم‏ نكرده باشد، با اين كه اسلام اين عمل نكوهيده را هم براى زن ننگ می ‏داند، و هم براى مرد، هم او را مستحق حد و عقوبت می ‏داند و هم اين را، هم به او صد تازيانه می ‏زند و هم به اين.

و اما زن و موقعيت اجتماعى زن در اسلام‏
اسلام بين زن و مرد از نظر تدبير شؤون اجتماع و دخالت اراده و عمل آن دو در اين تدبير، تساوى برقرار كرده، علتش هم اين است كه همانطور كه مرد می ‏خواهد بخورد و بنوشد و بپوشد، و ساير حوائجى كه در زنده ماندن خود به آنها محتاج است به دست آورد، زن نيز همين طور است، و لذا قرآن كريم می ‏فرمايد:" بَعْضُكُمْ مِنْ بَعْضٍ" «4».
پس همانطور كه مرد مى‏تواند خودش در سرنوشت خويش تصميم بگيرد و خودش مستقلا عمل كند و نتيجه عمل خود را مالك شود، همچنين زن چنين حقى را دارد بدون هيچ تفاوت:" لَها ما كَسَبَتْ وَ عَلَيْها مَا اكْتَسَبَتْ" «5».
پس زن و مرد در آنچه كه اسلام آن را حق می‏داند برابرند
(1) و كسى كه عملى را از اعمال صالحه انجام دهد، چه مرد باشد و چه زن، البته به شرط آنكه داراى ايمان باشد، چنين كسانى داخل بهشت می ‏شوند و به اندازه خردلى ستم نمی ‏شوند." سوره نساء، آيه 124" [.....]
(2) و هر گاه يكى از آنان اطلاع حاصل می ‏كند كه خداوند دخترى به او داده، صورتش شروع به سياه شدن می ‏كند و اين در حالى است كه مالامال از خشم است و خود را از شرمسارى، از مردم پنهان نموده، فكر می ‏كند، آيا پيه و روغن اين ذلت را بر خود بمالد و دخترش را نگهدارد و يا براى رهايى از اين ننگ، او را زنده زنده در خاك كند، آگاه باشيد كه در اين طرز تفكر سخت خطا كرده ‏اند." سوره نحل، آيه 59"
(3) روزى كه از دختر زنده به گور شده می ‏پرسند به چه گناهى كشته شد." سوره تكوير، آيه 9"
(4) شما زنان و مردان از جنس همديگر می ‏باشيد." سوره آل عمران، آيه 195"
(5) سود و زيان كارش، عايد خودش می ‏شود." سوره بقره، آيه 286"

.... فَبَشِّرْ عِبادِ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئِكَ الَّذِينَ هَداهُمُ اللَّهُ وَ أُولئِكَ هُمْ أُولُوا الْأَلْباب‏:ok::ok::ok::Gol:

nakisa;218816 نوشت:
دست شما درد نکنه با این همه منبع
حالا اینا معتبر هست یا نه ؟
تازه اگه میگفتن سجده کنین هم ما نمیکردیم .
اصلا به چه دلیلی؟:gig:مثلا چه دلیلی داره که زن از مرد اطاعت کنه؟
شیطان که میخواست سجده کنه لا اقل به آدم سجده نکرد . باز یه چیزی.:cheshmak:

سلام و درود بر خانم نکیسا همشهری بزرگوار

منظور از سجده در حدیث نبوی نه بمنظور سجده ایی هست که ما در نمازهایمان در مقابل خداوند متعال انجام می دهیم که اگر العیاذ بالله قائل به قولی این چنینی درباره پیامبر شویم دچار شرک خفی خواهیم شد
به نظر میرسد منظور حضرت رسول از سجده در مقابل دو گروه پدر و شوهر تداعی کننده مقام قیمومیت شوهر بر زن باشد و یا شاید اطاعت خالصانه در برابر شوهر باشد نه سجده معهود ، همچنانکه ادامه حدیث این است که سجده فرزند در برابر پدر را هم اجازه میدادم و ناگفته پیداست که در هر دو مورد که مشترک بین این دو گروه هست مسئله قیمومیت و ولی بودن هست

وفقکم الله فی الدارین

خانم ها و آقایان

سجده بدون اینکه الوهیت و ربوبیت را در نظر بگیرید الزاما به معنی عبادت نیست.

قرآن می فرماید برادران حضرت یوسف علی نبینا و آله و علیه السلام در مقابلش سجده کردند!!!

این حدیث شریف هم اهمیت مسئله احترام والا و خالصانه گذاشتن به شوهرکه نتیجتا منجر به اطاعت خالصانه از او به عنوان مدیر و رهبر امور کلان خانواده را می رساند که امری است کاملا طبیعی... و در خود حدیث نمی گوید سجده کنید!
البته اگر هم چنین می گفت یک مسلمان بایستی انجام می داد حال کسی چنین با افتخار می گوید انجام نمی دادیم کمی به مبانی اعتقادی خود رجوع کند. و البته چندین و چند دهه ستیز با دین خدا توسط حکام بهتر از این نتیجه نخواهد داد.

این گریز از مسئله ی اطاعت و تکریم که حقیقتا چیز طبیعی هست عجیب است...همه ما طبیعتا در نظر قبول داریم..
منتها من فکر می کنم در برخی از افراد علاوه بر ذهنیت منفعلی که دشمن ساخته است توسط رسانه ها و... کیفیت پدرسالاری قدیمی که الزاما اسلامی هم نیست و البته دشمن صاحب رسانه هم به خوبی از آن ایرادات استفاده کرده جهت ذهنیت سازی غلط و غیر واقعی... نهایتا مجموع این مسائل ریز و درشت سبب می شود که چنین در مقابل یک امر بدیهی و طبیعی جبهه گیری کنند! که چرا احترام و تکریم که نتیجه اش اطاعت است باشد؟! چیزی که عملا همه به نوعی با آن موافقند!

سئوال:

کیست که اینجا بگوید من برایم فرقی نمی کند که شوهرم-حال شاید در آینده- نظرش چیست؟! بنابراین همه به نوعی با نفس این مطلب که جلب رضایت همسر باشد لااقل در نظرموافقند اما دشمن صاحب رسانه داخلی و خارجی ببینید چقدر خوب توانسته ذهنیت سازی برای ما بکند و اینچنین جبهه گیری بوجود آورد...!!!

و اما اهمیت مسئله احترام و تکریم و اطاعت::

در علم مدیریت می گویند چنانچه یک سیستمی بهترین طرح ها بهترین ابزار را در اختیار داشته باشد اما عاملین آن سیستم تحت فرمان مدیری واحد نباشند به جهت عدم مدیریت واحد و عدم آرامش و عدم نظم که نتیجه اطاعت است به هیچ وجه سیستم در اجرای نقشه خود موفق نخواهد شد.اما اگر بدترین طرح ها تحت نظر مدیر واحد و توانا و متناسبی باشند قطعا بالاترین بهره وری را خواهند داشت.این مسئله اتفاق نظر علم مدیریت است.

خانواده نیز یقینا پیچیده ترین سیستم است.
بنابراین آرامش و رفاه و سعادت دنیوی و اخروی که هدف خانواده است در گرو اعمال مدیریت است و بایستی از مدیریت متناسبی برخوردار باشد که به عقل و شرع مدیریت کلان و رهبری خانواده که امری است سخت و عقل گرایانه با توجه به تفاوت های مردانگی و زنانگی بایستی بر عهده مرد باشد.

و براین اساس تاکید بر احترام و تکریم و اطاعت خالصانه از مرد تاکید بر رکنی ترین دلیل سقوط یا عدم سقوط اهداف یک خانواده و بالتبع آن یک جامعه است.

و البته بدیهی است که اطاعت خالصانه در حد و مرز قوانین اسلام است و شوهر نمی تواند حکم غیر اسلامی ای صادر نماید و آزاد زنی را به بردگی بکشاند که حرام شرعی است.بنابراین آن پیش فرض های ذهنی را نیز از خودمان دور کنیم در مواجهه با دین خدا...

در مقابل:

نظام خانواده به سبک غرب حاکم بر غرب و مقلدینش چون ایران را ببینید که عملا این نبود مدیریت واحد و توانا و متناسب در حد کلانش چه قدر مسبب متلاشی شدن خانواده ها و به تبع آن درد کل اجتماع بشر می باشد...

بدیهی است خانواده ای که در آن اطاعت وتبعیتی از عنصر قوی و محکمی به نام پدر البته در حدود و مرزهای قوانین اسلام و نه ساختگی برخی پدرسالارهای قدیمی وجود نداشته باشد هر کسی تحت شرایط و فشارهای درونی خود هر گونه ول انگاری خواهد داشت و تبعات بسیار بسیار خطرناک فردی و اجتماعی حاصل خواهد بود. اما در یک سیستم مدیریتی توانا که اطاعت و تکریم در حد والای مدیر سر لوحه تک تک اعضای آن است قاعدتا چنین مطلبی محال است.

البته بدیهی است تاکید بر تکریم و اطاعت از مرد به عنوان رهبر خانواده در حالت عموم با توجه به تفاوت های زنانگی و مردانگی و خواستگاه روحی و روانی و تفاوت ارضای روانی هر کدام از این ها از وجوه متعددی ثابت است که بنده به جهت رعایت مختصر نویسی کلی گویی نمودم.

خلاصه کلام حقیقتا خدا را شاهد می گیرم که این طرز نگرش اسلام از جمله دلایلی است که همیشه سر بالا گرفته و می گویم مسلمانم چون طرح اسلام جدید ترین و قوی ترین و محکم ترین طرح ها و در یک کلام یگانه طرح برای خوشبختی بشر است.:Gol:

یا امیرالمومنین
صلوات ا...وسلامه علیه.

پاسخ پست بالا

یعنی اگه زن به شوهرش سجده نکنه تکریم اش نکرده؟؟؟

اصلا چرا باید تکریم کنه؟؟ اگر مرد زحمت میکشه زن هم همینطور بخصوص توی جامعه الان که بعضی خانم ها عملا شدند نان اور خانواده قیومتی که توش فقط اسم شوهر روی زن باشه و زن خودش برای تامین نیازهای مختلفش تلاش کنه معنی نداره اگر این رو میگویم به خاطر اینه که به وفور توی جامعه الان میبینم

با سلام وصلوات برمحمد و آل پاکش

مکرر گفته شد که خالق حکیم بهتر از هرکس دیگر مصالح ومفاسد مخلوقاتش را میشناخته و بوسیله رهبران الهی آنها را به مردم ابلاغ نموده ، حالاگر کسی با این حقایق مشکل دارد باید خودش را اصلاح کند همچنانکه شکست همه مکاتب غیر دینی را دیده ایم .

اما در مورد حدیث مزبور که متفق بین فریقین و موید به شواهدی صحیح است منظور همان اطاعت محض از شوهر و تعالی معنوی فضای منزل است چون بنابر آیات وروایات زنان بیشتر از مردان در پی زخرف وحطام دنیا هستند و بهمین سبب باید همواره تحت هدایت نیرویی منطقی قرار داشته باشند وگرنه مفسده انگیز میشود ضمن اینکه حیات زن به معشوق واقع شدن اوست واینگونه امور سبب توجه و حب بیشتر مرد به زن میشود .

وَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي حَمْزَةَ عَنْ أَبِي بَصِيرٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ خَطَبَ رَسُولُ اللَّهِ ص النِّسَاءَ فَقَالَ يَا مَعْشَرَ النِّسَاءِ تَصَدَّقْنَ وَ لَوْ مِنْ حُلِيِّكُنَّ وَ لَوْ بِتَمْرَةٍ وَ لَوْ بِشِقِّ تَمْرَةٍ فَإِنَّ أَكْثَرَكُنَّ حَطَبُ جَهَنَّمَ إِنَّكُنَّ تُكْثِرْنَ اللَّعْنَ وَ تَكْفُرْنَ الْعِشْرَةَ فَقَالَتِ امْرَأَةٌ يَا رَسُولَ اللَّهِ أَ لَيْسَ نَحْنُ الْأُمَّهَاتُ الْحَامِلَاتُ الْمُرْضِعَاتُ أَ لَيْسَ مِنَّا الْبَنَاتُ الْمُقِيمَاتُ وَ الْأَخَوَاتُ الْمُشْفِقَاتُ فَقَالَ حَامِلَاتٌ وَالِدَاتٌ مُرْضِعَاتٌ رَحِيمَاتٌ لَوْ لَا مَا يَأْتِينَ إِلَى بُعُولَتِهِنَّ مَا دَخَلَتْ مُصَلِّيَةٌ مِنْهُنَّ النَّارَ.موثق

ابو بصیر میگوید :

امام صادق علیه السلام میفرمودند:

روزی پیامبر صلی الله علیه واله با گروهی از زنان مواجه شدند وبه آنها چنین فرمودند :

ای گروه زنان صدقه بدهید حتی اگر شده از زینت و جواهر خود حتی اگر شده به اندازه یک شقه خرما

بدرستی که اکثر شما چوب جهنمید

زیرا شما زیاد لعن میکنید و زندگی نیک و نعمتها را کفران میورزید و ناشکری میکنید

در این هنگام زنی عرضه کرد

یا رسول الله ایا ما همان مادرانی نیستیم که درد حمل را تحمل میکنیم و به فرزندانمان شیر میدهیم ایا دخترانی که احکام خدا را اقامه میکنند و خواهرانی که شفقت و جوانمردی دارند از ما نیستند؟

حضرت رسول صلی الله علیه و اله فرمودند آری شما زنانی هستید که حامله میشوید و فرزندانتان را به دنیا می اورید و به انها شیر میدهید و بسیار مهربان هستید

و اگر آن رفتاری که با شوهران خود میکنید نمی بود هیچ کدام شما که فقط یک نماز خوانده باشد (وهیچ کدام از احکام خدا را عمل نکرده و فقط یک نماز خوانده ) داخل در جهنم نمیشد .

یعنی بد رفتاری شما اگر با همسرتان نمیبود هیچ وقت داخل جهنم نمیشدید حتی اگر فقط از بین تمام عبادات یک نماز مقبول داشتید .

موافق با آیه ۳۴ نساء
فالصالحات قانتات حافظات للغیب بما حفظ الله
در مقابل مردان مدیر همسران صالحه زنانی هستند که در برابر شوهرشان متواضع و مطیع باشند و حفظ اسرار کنند البته در چهارچوب حدود خدا

نکته دیگر در همه ملل دنیا هم زنان موجوداتی احساسی میدانند و سابقه ونتیجه آزاد گذاشتن زن همان جاهلیتی که قرآن از آن خبر داد وموجب انحطاط و سقوط مقام زن شد و چاره آن هم زنده بگور کردن و پاک نمودن اصل قضیه گردید .

mohebbe madar121;218904 نوشت:
این حدیث شریف هم اهمیت مسئله احترام والا و خالصانه گذاشتن به شوهرکه نتیجتا منجر به اطاعت خالصانه از او به عنوان مدیر و رهبر امور کلان خانواده را می رساند که امری است کاملا طبیعی... و در خود حدیث نمی گوید سجده کنید!

سلام و با تشکر از اظهار نظر دوستان

یه سوال اینجا واسه من پیش اومده و اون اینه که :

احترام و اطاعت از پدر رو قبول دارم ، چون اون برات زحمت کشیده . یه عمری خون دل خورده و بزرگت کرده و همینطور ازت خیلی بزرگتره و مطمئنا تصمیمی که اون واسه زندگیت میگیره خیلی خیلی بهتر از تصمیمیه که خودت میگیری ( البته در موارد خیلی کم این قضیه برعکس میتونه باشه )

اما همسر
من نمیتونم قبول کنم به کسی که تقریبا همسن من باشه ،( که البته خانومها در سن همسان با آقایون ، عقلشون بیشتر کار میکنه ). با هم کار کنیم ،با هم زحمت بکشیم ، با هم بزرگ بشیم ، اطاعت کنم.
چرا؟
چه دلیلی وجود داره ؟
در صورتی که میدونم همونقدر که یه مرد هم سن من از زندگی میفهمه ، منم میفهمم شاید هم بیشتر .
در این مورد قضیه پدر رو خیلی راحت میشه توجیه کرد . اما همسر اصلا قابل توجیه نیست .

چون دو نفر ادم عاقل و بالغ دارن در کنار هم دوشادوش هم زندگی میکنن و این اطاعت معنی نداره .
احترا چرا .
احترام حتما باید باشه .
اون هم احترام متقابل . هم زن به مرد و هم مرد به زن .

این منطقی تره

خیر البریه;218922 نوشت:
سقوط مقام زن شد

بله
تنها چیزی که مانع سقوط زن میشه ، اطاعت از شوهره .
خانومها سر از سجده شوهراتون بلند نکنین که سقوط نکنین که یهو زنده به گورتون نکنن.

پی نوشت: آدم به دست پدر خودش زنده به گور بشه به مراتب بهتر از اینه که به دست شوهرش.
پس مجرد بمان و زندگی کن .

خیر البریه;218922 نوشت:
واینگونه امور سبب توجه و حب بیشتر مرد به زن میشود .

من که اینطوری فکر نمیکنم.
هر چی سرتو پایین بگیری بیشتر میزنن تو سرت .توجه و حب که بیشتر نمیشه هیچ ، همش میشه وظیفه.
این ضربالمثل همه جا کاربرد داره . مخصوصا اینجا .
من چرا باید به یه ادمی که همسن منه فقط جنسیتش متفاوته اطاعت کنم ؟
مگه برده هستم؟
من آزادم و هر وطری که دلم بخواد زندگی میکنم .
اگه از رو احساس تصمیم بگیریم چوبشو خودم میخورم .( البته اگه مشکلی پیش بیاد )

nakisa;218924 نوشت:
بله تنها چیزی که مانع سقوط زن میشه ، اطاعت از شوهره . خانومها سر از سجده شوهراتون بلند نکنین که سقوط نکنین که یهو زنده به گورتون نکنن. پی نوشت: آدم به دست پدر خودش زنده به گور بشه به مراتب بهتر از اینه که به دست شوهرش. پس مجرد بمان و زندگی کن .

با سلام

زنده بگور کردن اعراب جاهلی نتیجه طبیعی غیرت مرد است که بواسطه آزاد گذاشتن بیحد واندازه زنان و مفاسد بوجود آمده ، زن را مایه شرمندگی و عار میدانستند .

واین ریاست وآزادی زنان که الان هم در بعضی اقوام آفریقایی متوحش و توحش مدرن مرسوم است موجب طغیان زن و چند شوهری و ... شده است .

بهمین علت خدای سبحان فرمود : رجال قوام نسائند بزبان دیگر زن دائما باید مورد توجه وهدایت و کفالت مرد قرار داشته باشد تا به سعادت برسد وگرنه منحرف خواهند شد .

nakisa;218925 نوشت:
من که اینطوری فکر نمیکنم. هر چی سرتو پایین بگیری بیشتر میزنن تو سرت .توجه و حب که بیشتر نمیشه هیچ ، همش میشه وظیفه. این ضربالمثل همه جا کاربرد داره . مخصوصا اینجا . من چرا باید به یه ادمی که همسن منه فقط جنسیتش متفاوته اطاعت کنم ؟ مگه برده هستم؟ من آزادم و هر وطری که دلم بخواد زندگی میکنم . اگه از رو احساس تصمیم بگیریم چوبشو خودم میخورم .( البته اگه مشکلی پیش بیاد )

با سلام

بحث ما در شرایط ایده آل است و آیات وروایات هم ناظر به چنین شرایطی . وگرنه بله ما هم میدانیم که گاهی اوقات سوء استفاده است اما کمال وسعادت همان است که شارع مقدس به آن دعوت نموده است .

نقل قول:
زنده بگور کردن اعراب جاهلی نتیجه طبیعی غیرت مرد است که بواسطه آزاد گذاشتن بیحد واندازه زنان و مفاسد بوجود آمده ، زن را مایه شرمندگی و عار میدانستند .

این طور که شما حرف میزنین ، مثل اینکه همچین بدتون نیومد از این کار اعراب جاهلی .
الان هم که به قول شما اینطوریه جامعه .
پس بیاین دوباره برگردیم به اون عهد . چطوره؟

نقل قول:
نتیجه طبیعی غیرت مرد

اگه طبیعی بود ،پس چرا پیامبر این کارو منع کرد و همه مذمت میکننش؟

خیر طبیعی نبود .اونا عقلشون پاره سنگ داشت

سجده كه خيلي بيخوده حتي اطاعتش هم در 3 مورد جايزه
1)خلاف شرع نباشه
2)عقلاني باشه
3)متناسب با عرف جامعه باشه
پيامبر خودش تا حدي زنهاش ملاحظه ميكرد كه سوره تحريم نازل شد بعد به بقيه گفتن اين كار نكنيد نميدونم چرا مردم به خودشون نميان زنها هم كه هرچي ميگن گوش ميدن ببخشيد خدا كه نيستن اين مردا من حداقل از خانم هاي سايت توقع دارم كه در برابر ظلم سكوت نكنند پس چرا زندگي معصومين با حرفشون فرق داره چرا اينقد دروغ حداقل بلد باشيد بعد دروغ بگيد

خودش افریده دوس داره اینجوری بگه.... ناراضیی .....برو شکایت کن....:khandeh!:
خدا که نگفته هر مردی..... اگه میگفت هرمردی....میشد بدبخت بودن خانوما....حتی به پدرتم نگفته.....
گفته شوهرت.....
منظورم همون اطاعته....
...............................................
مردان سرپرست زنان اند. به دلیل انکه خداوند مردان را (از جهت توان جسمی و تحمل و قدرت روحی و فکری) بر زنان برتری داده. و به دلیل انکه از اموالشان خرج زنان میکنند پس زنان درستکار فرمانبردارند......(نساـ 34)

zahrarezaei;218948 نوشت:
پس زنان درستکار فرمانبردارند

عزیزم ما که نگفتیم زن یاغی گری در بیاره که .
ما میگیم با هم
مساوی
برابر
مهربون
با محبت کارهاشونو پیش ببرن .
نه اینکه یکی از یکی دیگه اطاعت کنه .
نقل قول:
خدا که نگفته هر مردی.....

آفرین
خدا نگفته هر مردی. مردی که آدم باشه خودش راضی نیست زنش بهش سجدا کنه یا اطاعتش کنه .

مثل قضیه شیطان شده که گفته :
یه ادم نشونم بدین که من بهش سجده کنم

خب برابری حقوق زنو مردو تو چی میبینی؟.... اینکه دقیقا حقوقشون مثه مردا باشه که تساوی نیستش ظلم به زنه.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مرد هم قرار نیست ظلم کنه.... اگه قراره با دین پیش بریم...همون دینی که میگه سجده زن به شوهرش.... میگه :
1بهترين شما آن كسي است كه نسبت به زن خود، سازگارتر و خيرخواه‏تر باشد و من از همه شما درباره زنان خيرخواه‏تر هستم.
2زنان همانا خواهران، مادران، خاله‏ها و عمه‏هاي شما هستند و ريشه وجود شما از آنان است و بايد در اوج عاطفه و مهرباني با آنان رفتار شود.
3نسبت به زنان، با تقوا باشيد و در رعايت حقوق آنان و توجه به ايشان، پرهيزگاري کنيد؛ زيرا آنان امانت خداوند در دست شمايند و طبق دستور و قول پروردگار براي شما حلال و محرم شده‏اند. بر شما است كه حقوق آنان را مراعات نماييد و عادلانه و طبق عرف زمانه و شأن زنان، زندگي ايشان را تأمين كنيد.
4بهترين شما آن افرادي هستند كه با زنان خود، خوب و خوش باشند.
5ملعون و بازملعون است آن كسي كه در تأمين زندگي همسر خود، كوتاهي كند و حقوق خانواده را ضايع و آنان را ناراحت كند.
آيه شريفه 228 سوره بقره بيان مي کند:
« وَ لَهُنَّ مِثْلُ الَّذي عَلَيْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَ لِلرِّجالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ وَ اللَّهُ عَزيزٌ حَكيمٌ؛و همانند وظائفى كه زنان بر عهده دارند، به نفع آنان حقوقى شايسته است و مردان را بر زنان مرتبتى است. و خداوند توانا و حكيم است».
در ذيل اين آيه شريفه روايتي نقل شده است که بر اساس آن پيامبر مکرم اسلام صلوات الله عليه در ان توصيه و تذکر و تاکيد بر لزوم متابعت شوهر و حفظ حقوق شرعي او مي نمايد و بعد از ان به منظور نشان دادن اهميت تبعيت از شوهر در حفظ حقوق خانواده عنوان مي دارد که اگر بنابود سجده برچيزي غير از خدا جايز باشد دستور مي دادم که زنان بر شوهرانشان سجده کنند.
اين نکته در کنار توصيه هاي شديد و موکد اسلام در مورد حقوق زن در خانواده و حفظ حرمت و احترام مادر و... نشان دهنده توجه اکيد به مقام و جايگاه هريک از زن و شوهر است و به هيچ وجه به معناي ارزش گذاري کمتر زن نسبت به مرد نيست.
اسلام به مرد می فرماید به زنت بسیار احترام کن و از خطاهای او چشم پوشی کن و شخصیت او را حفظ کن همچنین به زن دستور می دهد که نهایت احترام را از همسرت دریغ نکن همچنین بخاطر اینکه مرد رئیس خانواده است و در تصمیمات مهم خانواده باید حرف آخر را بزند تا نظام خانواده از هم نپاشد تاکید بیشتری به زن در مورد احترام نسبت به شوهر شده تا جایی که در اين حديث تاکيد مي شوده : اگر قرار بود انسانی بر انسان دیگر سجده کند باید زن بر شوهرش سجده می کرد . شاید این کلام در اول امر به مذاق خیلی ها خوش نیاید اما تحقیق نشان داده که در خانواده هایی که زنان احترام شوهر را رعایت نکرده اند و یا شوهر توانایی لازم برای اداره خانواده از نظر فکری را نداشته فرزندان موفقی پرورش نیافته اند و این مطلب بسیار مهم است در حالیکه در جامعه به آن توجه نمی شود.اهميت حفظ حقوق شوهر نه تنها در تعالي نهاد خانواده موثر است بلکه تاثير فراواني در بهداشت خانواده و جامعه از رذايل و فسادهاي مخرب ايفا مي کند.
پی نوشت
. امام على بن ابى طالب عليه السلام، نهج البلاغه، 1 جلد، انتشارات دار الهجره قم ص : 406
.بحارالأنوار ج : 103 ص : 253 باب 4- أحوال الرجال و النساء روايت56
. زن در آيينه جمال و جلال . ص 3637
. قهرمانه : خزانه دار و وکيل امور مردم، امين و حافظ حکومت.
. روان شناس زن و مرد، دكتر محمد مجد، ص 101 و 97.
. در كتاب زنان و مردان، روابط، ص 140.
.براي مطالعه بيشتر مراجعه کنيد به:نومان .ل.مان. اصول روانشناسي . ترجمه و اقتباس :محمد ساعتچي.چ12.موسسه انتشارات اميرکبير.ج1 ص 646و سکلتون . تفاوت هاي فردي. ترجمه يوسف کريمي. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي.
. احاديث، به نقل از بولتن انديشه، ويژه زن، صص 355 ـ 354

خیر البریه;218922 نوشت:

با سلام وصلوات برمحمد و آل پاکش

مکرر گفته شد که خالق حکیم بهتر از هرکس دیگر مصالح ومفاسد مخلوقاتش را میشناخته و بوسیله رهبران الهی آنها را به مردم ابلاغ نموده ، حالاگر کسی با این حقایق مشکل دارد باید خودش را اصلاح کند همچنانکه شکست همه مکاتب غیر دینی را دیده ایم .

اما در مورد حدیث مزبور که متفق بین فریقین و موید به شواهدی صحیح است منظور همان اطاعت محض از شوهر و تعالی معنوی فضای منزل است چون بنابر آیات وروایات زنان بیشتر از مردان در پی زخرف وحطام دنیا هستند و بهمین سبب باید همواره تحت هدایت نیرویی منطقی قرار داشته باشند وگرنه مفسده انگیز میشود ضمن اینکه حیات زن به معشوق واقع شدن اوست واینگونه امور سبب توجه و حب بیشتر مرد به زن میشود .

وَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي حَمْزَةَ عَنْ أَبِي بَصِيرٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ خَطَبَ رَسُولُ اللَّهِ ص النِّسَاءَ فَقَالَ يَا مَعْشَرَ النِّسَاءِ تَصَدَّقْنَ وَ لَوْ مِنْ حُلِيِّكُنَّ وَ لَوْ بِتَمْرَةٍ وَ لَوْ بِشِقِّ تَمْرَةٍ فَإِنَّ أَكْثَرَكُنَّ حَطَبُ جَهَنَّمَ إِنَّكُنَّ تُكْثِرْنَ اللَّعْنَ وَ تَكْفُرْنَ الْعِشْرَةَ فَقَالَتِ امْرَأَةٌ يَا رَسُولَ اللَّهِ أَ لَيْسَ نَحْنُ الْأُمَّهَاتُ الْحَامِلَاتُ الْمُرْضِعَاتُ أَ لَيْسَ مِنَّا الْبَنَاتُ الْمُقِيمَاتُ وَ الْأَخَوَاتُ الْمُشْفِقَاتُ فَقَالَ حَامِلَاتٌ وَالِدَاتٌ مُرْضِعَاتٌ رَحِيمَاتٌ لَوْ لَا مَا يَأْتِينَ إِلَى بُعُولَتِهِنَّ مَا دَخَلَتْ مُصَلِّيَةٌ مِنْهُنَّ النَّارَ.موثق

ابو بصیر میگوید :
امام صادق علیه السلام میفرمودند:
روزی پیامبر صلی الله علیه واله با گروهی از زنان مواجه شدند وبه آنها چنین فرمودند :
ای گروه زنان صدقه بدهید حتی اگر شده از زینت و جواهر خود حتی اگر شده به اندازه یک شقه خرما
بدرستی که اکثر شما چوب جهنمید
زیرا شما زیاد لعن میکنید و زندگی نیک و نعمتها را کفران میورزید و ناشکری میکنید
در این هنگام زنی عرضه کرد
یا رسول الله ایا ما همان مادرانی نیستیم که درد حمل را تحمل میکنیم و به فرزندانمان شیر میدهیم ایا دخترانی که احکام خدا را اقامه میکنند و خواهرانی که شفقت و جوانمردی دارند از ما نیستند؟
حضرت رسول صلی الله علیه و اله فرمودند آری شما زنانی هستید که حامله میشوید و فرزندانتان را به دنیا می اورید و به انها شیر میدهید و بسیار مهربان هستید
و اگر آن رفتاری که با شوهران خود میکنید نمی بود هیچ کدام شما که فقط یک نماز خوانده باشد (وهیچ کدام از احکام خدا را عمل نکرده و فقط یک نماز خوانده ) داخل در جهنم نمیشد .
یعنی بد رفتاری شما اگر با همسرتان نمیبود هیچ وقت داخل جهنم نمیشدید حتی اگر فقط از بین تمام عبادات یک نماز مقبول داشتید .

موافق با آیه ۳۴ نساء
فالصالحات قانتات حافظات للغیب بما حفظ الله
در مقابل مردان مدیر همسران صالحه زنانی هستند که در برابر شوهرشان متواضع و مطیع باشند و حفظ اسرار کنند البته در چهارچوب حدود خدا

نکته دیگر در همه ملل دنیا هم زنان موجوداتی احساسی میدانند و سابقه ونتیجه آزاد گذاشتن زن همان جاهلیتی که قرآن از آن خبر داد وموجب انحطاط و سقوط مقام زن شد و چاره آن هم زنده بگور کردن و پاک نمودن اصل قضیه گردید .

براي حرفتون دليل و مدرك داريد كه هيچ وگرنه اميدوارم .... مردا چي؟انا ظلم نميكنن چرا ان احاديث نميگيد. ما چوب جهنميم باشه فقط اميدوارم جايي كه شما هستيد نباشيم جايي كه موجودي سرتاسر قساوت قلبه نباشيم جايي كه كسي كه حتي حرمت نگه نميداره نباشيم واقعا بي احترامي حدي داره متاسفم كه اينقد كوته فكريد يعني چون زنها ذاتا بدتر از مردا اند قوام ما هستند يا چون تواناييششون در بعضي موارد بيشتره ؟؟مرد ظالم كم داشتيم؟فرعون چي بود اصلا زني به حد ان رسيد؟زنها نميتونند شوهراشون تغيير بدن وگرنه خدا دستور به اين كار هم ميداد انها را بايد جامعه تغيير بده

وقتی اون حدیثو میبینی.... و میگی چرا زن به شوهرش سجده کنه....این حدیث هارو هم ببینو در نظر بگیر......

zahrarezaei;218964 نوشت:
وقتی اون حدیثو میبینی.... و میگی چرا زن به شوهرش سجده کنه....این حدیث هارو هم ببینو در نظر بگیر......

شما تازه عضو شدي چند ماه باشي ميبيني چه توهيني به زنها ميكنند به كسي كه حتي زنده به گور كردن زنها را فطرت مرد و طبيعي ميدونه چي ميتوني بگي؟

fargol;218963 نوشت:
مرد ظالم كم داشتيم؟فرعون چي بود اصلا زني به حد ان رسيد؟

کم نبودن زنایی که باعث مرگ معصومین شدن!.....

fargol;218967 نوشت:
شما تازه عضو شدي چند ماه باشي ميبيني چه توهيني به زنها ميكنند

چه ربطی داره؟؟؟؟.من خدا و دینشو میگم.... که احترامو ارزش زیادی برا زن قائله.... شماام داری راجع به دین خدا حرف میزنی که توش به زن ظلم شده.. من با جامعه کار ندارم ..... با ادما تو سایت کار ندارم..... اینکه تو جامعه بد جا بیوفته ربطی به دین داره

سلام حضور دوستان
اسلام ملاک برتری انسانها رو نسبت به یکدیگر تقوا دونسته نه جنسیت کجای قرآن اومده که هر کسی مرد باشه برتر است و بقیه که مرد نیستن باید به اون سجده کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مگه مولا علی نمیفرمایند بنده ی دیگری مثل خودت نباش زیرا خداوند ترا آزاد آفریده است ....
پس چرا باید زن بر مرد سجده کند ؟؟؟؟؟ چرا باید سر تعظیم در برابر موجودی همچون خودش فرود بیاره چرا باید سجده کنه بر غیر خدا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خداوند که اینقدر به والدین توصیه کرده و هر جا که صحبت از اطاعت خدا بوده پیروی و اطاعت از والدین هم پشت سرش اومده ولی هیچ جایی خداوند نفرمودن که بر پدر و مادر خود سجده کنید بلکه فرموده و بالوالدین احسانا و حتی فرمودن در مواقعی که حس کردید پدر و مادرتون شما رو به شرک فرامیخوانند ازشون پیروی نکنید
دست از تعصبات بردارید ما داریم در قرن بیست و یکم زندگی میکنیم چه دلیلی وجود داره که زنی که خداوند آزاد آفریدتش خودش رو برده ی یک موجودی همچون خودش کنه ؟؟؟؟ چه دلیلی وجود داره که از همسرش اطاعت کنه ؟؟؟ اصلا اطاعت یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟ میشه یکی از عزیزان توضیح بده که اطاعت از همسر یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا اطاعت از همسر یعنی نادیده گرفتن عقل و شعور خودمون ؟؟؟؟ آیا اطاعت از همسر یعنی سجده کردن بر موجودی مثل خودمون ؟؟؟؟ آیا اطاعت از همسر یعنی از دست دادن آزادی ای که خداوند بهمون هدیه داده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا اطاعت از همسر یعنی پیروی کردن بی چون و چرا از او ؟؟؟؟؟؟؟؟
مرحوم سیمین دانشور جمله ی بسیار زیبایی دارند که مناسب میبینم اینجا بیارم
من زنم و به همان اندازه از هوا سهم میبرم که ریه های تو !
درد آور است که من آزاد نباشم تا تو به گناه نیفتی قوسهای بدنم بیشتر از افکارم به چشمهایت میایند
تاسف بار است که باید لباسهایم را به میزان ایمان تو تنظیم کنم !

با سلام خدمت کاربران گرامی
این تایپیک تا تصمیم مقتضی از طرف مدیریت محترم انجمن جناب پیام گرامی و یا مدیریت محترم سایت تا اطلاع ثانوی بسته اعلام میگردد

موید باشید

nakisa;218938 نوشت:
اگه طبیعی بود ،پس چرا پیامبر این کارو منع کرد و همه مذمت میکننش؟ خیر طبیعی نبود .اونا عقلشون پاره سنگ داشت

با سلام

گفتیم طبیعی نه درست و مشروع چون اعراب در این زمینه افراط کردند ونوزادان دختر را زنده بگور میکردند وگرنه غیرت هیچ مردی ، فساد ناموسش را تحمل نخواهد کرد .

fargol;218963 نوشت:
متاسفم كه اينقد كوته فكريد يعني چون زنها ذاتا بدتر از مردا اند قوام ما هستند يا چون تواناييششون در بعضي موارد بيشتره ؟؟

خواهر محترم لطفا احساسی نشوید ، من نگفتم بلکه خالق شما فرمود :

النساء : 34 الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ فَالصَّالِحاتُ قانِتاتٌ حافِظاتٌ لِلْغَيْبِ بِما حَفِظَ اللَّهُ وَ اللاَّتي‏ تَخافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَ اهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضاجِعِ وَ اضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلا تَبْغُوا عَلَيْهِنَّ سَبيلاً إِنَّ اللَّهَ كانَ عَلِيًّا كَبيراً

مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتريهايى كه خداوند ( در ناحيه خلقت فقط نه در ارزش و كرامت انسانى ) براى بعضى نسبت به بعضى ديگر قرار داده است، و بخاطر انفاقهايى كه از اموالشان (در مورد زنان) مى‏كنند. و زنان صالح، زنانى هستند كه متواضعند، و در غياب (همسر خود) اسرار و حقوق او را، حفظ مى‏كنند در مقابل حقوقى كه خدا براى آنان قرار داده،. و (امّا) آن دسته از زنان را كه از سركشى و مخالفتشان بيم داريد، پند و اندرز دهيد! (و اگر مؤثر واقع نشد،) در بستر از آنها دورى نماييد! و (اگر هيچ راهى جز شدت عمل، براى وادار كردن آنها به انجام وظايفشان نبود،) آنها را تنبيه كنيد! و اگر از شما پيروى كردند، راهى براى تعدّى بر آنها نجوييد! (بدانيد) خداوند، بلندمرتبه و بزرگ است.

چگونه بخوانم ترا;218975 نوشت:
سلام حضور دوستان اسلام ملاک برتری انسانها رو نسبت به یکدیگر تقوا دونسته نه جنسیت کجای قرآن اومده که هر کسی مرد باشه برتر است و بقیه که مرد نیستن باید به اون سجده کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه مولا علی نمیفرمایند بنده ی دیگری مثل خودت نباش زیرا خداوند ترا آزاد آفریده است .... پس چرا باید زن بر مرد سجده کند ؟؟؟؟؟ چرا باید سر تعظیم در برابر موجودی همچون خودش فرود بیاره چرا باید سجده کنه بر غیر خدا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خداوند که اینقدر به والدین توصیه کرده و هر جا که صحبت از اطاعت خدا بوده پیروی و اطاعت از والدین هم پشت سرش اومده ولی هیچ جایی خداوند نفرمودن که بر پدر و مادر خود سجده کنید بلکه فرموده و بالوالدین احسانا و حتی فرمودن در مواقعی که حس کردید پدر و مادرتون شما رو به شرک فرامیخوانند ازشون پیروی نکنید دست از تعصبات بردارید ما داریم در قرن بیست و یکم زندگی میکنیم چه دلیلی وجود داره که زنی که خداوند آزاد آفریدتش خودش رو برده ی یک موجودی همچون خودش کنه ؟؟؟؟ چه دلیلی وجود داره که از همسرش اطاعت کنه ؟؟؟ اصلا اطاعت یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟ میشه یکی از عزیزان توضیح بده که اطاعت از همسر یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا اطاعت از همسر یعنی نادیده گرفتن عقل و شعور خودمون ؟؟؟؟ آیا اطاعت از همسر یعنی سجده کردن بر موجودی مثل خودمون ؟؟؟؟ آیا اطاعت از همسر یعنی از دست دادن آزادی ای که خداوند بهمون هدیه داده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا اطاعت از همسر یعنی پیروی کردن بی چون و چرا از او ؟؟؟؟؟؟؟؟ مرحوم سیمین دانشور جمله ی بسیار زیبایی دارند که مناسب میبینم اینجا بیارم من زنم و به همان اندازه از هوا سهم میبرم که ریه های تو ! درد آور است که من آزاد نباشم تا تو به گناه نیفتی قوسهای بدنم بیشتر از افکارم به چشمهایت میایند تاسف بار است که باید لباسهایم را به میزان ایمان تو تنظیم کنم !

با سلام

لطفا دوستان صبر کنند تا موضوع به نتیجه برسد ، اینکه هرگاه موضوعی بمذاق ما خوش نیامد قفل شود کار درستی نیست وباعث افزایش شبهات میگردد .

دوست گرامی لطفا دقت کنید ، کسی نگفت که زن باید مرد را سجده کند .

کجای قرآن اومده ؟ در اینجا درقرآن آمده :وَلِلرِّجَالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ وَاللّهُ عَزِيزٌ حَكُيمٌ }البقرة228

امام علی (ع) فرمودند که بنده دیگری مباش ، مگر قرار است زن بنده مرد شود ؟

اما سجده بر غیر خدا ، مگر حضرت یوسف (ع) بر والدینش سجده نکرد ؟

ودرباره اطاعت خدای متعال در مورد تقدم اطاعت خودش بر اطاعت والدین فرموده اما در مورد زن و شوهر موضوع فرق میکنه وگناهی بر زن نیست چون تحت قیمومیت مرد است مثل زن فرعون که در خانه او مجبور بود اطاعتش کند اما چون مجبور بود گناهی بر او نیست :
و لا تكرهوا فتياتكم على البغاء ان اردن تحصنا لتبتغوا عرض الحيوة الدنيا و من يكرهنّ فان اللّه من بعد اكرهنّ غفور رحيم .

بی همتاست او

سلام

ضرب المثل;218731 نوشت:
این حدیث از پیامبر (ص) نقل شده به این مضمون: اگر سجده کردن برای غیر خدا جایز بود، دستور میدادم تا زن در برابر شوهرش سجده کند. (فروع کافی، ج 5، ص 507)

اگر منظور از سجده اطاعت بی چون چرا باشد .درست نیست ، چون انسان که معصوم نیست که بتوان از او اطاعت بی چون چرا کرد.و البته به این معنا جای شک است چرا که بوی شرک می دهد.

اما اگر منظور از سجده ، احترام قائل شدن باشد. باید گفت احترام گذاردن کار خوبی است و هم زن و هم شوهر باید برای هم بجا بیاورند ، و تا اینجایش حرفی نیست . اما باید توجه کرد که روش احترام گذاردن هم مثل بسیاری از آداب اجتماعی در فرهنگ های مختلف و بنا به موقعیت افراد می تواند شکل های متفاوت داشته باشد.

بطور مثال شاید در فیلم ها دیده اید که ژاپنی ها موقع احوالپرسی دست نمی دهند.ولی ما دست می دهیم.عرب ها غیر از اینکه دست می دهند در بسیاری از موارد سرشانه های یکدیگر را هم می بوسند. و در بعضی از آنها نوک بینی را هم می بوسند.

منظورم این است که شاید در عرف عرب چنین حرکتی ( سجده کردن برای شوهر)از طرف زن کار پسندیده ای بوده است. ولی در عرف ما سجده کردن یک انسان در مقابل انسان دیگر پسندیده نیست .در عرف ما ، سجده کردن به معنای عملی است که ما با انجام آن ، نسبت به مقامی اظهار تسلیم بی قید وشرط و همرا با احترام و یا به قصد تشکر و قدردانی بجا میاوریم .در عرف ما سجده عملی است که جز در مقابل خداوند یکتای بی همتا نباید انجام داد.مثل زمانی که موقع عبادت برای اظهار بندگی در مقابل خداوند بزرگ سجده می کنیم.

ارادتمند.:Gol:

مهم ترین نیاز یک زن: معشوق واقع شدن است.
مهم ترین نیاز یک مرد: ریاست همراه تکریم و تایید شدن است.

آموزه های دین اسلام، متکی بر فطرت آدمی است، از این رو در آموزه های زناشویی اسلام به ارضای این دو نیاز اساسی زن و مرد توجه شده است.دو کلمه ی «لُعبَت» و «بَعل» در آموزه های دینی به چشم می خورد:

قال النبّی (ص): اِنّما المَراةُ لُعبةٌ مَن اتّخذها فلا یُضبها(1)
پیامبر گرامی فرمود: زن لعبت است، هر کسی زن گرفت او را ضایع نگرداند.

و اِنِ امراةٌ خافت من بعلها نشوزاً اَو اعراضاً فلا جُناح علیها اَن یصلحا بینهما صلحاً والصلح خیرٌ(2)
«اگر زنی از اعراض شوهرش بیم داشته باشد، اشکالی ندارد با یکدیگر صلح کنند (پاره از حقوق را صرفنظر کنند) و صلح بهتر است!»

کلمه لعبت به معنای: دلبر و معشوق است.
کلمه بَعل: به معنای: بُت است که عرب و قرآن به طور استعاره برای شوهر استفاده کرده است.

اَتدعون بعلاً و تذرون احسن الخالقین(3)
آیا بُت را می خوانید و احسن الخالقین را رها می کنید

همان گونه که دقت کردید، «زن» دلبر و معشوق در آموزه های دینی نامیده شده است. به عبارت دیگر مرد باید با همسرش اینگونه رفتار کند و نیاز « معشوق و دلبر واقع شدن» او را ارضاء کند ، این به منزله ی حیات و زندگانی زن است.
زن فقط وقتی زنده است که معشوق باشد و توجه کردن به او مایه حیات اوست(4)
و شوهر « بُت» نامیده شده است به عبارت دیگر زن باید به شوهرش مانند یک « بُت» احترام بگذارد و به گفته پیامبر اسلام(ص) زن برای شوهر در حد «سجده کردن» تواضع و کوچکی کند.

پیامبر اسلام (ص): اگر دستور می دادم که فردی به فرد دیگر سجده کند، به زن دستور می دادم که به شوهرش سجده نماید(5)

پاورقیها:
1- وسایل الشیعه جلد 14 ص 119.
2- نساء آیه 128.
3- صافات آیه 125
4- لذات فلسفه ص 141 به نقل از روان شناسی زن، سید مجتبی هاشمی رکاوندی
5- مکارم الاخلاق طبرسی ص 616.

تبیان - عباس خراسانی ( مدرس دانشگاه علامه)

منبع با تلخیص: http://www.askdin.com/post145066-301.html

بنام یکتا ی بی همتا

سلام

ضرب المثل;218731 نوشت:
این حدیث از پیامبر (ص) نقل شده به این مضمون: اگر سجده کردن برای غیر خدا جایز بود، دستور میدادم تا زن در برابر شوهرش سجده کند. (فروع کافی، ج 5، ص 507)

آذر بانو;219176 نوشت:
پیامبر اسلام (ص): اگر دستور می دادم که فردی به فرد دیگر سجده کند، به زن دستور می دادم که به شوهرش سجده نماید(5)

جای بسی شکر دارد که هر دو روایت بصورت شرطی بیان شده است .

" اگر سجده برای غیر از خدا جایز بود" ...و...." اگر دستور میدادم" ...

حال آنکه می دانیم جایز نیست . و ایشان هم بنا به اینکه جایز نیست دستور نداده اند.پس با علم به اینکه می دانید جایز نیست ، این کار را نکنید هرچند ممکن است خوشایند شوهرتان باشد.

ارادتمند :Gol:

ضرب المثل;218731 نوشت:
با سلام خدمت کارشناسان محترم انجمن حدیث و باقی دوستان چندی پیش با حدیثی برخوردم که سؤالاتی در ذهنم ایجاد کرد، از دوستان عزیز خواهشمندم اعتبار این حدیث را بررسی کنند. این حدیث از پیامبر (ص) نقل شده به این مضمون: اگر سجده کردن برای غیر خدا جایز بود، دستور میدادم تا زن در برابر شوهرش سجده کند. (فروع کافی، ج 5، ص 507) ...

سلام این روایت بیان کننده اوج احترام وتمکین زن ازشوهر رابیان میکنه وازجهت دیگه اینکه مرد چقدر بایستی هوای زنش راداشته باشه وروابط ملایم وعاطفی با اون داشته باشه.

ضرب المثل;218731 نوشت:
با سلام خدمت کارشناسان محترم انجمن حدیث و باقی دوستان:gol:

ضرب المثل;218731 نوشت:

(فروع کافی، ج 5، ص 507)
...

با سلام

روایت محل بحث در منابع مختلفی مانند کافی و وسائل الشیعه و بصائر الدرجات نقل شده است و از نظر سند مشکلی ندارد .

در حديث نبوي آمده است که پيامبر(ص) فرمود: « برادرم جبرئيل به اندازه اي به ما نسبت به زن سفارش کرد که گمان کردم به او «اف» هم نمي توان گفت.»(مستدرک وسايل الشيعه، قم‌، آل البيت، 1407، ج14 ص252) يا در جاي ديگر مي فرمايد: « تکريم نمي کند که زنان را مگر کريمان و بزرگان و آنها را حقير نمي شمارند مگر فرومايگان.»(نهج الفصاحه؛ حديث152) و از سوی ديگر به زنان توصيه مي کند که به جاي نوازش، مهر و تحسين که از شوهر مي گيرد به او تکريم و حرمت پس دهد. شايد بشود اين حقيقت رواني را که در روانشناسي به طور کامل از آن بحث شده تفسير اين سخن پيامبر اسلام دانست که فرمود: اگر سزا مي بود سجده براي غير خدا، به زن مي گفتم تا شوهر خويش را به اين صورت تکريم کند.

از آن جاي که مرد بر اساس توانايي که دارد مديريت خانواده را برعهده داشته و مسئولين تأمين نيازهاي اقتصادي و معيشتي خانواده است، اين روايت نشان از زمينه سازي انجام مسئوليت براي مردان است. در واقع پيامبر مکرم اسلام(ص) در صدد هستند روحيه احترام و پذيرش در برابر کسي که مسئوليت خانواده به او سپرده شده است را تقويت کند، زيرا اگر روحيه اطاعت پذيري و احترام در ميان نباشد، آن جمعيت و گروه خود آفت خويشتن برمي گردد و بدون بروز عوامل خارجي از درون سست گرديده و رو به نابودي مي نهد.

همان گونه که ذکر شد در برابر اين رواياتي ديگري نيز وجود دارد و مردان را به خدمت نمودن به خانواده، احترام، تکريم و آسايش زن و فرزند برمي انگيزد. بنابراين، حديث مورد نظر شما به برتري مردان بر زنان نظر ندارد بلکه با ترغيب به احترام، زمينه اطاعت پذيري که لازم تدبير، مسئوليت و همکاري متقابل است را فراهم مي کند.

سجده نهایت تذلل و خشوع بنده در برابر خداوند است و منظور این روایت این است که زن باید اوج تواضع و انقیاد و تواضع را در برابر شوهر خود داشته باشد و از این اوج تواضع و تسلیم به سجده تعبیر شده است .

موضوع قفل شده است