مبادله 2 پیمانه خرمای نا مرغوب با 1 پیمانه خرمای مرغوب = ربا؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مبادله 2 پیمانه خرمای نا مرغوب با 1 پیمانه خرمای مرغوب = ربا؟

سلام
در جایی خواندم که یکی از اطرافیان پیامبر 2 پیمانه خرمای نا مرغوب را با 1 پیمانه خرمای مرغوب مبادله کرده بود و پیامبر به او گفته بود که این کار نوعی ربا است.
آیا این موضوع صحت دارد؟
اگر درست است چرا این مبادله نوعی ربا است؟

hoomanb;218649 نوشت:
سلام
در جایی خواندم که یکی از اطرافیان پیامبر 2 پیمانه خرمای نا مرغوب را با 1 پیمانه خرمای مرغوب مبادله کرده بود و پیامبر به او گفته بود که این کار نوعی ربا است.
آیا این موضوع صحت دارد؟
اگر درست است چرا این مبادله نوعی ربا است؟

با سلام و درود بر اساتید انجمن احکام و اجازه از محضر نورانیشان
و همچنین عرض ادب خدمت شما کاربر گرامی

در مذهب اهل بيت عليهم السلام دو مال كه از يك جنس باشند و مكيل و موزون باشند (يعنى ترازو و پيمانه در سنجش آن بكار رود) ربوى است و نبايد به زياده و كم معاوضه كرد اگر يك من گندم خوب به يك من و نيم‏ از گندم پست‏تر معاوضه كنند ربا است اما اجناسى كه كشيدنى و پيمانه كردنى نيست مانند حيوان زنده و جامه و زمين و مصنوعات دست انسانى كه به نسبت سنگينى و سبكى ارزش آن بالا و پائين نمی ‏رود على المشهور ربوى نيست‏(1)

مسأله 2072 اگر مقدارى از جنسى را كه با وزن يا پيمانه مى‏فروشند به زيادتر از همان جنس بفروشد، مثلًا يك من گندم را به يك من و نيم گندم بفروشد ربا و حرام است (و گناه يك درهم ربا بزرگتر از آن است كه انسان هفتاد مرتبه با محرم خود زنا كند ؛ بلكه اگر يكى از دو جنس سالم و ديگرى معيوب، يا جنس يكى خوب و جنس ديگرى بد باشد، يا با يكديگر تفاوت قيمت داشته باشند، چنانچه بيشتر از مقدارى كه می ‏دهد بگيرد، باز هم ربا و حرام است، پس اگر مِس درست را بدهد و بيشتر از آن، مِس شكسته بگيرد يا برنج صدرى را بدهد و بيشتر از آن برنج گرده بگيرد يا طلاى ساخته را بدهد و بيشتر از آن طلاى نساخته بگيرد، ربا و حرام مى‏باشد.(2)

و عن علي ع أن رسول الله ص نهى عن بيع التمر بالرطب‏ (3)

روى نافع، عن ابن عمر أن النبي صلى اللَّه عليه و آله نهى عن المزابنة، و المزابنة بيع التمر بالتمر كيلا، و بيع العنب بالزبيب كيلا .(4)

و روى ابن‏ عباس أن النبي عليه السّلام نهى عن بيع التمر حتى يطعم. و روى أنس بن مالك أن النبي عليه السّلام نهى عن بيع العنب حتى يسود، و عن بيع الحب حتى يشتد. (5)

روى سهل بن خيثمة أن النبي عليه السّلام: نهى عن بيع التمر بالتمر و رخص في العرايا أن تباع بخرصها تمرا، يأكلها أهلها رطبا، و هذا نص‏(6)

أنه ص نهى عن بيع المزابنة و هي بيع التمر بالتمر كيلا و بيع العنب بالزبيب كيلا (7)

4- الخلاف، ج‏3، ص: 95
5- المؤتلف من المختلف بين أئمة السلف، ج‏1، ص: 483
6- جامع الخلاف و الوفاق، ص: 270
7- غوالي اللئالي العزيزية، ج‏1، ص: 142

hoomanb;218649 نوشت:
در جایی خواندم که یکی از اطرافیان پیامبر 2 پیمانه خرمای نا مرغوب را با 1 پیمانه خرمای مرغوب مبادله کرده بود و پیامبر به او گفته بود که این کار نوعی ربا است. آیا این موضوع صحت دارد؟ اگر درست است چرا این مبادله نوعی ربا است؟

با سلام و احترام

فقها ربا را دو گونه دانسته‏ اند: ربای قرضی و معاملی.

1- ربای قرضی این است که شخصی یا بانک پولی را به دیگری به مدّت مثلا یک سال قرض الحسنه می‏ دهد، به شرط این که بیش از آن پول دریافت کند. شرط اضافه باعث ربای قرضی می‏شود. اگر کسی صد هزار تومان به دیگری قرض بدهد به شرط این که موقع باز پرداخت صد و ده هزار تومان به صاحب پول بدهد، این اضافه حرام است.
2-ربا معاملی(که مورد سوال شماست) این است که در معاملات اجناسی که با وزن و پیمانه ، خرید و فروش و مبادله می‏ شوند، اگر جنس با همان جنس خرید و فروش یا مبادله شود ، نباید یک طرف اضافه ‏تر باشد، مثلاً صد کیلو گندم را نمی‏توان به صد و ده کیلو گندم فروخت یا ده کیلو برنج ایرانی را به بیست کیلوی برنج خارجی خرید و فروش کرد، بلکه یا اصلاً نباید این طور معامله کرد و یا اگر جنس به همان جنس معاوضه و مبادله شد، باید هر دو هم وزن باشند.

دلیل حرمت ربا هم بخاطر ادله و روایات موجود در این زمینه است.

پی نوشت:
امام خمینی، تحریرالوسیله، ج 1، ص 536.

آیا چون هر دو اسم خرما را دارند هر دو را یک جنس حساب می کنند؟ در صورتی که مردم خرمای نامرغوب را یک جنس حساب می کنند و خرمای مرغوب را یک جنس دیگر . همان طور که وقتی وارد پارچه فروشی می شوید انواع پارچه وجود دارد و اسم همه هم پارچه است ولی با هم فرق دارند.
چطور و طبق چه معیاری بعضی اجانس را یک جنس حساب می کنید و بعضی را متفاوت؟
به نظر شما هم اسم بودن دلیل بر هم جنس بودن است؟
اگر جنس یکی است تفاوت در خواص از کجا حاصل می شود؟
کشیدنی بودن یا نبودن جنس چه فرقی ایجاد می کند که اگر کشیدنی نباشد ربا حساب نمیشود؟

hoomanb;218782 نوشت:
آیا چون هر دو اسم خرما را دارند هر دو را یک جنس حساب می کنند؟ در صورتی که مردم خرمای نامرغوب را یک جنس حساب می کنند و خرمای مرغوب را یک جنس دیگر . همان طور که وقتی وارد پارچه فروشی می شوید انواع پارچه وجود دارد و اسم همه هم پارچه است ولی با هم فرق دارند. چطور و طبق چه معیاری بعضی اجانس را یک جنس حساب می کنید و بعضی را متفاوت؟ به نظر شما هم اسم بودن دلیل بر هم جنس بودن است؟ اگر جنس یکی است تفاوت در خواص از کجا حاصل می شود؟ کشیدنی بودن یا نبودن جنس چه فرقی ایجاد می کند که اگر کشیدنی نباشد ربا حساب نمیشود؟

با تشکر از سئوال شما کاربر محترم hoomanb گرانقدر

از یک جنس حساب شدن دو کالا عرفی است و عرف دو نوع خرما را با وجود تفاوت در خواص از یک جنس می داند و هر دو را خرما می نامد و همین برای مشمول حکم ربا شدن کافی است .

تفاوت معیار ربا در روایات اهل بیت علیهم السلام آمده که آن بزرگواران اجناسی که به صورت عددی خرید و فروش می شوند را مشمول ربا ندانسته اند .

موفق و مؤید باشید

(علت اینکه موضوع را در این قسمت انجمن مطرح کردم برای این بود که به نظرم سوالم به بقیه قسمتها نمیخورد)
من بیشتر دنبال علت و چرایی مطلب بودم و حکم نمی خواستم
مثلا چرا جنسی که عددی خرید و فروش می شود شامل این نوع ربا نیست ولی وزنی است؟

hoomanb;219201 نوشت:
من بیشتر دنبال علت و چرایی مطلب بودم و حکم نمی خواستم مثلا چرا جنسی که عددی خرید و فروش می شود شامل این نوع ربا نیست ولی وزنی است؟

با سلام و احترام

پاسخ شما در بیان زیر آمده است:

سجاد;219134 نوشت:
تفاوت معیار ربا در روایات اهل بیت علیهم السلام آمده که آن بزرگواران اجناسی که به صورت عددی خرید و فروش می شوند را مشمول ربا ندانسته اند .

نور;218752 نوشت:
دلیل حرمت ربا هم بخاطر ادله و روایات موجود در این زمینه است.

نکته اساسی که لازم است یادآوری شود،این است که بسیاری از احکام را باید تعبدی پذیرفت گرچه چرایی و علت آن نزد مکلف روشن نباشد و از دیدگاه ما تفاوتی نداشته باشد اما چون روایات و عمل معصومین حاکی از حرمت این نوع ربا است لذا باید بدان عمل کرد.

موفق و سالم باشید.

نور;219339 نوشت:
بسیاری از احکام را باید تعبدی پذیرفت گرچه چرایی و علت آن نزد مکلف روشن نباشد و از دیدگاه ما تفاوتی نداشته باشد

سلام
در مورد خود حکم بحثی ندارم . اما وقتی علت و شرایط اصلی یک حکم روشن شود خیلی از مسائل خود بخود روشن می شود. و بیشتر دنبال اصل و ریشه مطلب بودم که ظاهرا دوستان هم اطلاعی ندارند.

hoomanb;219520 نوشت:
سلام
در مورد خود حکم بحثی ندارم . اما وقتی علت و شرایط اصلی یک حکم روشن شود خیلی از مسائل خود بخود روشن می شود. و بیشتر دنبال اصل و ریشه مطلب بودم که ظاهرا دوستان هم اطلاعی ندارند.

با سلام:

سلام اين بحث ها بايد در گروه كلام مطرح شود.

البته بايد بدانيد خيلي اتفاقات يا احكام براي آزمايش مي باشدواز طرفي هم خيلي چيز ها براي ما مفيد يا مضر است كه ما نمي دئانيم وفقط به ظاهر آن بسنده كرده ايم.

با آرزوي موفقيتي روز افزون

موضوع قفل شده است