حکم نماز برای دانشجو؟؟؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم نماز برای دانشجو؟؟؟

سلام بر دوستان و کارشناسان عزیز و گرامی
من دانشجویی هستم که 2روز در هفته در شهری که 4 ساعت از شهرمون فاصله داره کلاس دارم و رفت و آمد می کنم یعنی 2 روز در اون شهر میمونم. میخواستم بدونم حکم نمازم در این 2 روز چی هست؟؟ شکسته یا کامل؟؟؟؟
مرجع تقلید: مقام معظم رهبری
با تشکر فراوان:Gol:

بسم الله
با سلام

ممنون از سوالتون
منم بدجوری درگیر این سوالم

خونه دانشجویی دارم.ولی معمولا آخر هفته ها میام خونه.یعنی ممکنه 5 روز اونجا باشم.
تکلیف من چیه؟؟؟
مرجع تقلید:آیت الله مکارم شیرازی

ممنون

maedeh-r;217085 نوشت:
بسم الله
با سلام

ممنون از سوالتون
منم بدجوری درگیر این سوالم

خونه دانشجویی دارم.ولی معمولا آخر هفته ها میام خونه.یعنی ممکنه 5 روز اونجا باشم.
تکلیف من چیه؟؟؟
مرجع تقلید:آیت الله مکارم شیرازی

ممنون

سلام
از بخش استفتائات اقای مکارم شیرازی سوال کنید.لطفا فرم رو پر کنیدیعنی ادرس زیر
http://makarem.ir/websites/farsi/forms/eform.php?

اگر چند روز طول کشید جواب ندادند باید کد سوال رو بفرستید نه اینکه همون سوال رو بنویسید.
لطفا بعد از ارسال سوال ایمیلتون رو چک کنید

مهدی فاطمه;217082 نوشت:
سلام بر دوستان و کارشناسان عزیز و گرامی
من دانشجویی هستم که 2روز در هفته در شهری که 4 ساعت از شهرمون فاصله داره کلاس دارم و رفت و آمد می کنم یعنی 2 روز در اون شهر میمونم. میخواستم بدونم حکم نمازم در این 2 روز چی هست؟؟ شکسته یا کامل؟؟؟؟
مرجع تقلید: مقام معظم رهبری
با تشکر فراوان:Gol:

شما هم از لینک زیر استفاده کنید فرم استفتائ سوال شرعی رو پر کنید
http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=istifta
اگر چند روز طول کشید جواب ندادند باید کد سوال رو بفرستید نه اینکه همون سوال رو بنویسید.
لطفا بعد از ارسال سوال ایمیلتون رو چک کنید

مهدی فاطمه;217082 نوشت:
سلام بر دوستان و کارشناسان عزیز و گرامی من دانشجویی هستم که 2روز در هفته در شهری که 4 ساعت از شهرمون فاصله داره کلاس دارم و رفت و آمد می کنم یعنی 2 روز در اون شهر میمونم. میخواستم بدونم حکم نمازم در این 2 روز چی هست؟؟ شکسته یا کامل؟؟؟؟ مرجع تقلید: مقام معظم رهبری با تشکر فراوان

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار مهدی فاطمه گرانقدر و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال به نظر آیت الله خامنه ای بنابر احتیاط واجب اگر حداقل به مدت دو ماه همین روند رفت و آمد را دارید از سفر سوم به بعد باید نماز را هم شکسته و هم کامل بخوانید.(1)

البته در این مسئله می توانید به مرجع دیگری که در رتبه بعدی اعلمیت است مراجعه نمایید .

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

maedeh-r;217085 نوشت:
بسم الله با سلام ممنون از سوالتون منم بدجوری درگیر این سوالم خونه دانشجویی دارم.ولی معمولا آخر هفته ها میام خونه.یعنی ممکنه 5 روز اونجا باشم. تکلیف من چیه؟؟؟ مرجع تقلید:آیت الله مکارم شیرازی ممنون

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار maedeh-r گرامی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر حداقل به مدت دو ماه ، هر هفته حداقل سه شب را رفت و آمد دارید یا اقامت می کنید ، از سفر دوم به بعد باید نماز را کامل بخوانید.(1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

سلام و درود بر همه دوستان!
من در 45 کیلومتری محل سکونتم (وطن) در حال تحصیل هستم.
ایا نماز من شکسته است؟
ایا روزه دارم؟
مرجع تقلیدم:امام خامنه ای (مد ظله العالی)

[="Tahoma"][="Black"]

mamali5030;312842 نوشت:
سلام و درود بر همه دوستان! من در 45 کیلومتری محل سکونتم (وطن) در حال تحصیل هستم. ایا نماز من شکسته است؟ ایا روزه دارم؟ مرجع تقلیدم:امام خامنه ای (مد ظله العالی) کارشناس: استاد سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوالتان

در فرض سئوال اگر حداقل هر کمتر از ده روز یک بار به محل مورد نظر سفر می کنید و این روند حداقل دو ماه به طول می انجامد شما کثیر السفر هستید و احتیاطا نمازتان هم شکسته و هم کامل است (یعنی هم باید شکسته و هم کامل بخوانید) و نمی توانید روزه بگیرید.

البته چون این مسئله احتیاطی است می توانید برای کامل خواندن نماز و گرفتن روزه ، در مسئله "شغل بودن سفر دانشجو و محصل" به فتوای حضرت آیت الله صافی گلپایگانی رجوع کنید. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

در صورت بیشتر شدن فاصله مثلا 90 کیلومتر آیا حکم تغییر می کند؟؟؟؟:Gol::Gol::Gol:

[="Tahoma"][="Black"]

mamali5030;314137 نوشت:
در صورت بیشتر شدن فاصله مثلا 90 کیلومتر آیا حکم تغییر می کند؟؟؟؟

با تشکر از سؤال مجددتان

در فرض سؤال حکم تغییر نمی کند .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

موضوع قفل شده است