چرا لذت ها و امیال این دنیا در بهشت وعده داده شده ؟

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

دوران دبیرستان این سوال تو کلاس مطرح شد : ایا واقعا بهشت به تصویر کشیده شده در اسلام رو دوست دارید ؟ باور کنید من بی تقصیرم اما فقط یه نفر دوست داشت که اونم جزو اشرار مدرسه بود ..... منم اگه نمازی می خوندم و دعایی می کردم روزه ای می گرفتم فقط بخاطر حس شیرینی بود که به من دست می داد .... هیچوقت فکر حوری و .... این حرفا نبودم .... در اخر سوالی برام پیش اومده چرا خدا از لذت های این دنیا وعده هایی در اخرت داده .... (جوی های روان و چشمه هایی از .... ) مگه ما برای این ها به دنیا اومدیم که بخوایم اخرت رو با اون ها داشته باشیم ..... سر کلاس نه تنها من بجز اون یه نفر هیچکی ذوغ و شوقی به بهشت وعده داده شده خدا نشون نداد .....
با تشکر

به خاطر اینکه اکثر مردم درک لذات معنوی را ندارند .
در بسیارى از آیات قرآن، سخن از نعمتهاى مادى بهشت است: باغهایى كه نهرهاى آب جارى از زیر درختان آن در حركت است، قصرها، همسران پاكیزه، میوه هاى رنگارنگ، یاران همرنگ و مانند آن. ولى در كنار این نعمتها اشاره به نعمتهاى معنوى مهمترى نیز شده است كه ارزیابى عظمت آنها با مقیاسهاى ما امكان پذیر نیست، مثلا در آیه 72 توبه مى خوانیم: «وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدِینَ فِیها وَ مَساكِنَ طَیِّبَةً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ أَكْبَرُ ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ؛ خداوند به مردان و زنان با ایمان، باغهایى از بهشت وعده داده كه از زیر درختانش نهرها جارى است، جاودانه در آن خواهند بود، و مسكن هاى پاكیزه در این بهشت جاودان دارند، همچنین خشنودى پروردگار كه از همه اینها بالاتر است و این است رستگارى بزرگ».

و در آیه 8 سوره "بینة" بعد از ذكر نعمتهاى مادى بهشت مى خوانیم: «رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ؛ خداوند از آنها خشنود است و آنها نیز از خدا خشنودند». و به راستى اگر كسى به آن مقام برسد كه احساس كند خدا از او راضى است و او هم از خدا راضى، همه لذات دیگر را از یاد خواهد برد، تنها به او دل مى بندد، و به غیر او نمى اندیشد، و این لذتى است روحانى كه با هیچ زبان و بیانى قابل توصیف نیست. كوتاه سخن اینكه چون معاد هم جنبه "روحانى" دارد و هم "جسمانى" نعمتهاى بهشتى نیز هر دو جنبه را دارند، تا جامعیت آنها حاصل شود، و هر كس به اندازه استعداد و شایستگیش بتواند از آنها بهره گیرد. البته برای افرادی که کامل هستند، بهشت جسمانی در مقابل آن نعمیهای روحانی ارزشی ندارد، ولی اکثریت مردم (حتی اکثریت صلحا، متقین، زهاد) به آن مقام نرسیده اند که بهشت روحانی را درک کنند و برای آنها بهشت جسمانی ارزش نداشته باشد

شسته شدن كینه ها از سینه ها، و صفات زشتى همچون حسد و خیانت و مانند آن كه روح اخوت و برادرى را به هم مى زند، و هم چنین حذف امتیازات تشریفاتى غلط كه آرامش فكر و جان را در هم مى ریزد، نیز از نعمتهاى دیگر معنوى روحانى است كه در این آیات به آنها اشاره رفته است

منبع :
http://www.tahoorkotob.com

به نام خدا

فکر کنم انسانها اگر باغهای زیبا رو با نهرهای روان و زیبایی های طبیعی و همسرانی به زیبایی حوری و دلهای شاد و نسیم و خوراکی های خوشمزه را دوست نداشته باشند خیلی بی ارزش و بی معنا و بی خاصیت شده اند. ما در همین دنیا هم یک عمر برای همین چیزها تلاش میکنیم آن وقت تا حرف از بهشت میاید تمام ملاکهایی را که در این دنیا برایمان هدف بوده را تحقیر و بی ارزش می شماریم. بهشت هرانچیزی است که یک مومن دوست دارد. وطبیعت زیبا جزوی از ذات و روح یک انسان مومن است. حال اگر این فقط قانعتان نمی کند در قران برای بهشت ویژگیهای برتر و معنوی تری هم که به نظر من هم اصل آنها هستند شمرده شده است. وعده حوریان زیبای بهشت دوست شرور شما را که تعدادشان هم در این دنیا کم نیست شاید سرعقل بیاورد و وعده ی رضای خدا آنها را که چشمشان جز خدا را نمی بیند و تعدادشان هم کم است به تلاش و تقوای بیشتر برانگیزد...
در کل همیشه یادتان باشد بهشت برای هرکسی است که خواهان وارد شدن به آن باشد و در این راه تلاش کند
چه یک دوست شرور که عزم اصلاح کرده
چه یک انسان مومن که طالب رشد همیشگی است

mehrban;216333 نوشت:
به نام خدا

فکر کنم انسانها اگر باغهای زیبا رو با نهرهای روان و زیبایی های طبیعی و همسرانی به زیبایی حوری و دلهای شاد و نسیم و خوراکی های خوشمزه را دوست نداشته باشند خیلی بی ارزش و بی معنا و بی خاصیت شده اند. ما در همین دنیا هم یک عمر برای همین چیزها تلاش میکنیم آن وقت تا حرف از بهشت میاید تمام ملاکهایی را که در این دنیا برایمان هدف بوده را تحقیر و بی ارزش می شماریم. بهشت هرانچیزی است که یک مومن دوست دارد. وطبیعت زیبا جزوی از ذات و روح یک انسان مومن است. حال اگر این فقط قانعتان نمی کند در قران برای بهشت ویژگیهای برتر و معنوی تری هم که به نظر من هم اصل آنها هستند شمرده شده است. وعده حوریان زیبای بهشت دوست شرور شما را که تعدادشان هم در این دنیا کم نیست شاید سرعقل بیاورد و وعده ی رضای خدا آنها را که چشمشان جز خدا را نمی بیند و تعدادشان هم کم است به تلاش و تقوای بیشتر برانگیزد...
در کل همیشه یادتان باشد بهشت برای هرکسی است که خواهان وارد شدن به آن باشد و در این راه تلاش کند
چه یک دوست شرور که عزم اصلاح کرده
چه یک انسان مومن که طالب رشد همیشگی است

اصلا و ابدا با 5 خط اول نوشتتون موافق نیستم ..... جای تعجب اینجاست که ما تو دنیا هم این موارد رو بی ارزش می دونیم و اگر از نگاه مومن باشه بهره مند شدن متعادل از نعمت های دنیوی از این دست رو درست می دونه اما اینکه هدف در زندگی مومن این ها باشه خیلی دیگه پارادوکس ایجاد میشه ..... باور کنید اولین مومنی هستید که دیدم به بهشت اینطور نگاه می کنید که
نقل قول:
بهشت هرانچیزی است که یک مومن دوست دارد.

شایدم اصلا دید من وسیع نبوده .... اما افرادی که دیدم فقط برای رضای خدا احکام رو به اجرا در می اووردن .... اما باقی نوشتتون منطقیه و حق با شماست ...

از نظر من این یه چیز فراتر از عقل فعلی ماست
تا حالا شده یه خواب واقعا دلنشین ببینید؟ببینید مشکل ما اینه که با جسم فعلی خودمون داریم مقایسه می کنیم می گیم مثلا هر چیزی اماده دریافت بشه که حال نمی ده شاید اولش خوب باشه ولی تکراری اعصاب ادم خورد می شه
بنظر من این یه چیز فراتر از فکر الان ماست ما نمی تونیم درکش کنیم بنظر من یه خواب خیلی رویایی می تونه مثال خوبی واسه این باشه
تا حالا شده اونقدر ارامش داشته باشی که سراسر وجودت لذت بشه؟گاهی ادم اینطور می شه بنظر من ارامشه انچنان اونجا قویه اونچنان قدرتمنده که چیزی بنام تکرار و عادت وجود نداره و زندگی انسان سراسر لذته
یا زهرا

نه منظورم تکرار نبود منظورم اصل نعمت های بهشتی بود مثل حوری و ..... که تقریبا جواب خودمو گرفتم تا حدودی حق با شماست اما به هر کسی بنا اقتضای روحی اون وعده هایی داده شده ....

خب اگه از شما بپرسن چه بهشتی رو می پسندید،شما چطور اون رو توصیف می کردید؟؟اگر خداوند از چیزهایی که در بهشت هست ولی برای ما اصلا قابل تصور هم نیست مثال می آورد چه فایده ای داشت؟؟خدا میگه رود،درخت،باغ،حور،میوه و ....چون خیلی کوچکترش در ذهن ما قابل تصوره.خب من موندم خدا دیگه چطور یک چیز غیر قابل تصور و تحمل جسم و روح کوچک ما رو واسمون وصف کنه؟؟

با هر چیزی بجز موارد مادی که از اصول عرفان هم دور.... (ارامش ابدی , خشنودی و رضای پروردگار , شادی و رضایت وصف ناپذیر و...... ) که دوستان هم گفتند برای خودم راضی کننده بود .... خداوند بهشت رو مملو از نداشته ها و ارزوهای این دنیامون قرار داده و برای هر کس به اقتضای حالت روحی خود اون نوعی نعمت شیرینه.....

یکی از لذت های دنیایی همون حوری هست و رابطه ی جنسی با اونا در بهشت.ایا در اون دنیا این میل برای چیه؟
برای داشتن فرزند یا هوس؟

bossm;216313 نوشت:
دوران دبیرستان این سوال تو کلاس مطرح شد : ایا واقعا بهشت به تصویر کشیده شده در اسلام رو دوست دارید ؟ باور کنید من بی تقصیرم اما فقط یه نفر دوست داشت که اونم جزو اشرار مدرسه بود ..... منم اگه نمازی می خوندم و دعایی می کردم روزه ای می گرفتم فقط بخاطر حس شیرینی بود که به من دست می داد .... هیچوقت فکر حوری و .... این حرفا نبودم .... در اخر سوالی برام پیش اومده چرا خدا از لذت های این دنیا وعده هایی در اخرت داده .... (جوی های روان و چشمه هایی از .... ) مگه ما برای این ها به دنیا اومدیم که بخوایم اخرت رو با اون ها داشته باشیم ..... سر کلاس نه تنها من بجز اون یه نفر هیچکی ذوغ و شوقی به بهشت وعده داده شده خدا نشون نداد ..... با تشکر

با سلام

فکر کنم کلاس شما 1400 سال بعد از جاهلیت تشکیل شده بود ! درسته ؟

معلوم است که برای عرب بیسواد باید چنین مثالهایی زد ضمن اینکه انواع آسایش وآرامش و لذت واشباع روح انسان ، مطلوب همه انسانهاست و نوع خالص و کاملش در آخرت است .

خیر البریه;216570 نوشت:

با سلام

فکر کنم کلاس شما 1400 سال بعد از جاهلیت تشکیل شده بود ! درسته ؟

معلوم است که برای عرب بیسواد باید چنین مثالهایی زد ضمن اینکه انواع آسایش وآرامش و لذت واشباع روح انسان ، مطلوب همه انسانهاست و نوع خالص و کاملش در آخرت است .

پس می خوایید بگید که قران فقط برای اون دوران مثال زده؟ایا این قران به فکر سواد مردم این دوره نبوده؟و یکی از کامل ترین لذت ها و اشباع روح انسان ها رابطه ی جنسی با حوریان بهشتی هستش نه؟بهشت برای عرب جز هوس چیز دیگه ای نبوده انگار.

بهشت در قرآن کريم به گونه اى ترسيم شده تا براى ساکنان دنيا قابل درک باشد و گرنه حقيقت آن ماوراء درک ماست .
باغهاى بهشتى ، ساختمانها و قصرها ، سايه هاى لذت بخش ، فرشها و تختها ، غذاها و ظرفها نوشيدنى هاى پاک ، لباسها و زينتها ، همسران بهشتى ، خادمان ، پذيرايى کنندگان و.. . ظاهر مادى دارند و شايد همان ظاهر مادى منظور شده باشد اما بهشتيان از نعمتها و لذتهاى معنوى نيز برخوردارند; از جمله: احترام مخصوص ، محيط صلح و صفا ، امنيت ، دوستان با وفا ، برخوردهاى پر از محبت ، احساس خشنودى خدا ، نظر رحمت خدا به آنان ، به دست آوردن آنچه را که بخواهند و.. . .
در آيه 72 سوره توبه آمده است: « خداوند به مردان و زنان با ايمان ، باغ هايى از بهشت وعده داده... .و ]خشنودى و[ رضاى خدا ، ]از همه اين ها[ برتر است; و پيروزى بزرگ ، همين است!»
در اين آيه ، به يک نعمت معنوى اشاره شده که از همه چيز برتر و بزرگ تر است و هيچ کس نمى تواند آن لذت معنوى و احساس روحانى را که به يک انسان ، به خاطر توجه رضايت و خشنودى خدا از او دست مى دهد ، توصيف کند ، و به گفته بعضى مفسران ، حتى گوشه اى از اين لذت روحانى ، از تمام بهشت و نعمت ها و مواهب گوناگون و رنگارنگ و بى پايانش ، برتر و بالاتر است . در پايان آيه ، به اين مطلب اشاره مى کند که رضايت خدا ، پيروزى بزرگى است .
هم چنين در آيه 119 مائده مى خوانيم: «خداوند مى گويد:.. . هم خداوند از آن ها خشنود است ، و هم آن ها از خدا خشنودند; اين رستگارى بزرگ است!» در اين آيه ، پس از بيان باغ هاى بهشت با آن همه نعمت هايش ، نعمت خشنودى خداوند از بندگان و بندگان از خداوند را بيان مى کند و به دنبال آن «ذلک الفوز العظيم» را مى آورد و اين نشان مى دهد تا چه اندازه اين رضايت دو جانبه ، داراى اهميت است ، زيرا ممکن است انسان ، غرق عالى ترين نعمت ها باشد ، ولى هنگامى که احساس کند مولا و معبود و محبوب از او ناراضى است ، تمام آن نعمت ها و مواهب در کام جانش تلخ مى شود .
از آن جا که طبيعت محدود اين جهان به ما اجازه نمى دهد که تصوّر همه جانبه اى از نعمت هاى بهشت داشته باشيم ، قرآن کريم با تعبيرى جامع درباره مواهب و نعمت هاى بهشت مى فرمايد: « در آن جا هر چه بخواهند براى آنان (فراهم) است .خدا اين گونه پرهيزگاران را پاداش مى دهد»; (نحل ، 31) « باز می فرماید : و هرچه دلهايتان بخواهد در ]بهشت [براى شماست ، و هرچه خواستار باشيد در آن جا خواهيد داشت; روزى آماده اى از سوى آمرزنده مهربان است .»(فصلت ، 31 ـ 32); بنابراين براى نعمت هاى بهشتى هيچ گونه محدوديتى (از جهت جنس ، مقدار ، نوع ، کيفيت ، زمان ، مکان و.. .) وجود ندارد.

ر.ک :

1 . تفسير نمونه ، آيت اللّه مکارم شيرازى و ديگران ، ج 5 ، ص 139 ،
2. ر .ک: پيام قرآن ، آيت الله مکارم شيرازى و ديگران ، ج 6 ، ص 227 ـ 305 و 243

" وَ فِيها ما تَشْتَهِيهِ الْأَنْفُسُ وَ تَلَذُّ الْأَعْيُنُ"- ظاهرا مراد از" ما تَشْتَهِيهِ الْأَنْفُسُ
آنچه دلها هوس مى‏كند" چيزهايى است كه شهوت طبيعى بدان تعلق دارد، از قبيل چشيدنيها، بوئيدنيها، شنيدنی ‏ها، و لمس كردني ها، و خلاصه چيزهايى كه انسان و حيوان در لذت بردن از آنها مشتركند. و مراد از" تلذذ چشمها" جمال و زينت است، و قهرا منظور از آن، چيزهايى است كه تقريبا اختصاص به انسانها دارد، مانند مناظر بهجت آور، و رخساره‏ هاى زيبا، و لباس‏هاى فاخر. و به همين جهت تعبير را تغيير داد. از آنچه كه ارتباط به نفس دارد و مورد علاقه آن است تعبير به شهوت و اشتهاء كرد، و از آنچه ارتباط با چشم دارد تعبير به لذت فرمود. و لذائذ نفسانى هم در نزد ما انسانها منحصر در اين دو قسم است.
ممكن هم هست لذائذ روحى و عقلى را هم در لذائذ چشمها گنجاند، چون التذاذ روحى خود رؤيت و تماشاى قلب است.
در مجمع البيان می ‏گويد: خداى سبحان در جمله" ما تَشْتَهِيهِ الْأَنْفُسُ وَ تَلَذُّ الْأَعْيُنُ" تمامى نعمت‏هاى بهشتى را در عبارتى كوتاه آورده كه اگر تمامى خلائق جمع شوند و بخواهند انواع نعمت‏هاى بهشتى را توصيف كنند، نمی توانند وصفى پيدا كنند، كه در اين عبارت كوتاه نباشد و دو صفت" ما تَشْتَهِيهِ الْأَنْفُسُ" و" تلذ الاعين" شاملش نباشد (1)

أُولئِكَ لَهُمْ جَنَّاتُ عَدْنٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهِمُ الْأَنْهارُ يُحَلَّوْنَ فِيها مِنْ أَساوِرَ مِنْ ذَهَبٍ وَ يَلْبَسُونَ ثِياباً خُضْراً مِنْ سُنْدُسٍ وَ إِسْتَبْرَقٍ مُتَّكِئِينَ فِيها عَلَى الْأَرائِكِ نِعْمَ الثَّوابُ وَ حَسُنَتْ مُرْتَفَقاً
اين آيه بيان «اجر» در آيه گذشته است، در زمينه انهار بهشتى در سوره بقره/ 25 توضيح داده شده و در سوره محمّد خواهد آمد. ذهب، ثيابا، سندس، استبرق همه نكره‏ اند يعنى اين نعمتهاى بهشتى در اسم همان هستند ولى در حقيقت غير از آنهايى می ‏باشند كه در دنيا وجود دارد» فاعل «حسنت» ظاهرا جنات در صدر آيه است يعنى: «نعم الثواب ثوابهم و حسنت منزلا جناتهم»، وصف بهشت با چنين اوصافى در آيات ديگرى نيز آمده است.
ناگفته نماند: روز قيامت خداوند غرائز و خواسته‏ هاى طبيعى انسان را به اعلى درجه خواهد رسانيد و در آن حد، به بهترين وجهى آنها را با نعمتهاى بهشتى ارضاء خواهد فرمود. (2)

نعمتهاى مادى و معنوى در بهشت‏
گر چه در بسيارى از آيات قرآن، سخن از نعمتهاى مادى بهشت است:
باغهايى كه نهرهاى آب جارى از زير درختان آن در حركت است، قصرها، همسران پاكيزه، ميوه‏ هاى رنگارنگ، ياران همرنگ و مانند آن.
ولى در كنار اين نعمتها اشاره به نعمتهاى معنوى مهمترى نيز شده است كه ارزيابى عظمت آنها با مقياسهاى ما امكان‏پذير نيست،
در آيه 8 سوره" بينة" بعد از ذكر نعمتهاى مادى بهشت می ‏خوانيم:
رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ:" خداوند از آنها خشنود است و آنها نيز از خدا خشنودند".
و به راستى اگر كسى به آن مقام برسد كه احساس كند خدا از او راضى است و او هم از خدا راضى، همه لذات ديگر را از ياد خواهد برد، تنها به او دل می ‏بندد، و به غير او نمى‏انديشد، و اين لذتى است روحانى كه با هيچ زبان و بيانى قابل توصيف نيست.
كوتاه سخن اينكه چون معاد هم جنبه" روحانى" دارد و هم" جسمانى" نعمتهاى بهشتى نيز هر دو جنبه را دارند، تا جامعيت آنها حاصل شود، و هر كس به اندازه استعداد و شايستگي اش بتواند از آنها بهره گيرد. (3)

1-ترجمه الميزان، ج‏18، ص: 184
2- تفسير أحسن الحديث، ج‏6، ص: 212
3- تفسير نمونه، ج‏1، ص: 144 و 145

bossm;216509 نوشت:
با هر چیزی بجز موارد مادی که از اصول عرفان هم دور.... (ارامش ابدی , خشنودی و رضای پروردگار , شادی و رضایت وصف ناپذیر و...... ) که دوستان هم گفتند برای خودم راضی کننده بود .... خداوند بهشت رو مملو از نداشته ها و ارزوهای این دنیامون قرار داده و برای هر کس به اقتضای حالت روحی خود اون نوعی نعمت شیرینه.....

احسنت.موافقم

با سلام

درباره ماهيت بهشت بايد گفت: بهشت كانون انواع مواهب و نعمت هاي الهي اعم از معنوي و مادي است. و جاي ترديد نيست كه ما هر تصور و ترسيمي از بهشت در ذهن خود داشته باشيم و هر فكري در سر بپرورانيم با معيارها و مفاهيمي است كه از مواهب اين جهان داريم و قطعاً ترسيم كامل بهشت نخواهد بود و آن چيزي است برتر و بالاتر و فراتر و عميق تر ازآنچه ديده ايم و نوشته ايم و خوانده ايم و فراتر از جهان ما است، ولي با مطالعة آيات و روايات مي توان يك ترسيم اجمالي از آن بدست آورد، ترسيمي كه داراي بعد تربيتي فوق العاده اي است و در واقع هر انساني را كه داراي هر گونه انگيزة معنوي و مادي باشد به سوي خود فرا مي خواند و جلب و جذب مي كند، و او را براي نيل به آن به تهذيب نفوس و پاكسازي عقيده و پاكي اعمال و درستي گفتار و رفتار دعوت مي نمايد، با اين اشاره درباره چيستي بهشت بايد به سراغ آياتي رفت كه در آنها از بهشت و نعمت هاي آن سخن گفته شده است(1).

در بحث معاد جسماني اين حقيقت به خوبي روشن است كه از نظر قرآن مجيد، معاد هم جنبه جسماني دارد و هم جنبه روحاني، چرا كه انسان در آن صحنه با جسم و روح حاضر مي شود و طبعاً بايد هر دو جنبه غرق در مواهب و بركات الهي گردد.

مثلاً در آيات متعدد قرآن و نيز روايات اسلامي از نعمت هاي گوناگون مادي و جسماني سخن گفته شده مثلاً درباره باغ هاي بهشتي آمده است: جنّات تجري من تحتها الانهار(2) يعني باغ هاي بهشت به گونه اي است كه نهرها از زير درختان جاري است. از اين آيه به دست مي آيد كه باغ هاي بهشت دائماً آب از زير و كنارشان جاري است. و در برخي آيات آمده كه نه تنها درختان بهشتي نهرهايي از زير آنها عبور مي كند، بلكه غرفه هاي بهشتي نيز روي نهرها بنا شده است و نهرها از زير آنها جاري است چنان فرمود: «افراد با ايمان را در غرفه هايي از بهشت جاي مي دهيم كه نهرها در زير آن جاري است.»(3)

و در بعضي آيات سخن از سايه هاي بهشتي مطرح است مثلاً فرمود: « اصحاب يميني در سايه درخت سدر بي خار قرار دارند و در سايه درختان پر برگ و سايه كشيده و گسترده در كنار آبشارها»(4) و در بعضي آيات سخن از قصرهاي بهشتي مطرح شده است. مثلاً فرمود: و مساكن طيبه في جنّات عدن(5) يعني مسكن هاي پاكيزه اي در باغ هاي جاويدان بهشت و هم چنين فرش هاي گوناگون بهشتي در قرآن آمده، مثلاً فرمود: «آنها به فرش هايي تكيه كرده اند و نشسته اند كه آستر آنها از پارچه ابريشمي ضخيم است.»(6) در مورد غذاها و ميوه ها آمده: و امددناهم بفاكهة و لحمٍ ممايشتهون(7) يعني همواره از انواع ميوه ها و گوشت ها از هر نوع كه تمايل داشته باشند در اختيارشان مي گذاريم. درباره لباس هاي بهشتي آمده: «بر اندام آنها لباس هايي است از حرير نازك سبز رنگ و ديباي ضخيم.»(8) از اين گونه آيات به خوبي بدست مي آيد كه بهشت جنبه جسماني نيز دارد. و آن نعمت براي آسايش جسم بندگان صالح در بهشت وجود دارد.

اما بايد توجه داشت كه بهشت محدود به جنبه جسماني نيست بلكه جنبه روحاني و به تعبير ديگر جنبه ملكوتي نيز دارد كه در اين باره نيز آيات فراوان وجود دارد از جمله مي گويد: « كساني كه تقواي الهي ره پيشه كردند گروه گروه به سوي بهشت سوق داده مي شوند تا موقعي كه به آن مي رسند در حالي كه درهاي آن گشوده شده و خادمان بهشت به آنها مي گويند سلام بر شما باد.»(9) اين احترام ويژه براي بهشتيان نشانة لذت و جنبه روحاني و ملكوتي بهشت است. و در برخي آيات سخن از محبت هاي بهشتي آمده مثلاً فرمود: لا يسمعون فيها لغواً و لا تأثيما إلّا قيلاً سلاماً سلاماً(10) يعني آنها در بهشت نه سخن لغو و بيهوده مي شنوند و نه گفتار گناه آلود، تنها چيزي كه مي شنوند سلام است و سلام.

از اين گونه آيات به خوبي به دست مي آيد كه بهشت گذشته از جنبه جسماني جنبه روحاني نيز دارد و انسان ها در آن جا از جنبه هاي روحاني آن نيز بهره مند مي شوند. ( تفصيل استفاده از اين آيات را در منابع ذيل جويا شويد(11).) يكي از آياتي كه به طور روشن هر دو جنبه مادي و ملكوتي و معنوي بهشت را به زيبايي مطرح كرده اين آيه است: للذين اتقوا عند ربهم جنات تجري من تحتها الانهار خالدين فيها و ازواج مطهره و رضوان من الله(12) در اين آيه علاوه بر بهشت جسماني كه نهرها از زير درختانش مي گذرد و همسران پاك در آن هستند از بهشت معنوي كه خوشنودي و رضوان خداست سخن گفته شده است.

پاورقی:
1. مكارم شيرازي، ناصر، پيام قرآن، تهران، نشر دار الكتب الاسلاميه، 1377 ش، ج 6، ص 195.
2. نساء: 13.
3. عنكبوت: 58.
4. واقعه: 37-31.
5. توبه: 72.
6. الرحمن: 54.
7. طور: 22.
8. دخان: 21.
9. زمر: 73.
10. واقعه: 25.
11. مكارم شيرازي، ناصر، پيام قرآن، تهران، نشر دار الكتب الاسلاميه، 1377 ش، ج 6، صص 304 – 228. و تفسير نمونه، تهران، نشر دار الكتب الاسلاميه، 1372 ش، ج 1، ص143، ج 11، ص 90، ج21، ص 211، ج10، ص230، ج 23 ص 29.
12. آل عمران: 15.

دوست عزیز ارضای حس زیبایی پرستی می تونه هدف باشه... در درجات متفاوت. مسلما منظور من این نیست که ما در این دنیا برای به دست آوردن یک باغ زیبا زندگی می کنیم. اما این بخشی از اهداف هر انسان رو می تونه شکل بده. هدف غایی که نیست. اما انسان هم در زندگی که فقط یک هدف نداره. به نظرتون چه قدر از آدمهای حتی مومن وح حتی خیلی مومن تنها هم و غم زندگیشان اینه که عبادت کنند؟ به نظرتون چه قدر درسته که تنها فعالیت انسان این باشه که بشینه برای راز و نیاز؟ اصلا گیرم کسی 50 درصد زمان مفیدش رو به عبادت اختصاص بده. 50 درصد بقیه برای اهداف دنیویه. این درصد کمی نیست.
پس به خودمون دروغ نگیم که اینها برای ما بی ارزشند. و یادمون باشه واژه ی متعادل در این مورد بخش عظیمی از زندگی ما رو درگیر می کنه. و خدا هم از این موضوع بی خبر نیست. مهم اینه که آنچه در فعالیتهای دنیوی انجام می دیم رو مربوط و متعلق به خدا بدونیم
تازه این زیبایی ها همشون سرشارند از نشانه های قدرت لایزال خدا. دوست داشتن اونها یعنی ستایش پروردگار. مسلما می تونن ابزار امتحان هم باشند... اما خب مومن هم باید آگاه باشه و میزان دلبستگی و وابستگی خودش رو کنترل کنه.

[="Navy"]وصف بهشت[/] حتماً بخوانید! ([="Red"]جواب همه ی سوالاتی که در ذهن دارید[/])

در احادیث و روایات ما آمده است که :

« مثال دنیا بر برزخ مثال رحم مادر است به دنیا و مثال برزخ به قیامت نیز چنین است»

یعنی اگر شما بخواهید به نوزادی که در رحم مادرش هست از لذتهای دنیای ما و هر آنچه که قرار است به زودی در آن ببیند توضیح دهید چگونه می توانید به او دنیای ما را بفهمانید؟!!!!!!!!

بله ، محال است. تنها یک راه وجود دارد و آن هم اینکه از دنیای خودش برایش مثال بزنید!

برای مثال می خواهیم به نوزادی که در رحم مادرش است، بفهمانیم که: به زودی در دنیای ماده معجون شیر و عسل می توانی بنوشی!

باید به او اینگونه بگوییم که: گلبول قرمز دیدی؟ از اون یکم شُل تره و از گلوبولای سفید یکم شیرین تر و ... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نقل قول:
بهشت برای عرب جز هوس چیز دیگه ای نبوده انگار

انسان، خودش حوری خودش را در بهشت ترسیم میکند. عربها زنهای فربه و چشم درشت را دوست داشتند، مردم آمریکا و برخی کشورهای دیگر، زنان لاغر با موی بور را می پسندند. برای عربها مطابق میلشان و برای آمریکایی های بهشتی مطابق میلشان خواهد بود.(یکی از سخنرانی های آیت الله جوادی آملی)

میل جنسی تو بهشت؟اصلا" برام قابل درک نیست

هدف1;216951 نوشت:
میل جنسی تو بهشت؟اصلا" برام قابل درک نیست

بالاخره انسانیم! فرشته نیستیم که عقل محض باشد. اتفاقا انسان از همین قوای عاقله و شهویه و غضبیه و ... تشکیل شده است و هیچکدام مذموم نیست و در آخرت، با کنار رفتن جسم، این قوا چندین برابر شدیدتر می شوند. شما شهوت را محدود به جسم نکنید، متوجه می شوید که قضیه از چه قرار است.

هدف1;216712 نوشت:
پس می خوایید بگید که قران فقط برای اون دوران مثال زده؟ایا این قران به فکر سواد مردم این دوره نبوده؟و یکی از کامل ترین لذت ها و اشباع روح انسان ها رابطه ی جنسی با حوریان بهشتی هستش نه؟بهشت برای عرب جز هوس چیز دیگه ای نبوده انگار.

با سلام

خدای متعال هم برای جاهلیت و هم برای ما وبعد از ما مثال زده :

مخصوص عارفین :

{فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَّا أُخْفِيَ لَهُم مِّن قُرَّةِ أَعْيُنٍ جَزَاء بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ }السجدة17

{فِي مَقْعَدِ صِدْقٍ عِندَ مَلِيكٍ مُّقْتَدِرٍ }القمر55

مردم عادی :

{قُلْ أَؤُنَبِّئُكُم بِخَيْرٍ مِّن ذَلِكُمْ لِلَّذِينَ اتَّقَوْا عِندَ رَبِّهِمْ جَنَّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَأَزْوَاجٌ مُّطَهَّرَةٌ وَرِضْوَانٌ مِّنَ اللّهِ وَاللّهُ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ }آل عمران15

اول نعم مادی بعدش هم رضوان الله ، دقت شود .

{وَعَدَ اللّهُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ وَرِضْوَانٌ مِّنَ اللّهِ أَكْبَرُ ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ }التوبة72

{يُطَافُ عَلَيْهِم بِصِحَافٍ مِّن ذَهَبٍ وَأَكْوَابٍ وَفِيهَا مَا تَشْتَهِيهِ الْأَنفُسُ وَتَلَذُّ الْأَعْيُنُ وَأَنتُمْ فِيهَا خَالِدُونَ }الزخرف71

دیگه چی میخوای ؟ هرنوع شهوتی برای هرنوع آدمی مهیاست .

خیر البریه;216973 نوشت:

با سلام

خدای متعال هم برای جاهلیت و هم برای ما وبعد از ما مثال زده :

مخصوص عارفین :

{فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَّا أُخْفِيَ لَهُم مِّن قُرَّةِ أَعْيُنٍ جَزَاء بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ }السجدة17

{فِي مَقْعَدِ صِدْقٍ عِندَ مَلِيكٍ مُّقْتَدِرٍ }القمر55

مردم عادی :

{قُلْ أَؤُنَبِّئُكُم بِخَيْرٍ مِّن ذَلِكُمْ لِلَّذِينَ اتَّقَوْا عِندَ رَبِّهِمْ جَنَّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَأَزْوَاجٌ مُّطَهَّرَةٌ وَرِضْوَانٌ مِّنَ اللّهِ وَاللّهُ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ }آل عمران15

اول نعم مادی بعدش هم رضوان الله ، دقت شود .

{وَعَدَ اللّهُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ وَرِضْوَانٌ مِّنَ اللّهِ أَكْبَرُ ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ }التوبة72

{يُطَافُ عَلَيْهِم بِصِحَافٍ مِّن ذَهَبٍ وَأَكْوَابٍ وَفِيهَا مَا تَشْتَهِيهِ الْأَنفُسُ وَتَلَذُّ الْأَعْيُنُ وَأَنتُمْ فِيهَا خَالِدُونَ }الزخرف71

دیگه چی میخوای ؟ هرنوع شهوتی برای هرنوع آدمی مهیاست .

اینایی که گفتی قشنگ بود,ولی این امیزشی که گفته برای چیه؟تو بهشت به این چه نیازیه؟
نگید تو این دنیا برای ادما نیازه و اون دنیا هم نیازه چون واقعا" منظورتون رو نمی فهمم

RQ-170;216953 نوشت:
بالاخره انسانیم! فرشته نیستیم که عقل محض باشد. اتفاقا انسان از همین قوای عاقله و شهویه و غضبیه و ... تشکیل شده است و هیچکدام مذموم نیست و در آخرت، با کنار رفتن جسم، این قوا چندین برابر شدیدتر می شوند. شما شهوت را محدود به جسم نکنید، متوجه می شوید که قضیه از چه قرار است.

نه متوجه نمی شم.
واقعا" این گفته قران رو درک نمی کنم
:Gig:

باسمه تعالی، اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و السر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک.

سالروز ولادت سرور زنان عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و فرزندشان امام خمینی (ره)، مبارک باد

در خصوص مسأله لذت و نعمت های بهشتی چند نکته را به عرض می رسانم:

اول: لذت همان ادراک و رسیدن به خیرات و خوبی هایی است که یک شخص، ملایم و سازگار با نفسش می یابد، چنانکه ابن سینا می گوید:

«ان اللذة هي ادراك و نيل لوصول ما هو عند المدرك كمال و خير» (الاشارات، ص 191)

پس، لذت های انسان، به حسب مراتب معرفت انسان ها متفاوت است.

دوم: انسان قوای مختلفی(ظاهری و باطنی و روحی و جسمی) دارد که برای هر قوه و مرتبه ای از وجود او، کمالات و خیراتی وجود دارد که لذت هر مرتبه با توجه به همان قوه و مرتبه وجودی، مطرح می شود.

سوم: نتیجه تمام اعمال انسان در قیامت ظاهر می شود، به عبارت دیگر، قیامت محل ظهور اعمال است و نعمت های بهشتی نتیجه همان اعمالی است که انسان در ظرف عالم دنیا انجام داده است، پس، اعمال انسان شاکله ای دارد که با توجه به مراتب اهل بهشت، در قیامت ظاهر می شود، خداوند در سوره آل عمران می فرماید:

يَوْمَ تَجِدُ كُلُّ نَفْسٍ ما عَمِلَتْ مِنْ خَيْرٍ مُحْضَراً وَ ما عَمِلَتْ مِنْ سُوءٍ تَوَدُّ لَوْ أَنَّ بَيْنَها وَ بَيْنَهُ أَمَداً بَعيداً وَ يُحَذِّرُكُمُ اللَّهُ نَفْسَهُ وَ اللَّهُ رَؤُفٌ بِالْعِبادِ (30)
روزى كه هر نفسى آنچه را در دنيا كرده چه خير و چه شر برابر خود حاضر مى‏بيند در آن روز آرزو مى‏كند اى كاش بين او و آنچه كرده زمانى طولانى فاصله بود (چون از اعمال خود بر حذر است و شما مردمى كه چنين ترسى در پيش داريد بدانيد كه) خدا هم ترس‏آور است و از اين رو شما را از خود زنهار مى‏دهد، كه به بندگانش مهربان است (30).

چهارم: در قرآن حکیم، وصف نعمت های بهشتی به حسب قوای مختلف انسان ها و میزان معرفت و درک و ظرفیتشان، متفاوت بیان شده است، اما باید توجه داشت که تمام این اوصاف، بیان میوه ها و ثمرات اعمال خود انسان است که به شکل خالص و پاک در قیامت ظاهر می شود، به عنوان نمونه:

يُطافُ عَلَيْهِمْ بِصِحافٍ مِنْ ذَهَبٍ وَ أَكْوابٍ وَ فيها ما تَشْتَهيهِ الْأَنْفُسُ وَ تَلَذُّ الْأَعْيُنُ وَ أَنْتُمْ فيها خالِدُونَ (71زخرف)
در بهشت قدحها از طلا و تنگها برايشان در گردش است، و در آن هر چه كه نفس اشتهايش كند و چشم لذت ببرد وجود دارد، و شما در آن جاودانيد (71).

نَحْنُ أَوْلِياؤُكُمْ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ فِي الْآخِرَةِ وَ لَكُمْ فيها ما تَشْتَهي أَنْفُسُكُمْ وَ لَكُمْ فيها ما تَدَّعُونَ (31)
آرى، ماييم اولياى شما هم در دنيا و هم در آخرت و شما در بهشت هر چه دلتان بخواهد و بلكه هر چه طلب كنيد در اختيار خواهيد داشت (31فصلت)

لَهُمْ فيها فاكِهَةٌ وَ لَهُمْ ما يَدَّعُونَ (57)
و ميوهاى در آنجا در اختيار دارند و هر چه بخواهند در اختيارشان قرار مىگيرد (یس57)

وَ فاكِهَةٍ مِمَّا يَتَخَيَّرُونَ (20)وَ لَحْمِ طَيْرٍ مِمَّا يَشْتَهُونَ (21)
و از ميوهها هر چه اختيار كنند (20)و از گوشت مرغ از هر نوع كه اشتها كنند (واقعه21)

وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنينَ وَ الْمُؤْمِناتِ جَنَّاتٍ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدينَ فيها وَ مَساكِنَ طَيِّبَةً في جَنَّاتِ عَدْنٍ وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ أَكْبَرُ ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظيمُ (72)

خداوند مؤمنين و مؤمنات را به بهشتهايى وعده داده كه از چشم انداز آنها جويها روان است، و آنها در آن جاودانهاند، و قصرهاى پاكيزهاى در بهشتهاى عدن و از همه بالاتر رضاى خود را وعده داده كه آن خود رستگارى عظيمى است (توبه، 72)

اگر ما در دنیا شاهد لذت هایی باشیم که بار منفی دارد یا حتی معصیت است، به جهت تزاحماتی است که بین قوای انسان در این عالم وجود دارد، مثلا بهره مندی از لذت های مادی، مانع بهره مندی از لذایذ عالی انسانی می شود، به همین جهت است که چنین لذاتی ...بار منفی پیدا می کند، این به این معنا نیست که خود لذت و اصل لذت، منفی و بد است، یا لذات قوای ظاهری انسان، بد است، معصیت و گناه هم به جهت ناهماهنگی بین قوای عالی انسانی و قوای دانی مادی، حادث می شود.

پنجم: در قیامت، هرانسانی، ظاهر و باطن و جسم و روح دارد، یعنی بهشت انسان های مومن یک بهشت جسمانی روحانی است، زیرا حقیقت انسان، یک حقیقت جسمانی روحانی است، در قیامت انسان مومن به حسب معرفتش، لذت مجموعی دارد، یعنی لذت بردن جسمانی او، دقیقا در جهت لذات روحانی اوست، یعنی در عین لذات ظاهری، از لذات روحانی (مانند رضوان الهی) بهره مند می شود.

یکی از لذت ها در قیامت، علاقه زوجیت است، زیرا انسان ها زوج آفریده شده اند، اینکه هدف الهی در ایجاد علاقه به زوج و غذا و... در انسان، حفظ بقا یا حفظ نسل یا...، بوده است، هیچ منافاتی با واقعی بودن این لذات در انسان ندارد.

یکتاست و بی همتا

سلام

نظر من این است :
وقتی شما می گویید بعد از این جهان ، جهان دیگری هست و خوب کاران به بهشت و بدکاران به جهنم می روند. طبیعی است که پرسش شود که این بهشت و جهنمی که شما از آن صحبت می کنی .چه جور جایی است .و البته سوال را باید جواب داد .

و این طبیعی است که هر کس به حسب دانش و دانایی خود و یا دانش محیط خود جواب سوال را می دهد و هم اینکه این جواب نباید از دایره معلومات و ذهنیت پرسشگر بیرون باشد .و گرنه جواب قانع کننده نخواهد بود.( هدایتگری اش بماند)
و از آنجاییکه ما انسانی و دنیوی می اندیشیم بلاخره اگر بهشتی را هم قرار است تصور کنیم ؛ یقینن خصوصیات انسانی و دنیایی خواهد داشت.به همین دلیل است که تصور ما از بهشت در بهترین حالت جایی است شبیه همان جایی که زندگی می کنیم اما بدون سختی هایش و با تمام نعمت هایی که در دنیا نداریم و یا آرزوی بهتر از آن را داریم..
بنابراین برای یک انسان 1400 سال پیش که در یک سرزمین با شرایط آب و هوایی خشک و سخت عربستان زندگی می کند.بهشت جایی است با باغ و بستا نهای سر سبز و رودهایی جاری از (شیر) یا عسل ( چیزهایی که زندگیش به آن وابسته است و یا در اطرافش می بیند) ...و درختان و.....و زنان و.....

در صورتی که اگر از انسان امروز بپرسید که بهشت به نظر شما چه طور جایی می تواند باشد.احتمالن بهشت او با بهشت مردم 1400 سال پیش تفاوت های کیفی خواهد داشت.حداقل با توجه به بهره ای که از دنیای جدید دیده است بهشت انسان امروز به " می " و " حوری " و " عسل " و " شیر " ختم نمی شود.چرا که این ها اصلن چیزی نیست که انسان امروزی هم و غم آن را داشته باشد.

ارادتمند:Gol:

هدف1;217010 نوشت:
اینایی که گفتی قشنگ بود,ولی این امیزشی که گفته برای چیه؟تو بهشت به این چه نیازیه؟ نگید تو این دنیا برای ادما نیازه و اون دنیا هم نیازه چون واقعا" منظورتون رو نمی فهمم

با سلام

خدای قادر متعال در این دنیا نمونه هایی از لذات و آلام را نشان ما داد ه نه فقط آمیزش ، واصل و منبع آنها در آخرت است ،مثلا همین لذت جنسی که بالاترین لذت است و شما تصور کنید که این حالت ارگاسم ، بجای چند ثانیه تبدیل به ابدی شود ، چه لذتی بالاتر از این ؟

در قران کریم هم آمده که :

خالدين فيها لا يبغون عنها حِوَلا(-کهف-108)

: یعنی بهشتیان تغییری نمیخواهند و خواستار ثبات و دوام هستند .

واگر این حالت ارگاسم مستمر باشد لذتش قابل تصور نخواهد بود .اللهم الرزقنا .

البته عذابهای عمیق و غصه های جانکاه روحی جهنم که از عمق دل شعله می آورد نیز قابل تصور نیست ، اعاذنالله وایاکم .
موضوع قفل شده است