صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا لذت ها و امیال این دنیا در بهشت وعده داده شده ؟

نوشته
    113
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    453

چرا لذت ها و امیال این دنیا در بهشت وعده داده شده ؟

دوران دبیرستان این سوال تو کلاس مطرح شد : ایا واقعا بهشت به تصویر کشیده شده در اسلام رو دوست دارید ؟ باور کنید من بی تقصیرم اما فقط یه نفر دوست داشت که اونم جزو اشرار مدرسه بود ..... منم اگه نمازی می خوندم و دعایی می کردم روزه ای می گرفتم فقط بخاطر حس شیرینی بود که به من دست می داد .... هیچوقت فکر حوری و .... این حرفا نبودم .... در اخر سوالی برام پیش اومده چرا خدا از لذت های این دنیا وعده هایی در اخرت داده .... (جوی های روان و چشمه هایی از .... ) مگه ما برای این ها به دنیا اومدیم که بخوایم اخرت رو با اون ها داشته باشیم ..... سر کلاس نه تنها من بجز اون یه نفر هیچکی ذوغ و شوقی به بهشت وعده داده شده خدا نشون نداد .....
    با تشکر
    راست باز و پاک باز و امیر باش
    تمام عقاید در یک مورد مشترک هستند : مرگ معتقدین !
    ابلیس هم سجده ات کرد اما .....
    هر دم از این باغ گل روشن فکری می خیزد !!
    شخصیت منو با برخوردم اشتباه نگیر، شخصیت من چیزیه که من هستم، اما برخورد من بستگی داره به اینکه : " تو " کی باشی ...

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    سکوت
    نوشته
    965
    حضور
    11 روز 7 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    142
    آپلود
    43
    گالری
    0
    صلوات
    3951

به خاطر اینکه اکثر مردم درک لذات معنوی را ندارند .
    در بسیارى از آیات قرآن، سخن از نعمتهاى مادى بهشت است: باغهایى كه نهرهاى آب جارى از زیر درختان آن در حركت است، قصرها، همسران پاكیزه، میوه هاى رنگارنگ، یاران همرنگ و مانند آن. ولى در كنار این نعمتها اشاره به نعمتهاى معنوى مهمترى نیز شده است كه ارزیابى عظمت آنها با مقیاسهاى ما امكان پذیر نیست، مثلا در آیه 72 توبه مى خوانیم: «وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدِینَ فِیها وَ مَساكِنَ طَیِّبَةً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ أَكْبَرُ ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ؛ خداوند به مردان و زنان با ایمان، باغهایى از بهشت وعده داده كه از زیر درختانش نهرها جارى است، جاودانه در آن خواهند بود، و مسكن هاى پاكیزه در این بهشت جاودان دارند، همچنین خشنودى پروردگار كه از همه اینها بالاتر است و این است رستگارى بزرگ».

و در آیه 8 سوره "بینة" بعد از ذكر نعمتهاى مادى بهشت مى خوانیم: «رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ؛ خداوند از آنها خشنود است و آنها نیز از خدا خشنودند». و به راستى اگر كسى به آن مقام برسد كه احساس كند خدا از او راضى است و او هم از خدا راضى، همه لذات دیگر را از یاد خواهد برد، تنها به او دل مى بندد، و به غیر او نمى اندیشد، و این لذتى است روحانى كه با هیچ زبان و بیانى قابل توصیف نیست. كوتاه سخن اینكه چون معاد هم جنبه "روحانى" دارد و هم "جسمانى" نعمتهاى بهشتى نیز هر دو جنبه را دارند، تا جامعیت آنها حاصل شود، و هر كس به اندازه استعداد و شایستگیش بتواند از آنها بهره گیرد. البته برای افرادی که کامل هستند، بهشت جسمانی در مقابل آن نعمیهای روحانی ارزشی ندارد، ولی اکثریت مردم (حتی اکثریت صلحا، متقین، زهاد) به آن مقام نرسیده اند که بهشت روحانی را درک کنند و برای آنها بهشت جسمانی ارزش نداشته باشد

شسته شدن كینه ها از سینه ها، و صفات زشتى همچون حسد و خیانت و مانند آن كه روح اخوت و برادرى را به هم مى زند، و هم چنین حذف امتیازات تشریفاتى غلط كه آرامش فكر و جان را در هم مى ریزد، نیز از نعمتهاى دیگر معنوى روحانى است كه در این آیات به آنها اشاره رفته است

منبع :
    http://www.tahoorkotob.com

5. صلوات ها 5

نوشته
    4
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6

به نام خدا

فکر کنم انسانها اگر باغهای زیبا رو با نهرهای روان و زیبایی های طبیعی و همسرانی به زیبایی حوری و دلهای شاد و نسیم و خوراکی های خوشمزه را دوست نداشته باشند خیلی بی ارزش و بی معنا و بی خاصیت شده اند. ما در همین دنیا هم یک عمر برای همین چیزها تلاش میکنیم آن وقت تا حرف از بهشت میاید تمام ملاکهایی را که در این دنیا برایمان هدف بوده را تحقیر و بی ارزش می شماریم. بهشت هرانچیزی است که یک مومن دوست دارد. وطبیعت زیبا جزوی از ذات و روح یک انسان مومن است. حال اگر این فقط قانعتان نمی کند در قران برای بهشت ویژگیهای برتر و معنوی تری هم که به نظر من هم اصل آنها هستند شمرده شده است. وعده حوریان زیبای بهشت دوست شرور شما را که تعدادشان هم در این دنیا کم نیست شاید سرعقل بیاورد و وعده ی رضای خدا آنها را که چشمشان جز خدا را نمی بیند و تعدادشان هم کم است به تلاش و تقوای بیشتر برانگیزد...
    در کل همیشه یادتان باشد بهشت برای هرکسی است که خواهان وارد شدن به آن باشد و در این راه تلاش کند
    چه یک دوست شرور که عزم اصلاح کرده
    چه یک انسان مومن که طالب رشد همیشگی است

7. صلوات ها 3

نوشته
    113
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    453

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrban نمایش پست ها
    به نام خدا

فکر کنم انسانها اگر باغهای زیبا رو با نهرهای روان و زیبایی های طبیعی و همسرانی به زیبایی حوری و دلهای شاد و نسیم و خوراکی های خوشمزه را دوست نداشته باشند خیلی بی ارزش و بی معنا و بی خاصیت شده اند. ما در همین دنیا هم یک عمر برای همین چیزها تلاش میکنیم آن وقت تا حرف از بهشت میاید تمام ملاکهایی را که در این دنیا برایمان هدف بوده را تحقیر و بی ارزش می شماریم. بهشت هرانچیزی است که یک مومن دوست دارد. وطبیعت زیبا جزوی از ذات و روح یک انسان مومن است. حال اگر این فقط قانعتان نمی کند در قران برای بهشت ویژگیهای برتر و معنوی تری هم که به نظر من هم اصل آنها هستند شمرده شده است. وعده حوریان زیبای بهشت دوست شرور شما را که تعدادشان هم در این دنیا کم نیست شاید سرعقل بیاورد و وعده ی رضای خدا آنها را که چشمشان جز خدا را نمی بیند و تعدادشان هم کم است به تلاش و تقوای بیشتر برانگیزد...
    در کل همیشه یادتان باشد بهشت برای هرکسی است که خواهان وارد شدن به آن باشد و در این راه تلاش کند
    چه یک دوست شرور که عزم اصلاح کرده
    چه یک انسان مومن که طالب رشد همیشگی است
    اصلا و ابدا با 5 خط اول نوشتتون موافق نیستم ..... جای تعجب اینجاست که ما تو دنیا هم این موارد رو بی ارزش می دونیم و اگر از نگاه مومن باشه بهره مند شدن متعادل از نعمت های دنیوی از این دست رو درست می دونه اما اینکه هدف در زندگی مومن این ها باشه خیلی دیگه پارادوکس ایجاد میشه ..... باور کنید اولین مومنی هستید که دیدم به بهشت اینطور نگاه می کنید که
    بهشت هرانچیزی است که یک مومن دوست دارد.
    شایدم اصلا دید من وسیع نبوده .... اما افرادی که دیدم فقط برای رضای خدا احکام رو به اجرا در می اووردن .... اما باقی نوشتتون منطقیه و حق با شماست ...
    شخصیت منو با برخوردم اشتباه نگیر، شخصیت من چیزیه که من هستم، اما برخورد من بستگی داره به اینکه : " تو " کی باشی ...

9. صلوات ها 3

نوشته
    44
    حضور
    9 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    219

از نظر من این یه چیز فراتر از عقل فعلی ماست
    تا حالا شده یه خواب واقعا دلنشین ببینید؟ببینید مشکل ما اینه که با جسم فعلی خودمون داریم مقایسه می کنیم می گیم مثلا هر چیزی اماده دریافت بشه که حال نمی ده شاید اولش خوب باشه ولی تکراری اعصاب ادم خورد می شه
    بنظر من این یه چیز فراتر از فکر الان ماست ما نمی تونیم درکش کنیم بنظر من یه خواب خیلی رویایی می تونه مثال خوبی واسه این باشه
    تا حالا شده اونقدر ارامش داشته باشی که سراسر وجودت لذت بشه؟گاهی ادم اینطور می شه بنظر من ارامشه انچنان اونجا قویه اونچنان قدرتمنده که چیزی بنام تکرار و عادت وجود نداره و زندگی انسان سراسر لذته
    یا زهرا

11. صلوات ها 2

نوشته
    113
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    453

نه منظورم تکرار نبود منظورم اصل نعمت های بهشتی بود مثل حوری و ..... که تقریبا جواب خودمو گرفتم تا حدودی حق با شماست اما به هر کسی بنا اقتضای روحی اون وعده هایی داده شده ....

13. صلوات ها 2

علاقه
    ورزش
    نوشته
    224
    حضور
    10 روز 6 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    146
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    960

خب اگه از شما بپرسن چه بهشتی رو می پسندید،شما چطور اون رو توصیف می کردید؟؟اگر خداوند از چیزهایی که در بهشت هست ولی برای ما اصلا قابل تصور هم نیست مثال می آورد چه فایده ای داشت؟؟خدا میگه رود،درخت،باغ،حور،میوه و ....چون خیلی کوچکترش در ذهن ما قابل تصوره.خب من موندم خدا دیگه چطور یک چیز غیر قابل تصور و تحمل جسم و روح کوچک ما رو واسمون وصف کنه؟؟

15. صلوات ها 3

نوشته
    113
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    453

با هر چیزی بجز موارد مادی که از اصول عرفان هم دور.... (ارامش ابدی , خشنودی و رضای پروردگار , شادی و رضایت وصف ناپذیر و...... ) که دوستان هم گفتند برای خودم راضی کننده بود .... خداوند بهشت رو مملو از نداشته ها و ارزوهای این دنیامون قرار داده و برای هر کس به اقتضای حالت روحی خود اون نوعی نعمت شیرینه.....

17. صلوات

علاقه
    خواندن کتابهای ادیان مختلف
    نوشته
    106
    حضور
    4 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    352

یکی از لذت های دنیایی همون حوری هست و رابطه ی جنسی با اونا در بهشت.ایا در اون دنیا این میل برای چیه؟
    برای داشتن فرزند یا هوس؟

19. صلوات ها 2

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

نقل قول نوشته اصلی توسط bossm نمایش پست ها
    دوران دبیرستان این سوال تو کلاس مطرح شد : ایا واقعا بهشت به تصویر کشیده شده در اسلام رو دوست دارید ؟ باور کنید من بی تقصیرم اما فقط یه نفر دوست داشت که اونم جزو اشرار مدرسه بود ..... منم اگه نمازی می خوندم و دعایی می کردم روزه ای می گرفتم فقط بخاطر حس شیرینی بود که به من دست می داد .... هیچوقت فکر حوری و .... این حرفا نبودم .... در اخر سوالی برام پیش اومده چرا خدا از لذت های این دنیا وعده هایی در اخرت داده .... (جوی های روان و چشمه هایی از .... ) مگه ما برای این ها به دنیا اومدیم که بخوایم اخرت رو با اون ها داشته باشیم ..... سر کلاس نه تنها من بجز اون یه نفر هیچکی ذوغ و شوقی به بهشت وعده داده شده خدا نشون نداد ..... با تشکر

با سلام

فکر کنم کلاس شما 1400 سال بعد از جاهلیت تشکیل شده بود ! درسته ؟

معلوم است که برای عرب بیسواد باید چنین مثالهایی زد ضمن اینکه انواع آسایش وآرامش و لذت واشباع روح انسان ، مطلوب همه انسانهاست و نوع خالص و کاملش در آخرت است .

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری