مولای ما الان رهبری است یا امام زمان(عج)؟

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مولای ما الان رهبری است یا امام زمان(عج)؟

با سلام
در حال حاضر مولای ما امام زمان(عج) است یا رهبری(مد ظله)؟
اگر بگوییم این مطلب را می دانم که این دو در طول هم هستند نه در عرض هم اما احساس می کنم نمی شود در یک آن به دو نفر گفت یا مولای.
اگر ممکن است کمی توضیح دهید
با تشکر

سلام

من نظرم قطعا رهبری هست چون امام زمان مسئولیت کل وجود هستی ( یعنی همه گیتی ) را به عهده دارندو زمین هم یکی از آن هزاران سیاره ای هست که در آن حکومت خدا و شیطان همزمان وجود داره و در حال مبارزه هستن!

متاسفانه به دلیل کوچک بودن عقل ما مردم عادی نمی شود عظمت این بزرگان را درک کرد حتی برای رهبر هم بسیار مشکل بلکه محال باشد! (خودشون گفته بودن که برای من هم دشوار هست درک امام زمان!)

این یعنی پادشاه سیاره ما رهبر معظم هستن(رهبر به طور غیر مستقیم هم این را فرمودند) و امام زمان مسئولیت کلی امور را به عهده دارد!
( زمین یک منطقه کوچکی از قلمرو پادشاهی امام زمان هست یعنی همزمان که یک بدن در زمین دارند بدن های فراوان دیگری نیز در زمین های آسمانی دارند!)

Izraeel;216251 نوشت:
سلام

من نظرم قطعا رهبری هست چون امام زمان مسئولیت کل وجود هستی ( یعنی همه گیتی ) را به عهده دارندو زمین هم یکی از آن هزاران سیاره ای هست که در آن حکومت خدا و شیطان همزمان وجود داره و در حال مبارزه هستن!

متاسفانه به دلیل کوچک بودن عقل ما مردم عادی نمی شود عظمت این بزرگان را درک کرد حتی برای رهبر هم بسیار مشکل بلکه محال باشد! (خودشون گفته بودن که برای من هم دشوار هست درک امام زمان!)

این یعنی پادشاه سیاره ما رهبر معظم هستن(رهبر به طور غیر مستقیم هم این را فرمودند) و امام زمان مسئولیت کلی امور را به عهده دارد!
( زمین یک منطقه کوچکی از قلمرو پادشاهی امام زمان هست یعنی همزمان که یک بدن در زمین دارند بدن های فراوان دیگری نیز در زمین های آسمانی دارند!)

به نام خدا
سلام برادر

چه دیدگاه جالبی دارید :Gol::frind:

حق یارتان باشه

رصدگر;216245 نوشت:
اگر بگوییم این مطلب را می دانم که این دو در طول هم هستند نه در عرض هم اما احساس می کنم نمی شود در یک آن به دو نفر گفت یا مولای.
اگر ممکن است کمی توضیح دهید

با سلام

یه نکته هم بنده اضافه کنم

شاید این مثال درست نباشد ولی برای تقریب ذهن خوبه

در زمان حضور پیامبر و علی(ع) البته بعد از معرفی ایشان در ماجرای غدیر دو مولا در یک زمان بودند
خب ان زمان چطور در یک زمان به دو نفر مولا می گفتند ؟؟؟

پس امکان دارد

izraeel;216251 نوشت:
سلام

امام زمان مسولیت کل وجود هستی را در بر می گیرد یعنی چه ؟ میشه بیشتر توضیح بدین چه مسولیت هایی دارد درکل گیتی ؟!

امام زمان بدن های فراوانی داره یعنی چه دیگه ؟ امام زمان یه روح است فقط در یک بدن

منتهی به خاطر اینکه طی الارض دارد می تواند سریع به مکان دیگر برود

سلام

قطعا مولای اصلی ما امام زمان (ارواحنا له الفداه) هست و در حقیقت سرپرستی ما به عهده ایشان است ولی الان که در عصر غیبت هستیم به فرمان خود امام زمان از مقام معظم رهبری به عنوان ولی فقیه تبعیت می کنیم.پس می گوییم ولی فقیه نائب عام امام زمان است و تبعیت از ایشان مثل تبعیت از امام زمان است

وقتی معلم کلاس رو ترک میکنه و کلاس رو میسپاره به نماینده کلاس
درسته نماینده کلاس یکی از دانش اومزانه و معلم نیست
ولی کسی هست که از نظر معلم کلاس قابل اعتماده و لیاقت نماینده معلم بودن رو داره و انتظار داره بقیه دانش اموزا ازش حرف شنوی داشته باشن و اگر بفهمه کسی تو موردی به حرف نماینده گوش نداده از دست اون شخص ناراحت میشه و ...

izraeel;216251 نوشت:
سلام

الآن راحت تر و بهتر می شود آن عده ای را درک کرد که عاشقانه پای صحبت های آیت ا... خامنه ای می نشینند و می گریندو....

بنده ی خدا;216424 نوشت:
سلام

قطعا مولای اصلی ما امام زمان (ارواحنا له الفداه) هست و در حقیقت سرپرستی ما به عهده ایشان است ولی الان که در عصر غیبت هستیم به فرمان خود امام زمان از مقام معظم رهبری به عنوان ولی فقیه تبعیت می کنیم.پس می گوییم ولی فقیه نائب عام امام زمان است و تبعیت از ایشان مثل تبعیت از امام زمان است

امام زمان روحی فداه این تخصیص مقام ولایت به یک نفر! را چه زمانی و توسط چه کسی به آیت ا...خامنه ای دادند؟!

راستی این تخصیص تفویض الی الابدی هم هست؟!

یعنی به هر حال باطل نمی شود تحت هیچ شرایطی؟! درسته؟!

اگر باطل می شود چی کسی آن را باطل می کند؟! و آن کس یا کسان چگونه و طبق کدام فرآیندی انتخاب می شوند؟!

ممنون می شوم بی آنکه بنده را به رژیم صهیونیستی و امثالش لعنهم ا...اجمعین بچسبانید دقیق و علمی و مستند پاسخ دهید و رفع ایراد نمایید!

با تشکر از همه دوستان
با احترامی که برای همه ی نظرات قائل هستم اما در کل بدون نظر جناب "بنده ی خدا" بقیه نظرها را نوعی ابراز احساسات می دانم تا استدلال
بنده خودم را سرباز ولایت می دانم و تبعیت از رهبری(مد ظله) را تبعیت از امام زمان(ارواحنا فداه) می دانم ولی رهبر
(مد ظله) را به عنوان نائب الامام قبول دارم نه امام!!
در مورد مثالی که یکی از دوستان فرمودند در مورد غدیر که در روز غدیر ما دو مولا داشتیم مثال صحیحی نیست چون پیامبر نفرمود هرکه من مولای او هستم علی هم مولای اوست بلکه فرمودند هر که من مولای او بودم(کنت به ضم ت) از این پس علی مولای اوست" نفرمودند که وقتی من نیستم هم خودم هم علی مولای شما هستیم.

در مورد مثالی که در مورد معلم و نماینده کلاس ذکر کردید بازهم مثال صحیح نیست چون وقتی معلم نیست دانش آموزان موظف به اطاعت از نماینده هستند اما به نماینده کلاس نمی گویند "معلم" بلکه می گویند "نماینده کلاس در غیاب معلم".

با سلام

نقل قول:

امام زمان مسولیت کل وجود هستی را در بر می گیرد یعنی چه ؟ میشه بیشتر توضیح بدین چه مسولیت هایی دارد درکل گیتی ؟!

بحث در باره این موضوع خارج از حوصله این انجمن هست اما ساده شده مطالبی که می شود گفت اینها هستند:

-خداوند صفات وجودی خود را در چهارده نور خلاصه کرد!

-این انوار در کل جهان ( یعنی هفت آسمان و هم عوالم معنا یعنی برزخ و ملکوت) رحمتشان متساطع می شوند!
-وجود این انوار از ابتدا بوده و زمان آغازی نمی شود برای آن تعریف کرد مثل این هست که بگوییم خدا کی متولد شده اسن که بی معنی هست...در واقع هر زمانی که خدا حضور داشت این انوار الهی هم بودند!

-خلقت جهان متوالیست و همان زمانی که خلقت یک دوره آسمانهای هفتگانه شروع میشود این انوار خدا کل گیتی را احاطه میکنن و این همان بی نهایت بودن قدرت و رحمت خداوند در اعماق عوالم را معنا میدهد!

-در هر کدام از این عوالم (مثلا ماده ) موجودات بیشماری زندگی میکنند و برای اینکه هدایت آنها تعریفی داشته باشد این نور های الهی بدنی به مانند آنها اختیار می کنند و به مانند آنها زندگی میکنند! (در واقع بعد از تکامل جسمی ان بدن و رسیدن به مقام امامت (که مسئولیت کل گیتی میشود) اطلاعات و اخبار ملکوت در قلب این بزرگان سرازیر میشود!(همانطوری که امام علی از عظمت اخبار و علوم الهی در سینه خود هنگام امام شدن نقل میکرد)

-به همین ترتیب تا طبقات بالاتر که نوع مخلوقات متفاوت هستند که طبعا باید دارای امام و رهبر باشند

نقل قول:
امام زمان بدن های فراوانی داره یعنی چه دیگه ؟ امام زمان یه روح است فقط در یک بدن

خب طبق مقدمه بالا الان می توان بهتر توضیح داد و ان اینکه طبق گفته های اساتید عالم معنا طبقاتی دارد و چون امام نور خداست و کامل هستند طبیعتا در عوالم پایین تر تصرف دارند یعنی هر کاری که در عالم دنیا غیر ممکن هست از طریق عالم بالاتر این کار را انجام میدهند مثلا تکثیر بدن های فراوان در تمام این صد میلیارد کهکشان و تمام آن نژاد هایی که امام علی به وجود آنها اشاره کرد !!

نقل قول:
منتهی به خاطر اینکه طی الارض دارد می تواند سریع به مکان دیگر برود

بنده خدا طی الارض که چیزی نیست...!!
این تکلیف بچه های مهد کودک است ! (از دید امام زمان)
ضمنا این از قوانین عالم محیط بر این دنیای ماده هست و مجموعه فرزند باید تابع قوانین مجموعه مادر باشد برای همین این افعال خرق عادت به وفور در این دنیا دیده میشود!(در واقع از اصول و قوانین عالم مثال هست که به گفته امام خمینی بر این دنیای ما محیط هست)

نقل قول:
امام زمان روحی فداه این تخصیص مقام ولایت به یک نفر! را چه زمانی و توسط چه کسی به آیت ا...خامنه ای دادند؟!

از همان زمانی که دنیا خلق شد ،یعنی از ازل!!!

مثال بیاورم:
داستان جایزه طلبیدن حضرت ابراهیم از خداوند به خاطر چند صد سال عبادت و تبلیغ خداپرستی در زمین مصداق بر همین مدعاست که خداوند « به او رهبران و شیعیان والا مقام امام علی (ع) را در عرش الهی نشان داد!»

که در ملکوت خداوند، امام خمینی و آقا خامنه ای روحشان از ابتدای خلقت حاضر بودند و همین طور بقیه بزرگواران بعد از ایشان ....!

نقل قول:

یعنی به هر حال باطل نمی شود تحت هیچ شرایطی؟! درسته؟!
اگر باطل می شود چی کسی آن را باطل می کند؟! و آن کس یا کسان چگونه و طبق کدام فرآیندی انتخاب می شوند؟

خیر ...در واقع این برداشت بی معناست!
قضیه بسیار پیچیده تر ار این حرفاست که به عقل ما خطور کند!

در واقع همان طوری که نور خدا در عالم منقطع نمی شود ایشان هم ولایتشان این گونه و متصل هست!
این بزرگان هم به صورت سلسله وار در امتداد هم قرار دارن تا قیام قیامت ...(از قبل بودند یعنی و تا ابد هستند!)

***در ضمن احساساتی هم در کار نیست!

موفق باشید

بنده ی خدا;216424 نوشت:
سلام

کاملا موافقم.ضمنا درسته که شاید در ظاهر دو ولی مطرح باشه ولی در واقع تبعیت و تحت سرپرستی هر یک دیگری را نقض نمی کنه.

بنام خدا.
سلام.
امام عصر ما امام خامنه ای در مقابل امام زمان مانند امام علی ع در مقابل پیامبر اکرم ص است.
امام زمان هرگز تنهایی بر من و شما مدیریت نمیکنه و قطعاً اون 313 نماینده ای که در زمین قرار داره بین من و شما مدیریت خواهند کرد.
مثل این میمونه که پیامبر اکرم ص در دوره زمان خود دین را ابلاغ میکرده و حرف علی ع را حرف خود میدانسته و به مردم میگفته از علی ع اطاعت کنید.زیرا علی ع حرف رسول خدا را به مردم ابلاغ میکرده.
اکثر مردم فکر میکنن امام زمان مثل توی افسانه هاست و یه شمشیر داره از زمین تا آسمون و به سرعت نور به اینطرف و آنطرف میره!!!!
اما کار های خداوند همیشه طبیعی بوده و برای همه ما قابل درک و به هیچ عنوان چیزی غیر طبیعیت نیست که الان میبینیم.امام زمان ع هم مثل من و شما مسافرت میکنه و بال و پر نداره که پرواز کنه و استثنایی هم نیست.اگه اینطور بود همه بهش ایمان میاوردند و کسی مخالفت نمیکرد و دشمنی هم نمیکرد.
ان شالله که رهبر ما از یاران بزرگوار امام زمان ع باشه و قطعاً بعد از ظهور امام زمان ما باز هم باید از رهبر خودمون حمایت کنیم زیرا ایشان مبلغ دین امام زمان و نماینده ایشان خواهد بود انشالله.ما در اصل با حمایت از رهبری از امام زمان خود حمایت کرده ایم.
یا علی:Gol:

بنده این بحث را شروع کردم
اما ظاهرا هیچکس پاسخهای بنده را نمی خونه که جواب اونها رو بده!!! :Gig:

خیلی وقت بود که این بحث واسم جالب بود می خواستم شروع کنم که خوب شروع شد
اول یه چندتا سوال
1) به کی می گن نایب؟
وقتی به کسی می گن نایب این نیابت باید از طرف نیابت دهنده باشه نه این که یه عده که با رای مردم انتخاب شدن بشین و نایب یه فرد دیگه رو انتخاب کنن!!! تا جایی که من می دونم اقا امام زمان (عج) 4 تا نایب داشت که مردم می شناختن.
2) ایا می شه ولایت مطلقه رو به یک فرد غیر معصوم داد؟ خوب معلومه که نمی شه
حکوت در اسلام بر مبنای فرد هست یعنی فرد تصمیم گیرنده نهایی رهبر جامعه یعنی امام معصوم هست
الان آقای خامنه ای رهبر یک جامعه و حکومت نیمه اسلامی (خودشون گفتن حکومت ما اسلامی نیست داره به سمت اسلامی شدن پیش می ره) برخاسته از رای مردم هست. نه بیشتر نه کمتر
اینجا دیگه بحث حکومت مثل سایر کشوره که یکسری حقوق متقابل حاکم و مردم بر یکدیگر دارن که البته که هر چقدر حاکم قوی تر و مدیر باشه کشور بهتر اداره می شه.

vahid.q;216658 نوشت:
خیلی وقت بود که این بحث واسم جالب بود می خواستم شروع کنم که خوب شروع شد
اول یه چندتا سوال
1) به کی می گن نایب؟
وقتی به کسی می گن نایب این نیابت باید از طرف نیابت دهنده باشه نه این که یه عده که با رای مردم انتخاب شدن بشین و نایب یه فرد دیگه رو انتخاب کنن!!! تا جایی که من می دونم اقا امام زمان (عج) 4 تا نایب داشت که مردم می شناختن.
2) ایا می شه ولایت مطلقه رو به یک فرد غیر معصوم داد؟ خوب معلومه که نمی شه
حکوت در اسلام بر مبنای فرد هست یعنی فرد تصمیم گیرنده نهایی رهبر جامعه یعنی امام معصوم هست
الان آقای خامنه ای رهبر یک جامعه و حکومت نیمه اسلامی (خودشون گفتن حکومت ما اسلامی نیست داره به سمت اسلامی شدن پیش می ره) برخاسته از رای مردم هست. نه بیشتر نه کمتر
اینجا دیگه بحث حکومت مثل سایر کشوره که یکسری حقوق متقابل حاکم و مردم بر یکدیگر دارن که البته که هر چقدر حاکم قوی تر و مدیر باشه کشور بهتر اداره می شه.

دوست عزیز میشه بگی شما چیکاره اسلامی که اینقدر با اعتماد به نفس کامل پست میزنی و مطمئن جواب میدی؟
کاش دو تا حدیث از امام زمان عج میدیدی که ایشون فرمودن در زمان غیبت من از فقیهان و راویان احادیث ما تبعیت کنید
از بعد اون چهارتا نایب هم همیشه بین شیعیان مرجع و فقیهی بوده که همه فقها از ایشون خط میگرفتن و به نوعی از بعد اون 4 نائب همواره تا به امروز کسانی در جایگاه ولایت فقیه بودن
کسانی مثل میرزای شیرازی و....

behrooz_313;216671 نوشت:
ایشون فرمودن در زمان غیبت من از فقیهان و راویان احادیث ما تبعیت کنید

خوبه خودت می گی فقیهان و راویان (جمع هست)
این چه ربطی داشت به نایب
خوب اقا امام زمان (عج) می گفتن بعد از من اصلح فقیه ها نایب من هست اصلح بودنشم خودتون تشخیص بدید!!
شما حکومت کردن الهی خیلی ساده فرض کردی

من کسی نیستم با اعتماد به نفس خیلی زیادی هم صحبت نکردم این بر داشته شما بوده
به امضای من دقت کن!!!

behrooz_313;216671 نوشت:
از بعد اون چهارتا نایب هم همیشه بین شیعیان مرجع و فقیهی بوده که همه فقها از ایشون خط میگرفتن و به نوعی از بعد اون 4 نائب همواره تا به امروز کسانی در جایگاه ولایت فقیه بودن کسانی مثل میرزای شیرازی و....

یعنی شما می خوای بگی بعد اقای خمینی رحمته الله علیه ، عالم تر (از نظر دینی) از آقای خامنه ای تو علما نداشتیم که همه علما قبولش داشته باشن!
اینکه ایشون انتخاب شده دلیل های زیادی داشته یکیش عالم بودن ایشون به اوضای کشور بوده
من کسی نیستم اصلا وجود ندارم خیلی هم با اعتماد به نفس نگفتم این برداشت شما بوده

بزرار یه چیز دیگه ای رو هم برات توضیح بدم (اگه اشتباه هست سند بیار)
طبق قانون اساس شورای نگهبان از 12 نفر تشکیل شده 6نفر به معرفی رئیس قوه قضائیه (رهبری انتخاب می کند) 6 نفر مستقیما توسط رهبر. این شورا وظایف مختلفی دارد یکیش تایید صلاحیت نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی هست.
اینا یعنی چی؟ نتیجه اول: یعنی اگر یک روز خدای نکرده رهبری نالایق به ایران اسلامی حاکم شود سخت بشه برکنارش کرد شایدم به طوری مسالمت امیز نشه(امیدوارم در سایه عنایت آقا امام زمان (عج) که این اتفاق تا الان نیافتاده بعد از این هم نیفته)
نتیجه دوم: جمهوریت نظام تقریبا بی معنی هست چرا که رهبر تو این سیستم می تونه هر جا احتیاج شد با حکم حکومتی نظر نمایندگان رد کنه یا رئیس جمهور وادار به کاری کنه که قبول نداره. البته اگر افراد که در جمهوی اسلامی مشغول فعالیت هستند قائل به ولایت مطلقه فقیه رهبر باشن دیگه مشکلی نیست چون حرف ولی همیشه مقدم هست، اونوقت باید اسم حکومت گذشت حکومت اسلامی ایران نه جمهوری اسلامی ایران

بنده ی خدا;216424 نوشت:

با سلام به دوستان عزیز و گرانمایه
به نظرم حقیر بیان دوست عزیز (بنده خدا) بیان خوب و مختصری است.

قطعا ولایت امام معصوم با کسی قابل مقایسه نیست، و ما هم که بحث از ولایت می کنیم در مقام مقایسه ولایت شخص معصوم با غیر معصوم در مباحث تکوینی و شخصیتی نیستیم؛ بلکه می گوئیم در زمان غیبت با توجه به روایات وارده از معصومین فقها نائبان عام امام زمان علیه السلام اند و وظیفه شیعه رجوع به این فقها (با توجه به اوصافی که در متن روایات برای این فقها ذکر شده است)می باشند.

البته این امر در مسائل حکومتی در زمان واحد یک مصداق بیشتر نخواهدداشت؛ زیرا انتخاب رهبرى از يك وجه تمايز با انتخاب مرجع تقليد برخوردار است و آن اينكه، در انتخاب مرجع تقليد، با رجوع به دو نفر خبره كه قدرت تشخيص مجتهد جامع الشرايط (يا اعلم) را داشته باشند، حجيت تقليد بر مقلد تمام مى‏شود و فرض تزاحمى هم وجود ندارد؛ زيرا تعدد مراجع خللى به نظام اجتماعى وارد نمى‏كند و مانعى ندارد كه در مسايل و احكام فردى، چندين مجتهد مرجع تقليد مردم قرار گيرند؛ اما ولايت سياسى، تعدد بردار نيست و تعدد رهبرى موجب تزاحم مى‏شود؛ لذا در صورت تعدد واجدين شرايط رهبرى، فقیهی ولایت دارد که شایستگی ها و ویژگی ها و شاخصه های مجموعی او ازبقیه فقها برتر باشد و همچنین مقبولیت عامه داشته باشد که مصداق این امر در زمان ما کسی جز مقام معظم رهبری دام ظله العالی نیست.

قطعا تبعیت از رهبری فقیه جامع الشرایط تبعیت از امام معصوم خواهد بود زیراولايت فقيه بازگشتش به ولايت فقه و عدل است، يعنى شخصيت حقوقى فقيه است كه بر مردم حكومت مى‏كند نه شخصيت حقيقى او. و به تعبير ديگر حكم خداست. كه بر مردم حكومت مى‏كند نه شخص فقيه، لذا در روايات اهلبيت (عليهم السلام) «ردّ حكم فقيه ردّ حكم خدا و در حد شرك به خدا دانسته شده».[1]

بدين جهت همانگونه كه مردم حق ردّ و مخالفت با حكمى كه از فقيه صادر شده است را ندارند، شخص فقيه نيز همانند ساير مردم مجبور است و بايد به آن حكمى كه صادر مى‏نمايد عمل كند، زيرا فرض آنست كه فقيه، مبيّن احكام الهى و مشوّق مردم در اطاعت از احكام خداست، پس چگونه مى‏تواند خود به حكمى كه مردم را ملزم به اطاعت و عمل به آن مى‏داند، عمل نكرده و ملزم به انجام آن نباشد. لذا در قانون اساسى اين اصل گنجانده شده كه «رهبر يا شوراى رهبرى در برابر قوانين با ساير افراد كشور مساوى هستند».

موفق باشید.

[=Calibri][1]. وسائل، ج 18، ص 99.
موضوع قفل شده است