جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فواید حفظ کردن قرآن چیه ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  سکوت
  نوشته
  968
  حضور
  11 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  142
  آپلود
  43
  گالری
  0
  صلوات
  3928

  فواید حفظ کردن قرآن چیه ؟
  فواید حفظ کردن قرآن چیه ؟

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3654  نقل قول نوشته اصلی توسط victoryone نمایش پست ها
  فواید حفظ کردن قرآن چیه ؟

  با سلام

  قرآن كريم، برترين و بالاترين هديه ي حضرت احديّت به بشر است و حفظ آن يكي از توفيقات بزرگ الهي به حساب مي آيد كه شامل حال هر كسي نميشود. استعداد، آمادگي، لياقت، توفيق، سعادت، عنايت و افاضت باعث ميگردد خداوند متعال، اين نعمت بزرگ را به فرد عطا فرمايد و سعادتمندترين افراد كساني هستند كه پس از حفظ قرآن كريم، آن را از دست ندهند و درون خود را از گنجهاي بيكران قرآن كريم خالي ننمايند.

  مداومت در قرائت و حفظ قرآن عامل بسياري از توفيقات و بركات الهي است و كسي كه انس به قرائت، حفظ و تدبّر در مفاهيم و معاني قرآني داشته باشد ترك آن برايش بسيار مشكل مينمايد. با قرآن كريم زندگي زيبا ميشود و جان ميگيرد و آرامش واقعي به منصه ي ظهور ميرسد و بدون قرآن كريم آدمي چون جمادي است متحرك و مرده اي است افقي كه نه روح دارد و نه آرامش واقعي.(1)

  بركات حفظ قرآن كريم:


  حفظ قرآن كريم داراي آثار و بركات زيادي است كه درباره ي برخي از آن ها نكاتي قابل بيان است:

  1. حافظ قرآن كريم از پاداش معنوي و اُخروي بسيار زيادي بهره مند ميگردد كه عبارتند از:

  الف. هم نشيني با فرشتگان: امام صادق ـ عليه السّلام ـ در اين باره ميفرمايد: «حافظ قرآني كه به آن عمل كند، با فرشتگان پيغامبر و نيك رفتار هم نشين ميگردد.(2)»

  ب. در شمار بزرگان امت جاي گرفتن: امام صادق ـ عليه السّلام ـ ميفرمايد: «اَشراف و بزرگان امّت من، قاريان و حافظان و شب زندهدارانند.(3)»

  ج . ايمني از عذاب الهي: اميرمؤمنان علي ـ عليه السّلام ـ در اين زمينه ميفرمايد: «قرآن را تلاوت كنيد و آن را به خاطر بسپاريد، زيرا خداوند متعال دلي كه قرآن در آن باشد عذاب نميكند.(4)»
  حفظ قرآن مجيد و انس با آن، انسان را در مسير عمل به وحي و بهره جستن از معارف بلند آن قرار ميدهد و در نتيجه او را از آتش دوزخ مصون ميدارد. پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ ميفرمايد: «اگر قرآن در پوستي باشد، آتش بدان نخواهد رسيد.(5)»

  د. آبادي قلب: پيامبر گرامي اسلام ميفرمايد: «كسي كه در درونش چيزي (سوره يا آيهاي) از قرآن نباشد، مانند خانه ي ويران است.(6)»
  چنان كه خانه ي ويران نزد مردم ارزش ندارد، دل تهي از آيات الهي نيز نزد خداوند بيارزش است و از اين روي پيامبر فرموده است: دلي كه از كلام وحي بيبهره باشد، مرده و چون خانه ي خراب و ويران است.

  ه‍ . مشمول آمرزش الهي: رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمود: «كسي كه قرآن را از حفظ بخواند و گمان كند خداي تعالي او را نميآمرزد، ‌در شمار كساني است كه آيات الهي را به تمسخر گرفتهاند.(7)»

  و. پاداش مضاعف: امام صادق ـ عليه السّلام ـ فرمود: «هر كس در فراگيري قرآن بكوشد و به سبب كمي حافظه آن را به سختي حفظ كند دو پاداش دارد. (پاداشي براي حفظ قرآن و پاداشي براي تحمل سختي آن»(8).

  ز. پذيرفته شدن شفاعت. پيامبر عظيم الشأن اسلام ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمود: «هر كه (آن قدر) قرآن بخواند تا حفظ شود، خداوند او را به بهشت داخل خواهد كرد و شفاعتش را درباره ي ده تن از اعضاي خانوادهاش كه آتش بر آن ها واجب شده، ميپذيرد.(9)»

  ح. بالاترين درجات بهشت: پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمود: «درجات بهشت به تعداد آيههاي قرآن است چون صاحب قرآن داخل بهشت شود، به وي ميگويند بخوان و بالا برو كه هر آيهاي را درجهاي است. پس برتر از درجه ي حافظ قرآن درجهاي نيست.(10)»

  ط. دريافت پاداش انبياء: پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمود: «اي سلمان،... همانا بعد از انبيا بهترين بندگان نزد خداوند، عالمانند و سپس قاريان و حافظان قرآن. آنان همانند انبيا از دنيا ميروند، همراه آنان از گورها برانگيخته ميشوند، در كنار آنان از صراط ميگذرند و پاداش همانند آنها (از خداوند) دريافت ميكنند.(11)»

  2. الف: حفظ قرآن كريم بركات دنيوي نيز دارد كه عبارتند از:

  هدايت انسان:
  تلاوت و انس با قرآن كريم از سفارشهاي مكرّر معصومان ـ عليهم السّلام ـ است و حفظ قرآن كريم به انس با آيات الهي ميانجامد. زيرا حافظ قرآن كريم بايد براي تثبيت محفوظات قرآنياش روزي چند بار به قرائت قرآن كريم بپردازد. ائمه ـ عليهم السّلام ـ حافظان قرآن كريم را به تكرار آيات الهي فراخوانده اند و فرمودند: «همان گونه كه شتر بسته شده در يك نقطه ـ چنان چه مورد ديدار پياپي صاحبش واقع نشود ـ جايگاهش را ترك ميكند، محفوظات حافظ قرآن كريم نيز ـ اگر پيوسته مورد مراجعه و تكرار قرار نگيرند ـ از خاطر زدوده ميشوند» بنابراين، حافظ ناگزير است با قرآن كريم انس گيرد و اين هنگام زمينه ي هدايت، سعادت و تعالي فراهم ميآيد. حضرت علي ـ عليه السّلام ـ ميفرمايد: «هيچ كس با قرآن هم نشين نميشود مگر اين كه از كنار آن با افزايش يا كاهش بر ميخيزد: افزايش هدايت يا كاهش گمراهي.»(12)

  ب: آرامش روحي:
  ياد خدا تأثير بسزايي در روان آدمي دارد و دل در پرتو آن آرام ميگيرد. خداوند متعال ميفرمايد: أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ «آگاه باش كه دلها با ياد خدا آرام ميگيرد.» يكي از نامهاي قرآن، ذكر است. تلاوت و حفظ قرآن كريم نوعي ذكر خداوند است كه انسان در پرتو آن از هجوم بسياري از فشارهاي رواني و اضطرابات دروني مصون ميماند.

  ج: نجات از تنهايي:
  كتاب بهترين هم نشين تنهايي است و قرآن كريم زيباترين، دقيق ترين، عميقترين و با نفوذترين كتاب شمرده ميشود. امام سجاد ـ عليه السّلام ـ ميفرمايد: اگر همه ي مردم روي زمين از دنيا بروند، تا وقتي قرآن كريم با من است، از هيچ چيز وحشت ندارم.

  ه‍ : فهم بهتر قرآن كريم:
  مهمترين اثر حفظ قرآن كريم درك بهتر آن است. حافظ به سبب تسلّط بر همه ي آيات، ارتباط آنها را نيك در مييابد و در پرتو آن دركي بهتر و درستتر از قرآن كريم به دست ميآورد.

  و: تقويت حافظه:
  يكي از امتيازات قرآن كريم آن است كه تلاوت و به خاطر سپردنش سبب تقويت روح و حافظه ي حافظ ميشود. در روايات آمده است كه قرائت قرآن كريم به افزايش حافظه ميانجامد.(13) از آن جا كه حفظ اين كتاب آسماني به تكرار پيوسته و قرائت زياد آن وابسته است، ميتوان گفت حفظ قرآن كريم حافظه را فزوني ميبخشد.(14)

  اين بخشي از اثرات حفظ قرآن كريم بود كه به صورت اجمال بيان گرديد و تو خود حديث مفصّل بخوان از اين مجمل.

  پاورقی:
  1. جويباري، محمود، آموزش حفظ قرآن، ص 11.
  2. كليني، محمد بن يعقوب، اصول كافي، ج 4، ص 405.
  3. مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، ج 92، ص 177.
  4. همان، ص 19.
  5. طبرسي، ابوعلي فضل بن حسن، مجمع البيان، ج 1، ص 45.
  6. هندي، علاء الدين علي بن حسام الدين، كنز العمال، ‌ج 1، ص 512، ح 2276.
  7. نوري، ميرزا حسين، مستدرك الوسائل، ج 4، ص 269.
  8. كليني، محمد بن يعقوب، اصول كافي، ج 4، ص 409.
  9. طبرسي، ابوعلي فضل بن حسن، مجمع البيان، ج 1، ص 45.
  10. مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، ج 92، ص 22.
  11. همان، ص 17.
  12. نهج البلاغه، خ 175.
  13. همان، ج 66، ص 290.
  14. حسيني، سيّد مجتبي، سيماي حافظان نور، صص 47 تا 53 و 61 تا 65.

  پس تا مى‏توانيد از خدا پروا بداريد و بشنويد و فرمان ببريد، و مالى براى خودتان [در راه خدا] انفاق كنيد، و كسانى كه از خسّت نفس خويش مصون مانند، آنان رستگارانند. (تغابن/16)

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  علاقه
  خدا
  نوشته
  863
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  13
  صلوات
  5309  به نام خدا
  سلام

  کارشناس رسا میشه شما بشید استاد و حفظ کردن و خواندن صحیح صحیح صحیح قرآن رو بهمون یاد بدید ؟
  امکانش هست ؟ منظورم تو انجمنه . راستش من قرآن حفظ نیستم و از خدا و معصومین خجالت میکشم .
  شوخی : وقتی هولمون بدید موتورمون راه میوفته .
  لطفا

  یا حق
  ویرایش توسط vahid_barvarz : ۱۳۹۱/۰۲/۲۰ در ساعت ۱۵:۳۰
  شادی و آرام نبود هر کرا وصل تو نیست / هر کرا وصل تو باشد هر چه باید جمله هست
  اگر لذت ترک لذت بدانی , دگر لذت نفس را لذت نخوانی
  انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچکس

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۲/۲۷, ۲۰:۲۱ : 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود