چرا اینا نمیشه...؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا اینا نمیشه...؟

سلام

چرا نمیشه طلبه ها برن سربازی؟

چرا نمیشه طلبه ها مسابقات ورزشی داشته باشن؟

چرا نمیشه طلبه ها در علوم روز مثل فیزیک_پزشکی_هسته ای و ...تحصیلات عالیه داشته باشن؟

izraeel;215805 نوشت:

سلام

طلبه ها سربازی نمی روند؟

شايد نميخوان..........
واقعا راستي سرباز نميرن؟

به نام خدا

سلام

izraeel;215805 نوشت:

لطفا نقل قول زیر را مطالعه نمایید ( کپی از جای دگست) :

چون بنده خودم روحانی هستم فکر می کنم بتونم صحیح ترین جواب رو خدمتتون عرض کنم
1) طلاب علوم دینی مانند دانشجویان در زمان تحصیل از معافیت تحصیلی استفاده می کنند و برای همیشه معاف نیستند و پس از فراغت از تحصیل باید دوره خدمت خود را بگذرانند
2) از قضا بر خلاف نظر دوستان نسبت به طلاب هیچ گونه امکانات ویژه ای جهت اعطای پایان خدمت در نظر گرفته نشده است و حتی به طلابی که دوره خدمت خود را بوسیله تبلیغ در مناطق محروم می گذارانند با شرط داشتن آموزش نظامی معافیت دائم داده می شود که حتما فرق معافیت دائم را با پایان خدمت می دانید
3) بسیاری از طلاب در حوزه های علمیه حتی دوره های تخصصی آموزش های پیشرفته نظامی را به علت تاکید بسیار زیاد اسلام به فرا گرفتن اینگونه فنون فرا گرفته اند و هر سال دوره های آموزشی مقدماتی تا پیشرفته توسط تيپ مستقل83 امام صادق (ع) قم مخصوص طلاب برگزار می گردد

منیع : کلوپ

izraeel;215805 نوشت:

چرا نمیشه طلبه ها در علوم روز مثل فیزیک_پزشکی_هسته ای و ...تحصیلات عالیه داشته باشن؟
شما خودتون روحانی هستید ؟ تا اونجایی که ما دیدیم روحانیون همه این کارایی که میفرمایید رو انجام میدن .

و از همه مهم تر این سوالات شما دقیقا ربطش به احکام و فقه چیه که توی این قسمت پرسیدید ؟

یا حق

izraeel;215805 نوشت:
سلام

خب طلبه ها واسه تبلیغ که میرن یه جور سربازی حساب میشعه
مثل معلمایی که تربیت دبیری میخونن و باید چند سال تدریس کنن

در مورد مسابقات ورزشی خیلی از طلبه ها رو دیدم که مقام ورزشی دارن

و در مورد سوال آخر تا دلتون بخواد مورد دیدم
یه حوزه ای هست به اسم مشکات تو هرانه احتمالا
که همه فوق لیسانس دکتری های دانشگاه شریف و امیر کبیر و تهرانن ظاهرا
خود منم بدجوری میخوام برم آمارشو در بیارم بیبنم شرایطش چطوریه
خلاصه کم نداریم

نقل قول:
و از همه مهم تر این سوالات شما دقیقا ربطش به احکام و فقه چیه که توی این قسمت پرسیدید ؟
سلام عذر میخوام یادم رفت بگم!

من منظورم این بود که آیا برای این مسائل حکمی هست یعنی از نظر شرعی موردی داره یا نه؟

مثلا نظر روحانیت این هست که علوم طبیعی شیطانی هست و نباید وارد آن شد!!(از قدیم این فکر را داشتن)

یا مثلا تشکیل لیگ ورزشی و غیره که بتونن به مسابقات المپیک و جهانی بروند از نظر دین و احکام دینی اشکال دارد یا نه؟

و اینکه من روحانی نیستم اما به حوزه میروم و هر از گاهی مدتی انجا می مانم!(با هزینه خودم البته)

ممنون

نقل قول:
سلام عذر میخوام یادم رفت بگم!

من منظورم این بود که آیا برای این مسائل حکمی هست یعنی از نظر شرعی موردی داره یا نه؟

مثلا نظر روحانیت این هست که علوم طبیعی شیطانی هست و نباید وارد آن شد!!(از قدیم این فکر را داشتن)

یا مثلا تشکیل لیگ ورزشی و غیره که بتونن به مسابقات المپیک و جهانی بروند از نظر دین و احکام دینی اشکال دارد یا نه؟

و اینکه من روحانی نیستم اما به حوزه میروم و هر از گاهی مدتی انجا می مانم!(با هزینه خودم البته)

ممنون

سلام
سربازي از احكام دولتي است!
مشابه آن كه جها باشه بر هر فرد مرد مسلمان كه شرايط جهاد رو داشته باشه واجب است.
البته خود جهاد هم در زمان غيبت شرايط خاصي مي خواد.
در خصوص ورزش هم ما چند تا ورزش داريم كه روايات صراحتا انها را نام بردند مثل تير اندازي و شنا و اسب سواري! و باز هم به نظر حقير اكثر طلاب حداقل شنا رو تو برنامه تفريحي خود دارند.
البته در اين كه اين ورزش ها تمثيلي هستند يا حصري من فكر كنم تمثيلي باشند. و ساير ورزش ها هم براي ايجاد نشاط و آمادگي مسلمان حداقل مباح است.
در خصوص ذو فنون بودند طلاب
برادر همين حالا خود علوم حوزه اونقدر فرع و رشته بندي داره كه طلبه بعد از اتمام لمعتين بنا به علاقه خود وارد يك تخصص و رشته مي شوند
فكر نكنم طلبه اي وجه عقلايي و حتي شرعي اي داشته باشه كه در كنار تحصيل علوم حوه به علوم تجربي مشغول بشه!
پس سربازي كه دست حكومت هاست
ورزش هم حداقل شر مخالفتي نكرده اگر نگيم مستحب باشه
اشتغال طلاب به غير علوم اسلامي هم , در اين زمانه! يك نوع اتلاف عمر و اتلاف بيت الماله

نقل قول:

سلام
اگه حوزه اي كه مي رويد متولي و كسي كه مدير انجا باشه داشته باشه
خوب اجازه لازمه!

نقل قول:
اگه حوزه اي كه مي رويد متولي و كسي كه مدير انجا باشه داشته باشه
خوب اجازه لازمه

سلام

بله ازشون اجازه گرفتم (اولین دفعه که رفته بودم) الان دیگه بیشترشون منو میشناسند و تو کلاساشونم شرکت میکنم.

ریئس حوزه هم گفته بود ایرادی وارد نیست اگر برای کسب علم باشه!

نقل قول:
سلام

بله ازشون اجازه گرفتم (اولین دفعه که رفته بودم) الان دیگه بیشترشون منو میشناسند و تو کلاساشونم شرکت میکنم.

ریئس حوزه هم گفته بود ایرادی وارد نیست اگر برای کسب علم باشه!

سلام
هنيئا لكم
موضوع قفل شده است