جمع بندی ازدواج با روبات ها چه اشکالی دارد؟

تب‌های اولیه

41 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج با روبات ها چه اشکالی دارد؟

صنعت گران چینی که در امر تقلید بسیار ماهر هستند.امروزه به تولید زن مصنوعی روی آورده اند.این نوع زنان تا 99 درصد شبیه زنان معمولی اند و جنس آن ها از سیلیکون است که قابلیت ارتجاعی دارد.این نوع زنان می توانند هرکاری برای صاحب خود بکنند.البته شرکتی که این نوع زنان را ساخته گفته گفته مردان مصنوعی نیز در راهند.
یک محقق هوش مصنوعی گفته در آینده هوش مصنوعی چنان پیشرفت خواهد کرد که انسان ها می توانند با روبات ها ازدواج کند.
به گفته دیوید لوی David Levy یک محقق بریتانیایی هوش مصنوعی، روباتها با امکان برقرار کردن گفتگوی هوشمندانه، ابراز احساسات و پاسخدهی به احساسات و عواطف انسانها- تا جایی شبیه به انسان خواهند شد که بیشتر به یک نژاد جدید انسان میمانند.
سطح آگاهی هر روبات، به صاحب وی بستگی خواهد داشت و افراد خواهند توانست یک رفیق یا همسر مطابق با خواسته های خود تهیه کنند.
او میگوید که در این زمان خبری از حرکات مقطع و صدای مصنوعی معروفی که معمولا از روباتها انتظار داریم، نخواهد بود. روباتها ماشینهایی انسان مانند خواهند بود که انسانها عاشق آنها شده، دوست و یاور و حتی همسر آنان میشوند.
ممکن است این گفته مانند داستانهای علمی تخیلی به نظر برسد، اما لوی میگوید که این امری است که نوع بشر در طی چند دهه اخیر مدام به سوی آن حرکت کرده است.
به نظرم خیلی خوبه بنده خودم اصلا دوست ندارم ازدواج کنم.ولی شاید در آینده بتونم با یک روبات ازدواج کنم.ولی شاید برادران عزیز بگویند کانون گرم خانواده متلاشی خواهد شد ولی مگه نشده تو خود ایرا چقدر آمار طلاق بالاست.

سلام
نظر شخصی بنده:
واژه ازدواج، - حداقل در ادیان - دارای یک معنای خاصی است. این معنا، که مثلاً در دین اسلام همراه با خواندن خطبه عقد است، هرگز قابل انطباق بر ارتباط با یک روبات نیست.
شاید در برخی ادیان غیر آسمانی، چنین امری ممکن باشد. بعید نیست. ولی اصولاً چون ادیان ، با بُعد روحی انسان سر و کار دارند و ربات فاقد چنین بعدی است، لذا از نظر ادیان، بین انسان و "روبات" نمی تواند زوجیت برقرار شود.

به نظر بنده، اگر چنین "ازدواجی" صورت بگیرد (با در نظر گرفتن اینکه "ازدواج" بر پایه مفهوم "ارتباط جنسی" بنا می شود- همچنانکه عنوان تاپیک هم بر این امر دلالت دارد) ارتباط جنسی حاصله در حکم "خود ارضایی" خواهد بود. خود ارضایی ایی که با استفاده از یک وسیله صورت می گیرد. (فرقی هم ندارد که وسیله اش یک شی ساده باشد یا یک شی ایی با تکنولوژی پیچیده). لذا چنین امری، از نظر دین و اخلاق، یک انحراف تلقی خواهد شد.

طوفان خورشیدی;215248 نوشت:
سلام
نظر شخصی بنده:
واژه ازدواج، - حداقل در ادیان - دارای یک معنای خاصی است. این معنا، که مثلاً در دین اسلام همراه با خواندن خطبه عقد است، هرگز قابل انطباق بر ارتباط با یک روبات نیست.
شاید در برخی ادیان غیر آسمانی، چنین امری ممکن باشد. بعید نیست. ولی اصولاً چون ادیان ، با بُعد روحی انسان سر و کار دارند و ربات فاقد چنین بعدی است، لذا از نظر ادیان، بین انسان و "روبات" نمی تواند زوجیت برقرار شود.

به نظر بنده، اگر چنین "ازدواجی" صورت بگیرد (با در نظر گرفتن اینکه "ازدواج" بر پایه مفهوم "ارتباط جنسی" بنا می شود- همچنانکه عنوان تاپیک هم بر این امر دلالت دارد) ارتباط جنسی حاصله در حکم "خود ارضایی" خواهد بود. خود ارضایی ایی که با استفاده از یک وسیله صورت می گیرد. (فرقی هم ندارد که وسیله اش یک شی ساده باشد یا یک شی ایی با تکنولوژی پیچیده). لذا چنین امری، از نظر دین و اخلاق، یک انحراف تلقی خواهد شد.

طوفان خورشیدی;215248 نوشت:

بعد روحی وجود ندارد همه عواطف و تفکرات انسان مادی است.شما از هوش مصنوعی چیزی نمی دانید.روبات ها درآینده کاملا شبیه انسان ها خواهند بود.در حال حاظر نیز روباتی به نام ناءو ساخته شده است که توانایی درک و پاسخ دهی به احساسات را دارد.پس ارتباط احساسی میان انسان و روبات ممکن است.
اگر اینگونه باشد پس خیلی از مردان خودارضایی می کنند چون به زن فقط به عنوان وسیله ی ارضا می نگرند.

; نوشت:

همانطور که گفته شد روبات های آینده از لحاظ ظاهر کاملا شبیه انسان ها هستند و تماس جنسی با آن ها حتی لذت بخش تر از انسان ها معمولی خواهد بود و چگونه ممکن است این عمل خود ارضایی باشد

bertrand-russell;215255 نوشت:
بعد روحی وجود ندارد همه عواطف و تفکرات انسان مادی است.شما از هوش مصنوعی چیزی نمی دانید.روبات ها درآینده کاملا شبیه انسان ها خواهند بود.در حال حاظر نیز روباتی به نام ناءو ساخته شده است که توانایی درک و پاسخ دهی به احساسات را دارد.پس ارتباط احساسی میان انسان و روبات ممکن است.
اگر اینگونه باشد پس خیلی از مردان خودارضایی می کنند چون به زن فقط به عنوان وسیله ی ارضا می نگرند.

شما چیزی از هوش مصنوعی میدونید؟
دوست عزیز هوش مصنوعی معجزه نیست
یه سیستم خبره رو در نظر بگیر که یه سری اطلاعات زیاد که حاصل تجربیات و مطالعات مستمر
داخلش هست و باعث میشه برای خیلی از مسائل پاسخ هایی بهینه در نظر بگیره
ولی هیچ وقت با ادراکات و توانایی های انسان برابر نخواهد شد
و فقط میشه نزدیک کرد
و هر کاری کنی ماشینه!!!

در ضمن فکر کن یه ماشین باشه که فقط بلده حرفای خوب بزنه
و تعریف و تمجید کنه
این زندگی مصنوعی و خسته کننده نیست؟

همین دعواها و مشاجرات و تلخی های زندگی هم خیلی مواقع شیرینن وآدم احساس تنهایی نمیکنه
مطمئن باشید کسانی که با ماشین ازدواج کنن افسرده خواهند شد

البته چنین دستگاهایی احتمالا کاربرد آموزشی خواهند داشت

خدا تو قرآن میگه زوج هایی از جنس خودتان آفریدیم تا آرامش بگیرید و...
اگر اون ماشینها به آدم آرامش دادن من اسممو عوض میکنم
یا علی ع

سلام:Gol:

ایام بکام:Gol:

bertrand-russell;215244 نوشت:
به نظرم خیلی خوبه بنده خودم اصلا دوست ندارم ازدواج کنم.ولی شاید در آینده بتونم با یک روبات ازدواج کنم.ولی شاید برادران عزیز بگویند کانون گرم خانواده متلاشی خواهد شد ولی مگه نشده تو خود ایرا چقدر آمار طلاق بالاست.

خیلی بخوایم خوش بین باشیم 20 سال آینده بشه یه چیزه کم نقصی از هوش مصنوعی در آورد

تا داخل ایران هم بخواد جا بیوفته یه چند سالی جدا خودش زمان میبره

منطقی بخوایم فکر کنیم هیچ وقت انسان نمیتونه با یک ربات انسان نما همزیست بشه

بله به عنوان خدمتکار,گارسون و... (یعنی فقط خدمت به انسان) میشه از اون استفاده کرد ولی نه به عنوان شریک زندگی

همسری که غر نزنه! نتونه هیجانات طبیعی بروز بده !نظر نده وکاملا مطیع باشه! تفکر طبیعی نداشته باشه

به نظر من غیر قابل تحمله!

علی یارتان:Gol:

behrooz_313;215273 نوشت:
شما چیزی از هوش مصنوعی میدونید؟
دوست عزیز هوش مصنوعی معجزه نیست
یه سیستم خبره رو در نظر بگیر که یه سری اطلاعات زیاد که حاصل تجربیات و مطالعات مستمر
داخلش هست و باعث میشه برای خیلی از مسائل پاسخ هایی بهینه در نظر بگیره
ولی هیچ وقت با ادراکات و توانایی های انسان برابر نخواهد شد
و فقط میشه نزدیک کرد
و هر کاری کنی ماشینه!!!

در ضمن فکر کن یه ماشین باشه که فقط بلده حرفای خوب بزنه
و تعریف و تمجید کنه
این زندگی مصنوعی و خسته کننده نیست؟

همین دعواها و مشاجرات و تلخی های زندگی هم خیلی مواقع شیرینن وآدم احساس تنهایی نمیکنه
مطمئن باشید کسانی که با ماشین ازدواج کنن افسرده خواهند شد

البته چنین دستگاهایی احتمالا کاربرد آموزشی خواهند داشت

خدا تو قرآن میگه زوج هایی از جنس خودتان آفریدیم تا آرامش بگیرید و...
اگر اون ماشینها به آدم آرامش دادن من اسممو عوض میکنم
یا علی ع

behrooz_313;215273 نوشت:

بنده در زمینه فلسفه هوش مصنوعی مطالعه دارم.در همین عصر حاضر روباتی ساخته شده به نام ناءو که می تواند احساسات را درک و به آن پاسخ دهد.جالب است بدانید خود او تصمیم می گیرد چه احساسی را نمایان کند.در مورد روبات های که برای ازدواج درنظر می گیرند.می شود برنامه ریزی کرد که چه رفتار های و شخصیتی داشته باشند.ولی این دعوا و مشاجره های زندگی زناشویی زندگی را برای بسیاری از زوجین غیرممکن می کند.شما خیلی ایده آل فکر می کنید.عشق اساسا مادی است.دو نفر که با هم ازدواج کنند بعد از مدتی به هم عادت می کنند و دیگه از شور و عشق می افتند.

bertrand-russell;215314 نوشت:
بنده در زمینه فلسفه هوش مصنوعی مطالعه دارم.در همین عصر حاضر روباتی ساخته شده به نام ناءو که می تواند احساسات را درک و به آن پاسخ دهد.جالب است بدانید خود او تصمیم می گیرد چه احساسی را نمایان کند.در مورد روبات های که برای ازدواج درنظر می گیرند.می شود برنامه ریزی کرد که چه رفتار های و شخصیتی داشته باشند.ولی این دعوا و مشاجره های زندگی زناشویی زندگی را برای بسیاری از زوجین غیرممکن می کند.شما خیلی ایده آل فکر می کنید.عشق اساسا مادی است.دو نفر که با هم ازدواج کنند بعد از مدتی به هم عادت می کنند و دیگه از شور و عشق می افتند.

دوست عزیز من تحصیلات تکمیلیمو تو یکی از دانشگاه های مدعی هوش مصنوعی میخونم
گرچه رشته مستقیم خودم نیست
ولی همچینم بی اطلاع نیستم
اون رباتی که شما میگید یه طرح اولیه هست و بدون شک همه احساسات رو داخل دیتا بیسش وارد نکردن و هنوز کلی ایراد داره و یقینا تا 100 سال بعد هم جای تکامل داره
البته بگیم تا ابد
ممکن نیست شبیه خود انسان بشه
انسان اول باید کامل خودشو بشناسه که یکی مثل خودش رو طراحی کنه
انسان با نگاهش میتونه انرزی منتقل کنه به طرف ولی رباط این ماورای طبیعه رو نداره
و شاید چندین هزار سال دیگه با پالس الکتریکی و...بخوان این کارم واردش بشن ولی یقینن بدون
انسان درک صحیح وکاملی از خودش نخواهد داشت

تازه اگرم بتونه داشته باشه نمیتونه خوب و بدون نقص به نرم افزار تبدیلش کنه

در ضمن اون عشقی که شما میگید هوسه نه عشق!!!
طرف 40 ساله زنش کماست و الان پیر شدن هنوز بالا سر بدن بی تحرک همسرش ایستاده و مشتاقه بهوش اومدنشه

ما حتی تعریف صحیح از عشق نداریم چه برسه انسان!!!

po0neh;215305 نوشت:
سلام:gol:

ایام بکام:gol:

خیلی بخوایم خوش بین باشیم 20 سال آینده بشه یه چیزه کم نقصی از هوش مصنوعی در آورد

تا داخل ایران هم بخواد جا بیوفته یه چند سالی جدا خودش زمان میبره

منطقی بخوایم فکر کنیم هیچ وقت انسان نمیتونه با یک ربات انسان نما همزیست بشه

بله به عنوان خدمتکار,گارسون و... (یعنی فقط خدمت به انسان) میشه از اون استفاده کرد ولی نه به عنوان شریک زندگی

همسری که غر نزنه! نتونه هیجانات طبیعی بروز بده !نظر نده وکاملا مطیع باشه! تفکر طبیعی نداشته باشه

به نظر من غیر قابل تحمله!

علی یارتان:gol:

po0neh;215305 نوشت:

معمولا مرد ها که می خوان ازدواج کنند بیشتر دنبال که کنیزند.کسی که خونه را تمیز کنه،غذا درست کنه،تسلیم شهوت مرد باشه،کاملا مطیع مرد باشه
معمولا زن ها هم که ازدواج می کنند دنبال اینن که به آرزو هاشون برسند.بهشون پول بده برن لوازم آرایشی و لباس های جورباجور بخرند.ماشین بخرند.
عشقی اساسا وجود نداره همش معامله است.
بنده عرض کردم این روبات ها قابل برنامه ریزی اند و می تونید شخصیت رفتار و عواطف آن ها را تعیین کنید

bertrand-russell;215320 نوشت:
معمولا مرد ها که می خوان ازدواج کنند بیشتر دنبال که کنیزند.کسی که خونه را تمیز کنه،غذا درست کنه،تسلیم شهوت مرد باشه،کاملا مطیع مرد باشه
معمولا زن ها هم که ازدواج می کنند دنبال اینن که به آرزو هاشون برسند.بهشون پول بده برن لوازم آرایشی و لباس های جورباجور بخرند.ماشین بخرند.
عشقی اساسا وجود نداره همش معامله است.
بنده عرض کردم این روبات ها قابل برنامه ریزی اند و می تونید شخصیت رفتار و عواطف آن ها را تعیین کنید

تعریف شما از عشق کاملا غربی و مادیه!!
درسته متاسفانه ما ایرانی ها هم کم کم داریم از الگوی اسلامی به الگوی غربی گرایش پیدا میکنیم
ولی هنوزم عشق های مثال زدنی پیدا میشه

behrooz_313;215319 نوشت:
دوست عزیز من تحصیلات تکمیلیمو تو یکی از دانشگاه های مدعی هوش مصنوعی میخونم
گرچه رشته مستقیم خودم نیست
ولی همچینم بی اطلاع نیستم
اون رباتی که شما میگید یه طرح اولیه هست و بدون شک همه احساسات رو داخل دیتا بیسش وارد نکردن و هنوز کلی ایراد داره و یقینا تا 100 سال بعد هم جای تکامل داره
البته بگیم تا ابد
ممکن نیست شبیه خود انسان بشه
انسان اول باید کامل خودشو بشناسه که یکی مثل خودش رو طراحی کنه
انسان با نگاهش میتونه انرزی منتقل کنه به طرف ولی رباط این ماورای طبیعه رو نداره
و شاید چندین هزار سال دیگه با پالس الکتریکی و...بخوان این کارم واردش بشن ولی یقینن بدون
انسان درک صحیح وکاملی از خودش نخواهد داشت

تازه اگرم بتونه داشته باشه نمیتونه خوب و بدون نقص به نرم افزار تبدیلش کنه

در ضمن اون عشقی که شما میگید هوسه نه عشق!!!
طرف 40 ساله زنش کماست و الان پیر شدن هنوز بالا سر بدن بی تحرک همسرش ایستاده و مشتاقه بهوش اومدنشه

ما حتی تعریف صحیح از عشق نداریم چه برسه انسان!!!

behrooz_313;215319 نوشت:

همینکه شما به علوم خرافی چون تله پاتی،انرژی درمانی و غیره معتقدید نشان میده که واقع بین نیستید.
شما از پیشرفت های اخیر چه اطلاعی دارید از کامپیوتر های کوانتومی،تکنولوژی نانو،قطعا تا ده سال دیگر هوش مصنوعی بسیار پیشرفت خواهد کرد.
ما انواع مختلفی عشق داریم مانند عشق افلاطونی عشق رمانتیک عشق راستین
تعریف انسان:یک ارگانیزم از گروه پستانداران
هوش مصنوعی تنها به علوم کامپیوتری محدود نمی شود بلکه دامنه آن علومی چون روانشناسی فلسفه عصب شناسی علوم شناختی و غیره.

behrooz_313;215322 نوشت:
تعریف شما از عشق کاملا غربی و مادیه!!
درسته متاسفانه ما ایرانی ها هم کم کم داریم از الگوی اسلامی به الگوی غربی گرایش پیدا میکنیم
ولی هنوزم عشق های مثال زدنی پیدا میشه

behrooz_313;215322 نوشت:

این الگو کاملا اسلامی مرد زن میگیره که زنش غذا بپزه،خونه رو تمیز کنه،از بچه نگهداری کنه،مطیع مرد باشه و تسلیم شهوت مرد

حکم نزدیکی با زنان مصنوعی و ازدواج با روبات ها چیست؟

با عرض سلام و احترام خدمت bertrand-russell گرانقدر و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال این کار خودارضایی محسوب شده و حرام است و زوجیت شرعی محقق نمی شود .(1)

پی نوشت:
1. استفتا از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

bertrand-russell;215328 نوشت:
همینکه شما به علوم خرافی چون تله پاتی،انرژی درمانی و غیره معتقدید نشان میده که واقع بین نیستید.
شما از پیشرفت های اخیر چه اطلاعی دارید از کامپیوتر های کوانتومی،تکنولوژی نانو،قطعا تا ده سال دیگر هوش مصنوعی بسیار پیشرفت خواهد کرد.
ما انواع مختلفی عشق داریم مانند عشق افلاطونی عشق رمانتیک عشق راستین
تعریف انسان:یک ارگانیزم از گروه پستانداران
هوش مصنوعی تنها به علوم کامپیوتری محدود نمی شود بلکه دامنه آن علومی چون روانشناسی فلسفه عصب شناسی علوم شناختی و غیره.

سلام
همینکه شما انرژی درمانی و ..رو قبول ندارین نشون دهنده اینه که از علم عقبید
دکتر ایموتو تو ژاپن رو شنیدین دیگه؟
ایشون اثبات میکنه آب از محیط اطرافش تاثیر میپذیره و شکل کریستالهاش با جملات خوب قشنگ میشه و با جملات منفی بد
و...
یه زمانی مگفتن خرافاته اگر دعا بنویسی بندازی تو اب جاری
یه زمانی میگفتن اب طلا خوردن واسه فلان اتفاقا خرافاته و..
ولی امروز علم داره بهش میرسه

در ضمن تعریف انسان رو از کجا اوردید؟
خدا براتون تعریف کرد؟
بهترین تعریف واسه انسان= موجودی عجیب و گسترده و ناشناخته و...
در مرود نانو هم که از بزرگترین دانشمندان این عرصه که هم وطنمون هستن
چند وقتیه ایرانن و تو دانشکده ما هستن
اتفاقا فردا صبح هم یخوام برم پیششون واسه سوالاتی

در کل بحث ما سر بد بودن اختراعات نیست
بلکه بحث ما اینه که انسان تا خودشو نشناخته نیمتونه خودشو بسازه
البته نمیگیم سعی خودشو نکنه
چون بهر حال اکث اختراعات به نفع رفاه مردم هستن
ولی خب ساخت انسان محال ذاتیه

شاید تو دین شما اونجوری باشه
ولی دین من میگه
زن مثل کشور هیا غربی مجبور به کار کردن و در اوردن خرجی نیست
و مرد وظیفشه با هر بد بختی هم که شده بره کار کنه و پول جور کنه
اسلام میگه
زن میتونه واسه شیر دادن بچه خودشم پول بگیره از شوهرش

دین من میگه زن کالا نیست و ازش به عنوان تبلیغات ماشین و موتور سیکلت و.. فروشندگی بخاطر اندامش استفاده نکنن و...
دوست عزیز دینتو بشناس و بعد در موردش نظر بده
یا علی ع

باور کنید توهینی نیست اما فکر کنم همونی که بهروز خان گفتن غرب زده یا اصلا شهر زده شدند ! عشق وجود داشته و داره و از این گفتار شما نشون میده هیچوقت نمی تونید عاشق بشید یا حداقل درکش کنید ..... همونطور که نمی تونید قوانین اسلامی در زندگی زناشویی رو متوجه بشید (!!) هوش مصنوعی اخرش هم مجموعه ای از الگوریتم هاست و اختیاری از خودش نداره ! چطور می تونید زندگی زناشویی رو فقط هوس ببینید و در کنار ربات زندگی کنید برای من یکی گنگ !

جناب راسل عزیز، مطرح کردن چنین سوالی در بخش فقه یعنی شما نظر مراجع تقلید را قبول دارید در غیر این صورت، بخش کلام پذیرای سوال شما خواهد بود!

bertrand-russell;215328 نوشت:

بقیه هم مثل شما از تکنولوژی با خبر هستند و می دانند اطرافشان چه می گذرد. البته نه تکنولوژی هایی که شبکه ی "من و تو" به خورد مردم می دهد! بلی، به گفته ی شبکه ی کذایی، در آینده می توانند با هوش [="Red"]مصنوعی[/]، سلولهای بنیادی را برنامه ریزی کرده و از آن یک خانه بسازند که با فکر شما به هر شکلی که میخواهید در بیاید، صندلی بخواهید، حاضر شود، هوس رفتن به جنگل را داشته باشید، مبلها تبدیل به درخت شده و فرش زیر پایتان سبزه! زن مصنوعی خود را به هر شکلی که خیالتان تصور کند .... :Esteghfar: بگذریم....

سرّ اینکه انسان با انسان همتای خودش ازدواج می کند به عالم ذر و نیمه ی دوم (بحث زوجیت) برمی گردد. نمیگم که بری تحقیق کنی :ok:

نقل قول:
قطعا تا ده سال دیگر هوش مصنوعی بسیار پیشرفت خواهد کرد

هر وقت هوش مصنوعی تونست شعر بگه خبرم کن :vamonde:

bertrand-russell;215314 نوشت:

پیشنهاد میکنم کمی هم فلسفه اسلامی مطالعه بفرمایید تا از معنای حقیقی ادراک اطلاع حاصل فرمایید.
میتوانید به اسفار جناب ملاصدرا و یا کتب بو علی سینا و کتب حکمی دیگر رجوع بفرمایید.
و سوال من از شما:
1.اگر معنای تصمیم گیری،انتخاب بهترین است بین گزینه های موجود،در انسان،این گزینه ها و انتخاب ها از کجا آمده اند؟ یا از بدو تولد بوده اند(مثل انتخاب شما برای پاسخ به این سوال) و یا اکتسابی بوده اند.اگر کسب شده،اعطا کننده کیست؟
پاسخ،موجود مجرد عقلیست که به دلیل عدم وجود نفس ناطقه در رباط،چنین ارتباطی با موجودات مجرد به حکم عقل محال است(از جهت مطالعه شما در فلسفه عرض میکنم)

2.این که انتخاب میکند،برای چه آن تصمیم را انتخاب میکند؟ درانسان به دلیل وجود نفس،هر تصمیم و انتخابی برای خاطر نفس است و اگر نفس را حذف کنیم،انتخاب بی معنا میشود.

برادر عزیز،نفس جسمانی الحدوثی که از نطفه پدید آمد را با رباط برنامه ریزی شده مقایسه میفرمایید.آخر قیاس شما از چند بعد بی وجه و بی دلیل است.بنده هم مثل شما اهل فلسفه و علوم عقلی و متافیزیک هستم.اما سخن شما وجه علمی به هیچ عنوان ندارد.

قل هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین((بگو برهانتان را بیاورید اگر راستگویید))

bertrand-russell;215332 نوشت:
این الگو کاملا اسلامی مرد زن میگیره که زنش غذا بپزه،خونه رو تمیز کنه،از بچه نگهداری کنه،مطیع مرد باشه و تسلیم شهوت مرد

این مغالطه شما در بحث علمی،جسارتاً نشانگر نپختگی شما در استدلال و برآمدن از پس مغالطات و اشتباهات علوم تجربی است.پس سخن شما سندیتی حداقل برای اهل تعقّل نخواهد داشت.البته جسارت نشه

behrooz_313;217461 نوشت:
سلام

ولی خب ساخت انسان محال ذاتیه

:Gol::Gol::Gol:
محال ذاتی،برای اهل صرفاً علوم تجربی معنایی نداره.مثل شناخت "ذات خداوند" هست که امری ممکن.چرا که به قول فرمایش دوستمون بُعد روحی وجود ندارد و همه چیز ماده هست و "من عرف نفسه،فقد عرف ربه".خدای مادی را هم با تلسکوپ میتوان شناخت!

اشک قلم;217487 نوشت:

هر وقت هوش مصنوعی تونست شعر بگه خبرم کن :vamonde:

:Gol::Gol::Gol:

سلام علیکم

جناب bertrand-russell

خداییش شما تا حالا چیزی به نام احساس یا عشق رو درک کردین؟؟؟

تا حالا شده تو نگاه کسی خیره بشی تا ببینی که انسان با همون 1 نگاه ساده چقدر میتونه حرف میزنه؟؟؟نمیخواد راه دوری بری تو چشمای مادر گرامیت صادقانه و دور از این خرافات غربی و ضد بشری خوب خیره شو تا لذت مهری که از طریق همون نگاه میتونه منتقل بشه رو احساس کنی ( گفتم مادر چون از قدیم میگن رفیق بی کلک مادر )

تا حالا چیزی به اسم روح شنیدی؟؟؟

واقعا شما انقدر سطحی نگر یا شایدم بی احساسی که داری ساخته دست بشر رو با انسانی با روح خدایی مقایسه میکنی ؟؟؟

اگه از برقراری روابط عاطفی با حیوانات میگفتی تعجب نمیکردم چون خودم با یکی از ماهیام ( فلاور باکس ) حرف میزنم و نگاهم و میخونه. ولی ادعای ازدواج با یک تیکه آهن و ... واقعا جای تعجب داره

از دین اسلام چقدر میدونی که کور کورانه راجبش نظر میدی؟؟؟ اونم بی پایه و اساس ؟؟؟ لطفا دین و اعتقاداتت و بهم بگو

منتظرم ...

یا حق:Gol:

ازدواج به خاطر تولد انسان هست
در ازدواج با ربات انسانی متولد نمیشود
پس این کار خود ارضایی محصوب میشه
اگر قرار به هوس و رابطه با موجود هوشمند بود فقط ازدواج مرد با مرد مجاز میبود
مرد انسان هست - هوشمند هست - احساسات دارد ولی چون این کار منجر به تولد انسان نمیشود مجاز نیست
دوست عزیز شاید فکر کنی خیلی با سوادی ولی ما از شما خیلی با سواد تریم رو نمیکنیم ریا نشه Wink
اون زمانی که شما سک سک بازی میکردی ما در مورد هوش مصنوعی کتاب میخوندیم و میدونیم چیه! فک نکن فقط خودت اینا رو میدونی (این راهی که داری میری ما آسفالت کردیم داداش)
هوش مصنوعی قادر به تفکر نیز خواهد بود و میتونه اختیاری عمل کنه (البته تا الان این اتفاق نیفتاده و خیلی مونده تا به این حد برسیم ولی اگر روزی هوش مصنوعی به حد هوش (تفکر و تامل و اختیار) انسانی هم برسه و یا حتی بالا تر از اون ! باز هم ازدواج باهاش شرعی نیست !
حتی از لحاظ علمی هم بخوای برسی کنی انسان و ربات از یک گونه نیستن !
ربات ها نیاز به تولید مثل ندارند (امکانش موجود نیست فعلا اگر هم بشه باید به فناوری برسیم که قادر به تکثیر مواد آلی باشه)
یا این که یه موجود بسازیم (غیر ربات) که دارای هوش باشه (در حد انسان)
در این جالت هم هم از لحاظ علمی هم از لحاظ شرعی نمیشه باهاش ازدواج کرد
شما اگه فقط براتون داشتن هوش و قابلیت تماس جنسی مهمه میتونی از گوریل و میمون استفاده کنی! باور کن خیلی باهوشن :Cheshmak:

بی ربط با تاپیک به عنوان پیام بازرگانی:

توجه کردین که فقط زن مصنوعی ساخته شده؟

چرا؟
آخه اینجا هم تبعیض؟
مگه زنها دل ندارن؟ دلشون روبات نمیخواد؟:Nishkhand:

احتمالا واسه اینه که مردها طبیعیشون هم غیر قابل تحمله ، واسه همین دیگه از خیر مصنوعیش هم گذشتن .:khaneh:

صنعت گران چینی که در امر تقلید بسیار ماهر هستند.امروزه به تولید زن مصنوعی روی آورده اند.این نوع زنان تا 99 درصد شبیه زنان معمولی اند و جنس آن ها از سیلیکون است که قابلیت ارتجاعی دارد.این نوع زنان می توانند هرکاری برای صاحب خود بکنند.البته شرکتی که این نوع زنان را ساخته گفته گفته مردان مصنوعی نیز در راهند. یک محقق هوش مصنوعی گفته در آینده هوش مصنوعی چنان پیشرفت خواهد کرد که انسان ها می توانند با روبات ها ازدواج کند. به گفته دیوید لوی david levy یک محقق بریتانیایی هوش مصنوعی، روباتها با امکان برقرار کردن گفتگوی هوشمندانه، ابراز احساسات و پاسخدهی به احساسات و عواطف انسانها- تا جایی شبیه به انسان خواهند شد که بیشتر به یک نژاد جدید انسان میمانند. سطح آگاهی هر روبات، به صاحب وی بستگی خواهد داشت و افراد خواهند توانست یک رفیق یا همسر مطابق با خواسته های خود تهیه کنند. او میگوید که در این زمان خبری از حرکات مقطع و صدای مصنوعی معروفی که معمولا از روباتها انتظار داریم، نخواهد بود. روباتها ماشینهایی انسان مانند خواهند بود که انسانها عاشق آنها شده، دوست و یاور و حتی همسر آنان میشوند. ممکن است این گفته مانند داستانهای علمی تخیلی به نظر برسد، اما لوی میگوید که این امری است که نوع بشر در طی چند دهه اخیر مدام به سوی آن حرکت کرده است. به نظرم خیلی خوبه بنده خودم اصلا دوست ندارم ازدواج کنم.ولی شاید در آینده بتونم با یک روبات ازدواج کنم.ولی شاید برادران عزیز بگویند کانون گرم خانواده متلاشی خواهد شد ولی مگه نشده تو خود ایرا چقدر آمار طلاق بالاست.

سلام
طرح خوبی برای منقرض کردن نسل انسانهاست
انسانهایی که به روابط زن و مرد فقط در حد امور جنسی نگا می کنند و از مسولیت پدر و مادرشدن هم فراری اند
هیچگاه رابطه انسان و ربات یک رابطه انسانی و با کارکردهای ارزشمند آن نخواهد بود
حکم شرعی آن هم با مراجع محترم است
موفق در اندیشه

helmon;227123 نوشت:
ا
هوش مصنوعی قادر به تفکر نیز خواهد بود و میتونه اختیاری عمل کنه (البته تا الان این اتفاق نیفتاده و خیلی مونده تا به این حد برسیم ولی اگر روزی هوش مصنوعی به حد هوش (تفکر و تامل و اختیار) انسانی هم برسه و یا حتی بالا تر از اون ! باز هم ازدواج باهاش شرعی نیست !

میشه بفرمایید از لحاظ تئوری تولید تفکر ممکن هست؟
تفکر،یعنی جستجو در معلومات و رسیدن به مجهولات که در ربات ها با بانک های اطلاعاتی قابل دستیابی است
اما این تعریف دقیقی نیست زیرا:
ما گاهی از یک قطعه شعر،مطلبی را مییابیم که هیچ بشری تا به حال نیافت.و به همین دلیل از قبل در بانک اطلاعاتی ما انسان ها هم موجود نبود.
البته تمام اکتسابات از جمله خواندن آموختن،شنیدن و آموختن و... نیز همینگونه اند
و به ظاهر میشنویم و میفهمیم.

در اینجا نیاز به موجود مجرد عقلی و به قول قرآن کریم "ملائکه الله" میباشد و ارتبط نفس و اتحاد عاقل با عقل و معقول.
در اینجا نیاز به ایجاد نفس است.آیا در ربات ها از ایجاد نفس سخنی به میان می آید؟
این سوال را از این جهت میپرسم که نفس،جسمانیت الحدوث است.

یعنی به واسطه جسم پدید می آید.شاید با تولید نوع خاصی از جسم بتوان به نفس هم دست یافت.
از دوستان اهل فن تقاضای پاسخ دارم.

تعریف اول از این جهت ناقص است که

حامد;227144 نوشت:
سلام
انسانهایی که به روابط زن و مرد فقط در حد امور جنسی نگا می کنند و از مسولیت پدر و مادرشدن هم فراری اند
موفق در اندیشه

اطمینان داشته باشد مه تف سر بالاست.
چرا که شیعیان حقیقی از این مسایل غیر شرعی استقبال نمیکنند
و نتیجه کاهش تولید مثل در غیر مسلمانان و شیعیان منافق(که در جامعه اکثراً ملاحظه میفرمایید) و ادامه نسل شیعیان و مسلمانان حقیقی که به شرعیات پایبندند.

یدالله فوق ایدیهم

نقل قول:
قول دادن مرد هم بسازن به زودی

[="blue"]البته لازم به ذکر هست که این آدم مصنوعی ها برای اوّلین بار توی چین ساخته شده و طبق آماری که دارم، جمعیّت زنهای چینی 300 میلیون نفر کمتر از جمعیت پسرها هستند. [="red"]در نتیجه 300 میلیون پسر بدون همسر باقی میمونن![/] به نظر میاد چینی ها برای ارضای نیاز جنسی این جمعیّت زیاد مردهای مجرّد، دست به چنین اقدامی زده است.[/]

بنام الله
با صلوات بر محمد وال محمد

به نظر من همون میشه استمنا . چرا ؟ اون چیزی که به انسان زندگی می ده روحه .الان هم با عرض معذرت راههای کثافت کاری خیلی زیاده تا مردان ارضا شوند .

بسم الله الرحمن الرحیم

امروزه در چین غلطی بنام زن مصنوعی که واضح است از سوی شیطان آمریکا و غرب اروپا است ساخته شده و روش و بدعت جدید غرب و شرق برای بر هم زدن خانواده و ارزش های روحی و اخلاقی انسان است ///////////

یکی از زنان در مقام دفاع از حقوق زنان به صراحت خطاب به مردان گفته است:«خوشحال نباشید همین شرکت چینی گفته است بزودی محصول "مرد مصنوعی" را نیز به بازار ارائه خواهد کرد.»////////////////////// جواب : مثل اینکه بعضی زنها دین ندارن اینو گفتن!!!!!

متخصص بهداشت روانی نیز با ابراز نگرانی از ورود چنین تولیدی به بازار، از کشورهای اسلامی و عربی خواست به مشکلات جوانان رسیدگی کنند، در غیر این صورت این کشورها شاهد پدیده ای به نام زن مصنوعی خواهند بود.///////////////جواب :مگه مردم اسلامی و دولت دین ندارن که گول اینا بخورن؟؟؟؟؟
++++اثبات حرام بودن ازدواج با رباط زن مصنوعی+++++

اين اسمش تكنولوژي نيست اسمش دزدي

و تقلب جنسی است و من قطعا اسمشو رو بت جنسی ميزارم که انحراف جنسي است .

چون حتي اگه 99.9999999 درصد هم شبيه زن بسازند باز هم نميتوانند از خدا روح در بيارن و در آن بدمند . و روح خدا در آن نيست و هر گونه انس و الفت گرفتن و نكاح با آن حرام است.

آیات وحی قرآن بر اثبات حرام بودن ازدواج با رباط زن مصنوعی//////////////////// کافی است .

فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ ﴿7﴾

پس هر كه فراتر از اين( أَزْوَاجِهِمْ) جويد آنان عادونند (دشمنان)(7)

سوره 23: المؤمنون

سلام بنده همین پرسش رو از پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی [="darkgreen"]امام خامنه ای(مدّظلّه العالی)[/] مقام معظم رهبری پرسیدم و اینطور پاسخ دادند:

پرسش:
حکم نزدیکی با زنان مصنوعی و ازدواج با روبات ها چیست؟ (هرچقدر هم که همانند انسان باشد زیرا گفته شده روبات هایی که ۹۹ درصد شبیه انسان اند ساخته شده اند)

پاسخ:
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
[="red"]جايز نيست.[/]

آدرس پایگاه اطلاع رسانی امام خامنه ای(مدظله العالی): http://www.leader.ir

حامد;227144 نوشت:
سلام
موفق در اندیشه

حکم شرعیش هم اینه که: هرگونه لذت و ارتباط جنسی با غیر همسر شرعی جایز نیست و روباط یک ماشینه که ازدواج شرعی با اون معنا نداره همونطور که همه مستحضرند .

[="Navy"]

حامد;227144 نوشت:
سلام
موفق در اندیشه

اتفاقن طرح خوبی برای اصلاح نژاد انسانهاست. اونهایی کهاز مسئولیت فراری اند و به فکر مسائل جنسی اند؛ نسلشون منقرض میشه و فقط خوبها و مسئولیت پذیرها باقی میمونن[/]

[="DarkSlateGray"]زن مصنوعی چیه؟مگه ربات زن حامله هم میشه؟[/]

این طرز تفکر خوبی نیست . اگر طلاق هست دلیلش روشنه .
در انتخاب خوب دقت نمیکنن
به هوسشان ازدواج میکنن نه به منطقشان
شما بجای اینکه اشکالات دیگران را نداشته باشین از بیخ بیخیال میشین . اشتباه است .
نمیدانید ازدواج تکامل می آورد . مشکل اینست که از ازدواج ناموفق هایش را دیده اید . تکاملش را ندیده اید .
امروزه میبینیم بعضی کمبود محبتشان را بجای همسر و بچه و خانواده با سگ پر میکنند . سگ کجا و آدم کجا .

این اتفاق بالاخره زودتر یا دیرتر خواهد افتاد (و بیشتر از اون: ربات ها هم اگه تفکراتشون الگو گرفته از ذهن انسان باشه روزی برای خودشون دین و پیامبر و ... خواهند ساخت). همین ربات ها حتی ممکنه روزی شکل بیولوژیکی بگیرند با شبیه سازی انسان و حتی با انسان ها تولید مثل هم بکنند که فرزندانی از نسل انسان و ربات داشته باشیم.

برام جالبه بعضی ها میگن اصلا از اساس غیرممکن است و هیچ وقت (مثلا 500 میلیون سال دیگه با پیشرفت علم) هم اتفاق نخواهد افتاد و دلیلشون هم اینه که در این 500 سال پیشرفت علم اتفاق نیفتاده پس هرگز اتفاق نمی افته.

بپاخیزیم;537410 نوشت:
این طرز تفکر خوبی نیست . اگر طلاق هست دلیلش روشنه .
در انتخاب خوب دقت نمیکنن
به هوسشان ازدواج میکنن نه به منطقشان
شما بجای اینکه اشکالات دیگران را نداشته باشین از بیخ بیخیال میشین . اشتباه است .
نمیدانید ازدواج تکامل می آورد . مشکل اینست که از ازدواج ناموفق هایش را دیده اید . تکاملش را ندیده اید .
امروزه میبینیم بعضی کمبود محبتشان را بجای همسر و بچه و خانواده با سگ پر میکنند . سگ کجا و آدم کجا .

منطق چی هست دقیقا ؟

فرضا در انتخاب دقت میشود و با فردی متدین و پایبند به اصول اخلاقی ازدواج میشه => طبق اصول اخلاقی و دستورات شرع چنین شخصی هر وقت هوسش بهش فشار اورد شرعا و قانونا مجاز هست ازدواج های دوم و سوم و چهارم و الی اخر داشته باشد این منطق قانونی و شرعی ازدواج است ازدواجی که یکی قانونا و شرعا صاحب اختیار دیگری است و طرف دیگر کنیز و برده جنسی مالکش! بدون هیچ حق و حقوق انسانی .. (و این است تکامل ازدواج! و ازدواجی که با منطق پذیرفته شده از طرف شرع و قانون بوده)

ازدواجی که منافع یک طرفه رو در نظر میگیره و به وقت نیاز و درخطر افتادن منافع شرع! یک طرف رو انسان باارزش و طرف دیگر رو حیوان دارای غرایز میبینه و امر کنه به پیوند این دو طرف.. همون بهتر که یکی از طرفین در این ازدواج حذف بشه و هر کدوم نیازشون رو به روش مناسب خودشون برطرف کنن.. که نه انسانیت کسی نه غرایز حیوانی طرف دیگه زیر سوال بره و توازن منطقی! ازدواج شون بیشتر از این مشهود نباشه!!!

ادم و انسان چیست؟ موجودی که هر وقت به نفع (شرع) باشد غریزه حیوانی دارد و هر وقت به نفع نیست با حیوان متفاوت است و دارای شعور / موجودی که میزان حیوانیتش را منافع شرع مشخص میکند!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

ممکن است این گفته مانند داستانهای علمی تخیلی به نظر برسد، اما لوی میگوید که این امری است که نوع بشر در طی چند دهه اخیر مدام به سوی آن حرکت کرده است.

باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
هر انسان عاقل و اندیشمندی، حتی خود سازندگان این عروسکها، می دانند که کارکرد انسان، با ابزار ساخته شده توسط دست انسان بسیار متفاوت است، مثلا اگر ربات جواب سلام شما را می دهد، از قبل به او دستور داده شده و برنامه ریزی شده که به صورت اتوماتیک مثلا تا صدای سلام را شنیدی، بگو سلام، یا تا کسی به سمت تو دست دراز کرد به او دست بده، و هزاران برنامه ی دستورالعملیِ دیگر.
اما انسان دارای روح و فطرت الهی است که دارایِ احساس می باشد، هیچ وقت یک ربات نمی تواند میل به کمال و سعادت داشته باشد، هیچ وقت یک ربات نمی تواند محبت داشته باشد، بله می توان عملکردهای محبت آمیز را به او دستور داد، اما رباتی که روح ندارد، نمی تواند محبت را درک کند، حتی محبت دروغین را هم نمی تواند درک کند، یک ربات لذت و غم را درک نمی کند، و فقط یک ابزار خوبی است برای استفاده های گوناگون است. کسی که رباتِ ساخته شده دست انسان را با انسان مقایسه کند، بسیار مقام انسانی و خلیفته اللهیِ او را تنزل داده و شبیه یک موجود مادی کرده است، یک انسان حقیقت جو و آزاد هیچ گاه نوع بشر را با یک شی مادیِ ساخته شده بدست انسان، مقایسه نخواهد کرد.
به علاوه از جهت شرعی و اخلاقی نیز ارتباط با چنین شی ای به عنوان همسر، حرام است و هر گونه استمتاع از آن ، مورد اجازه شرع نمی باشد و در برخی مواقع به نوعی استمناء محسوب می شود.
همچنین اگر کانون خانواده -به قول شما- در حال متلاشی شدن است، باید کاری کرد که با روش صحیح و درست جلوی آن را بگیریم نه این که با ترویج گناه از فروپاشی خانواده ها بازداشته شود، این روش به فروپاشی نزدیکتر خواهد بود.

وایسلی گوجا;537418 نوشت:
این اتفاق بالاخره زودتر یا دیرتر خواهد افتاد (و بیشتر از اون: ربات ها هم اگه تفکراتشون الگو گرفته از ذهن انسان باشه روزی برای خودشون دین و پیامبر و ... خواهند ساخت).

مسلماً رباتها به دین و پیامبر احتیاج خواهند داشت....{به عبارتی قوانین و رهبر} و بسیاری از آنها هم خودشان خواهند ساخت...ولی محکوم به شکست و فنا خواهند بود!
[SPOILER]مگر اینکه دین و پیامبر و ....از طرف همان شرکتهای سازنده شون باشند:ok:[/SPOILER]

ازدواج پیوند روحی است ...

با تشکر از جناب بصیر یک نکته اینست که ما اکنون تصور روشنی از آینده رباتها نداریم .اینکه رباتها چقدر میتوانند با شعور باشند را نمیدانیم یعنی چه بسا رباتها در اینده اینطور نباشند که بر اساس دستورهای قبلی عمل کنند . البته بنده اصل مطلب شما را قبول دارم لکن در رابطه با ربات نگاهها متفاوت است

_Member_;537447 نوشت:
منطق چی هست دقیقا ؟

فرضا در انتخاب دقت میشود و با فردی متدین و پایبند به اصول اخلاقی ازدواج میشه => طبق اصول اخلاقی و دستورات شرع چنین شخصی هر وقت هوسش بهش فشار اورد شرعا و قانونا مجاز هست ازدواج های دوم و سوم و چهارم و الی اخر داشته باشد این منطق قانونی و شرعی ازدواج است ازدواجی که یکی قانونا و شرعا صاحب اختیار دیگری است و طرف دیگر کنیز و برده جنسی مالکش! بدون هیچ حق و حقوق انسانی .. (و این است تکامل ازدواج! و ازدواجی که با منطق پذیرفته شده از طرف شرع و قانون بوده)

ازدواجی که منافع یک طرفه رو در نظر میگیره و به وقت نیاز و درخطر افتادن منافع شرع! یک طرف رو انسان باارزش و طرف دیگر رو حیوان دارای غرایز میبینه و امر کنه به پیوند این دو طرف.. همون بهتر که یکی از طرفین در این ازدواج حذف بشه و هر کدوم نیازشون رو به روش مناسب خودشون برطرف کنن.. که نه انسانیت کسی نه غرایز حیوانی طرف دیگه زیر سوال بره و توازن منطقی! ازدواج شون بیشتر از این مشهود نباشه!!!

یک نگاه در پروفایلتان کردم که بدانم مجرد یا متاهل هستین چیزی ندیدم . بعضی حرفها تصورات ذهنی است . آدم وقتی ازدواج میکنه میفهمه نگاهش به ازدواج کوتاه بوده و نگاهش به زندگی متفاوت میشه و هر چه میگذره این نگاه متفاوت تر میشه .
ببخشید منظورم شما خاص نیست . این یک چیزی است که در سطح اجتماع میبینم .
چرا اینقدر فلسفه بافی ؟ این همه بحث میبینم گاهی با خودم میگم اینها اینهمه بحث میکنن مگه رشته شون فلسفه هست و تمام نهله های فلفسفی رو اشراف دارن که اینقدر بحث میکنن . گاهی میبینم درباره دین بحث میکنن با خودم میگم مگه اینها بر دین تسلط دارن و اسلام رو خوب بلدن تمام زیر و بم اسلام رو بلدن که اینقدر بحث میکنن .
واگر مى‏ترسيد كه نتوانيد در مورد دختران يتيم [در صورت ازدواج با آنان] عدالت ورزيد ، بنابراين از [ديگر] زنانى كه شما را خوش آيد دو دو و سه سه و چهار چهار به همسرى بگيريد. پس اگر مى‏ترسيد كه با آنان به عدالت رفتار نكنيد ، به يك زن يا به كنيزانى كه مالك شده‏ايد [اكتفا كنيد] ؛ اين [اكتفاى به يك همسر عقدى] به اينكه ستم نورزيد و از راه عدالت منحرف نشويد ، نزديك‏تر است . سوره مبارکه نساء آیه 3
شما که اول ایه رو میخونین آخرش رو هم بخونین . ضمنا برین تفسیر المیزان رو درباره این آیه بخونین .

بپاخیزیم;537878 نوشت:
با تشکر از جناب بصیر یک نکته اینست که ما اکنون تصور روشنی از آینده رباتها نداریم .اینکه رباتها چقدر میتوانند با شعور باشند را نمیدانیم یعنی چه بسا رباتها در اینده اینطور نباشند که بر اساس دستورهای قبلی عمل کنند . البته بنده اصل مطلب شما را قبول دارم لکن در رابطه با ربات نگاهها متفاوت است

باسلام و احترام و ممنون از پست ارسالی شما.
ببینید، شناخت مخلوقات الهی و شناخت مخلوقات دست بشر را باید با دیده جهانشناختی نگریست. اگر کسی خالق را نشناخته باشد و به قدرت او پی نبرده باشد، ممکن است هر لحظه این فکر به سراغش بیاید که بشر هم می تواند کارهایی بکند که خدا قبلا مستقیما انجام داده. ببینید خداوند متعال وقتی انسان را با این شگفتیهایی که دارد آفرید، فرمود: فتبارک الله احسن الخالقین. یعنی خلقت انسان، چنان شگفتی دارد که خود خالق، برای خودش تبارک میگوید. خب آیا این چیز ساده ای است که بشر که خودش ساخته ی پروردگار است، بخواهد مثل خودش را بیافریند؟ بله بشر می تواند واسطه وجود موجودی شبیه خودش بشود، اما آیا می تواند به اسرار خلقت انسان پی ببرد؟ آیا انسان می تواند موجودی بیافریند که احساس داشته باشد؟
کاربری که این پست را از اول ایجاد کرد، ادعا می کند، انسان رباتی می سازد که احساس دارد؛ سوال ما از ایشان این است که آیا این رباتی که احساس دارد، قدرت انتخاب و اختیار را هم دارد؟ به این معنا که آیا می تواند بین انتخاب امر خوب و بد، به مناسبتی بد را و به مناسبتی خوب را انتخاب کند؟ یا این که همیشه خوب را آموخته که انتخاب کند؟ آیا نفس امارّه دارد که او را به بدی امر کند؟ آیا شهوت دارد؟ یا هر چه که هست، یکسری موارد دیکته شده و آموخته شده است؟ آیا میل به پرستش در وجود او هست؟ آیا گریه می کند و آیا احساس غم و شادی هم دارد؟
اینها سوالاتی است که باید از این اندیشمندان پرسید. اگر آنها توانستند چیزی به اسم روح بیافرینند، و توانستند روح را در این قالب ربات، قرار دهند، ما از آنها خواهیم پذیرفت. در حالیکه وقتی در قرآن از روح سوال می شد، خداوند متعال می فرماید: قل الروح من امر ربی. یعنی روح از امر پرورگار است . یعنی کسی نمی تواند به حقیقت آن پی ببرد.
و در پایان اگر هم این بشر بتواند، چیز خارق العاده ای بسازد، همه اینها نشان از قدرت پروردگار عالمیان است که چنین قدرتی را به فکر بشر داده تا بتواند امور خارق العاده ای را بیافریند و در نهایت، این که بتوان با این امور ازدواج کرد یا نه، باید خالق جهان، این امر را تجویز کند، که تجویز نکرده.

آیه 14 سوره المؤمنونسوال:
اگر من در آینده بخواهم با یک روبات ازدواج کنم.چرا اشکالی دارد؟

پاسخ:
باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
هر انسان عاقل و اندیشمندی، حتی خود سازندگان این عروسکها، می دانند که کارکرد انسان، با ابزار ساخته شده توسط دست انسان، بسیار متفاوت است، مثلا اگر ربات جواب سلام شما را می دهد، از قبل به او دستور داده شده و برنامه ریزی شده که به صورت اتوماتیک مثلا تا صدای سلام را شنیدی، بگو سلام، یا تا کسی به سمت تو دست دراز کرد به او دست بده، و هزاران برنامه ی دستورالعملیِ دیگر.

اما انسان دارای روح و فطرت الهی است که دارایِ احساس می باشد، هیچ وقت یک ربات نمی تواند میل به کمال و سعادت داشته باشد، هیچ وقت یک ربات نمی تواند محبت داشته باشد، بله می توان عملکردهای محبت آمیز را به او دستور داد، اما رباتی که روح ندارد، نمی تواند محبت را درک کند، حتی محبت دروغین را هم نمی تواند درک کند، یک ربات لذت و غم را درک نمی کند، و فقط یک ابزار خوبی است برای استفاده های گوناگون است. کسی که رباتِ ساخته شده دست انسان را با انسان مقایسه کند، بسیار مقام انسانی و خلیفه الله(جانشین خدا) او را تنزل داده و شبیه یک موجود مادی کرده است، یک انسان حقیقت جو و آزاد هیچ گاه نوع بشر را با یک شی مادیِ ساخته شده بدست انسان، مقایسه نخواهد کرد.
به علاوه از جهت شرعی و اخلاقی نیز ارتباط با چنین شی ای به عنوان همسر، حرام است و هر گونه لذت بردن از آن ، از نظر شرعی مجازنمی باشد و در برخی مواقع به نوعی استمناء محسوب می شود.
همچنین اگر کانون خانواده -به قول شما- در حال متلاشی شدن است، باید کاری کرد که با روش صحیح و درست جلوی آن را بگیریم نه این که با ترویج گناه از فروپاشی خانواده ها بازداشته شود، این روش به فروپاشی نزدیکتر خواهد بود
.

ما اکنون تصور روشنی از آینده رباتها نداریم .اینکه رباتها چقدر میتوانند با شعور باشند را نمیدانیم یعنی چه بسا رباتها در اینده اینطور نباشند که بر اساس دستورهای قبلی عمل کنند . البته بنده اصل مطلب شما را قبول دارم لکن در رابطه با ربات نگاهها متفاوت است

ببینید، شناخت مخلوقات الهی و شناخت مخلوقات دست بشر را باید با دیده جهانشناختی نگریست. اگر کسی خالق را نشناخته باشد و به قدرت او پی نبرده باشد، ممکن است هر لحظه این فکر به سراغش بیاید که بشر هم می تواند کارهایی بکند که خدا قبلا مستقیما انجام داده. ببینید خداوند متعال وقتی انسان را با این شگفتی هایی که دارد آفرید، فرمود: "فتبارک الله احسن الخالقین".(1) یعنی خلقت انسان، چنان شگفتی دارد که خود خالق، برای خودش تبارک میگوید. خب آیا این چیز ساده ای است که بشر که خودش ساخته ی پروردگار است، بخواهد مثل خودش را بیافریند؟ بله بشر می تواند واسطه وجود موجودی شبیه خودش بشود، اما آیا می تواند به اسرار خلقت انسان پی ببرد؟ آیا انسان می تواند موجودی بیافریند که احساس داشته باشد؟

کسی که ادعامیکند انسان رباتی می سازد که احساس دارد؛ سوال ما از ایشان این است که آیا این رباتی که احساس دارد، قدرت انتخاب و اختیار را هم دارد؟ به این معنا که آیا می تواند بین انتخاب امر خوب و بد، به مناسبتی بد را و به مناسبتی خوب را انتخاب کند؟ یا این که همیشه خوب را آموخته که انتخاب کند؟ آیا نفس امارّه دارد که او را به بدی امر کند؟ آیا شهوت دارد؟ یا هر چه که هست، یکسری موارد دیکته شده و آموخته شده است؟ آیا میل به پرستش در وجود او هست؟ آیا گریه می کند و آیا احساس غم و شادی هم دارد؟

اینها سوالاتی است که باید از این اندیشمندان پرسید. اگر آنها توانستند چیزی به اسم روح بیافرینند، و توانستند روح را در این قالب ربات، قرار دهند، ما از آنها خواهیم پذیرفت. در حالیکه وقتی در قرآن از روح سوال می شد، خداوند متعال می فرماید:" قل الروح من امر ربی."(2) یعنی روح از امر پرورگار است . یعنی کسی نمی تواند به حقیقت آن پی ببرد.
و در پایان اگر هم این بشر بتواند، چیز خارق العاده ای بسازد، همه اینها نشان از قدرت پروردگار عالمیان است که چنین قدرتی را به فکر بشر داده تا بتواند امور خارق العاده ای را بیافریند و در نهایت، این که بتوان با این امور ازدواج کرد یا نه، باید خالق جهان، این امر را تجویز کند، که تجویز نکرده.

منبع:
1.آیه 14 سوره المؤمنون
2.آیه 58 سوره اسراء

موضوع قفل شده است