برنامه ریزی چرا و چگونه؟؟؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برنامه ریزی چرا و چگونه؟؟؟

سلام

همه ما بارها و بارها در زندگی روز مره مان خواسته ایم به هدفی برسیم و بسیار تلاش کرده ایم.

اما در بسیاری از موارد یا به هدف نرسیدیم و یا به موفقیت کامل نرسیدیم؛ چرا؟

به علل زیادی بستگی دارد اما شاید یکی از آنها عدم وجود برنامه ریزی صحیح باشد

با کسب اجازه از همه کارشناسان و خصوصا جناب استاد حامی و سرکار مریم در این تاپیک سعی بر این است که ابتدا به اهمیت برنامه ریزی و سپس به اصول مهم برنامه ریزی صحیح اشاره شود.

تا چه در نظر یار آید و مقبول افتد

از همه کارشناسان و کاربران صمیمی اسک دین دعوت میکنم در ادامه بحثها همراه ما باشند و ایرادات احتمالی را تذکر دهند

فعلا یا علی

به نام علی اعلی

سلام و عرض ادب خدمت همه بزرگواران

از استاد عزیز جناب حامی که این فرصت را به این حقیر دادند تا این تاپیک را ادامه دهم تشکر می کنم.

از وقفه پیش آمده هم عذر خواهی می کنم.

به ادامه مطالب توجه کنید: :ok:

قدم اول در برنامه ریزی: اهدافتان را معین کنید!

بک برنامه ریزی موفق و بالطبع آن یک مدیریت موفق تنها زمانی امکانپذیر است که اهداف به خوبی مشخص و از قبل تعریف شده باشند و مراقبتها و بررسیهای لازم بعدی جهت دستیابی به اهداف به عمل آید.

اهداف ، افراد را به مبارزه فرا می خوانند و محرک و مشوق فعالیت اند.

در اینصورت شما می دانید که به کجا می خواهید بروید و در نهایت به چه نتایجی می خواهید دست یابید.

همچنین اهداف، استانداردها و الگوهای قابل قبول را برای ارزیابی عملکرد وضع می کنند.

بنابراین قدم اول برای برنامه ریزی تعیین اهداف است.

که این اهداف خود شامل دو دسته می شوند:

1- اهداف کوتاه مدت
2- اهداف بلند مدت

به عنوان مثال:

هدف بلند مدت: قبولی در رشته پزشکی کنکور سراسری امسال
هدف کوتاه مدت: مطالعه کتاب خاصی در این هفته

همین الان قلم و کاغذ بردارید و اهدافتان را بنویسید.
مهم نیست که هدف شما کسب یک موففقیت شغلی باشد یا یک موفقیت تحصیلی و یا یک موفقیت در عرصه زندگی شخصی!

با ما باشید :ok:

گفته شد که قدم اول در برنامه ریزی مشخص کردن اهداف مان هست.

می دانیم که برای رسیدن به هدف، باید سختی و ناملایماتی را نیز متحمل شد. بنابراین شور و شوق رسیدن به هدف، انگیزه تلاش کردن را در ما زیاد می کند.

وقتی ما در زندگی هدفی داریم و می خواهیم رای رسیدن به آن هدف، کاری انجام دهیم ، ناگزیریم که مسیری را طی کنیم.

انتخاب مسیر و رسیدن به مقصد و هدف مورد نظر ما خیلی مهم است؛ چرا که هم می توانیم مسیر پر پیچ و خم و انحرافی را انتخاب کنیم و هم بهترین مسیر را.

انتخاب مسیر همان برنامه ریزی درست و مطلوب است؛

بنابراین برنامه ریزی یعنی: « تنظیم راههای هدفمند برای رسیدن به هدف »

بررسی کتابهای درسی

ابتدا همه کتابهایی را که باید مطالعه شود، گردآوری کنید و درباره حجم آنها ، سخت و آسان بودن آنها و مدت زمانی که به هر فصل و بخش اختصاص می یباد، نظر دهید و تعیین کنید که به هرکدام در طول روز ، هفته و ماه ، می بایست چه مدت زمانی برای مطالعه اختصاص داده شود.

توجه داشته باشید که در تنظیم وقت نباید فقط به کتابهایی که علاقمندید اهمیت دهید.
در اینگونه موارد، منطقی فکر کنید و برای کتابهایی که محتوای آنها سخت تر است، زمان بیشتری را برای مطالعه در نظر بگیرید.

برای جلوگیری از سردرگمی باید بدانیم از کجا شروع کنیم.

یعنی وقتی کتابهای مورد نظر خود را سبک و سنگین کردیم و مدت زمان لازم برای مطالعه را به آنان اختصاص دادیم، می بایست تعیین کنیم که ابتدا از چه کتابهایی شروع کنیم.

بعضی از افراد از کتابهای سخت شروع می کنند تا به کتابهای آسان برسند. بعضی دیگر از کتابهای آسان به مشکل شروع می کنند و بعضی دیگر ترجیح می دهند که کتابهای آسان و مشکل را باهم بخوانند.

در هر صورت اینکه یک کتاب را تا آخر می خوانید و بعد سراغ کتاب دیگری می روید و یا اینکه برنامه روزانه شما متنوع است و فصلهایی از چند کتاب را برای مطاعه روزانه خود انتخاب می کنید؛ یک مساله شخصی است و بستگی به عادت مطاعه شما دارد.

آنچه در اینجا اهمیت دارد این است که سعی کنید درسهای مشکل را به ساعتهایی که احساس می کنید بهتر می توانید بخوانید و بازدهی بیشتری دارید اختصاص دهید و درسهای آسانتر را به روزهای دیگر موکول کنید.

همچنین ترتیب کتابهایی که برای مطاعه انتخاب می کنید می بایست به گونه ای باشد که در حین مطالعه و یادآوری مطالب در آنها تداخل ایجاد نشود.

جایگاه هر درس را مشخص کنیدو تعیین کنید که ابتدا چه تکالیفی را انجام دهید بهتر است و چه تکالیفی را اگر با تاخیر انجام دهید، برایتان مشکلی پیش نمی آید.

یکی از مواردی که باید در برنامه ریزی رعایت شود، اصل انعطاف پذیری است.

برنامه ریزی باید طوری طراحی شود که امکان تغییر در آن وجود داشته باشد. چرا که اگر در هنگام اجرای آن احساس کردید که برنامه خیلی راحت و آسان و یا خیلی سخت و فشرده است بتوانید نواقص آن را برطرف کنید و با نظارت و بازنگری به ساماندهی مجدد آن بپردازید.

در برنامه ریزی سخت و فشرده انرژی به راحتی هدر می رود و توان ادامه برنامه را نخحواهید داشت.
و در برنامه ریزی راحت و آسان، مدت زمانی را که باید به مطالعه می پرداختید، هدر می دهید و در واقع حداکثر استفاده از حداقل زمان را نخواهید داشت و ممکن است که برای ادامه مطالعه وقت کم بیاورید.

بنابراین باید برنامه ای را به گونه ای طراحی کنید که امکان تغییرات لازم در آن امکانپذیر باشد.

[="Tahoma"]

پشتکار و سخت کوشی در اجرای برنامه درسی، نشاندهنده انگیزه قوی شما برای رسیدن به هدف است.

اما برای اینکه همیشه در طول اجرای برنامه مصمم باشید، باید قبل از اجرای آن خود را ملزم کنید تا بر اساس برنامه عمل کنید
و در صورت عدم تعهد، خود را مجبور به جبران آن کنید.

یعنی در ساعتهایی که برای کارهای غیر قابل پیش بینی در نظر گرفته بودید، تخطی خود را از برنامه جبران کنید.

[="Tahoma"]
در یک برنامه درسی خوب باید به امور غیر درسی نیز توجه داشته باشید.

یعنی مدت زمان کوتاهی را نیز به کارهای غیر درسی اختصاص دهید.

مثل مطالعات غیر درسی، پیاده روی ، ورزش و هر چیز دیگری که مورد علاقه تان است.

:!!!:توجه داشته باشید :!!!:

1- با افراط در اجرای برنامه های غیر درسی، در مسیرهای انحرافی قرار نگیرید و از هدف اصلی و برنامه اصلی خود دور نشوید.

2- مدت زمانی را که به برنامه های غیر درسی اختصاص می دهید خیلی طولانی نباشد.

مثلا اگر قبلا 2 ساعت ورزش انجام می دادید، اکنون زمان کمتری را به آن اختصاص دهید.

پیروز و موفق باشید

:Gol: یا علی :Gol:

با تشکر از برادر حاج علی عزیز.به امید اینکه با این رهنمود های ارزشمند از ثانیه ثانیه عمرمون برای نزدیک تر شدن به حق تعالی و رشد فطری استفاده کنیم.چراکه همین ثانیه هاست که ابدیت مارو میسازه.

حدیثی از پیامبر(ص) منقول هستش که ایشون فرمودند مومن باید ساعات خود را به سه قسمت تقسیم کند.ساعاتی را برای عبادت و ساعاتی برای کار و امرار معاش و ساعاتی برای تفریح(به منظور آماده و سرحال شدن نفس برای کار و عبادت).

[="red"]منظور پیامبر(ص) تقسیم 24 ساعت بر 3 بوده[/]؟اگر اینطور باشه که اگر فرد در روز 8 ساعت بخوابه 8 ساعت تفریحش تباه میشه و نفس بدون تفریح برای انجام کار و عبادت کسالت خواهد داشت.

[="red"] یا اینکه منظور پیامبر (ص) تقسیم ساعات بیداری فرد مومن بر 3 قسمت بوده[/]؟ که در این صورت 5 و نیم ساعت برای عبادت و 5و نیم ساعت برای کار و 5 و نیم ساعت برای تفریح خواهد بود.

به نام علی اعلی

سلام و عرض ادب

mehranzo313;269201 نوشت:

حدیثی از پیامبر(ص) منقول هستش که ایشون فرمودند مومن باید ساعات خود را به سه قسمت تقسیم کند.ساعاتی را برای عبادت و ساعاتی برای کار و امرار معاش و ساعاتی برای تفریح(به منظور آماده و سرحال شدن نفس برای کار و عبادت).

با تشکر از شما

در خصوص برنامه ریزی و نحوه آن، احادیث متعددی وجود دارد.

یکی حدیثی از پیامبر اکرم است که فرمودند:

«یا اَباذر، علی العاقل َنْ یَکُون لَهُ اَرْبَعُ ساعات ساعَةٌ یُناجى فیها رَبَّهُ عَزَّوَجلَّ; وَ ساعَةٌ یُحاسِبُ فیها نَفْسَهُ; وَ ساعَةٌ یَتَفَکَّرُ فیما صَنَعَ اللهُ عَزَّوَجَلَّ اِلَیْهِ وَ ساعَةٌ یَخْلُو فیها بِحَظِّ نَفْسِه مِنَ الْحَلالِ; فَاِنَّ هذِهِ السّاعَةَ عَوْنٌ لِتْلِکَ السّاعاتِ »
« بر عاقل است که اوقات شبانه روزى خود رابه چهار قسمت تقسیم کند، در ساعتى به مناجات با خدایش بپردازد و در ساعتى اعمالش را محاسبه نماید، در ساعتى در آفریده هاى خداوند اندیشه نماید. در ساعتى نفسش را از حلال بهره‌مند گرداند که این ساعت یار و کمک آن سه ساعت دیگر است.» (بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۷۱)

و دیگر حدیثی از حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب ( علیه السلام) است که آن حضرت فرموده اند:

« للمؤمن ثلاث ساعات: فساعة یناجی فیها ربه، و ساعة یرم معاشه، و ساعة یخلی بین نفسه و بین لذتها فیما یحل و یجمل و لیس للعاقل ان یکون شاخصا الا فی ثلاث: مرمة لمعاش، او خطوة فی معاد، او لذة فی غیر محرم » نهج البلاغه ترجمه محمد دشتی، حکمت 390

مؤمن باید شبانه روز خود را به سه قسمت تقسیم کند: زمانی را برای نیایش و عبادت پروردگار و زمانی را برای تامین هزینه ی زندگی، و زمانی را برای خود و لذت هایی که حلال و زیباست . خردمند را نشاید جز آن که در پی سه چیز برود: کسب حلال برای تامین زندگی، یا گام نهادن در راه آخرت، یا به دست آوردن لذت های حلال .

البته روایتهای دیگری هم هستند که بخاطر طولانی شدن از بیان آنها صرفنظر می کنم.

[="Tahoma"]

MeHraNZO313;269201 نوشت:

منظور پیامبر(ص) تقسیم 24 ساعت بر 3 بوده؟اگر اینطور باشه که اگر فرد در روز 8 ساعت بخوابه 8 ساعت تفریحش تباه میشه و نفس بدون تفریح برای انجام کار و عبادت کسالت خواهد داشت.

یا اینکه منظور پیامبر (ص) تقسیم ساعات بیداری فرد مومن بر 3 قسمت بوده؟ که در این صورت 5 و نیم ساعت برای عبادت و 5و نیم ساعت برای کار و 5 و نیم ساعت برای تفریح خواهد بود.

نکته مهمی که باید بهش اشاره کنم این هستش که تقسیم ساعات شبانه روز به این 3 قسمت یا 4 قسمت ( بنا بر اختلافی که در روایات هست) حتما نباید که به قسمتهای مساوی باشه

و گرنه باید در یک شبانه روز به تعداد ساعات کار و فعالیت ساعتی هم برای تفریح داشته باشیم که عملا ممکن نیست.:ok:

پیروز و موفق باشید
یا علی:Gol:

سلام
چنان وحشت و استرس امتحان گرفته بود مرا ، که خواستم خودکشی کنم .چون در طول سال درس را نخوانده بودم.
تنها چیزی که جلویم را گرفت؛ این بود که من در مرگ تنها تر هستم.یعنی در این دنیا می توانم در پرسش ها تقلب کرد و از دیگری کمک گرفت اما در اون دنیا تنها خودم باید در برابر پرسش ها پاسخگو باشم و اینگه در این دنیا مزجازات سنگینی نخواهم داشت ولی در ان دنیا؟!!
خلاصه این شد که بی خیال این همه فشار درس و امتحان شدم و نگران امتحان الهی و پرسش هایش در ان دنیا شدم .
یه داستان مختصر جالبی بود این متن و اصلا با موضوع مرتبط نیست ولی جای دیگه ای براش پیدا نکردم.
داستان واقعی نیست ها!!یه موقع نرین تقلب کنین بخاطر این داستان.تخیلی بود. تشویق به تقلب نکردم ها!! فردا نیاین بگین .....
الان ک فصل امتحان هاست و خودم هم امتحان میدم،یه عالمه فشار میکشم سر امتحان که تقلب نکنم و انشا الله گناهی مرتکب نشم.ولی خب،متاسفانه شاهد و حسرت شاگردهای متقلب هستم.
انشا الله که دیگه تکرار نمیشه!به امید ان روز
علی یارتون

حاج علی;245271 نوشت:
توجه داشته باشید که در تنظیم وقت نباید فقط به کتابهایی که علاقمندید اهمیت دهید.

سلام به نظر من بهتره کتابهایی رو که بهشون علاقه نداریم را در ابتدای صبح که حال و حوصله ی بیشتری داریم مطالعه کنیم هم چنین دروسی را که در آنها ضعیف تر عمل می کنیم .
البته من خودم شب ها هم تمرکز بیش تری نسبت به ظهر یا بعداز ظهر دارم و ترجیح میدم که شب ها به مطالعه بپردازم:reading:

اگر قصد برنامه ریزی برای خواندن دروس دانشگاه را در طول ترم دارید لازم نیست تمام دروس اخذ شده ان ترم را در طول ترم بخوانید.
ولی حتما دروس سخت و مهم و همینطور دروسی که فرجه کمتری در امتحانات را دارند در طول ترم بخوانید که بعید میدانم بیشتر از 9 واحد بشوند .

مبنای دروس مهم هم دروسی هستند که پیش نیاز واحدهای بسیاری هستند و که از انها در چک لیست به اسم کلید نام برده میشود.

موضوع قفل شده است