و لا بنون!

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
و لا بنون!

قرآن مى‏فرمايد كه در قيامت فرزندان هم به درد انسان نمى‏خورند. اما كدام فرزندان؟

مسلما، فرداى قيامت، خداوند به سبب تربيت وجود مبارك حضرت على اكبر بهترين جزا را به حضرت سيد الشهداء خواهد داد و در روايات هست كه در قيامت به عده‏اى از مردم مى‏گويند: به امر پروردگار وارد بهشت شويد. آن‏ها براى اطاعت از امر پروردگار تا دروازه بهشت مى‏روند ولى دم در بهشت مى‏ايستند و مى‏گويند: ما در دنيا مادر و پدرى داشتيم كه زحمت ما را كشيدند تا ما به اين‏جا رسيديم. بدون آن‏ها نمى‏توانيم به بهشت برويم. خطاب مى‏رسد: آنان را صدا كنيد، اگر گرفتار گناه هم باشند، به خاطر شما بخشيده مى‏شوند.

كدام فرزند در قيامت به درد نمى‏خورد؟ مسلما، همين بچه‏هاى بى‏تربيت بى‏ادب بى‏وقار مست قمارباز مرتبط با نامحرم. اين‏ها نه تنها به درد نمى‏خورند، دردسرساز هم هستند.

استاد حسين انصاريان

[سوره الشعراء (26): آيات 88 تا 104]

يَوْمَ لا يَنْفَعُ مالٌ وَ لا بَنُونَ (88) إِلاَّ مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ (89): در آن روزى كه مال و فرزندان سودى نمى‏بخشد.مگر كسى كه با قلب سليم به پيشگاه خدا آيد.

بديهى است منظور از مال و فرزندان، مال و فرزندانى نيست كه در طريق جلب رضاى خدا به كار گرفته شده باشند، بلكه تكيه روى جنبه‏هاى مادى مساله است، منظور اين است كه سرمايه‏هاى مادى در آن روز مشكلى را حل نمى‏كند، اما در صورتى كه در طريق اطاعت فرمان پروردگار قرار گيرند سرمايه مادى نخواهند بود، رنگ الهى و صبغه اللَّه به خود مى‏گيرند و" الباقيات الصالحات" محسوب مى‏شوند.(تفسير نمونه، ج‏15، ص: 268)

در روايات مى‏خوانيم: انفاق مال و صدقه‏ى جاريه و اولاد صالحى كه براى والدين دعا كنند، براى قيامت انسان مفيد هستند، پس رابطه‏ى آيه‏ى «لا يَنْفَعُ مالٌ وَ لا بَنُونَ» با اين روايات چيست؟
پاسخ این است که مراد اين آيه، مال و فرزندى است كه در خط الهى قرار نگيرند.
بنا بر اين دنيا مانند كليدى است كه با حركتى درب را قفل و با حركت ديگرى درب را باز مى‏كند. مال حلال در دست افراد صالح، سبب قرب و در دست نااهلان سبب گناه مى‏شود( تفسير نور، ج‏8، ص: 334)

يَوْمَ لا يَنْفَعُ مالٌ وَ لا بَنُون‏ سوره مبارکه شعراء آیه 88

در اين جمله سود داشتن مال و فرزندان در روز قيامت بكلى نفى شده، و اين بدان جهت است كه رابطه مال و فرزندان كه در دنيا مناط در يارى و مساعدت طرفينى است، رابطه‏اى است و همى و خيالى، كه تنها در نظام اجتماعى بشر معتبر شمرده می ‏شود و در خارج از ظرف اجتماع مدنى هيچ اثرى ندارد، (مال كه يا كاغذى است به نام اسكناس و يا فلزى است به نام طلا و امثال آن و نيز يك انسان به نام فرزند كه موجودى است مستقل، چه ارتباطى به زندگى من كه نيز انسانى هستم مستقل می ‏تواند داشته باشد؟) و روز قيامت كه روز انكشاف حقايق و جدا شدن آنها از موهومات است و روزى است كه ديگر اسباب و مؤثرات اعتبارى، از سببيت می ‏افتد، مال به ماليتش و فرزند به عنوان فرزنديش، و خويشاوند به عنوان قرابتش نيز از اعتبار مى‏افتد، هم چنان كه قرآن كريم می ‏فرمايد:" وَ لَقَدْ جِئْتُمُونا فُرادى‏ كَما خَلَقْناكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَ تَرَكْتُمْ ما خَوَّلْناكُمْ وَراءَ ظُهُورِكُمْ" «1» و نيز فرموده:" فَإِذا نُفِخَ فِي الصُّورِ فَلا أَنْسابَ بَيْنَهُمْ يَوْمَئِذٍ وَ لا يَتَساءَلُونَ" «2».

پس مراد از سود نداشتن مال و فرزندان در روز قيامت، اين است كه در قيامت آن طور كه در دنيا و در اجتماع بشرى معتبر بود اعتبار ندارد، آرى در دنيا در مجتمع بشرى مال بهترين سبب و وسيله است براى رسيدن به مقاصد زندگى و همچنين فرزندان بهترين وسيله ‏اند براى رسيدن به شوكت و نيرو و غلبه، پس مال و فرزندان، عمده چيزى است كه آدمى در دنيا به آن ركون و اعتماد می ‏كند و دل بدان می ‏بندد، در نتيجه سود نداشتن اين دو در قيامت كنايه می ‏شود از سود نداشتن هيچ سببى از اسباب اعتبارى و قراردادى دنيا، كه در دنيا براى جلب منافع مادى بدان تمسك می ‏شد، از قبيل علم و صنعت و جمال و امثال آنها.

و به عبارت ديگر نفى فايده از مال و فرزندان در آخرت در معناى اين است كه از بطلان اجتماع مدنى و اسباب اعتبارى و روابط قراردادى آن خبر دهد، هم چنان كه در آيه" ما لَكُمْ لا تَناصَرُونَ بَلْ هُمُ الْيَوْمَ مُسْتَسْلِمُونَ- چرا يكديگر را يارى نمی كنيد آرى ايشان امروز تسليمند"، بدان اشاره می فرمايد.
(1) امروز تك تك نزد ما آمديد، درست همانطور كه در بار اول تك تك خلقتان كرديم و به دنيا قدم نهاديد و آنچه به شما داده بوديم پشت سر نهاديد و آمديد. سوره انعام، آيه 94.
(2) روزى كه در صور دميده شود ديگر انساب و ارتباط خويشاوندى در بينشان نيست و آن روز از احوال يكديگر نمى‏پرسند. سوره مؤمنون، آيه 101.

ترجمه الميزان، ج‏15، ص: 404

به نام خدا
سلام

دوستان من گیچ شدم . :Ghamgin: لطفا جمع بندی کنید

همچنین اگر میشه لطفا نام تایپیک رو به نامی کامل تر و مناسب تر تغیر دهید و برچسب هارو هم تکمیل کنید .

یا حق

vahid_barvarz;215653 نوشت:
به نام خدا
سلام

دوستان من گیچ شدم . :ghamgin: لطفا جمع بندی کنید

همچنین اگر میشه لطفا نام تایپیک رو به نامی کامل تر و مناسب تر تغیر دهید و برچسب هارو هم تکمیل کنید .

یا حق

سلام. چرا گيج شديد؟ موضوع كاملا مشخص هست.

نتيجه اينكه فرزند صالح مي تونه شفيع پدر و مادرش در قيامت بشه و فرزند ناصالح خيري براي والدين نخواهد داشت. پس پدر و مادري كه گرفتار فرزند ناصالحند كه هدايت پذير نيست عمر و زندگي خود را تباه او نكنند ، دلسوزي هم نكنند چون ذخيره خيري براي آخرتشان نيست و به فكر اعمال خود باشند.

سادات;215680 نوشت:
پس پدر و مادري كه گرفتار فرزند ناصالحند كه هدايت پذير نيست عمر و زندگي خود را تباه او نكنند ، دلسوزي هم نكنند چون ذخيره خيري براي آخرتشان نيست و به فكر اعمال خود باشند.

با سلام

در تکمیل صحبت های سادات گرانقدر عرض کنم که این به آن معنا نیست که پدر و مادر به محض مشاهده خطا و اشتباه از فرزند از او دل بریده و او رو رها کنند . بلکه باید امیدوار بود و برای به راه آوردن او تلاش کرد .
در خیلی موارد دیده میشه که فرد پس از خطا های بسیار توبه میکنه و برمیگرده .
طبیعتا نباید فراموش کنیم که یکی از وظایف پدر و مادر تربیت صحیح فرزندشونه . واگر با چند اشتباه به کلی او رو رها کنند در حقیقت وظیفه خودشونو انجام ندادند و باز خواست میشن . پس زمانی میتونند به کلی فرزند رو رها کنند که وظیفه شونو تمام و کمال انجام داده باشند و حجت رو بر فرزندشون تمام کرده باشند .

سادات;215680 نوشت:
سلام. چرا گيج شديد؟ موضوع كاملا مشخص هست.

نتيجه اينكه فرزند صالح مي تونه شفيع پدر و مادرش در قيامت بشه و فرزند ناصالح خيري براي والدين نخواهد داشت. پس پدر و مادري كه گرفتار فرزند ناصالحند كه هدايت پذير نيست عمر و زندگي خود را تباه او نكنند ، دلسوزي هم نكنند چون ذخيره خيري براي آخرتشان نيست و به فكر اعمال خود باشند.

به نام خدا
سلام
گیچ شدنم به این دلیل هست که برداشت من از پست جناب رحیق مختوم اینه که در روز حساب فرزند نمیتونه سودی برای والدین داشته باشه یا بلعکس . اگر اشتباه برداشت میکنم دیگه مشکلی نیست و هر 3 بزرگوار یک نظر دارند .

یا حق

vahid_barvarz;215686 نوشت:
به نام خدا
سلام
گیچ شدنم به این دلیل هست که برداشت من از پست جناب رحیق مختوم اینه که در روز حساب فرزند نمیتونه سودی برای والدین داشته باشه یا بلعکس . اگر اشتباه برداشت میکنم دیگه مشکلی نیست و هر 3 بزرگوار یک نظر دارند .

یا حق

سلام.

یکی از گروه هایی که در روایات به عنوان شفاعت کننده معرفی شده است [="red"]فرزندان خردسال مسلمانان است[/]. امام صادق علیه السلام فرموند: «ان اولاد المسلمون موسومون عنداللّه شافع و مشفع .... (کافی، ج 6، ص 3. )؛ فرزندان مسلمانان ـ اگر در سن کودکی از دنیا بروند ـ نزد خداوند بخشیده می شوند و شفاعت کننده هستند....»

همچنین در حديثي از پيامبر اكرم ص آمده است:
روز قيامت موقع حساب، خداوند به جبريل دستور مي‏دهد كه بچه ‏هاي مؤمنين را به بهشت وارد كند (فرشته وحي آنها را به سوي بهشت راهنمايي مي‏كند ولي آنان) دم در بهشت مي‏ايستند و داخل نمي‏ شوند، از پدران و مادران خود سؤال مي‏كنند، فرشتگان پاسخ مي‏دهند كه آنها مشغول حساب و اعمال خود مي‏باشند و مانند شما نيستند، آنگاه اطفال مؤمنان فرياد مي‏كشند و گريه مي‏كنند، خداوند از جبرئيل سؤال مي‏كند، و جبرئيل عرض مي‏كند: خداوندا تو آگاهي، اين صداي بچه‏ هاي مؤمنان است كه بدون پدران و مادرشان وارد بهشت نمي‏شوند، در نتيجه خداوند فرمان مي‏دهد به جبرئيل كه از ميان مردم دست والدين آنها را بگيرد و با آنها داخل بهشت كند(بحار الأنوار، ج 79، ص 123، حديث 15 (چاپ بيروت) )

[="red"]پيامبر اكرم :فرزند جگرگوشه مومن است. اگر پيش از والدين بميرد، برايشان شفاعت مي كند و اگر بعد از آنها بميرد، برايشان استغفار مي كند و خداوند در اثر استغفار فرزند، والدين را مي بخشد.[/](مستدرك الوسائل.ج15.ص112.)

vahid_barvarz;215686 نوشت:
به نام خدا
سلام
گیچ شدنم به این دلیل هست که برداشت من از پست جناب رحیق مختوم اینه که در روز حساب فرزند نمیتونه سودی برای والدین داشته باشه یا بلعکس . اگر اشتباه برداشت میکنم دیگه مشکلی نیست و هر 3 بزرگوار یک نظر دارند .یا حق

جناب وحید سلام علیکم

فرزند کسی بودن یا نبودن قرابت داشتن با کسی یا عدم قرابت همه و همه این مسائل از ملزومات عالم آخشیج (ماده) هست
امام صادق علیه السلام در واپسین روزهای عمر با برکتشون فرمودند تمام فامیل مرا جمع کنید همه فکر میکردند شاید امام صادق میخواهد مثلا درباره مسئله مهم مالی وصیتی بکند وقتی هم جمع شدند فرمودند لاتنال بشفاعتنا من استخف بالصلوه

خوب سوال اینجاست چرا امام صادق فامیلهای خودشونو جمع کردند ؟؟؟؟!!!
و آیا نمیتوانستند آن فرمایش را در تنهایی بفرمایند ؟؟؟؟

حضرت امر به جمع شدن اقربا و فامیلان فرمودند که بگویند شما که فامیل و جزء بستگان من امام صادق هستید یه وقت نگید حالا ما بخاطر فامیلیت اگه نماز رو سبک بشماریم اهل نجاتیم حالا امام صادق فرمودند من استخف و نفرمودند من ترک که میخواست دقایق کار رو گوشزد بفرمایند و یا اون آیه معروف تقاضای حضرت نوح از خداوند که خداوند متعال در جواب حضرتش فرمودند انه لیس من اهلک انه عمل غیر صالح در این آیه شریفه بالصراحه تناسب اعمال را سبب قرابت و نزدیکی انسانها در عالم آخرت می داند

جالب اینجاست که قرآن میفرماید الْأَخِلَّاءُ يَوْمَئِذٍ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلَّا الْمُتَّقِين‏ دوستیهای بسیار مستحکمی که بعضی افراد در عالم دنیا دارند بخاطر عدم وجود تقوا و ایمان در عالم آخرت منجر به دشمنی می شود چرا بخاطر اینکه ظهور تجسم اعمال دوستان ناباب در قالب دشمنی با همدیگر ظاهر می شود

موفق و موید باشید :Gol:

رحیق مختوم;215840 نوشت:
جناب وحید سلام علیکم

[=13][=navy]فرزند کسی بودن یا نبودن قرابت داشتن با کسی یا عدم قرابت همه و همه این مسائل از ملزومات عالم آخشیج (ماده) هست
موفق و موید باشید :gol:

به نام خدا
سلام
من گفته شما رو درک کردم . :Gol:
اگر برداشت من صحیح هست لطفا صلوات بفرستید .
برداشت من :
در روز حساب فرزند نمیتونه سودی برای والدین داشته باشه یا بلعکس حتی اگر فرزند یا والدین خیلی هم خوب و بهشتی باشند . کلا هیچ کس نمیتونه به کسی کمک کنه .

یا حق

به نام خدا
با سلام
همانگونه كه پاسخگوي محترم قرآني هم فرمودند منظور در اينجا از مال و فرزندان ، مال و فرزندانى نيست كه در طريق جلب رضاى خدا به كار گرفته شده باشند ، بلكه تكيه روى جنبه‏هاى مادى مساله است ، منظور اين است كه سرمايه‏هاى مادى در آن روز مشكلى را حل نمى‏كند ، اما در صورتى كه در طريق اطاعت فرمان پروردگار قرار گيرند سرمايه مادى نخواهند بود ، رنگ الهى و صبغه الله به خود مى‏گيرند و الباقيات الصالحات محسوب مى‏شوند.(1)
در واقع ، اين فردي كه امروز در دنيا فرزند محسوب مي شود دو اعتبار دارد يكي اعتبار نسبي و يكي اعتبار عملي ، در قيامت همين فرد ، به اعتبار نسبي اش نفعي براي ما ندارد بلكه اگر ما در دنيا در طريق هدايت و صلاح و تربيت صالحه اش كوشيده باشيم از باب اينكه به نحوي اين صالح بودن او نتيجه عمل صالح خود ماست - تربيت صحيح و بر اساس موازين ديني و الهي - به حال ما نفع دارد نه از باب اينكه اولاد ماست .
درست مانند مال . اگر ما در اين دنيا از مالي كه خداوند روزيمان كرده درست استفاده كنيم و انفاق و دستگيري و ... داشته باشيم ، در قيامت اين مال نه به اعتبار مال بودنش بلكه به اعتبار عمل صالحي كه با آن انجام شده - انفاق و دستگيري و ... - جزء اعمال صالح ما محسوب مي شود و از اين باب و به اين اعتبار دستگير ما مي شود اما كسي كه مال داشته و ذخيره نموده و انفاق نكرده يا واجبات مالي اش را انجام نداده ، همين سكه ها و اموال وبال گردنش مي شود ، چون مال داشته ، مالش نجاتش نمي دهد :
ان الذين كفروا [="red"]لو ان لهم ما في الارض جميعا ومثله معه ليفتدوا به من عذاب يوم القيامه[/] ما تقبل منهم ولهم عذاب اليم(مائده/36)
در حقيقت كسانى كه كفر ورزيدند اگر تمام آنچه در زمين است براى آنان باشد و مثل آن را [نيز] با آن [داشته باشند] تا به وسيله آن خود را از عذاب روز قيامت بازخرند از ايشان پذيرفته نمى‏شود و عذابى پر درد خواهند داشت
بنابراين مال و فرزند به صرف مال و فرزند بودن نجات بخش نيستند بلكه بستگي دارد با اين دو سرمايه در دنيا چه توشه اي فراهم نموده باشيم ، آن توشه در آخرت از باب اينكه عمل صالح فرد محسوب مي شود ، سبب نجات خواهد شد نه به اعتبار فرزند و نسب و حسب و نه به اعتبار مال بودن .

(1)- تفسير نمونه ، ج 15 ،ص 268

موضوع قفل شده است