قوانین جمهوری اسلامی

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قوانین جمهوری اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت کارشناسان محترم

با توجه به اینکه طبق نظر بعضی(و شاید همه) مراجع،سرپیچی از قوانین جمهوری اسلامی ایران(و شاید کشور های دیگر نیز) حرام است،سوالاتی برایم پیش آمد.

طبق قوانین شهرداری تهران،فعالیت های تجاری،به غیر از دفتر وکالت،مطب و چند مورد دیگر،باید از محیط های اداری برای خود استفاده نمایند.و اگر از اماکن مسکونی استفاده شود،خلاف قوانین میباشد.
با توجه به رشد فضای اینترنت و کسب و کارهای اینترنتی که بعضاً محدود به فضای رایانه و یا نهایتا اینترنت میباشند،و هنگام تصویب قوانین شهرداری،چنین مسایلی یا موضوعیت نداشته و یا درنظر گرفته نشده،آیا سپردن اموری مثل طراحی وب سایت،طراحی گرافیکی و... به افرادی که شخصا مشغول به کار و سفارش گیری هستند و در شرکت خاص و محل خاصی مشغول نیستند آیا ایراد شرعی دارد؟

2.آیا برای اطلاع از قوانین پیچیده ی شهرداری که بعضا در قوانین درج نشده،باید تحقیق کرد(در چنین مواردی مانند امور طراحی و....)؟

با تشکر

مقلد آیت الله مکارم شیرازی

a_rezahu;214794 نوشت:
طبق قوانین شهرداری تهران،فعالیت های تجاری،به غیر از دفتر وکالت،مطب و چند مورد دیگر،باید از محیط های اداری برای خود استفاده نمایند.و اگر از اماکن مسکونی استفاده شود،خلاف قوانین میباشد. با توجه به رشد فضای اینترنت و کسب و کارهای اینترنتی که بعضاً محدود به فضای رایانه و یا نهایتا اینترنت میباشند،و هنگام تصویب قوانین شهرداری،چنین مسایلی یا موضوعیت نداشته و یا درنظر گرفته نشده،آیا سپردن اموری مثل طراحی وب سایت،طراحی گرافیکی و... به افرادی که شخصا مشغول به کار و سفارش گیری هستند و در شرکت خاص و محل خاصی مشغول نیستند آیا ایراد شرعی دارد؟ 2.آیا برای اطلاع از قوانین پیچیده ی شهرداری که بعضا در قوانین درج نشده،باید تحقیق کرد(در چنین مواردی مانند امور طراحی و....)؟ با تشکر مقلد آیت الله مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب

اگر قوانین خاصی در این زمینه وجود دارد اطلاع و تبعیت از آن لازم است،اما در صورتی که قانون به طور مطلق بیان کرده که فعالیت تجاری به دلیل مزاحمت برای اماکن مسکونی در این اماکن جایز نیست در جایی که مثل فعالیت های تایپ و اینترنتی مستلزم مزاحمت نمی شود،اشکال ندارد.

استفتای شفاهی از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم به شماره02517840001

با سپاس از پاسخگویی سریع شما

بنده قانون رو نقل میکنم:
در صورتي كه بر خلاف مندرجات پروانه ساختماني در منطقه غير تجاري محل كسب يا پيشه و يا تجارت داير شود شهرداري مورد را در كميسيون مقرر در تبصره 1 ماده 100 اين قانون مطرح مي نمايد و ......در مورد تعطيل محل كسب يا پيشه و يا تجارت ظرف مدت يك ماه اتخاذ تصميم مي كند.
.......داير كردن دفتر وكالت و مطب و دفتر اسناد رسمي و ازدواج و طلاق و دفتر روزنامه و مجله و دفتر مهندسي وسيله مالك از نظر اين قانون استفاده تجاري محسوب نمي شود. ( تبصره در تاريخ 5/4/1352 الحاق شده است )

تاریخ تصویب:1334/04/11
منبع

بنده گمان نمیکنم در سال 1352 اصلا رایانه ای اختراع شده بود و متاسفانه قوانین ما مربوط به آن زمان است و قانون جدیدی به آن الحاق نشده.
برای نمونه بنده به شما عرض میکنم،مدیریت بخش دینی سایتی را تقبل بفرمایید و بنده ماهانه فلان مقدار تقدیم شما میکنم.
آیا این عمل بنده و شما حرام است و آیا ما باید در فکر خرید و یا اجاره ی مکان اداری! باشیم؟

و آیا در جامعه ای که به مسایل موشکافانه نگاه نمیشود،ما مکلفیم موشکافانه عمل کنیم؟
در مورد کار خودم عرض میکنم،بنده به دنبال یک طراح سایت و گرافیک هستم.و گرافیک کارها عموما در منزل مشغول هستند و گاهی سفارشات را اینترنتی دریافت میکنند.
هیچ آدرس دفتر و یا نشانی از موسسه ی طراحی در سایتشان مشاهده نمیشود.بلکه قراین این طور نشان میدهد که افرادی به صورت خصوصی برای خودشان مشغولند.
لطف میفرمایید اگر ما را از راهنمایی خود بهره مند کنید

سلام

من صیح ها که دیرم می شه با تاکسی میرم

تو ایستگاه همه جور ماشینی هست شخصی و ارم دار

نوبت ماشین بدون آرم است

می توانم سوار شم؟

آخه مگه همچین قانونی هست که اجازه سوار کردند ندهند؟

a_rezahu;214864 نوشت:
با سپاس از پاسخگویی سریع شما بنده قانون رو نقل میکنم: در صورتي كه بر خلاف مندرجات پروانه ساختماني در منطقه غير تجاري محل كسب يا پيشه و يا تجارت داير شود شهرداري مورد را در كميسيون مقرر در تبصره 1 ماده 100 اين قانون مطرح مي نمايد و ......در مورد تعطيل محل كسب يا پيشه و يا تجارت ظرف مدت يك ماه اتخاذ تصميم مي كند. .......داير كردن دفتر وكالت و مطب و دفتر اسناد رسمي و ازدواج و طلاق و دفتر روزنامه و مجله و دفتر مهندسي وسيله مالك از نظر اين قانون استفاده تجاري محسوب نمي شود. ( تبصره در تاريخ 5/4/1352 الحاق شده است ) تاریخ تصویب:1334/04/11 منبع بنده گمان نمیکنم در سال 1352 اصلا رایانه ای اختراع شده بود و متاسفانه قوانین ما مربوط به آن زمان است و قانون جدیدی به آن الحاق نشده. برای نمونه بنده به شما عرض میکنم،مدیریت بخش دینی سایتی را تقبل بفرمایید و بنده ماهانه فلان مقدار تقدیم شما میکنم. آیا این عمل بنده و شما حرام است و آیا ما باید در فکر خرید و یا اجاره ی مکان اداری! باشیم؟ و آیا در جامعه ای که به مسایل موشکافانه نگاه نمیشود،ما مکلفیم موشکافانه عمل کنیم؟ در مورد کار خودم عرض میکنم،بنده به دنبال یک طراح سایت و گرافیک هستم.و گرافیک کارها عموما در منزل مشغول هستند و گاهی سفارشات را اینترنتی دریافت میکنند. هیچ آدرس دفتر و یا نشانی از موسسه ی طراحی در سایتشان مشاهده نمیشود.بلکه قراین این طور نشان میدهد که افرادی به صورت خصوصی برای خودشان مشغولند. لطف میفرمایید اگر ما را از راهنمایی خود بهره مند کنید

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی

همان طور که استاد نور بزرگوار اشاره داشته اند ، مواردی که فرمودید ، مصداق قانون یاد شده نیست چرا که کارهای شخصی در منزل حتی اگر جنبه تجاری هم داشته باشد مزاحمتی برای افراد دیگر ندارد و عرفا محل کسب و تجارت محسوب نمی شود .

همیشه سالم و موفق باشید

سجاد;214963 نوشت:
همان طور که استاد نور بزرگوار اشاره داشته اند ، مواردی که فرمودید ، مصداق قانون یاد شده نیست چرا که کارهای شخصی در منزل حتی اگر جنبه تجاری هم داشته باشد مزاحمتی برای افراد دیگر ندارد و عرفا محل کسب و تجارت محسوب نمی شود .

سلام

اصلا اگر تلوزینو نگاه کنید هدف الان دور کاری است!!

نشنیدید؟

عبد الحجج;214866 نوشت:
من صیح ها که دیرم می شه با تاکسی میرم تو ایستگاه همه جور ماشینی هست شخصی و ارم دار نوبت ماشین بدون آرم است می توانم سوار شم؟ آخه مگه همچین قانونی هست که اجازه سوار کردند ندهند؟

با سلام و احترام

پاسخ شما در این تاپیک:http://www.askdin.com/thread18616.html

موفق و سربلند باشید.

عبد الحجج;214965 نوشت:

بله هدف دور کاری هست.
اما یک جای کار توی تمام قوانین ما میلنگه.
چون مردم و ما قوانین رو رعایت نمیکنیم،مجری و قانون گذار هم به دنبال بهبود و تسهیل و عقلانی کردن قوانین بر نمی آیند.البته هر کسی باید به وظیفه ی خودش عمل کند،حتی قانون گذار.

یک قضیه بسیار بسیار مهم
بنده تقریبا تمامی قوانین راهنمایی رانندگی را رعایت میکنم.هر جا نوشته 20km با همون سرعت میرم،اگه خط ممتد باشه،دور نمیزنم.حتی اگر 3 صبح باشه و هیچ کسی هم نباشه.فکر میکنم خلاف عدالت هست.
اما گاهی به جایی میرسید که میبینید هیچ قانونی از شما حمایت نمیکنه و تمام قوانین ،شما رو تشویق و بلکه گاهی "مجبور" به سرپیچی میکنند.بله "مجبور"...
در چهار راهی که دو طرف آن خط عابر دارد و دو طرف آن ندارد،دوست شما،شما را با خودرو پیاده میکند و شما یا باید برای رسیدن به منزل،قوانین را بشکنید و از جایی که خط عابر نیست عبور کنید،و یا باید از گرسنگی و تشنگی در همان جا جان به جان آفرین تسلیم کنید.زیرا نه راه پس دارید و نه راه پیش.

مصادیق غیر ممکن و واقعا غیر ممکن(نه دشوار و بسیار دشوار) در قوانین ما بسیار است
اما آیا این نمونه ها را در کشور های غیر مسلمان و بلکه حربی میبینیم؟

a_rezahu;215262 نوشت:
یک قضیه بسیار بسیار مهم بنده تقریبا تمامی قوانین راهنمایی رانندگی را رعایت میکنم.هر جا نوشته 20km با همون سرعت میرم،اگه خط ممتد باشه،دور نمیزنم.حتی اگر 3 صبح باشه و هیچ کسی هم نباشه.فکر میکنم خلاف عدالت هست. اما گاهی به جایی میرسید که میبینید هیچ قانونی از شما حمایت نمیکنه و تمام قوانین ،شما رو تشویق و بلکه گاهی "مجبور" به سرپیچی میکنند.بله "مجبور"... در چهار راهی که دو طرف آن خط عابر دارد و دو طرف آن ندارد،دوست شما،شما را با خودرو پیاده میکند و شما یا باید برای رسیدن به منزل،قوانین را بشکنید و از جایی که خط عابر نیست عبور کنید،و یا باید از گرسنگی و تشنگی در همان جا جان به جان آفرین تسلیم کنید.زیرا نه راه پس دارید و نه راه پیش. مصادیق غیر ممکن و واقعا غیر ممکن(نه دشوار و بسیار دشوار) در قوانین ما بسیار است اما آیا این نمونه ها را در کشور های غیر مسلمان و بلکه حربی میبینیم؟

با سلام و احترام و تشکر از شما

مسلم است که همه ما ملزم به رعایت قوانین هستیم و در صورتی که خلاف آن مشاهده می شود به لحاظ شرعی وظیفه امر به معروف و نهی از منکر داریم به عنوان مثال در موردی که بیان کردید اگر از طرف دوستمان عدم رعایت قوانین را مشاهده نمودیم باید متذکر شویم.شاید به خاطر کوتاهی برخی مسلمین در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که اصلاح برخی امور به تعویق می افتد.

موفق و سربلند باشید.

:Ghamgin:

سلام

جواب سوال منو ندادید:khandeh!:

عبد الحجج;214866 نوشت:
سلام من صیح ها که دیرم می شه با تاکسی میرم تو ایستگاه همه جور ماشینی هست شخصی و ارم دار نوبت ماشین بدون آرم است می توانم سوار شم؟ آخه مگه همچین قانونی هست که اجازه سوار کردند ندهند؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عبد الحجج گرامی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال سوار شدن به ماشین های بدون آرم اشکال شرعی ندارد (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

موضوع قفل شده است