نهي منكر زنان توسط مردان

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نهي منكر زنان توسط مردان

با سلام
آيا نهي منكر زنان توسط مردان مجرد صحيح است؟
ما در دانشگاه با دختران بد حجاب زياد مواجه مي شويم آيا مي توانيم آنها نهي از منكر كنيم؟
مرجع تقليد:امام خامنه اي(مد ظله)

در کنار سوال دوست عزیز بنده هم سوالی داشتم :
در دانشگاه من به کسانی که بد حجاب باشند اجازه شرکت در امتحانات را نمی دهند . و این همان معنی اجبار رو میده . ایا نهی همون اجبار ؟

enayatali127;214793 نوشت:
با سلام آيا نهي منكر زنان توسط مردان مجرد صحيح است؟ ما در دانشگاه با دختران بد حجاب زياد مواجه مي شويم آيا مي توانيم آنها نهي از منكر كنيم؟ مرجع تقليد:امام خامنه اي(مد ظله)

با سلام و احترام خدمت شما دوست جدید و عرض خوش آمدگویی

در جایی که شرایط نهی از منکر وجود داشته و محرک نبوده و مفسده ای هم دربر ندارد،با رعایت مراتب نهی از منکر جایز است.

برای اطلاع از شرایط و مراتب امربه معروف و نهی از منکر به تاپیک زیر مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread10719.html

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

bossm;214814 نوشت:
در کنار سوال دوست عزیز بنده هم سوالی داشتم : در دانشگاه من به کسانی که بد حجاب باشند اجازه شرکت در امتحانات را نمی دهند . و این همان معنی اجبار رو میده . ایا نهی همون اجبار ؟

با تشکر از سئوال شما جناب bossm گرامی

شرایط و موارد کاملا متفاوت است اما در برخی از مواقع نهی از منکر به شکل اجبار هم انجام می شود که تفصیل آن در کتب فقهی آمده است .

همیشه سالم وموفق باشید

bossm;214814 نوشت:
در دانشگاه من به کسانی که بد حجاب باشند اجازه شرکت در امتحانات را نمی دهند . و این همان معنی اجبار رو میده . ایا نهی همون اجبار ؟

با سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگوار

نهی از منکر مراتبی دارد و توسل به اجبار و زور از آخرین مراتبش است که با شرایط خاصی باید اعمال شود(مراجعه شود به:http://www.askdin.com/thread10719.html)
بنابراین نهی از منکر لزوما به معنی اجبار نیست،اما این امر هم منافاتی ندارد با اینکه یک مرکز آموزشی طبق قوانین وضع شده آن مرکز عمل نمایند.

امام خمینی ره ، توضیح المسائل م 2804به بعد

عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان بزرگوار و اساتید گرامی :Gol:

نور;214835 نوشت:
بنابراین نهی از منکر لزوما به معنی اجبار نیست،اما این امر هم منافاتی ندارد با اینکه یک مرکز آموزشی طبق قوانین وضع شده آن مرکز عمل نمایند.

استاد گرامی اجرای قوانین مرکز در راستای اجرای حکم اسلام به چه قیمتی اجازه اجرا شدن داره؟

بارها خودم دیدم که مسئولین محترم(!!!) کارت خانم ها رو میگیرن و نیست توهینی که به اونا نشه و به اعتقاد خودشون دارن امر به معروف و نهی از منکر می کنن و نتیجه اون :

قبل از ورود به دانشگاه ------ >پوشاندن موها
بعد از ورود به دانشگاه ------> عقب کشیدن مقنعه !

خوب آخه این کارا فقط جامعه رو خراب تر از این می کنه ، اجبار در بدو ورود به دانشگاه منجر به ترویج حجاب میشه ؟!!!!

سوال;215032 نوشت:
استاد گرامی اجرای قوانین مرکز در راستای اجرای حکم اسلام به چه قیمتی اجازه اجرا شدن داره؟

با سلام و عرض ادب خدمت همکار گرامی

اسلام دین کاملی است و از این جهت برای فریضه ای چون امربه معروف و نهی از منکر شرایط و مراتبی منظور شده است که با وجود آنها امر ونهی وجوب می یابد،البته در وضع قوانین هم در جامعه اسلامی باید آنچه دین مبین منظور داشته رعایت شود اما هرگز نمی توان گفت قوانینی که بشر برای اداره جامعه وضع کرده است،بدون نقص و کامل است گاه در وضع قانون و گاه در اجرای آن نواقصی وجود دارد،اما تا زمانی که قانون است،لازم الاجراست وگرنه هرج و مرج خواهد شد،البته باید با پیشنهاد و نظر کارشناسان دین در بهبود اجرا و وضع این قوانین تلاش شود.

سالم و شاد باشید.

نور;215054 نوشت:
اسلام دین کاملی است و از این جهت برای فریضه ای چون امربه معروف و نهی از منکر شرایط و مراتبی منظور شده است که با وجود آنها امر ونهی وجوب می یابد،البته در وضع قوانین هم در جامعه اسلامی باید آنچه دین مبین منظور داشته رعایت شود اما هرگز نمی توان گفت قوانینی که بشر برای اداره جامعه وضع کرده است،بدون نقص و کامل است گاه در وضع قانون و گاه در اجرای آن نواقصی وجود دارد،اما تا زمانی که قانون است،لازم الاجراست وگرنه هرج و مرج خواهد شد،البته باید با پیشنهاد و نظر کارشناسان دین در بهبود اجرا و وضع این قوانین تلاش شود.

سلام

خب چه کسی این کارو می کنه؟

عبد الحجج;220176 نوشت:
خب چه کسی این کارو می کنه؟

با سلام و عرض ادب

قوانین اسلام که شامل قوانین فردی و اجتماعی از جهتی و قوانین اولیه و ثانویه از جهتی دیگر است،بیانگر راه روشنی در اداره جامعه اسلامی می باشد.

موفق و موید باشید.

bossm;214814 نوشت:
در کنار سوال دوست عزیز بنده هم سوالی داشتم :

دوست عزیز هر جایی یه قانون مخصوص به خودش رو داره
بیمارستان بخش مراقبت های ویزه هم بری مجبوری لباس مخصوص بپوشی
اتاق عمل مجبوری
تو محل کار لباس مخصوص به خودشه و...
تو خیلی دانشگاه های دنیا هم محدودیت در مورد حجاب قائلن
دانشگاه های بزرگی چون آکسفورد...

قانون حجاب هم از این قوانین که تو دانشگاه ها اجرا میشه تا حداقل تمرکز درسی بالاتر بره

دختری که با وضع زننده میاد سر جلسه پسر بد بخت هر چی زده بوده میپره به قول دوستان
هیچی دیگه یادش نیماد
و فقط فکرش میره تو بدن اون دختر و اینکه بعد امتحان بره سراغش یا نه

تو خیلی کشورهای پیشرفته هم تو مراکز حساس طراحی و ساخت شرکتها
زن و مرد رو جدا میکنن
تا بازدهی بره بالاتر...

به نام خدا...

به گزارش فرهنگ به نقل از فارس، در پی بی توجهی مسئولین نسبت به برخورد با ضاربان ناهیان منکر، اراذل و اوباش برای چندمین بار ضمن درگیری با دو تن از بسیجیان شهرستان اسلام شهر، اقدام به ضرب و شتم و زحمی کردن بسیجیان با سلاح سرد کردند.

پنجشنبه شب، دو نفر از بسیجیان شهرستان اسلام شهر در پی تذکر لسانی به رفتار و وضع نامناسب دختر و پسری در خیابان به وسیله چاقو مورد حمله قرار گرفته و مهاجمان بعد از زخمی کردن آنها، پس از عبور با خودرو از روی پای یکی از مضروبین از محل حادثه متواری گردیدند.

در پی این حادثه "ابولفضل.ش" که از ناحیه کتف مورد حمله قرار گرفته است، تحت مراقبت پزشک قرار گرفته است.

"مجید.ن" بسیجی دیگر پس از مجروح شدن از ناحیه کتف، گلو، ساعد و سینه بوسیله چاقو، به دلیل عبور خودرو از پای چپ دچار شکستگی زانوی چپ و جابجایی کشک زانو شده است.

در حال حاضر وی پس از انجام عمل جراحی بر روی زانو منتظر نظر قطعی پزشکان درخصوص وضعیت زانوی آسیب دیده است.

از شب گذشته و پس از وقوع این حادثه بسیجیان این شهرستان با تنظیم شکایت نامه ای، از مسئولان قضایی کشور خواسته اند در اسرع وقت نسبت به بازداشت و محاکمهعاملان این حادثه اقدام نمایند.

به نظر می رسد عدم برخورد قاطعانه مسئولان در موارد مشابه و نبود عزم جدی برای برخورد با اراذل و اوباش زمینه ساز گسترده تر شدن رفتارهای وحشیانه اوباش شده است.

شاید با پیگیری و تصمیم مسئولان این اتفاق، شاهد پایان مظلومیت ناهیان منکر باشیم.

سلام :Gol:

انشاالله که خدا این دو بزرگوار رو زودتر شفا بده

ولی

یه جهنمی;229772 نوشت:
[=arial]برخورد با ضاربان ناهیان منکر، اراذل و اوباش برای چندمین بار ضمن درگیری با دو تن از بسیجیان شهرستان اسلام شهر، اقدام به ضرب و شتم و زحمی کردن بسیجیان با سلاح سرد کردند.

دلیلی نداره که این همه آدم مشکل داشته باشن ، این امکان رو هم بدید که برخورد بعضی افراد و بسیجی ها مناسب نیست ، من خودم بارها و بارها برخورد این افراد رو دیدم (البته من به این دو بزرگوار جسارتی نمی کنم و کلا دارم عرض می کنم)
کسی که به خدا ایمان داره اینجوری برخورد نمی کنه ، اینجوری آدم ها رو پرت نمی کنه زمین ، اینجوری نمی زنه بقیه رو ، کسی که وجدان داره خیلی ملایم برخورد می کنه ، اگه اگه اگه دید اثری نداره بعد یه راه مناسب تر انتخاب می کنه ، نه اینکه حمله کنه به طرف مقابل

یه جهنمی;229772 نوشت:
[=arial]به نظر می رسد عدم برخورد قاطعانه مسئولان در موارد مشابه و نبود عزم جدی برای برخورد با اراذل و اوباش زمینه ساز گسترده تر شدن رفتارهای وحشیانه اوباش شده است.

چرا اسم هر کسی رو می ذارید اراذل و اوباش ؟
کسی که موهاشو می ذاره بیرون ، کسی که شاید یک کم مانتوش کوتاه باشه یا ... اوباش نیست ، به این فک کنید شاید دیدش فرق می کنه ، شاید اطلاعاتش کم ه یا هزار تا شاید دیگه ...

خیلی از اونا از من نوعی بهترن و نمی شه اسم هرکسی رو گذاشت اوباش و آشوب گر و ...

وَلاَ تَسُبُّواْ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللّهِ فَيَسُبُّواْ اللّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ كَذَلِكَ زَيَّنَّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِم مَّرْجِعُهُمْ فَيُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ
﴿انعام : 108﴾

و آنهايى را كه جز خدا مى‏خوانند دشنام مدهيد كه آنان از روى دشمنى [و] به نادانى خدا را دشنام خواهند داد اين گونه براى هر امتى كردارشان را آراستيم آنگاه بازگشت آنان به سوى پروردگارشان خواهد بود و ايشان را از آنچه انجام مى‏دادند آگاه خواهد ساخت

ادْعُ إِلِى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِيلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ
﴿نحل : 125﴾

با حكمت و اندرز نيكو به راه پروردگارت دعوت كن و با آنان به [شيوه‏اى] كه نيكوتر است مجادله نماى در حقيقت پروردگار تو به [حال] كسى كه از راه او منحرف شده داناتر و او به [حال] راه‏يافتگان [نيز] داناتر است

فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّيِّنًا لَّعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشَى﴿طه : 44﴾

و با او سخنى نرم گوييد شايد كه پند پذيرد يا بترسد

سلام و عرض ادب خدمت " سوال"...
خسته نباشید...
شما جزو زحمت کشان این سایت هستید و دست تنها...
اجرتون با سید الشهدا...

در این خبر منظور از اوباشها ، اون پسرهایی گفته شده که از اون خانم بدحجاب دفاع کردند...

بعدشم ما که اونجا نبودیم ببینیم جریان چی بوده...

مگه اون روحانی که پارسال با شیشه نوشابه چشمش رو ناقص کردند بد رفتاری کرده بود که به اون حمله کردند؟

باید خدمتتون عرض کنم... وقتی طرف حالت عادی نداره ، حتی اگه بهش سلام هم بکنی یه فحشی بهت می ده...

به اطلاعتون هم برسون خوشبختانه با درایت حفاظت اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات بدنه بسیج از وجود برخی افراد تندرو پاک شده... بعد از این بهتر میشه...

عرض سلام مجدد خدمت همه دوستان بزرگوار :Gol:

یه جهنمی;229808 نوشت:
[=arial]شما جزو زحمت کشان این سایت هستید و دست تنها...
اجرتون با سید الشهدا...

خواهش می کنم ، انجام وظیفه س
ممنون از دعاتون دوست گرامی

یه جهنمی;229808 نوشت:
[=arial]بعدشم ما که اونجا نبودیم ببینیم جریان چی بوده...

مگه اون روحانی که پارسال با شیشه نوشابه چشمش رو ناقص کردند بد رفتاری کرده بود که به اون حمله کردند؟

بله من هم عرض کردم :

سوال;229790 نوشت:
البته من به این دو بزرگوار جسارتی نمی کنم و کلا دارم عرض می کنم

یه جهنمی;229808 نوشت:
[=arial]به اطلاعتون هم برسون خوشبختانه با درایت حفاظت اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات بدنه بسیج از وجود برخی افراد تندرو پاک شده... بعد از این بهتر میشه...

انشاالله که اینطور باشه

پیروز باشید

التماس دعا دارم

:Gol:
موضوع قفل شده است