جمع بندی ملاك هاي احترام به والدين

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ملاك هاي احترام به والدين

با توجه به اينكه قرآن هم به احترام گذاشتن به والدين بسيار تاكيد داره ما چرا اين موضوع رو مورد بحث قرار نديم!!!!!

خیلی موضوع خوبی هست ممنون که استارت زدید.
چند تا از مواردی که در احترام به والدین به ذهن من میرسه ایناست :

1. قبل از هر چیز این ذهنیت رو داشته باشیم که خدا اطاعت از پدر و مادر و احترام رو در همه چیز بجز نافرمانی خودش واجب کرده اگر این یه اصل همیشه ملکه ذهنمون باشه خیلی از توجیهات ما در بی احترامی ، پیش نمیاد.
  2. به یاد داشته باشیم که حتی گفتن اف به پدر و مادر هم غیرمجاز هست...
  3. همیشه اینطور نگاه کنیم که پدر و مادر ما از هر کسی دلسوزتر و خیرخواه تر هستند برای ما ، و حتی اگر از نظر عقل ما خواسته شون درست نیست با عمل کردن به خواسته اونها (یا حداقل جلب رضایت اونا) مطمئن باشیم که خدا به خاطر این اطاعت پذیری درهایی رو در زندگیمون باز میکنه که خودمون باورمون نمیشه...
  4. در دین ما توصیه به نیکی به پدر و مادر شده و اگه درست خاطرم باشه نیکی به عملی گفته میشه که قبل از درخواست شخص براش انجام بدیم بنابراین اگر خیلی اوقات خواسته پدرومادرمون رو بعد از تقاضای خودشون انجام میدیم ، اگرچه وظیفه ماست اما خیلی هم کار شاقی انجام ندادیم...

golenarges.a65;214152 نوشت:
خیلی موضوع خوبی هست ممنون که استارت زدید.
به یاد داشته باشیم که حتی گفتن اف به پدر و مادر هم غیرمجاز هست...

من هم از شما متشكرم.
من بعضي وقت ها براي مثال موقعي كه خسته م و مادر يا پدرم ازم چيزي ميخواد اه ميگم و شايد بشنوه و ناراحت بشه كه واقعا متاسفم.
اين موضوع همين الان كه دارم مينويسم يادم افتاد نخواستم شما بي بهره بشيد و اون اينكه اگه خواستيد مث من نق بزنيد يادتون بياد كه مادرتون چندين شب بخاطر شما ( و خودم ) نخوابيده.
انشاالله عمل كنيم.

[=Times New Roman]سلام و عرض ادب
ضمن تشکر ، موضوعی مشابه همین تاپیک در انجمن هست:
http://www.askdin.com/thread749.html

پرسش:
ملاک‌های احترام به والدین چه می‌تواند باشد؟
پاسخ:
بعد از حقی که حق تعالی به گردن ما دارد، بالاترین حق، را پدر و مادر بر گردن ما دارند و شاهدش آیاتی است که در قرآن وجود دارد که بعد از سفارش به اطاعت از خداوند، بلافاصله اطاعت از پدر و مادر توصیه می شود ،آنها در چندین آیات متعدد:

1-«وَ قَضى‏ رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِيَّاهُ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْسانا...»[الاسراء،23]؛«و خداى تو حكم فرموده كه جز او را نپرستيد و درباره پدر و مادر نيكويى كنيد»

2-«وَ إِذْ أَخَذْنا ميثاقَ بَني‏ إِسْرائيلَ لا تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللَّهَ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْسانا»[البقره،83]«و (ياد آريد) هنگامى كه از بنى اسرائيل عهد گرفتيم كه جز خداى را نپرستيد و نيكى كنيد درباره پدر و مادر»

3-«وَ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ لا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئاً وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْسانا»[النساء36]«و خداى يكتا را پرستيد و هيچ چيزى را شريك وى نگيريد و نسبت به پدر و مادر نیکی کنید»

4-«قُلْ تَعالَوْا أَتْلُ ما حَرَّمَ رَبُّكُمْ عَلَيْكُمْ أَلاَّ تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئاً وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً»[الانعام،151]«و خداى يكتا را پرستيد و هيچ چيزى را شريك وى نگيريد و نسبت به پدر و مادر نیکی کنید»

در قرآن کریم در رابطه با احترام به پدر و مادر آمده است که «وَ قَضى‏ رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِيَّاهُ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ كِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً كَريما»[الاسراء23]
در این آیه آمده است که حتی به پدر ومادر خود «اف» نگویید.اما «اف»چیست؟

در روایت آمده است که امام صادق (علیه السلام) فرموده است: «لَوْ عَلِمَ اللَّهُ شَيْئاً أَدْنَى مِنْ أُفٍّ لَنَهَى عَنْهُ [وَ هُوَ مِنَ الْعُقُوقِ‏] وَ هُوَ أَدْنَى‏ الْعُقُوقِ‏ وَ مِنَ الْعُقُوقِ أَنْ يَنْظُرَ الرَّجُلُ إِلَى أَبَوَيْهِ يُحِدُّ النَّظَرَ إِلَيْهِمَا»[1]« اگر چيزى كمتر از" اف" وجود داشت خدا از آن نهى مى ‏كرد (اف كمترين اظهار ناراحتى است) و اين حد اقل مخالفت و بى احترامى نسبت به پدر و مادر است، و از اين جمله،نظر تند و غضب‏ آلود به پدر و مادر كردن می باشد»

فریاد زدن و درشتى کردن و اخم کردن و اعتراض نمودن و دشنام و ناسزا دادن و پیشى گرفتن از ایشان در نشستن و دراز کشیدن و امور دیگر مى تواند از مصادیق بى احترامى به آنها باشد که مى بایست از آنها پرهیز کرد. و اطاعت کامل از پدر و مادر امرى است که قرآن بدان فرمان داده و تنها موردى که استثنا شده و شخص مى تواند از دستور پدر و مادر اطاعت نکند و با حفظ احترام ایشان از آن سرپیچى کند دستور آنها به کفر خداست که در این مورد مى توان از حکم و فرمانشان اطاعت نکرد. اما در همه موارد دیگر مى بایست از ایشان اطاعت کرد و فرمان برد.

حتی اگر والدین از دنیا رفته باشند باز هم نباید آنها را فراموش کرد ،دعا کردن، نماز ،قرآن،خواندن،در اماکن متبرکه به یاد آنها بودن و به نیابت آنها زیارت کردن و زیارتنامه خواندن،پرداخت ثلث اموا ،پرداخت بدهی های مالی و عبادی از نماز و روزه ...که دعای پدر و مادر حتی بعد از مرگ، رهگشای زندگی ماست

پی نوشت:
1-مستدرک الوسائل ،ج15،ص192

موضوع قفل شده است