چند تا سوال درباره پیامبران

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند تا سوال درباره پیامبران

سلام دوستان
من چند وقت پیشا یک کتاب پیامبران و مطالعه میکردم به چندتا نکته برخورد کردم که برام سوال پیش اومد ( به عنوان اطلاعات عمومی می خواستم!)

1-حضرت آدم میگیم حوا زنش بود و حلال، بقیه پسراش چی؟چطوری تولید نسل کردن؟

-2پیامبر ما که به معراج رفته بود همه پیغمبران بزرگ و دید الا حضرت نوح (لااقل من ندیدم جایی) کجا بود ؟

3- میگم چطوری بود که دوره حضرت ابراهیم (ع) هر کس به عنوان مهمان میومد خونش یک گوسفند برای نهار می کشت !!
مگه جثه مردم چند متری میشد که گوسفند اون زمان حکم مرغ امروز رو داشته باشه!!؟

4-خوندم حضرت ابراهیم (ع) 900 سال پیامبری کرد تا خدا به عنوان جایزه امامت و بهش داد و شیعه امام علی شد!
حالا سوالم اینه که چی باعث میشه که، امام خمینی ظرف چند دهه امام میشه؟!...آیا این به قدرت مغز انسان و تکامل و درک و پردازش ذهنی در دوره های مختلف هم مربوط هست؟ (مثلا جثه بزرگ_مغز کوچک و عمر دراز...؟)

5-اینکه میگن حضرت خضر (ع) آب زندگی رو پیدا کرد و نوشید و عمر جاوید داره از مصادیق هست؟و همینطور اون همراهش کی بود که با اون به دنبال راز چشمه زندگی می رفت؟

همینا
ممنون

Izraeel;214081 نوشت:

با سلام

ر.ک:
http://www.askdin.com/thread16816.html

victoryone;214340 نوشت:
-2پیامبر ما که به معراج رفته بود همه پیغمبران بزرگ و دید الا حضرت نوح (لااقل من ندیدم جایی) کجا بود ؟

سند؟

izraeel;214081 نوشت:
سلام دوستان
من چند وقت پیشا یک کتاب پیامبران و مطالعه میکردم به چندتا نکته برخورد کردم که برام سوال پیش اومد ( به عنوان اطلاعات عمومی می خواستم!)

3- میگم چطوری بود که دوره حضرت ابراهیم (ع) هر کس به عنوان مهمان میومد خونش یک گوسفند برای نهار می کشت !!
مگه جثه مردم چند متری میشد که گوسفند اون زمان حکم مرغ امروز رو داشته باشه!!؟

4-خوندم حضرت ابراهیم (ع) 900 سال پیامبری کرد تا خدا به عنوان جایزه امامت و بهش داد و شیعه امام علی شد!
حالا سوالم اینه که چی باعث میشه که، امام خمینی ظرف چند دهه امام میشه؟!...آیا این به قدرت مغز انسان و تکامل و درک و پردازش ذهنی در دوره های مختلف هم مربوط هست؟ (مثلا جثه بزرگ_مغز کوچک و عمر دراز...؟)

5-اینکه میگن حضرت خضر (ع) آب زندگی رو پیدا کرد و نوشید و عمر جاوید داره از مصادیق هست؟و همینطور اون همراهش کی بود که با اون به دنبال راز چشمه زندگی می رفت؟

همینا
ممنون

حضرت ابراهیم به مهمانوازی معروف بوده است
آیه 69 سوره هود

وَلَقَدْ جَاءتْ رُسُلُنَا إِبْرَاهِيمَ بِالْبُشْرَى قَالُواْ سَلاَمًا قَالَ سَلاَمٌ فَمَا لَبِثَ أَن جَاء بِعِجْلٍ حَنِيذٍ ﴿69﴾
و به راستى فرستادگان ما براى ابراهيم مژده آوردند سلام گفتند پاسخ داد سلام و ديرى نپاييد كه گوساله‏اى بريان آورد (69)
در مورد مهمان نوازی حضرت ابراهیم

جود و كرم و مهمان نوازي از خصلتهاي نيك حضرت ابراهيم بود او به بهترين وجه اكرام مهمان مي‌كرد

امام به معنی جلودار و رهبر مردم است (این معنی عامه آن است ) اصلا با امامت ایمه و پیامبران کاملا جداست
به مقام معظم رهبری هم امام خامنه ای گویند به خاطر اینکه رهبر و پیشوا مردم است . نه اینکه از طرف خدا مقام امامت گرفته است .

حضرت خضر به تقوا و کوشش در مسیر حق پاداش زندگی طولانی را پیدا کرد که می گویند همراه امام زمان می آید اگر بگویند آب زندگانی خورده است منظور همین است .
نه اینکه در چاهی است هر که بخورد عمرش طولانی می گردد !!!

izraeel;214081 نوشت:
میگم چطوری بود که دوره حضرت ابراهیم (ع) هر کس به عنوان مهمان میومد خونش یک گوسفند برای نهار می کشت !!

با سلام

هَلْ أَتاكَ حَدِيثُ ضَيْفِ إِبْراهِيمَ الْمُكْرَمِينَ (ذاریات/24) إِذْ دَخَلُوا عَلَيْهِ فَقالُوا سَلاماً قالَ سَلامٌ قَوْمٌ مُنْكَرُونَ (25) فَراغَ إِلى‏ أَهْلِهِ فَجاءَ بِعِجْلٍ سَمِينٍ (26)

وَ لَقَدْ جاءَتْ رُسُلُنا إِبْراهِيمَ بِالْبُشْرى‏ قالُوا سَلاماً قالَ سَلامٌ فَما لَبِثَ أَنْ جاءَ بِعِجْلٍ حَنِيذٍ (هود/69)

اما چرا ابراهيم ميهمانهاى معدود كه به گفته بعضى سه نفر و حد اكثر دوازده نفر بودند غذاى فراوان و مفصل تهيه كرد، اين به خاطر آن است كه معمولا اشخاص سخاوتمند هر گاه ميهمانى براى آنها فرا رسد تنها به اندازه ميهمانان غذا تهيه نمى‏كنند، بلكه غذايى فراهم مى‏سازند كه علاوه بر ميهمانان تمام كسانى كه براى آنان كار مى‏كنند در آن شريك و سهيم باشند، و حتى همسايگان و نزديكان و اطرافيان ديگر را هم در نظر مى‏گيرند، بنا بر اين هرگز چنين غذاى اضافى اسراف محسوب نمى‏شود، و اين معنى امروز هم در ميان بسيارى از عشاير و آنها كه به شكل سنتى سابق زندگى مى‏كنند ديده مى‏شود.( تفسير نمونه، ج‏22، ص: 345)

نقل قول:
اين معنى امروز هم در ميان بسيارى از عشاير و آنها كه به شكل سنتى سابق زندگى مى‏كنند ديده مى‏شود.
سلام و ممنون

اما می دونین من نظرم روی چه موضوعی بود ؟

من خونده بودم که پیامبر وقتی به معراج رفتن پیرمردی را در زیر درختی مشاهده کرد که بسیار جثه مند بود! (مثلا چند متر قد و قامت داشت! ...مثل قوم عاد که 9 متر قامت داشتن!)

حالا من برام سوال شد که آیا به خاطر جثه بزرگ هر روز مثلا یک گوسفند می کشتند که نهار آنها تامین بشه ؟

در ضمن نگفتین حضرت نوح چرا در آسمانهای چند گانه دیده نشد؟

ممنون

Izraeel;214702 نوشت:
در ضمن نگفتین حضرت نوح چرا در آسمانهای چند گانه دیده نشد؟

با سلام

بر اساس برخی روایات،حضرت نوح نیز در معراج رویت شده است.

امام رضا(ع) از اجداد طاهرینشان نقل می کنند که امام حسین(ع) فرمودند: رسول خدا(ص) به من چنین فرمود: شبی که به معراج رفتم پدرم نوح را ملاقات کردم و به من گفت: ای محمد! چه کسی را بر امتت جانشین خود کردی؟ گفتم: علی بن ابی طالب(ع). نوح گفت: چه خوب جانشینی انتخاب کردی.

سپس موسی را ملاقات کردم و بعد از آن هم برادرم عیسی را که هر دو از جانشینی من سؤال کردند و آنها هم بعد از جواب، مرا تحیت گفتند که: «خوب جانشینی انتخاب کردی».

بعد از آن من رو کردم به جبرئیل و گفتم: ای جبرئیل! حضرت ابراهیم را نمی بینم، او کجاست؟ گفت: با من به جایی بیا، پس به جایی رسیدیم که درختی زیبا و عجیب در آنجا قرار داشت که بچه های شیرخوار مانندبچه های گوسفند از این درخت غذا می خوردند تا جایی که اگر بچه ای شیرخوار از این درخت جدا می شد خداوند تبارک و تعالی، آن شاخة درخت را نزدیک او می برد تا دوباره غذایش را بخورد.

پس حضرت ابراهیم که در آنجا حضور داشت، به استقبالم آمد و فرمود: چه کسی را جانشین خود بر امتت قرار دادی؟ من هم گفتم: علی(ع) را. و او هم به من تحیت گفت و این موضوع را تبریک گفت.
آنگاه به من رو کرد و چنین گفت: إنی یا محمد؛ سألت الله ربی أن یولینی غذاء أطفال شیعة علی بن أبی طالب(ع) فأنا أغذیهم إلی یوم القیامة؛
«ای محمد! از پروردگارم درخواست کردم که غذا دادن اطفال شیعه را به من واگذار کند و من هم تا روز قیامت این کار را انجام خواهم داد.»

متن روایت:

عن الرضا، عن آبائه، عن الحسین(ع) قال: قال رسول الله(ص): لما أسری بی إلی السماء لقینی أبی نوح، فقال: یا محمد؛ مَن خلفت علی أمتک؟ فقلت: علی بن أبی طالب(ع). فقال: نعم الخلیفة خلفت. ثم لقینی أخی موسی، فقال: یا محمد؛ من خلفت علی أمتک؟ فقلت: علیا(ع). فقال: نعم الخلیفة خلفت. ثم لقینی أخی عیسی، فقال لی: من خلفت علی أمتک؟ فقلت: علیاً(ع) فقال: نعم الخلیفة خلفت.
قال: فقلت لجبرئیل: یا جبرئیل؛ ما لی لا أری إبراهیم ! قال: فعدل بی إلی حظیرة، فإذا فیها شجرة لها ضروع کضروع الغنم کلما خرج ضرع من فم واحد رده الله تعالی إلیه. فقال: یا محمد؛ من خلفت علی أمتک؟ فقلت علیاً(ع). فقال: نعم الخلیفة خلفت. إنی یا محمد؛ سألت الله ربی أن یولینی غذاء أطفال شیعة علی بن أبی طالب(ع) فأنا أغذیهم إلی یوم القیامة.( مأة منقبة، ص173، منقبت 97؛ المحتضر، ص140؛ غایة المرام، ج 1، ص 237، ح 21؛ بحار، ج 27، ص 121، ح 102؛ العقائد الاسلامیه، ص 3481؛ الشیعه فی أحادیث الفریقین، ص 130، ح 151)

جواب سوال پنجمت رو میدم
حضرت خضر از فرزندان حضرت نوح هست.حضرت خضر به همراه ذوالقرنین و حضرت الیاس ( ادرس این چشمه توی کتاب حضرت ادم امده بود)رفتند اما از سه نفر فقط حضرت الیاس و حضرت خضر موفق شدند از اب اون چشمه بنوشند.و این دوبزرگوار مونس تنهایی امام زمان هستند.حضرت ادریس هم کتابش سی جلدی بود و مثل حضرت عیسی به اسمان عروج کرد.
بله اثبات اینکه با خوردن اب عمر انسان زیاد میشه کاملا درسته.توش یه موادی هست که عمر انسانها را زیاد میکنه و خطر گرفتن بیماریها و ظاهر انسان رو خیلی به تاخیر میاندازه.این رو دانشمندان کشف کردند.
در حدیثی ازبحارالانوار اومده که پیامبر فرمود در اخرالزمان مردم عمر طولانی میکنند که حتی ده نسل بعد خود رو میبینند.ماشینهای سریع السیر میاد دیگه ماشینهایی که با سوخت فسیلی کار میکنند جمع میشه
و شما مثل اسانسوردر 2 ثانیه از ایران میری مکه(این رو انیشتین گفت و سرعت زیاد عمر انسان رو خیلی طولانی میکنه)

[="Tahoma"]

taliya;216307 نوشت:
جواب سوال پنجمت رو میدم
حضرت خضر از فرزندان حضرت نوح هست.حضرت خضر به همراه ذوالقرنین و حضرت الیاس ( ادرس این چشمه توی کتاب حضرت ادم امده بود)رفتند اما از سه نفر فقط حضرت الیاس و حضرت خضر موفق شدند از اب اون چشمه بنوشند.و این دوبزرگوار مونس تنهایی امام زمان هستند.حضرت ادریس هم کتابش سی جلدی بود و مثل حضرت عیسی به اسمان عروج کرد.
بله اثبات اینکه با خوردن اب عمر انسان زیاد میشه کاملا درسته.توش یه موادی هست که عمر انسانها را زیاد میکنه و خطر گرفتن بیماریها و ظاهر انسان رو خیلی به تاخیر میاندازه.این رو دانشمندان کشف کردند.
در حدیثی ازبحارالانوار اومده که پیامبر فرمود در اخرالزمان مردم عمر طولانی میکنند که حتی ده نسل بعد خود رو میبینند.ماشینهای سریع السیر میاد دیگه ماشینهایی که با سوخت فسیلی کار میکنند جمع میشه
و شما مثل اسانسوردر 2 ثانیه از ایران میری مکه(این رو انیشتین گفت و سرعت زیاد عمر انسان رو خیلی طولانی میکنه)

با سلام

دوست عزيز جناب تالياي عزيز،مناسب است مطالبي كه مي فرماييد را مستند بيان كنيد.در رابطه با آب حيات مطالبي خدمت شما عرض مي كنم،اميدوارم مفيد واقع گردد:

در برخي روايات از طرق شيعه و سني نقل شده كه حضرت خضر(ع) از آب حيات نوشيده است، مرحوم علامه طباطبايي(ره) در اين روايت ترديد و تشكيك مي فرمايند و مي فرمايند: « اين روايات و امثال آن روايات آحادي(خبر واحدي است) كه قطع به صدورش نداريم و از قرآن كريم و سنت قطعي و عقل هم دليل بر توجيه و تصحيح آنها نداريم(ترجمه تفسير الميزان، ج13، ص489، ذيل آيات 60 تا 82 سوره كهف)

از بيان مرحوم علامه استفاده مي شود كه:

الف. اين گونه روايت ها خبر واحد هستند و قطعيّ الصدور نيستند يعني ما يقين به صادر شدن آن از معصومين عليهم السلام نداريم.

ب. بر فرض صحيح بودن سند اين روايات، محتوا و مضمون آنها از سوي قرآن و سنت قطعي و حتي عقل، تأييد و توجيه نشده است.

قرآن كريم مي فرمايد: « كل مَن عليها فان» يا «كل نفس ذائقه الموت» همه كساني كه در دنيا هستند روزي از دنيا مي روند و مي ميرند، پس معني ندارد كه كسي آب حيات بنوشد و براي هميشه زنده بماند.

بر فرض صحت دلالت و سند حديث مذكور، «آب حيات» در روايت توضيح و تبيين نشده و حقيقتش براي ما روشن نيست.

مگر اين احتمال كه منظور از آب حيات همان «علم و معرفت به حقايق» است چنانكه در برخي روايات «آب» به علم و معرفت تفسير شده است.

چنانكه در ذيل آيه « وَ أَنْ لَوِ اسْتَقامُوا عَلَى الطَّريقَةِ َلأَسْقَيْناهُمْ ماءً غَدَقًا» روايتي از امام صادق عليه السلام داريم كه منظور از «ماءً غَدَقًا» همان علم و معرفت است؛ امام صادق فرمودند: « لأفدناهم علما كثيرا يتعلمونه من الأئمه»(تفسير مجمع البيان ذيل آيه 16 سوره جن، ج9، ص560)

بنابراين نمي توان با قاطعيت و بدون سند و مدرك گفت كه جناب خضر از آب حيات نوشيده است.

موضوع قفل شده است