قلمرو فرمانروایی خدا انتهایی دارد؟!!

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قلمرو فرمانروایی خدا انتهایی دارد؟!!

سلام خدمت دوستان
بازم من با یک سوال پیچیده روز اومدم امیدوارم کما فی السابق من و با جواباتون یاری کنین!

من در بحثی خونده بودم خدا انتها ندارد! (منظورم قدرت و احاطه خداوند هست که در همه چیز رخنه کرده است!)

دکتر حسابی نظریه ای داشت که به «بی نهایت بودن ذرات» مشهور هست و معتقد بود در دین ما گفته میشود که قدرت خدا در اعماق اجسام رخنه کرده پس چون خدا بی انتهاست پس بن بستی هم برای دنیای میکرسکپی نمی شود قائل شد!

این نظریه با تمسخر روبرو شد که انیشتین گفت من می پذیرم !

اخیرا دانشمندان دریافتن ذراتی به نام نیوترون کشف کردن که در دنیایی به ابعاد 10 به توان -35 (که به گفته خودشان می شود بعد یازدهم!!) در گردشند در حالی که دنیای پروتون و هسته اتم 10 به توان -15 هست! (عمیق ترین بعدی که بشر تا زمان انیشتن به آن رسیده بود!)

حالا سوالم:

1- آیا بزرگان دین ما مطلبی درباره بی نهایت بودن ذرات در ماده دارن!؟

2-این ابعاد تا کجا میرود وقتی بهش نمیشه دست رسی پیدا کرد؟! (آیا خدا چیزی خلق میکنه که فقط برای خودش معنی میده!)

آیا انتهای دنیای ماکروسکوپی با انتهای دنیای میکروسکپی در جایی به می رسن؟ و یا نه به مانند دو محور مثبت و منفی در خلاف جهت هم تا بینهایت حرکت میکنن؟

با تشکر

izraeel;213780 نوشت:
سلام خدمت دوستان
بازم من با یک سوال پیچیده روز اومدم امیدوارم کما فی السابق من و با جواباتون یاری کنین!

من در بحثی خونده بودم خدا انتها ندارد! (منظورم قدرت و احاطه خداوند هست که در همه چیز رخنه کرده است!)

دکتر حسابی نظریه ای داشت که به «بی نهایت بودن ذرات» مشهور هست و معتقد بود در دین ما گفته میشود که قدرت خدا در اعماق اجسام رخنه کرده پس چون خدا بی انتهاست پس بن بستی هم برای دنیای میکرسکپی نمی شود قائل شد!

این نظریه با تمسخر روبرو شد که انیشتین گفت من می پذیرم !

اخیرا دانشمندان دریافتن ذراتی به نام نیوترون کشف کردن که در دنیایی به ابعاد 10 به توان -35 (که به گفته خودشان می شود بعد یازدهم!!) در گردشند در حالی که دنیای پروتون و هسته اتم 10 به توان -15 هست! (عمیق ترین بعدی که بشر تا زمان انیشتن به آن رسیده بود!)

حالا سوالم:

1- آیا بزرگان دین ما مطلبی درباره بی نهایت بودن ذرات در ماده دارن!؟

2-این ابعاد تا کجا میرود وقتی بهش نمیشه دست رسی پیدا کرد؟! (آیا خدا چیزی خلق میکنه که فقط برای خودش معنی میده!)

آیا انتهای دنیای ماکروسکوپی با انتهای دنیای میکروسکپی در جایی به می رسن؟ و یا نه به مانند دو محور مثبت و منفی در خلاف جهت هم تا بینهایت حرکت میکنن؟

با تشکر

ما یه دیدگاه میکروسکپی داریم و یه دیدگاه ماکروسکوپی
در دیدگاه
میکروسکپی به توصیف رفتار مثلا یک اتم را بررسی می کنند ( از نظر سرعت و مومنتم و غیره )
در دیدگاه
ماکروسکوپی به میانگین تعداد بسیاری از مولکول سر و کاردارند ( که محاسبات را راحتر می کنند مثلا می گوییم فشارگاز یک سیلندر 1 اتمسفر است ! یعنی میانگین فشار یک اتمسفراست ولی ممکن است یه اتم فشاری بیشتر از یک اتمسفر داشته باشد

این دو تا فقط یک دیدگاه هستند نه دنیاشون فرق می کنه !!!

izraeel;213780 نوشت:
سلام خدمت دوستان بازم من با یک سوال پیچیده روز اومدم امیدوارم کما فی السابق من و با جواباتون یاری کنین! من در بحثی خونده بودم خدا انتها ندارد! (منظورم قدرت و احاطه خداوند هست که در همه چیز رخنه کرده است!) دکتر حسابی نظریه ای داشت که به «بی نهایت بودن ذرات» مشهور هست و معتقد بود در دین ما گفته میشود که قدرت خدا در اعماق اجسام رخنه کرده پس چون خدا بی انتهاست پس بن بستی هم برای دنیای میکرسکپی نمی شود قائل شد! این نظریه با تمسخر روبرو شد که انیشتین گفت من می پذیرم ! اخیرا دانشمندان دریافتن ذراتی به نام نیوترون کشف کردن که در دنیایی به ابعاد 10 به توان -35 (که به گفته خودشان می شود بعد یازدهم!!) در گردشند در حالی که دنیای پروتون و هسته اتم 10 به توان -15 هست! (عمیق ترین بعدی که بشر تا زمان انیشتن به آن رسیده بود!) حالا سوالم: 1- آیا بزرگان دین ما مطلبی درباره بی نهایت بودن ذرات در ماده دارن!؟ 2-این ابعاد تا کجا میرود وقتی بهش نمیشه دست رسی پیدا کرد؟! (آیا خدا چیزی خلق میکنه که فقط برای خودش معنی میده!) آیا انتهای دنیای ماکروسکوپی با انتهای دنیای میکروسکپی در جایی به می رسن؟ و یا نه به مانند دو محور مثبت و منفی در خلاف جهت هم تا بینهایت حرکت میکنن؟

با سلام خدمت شما دوست عزيز

اين نظريه مرحوم حسابي كه مي فرماييد در حد يك فرضيه بوده و تا حالا اثبات نشده است هرچند برخي اعتقاد دارند در مورد شخصيت ايشان گاهي اغراق صورت گرفته است .البته گستردگي بي نهايت ذره با بي نهايت بودن آن تفاوت دارد.مثلا شما يك ماده را مي توانيد تقسيم كنيد، درست است كه اين ماده براي تقسيم شده هيچ حد و مرزي نمي شناسد (هرچند به سوي صفر ميل مي كند ولي عقلا باز قابل تقسيم است) ولي دليل بي نهايت بودن آن نمي شود.

اما در مورد ذرات مادي بايد عرض كنم امكان ندارد يك جسم مادي بي نهايت باشد و اين خاصيت ماده است.

نقل قول:
اما در مورد ذرات مادي بايد عرض كنم امكان ندارد يك جسم مادي بي نهايت باشد و اين خاصيت ماده است.
سلام

پس این جمله ای که گفته میشه خدا بی نهایت هست چه؟

و اینکه می گویند اراده خدا در اعماق رخنه کرده... !

پس اگه دنیای ماده در یکی از ابعاد به بن بست بر بخورد آنگاه نفوذ قدرت خدا هم که به بن بست می خورد!...طبعا این با صفت بی نهایت بودن خدا در تضاد هست!

پس یا باید خدا در اعماق ماده تصرفی نداشته باشد! (که خلاف عقل هست!)

یا اینکه تا جایی که خدا پیش میرود به ناچار ماده هم پیش برود!

من نظرم این هست که این قضیه صحت دارد و بزرگان چیزهایی میدانند اما بدلیل اینکه زمانه آنقدر از نظر علمی درکش زیاد نشده که این چیزها قابل پذیرش باشد چیزی گفته نمیشه!

مثلا اگر این نظریه درست باشد میشود روزی به این تکنولوؤی دست یافت که انسان را تا اندازه پروتون و حتی کوچکتر تغییر اندازه داد و به آن دنیا ها فرستاد و به حل مسائل مختلف از جمله بیماریها پرداخت!(امید وارم بدست دانشمندان ما به سرانجام برسه)

izraeel;215185 نوشت:
سلام پس این جمله ای که گفته میشه خدا بی نهایت هست چه؟ و اینکه می گویند اراده خدا در اعماق رخنه کرده... ! پس اگه دنیای ماده در یکی از ابعاد به بن بست بر بخورد آنگاه نفوذ قدرت خدا هم که به بن بست می خورد!...طبعا این با صفت بی نهایت بودن خدا تناسبی ندارد! پس یا باید خدا در اعماق ماده تصرفی نداشته باشد! (که خلاف عقل هست!) یا اینکه تا جایی که خدا پیش میرود به ناچار ماده هم پیش برود!

با سلام

در واقع هر نقصي كه هست ، ناشي از ممكن الوجود بودن مخلوقات است و ممكن ظرفيت محدودي دارد.
از اين رو صفات خداوند به صفات ذاتي و صفات فعل تقسيم مي شود :
«صفات فعل» اوصافي است كه از فعل خدا، يعني موجودات ممكن (مانند انسان، فرشته، حيوان، جماد و...) انتزاع مي‏شود، نه از ذات. از اين‏رو، صفت فعل رابطه خدا را با جهان خلقت بيان مي‏كند و تا چيزي غير از ذات خدا فرض نشود، واجب تعالي به آن صفات متصف نمي‏گردد.

محدوديت ، ذاتي ممكنات است و نامتناهي بودن ، ذاتي واجب.

قدرت خدا هم نامحدود است و آنچه را اراده كند انجام مي گيرد.محدوديت يك ماده در يك ابعاد منافاتي با قدرت نامحدود الهي ندارد زيرا چيزي كه موجود است ديگر نسبت به عدمش معنا ندارد قدرت تعلق بگيرد زيرا عدم چيزي نيست كه به آن قدرت تعلق بگيرد.

موضوع قفل شده است