خشم چیست و راه‌های مقابله با آن چگونه است؟

تب‌های اولیه

24 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خشم چیست و راه‌های مقابله با آن چگونه است؟

خشم و راه هاي مبارزه با اون لطفا بحث بشه

با سلام خدمت دوست عزیز.از آنجا که خود من مدتها گرفتار این بیماری مهلک بودم وبه تازگی توانسته ام خود را تا حدود زیادی درمان کنم اجازه می خواهم اطلاعات وتجربیات خود را در اختیار جنابعالی بگذارم.
احساسات وهیجانات غریزی اگر تا حد معینی باشد برای انسان مفید ولازم است.اگر خشم نباشد انسان از قلمرو وداراییهای خود دفاع نمی کند.
اما اگر عقل بر غریزه حاکم نباشد وانسان صرفا بر اساس غریزه واکنش نشان دهد به وادی هلاکت می افتد.پس عقل باید احساسات غریزی را مدیریت کند.
اما چگونه؟

ديوانه ي عشق حسين;213650 نوشت:
راه هاي مبارزه

با سلام
در اين خصوص دستوراتي از ائمه اطهار(ع) رسيده كه برخي را يادآور مي‌شويم:

1. يادآوري فضيلت كظم غيظ. عفو و بردباري و نيز پاداش عظيمي كه خداي متعال براي دارندگان اين صفات تعيين كرده، ‌از جمله اين كه پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمود: «من كفّ غضبهُ كفّ الله عنهُ عذابه. آن كه خشم خود را باز دارد، خداوند عذاب خود را از او باز خواهد داشت.(1)

2. يادآوري عظمت عذاب الهي، گستردگي قدرت و حاكميت او و اين كه توانايي انسان بر كسي كه مورد خشم او قرار گرفته، در برابر قدرت لايزال خداوند نسبي و ناچيز است و نياز او به عفو و اغماض الهي به مراتب بيشتر از نياز مردم به عفو اوست. در اين باره امام صادق ـ عليه السّلام ـ چنين فرمود: «در تورات نوشته شده: اي فرزند آدم، مرا به هنگام خشم خويش به ياد آور تا تو را به هنگام خشم خود ياد آورم».(2)

3. پناه بردن به خدا از شر شيطان و وسوسه‌هاي او، به اين كه بگويد: «اَعوذُ بالله من الشّيطانِ الرّجيم»و اين دستوري است كه گاهي رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ به افراد خشمگين مي‌فرمود.(3)

4. وضو گرفتن يا غسل كردن با آب سرد نيز در فرو نشاندن آتش خشم مؤثر است. پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمود: «اذا غضبَ احدُكُم فليتوَضّا بالماءِ الباردِ، فانّ الغضبَ منَ النّار. هر گاه يكي از شما را خشم فراگرفت، با آب سرد وضو بگيرد، زيرا خشم از آتش است.(4)

5. سكوت و آرامش نيز در پيشگيري از خشم مؤثر است. علي ـ عليه السّلام ـ فرمود:‌«و داووا الغضب بالصّمت. خشم را با سكوت درمان كنيد».(5)

6. تغيير وضعيت از حالت ايستاده به نشسته يا به عكس نيز در برخي از روايات توصيه شده است. امام باقر ـ عليه السّلام ـ فرمود: «ايّما رجلٍ غضبَ و هُو قائمٌ فليجلس، فانّهُ سيذهبُ عنهُ رجز الشيطانِ و ان كانَ جالساً فليقُم. هر كه در حال ايستاده خشمگين شد، زود بنشيند، با اين كار، وسوسه شيطان از بين مي‌رود و نيز اگر نشسته است، زود برخيزد.(6)

پاورقی:

1. مجلسي، محمد باقر، ج 73، حديث 7، ص 263.
2. كليني، كافي، ج 2، ص 304.
3. القمي، شيخ عباس، سفينة البحار، ج 2، ص 319.
4. همان، ميزان الحكمة، ج 9، ص 4340، حديث 15061.
5. آمدي، غرر الحكم، حديث 5155.
6. مجلسي، محمد باقر، بحار الانوار، ج 73، ص 264.

درباره سایر احساسات شدید انسانی صحبت نمی کنم که بحث طولانی می شود.
وقتی خشمگین می شوید به افکاری که در آن لحظه دارید فکر کنید وسعی کنید آنها را به یاد آورید.(یک حادثه که اخیرا شما را شدیدا خشمگین کرده به یاد آورید وتمام مطالبی را که به خودتان می گفتید یادداشت کنید)
مثلا فرض کنیم از دست دوستتان ناراحت شدید.به خودتان می گویید:
کار بدی کرد.حق نداشت.نباید این کار را میکرد.چرا این کار را کرد؟
یا می گویید:این کارش افتضاح بود.نمی توام تحمل کنم. باید حقش را کف دستش بگذارم.

توجه کنید به این کلمات خاص:باید/افتضاح است/نباید/نمی توانم تحمل کنم.
دقیقا افکار حاوی این کلمات است که مارا عصبانی می کند.
حالا به افکار دیگری که در قالب کلمات زیر بیان شده توجه کنید:
کارش مرا خیلی ناراحت کرد اما خوب او اینطوری فکر وعمل می کند.من نمی توانم دیگران را مجبور کنم مثل من فکر کنند.در این دنیا متاسفانه ! انسانها آزادند که هر طور دوست دارند فکر کنند.حتی اگر غلط باشدوالبته تاوانش را هم خواهندداد.به هر حال با این کار او من نمی میرم ! واین یعنی می توانم این ناراحتی را تحمل کنم.اینکه نمی توانم تحمل کنم اغراق است.
اجباری هم به مجازات او ندارم.البته اگر تصمیم بگیرم که این کار را بکنم می توانم.اما آیا این کار به نفع من یا اوست؟

در این حالت دوم وبا این افکار واقع بینانه به مقدار قابل ملاحظه ای از خشم شما کاسته می شود.در این حالت بخصوص پس از گذشت زمان اندکی عقل بر احساس غلبه می کند وشما می توانید درست تصمیم بگیرید که با این رفتار دوستتان چه کنید.

عامل اصلی احساسات شدید وغیر قابل کنترل ما (خشم/افسردگی / اضطراب )عبارت است از 3 فکر اصلی:
باید سازی/فاجعه سازی/انکاروتوجیه
در خشم (باید)سازی نقش اصلی را ذارد.مثالها:
همه مردم (باید )مطابق اصول اخلاقی عمل کنند.
همه (باید)حرف حق را بپذیرند.(چرا نمی پذیرند؟حق ندارند نپذیرند.)
همه (باید) با من یا همدیگر منصفانه رفتار کنند.
اگر نکنند (باید)مجازات شوند.
من(باید) حقم را بگیرم.
اگر نگیرم( وحشتناک)است.نمی توام سکوت را تحمل کنم.

حرف این نیست که حقتان رانگیرید واجازه دهید دیگران هر کاری دوست دارند بکنند.حرف این است که ابتدا واقعیتهای موجود را علی رغم اینکه برای شما ناخوشایند است فقط به عنوان واقعیت بپذیرید.سپس بعد از مسلط شدن به غریزه با عقل تصمیم درست بگیرید.
گاهی واقعیتها تلخ هستند اما به هر حال واقعیتند.مثل آزادی ومختار بودن انسان دراین دنیا برای انتخاب راه درست یا غلط..بپذیرید که این آفرینش خداوند است که انسانها را مختار آفریده.خود او در قرآن می فرماید:اگر می خواستیم می توانستیم همه را به اجبار مومن کنیم.(اما بنای ما براین نیست)
پس برای کسی (باید) سازی ذهنی نکنید.توقعات (اجبارگونه)و(الزامی) شما کسی را واقعا مجبور نمی کند.در ضمن برای گمراهی دیگران متاسف شوید وبرایشان دلسوزی کنید اما خودتان را ازاین بابت نکشید!
پس اگر می خواهید دیگران از شما پیروی کنند یا حقتان را بگیریدبهتر است راه دیگری در پیش گیرید.البته اگر عاقلانه تصمیم به (جنگ)بگیرید دیگر ملامتی برشما نخواهدبود.چون این تصمیم صرفا بر اساس غریزه نیست.

علوم گوناگونی که بشر با مطالعه وتحقیق فراوان بدست آورده اگر خلاف اصول اعتقادی وعملی اسلام نباشد ودرست از آن استفاده شود مورد تایید دین مبین اسلام است.از جمله علم روانشناسی ومشاوره.البته در نظریات دانشمندان غربی گاها انحرافاتی هست اما اگر ما حرفهای خوبشان را
بگیریم وبدشان را نقد کنیم مسلما هیچ اشکال یا ضرری متوجه ما نخواهد بود.
لذا توصیه من این است که در کنار آیات وروایات وسیره ائمه به علوم انسانی نیز توجه وپس از انطباق با آیات وروایات استفاده فرمایید.برای من که این شیوه بسیار موثر بود.

واقعا ممنون من هم خودم مدتي كه چي بگم از بچگي دچارش بوده و الان تقريبا هستم ولي اين يكي دو سال كمي تونستم خودم رو كنترل كنم و از شدتش كم شده ولي همچنان بعضي وقت ها بي دليل و به شكل بدي عصباني ميشم.
.
.
.
اللهم عجل لوليك الفرج

اگر خواستید مطالعه بیشتری کنید به سراغ انتشارات (رسا) بروید.کتابهای البرت الیس را بخوانید وتمرین کنید.اما توجه فرمایید:
علی ع فرموده اند:حرف حق را بگیرید حتی اگر از کافر باشد.توصیه می کنم نقادانه مطالعه فرمایید ونکات آموزنده آن را بیاموزید.به باطن مطالب توجه کنید نه ظاهر آنها.اصولا من همه کتابها را نقدانه مطالعه می کنم.حتی علمای خودمان را.به مطلب توجه می کنم نه گوینده آن وآن را با معیار عقل ودین می سنجم.حتی حرفهای بزرگان را هم بدون تعقل وتحت تاثیر شهرتشان نمی پذیرم.
چنانچه مطالعه فرمودید وسوال یا مشکلی داشتید بنده در حد بضاعت وتجربه ام در خدمتتان هستم.انشا... موفق باشید.

جوادی;213900 نوشت:
اگر خواستید مطالعه بیشتری کنید به سراغ انتشارات (رسا) بروید.کتابهای البرت الیس را بخوانید وتمرین کنید.

اولا از شما خيلي تشكر ميكنم.
در ضمن هم بگم من در تبريزم و انتشارات رسا به گوشم نخورده ميتونيد راهنمايي كنيد كه اين كتابها رو از كجا ميشه گير بيارم؟

امیدوارم از این کار برداشت تبلیغاتی نشه.اما متاسفانه چون فقط این موسسه کتابهای این نویسنده را منتشر می کند مجبورم.
موسسه خدمات فرهنگی (رسا):تهران خیابان استاد مطهری/نرسیده به مفتح/ساختمان234/
تلفن:021-8834844و45
الان که فصل نمایشگاه کتاب است اگر تشریف بیاورید که به احتمال زیاد شرکت کرده.
چند عنوان از کتابها:زندگی شادمانه/هیچکس نمی تواند دکمه های اعصابم را فشار دهد/چگونه شادی آفرین زندگی خود باشیم و.....

جوادی;214210 نوشت:
امیدوارم از این کار برداشت تبلیغاتی نشه.اما متاسفانه چون فقط این موسسه کتابهای این نویسنده را منتشر می کند مجبورم.
موسسه خدمات فرهنگی (رسا):تهران خیابان استاد مطهری/نرسیده به مفتح/ساختمان234/
تلفن:021-8834844و45
الان که فصل نمایشگاه کتاب است اگر تشریف بیاورید که به احتمال زیاد شرکت کرده.
چند عنوان از کتابها:زندگی شادمانه/هیچکس نمی تواند دکمه های اعصابم را فشار دهد/چگونه شادی آفرین زندگی خود باشیم و.....

باز هم تشكر.

خدا اجرتون بده.

بچه هاتازگيا من اصلا اصلال نميتونم خودمو نگه دارم لطفا يه كلمه يا دعاي كوتاه يادم بديد كه هر وقت عصبي شدم يادم بياد و كظم غيظ كنم . ممنون

خواهشا كمكم كنيد.
من داشتم خوب ميشدم ولي تازگيا واقعا فشار روي من هست و خيلي وقتا نميتونم خودمو نگه دارم و بعضي وقتا متاسفانه احترام به والدن هم يادم ميره.....................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سلام:Gol:

دوست عزیز تاپیک هایی که سرکار مشکاة معرفی کردن را مطالعه کنید راه حل هایی که میخواید در آنجا بررسی شده

علی یارتان:Gol:

سلام به همه اعضا وبا آرزوی سلامتی>>

خشم یک احساس و هیجان عادی انسانهاست

علل ایجاد خشم :

خشم به دلایل مختلفی ایجاد می شود و در افراد مختلف این دلایل ممکن است متفاوت با دیگری باشد ولی عمدتا" مردم به دلایل زیرعصبانی می شوند:
1 – ناکامی و محرومیت : هنگامیکه فردی احساس می کند که از چیزی محروم است یا در دستیابی به هدف ناکام شده است ، معمولا" خشم و عصبانیت ایجاد می شود ، مانند زمانی که بر خلاف انتظارتان در یکی از درسهای عملی خود نمره بدی گرفته اید و احساس می کنید که استاد عادلانه نمره نداده است .
2 – افکار منفی : خشم و عصبانیت می تواند به دنبال افکار منفی ایجاد شود ، گاهی نیز افراد از یک اتفاق معمولی تفسیرهای منفی می کنند که نتیجه آن عصبانیت است.
3 – مدل گیری از والدین : والدینی که به صورت نامناسب خشم خود را تخلیه می کنند بطور غیر مستقیم این روش را به فرزندان خود می آموزند.
4 – نامیدی ، درماندگی ، نداشتن قدرت و تسلط و مواردی مانند آن : نداشتن فدرت ، تسلط ، ناامیدی و درماندگی نیز حکایت از ناکامی و محرومیت دارد و شاید اوج چنین احساساتی باشد ، باورها و اعتقادات معنوی مذهبی و اخلاقی نیز
نقش بسیار مهمی در کاهش خشم و عصبانیت دارند زیرا تفسیری از جهان و مشکلات آن ارایه می کنند که به ناامیدی ، استیصال و ضعف فرد را کاهش می دهند و او را با جهان بینی و نگرش دیگری به زندگی آشنا می کنند.
5 – تیپ الف شخصیتی : تحقیقات متعددی نشان می دهد که تیپ شخصیتی خاصی وجود دارد که فرد را بیماری جسمی به خصوص بیماریهای قلبی مستعد می کند ، به چنین افرادی شخصیتهای الف می گویند ، این افراد دارای نشانه های خاصی هستند از جمله : حساس به زمان – ناشکیبا – حساس به خصومت و خشم جدید – رقابت طلبی شدید – کمال گرایی
6 – تحرک پذیری ناشی از افسردگی : در بعضی از بیماران افسرده به جای غم و غصه ، گریه و بغض ، پرخاش و عصبانیت دیده می شود . به چنین حالتی ( تحریک پذیری ) می گویند . تحرک پذیری به این علت است که فرد افسرده ، حال و حوصله ، انرزی و نیروی معمول خود را ندارند به همین علت هنگامیکه با موضوعات ناخوشایند روبرو می شود نمی تواند به درستی برخورد معمول خود را نشان دهد ، چنانچه افسردگی این فرد درمان شود ، خلق تحریک پذیر او نیز بهبود خواهد یافت
در مقابله موثر و سالم با خشم بهتر است کارهای زیر را انجام دهید : حمله نکنید – توهین نکنید و اهانت نکنید – تهدید نکنید – اغراق در موضوعات نکنید – صدای خود را بالانبرید – مسایل و موضوعات قدیمی را به میان نیاورید – حق را کامل به خود ندهید- افکار منفی خود را بیابید و آنها را کنار بگذارید.

در پناه حق تعالی باشید وسلامت وشادکامی رو برای همه از خداوندآرزومندم....یاعلی مدد..

من جدیدا هر موقع اعصابم خورد میشه با خودم میگم

ولش کن....تو که براحتی میتونی ب یخیالش بشی و حالتو خوب نگه داری چرا الکی اعصابتو خورد میکنی و سعی میکنم افکار منفی و اغراق آمیزی که ادامه اش میاد سراغمو بهشون فکر نکنم.....:ok: خیلی خوبه و اهمیت نمیدم...

به قولی اگه ولش کنی ولت میکنه!

بسمه تعالی

راه های کنترل خشم و عصبانیت:
1- یک نفس عمیق بکشید: یک نفس عمیق بکشید و تا ده بشمارید. به صورت آهسته نفس خود را بیرون دهید. این مساله باعث می شود که دیافراگم به بدن دستور دهد تا آهسته آرام بگیرد.
2- تا زمانی که خشمگین و عصبانی هستید، مطلقا چیزی نگویید.
3- از موقعیتی که شما را عصبانی و خشمگین کرده است فاصله بگیرید. اگر در حال عصبانیت نشسته هستید، بلند شده و روی پا بایستید یا چند قدم حرکت کنید. اگر در حال ایستاده قرار دارید، بنشینید. چون خشم و عصبانیت یک نوع احساس است، با تغییر موقعیت این احساس فروکش کرده و از بین می رود و مجالی برای بروز آن باقی نمی ماند.

4- در مراحل شدید عصبانیت بهتر است از مواجهه با فردی که از دست او عصبانی هستید خود داری نموده و به خود فرصت بدهید تا آرام شده و با روش صحیح و منطقی نسبت به عملکرد او واکنش نشان دهید.
5- بعد از کسب آرامش نسبی و حفظ خون سردی، خشم و عصبانیت خود را با جملات مناسب ابراز کنید. از نمایش خشم و عصبانیت نظیر انجام رفتارهای پرخاشگرانه و مانند آن پرهیز کنید.
6- به جای داد زدن حرف بزنید؛ در عین حفظ آرامش و حفظ خون سردی با طرف مقابل در مورد آن چه شما را خشمگین و عصبانی کرده است توضیح بدهید.
7- موقعی که تنها هستید به فواید کنترل خشم و آثار زیانبار رفتارهای پرخاشگرانه به تفکر و تامل بپردازید.
8- به جای نمایش خشم و عصبانیت از مهارت حل مساله استفاده نموده و به صورت اساسی به حل مشکل بپردازید.
9- موقعیت را بپذیرید. گاهی چاره ای نیست جز این که موقعیت را پذیرفته و با آن سازگار شویم. (البته بستگی به موضوع دارد) .
10- با افراد صبور و با حوصله رفت و آمد کنید.
موفق باشید.

با سلام

اگر انسان ها چهره برزخی خودشون رو هنگام عصبانت و غضب می دیدند اصلا عصبانی نمی شدن. در قسمت زیر یک سری سخنرانی در مورد غضب و عصبانیت و چهره برزخی اون و راه های کنترل غضب رو براتون می زارم امیدوارم که استفاده ببرید. ما باید برای کنترل غضب مهارت های لازم رو داشته باشیم. کافیه چند ساعت وقت بزارید و مهارت هاش رو یاد بگیرید. التماس دعا

http://morality.blog.ir/post/%D8%BA%D8%B6%D8%A8

[="DarkSlateBlue"]بنام او

باسلام..

خشم:
خشم صفت یا عملی ست که بواسطه آن انسانها دارای رفتاری غیر طبیعی و غیرمعمول شده و بدینطریق اعمالی را مرتکب شده یا خواهندشد که باعث ضرر و زیان برای خود یا طزف مقابل شده یا میشوند که احتمالا درحالت طبیعی این اعمال را انجام نداده یا نمیدادند ..

راههای مقابله :
خشم را نمیتوان بدون برنامه ریزی های تحقیقاتی و سلسله وار و بدون حمایتهای گسترده دولتی و تبلیغاتی مهار نمود هرچند اقدامات فردی و تکروانه هم مفیدحال هم واقع شده و بشوند اما مسئولیت عظیم مبارزه با خشم و عصبانیت یا هر صفت ناپسند دیگر که درواقع از ژن ها سرچشمه میگیرند بر عهده اسباب رسانه و تبلیغات و قوانین خوب و مفید حاکم بریک جامعه خواهندبود و ازآنجمله وضع قوانین سختگیرانه درمورد خشم و عصبانیت و دعواهایی که بااین صفات آغازشده یا خواهندشد و دوری مردم یک جامعه از افراد ذلیل خشم و عصبانیت که بزودی خشمگین و عصبانی شده و براحتی تصمیمات غیر عقلانی و منصفانه گرفته و خیلی زود و راحت نیز دست به اقدامات جنون آمیز ی زده یا خواهندزد که شاید حتی سرنوشت یک شخص تا یک خانواده یا یک جامعه را بسمت بد و منفی تغییر جهت داده و ..

و ازاینرو شاید مبارزه با خشم و صفاتی ازاین دست اگر ازحیطه قدرت دولتها و اسباب رسانه و تبلیغات گسترده و کارهای فرهنگی و مستمر یک جامعه و ازجمله نظام تربیتی آموزش و پرورش و فیلم و سریالسازی هر جامعه منشاء بگیرند بمراتب بهتر و حتی زودتر از اقدامات انفرادی اثرگذار یا تاثیرگذار خواهندشد و چنین جوامعی را زودتر بسوی سعادت و رستگاری اخلاقی هدایت خواهندنمود..

{باسپاس}[/]

موضوع قفل شده است