نماز جماعت + مشکلات تجویدی + و غیره

تب‌های اولیه

55 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز جماعت + مشکلات تجویدی + و غیره

به نام خدا و با سلام
من چند مورد برام پیش اومده اگه امکان داره پاسخ دهید

1- تسبیحات اربعه میخواندیم که من تا برای مرتبه سوم را شروع کردم امام جماعت سریع به رکوع رفتن و من موندم قطع کنم یا ادامه بدم که ادامه دادم و وقتی رفتم رکوع که امام جماعت از حالت رکوع خارج شده بودن و من فکر کنم سجده ایشان رو در حدی که درک کرده باشم یعنی تا من رفتم ایشان سر از سجده اول برداشتن و تا من ذکر رو گفتم ایشان به سجده دوم رفته بودن خواستم بدونم اینجوری نمازم بهم میخوره ؟ چی میشه؟

2- امام جماعت تسبیحات رو میخوندم و من رکعت دوم بودم (به ابتدای جماعت نرسیده بودم) بعد تا حمد را خوندم ایشان به رکوع رفته بودن و از رکوع هم خارج شدن باز هم موندم چیکار کنم حتی سوره رو هم نخوندم و به حالت رکوع هم نرفته بودم وظیفه من چی بوده؟ من نمازم رو فردی خوندم و بعدش بین دو تا نماز دوباره واسه اینکه خدای نکرده مشکلی پیش نیاد دوباره نمازم رو خوندم

3-آهان یه سوالم همین الان بپرسم بد نیست گاهی میشه که مثل همین شماره 2 نمیدونم نمازم درسته غلطه چیه.بعد تصمیم میگیرم که بعدش دوباره بخونم تا خدای نکرده مشکلی پیش نیاد .ولی نمیدونم چه نیتی باید بکنم احتیاطی میشه همون واجب میشه؟ سر همین مثلا در مورد بالا زود بین دو تا نماز نماز ظهر رو خوندم چون با ودم گفتم مثلا اگه نماز عصر رو جماعت بخونم خب شاید نماز ظهرم مشکل داشته باشه و نمیشه اول عصر رو خوند بعد ظهر رو
از یه طرفم میگم نیت نماز ظهر کنم و عصر رو فردی بخونم که باز نمیدونم این نمازم احتیاطیه واجبه چیه و میشه اقتدا کرد به جماعت یا خیر

4- گاهی موقع قرائت ذکرها به شک میفتم مثلا صالحین رو درست از لحاظ تجویدی قرائت کردم یا خیر کمی فکر میکنم بعد دو حالت داره 1- همون کلمه صالحین رو دوباره میگم و از اول سلام نمیگم شاید کمی مکث واسه فکر اینکه بگم یا نگم میکنم
2- چون یکی تو مسجدمون هست خیلی سخت نماز میخونه سر همین مسائل و ملت شاکین از دستش تو اون لحظه میگم میخوای مثل اون بشی و اعتنا نمیکنم و میگم همینه که هست هیچی نماز که تموم میشه حالا بیا و درستش کن فکر میاد که خب میگفتی تا مطمئن بشی درست ادا کردی و همش طریق قرائتم میاد تو ذهنم و میگه غلط گفتی نمازت باطل شد .و حرص میخورم چرا همون موقع دوباره تکرار نکردم و الان نماز چی میشه و .. (از زبان یک شنیدم که آدم وسواسی هم بشه باید تکرار کنه تا درست بگه {نقل به مضمون چون همچین ذهنیتی دارم آیا درسته؟})

5- کلا قبلا یادم میاد که نمیدونستم که باید قرائت نماز رو درست خوند خیلی بیشتر به نماز و معانیش توجه میکردم ولی الان کل ذهنم اینه که فلان واژه رو درست تلفظ کنم
مثلا ضاد رو گاهی شبیه دال غین رو شبیه خا و .. تلفظ کردم الان یا نه، باید چیکار کرد؟ اینا مخرج خروجیشون شبیه همه و من مخصوصا توی غیر المغضوب خیلی دقت میکنم ولی نمیدونم چیکار کنم آیا باید آنقدر تکرار کرد تا مطمئن شد درسته؟ گاهی ضالینم شبیه دالین میشه
الان بجای ذکر رکوع سر همین مسائل 3 بار سبحان الله میگم در صورتی که تا الان که 24 سالمه مشکلی نداشتم ولی بعد دیدم ذکرم شبیه سبحان ربی الدیم و بحمده میشه دقت میکنم که سر زبونی بگم شبیه الذیم میشه..یعنی درشت میگم میشه دال نازکش میکنم میشه ذال .
گاهی میگن کاش تو جلسات قرانی تجویدی شرکت نمیکردم تا اصلا نمیدونستم این مسائل رو
6-اصلا یه فکرایی میاد تو ذهنم که موندم چرا اینقدر ریز آخه؟ مثلا این تاپیک رو من زدم نگاه کنین
http://www.askdin.com/thread17810.html
مخصوصا پست یکی مونده به آخر
الان اون رو چون پرسیدم و درست شده مشکلی ندارم ولی
7-دوباره ذهنم رفته سر این که وقتی دست رو میکشم تا چانه گاهی کمی دست به سمت بالا میاد و این مشکل داره یا نه
یا
8-مثلا مسح پا دقیقا از نوک پا بشه سر همین از نوک پا جایی که موقع سده رو زمینه میکشم

ممنون میشم اینارو که مجموعه ای از مشکلاتی که دست به گریبانم شده رو پاسخ بدین
خیلی شد ببخشید

سلام به شما دوست بزرگوار :Gol:

دوست گرامی لطفا از این به بعد سوالاتتون رو در تاپیک ها و یا پست هایی مجزا قرار بدید تا عنوان تاپیک ، خواندن پست و پاسخگویی به سوالات راحت تر باشه

پیشاپیش ممنونم از توجه و همکاریتون

شاد و پیروز باشید :Gol:

با سلام و احترام

MD66;213587 نوشت:
1- تسبیحات اربعه میخواندیم که من تا برای مرتبه سوم را شروع کردم امام جماعت سریع به رکوع رفتن و من موندم قطع کنم یا ادامه بدم که ادامه دادم و وقتی رفتم رکوع که امام جماعت از حالت رکوع خارج شده بودن و من فکر کنم سجده ایشان رو در حدی که درک کرده باشم یعنی تا من رفتم ایشان سر از سجده اول برداشتن و تا من ذکر رو گفتم ایشان به سجده دوم رفته بودن خواستم بدونم اینجوری نمازم بهم میخوره ؟ چی میشه؟

در صورتى که مى‌دانيد اگر تسبيحات را تمام كنيد، به رکوع امام نمى‌رسيد در صورتى كه يكبار آن را خوانده‌ايد، بايد آن را رها كرده و به ركوع برويد.

MD66;213587 نوشت:
2- امام جماعت تسبیحات رو میخوندم و من رکعت دوم بودم (به ابتدای جماعت نرسیده بودم) بعد تا حمد را خوندم ایشان به رکوع رفته بودن و از رکوع هم خارج شدن باز هم موندم چیکار کنم حتی سوره رو هم نخوندم و به حالت رکوع هم نرفته بودم وظیفه من چی بوده؟ من نمازم رو فردی خوندم و بعدش بین دو تا نماز دوباره واسه اینکه خدای نکرده مشکلی پیش نیاد دوباره نمازم رو خوندم

بايد حمد را تا آخر بخواند و اگر در سجده دوم هم به امام برسید، نماز جماعت صحيح است.

MD66;213587 نوشت:
3-آهان یه سوالم همین الان بپرسم بد نیست گاهی میشه که مثل همین شماره 2 نمیدونم نمازم درسته غلطه چیه.بعد تصمیم میگیرم که بعدش دوباره بخونم تا خدای نکرده مشکلی پیش نیاد .ولی نمیدونم چه نیتی باید بکنم احتیاطی میشه همون واجب میشه؟ سر همین مثلا در مورد بالا زود بین دو تا نماز نماز ظهر رو خوندم چون با ودم گفتم مثلا اگه نماز عصر رو جماعت بخونم خب شاید نماز ظهرم مشکل داشته باشه و نمیشه اول عصر رو خوند بعد ظهر رو از یه طرفم میگم نیت نماز ظهر کنم و عصر رو فردی بخونم که باز نمیدونم این نمازم احتیاطیه واجبه چیه و میشه اقتدا کرد به جماعت یا خیر

كسى كه مسائل نماز از قبيل شكّيات و سهويات را نمى‌داند و احتمال مى‌دهد يكى از اين‌ها در نماز برايش پيش مى‌آيد، بايد قبل از نماز اين مسائل را ياد بگيرد و حتى براى اين كار نماز را به تأخير اندازد.اعاده نماز به احتیاط وجهی ندارد مگر اینکه یقین به بطلان نماز بیابد.

MD66;213587 نوشت:
4- گاهی موقع قرائت ذکرها به شک میفتم مثلا صالحین رو درست از لحاظ تجویدی قرائت کردم یا خیر کمی فکر میکنم بعد دو حالت داره 1- همون کلمه صالحین رو دوباره میگم و از اول سلام نمیگم شاید کمی مکث واسه فکر اینکه بگم یا نگم میکنم 2- چون یکی تو مسجدمون هست خیلی سخت نماز میخونه سر همین مسائل و ملت شاکین از دستش تو اون لحظه میگم میخوای مثل اون بشی و اعتنا نمیکنم و میگم همینه که هست هیچی نماز که تموم میشه حالا بیا و درستش کن فکر میاد که خب میگفتی تا مطمئن بشی درست ادا کردی و همش طریق قرائتم میاد تو ذهنم و میگه غلط گفتی نمازت باطل شد .و حرص میخورم چرا همون موقع دوباره تکرار نکردم و الان نماز چی میشه و .. (از زبان یک شنیدم که آدم وسواسی هم بشه باید تکرار کنه تا درست بگه {نقل به مضمون چون همچین ذهنیتی دارم آیا درسته؟})

اگر در این موارد دچار وسواس شده اید،نباید اعتنا نمایید و تکرار لازم نیست.

MD66;213587 نوشت:
5- کلا قبلا یادم میاد که نمیدونستم که باید قرائت نماز رو درست خوند خیلی بیشتر به نماز و معانیش توجه میکردم ولی الان کل ذهنم اینه که فلان واژه رو درست تلفظ کنم مثلا ضاد رو گاهی شبیه دال غین رو شبیه خا و .. تلفظ کردم الان یا نه، باید چیکار کرد؟ اینا مخرج خروجیشون شبیه همه و من مخصوصا توی غیر المغضوب خیلی دقت میکنم ولی نمیدونم چیکار کنم آیا باید آنقدر تکرار کرد تا مطمئن شد درسته؟ گاهی ضالینم شبیه دالین میشه الان بجای ذکر رکوع سر همین مسائل 3 بار سبحان الله میگم در صورتی که تا الان که 24 سالمه مشکلی نداشتم ولی بعد دیدم ذکرم شبیه سبحان ربی الدیم و بحمده میشه دقت میکنم که سر زبونی بگم شبیه الذیم میشه..یعنی درشت میگم میشه دال نازکش میکنم میشه ذال . گاهی میگن کاش تو جلسات قرانی تجویدی شرکت نمیکردم تا اصلا نمیدونستم این مسائل رو

رعايت نكات و محسّنات تجويدى لازم نيست؛ همين كه قرائت نزد اهل لسان عرب صحيح باشد، کافی است و در صورت کثرت شک نباید اعتنا شود.

MD66;213587 نوشت:
7-دوباره ذهنم رفته سر این که وقتی دست رو میکشم تا چانه گاهی کمی دست به سمت بالا میاد و این مشکل داره یا نه

مشکل ندارد.

MD66;213587 نوشت:
8-مثلا مسح پا دقیقا از نوک پا بشه سر همین از نوک پا جایی که موقع سده رو زمینه میکشم

مسح پا از سر یکی از انگشتان پا کفایت می کند.

پی نوشت:
1.پایگاه اطلاع رسانی آیه الله خامنه ای در احکام نماز جماعت به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49
2.رساله امام خمینی،م252

سوال;214559 نوشت:
سلام به شما دوست بزرگوار :Gol:

دوست گرامی لطفا از این به بعد سوالاتتون رو در تاپیک ها و یا پست هایی مجزا قرار بدید تا عنوان تاپیک ، خواندن پست و پاسخگویی به سوالات راحت تر باشه

پیشاپیش ممنونم از توجه و همکاریتون

شاد و پیروز باشید :Gol:

چشم:Gol::Gol:
نور;214626 نوشت:
با سلام و احترام

كسى كه مسائل نماز از قبيل شكّيات و سهويات را نمى‌داند و احتمال مى‌دهد يكى از اين‌ها در نماز برايش پيش مى‌آيد، بايد قبل از نماز اين مسائل را ياد بگيرد و حتى براى اين كار نماز را به تأخير اندازد.اعاده نماز به احتیاط وجهی ندارد مگر اینکه یقین به بطلان نماز بیابد.

ممنون
خب من نه اونقدر مطمئن بودم که نیت واب کنم نه اونقدر که نماز رو نخونم .نماز ظهری که بعد از نماز جمعه به نیت احتیاطی خونده میشه پس نیتش چیه؟ اگر احتیاط وجهی ندارد؟
با تشکر

md66;216607 نوشت:
خب من نه اونقدر مطمئن بودم که نیت واب کنم نه اونقدر که نماز رو نخونم .نماز ظهری که بعد از نماز جمعه به نیت احتیاطی خونده میشه پس نیتش چیه؟ اگر احتیاط وجهی ندارد؟

با سلام و احترام

اگر نماز را جهت اطمینان به انجام وظیفه اعاده نموده اید، اشکال ندارد البته باید دقت نمود که منجر به کثرت شک نشود.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

ممنون ولی مرجع من آیت الله بهجت هستند فرقی نداره؟

md66;216683 نوشت:
ممنون ولی مرجع من آیت الله بهجت هستند فرقی نداره؟

با سلام و تشکر از شما

مطابق همان است که بیان شد و اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله بهجت

یا فتاح

اگر در ذکر رکوع احتمال بدیم ذکر رو صحیح قرائت نکردیم آیا میشه دوباره ذکر رکوع رو گفت؟

اگر در نماز جماعت مثلا در رکعت اول که قرائت با ما نیست کسی به ما تنه بزنه حکمش چیه ، چون بدن حالت ارامش رو نداره.

قمقمه;239951 نوشت:
اگر در ذکر رکوع احتمال بدیم ذکر رو صحیح قرائت نکردیم آیا میشه دوباره ذکر رکوع رو گفت؟

با سلام و احترام

اگر هنوز از حالت رکوع خارج نشده اید اشکال ندارد دوباره ذکر را تکرار نمایید.(1)

قمقمه;239951 نوشت:
اگر در نماز جماعت مثلا در رکعت اول که قرائت با ما نیست کسی به ما تنه بزنه حکمش چیه ، چون بدن حالت ارامش رو نداره.

اگر حرکت مختصر باشد و از قبله منحرف نشوید،نماز صحیح است.(2)

پی نوشت:
1.رساله مراجع،م1016
2.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

یک سوال اساسی برام پیش آمده که از دوستان و کارشناسان محترم راهنمائی میخواهم:

1- بنده در یکی از مسجدهای شهرمان مدتی پشت سر یکی از روحانی ها نماز جماعت مغرب و عشاء خواندم ولی بعد از مدتی آن آقا مشکل اخلاقی پیدا کرده و خلا لباس شد ، حالا تکلیف نمازهایی که به جماعت خواندم چه میشود آیا باید قضایش را بخوانم؟
الان دچار وسواس شده و نمیتوانم به کسی اطمینان کنم و پشت سر کسی نماز بخونم و به عدالت شان شک میکنم الان هم نمیتوانم در پشت سر روحانی دانشگاهمان نماز بخونم چونکه شوخی های ناپسندی میکند، آیا نمازهایم را به فرادی بخونم یا راه حل دیگری دارید؟

خادم الرضا(ع);301986 نوشت:
یک سوال اساسی برام پیش آمده که از دوستان و کارشناسان محترم راهنمائی میخواهم: 1- بنده در یکی از مسجدهای شهرمان مدتی پشت سر یکی از روحانی ها نماز جماعت مغرب و عشاء خواندم ولی بعد از مدتی آن آقا مشکل اخلاقی پیدا کرده و خلا لباس شد ، حالا تکلیف نمازهایی که به جماعت خواندم چه میشود آیا باید قضایش را بخوانم؟ الان دچار وسواس شده و نمیتوانم به کسی اطمینان کنم و پشت سر کسی نماز بخونم و به عدالت شان شک میکنم الان هم نمیتوانم در پشت سر روحانی دانشگاهمان نماز بخونم چونکه شوخی های ناپسندی میکند، آیا نمازهایم را به فرادی بخونم یا راه حل دیگری دارید؟

با سلام.
امام جماعت باید عادل باشه و مشهور به فسق نباشه. تا جایی که من می دونم ملاک قضاوت در مورد عدالت یا صلاحیت افراد وضعیت فعلی اونهاست. بنابراین نمازایی که قبلاً با اعتماد به عدالت و سلامت ایشون خوندید قاعدتاً مشکلی از نظر شرع ندارن و نیازی به قضا کردن نیست.
طبیعیه که آدم مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسه. اما نباید به حد وسواس و افراط برسه. کسی که شوخی مبتذل می کنه طبیعتاً لیاقت امامت تو هیچ جای خوبی نداره چه برسه به امامت مسجد. اما کسی که نمی شناسیم یا ازش بدی ندیدیم و عده ای از مؤمنین و صالحین پشت سرش نماز می خونن اقتدا کردن به او بر اساس قول مشهور فقها مشکلی نداره. هرچند عده ای از خواص احتیاط بیشتری می کنن که یه بحث تخصصی داره و شاید برای من و شما موضوعیتی نداشته باشه.
انشاالله کارشناسان سایت نظر کامل تر رو می فرمایند. :Gol:

خادم الرضا(ع);301986 نوشت:
یک سوال اساسی برام پیش آمده که از دوستان و کارشناسان محترم راهنمائی میخواهم: 1- بنده در یکی از مسجدهای شهرمان مدتی پشت سر یکی از روحانی ها نماز جماعت مغرب و عشاء خواندم ولی بعد از مدتی آن آقا مشکل اخلاقی پیدا کرده و خلا لباس شد ، حالا تکلیف نمازهایی که به جماعت خواندم چه میشود آیا باید قضایش را بخوانم؟ الان دچار وسواس شده و نمیتوانم به کسی اطمینان کنم و پشت سر کسی نماز بخونم و به عدالت شان شک میکنم الان هم نمیتوانم در پشت سر روحانی دانشگاهمان نماز بخونم چونکه شوخی های ناپسندی میکند، آیا نمازهایم را به فرادی بخونم یا راه حل دیگری دارید؟

با تشکر از سئوال شما

لازم است امام جماعت عادل باشد و احراز عدالت امام جماعت از نظر مشهور فقهاء با حسن ظاهر و معاشرت امام ، اثبات می شود البته اگر عده ای از اهل تقوا و مسئله دان پشت سر کسی نماز می خوانند انسان اطمینان می کند که آن امام جماعت ، حائز عدالت است از این رو اقتدا کردن در این صورت هم مانعی ندارد.

نماز های گذشته را که به امامی که احراز عدالت شده بود ، اقتدا کردید صحیح است و نیاز به قضا کردن ندارد حتی اگر بعدا معلوم شود امام جماعت در همان زمان هم عادل نبوده است !

در مورد کسی هم که در عدالتش شک دارید نمی توانید به او اقتداء کنید ولی می توانید نماز را به فرادا بخوانید که البته نباید در هنگام برپایی جماعت و در همان مکان باشد.(1)

موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، احکام نماز جماعت

سلام
اگر امام جماعتی در قرائت خود مثلا "ذ"در "صراط الذین" را درست می گوید
ولی در" باذن ربهم "را خیر
آیا می توان بنا براین گذاشت امام جماعت تجوید را بلد است واشتباها یا سهوا اشتبا ه میکند؟
حکم چیست؟

وآیا قرائت فقط مربوط به حمد وسوره است؟یا موارد تجویدی باید در اذکار مستحبی هم رعایت شود؟

سلام
رعایت نکات تجویدی در نماز واجبه؟
اگه حروف در نماز مخرج داشته باشه و صفت نداشته باشه نمازمون صحیحه؟مثلا صاد صفت سفیر و اطباق نداشته باشه و در نماز فقط مخرجش رو رعایت کنیم نمازمون درسته؟

سلام
چندتا سوال درمورد نماز جماعت دارم:
1- برای یک نماز چهار رکعتی، از رکوع رکعت سوم به جماعت ملحق شدم. و امام جماعت به اشتباه نمازش رو 5 رکعتی خوند و چون هیچ یک از مامومین عکس العملی نشون ندادند فکر کردم شاید من اشتباها فکر کردم که رکعت سوم بوده. بعد از اتمام نماز، مشخص شد که تعداد رکعات نماز جماعت یکی زیاد بوده. تکلیف نماز من چیه؟(منظورم بخاطر اون رکعت سومم هست که میشده رکعت پنجم جماعت)/ اگر در حین نماز متوجه اشتباه امام جماعت میشدم، باید از اون به بعد رو نیت فرادی میکردم؟
2- گاهی در جمع های دوستانه، فامیلی و ... پیش میاد که یکی امام چماعت میشه و بقیه پشت سرش نماز میخونن. آیا شرایط امام جماعت باید بطور کامل برای این فرد وجود داشته باشه؟
3- در مواردی مثل مورد 2، اگر چون خودمون به تجوید و تلفظ صحیح حروف مسلط نیستیم، ندونیم که اون شخص این موارد رو رعایت میکنه یا نه و به امید ثواب، نماز رو به جماعت بخونیم، درسته؟

[="Tahoma"][="Black"]

kosar;354541 نوشت:
سلام
اگر امام جماعتی در قرائت خود مثلا "ذ"در "صراط الذین" را درست می گوید
ولی در" باذن ربهم "را خیر
آیا می توان بنا براین گذاشت امام جماعت تجوید را بلد است واشتباها یا سهوا اشتبا ه میکند؟
حکم چیست؟

وآیا قرائت فقط مربوط به حمد وسوره است؟یا موارد تجویدی باید در اذکار مستحبی هم رعایت شود؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

باغ بهشت;354673 نوشت:
سلام
رعایت نکات تجویدی در نماز واجبه؟
اگه حروف در نماز مخرج داشته باشه و صفت نداشته باشه نمازمون صحیحه؟مثلا صاد صفت سفیر و اطباق نداشته باشه و در نماز فقط مخرجش رو رعایت کنیم نمازمون درسته؟

رعایت نکات تجویدی در نماز لازم نیست اگر نماز با تلفظ صحیح عربی خوانده شود کافی است . (1)

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، منهاج الصالحین ، مبحث الصلاة ، القرائة[/]

[="Tahoma"][="Black"]

badr;354676 نوشت:
سلام
1- برای یک نماز چهار رکعتی، از رکوع رکعت سوم به جماعت ملحق شدم. و امام جماعت به اشتباه نمازش رو 5 رکعتی خوند و چون هیچ یک از مامومین عکس العملی نشون ندادند فکر کردم شاید من اشتباها فکر کردم که رکعت سوم بوده. بعد از اتمام نماز، مشخص شد که تعداد رکعات نماز جماعت یکی زیاد بوده. تکلیف نماز من چیه؟(منظورم بخاطر اون رکعت سومم هست که میشده رکعت پنجم جماعت)/ اگر در حین نماز متوجه اشتباه امام جماعت میشدم، باید از اون به بعد رو نیت فرادی میکردم؟
2- گاهی در جمع های دوستانه، فامیلی و ... پیش میاد که یکی امام چماعت میشه و بقیه پشت سرش نماز میخونن. آیا شرایط امام جماعت باید بطور کامل برای این فرد وجود داشته باشه؟
3- در مواردی مثل مورد 2، اگر چون خودمون به تجوید و تلفظ صحیح حروف مسلط نیستیم، ندونیم که اون شخص این موارد رو رعایت میکنه یا نه و به امید ثواب، نماز رو به جماعت بخونیم، درسته؟

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید

همیشه موفق و سرفراز باشید[/]

سجاد;355438 نوشت:
پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، منهاج الصالحین ، مبحث الصلاة ، القرائة

سلام
مرجع تقلید من آیت الله خامنه ایست.فتوای ایشون هم همینه؟

سجاد;355440 نوشت:

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید

سلام
ببخشید فراموش کردم نام مرجع تقلیدم رو هم بگم.
مرجع من آیت اله مکارم شیرازی هستند.
با تشکر از توجه شما

سجاد;355436 نوشت:

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید .

همیشه موفق و سلامت باشید

آیت الله خامنه ای

موقع قرائت سوره حمد بنظرم می اید که امام جماعت غ را مانند ق تلفظ می کنند آیا میتوانم به ایشان اقتدا کنم یا به گوشهایم اعتماد کنم و اینهمه آدم که بهش اقتدا می کنند و خود فرد هم آدم عالمی هست رو نادیده بگیرم؟

مرجع: امام خامنه ای (مدظله العالی)

حیا;355516 نوشت:
موقع قرائت سوره حمد بنظرم می اید که امام جماعت غ را مانند ق تلفظ می کنند آیا میتوانم به ایشان اقتدا کنم یا به گوشهایم اعتماد کنم و اینهمه آدم که بهش اقتدا می کنند و خود فرد هم آدم عالمی هست رو نادیده بگیرم؟

با سلام.

گوش شما اشتباه نمی کند. اگر بخواهیم در تلفظ ائمه جماعت دقت کنیم پشت سر بسیاری از آنها نمی توان نماز خواند. چون اغلب حتی مخارج حروف عربی را نیز رعایت نمی کنند چه برسد به صفات و احکام تجوید. تبدیل همزه به عین یا بالعکس یا هاء به حاء یا حرکت کوتاه به حرکت کشیده یا غین به قاف یا ... بسیار رایج است که همه طبق فتوای فقها مشکل دارد. بنده هرجا گوش کردم حداقل یکی دو اشتباه فاحش پیدا کردم. لذا تصمیم گرفتم اصلاً دقت نکنم یا در صف های آخر بایستم یا وقتی شنیدم اشتباه تلفظ کرد بگویم ان شاء الله خدا این نماز را با غلط هایش از ما بپذیرد!

البته نظر دقیق تر را کارشناسان می فرمایند ان شاء الله.

موفق باشید.:Hedye:

[="Tahoma"][="Black"]

باغ بهشت;355451 نوشت:
سلام
مرجع تقلید من آیت الله خامنه ایست.فتوای ایشون هم همینه؟

با عرض سلام و احترام مجدد

بله نظر معظم له هم همان است که در پست قبلی عرض کردم .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

badr;354676 نوشت:
سلام

با تشکر مجدد از سؤالات شما

1. اگر شما به وظایف خود مثل خواندن حمد و سوره و انجام تشهد درست عمل کرده باشید ، نمازتان صحیح است و اگر هنگام نماز جماعت متوجه اشتباه امام شوید می توانید نیت فرادا کنید .

2 و 3 . در مورد این فرد هم باید همه شرایط امام جماعت رعایت شود از جمله عدالت و همین طور صحت قرائت نماز باید احراز گردد. (1)

همیشه موفق و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل ، احکام نماز جماعت ؛ استفتاء از دفتر معظم له در قم[/]

kosar;354541 نوشت:
سلام اگر امام جماعتی در قرائت خود مثلا "ذ"در "صراط الذین" را درست می گوید ولی در" باذن ربهم "را خیر آیا می توان بنا براین گذاشت امام جماعت تجوید را بلد است واشتباها یا سهوا اشتبا ه میکند؟ حکم چیست؟

با عرض سلام و احترام مجدد

به تجربه برای ما ثابت شده که بعضا انسان در تشخیص تلفظ دیگران اشتباه می کند اما اگر واقعا امام جماعتی تلفظ اشتباه به صورتی که فرمودید از نظر عرف عرب داشته باشد نمازش باطل است و نمی توان به او اقتداء کرد .
قرائت مربوط به حمد و سوره امام جماعت است و اگر امام جماعتی در اذکار دیگر نماز مثل تسبیحات اربعه نتواند تلفظ صحیح داشته باشد اقتداء به او محل اشکال است و باید احتیاط شود. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

1. امام خمینی ره ، تحریر الوسیله ، مبحث قرائت و مبحث شرایط امام جماعت م 4 (مطابق با نظر آیت الله خامنه ای)

[="Tahoma"][="Black"]

حیا;355516 نوشت:
مرجع: امام خامنه ای (مدظله العالی)

با تشکر از سؤال شما

پاسخ سؤال شما همان است که در پست قبلی عرض کردم لطفا مطالعه فرمایید .

در پناه حضرت حق باشید[/]

نقل قول:
عرض سلام و احترام مجدد

به تجربه برای ما ثابت شده که بعضا انسان در تشخیص تلفظ دیگران اشتباه می کند اما اگر واقعا امام جماعتی تلفظ اشتباه به صورتی که فرمودید از نظر عرف عرب داشته باشد نمازش باطل است و نمی توان به او اقتداء کرد .
قرائت مربوط به حمد و سوره امام جماعت است و اگر امام جماعتی در اذکار دیگر نماز نتواند تلفظ صحیح داشته باشد اقتداء به او مانعی ندارد. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

1. امام خمینی ره ، تحریر الوسیله ، مبحث قرائت (مطابق با نظر آیت الله خامنه ای)

منظور
حقیر این بود
اگر یک جا در نماز تلفظ را درست گفت ولی جای دیگر خیر.مشخص است که امام علم دارد ولی به هر علت در مرتبه دوم اشتباه میگویید!
حال تکلیف چیست؟

kosar;356256 نوشت:
منظور حقیر این بود
اگر یک جا در نماز تلفظ را درست گفت ولی جای دیگر خیر.مشخص است که امام علم دارد ولی به هر علت در مرتبه دوم اشتباه میگویید!
حال تکلیف چیست؟

با تشکر از توضیح مجددتان

اگر در قرائت نماز اشتباه غیر عمدی و اتفاقی صورت گرفته باشد موجب بطلان نماز نمی گردد. (1)

در پناه حضرت حق باشید

1. امام خمینی ره ، تحریر الوسیله ، مبحث قرائت نماز م 12

سجاد;356238 نوشت:
در مورد این فرد هم باید همه شرایط امام جماعت رعایت شود از جمله عدالت و همین طور صحت قرائت نماز باید احراز گردد.

با سلام و احترام

آیا این احراز وظیفه ای ایجابی است که باید هر مأمومی برای خودش ثابت کند یا می توان از باب برائت بنا را بر عدالت و صحت گذاشت تا زمانی که خلاف آن مشاهده شود؟

تشکر.

مؤمن;356326 نوشت:
با سلام و احترام

آیا این احراز وظیفه ای ایجابی است که باید هر مأمومی برای خودش ثابت کند یا می توان از باب برائت بنا را بر عدالت و صحت گذاشت تا زمانی که خلاف آن مشاهده شود؟

تشکر.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

باید احراز شود و نمی توان بنا را بر صحت گذاشت و برائت جاری کرد !

البته منظور از صحت قرائت تلفظ صحیح عربی است نه قواعد و محسنات تجویدی که رعایت آنها لازم نیست .(1)

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، تحریر الوسیله ، مبحث قرائت نماز م 13 (مطابق با نظر آیت الله خامنه ای) ؛

سجاد;356453 نوشت:
باید احراز شود و نمی توان بنا را بر صحت گذاشت و برائت جاری کرد !

با تشکر فراوان از استاد گرامی جناب سجاد

ببخشید دوباره مزاحم شدم.
پاسخی که فرمودید فقط نظر آیت الله خامنه ای بود؟ اگر این طور است ممنون می شوم نظر آیت الله مکارم را نیز بفرمایید که از نظر ایشان آیا باید عدالت و صحت قرائت امام برای مأموم بطور ایجابی احراز شود یا خیر.

تشکر فراوان.

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام
نیت قضا کردن در سلام حکمش چیست؟
مثلا ما نیت می کنیم برای نماز مغرب در رکعت دوم امام وارد میشیم و بعد که در رکعت سوم امام در نماز مغرب که نماز دوم ما تشهد میشه حواسمون پرت بود یهو می بینیم داریم سلام میدیم اونجا میشه نیت قضا صبح کرد؟

[="Tahoma"][="Black"]

مؤمن;356566 نوشت:
با تشکر فراوان از استاد گرامی جناب سجاد

ببخشید دوباره مزاحم شدم.
پاسخی که فرمودید فقط نظر آیت الله خامنه ای بود؟ اگر این طور است ممنون می شوم نظر آیت الله مکارم را نیز بفرمایید که از نظر ایشان آیا باید عدالت و صحت قرائت امام برای مأموم بطور ایجابی احراز شود یا خیر.

تشکر فراوان.

با تشکر از سؤال مجددتان

خواهش می کنم

نظر آیت الله مکارم شیرازی هم همین است که عرض کردم . (1)

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل ، شرایط امام جماعت ؛ استفتائات جدید ج 2 ، شرایط امام جماعت[/]

کبوتر عشق;356787 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام
نیت قضا کردن در سلام حکمش چیست؟
مثلا ما نیت می کنیم برای نماز مغرب در رکعت دوم امام وارد میشیم و بعد که در رکعت سوم امام در نماز مغرب که نماز دوم ما تشهد میشه حواسمون پرت بود یهو می بینیم داریم سلام میدیم اونجا میشه نیت غذا صبح کرد؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

در فرض سؤال گرچه می توانید نیت نماز قضا کنید اما نیازی به این تغییر نیت نیست و می توانید نماز را به فرادا ادامه دهید و نماز صحیح است فقط احتیاطا باید سجده سهو انجام دهید .(1)

همیشه سلامت و سربلند باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، توضیح المسائل ، مباحث مبطلات نماز و نماز جماعت و سجده سهو م 1236

سجاد;357022 نوشت:
نظر آیت الله مکارم شیرازی هم همین است که عرض کردم . (1)

با سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما

از این که فرمودید (فرمودند) باید شرایط امام جماعت برای خود فرد احراز شود نتیجه می گیریم که نمی توان به امام جماعتی که او را نمی شناسیم برای نماز جماعت اقتدا کرد (مثلاً در شهری یا مسجدی که غریب هستیم). همین طور است؟

تشکر فراوان.:Gol:

با سلام.

سؤالی هم در مورد نماز فرادی داشتم که نمی دانم آیا جای مطرح کردن آن همین تاپیک است یا نه.

می خواستم بپرسم آیا نیت «ما فی الذمه» توسط کسی که نمی داند وقت نماز به پایان رسیده یا نه صحیح است؟ آیا اگر بعداً بفهمد نماز او خارج از وقت بوده آیا باید نماز خود را اعاده کند؟

ممنون.:Hedye:

مؤمن;357710 نوشت:
با سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما

از این که فرمودید (فرمودند) باید شرایط امام جماعت برای خود فرد احراز شود نتیجه می گیریم که نمی توان به امام جماعتی که او را نمی شناسیم برای نماز جماعت اقتدا کرد (مثلاً در شهری یا مسجدی که غریب هستیم). همین طور است؟

تشکر فراوان.

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ به تاپیک زیر مراجعه نمایید:

http://www.askdin.com/thread19458.html#post226784

موفق باشید.

مؤمن;357711 نوشت:
با سلام.

سؤالی هم در مورد نماز فرادی داشتم که نمی دانم آیا جای مطرح کردن آن همین تاپیک است یا نه.

می خواستم بپرسم آیا نیت «ما فی الذمه» توسط کسی که نمی داند وقت نماز به پایان رسیده یا نه صحیح است؟ آیا اگر بعداً بفهمد نماز او خارج از وقت بوده آیا باید نماز خود را اعاده کند؟

با سلام و تشکر از سوال شما

در صورت شک در اين که وقت لااقل به مقدار يک رکعت باقى است يا خير، نماز را به قصد مافى الذمّه بخواند صحیح است و اگر بعدا فهمید وقت به این مقدار هم نبوده نمازش قضا ندارد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س349

نور;357785 نوشت:
با سلام و عرض ادب

طریقه اطمینان پیدا کردن به عدالت نماز جماعت

موفق باشید.

با سلام و تشکر از دقت و حوصله جنابعالی و جناب سجاد

این طور که حقیر از مطالعه مباحث آن تاپیک متوجه شدم اگر سایر مأمومین که ما آنها را نمی شناسیم موجه به نظر برسند (مسلمان و مبادی آداب و ... باشند) برای اعتماد به عدالت امام جماعت آنجا کافی است. درست متوجه شدم؟

با تشکر.:Hedye:

مؤمن;357848 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
با سلام و عرض ادب

طریقه اطمینان پیدا کردن به عدالت نماز جماعت

موفق باشید.
با سلام و تشکر از دقت و حوصله جنابعالی و جناب سجاد

این طور که حقیر از مطالعه مباحث آن تاپیک متوجه شدم اگر سایر مأمومین که ما آنها را نمی شناسیم موجه به نظر برسند (مسلمان و مبادی آداب و ... باشند) برای اعتماد به عدالت امام جماعت آنجا کافی است. درست متوجه شدم؟

با تشکر.

با سلام و عرض ادب

بله اگر به صورتهایی که بیان کردید یقین به عدالت امام جماعت پیداکنید،کفایت می کند.

موفق و موید باشید.

سلام
عقب افتادن در نماز جماعت از اما م جماعت تا چه حد مجاز است؟:Moteajeb!:
مثلا اگر امام در حال برخاستن از رکوع باشد ما به رکوع برویم .نماز چه حکمی دارد؟؟:Moteajeb!:

kosar;358473 نوشت:
سلام
عقب افتادن در نماز جماعت از اما م جماعت تا چه حد مجاز است؟
مثلا اگر امام در حال برخاستن از رکوع باشد ما به رکوع برویم .نماز چه حکمی دارد؟؟

با سلام و عرض ادب

ماموم بايد غير از آنچه در نماز خوانده م ى‏شود كارهاى ديگر آن مانند ركوع و سجود را با امام يا كمى بعد از امام به جا آورد و اگر عمدا پيش از امام يا مدتى بعد از امام انجام دهد، معصيت كرده و لى نمازش صحيح است، اما اگر در دو ركن پشت ‏سر هم از امام جلو يا عقب بيفتد بنابر احتياط واجب بايد نماز را تمام كند و دوباره بخواند، اگر چه بعيد نيست نمازش صحيح باشد و فرادى شود.

امام خمینی،توضیح المسائل،م1470

با سلام وتشکر فراوان:tashakor:
منظور این است که مورد ذکر شده اشکال در نماز وازد نمیکند ؛ولی اگر مثلا امام از سجده بلند شد وفرد تازه به رکوع رفت، نماز او شامل احکام فوق است؟
:Graphic (37):

[="Tahoma"][="Black"]

kosar;358561 نوشت:
با سلام وتشکر فراوان
منظور این است که مورد ذکر شده اشکال در نماز وازد نمیکند ؛ولی اگر مثلا امام از سجده بلند شد وفرد تازه به رکوع رفت، نماز او شامل احکام فوق است؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالتان

بله اگر امام سر از سجده دوم برداشته ولی مأموم هنوز به رکوع نرفته باشد دو رکن از امام عقب افتاده که حکم آن را استاد در پست قبلی فرمودند.

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

نور;358041 نوشت:
بله اگر به صورتهایی که بیان کردید یقین به عدالت امام جماعت پیداکنید،کفایت می کند.

با سلام مجدد.

اگر کسی فرصت تحقیق نداشت و از ظواهر نیز به عدالت و صحت قرائت امام جماعت مسجدی یقین پیدا نکرد آیا اشکالی دارد که در انتهای مسجد نمازش را به فرادی بخواند؟

با تشکر.

[="Tahoma"][="Black"]

مؤمن;359990 نوشت:
با سلام مجدد.

اگر کسی فرصت تحقیق نداشت و از ظواهر نیز به عدالت و صحت قرائت امام جماعت مسجدی یقین پیدا نکرد آیا اشکالی دارد که در انتهای مسجد نمازش را به فرادی بخواند؟

با تشکر.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

نماز فرادا خواندن در جایی که جماعت برگزار شده است اگر به صورتی باشد که تفسیق عملی به شمار آید یعنی دیگران بگویند چون ایشان امام جماعت را عادل نمی داند ، نماز جماعت نمی خواند ، جایز نیست . (1)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر برخی از مراجع عظام تقلید در قم[/]

سلام
گاهی وقتها در نماز مخارج حروف رو درست ادا نمیکنیم مثلا در نماز میخوایم بگیم غیرالمغضوب،زبانمون نمیچرخه و غین مغضوب رو فارسی ادا میکنیم و بلافاصله متوجه میشیم و درصدد تصحیح اون برمیایم.
سوالم اینه که باتوجه به اینکه مغضوب،بوسیله ی همزه ی وصل به غیر متصل شده،ما باید غیرالمغضوب را با هم تصحیح کنیم؟مثلا وقتی میخوایم تصحیح کنیم بگبم "غیرالمغضوب علیهم" یا بگیم "مغضوب علیهم" ؟!

[SPOILER]چون در ادای غیر مشکلی نداشتیم[/SPOILER]

سلام نماز پشت امام جماعتی که قواعد تلفظ رو بلد نیست باطل است؟ و پی بردن بدین امر چگونه است؟ تشکر

با سلام.

کسی که مخرج واو رو رعایت نمی کنه آیا نمازش اشکال داره؟ آیا اگر امام جماعتی واو عربی رو مثل واو در فارسی تلفظ کرد می شه از این یه اشتباهش صرفنظر کرد و پشت سرش نماز خوند؟

با تشکر.

[="Tahoma"][="Black"]

باغ بهشت;361090 نوشت:
سلام
گاهی وقتها در نماز مخارج حروف رو درست ادا نمیکنیم مثلا در نماز میخوایم بگیم غیرالمغضوب،زبانمون نمیچرخه و غین مغضوب رو فارسی ادا میکنیم و بلافاصله متوجه میشیم و درصدد تصحیح اون برمیایم.
سوالم اینه که باتوجه به اینکه مغضوب،بوسیله ی همزه ی وصل به غیر متصل شده،ما باید غیرالمغضوب را با هم تصحیح کنیم؟مثلا وقتی میخوایم تصحیح کنیم بگبم "غیرالمغضوب علیهم" یا بگیم "مغضوب علیهم" ؟!

در فرض سؤال احتیاط این است که غیر المغضوب بگویید . (1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. سید یزدی ره ، العروة الوثقی ج 2 ، کتاب الصلاة ، مبحث القرائة م 47[/]

موضوع قفل شده است