صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نماز جماعت + مشکلات تجویدی + و غیره

نوشته
    123
    حضور
    18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

نماز جماعت + مشکلات تجویدی + و غیره

به نام خدا و با سلام
    من چند مورد برام پیش اومده اگه امکان داره پاسخ دهید

1- تسبیحات اربعه میخواندیم که من تا برای مرتبه سوم را شروع کردم امام جماعت سریع به رکوع رفتن و من موندم قطع کنم یا ادامه بدم که ادامه دادم و وقتی رفتم رکوع که امام جماعت از حالت رکوع خارج شده بودن و من فکر کنم سجده ایشان رو در حدی که درک کرده باشم یعنی تا من رفتم ایشان سر از سجده اول برداشتن و تا من ذکر رو گفتم ایشان به سجده دوم رفته بودن خواستم بدونم اینجوری نمازم بهم میخوره ؟ چی میشه؟

2- امام جماعت تسبیحات رو میخوندم و من رکعت دوم بودم (به ابتدای جماعت نرسیده بودم) بعد تا حمد را خوندم ایشان به رکوع رفته بودن و از رکوع هم خارج شدن باز هم موندم چیکار کنم حتی سوره رو هم نخوندم و به حالت رکوع هم نرفته بودم وظیفه من چی بوده؟ من نمازم رو فردی خوندم و بعدش بین دو تا نماز دوباره واسه اینکه خدای نکرده مشکلی پیش نیاد دوباره نمازم رو خوندم

3-آهان یه سوالم همین الان بپرسم بد نیست گاهی میشه که مثل همین شماره 2 نمیدونم نمازم درسته غلطه چیه.بعد تصمیم میگیرم که بعدش دوباره بخونم تا خدای نکرده مشکلی پیش نیاد .ولی نمیدونم چه نیتی باید بکنم احتیاطی میشه همون واجب میشه؟ سر همین مثلا در مورد بالا زود بین دو تا نماز نماز ظهر رو خوندم چون با ودم گفتم مثلا اگه نماز عصر رو جماعت بخونم خب شاید نماز ظهرم مشکل داشته باشه و نمیشه اول عصر رو خوند بعد ظهر رو
    از یه طرفم میگم نیت نماز ظهر کنم و عصر رو فردی بخونم که باز نمیدونم این نمازم احتیاطیه واجبه چیه و میشه اقتدا کرد به جماعت یا خیر

4- گاهی موقع قرائت ذکرها به شک میفتم مثلا صالحین رو درست از لحاظ تجویدی قرائت کردم یا خیر کمی فکر میکنم بعد دو حالت داره 1- همون کلمه صالحین رو دوباره میگم و از اول سلام نمیگم شاید کمی مکث واسه فکر اینکه بگم یا نگم میکنم
    2- چون یکی تو مسجدمون هست خیلی سخت نماز میخونه سر همین مسائل و ملت شاکین از دستش تو اون لحظه میگم میخوای مثل اون بشی و اعتنا نمیکنم و میگم همینه که هست هیچی نماز که تموم میشه حالا بیا و درستش کن فکر میاد که خب میگفتی تا مطمئن بشی درست ادا کردی و همش طریق قرائتم میاد تو ذهنم و میگه غلط گفتی نمازت باطل شد .و حرص میخورم چرا همون موقع دوباره تکرار نکردم و الان نماز چی میشه و .. (از زبان یک شنیدم که آدم وسواسی هم بشه باید تکرار کنه تا درست بگه {نقل به مضمون چون همچین ذهنیتی دارم آیا درسته؟})

5- کلا قبلا یادم میاد که نمیدونستم که باید قرائت نماز رو درست خوند خیلی بیشتر به نماز و معانیش توجه میکردم ولی الان کل ذهنم اینه که فلان واژه رو درست تلفظ کنم
    مثلا ضاد رو گاهی شبیه دال غین رو شبیه خا و .. تلفظ کردم الان یا نه، باید چیکار کرد؟ اینا مخرج خروجیشون شبیه همه و من مخصوصا توی غیر المغضوب خیلی دقت میکنم ولی نمیدونم چیکار کنم آیا باید آنقدر تکرار کرد تا مطمئن شد درسته؟ گاهی ضالینم شبیه دالین میشه
    الان بجای ذکر رکوع سر همین مسائل 3 بار سبحان الله میگم در صورتی که تا الان که 24 سالمه مشکلی نداشتم ولی بعد دیدم ذکرم شبیه سبحان ربی الدیم و بحمده میشه دقت میکنم که سر زبونی بگم شبیه الذیم میشه..یعنی درشت میگم میشه دال نازکش میکنم میشه ذال .
    گاهی میگن کاش تو جلسات قرانی تجویدی شرکت نمیکردم تا اصلا نمیدونستم این مسائل رو
    6-اصلا یه فکرایی میاد تو ذهنم که موندم چرا اینقدر ریز آخه؟ مثلا این تاپیک رو من زدم نگاه کنین
    http://www.askdin.com/thread17810.html
    مخصوصا پست یکی مونده به آخر
    الان اون رو چون پرسیدم و درست شده مشکلی ندارم ولی
    7-دوباره ذهنم رفته سر این که وقتی دست رو میکشم تا چانه گاهی کمی دست به سمت بالا میاد و این مشکل داره یا نه
    یا
    8-مثلا مسح پا دقیقا از نوک پا بشه سر همین از نوک پا جایی که موقع سده رو زمینه میکشم

ممنون میشم اینارو که مجموعه ای از مشکلاتی که دست به گریبانم شده رو پاسخ بدین
    خیلی شد ببخشید

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    این مهمتر از علاقه مندیِ:از آدمای الکی مومن مــتـــنــــفــــــــرم!
    نوشته
    2,130
    حضور
    2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    197
    صلوات
    13520

سلام به شما دوست بزرگوار

دوست گرامی لطفا از این به بعد سوالاتتون رو در تاپیک ها و یا پست هایی مجزا قرار بدید تا عنوان تاپیک ، خواندن پست و پاسخگویی به سوالات راحت تر باشه

پیشاپیش ممنونم از توجه و همکاریتون

شاد و پیروز باشید

اگه توی مدت محدودی که در خدمتتون بودم، کوتاهی، بدی، توهین و یا ... کردم
    شما به بزرگی خودتون ببخشید و حلال کنید
    بعضی مواقع آدم لبریز می شه و نمی دونه چی کار می کنه و چی می گه
    شما ببخشید :)

5. صلوات ها 13

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17966

با سلام و احترام

نقل قول نوشته اصلی توسط MD66 نمایش پست ها
    1- تسبیحات اربعه میخواندیم که من تا برای مرتبه سوم را شروع کردم امام جماعت سریع به رکوع رفتن و من موندم قطع کنم یا ادامه بدم که ادامه دادم و وقتی رفتم رکوع که امام جماعت از حالت رکوع خارج شده بودن و من فکر کنم سجده ایشان رو در حدی که درک کرده باشم یعنی تا من رفتم ایشان سر از سجده اول برداشتن و تا من ذکر رو گفتم ایشان به سجده دوم رفته بودن خواستم بدونم اینجوری نمازم بهم میخوره ؟ چی میشه؟
    در صورتى که مى‌دانيد اگر تسبيحات را تمام كنيد، به رکوع امام نمى‌رسيد در صورتى كه يكبار آن را خوانده‌ايد، بايد آن را رها كرده و به ركوع برويد.

2- امام جماعت تسبیحات رو میخوندم و من رکعت دوم بودم (به ابتدای جماعت نرسیده بودم) بعد تا حمد را خوندم ایشان به رکوع رفته بودن و از رکوع هم خارج شدن باز هم موندم چیکار کنم حتی سوره رو هم نخوندم و به حالت رکوع هم نرفته بودم وظیفه من چی بوده؟ من نمازم رو فردی خوندم و بعدش بین دو تا نماز دوباره واسه اینکه خدای نکرده مشکلی پیش نیاد دوباره نمازم رو خوندم
    بايد حمد را تا آخر بخواند و اگر در سجده دوم هم به امام برسید، نماز جماعت صحيح است.

3-آهان یه سوالم همین الان بپرسم بد نیست گاهی میشه که مثل همین شماره 2 نمیدونم نمازم درسته غلطه چیه.بعد تصمیم میگیرم که بعدش دوباره بخونم تا خدای نکرده مشکلی پیش نیاد .ولی نمیدونم چه نیتی باید بکنم احتیاطی میشه همون واجب میشه؟ سر همین مثلا در مورد بالا زود بین دو تا نماز نماز ظهر رو خوندم چون با ودم گفتم مثلا اگه نماز عصر رو جماعت بخونم خب شاید نماز ظهرم مشکل داشته باشه و نمیشه اول عصر رو خوند بعد ظهر رو از یه طرفم میگم نیت نماز ظهر کنم و عصر رو فردی بخونم که باز نمیدونم این نمازم احتیاطیه واجبه چیه و میشه اقتدا کرد به جماعت یا خیر
    كسى كه مسائل نماز از قبيل شكّيات و سهويات را نمى‌داند و احتمال مى‌دهد يكى از اين‌ها در نماز برايش پيش مى‌آيد، بايد قبل از نماز اين مسائل را ياد بگيرد و حتى براى اين كار نماز را به تأخير اندازد.اعاده نماز به احتیاط وجهی ندارد مگر اینکه یقین به بطلان نماز بیابد.

4- گاهی موقع قرائت ذکرها به شک میفتم مثلا صالحین رو درست از لحاظ تجویدی قرائت کردم یا خیر کمی فکر میکنم بعد دو حالت داره 1- همون کلمه صالحین رو دوباره میگم و از اول سلام نمیگم شاید کمی مکث واسه فکر اینکه بگم یا نگم میکنم 2- چون یکی تو مسجدمون هست خیلی سخت نماز میخونه سر همین مسائل و ملت شاکین از دستش تو اون لحظه میگم میخوای مثل اون بشی و اعتنا نمیکنم و میگم همینه که هست هیچی نماز که تموم میشه حالا بیا و درستش کن فکر میاد که خب میگفتی تا مطمئن بشی درست ادا کردی و همش طریق قرائتم میاد تو ذهنم و میگه غلط گفتی نمازت باطل شد .و حرص میخورم چرا همون موقع دوباره تکرار نکردم و الان نماز چی میشه و .. (از زبان یک شنیدم که آدم وسواسی هم بشه باید تکرار کنه تا درست بگه {نقل به مضمون چون همچین ذهنیتی دارم آیا درسته؟})
    اگر در این موارد دچار وسواس شده اید،نباید اعتنا نمایید و تکرار لازم نیست.

5- کلا قبلا یادم میاد که نمیدونستم که باید قرائت نماز رو درست خوند خیلی بیشتر به نماز و معانیش توجه میکردم ولی الان کل ذهنم اینه که فلان واژه رو درست تلفظ کنم مثلا ضاد رو گاهی شبیه دال غین رو شبیه خا و .. تلفظ کردم الان یا نه، باید چیکار کرد؟ اینا مخرج خروجیشون شبیه همه و من مخصوصا توی غیر المغضوب خیلی دقت میکنم ولی نمیدونم چیکار کنم آیا باید آنقدر تکرار کرد تا مطمئن شد درسته؟ گاهی ضالینم شبیه دالین میشه الان بجای ذکر رکوع سر همین مسائل 3 بار سبحان الله میگم در صورتی که تا الان که 24 سالمه مشکلی نداشتم ولی بعد دیدم ذکرم شبیه سبحان ربی الدیم و بحمده میشه دقت میکنم که سر زبونی بگم شبیه الذیم میشه..یعنی درشت میگم میشه دال نازکش میکنم میشه ذال . گاهی میگن کاش تو جلسات قرانی تجویدی شرکت نمیکردم تا اصلا نمیدونستم این مسائل رو
    رعايت نكات و محسّنات تجويدى لازم نيست؛ همين كه قرائت نزد اهل لسان عرب صحيح باشد، کافی است و در صورت کثرت شک نباید اعتنا شود.

7-دوباره ذهنم رفته سر این که وقتی دست رو میکشم تا چانه گاهی کمی دست به سمت بالا میاد و این مشکل داره یا نه

مشکل ندارد.

8-مثلا مسح پا دقیقا از نوک پا بشه سر همین از نوک پا جایی که موقع سده رو زمینه میکشم
    مسح پا از سر یکی از انگشتان پا کفایت می کند.

پی نوشت:
    1.پایگاه اطلاع رسانی آیه الله خامنه ای در احکام نماز جماعت به آدرس:
    http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49
    2.رساله امام خمینی،م252

7. صلوات ها 9

نوشته
    123
    حضور
    18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

نقل قول نوشته اصلی توسط سوال نمایش پست ها
    سلام به شما دوست بزرگوار

دوست گرامی لطفا از این به بعد سوالاتتون رو در تاپیک ها و یا پست هایی مجزا قرار بدید تا عنوان تاپیک ، خواندن پست و پاسخگویی به سوالات راحت تر باشه

پیشاپیش ممنونم از توجه و همکاریتون

شاد و پیروز باشید
    چشم
    نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
    با سلام و احترام

كسى كه مسائل نماز از قبيل شكّيات و سهويات را نمى‌داند و احتمال مى‌دهد يكى از اين‌ها در نماز برايش پيش مى‌آيد، بايد قبل از نماز اين مسائل را ياد بگيرد و حتى براى اين كار نماز را به تأخير اندازد.اعاده نماز به احتیاط وجهی ندارد مگر اینکه یقین به بطلان نماز بیابد.

ممنون
    خب من نه اونقدر مطمئن بودم که نیت واب کنم نه اونقدر که نماز رو نخونم .نماز ظهری که بعد از نماز جمعه به نیت احتیاطی خونده میشه پس نیتش چیه؟ اگر احتیاط وجهی ندارد؟
    با تشکر

9. صلوات ها 7

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17966

نقل قول نوشته اصلی توسط md66 نمایش پست ها
    خب من نه اونقدر مطمئن بودم که نیت واب کنم نه اونقدر که نماز رو نخونم .نماز ظهری که بعد از نماز جمعه به نیت احتیاطی خونده میشه پس نیتش چیه؟ اگر احتیاط وجهی ندارد؟
    با سلام و احترام

اگر نماز را جهت اطمینان به انجام وظیفه اعاده نموده اید، اشکال ندارد البته باید دقت نمود که منجر به کثرت شک نشود.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

11. صلوات ها 7

نوشته
    123
    حضور
    18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

ممنون ولی مرجع من آیت الله بهجت هستند فرقی نداره؟

13. صلوات ها 6

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17966

نقل قول نوشته اصلی توسط md66 نمایش پست ها
    ممنون ولی مرجع من آیت الله بهجت هستند فرقی نداره؟
    با سلام و تشکر از شما

مطابق همان است که بیان شد و اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله بهجت

15. صلوات ها 8

نوشته
    290
    حضور
    2 روز 16 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1563

یا فتاح

اگر در ذکر رکوع احتمال بدیم ذکر رو صحیح قرائت نکردیم آیا میشه دوباره ذکر رکوع رو گفت؟

اگر در نماز جماعت مثلا در رکعت اول که قرائت با ما نیست کسی به ما تنه بزنه حکمش چیه ، چون بدن حالت ارامش رو نداره.
    ویرایش توسط مشتی خاک : ۱۳۹۱/۰۴/۱۸ در ساعت ۲۱:۵۴
    نکته های کاربردی برای زندگی: این وبلاگ

شاید مفید برای همه:
    بوی خاک

17. صلوات ها 5

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17966

نقل قول نوشته اصلی توسط قمقمه نمایش پست ها
    اگر در ذکر رکوع احتمال بدیم ذکر رو صحیح قرائت نکردیم آیا میشه دوباره ذکر رکوع رو گفت؟
    با سلام و احترام

اگر هنوز از حالت رکوع خارج نشده اید اشکال ندارد دوباره ذکر را تکرار نمایید.(1)

نقل قول نوشته اصلی توسط قمقمه نمایش پست ها
    اگر در نماز جماعت مثلا در رکعت اول که قرائت با ما نیست کسی به ما تنه بزنه حکمش چیه ، چون بدن حالت ارامش رو نداره.
    اگر حرکت مختصر باشد و از قبله منحرف نشوید،نماز صحیح است.(2)

پی نوشت:
    1.رساله مراجع،م1016
    2.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

19. صلوات ها 8

علاقه
    قرآن و اهل بیت (عرفان)
    نوشته
    69
    حضور
    3 روز 10 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    373

یک سوال اساسی برام پیش آمده که از دوستان و کارشناسان محترم راهنمائی میخواهم:

1- بنده در یکی از مسجدهای شهرمان مدتی پشت سر یکی از روحانی ها نماز جماعت مغرب و عشاء خواندم ولی بعد از مدتی آن آقا مشکل اخلاقی پیدا کرده و خلا لباس شد ، حالا تکلیف نمازهایی که به جماعت خواندم چه میشود آیا باید قضایش را بخوانم؟
    الان دچار وسواس شده و نمیتوانم به کسی اطمینان کنم و پشت سر کسی نماز بخونم و به عدالت شان شک میکنم الان هم نمیتوانم در پشت سر روحانی دانشگاهمان نماز بخونم چونکه شوخی های ناپسندی میکند، آیا نمازهایم را به فرادی بخونم یا راه حل دیگری دارید؟
    به من حاجی نگوئید ای عزیزان

که من نه حاجیم نه کربلایی

گدای بارگاه هشتمینم

و هستم مش ........ نینوایی

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری