جمع بندی چگونگی پاک کردن خود از تمام گناهان زشت گذشته و جبران گناه

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونگی پاک کردن خود از تمام گناهان زشت گذشته و جبران گناه

سلام به همه ی دوستان و کارشناسان گراااااااامی

کسی عاجزانه از من این سوال رو پرسیده اما من کامل نتونستم کمکش کنم تصمیم گرفتم از شما کمک بخوام تا بتونیم به یکی از بندگان خدا کمک کنیم... اجرتون با خدا انشاا... :Gol:

سوالم راجع به کسی هست که حدود 5 سال یا بیشتر مرتکب گناهان فراواااااانی شده از جمله بدست آوردن پول از قمار ... شرابخواری... رابطه نامشروع با زنان و دختران (و متاسفانه با یکی از محارم)... خودارضایی...ندادن خمس... نخواندن نماز... نگرفتن روزه... قسم دروغ... بجا نیاوردن غسل های واجب... :Ghamgin:
اما الان بعد این چند سال کاملا برگشته و از تمام کاراش بشدت پشیمون شده و سعی در جبران گذشته ی پلیدش داره توبه کرده اما نمیدونه چطور می تونه گذشتش رو پاک کنه...
دلیل اینکه گناهان رو ذکر کردم و واقعا هم از نام بردن تک تکشون عذرخواهی می کنم این بوده که میخواستم از شما کمک بگیرم که چطور می تونه اثر هرکدوم از این گناهانش رو می شه در زندگیش پاک کنه. بطور مثال پولی که از پدرش می گرفته پاک بوده خمسش داده بوده که در حال حاضر با پولی که از قمار بدست آورده و همچنین درآمدی که خودش با کلاهبرداری و دروغ بدست میاورده باهم قاطی شده... حالا باید چیکار کنه تا پولش حلال شه؟؟؟ برای درآمدی که خودش بدست میاورده البته با کلاهبرداری نیاز بوده که خمس بده؟؟؟ ( مجرده و سرپرستی کسی رو برعهده نداشته و نداره.درآمدش رو برای خودش خرج می کرده)
یا چطور میتونه نجاست شراب رو در وجودش پاک کنه؟؟؟؟؟حتما باید 40روز صبر کنه بعد نماز بخونه یا از همین الان هم میتونه نماز خوندن رو شروع کنه اگر شروع کنه آیا نمارش درست هست؟؟؟؟
درضمن نمیدونه که زنان یا دختران رو او تحریک به انجام گناه کرده یا خودشون مایل به گناه بودن... آیا نیازی هست که ازشون حلالیت بطلبه؟؟ اگه دیگه نتونه ببیندشون یا پیداشون کنه چه باید بکنه؟؟؟
به طور کلی ازتون میخوام که توبه ی خاص هر گناه به خصوص گناهان مذکور رو شرح بدید تا این دوست خوبمون بدون دغدغه ی ناپاکی گذشتش بتونه برا خدا بندگی کنه...
بازم عذر می خوام که هم گناهان رو علنا بیان کردم و هم زیاده گویی کردم. برای گرفتن جواب دقیق فکر می کنم این کار لازم بوده...

بسیاااااااااااار ممنون از تلاش و دقت و محبت شما عزیزان :hamdel:

البته فکر می کنم اگه بشه این پست رو کلا برای این موضوع اختصاص بدیم خیلی عالی می شه یعنی توبه ی هررررررر گناهی به صورت مجزا در شرایط مختلف در اینجا بحث بشه ...
امیدوارم این اتفاق بیفته که مطمینم بسیار سودمند خواهد بود...:ok:

بازم تشکر می کنم و عذر خواهی :Bye:

تا جایی که من میدونم فقط یه توبه خاص هست به نام توبه نصیح که به نظر من همه کاره(اچر فرانسه)هستش
یعنی چی؟ یعنی این توبه یه غسل و یه نماز خاص خودشو داره که اگه واقعا فرد از کاری که کرده پشیمون باشه
که خوده این پشیمونی هم پله پله هست این نوع توبه باعث میشه که در روز قیامت فرد مورد نظر رسوا نشه!!! که یه شرط هم داره اونم اینه که دیگه هیچوقت سراغ کاری که کرده نره حتی فکرش هم نکنه که خدایی نکرده دوباره روز از نو ...

مدیحه سرایه مهدی;213565 نوشت:
تا جایی که من میدونم فقط یه توبه خاص هست به نام توبه نصیح که به نظر من همه کاره(اچر فرانسه)هستش
یعنی چی؟ یعنی این توبه یه غسل و یه نماز خاص خودشو داره که اگه واقعا فرد از کاری که کرده پشیمون باشه
که خوده این پشیمونی هم پله پله هست این نوع توبه باعث میشه که در روز قیامت فرد مورد نظر رسوا نشه!!! که یه شرط هم داره اونم اینه که دیگه هیچوقت سراغ کاری که کرده نره حتی فکرش هم نکنه که خدایی نکرده دوباره روز از نو ...

سلام بر دوست عزیز مدیحه سرایه مهدی
ممنون از پاسختون:Gol: اما فکر نکنم با توبه ی تنها بشه پاک شد دوست گرامی!!! :Ghamgin:

اما ای کاش یکی از کارشناسان محترم هم هرچه زودتر به سوالم جواب بدن خیلی ممنون میشم :Ghamgin:

مهدی فاطمه;213111 نوشت:

کسی عاجزانه از من این سوال رو پرسیده اما من کامل نتونستم کمکش کنم تصمیم گرفتم از شما کمک بخوام تا بتونیم به یکی از بندگان خدا کمک کنیم... اجرتون با خدا انشاا... :gol:

سوالم راجع به کسی هست که حدود 5 سال یا بیشتر مرتکب گناهان فراواااااانی شده از جمله بدست آوردن پول از قمار ... شرابخواری... رابطه نامشروع با زنان و دختران (و متاسفانه با یکی از محارم)... خودارضایی...ندادن خمس... نخواندن نماز... نگرفتن روزه... قسم دروغ... بجا نیاوردن غسل های واجب... :ghamgin:
اما الان بعد این چند سال کاملا برگشته و از تمام کاراش بشدت پشیمون شده و سعی در جبران گذشته ی پلیدش داره توبه کرده اما نمیدونه چطور می تونه گذشتش رو پاک کنه...
دلیل اینکه گناهان رو ذکر کردم و واقعا هم از نام بردن تک تکشون عذرخواهی می کنم این بوده که میخواستم از شما کمک بگیرم که چطور می تونه اثر هرکدوم از این گناهانش رو می شه در زندگیش پاک کنه. بطور مثال پولی که از پدرش می گرفته پاک بوده خمسش داده بوده که در حال حاضر با پولی که از قمار بدست آورده و همچنین درآمدی که خودش با کلاهبرداری و دروغ بدست میاورده باهم قاطی شده... حالا باید چیکار کنه تا پولش حلال شه؟؟؟ برای درآمدی که خودش بدست میاورده البته با کلاهبرداری نیاز بوده که خمس بده؟؟؟ ( مجرده و سرپرستی کسی رو برعهده نداشته و نداره.درآمدش رو برای خودش خرج می کرده)
یا چطور میتونه نجاست شراب رو در وجودش پاک کنه؟؟؟؟؟حتما باید 40روز صبر کنه بعد نماز بخونه یا از همین الان هم میتونه نماز خوندن رو شروع کنه اگر شروع کنه آیا نمارش درست هست؟؟؟؟
درضمن نمیدونه که زنان یا دختران رو او تحریک به انجام گناه کرده یا خودشون مایل به گناه بودن... آیا نیازی هست که ازشون حلالیت بطلبه؟؟ اگه دیگه نتونه ببیندشون یا پیداشون کنه چه باید بکنه؟؟؟
به طور کلی ازتون میخوام که توبه ی خاص هر گناه به خصوص گناهان مذکور رو شرح بدید تا این دوست خوبمون بدون دغدغه ی ناپاکی گذشتش بتونه برا خدا بندگی کنه...
بازم عذر می خوام که هم گناهان رو علنا بیان کردم و هم زیاده گویی کردم. برای گرفتن جواب دقیق فکر می کنم این کار لازم بوده...

نقل قول:
از جمله بدست آوردن پول از قمار ... شرابخواری...

مسئله 1813 از رساله سیزده مرجع چنین میفرماید
اگر مال حلا با مال حرام به طوری مخلوط شود که انسان نتواند آنها را از یک دیگر تشخیص دهد و صاحب مال حرام و مقدار آن هیچکدام معلوم نباشد باید خمس تمام اموال را بدهد و بعد از خمس دادن بقیه مال حلال میشود

مسئله 1814 : اگر مال حلال با حرام مخلوط شود و انسان مقدار حرام را بداند ولی صاحب آنرا نشناسد باید آن مقدار را به نیت صاحبش صدقه دهد و احتیاط واجب آن است که از حاکم شرع نیز اجازه بگیرد

مسئله 1815 : اگر مال حلال با حرام مخلوط شود و انسان مقدار حرام را نداند ولی صاحبش را نشناسد باید یکدیگر را راضی نمایند و چنانچه صاحب مال راضی نشود در صورتی که انسان بداند چیز معینی مال اوست و شک کند که بیشتر از آن هم مال او هست یا نه باید چیزی را که یقین دارد مال اوست به او بدهد و احتیاط مستحب آن است که مقدار بیشتری را که احتمال میدهد مال اوست به او بدهد

این درباره مال حرامی که بدستش آمده

نقل قول:
رابطه نامشروع با زنان و دختران (و متاسفانه با یکی از محارم)... خودارضایی...

عده بسیار کمی از علما قائل به حلالیت یا رضایت از ولی زانیه هستند که البته معقول هم به نظر نمی رسد ولی اکثریت قریب به اتفاق علما می فرمایند در این رابطه توبه بدون بازگشت و حقیقی (نصوح) بین خود و خداوند متعال کفایت می کند
که البته حضرت امیر المومنین در کتاب شریف نهج البلاغه قبولی توبه را بر شش شرط استوار می داند
به روایت مذکور توجه فرمائید :

شخصی در حضور امیر المومنین علیه السلام گفت : "اَستَغفِرُاللهَ".(از خدا آمرزش می طلبم.)
آن حضرت (در مقام بیان شرایط استغفار صحیح وتوبیخ برتلفظ عاری از تفکر )فرمود: (ثَکِلَتکَ اُمُّکَ! اَتَدری مَاالا ستِغفارُ؟!): مادرت عزادارت شود !آیا می دانی استغفار چیست؟!(یعنی اگر واقف به حقیقت استغفار بودی هرگز لب به تلفظ خالی از محتوای آن نمی گشودی!)سپس فرمود :«اِنَّ الاِستِغفارَ دَرَجَۀُ العِلِّیِّینَ، وهُوَ اِسمٌ واقِعٌ عَلَی ستِّۀِ مَعَانٍ:
اَوَّلُها:النَّدمُ عَلَی ما مَضی.
الثَّانی:اَلعَزمُ عَلَی تَرکِ العَودِ اِلَیهِ اَبَداً.
الثَّالِثُ: اَن تُؤَدِّیَ اِلَی المَخلُوقینَ حُقُوقَهُم حَتَّی تَلقَی اللهَ اَملَسَ لَیسَ عَلَیکَ تَبِعَۀٌ.
الرَّابِعُ: اَن تَعمِدَ اِلَی کَُلِّ فَریضَۀٍ عَلَیکَ ضَیَّعتَها فَتُؤَدِّیَ حَقَّها.
اَلخامِسُ: اَن تَعمِدَ اِلَی الَّحمِ الَّذی نَبَتَ عَلَی السُّحتِ فَتُذیبَهُ بِالاَحزانِ حَتّی تُلصِقَ الجِلدَ بِالعَظمِ وَیَنشَاَ بَینَهُما لَحمٌ جَدیدٌ.
السّادِسُ: اَن تُذیقَ الجِسمَ اَلَمَ الطّاعَۀِ کَمَا اَذَقتَهُ حَلاوَۀَ المَعصِیۀِ.
فَعِندَ ذَلِکَ تَقُولُ:اَستَغفِرُاللهَ.»
ترجمه:«همانا استغفار ،درجه عالی مقامان وبلند مرتبه های عالم است.
برای استغفار شش معنا یا به قولی شش شرط می باشد:
اول: پشیمانی از گناه های گذشته
دوم:تصمیم برترک گناهان وتصمیم برعدم بازگشت به آن گناهان برای همیشه
سوم: اینکه حق وحقوق مخلوقات الهی را بپردازی، آنگونه کهبه هنگام لقای خدا خالی از هر گونه دنباله ناگوار از جانب مردم باشی.
چهارم: آنکه فرایض وتکالیف واجبی را که در گذشته بجا نیاورده ای (یا به صورت فاسد و باطل بجا آورده ای)مورد توجه خویش قرار دهی وآنها را چنانکه شایسته است انجام بدهی.
پنجم: اینکه(با اهتمام شدید در پرهیز از حرام)آنچنان بکوشی که:براثر حزن و اندوه ها(بر تبهکاریهای گذشته وعواقب آینده)گوشتِ تَنَت را که از حرام روییده است،ذوب نمایی؛ بدینگونه که پوست به استخوان چسبد وبین آنها گوشت تازه بروید.
ششم: آنکه رنج طاعت حق را به تن بچشانی همانطوری که شیرینی معصیت را به آن چشانده ای.
آری؛آنگاه که این شرایط تحقق یافت می توانی بگویی:«اَستَغفِرُاللهَ.»
این استغفار ،استغفاری صادق وتوبه ای کامل است.

ادامه .....

مهدی فاطمه;213111 نوشت:

کسی عاجزانه از من این سوال رو پرسیده اما من کامل نتونستم کمکش کنم تصمیم گرفتم از شما کمک بخوام تا بتونیم به یکی از بندگان خدا کمک کنیم... اجرتون با خدا انشاا... :gol:

سوالم راجع به کسی هست که حدود 5 سال یا بیشتر مرتکب گناهان فراواااااانی شده از جمله بدست آوردن پول از قمار ... شرابخواری... رابطه نامشروع با زنان و دختران (و متاسفانه با یکی از محارم)... خودارضایی...ندادن خمس... نخواندن نماز... نگرفتن روزه... قسم دروغ... بجا نیاوردن غسل های واجب... :ghamgin:

نقل قول:
ندادن خمس... نخواندن نماز... نگرفتن روزه... قسم دروغ... بجا نیاوردن غسل های واجب... :ghamgin:
تمام این مسائل را باید طبق موازین شرعی بجا آورد یعنی حساب کند که مثلا چند روز از نمازهای خودش رو نخونده در این رابطه به این مسئله توجه فرمائید :
مسئله 1370 از رساله های عملیه
کسی که نماز واجب خود را در وقت آن نخوانده باید قضای آن را بجا آورد اگر چه در تمام وقت نماز خواب مانده یا بواسطه مستی نماز نخوانده باشد .....

استفتاء شماره 525 از مقام معظم رهبری مد ظله العالی

سوال : متاسفانه من در گذشته بر اثر نادانی و ضعف اراده متبلا به عمل شنیع استمناء بودم لذا گاهی نماز نمیخواندم که مدت دقیق آن را به یاد ندارم ......

جواب : هر مقدار از نمازهای روزانه ای را که انجام ندادید و یا در حال جنابت خوانده اید قضای آن بر شما واجب است

توضیح : ادای نمازهای واجب و کلا حقوق واجب الهی به هیچ وجه من الوجوه قابل اغماض نیست و تا آنجایی که برای خودش امکان دارد باید آنها را ادا کند و اگر فرصت نکرد و موفق به همه آنها نشد باید وصیت کند بعد از مرگش برایش انجام دهند و همچنانکه از حکم معظم له بر می آید اتیان تمام نمازهای فوت شده بر ایشان واجب است اما طبق فرمایش معظم له ترتیب در بجا آوردن نماز قضا لازم نیست در این باره به این مسئله توجه بفرمائید

استفتاء شماره 531
سوال : شخصی مدت زیادی نماز قضا بر عهده دارد آیا میتواند آنها را به ترتیب زیر بجا آورد ؟
1- مثلا بیست نماز صبح بخواند
2- هر یک از نماز ظهر و عصر را بیست بار بخواند
3- هر یک از نماز مغرب و عشا را بیست بار بخواند
.......

جواب : قضای نمازها به ترتیب مذکور اشکال ندارد

در مورد غسل های فراموش شده نیز به این مسئله توجه فرمائید

استفتاء شماره 187
سوال : کسی که غسلهای متعددی اعم از واجب و مستحب بر ذمه او باشد آیا یک غسل کفایت از غسل های دیگر را می کند ؟

جواب : اگر به نیت همه آنها یک غسل بجا آورد کفایت می کند و اگر در بین آنها غسل جنابت باشد و به نیت آن غسل کند از بقیه غسلها هم کفایت می کند اگر چه احتیاط این است که همه آنها را نیت نماید

وفقکم الله فی الدارین:Gol:

مهدی فاطمه;213111 نوشت:

کسی عاجزانه از من این سوال رو پرسیده اما من کامل نتونستم کمکش کنم تصمیم گرفتم از شما کمک بخوام تا بتونیم به یکی از بندگان خدا کمک کنیم... اجرتون با خدا انشاا... :Gol:

امام صادق ( عليه السلام ) فرمودند :« مَنْ شَرِبَ الْخَمْرَ لَمْ يَقْبَلِ اللَّهُ لَهُ صَلَاةً أَرْبَعِينَ يَوْماً »[1]
الکافی جلد 6 صفحه 401

در حدیث مذکور منظور از لم یقبل (قبول نمی شود) شرط کمال است نه شرط تکلیف یعنی منظور این نیست که هر کس شرب خمر نموده باشد به این حدیث استنباط کند تا اتیان نماز را از خودش ساقط کند بلکه میفرمایند شرط قبولی نماز که در حقیقت منجر به کمال انسان است از او پذیرفته نمی شود و الا شرط تکلیف به هیچوجه من الوجوه از شخص ساقط نخواهد شد

پس نتیجه اینکه این شخص باید نمازهایش را از اولین زمان دخول وقت نماز شروع به خواندن نماید و انشاالله با توبه و انابه ایی که در درگاه احدیت منان انجام میدهد این موانع برداشته خواهد شد که خداوند متعال در قرآن کریم میفرماید

وَ لَوْ يُؤاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِما كَسَبُوا ما تَرَكَ عَلى‏ ظَهْرِها مِنْ دَابَّةٍ وَ لكِنْ يُؤَخِّرُهُمْ إِلى‏ أَجَلٍ مُسَمًّى فَإِذا جاءَ أَجَلُهُمْ فَإِنَّ اللَّهَ كانَ بِعِبادِهِ بَصِيرا

و یا در آیه دیگری حضرت باریتعالی چنین می فرماید

قُلْ يا عِبادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعا

جهت بشارت خدمتتون این آیه اخیر رو عرض کردم در توضیح یغفر الذنوب جمیعا اینکه خداوند متعال غیر از شرک اکبر که منظور عدم قبول الوهیت (ماده را موثر در وجود دانستن) بقیه گناهان را خواهد آمرزید که البته ناگفته پیداست در مسئله حق الناس از صاحبان حق رضایت گرفته می شود
انشاالله موفق و موید باشید :Gol:

[=Times New Roman]سلام و عرض ادب
سؤال شما دو جنبه دارد ، فقهی و اخلاقی .
برای بخش اخلاقی
[=Times New Roman] مراجعه بفرمائید:
http://www.askdin.com/thread16218.html
http://www.askdin.com/thread17073.html

مهدی فاطمه;213111 نوشت:
سلام به همه ی دوستان و کارشناسان گراااااااامی کسی عاجزانه از من این سوال رو پرسیده اما من کامل نتونستم کمکش کنم تصمیم گرفتم از شما کمک بخوام تا بتونیم به یکی از بندگان خدا کمک کنیم... اجرتون با خدا انشاا... سوالم راجع به کسی هست که حدود 5 سال یا بیشتر مرتکب گناهان فراواااااانی شده از جمله بدست آوردن پول از قمار ... شرابخواری... رابطه نامشروع با زنان و دختران (و متاسفانه با یکی از محارم)... خودارضایی...ندادن خمس... نخواندن نماز... نگرفتن روزه... قسم دروغ... بجا نیاوردن غسل های واجب... اما الان بعد این چند سال کاملا برگشته و از تمام کاراش بشدت پشیمون شده و سعی در جبران گذشته ی پلیدش داره توبه کرده اما نمیدونه چطور می تونه گذشتش رو پاک کنه... دلیل اینکه گناهان رو ذکر کردم و واقعا هم از نام بردن تک تکشون عذرخواهی می کنم این بوده که میخواستم از شما کمک بگیرم که چطور می تونه اثر هرکدوم از این گناهانش رو می شه در زندگیش پاک کنه. بطور مثال پولی که از پدرش می گرفته پاک بوده خمسش داده بوده که در حال حاضر با پولی که از قمار بدست آورده و همچنین درآمدی که خودش با کلاهبرداری و دروغ بدست میاورده باهم قاطی شده... حالا باید چیکار کنه تا پولش حلال شه؟؟؟ برای درآمدی که خودش بدست میاورده البته با کلاهبرداری نیاز بوده که خمس بده؟؟؟ ( مجرده و سرپرستی کسی رو برعهده نداشته و نداره.درآمدش رو برای خودش خرج می کرده) یا چطور میتونه نجاست شراب رو در وجودش پاک کنه؟؟؟؟؟حتما باید 40روز صبر کنه بعد نماز بخونه یا از همین الان هم میتونه نماز خوندن رو شروع کنه اگر شروع کنه آیا نمارش درست هست؟؟؟؟ درضمن نمیدونه که زنان یا دختران رو او تحریک به انجام گناه کرده یا خودشون مایل به گناه بودن... آیا نیازی هست که ازشون حلالیت بطلبه؟؟ اگه دیگه نتونه ببیندشون یا پیداشون کنه چه باید بکنه؟؟؟ به طور کلی ازتون میخوام که توبه ی خاص هر گناه به خصوص گناهان مذکور رو شرح بدید تا این دوست خوبمون بدون دغدغه ی ناپاکی گذشتش بتونه برا خدا بندگی کنه... بازم عذر می خوام که هم گناهان رو علنا بیان کردم و هم زیاده گویی کردم. برای گرفتن جواب دقیق فکر می کنم این کار لازم بوده... بسیاااااااااااار ممنون از تلاش و دقت و محبت شما عزیزان

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار مهدی فاطمه گرانقدر و تشکر از سئوال شما

توبه از تمام گناهان یاد شده ممکن و واجب است و باید به صورتی که شرعا لازم است انجام گیرد.
اما باید توجه داشت توبه نباید به حدی باشد که موجب زدگی و سستی در تداوم آن گردد.

در مورد قمار باید پول آن به صاحبانش برگردانده شود و قمار گیرنده مالک آن نیست و اگر اطلاع از صاحبانش ندارد و یا نمی تواند برگرداند باید احتیاطا با اجازه دفتر مرجع خود از طرف صاحبان مال به فقیر صدقه بدهد .

برای شرابخواری ، زنا ، روابط حرام با نامحرم و خودارضایی فی نفسه توبه کافی است .

در مورد شراب خواری هر زمان که بدن و لباس تطهیر شود و شخص از مستی خارج شود باید نمازش را بخواند و واجباتش را انجام دهد و نباید تا چهل روز صبر کند.

اما برای ندادن خمس ، نخواندن نماز ، نگرفتن روزه ، قسم دروغ ، بجا نیاوردن غسل های واجب علاوه بر توبه باید قضای آنها را انجام دهد و در برخی موارد مانند نگرفتن عمدی روزه باید کفاره آن را هم بپردازد .(1)

تفصیل مسائل طولانی می شود که باید در تک تک موارد با جزئیات بررسی شده و پاسخ داده شود .

همیشه سالم وموفق باشید

پی نوشت:
1. استفتا از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

از همه ی کارشناسان محترم کمال تشکر رو دارم
اجرتون با خدای منان :Gol::ok:

رحیق مختوم;214439 نوشت:
امام صادق ( عليه السلام ) فرمودند :« مَنْ شَرِبَ الْخَمْرَ لَمْ يَقْبَلِ اللَّهُ لَهُ صَلَاةً أَرْبَعِينَ يَوْماً »[1]
الکافی جلد 6 صفحه 401

در حدیث مذکور منظور از لم یقبل (قبول نمی شود) شرط کمال است نه شرط تکلیف یعنی منظور این نیست که هر کس شرب خمر نموده باشد به این حدیث استنباط کند تا اتیان نماز را از خودش ساقط کند بلکه میفرمایند شرط قبولی نماز که در حقیقت منجر به کمال انسان است از او پذیرفته نمی شود و الا شرط تکلیف به هیچوجه من الوجوه از شخص ساقط نخواهد شد

پس نتیجه اینکه این شخص باید نمازهایش را از اولین زمان دخول وقت نماز شروع به خواندن نماید و انشاالله با توبه و انابه ایی که در درگاه احدیت منان انجام میدهد این موانع برداشته خواهد شد که خداوند متعال در قرآن کریم میفرماید

وَ لَوْ يُؤاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِما كَسَبُوا ما تَرَكَ عَلى‏ ظَهْرِها مِنْ دَابَّةٍ وَ لكِنْ يُؤَخِّرُهُمْ إِلى‏ أَجَلٍ مُسَمًّى فَإِذا جاءَ أَجَلُهُمْ فَإِنَّ اللَّهَ كانَ بِعِبادِهِ بَصِيرا

و یا در آیه دیگری حضرت باریتعالی چنین می فرماید

قُلْ يا عِبادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعا

جهت بشارت خدمتتون این آیه اخیر رو عرض کردم در توضیح یغفر الذنوب جمیعا اینکه خداوند متعال غیر از شرک اکبر که منظور عدم قبول الوهیت (ماده را موثر در وجود دانستن) بقیه گناهان را خواهد آمرزید که البته ناگفته پیداست در مسئله حق الناس از صاحبان حق رضایت گرفته می شود
انشاالله موفق و موید باشید :Gol:

ممنون از پاسخ کاملتون جناب رحیق مختوم
فقط یه سوالی برام پیش اومده و اونم این هست که آیا نمازهایی که این فرد در این دوره 40 روزه خونده ( یعنی زمانی که شرب خمر نموده و در طول 40 روز بعد اون) باید بعد این 40 روز قضا بشه؟؟؟ یعنی نمازشون مورد قبول خدا قرار نخواهد گرفت و باید بعد این 40 روز قضاش رو مجدد بجا بیارن؟؟؟؟
یا علی:Gol:

ممنون میشم اگه به این سوالم هم جواب بدید!!
منتظر جواب کارشناسان عزیز و جناب رحیق مختوم محترم هستم
یا علی:Gol:

مهدی فاطمه;214700 نوشت:
فقط یه سوالی برام پیش اومده و اونم این هست که آیا نمازهایی که این فرد در این دوره 40 روزه خونده ( یعنی زمانی که شرب خمر نموده و در طول 40 روز بعد اون) باید بعد این 40 روز قضا بشه؟؟؟ یعنی نمازشون مورد قبول خدا قرار نخواهد گرفت و باید بعد این 40 روز قضاش رو مجدد بجا بیارن؟؟؟؟ یا علی

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار مهدی فاطمه بزرگوار و تشکر از سئوال شما

خیر نیازی نیست قضای نماز های چهل روز را بعدا انجام دهند بلکه اگر با تطهیر بدن یا لباسی که احیانا نجس شده و بعد از رفع مستی ، نماز بخوانند ، نماز صحیح است .

همیشه سالم و موفق باشید

سلام
منم حال و روزم بهتر از اين بنده خدا نيست
2تا از گناهاي كبيره رو انجام دادم
يكيش رو يكبار يكي ديگه رو ميليونها بار
خداييش بايد يكي به فكر ما باشه و راه حل درست رو نشون بده.
يه چند تا راه ساده دارم شايد خوب باشه:
مهمترين راه توكل به خداست.و اينها ادامه توكل بر خداست.
1)نماز سروقت 2)روزه مستحبي در سه شنبه و پنج شنبه
3) استغفار زياد 4)اشك ريختن در مجالس روضه و دعا
5) خوندن دعاي كميل در شب جمعه 6) خوندن دعاي توسل
7) ورزش و كار زياد 8)انجام كارهاي عام المنفعه مثل خدمت به فقرا
9) نرفتن به محيطهاي آلوده 10) اجتناب از فكر و خيالهاي وسوسه انگيز
11) همت و پشتكار قوي 12) پيدا كردن دوستان مذهبي و پايه ديني
13) خوردن غذاهاي ساده وسبك 14)پوشيدن لباس مناسب
15) راضي نگه داشتن پدر و مادر از خود( به شرطي كه خواست اونها مطابق رضاي خدا باشد)
16) اميد به بخشش گناهان
و در آخر كه خودم خيلي دوستش دارم، توسل به اهل بيت(ع) مخصوصا امام حسين (ع) و حضرت زهرا(س)
كه مطمئنم صد در صد جواب ميده.
با يه برنامه ريزي يك ماهه همه اين كارها به عادات خوب تبديل ميشه.
اگه هستي بسم الله...
التماس دعا-يا علي مدد

بسیار ممنونم . ایشاله همه به راه راست هدایت بشن و در این راه ثابت قدم باشن... آمیییییییییییییییییین :Doaa:
اجرتون با خدای منان :Gol:
التماس دعای فراااااااااااااااااوان

[=Georgia]پرسش:
کسی که از گناهان گذشته پشیمون شده و سعی در توبه دارد چطور می تواند گذشته را پاک کند؟

پاسخ:
در پاسخ به سوال شما چند نکته را لازم به ذکر می دانم

1. حضرت امام علی (علیه السلام)در روایتی قبولی توبه را بر شش شرط استوار می دانند و می فرمایند:«اِنَّ الاِستِغفارَ دَرَجَۀُ العِلِّیِّینَ، وهُوَ اِسمٌ واقِعٌ عَلَی ستِّۀِ مَعَانٍ: اَوَّلُها:النَّدمُ عَلَی ما مَضی.الثَّانی:اَلعَزمُ عَلَی تَرکِ العَودِ اِلَیهِ اَبَداً.الثَّالِثُ: اَن تُؤَدِّیَ اِلَی المَخلُوقینَ حُقُوقَهُم حَتَّی تَلقَی اللهَ اَملَسَ لَیسَ عَلَیکَ تَبِعَۀٌ.الرَّابِعُ: اَن تَعمِدَ اِلَی کَُلِّ فَریضَۀٍ عَلَیکَ ضَیَّعتَها فَتُؤَدِّیَ حَقَّها.الخامِسُ: اَن تَعمِدَ اِلَی الَّحمِ الَّذی نَبَتَ عَلَی السُّحتِ فَتُذیبَهُ بِالاَحزانِ حَتّی تُلصِقَ الجِلدَ بِالعَظمِ وَیَنشَاَ بَینَهُما لَحمٌ جَدیدٌ.السّادِسُ: اَن تُذیقَ الجِسمَ اَلَمَ الطّاعَۀِ کَمَا اَذَقتَهُ حَلاوَۀَ المَعصِیۀِ.(1) یعنی همانا استغفار ،درجه عالی مقامان وبلند مرتبه های عالم است.برای استغفار شش معنا یا به قولی شش شرط می باشد:اول: پشیمانی از گناه های گذشته دوم:تصمیم برترک گناهان وتصمیم برعدم بازگشت به آن گناهان برای همیشه سوم: اینکه حق وحقوق مخلوقات الهی را بپردازی، آنگونه کهبه هنگام لقای خدا خالی از هر گونه دنباله ناگوار از جانب مردم باشی. چهارم: آنکه فرایض وتکالیف واجبی را که در گذشته بجا نیاورده ای (یا به صورت فاسد و باطل بجا آورده ای)مورد توجه خویش قرار دهی وآنها را چنانکه شایسته است انجام بدهی. پنجم: اینکه(با اهتمام شدید در پرهیز از حرام)آنچنان بکوشی که:براثر حزن و اندوه ها(بر تبهکاریهای گذشته وعواقب آینده)گوشتِ تَنَت را که از حرام روییده است،ذوب نمایی؛ بدینگونه که پوست به استخوان چسبد وبین آنها گوشت تازه بروید. ششم: آنکه رنج طاعت حق را به تن بچشانی همانطوری که شیرینی معصیت را به آن چشانده ای.
  2. توبه از تمام گناهان یاد شده ممکن و واجب است و باید به صورتی که شرعا لازم است انجام گیرد.
  3. در مورد قمار باید پول آن به صاحبانش برگردانده شود و قمار گیرنده مالک آن نیست و اگر اطلاع از صاحبانش ندارد و یا نمی تواند برگرداند باید احتیاطا با اجازه دفتر مرجع خود از طرف صاحبان مال به فقیر صدقه بدهد .
  4. برای شرابخواری ، زنا ، روابط حرام با نامحرم و خودارضایی فی نفسه توبه کافی است .
  5. در مورد شراب خواری هر زمان که بدن و لباس تطهیر شود و شخص از مستی خارج شود باید نمازش را بخواند و واجباتش را انجام دهد و نباید تا چهل روز صبر کند.
  6. اما برای ندادن خمس ، نخواندن نماز ، نگرفتن روزه ، قسم دروغ ، بجا نیاوردن غسل های واجب علاوه بر توبه باید قضای آنها را انجام دهد و در برخی موارد مانند نگرفتن عمدی روزه باید کفاره آن را هم بپردازد.

پینوشتها

1-نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 417
[=Georgia]

موضوع قفل شده است